Omán koupí dvanáct stíhacích letounů Eurofighter Typhoon

Eurofigher Typhoon
Foto: Eurofighter Typhoon s výzbrojí typu vzduch-vzduch, ilustrační foto / Wikipedia, Arpingstone

BAE Systems oznámila těsně před Vánoci definitivní dohodu ohledně prodeje dvanácti nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon a osmi cvičných letounu Hawk do Ománu. Tato země se tak stane sedmou, která do své výzbroje zařadí evropské stíhačky Typhoon.

Eurofighter Typhoon pro Omán

Už v roce 2008 bylo oznámeno, že Omán vážně uvažuje o nákupu stíhacích nadzvukových letounů Eurofighter Typhoon jako o náhradě za zastarávající bojový letoun SEPECAT Jaguar. K dohodě nedošlo hned a ještě v následujících letech se údajně zvažovala také varianta pořízení švédských Gripenů.

Na začátku předminulého roku se objevily první informace o chystaném pořízení celkem dvanácti Typhoonů. Až těsně před Vánoci BAE Systems, člena konsorcia Eurofighter GmbH, oficiálně informoval o uzavření dohody. Podle ní má Omán koupit dvanáct Typhoonů a navíc osm pokročilých cvičných strojů Hawk, které mají sloužit k výcviku pilotů, ať už na nově pořizované typy ale i na stávající americké F-16.

Zda budou dodávky uskutečněny z přebytků britského letectva RAF (Royal Air Force) nebo zda se bude jednat o zcela nové stroje, oznámeno nebylo. Jednalo by se o logický krok, jelikož i na starších variantách je možno provést upgrade na nejmodernější verze, což výjde mnohem levněji než nákup nových strojů.

Eurofigther Typhoon

Foto: Eurofighter Typhoon s podvěsenou výzbrojí typu vzduch-země, ilustrační foto / Wikipedia, Chief Master Sgt. Gary Emery, USAF

 

Náhrada za SEPECAT Jaguar

Jak již bylo zmíněno, Omán plánuje pořídit Typhoony jako náhradu za dosluhující bojové letouny francouzsko-britské konstrukce SEPECAT Jaguar. Těch si v minulosti pořídil dohromady dvacet čtyři, přičemž po roce 1997 bylo sedmnáct z nich modernizováno.

Připomeňme, že SEPECAT Jaguar je nadzvukový stíhací bojový letoun primárně určen k útokům na pozemní cíle, blízkou podporu pozemních vojsk a dokonce i úderným misím s použitím jaderných střel. Od roku 1973 byl zařazován do výzbroje britského a francouzského letectva.

Jaguar

Foto: SEPECAT Jaguar v barvách indického letectva / Wikipedia, SSGT Mathew Hannen, USAFU britského letectva byl postupem času nahrazen bojovým letounem Panavia Tornado a víceúčelovým stíhacím Eurofighter Typhoon, v případě francouzského letectva zase víceúčelovým stíhacím Dassault Rafale. Mezi uživatele patřili také Ekvádor, Nigérie a Indie, kde slouží dodnes.

V ománském letectvu bude SEPECAT Jaguar nahrazen stejným typem jako v případě britského. Ostatně bojové nebo útočné letouny jako takové jsou postupně nahrazovány stíhacími letouny, které již neslouží pouze ke vzdušnému boji, ale mnohdy stejně tak dobře nebo i lépe zvládají role, které dříve patřily právě bojovým letounům jako byl třeba Jaguar nebo Panavia Tornado IDS.

Hawk T2

Foto: BAE Systems Hawk T2 v barvách RAF / Wikipedia, MilborneOneHawk má sloužit výcviku

Naopak osm pokročilých cvičných proudových letounů Hawk taktéž od BAE Systems má sloužit pochopitelně k výcviku. Ve výzbroji ománského letectva doplní čtveřici již dodaných konstrukčně v podstatě stejných BAE Hawk 103 a řadu vrtulových letounů. Sloužit by přitom neměly jen k výcviku pilotů pro dvanáct Typhoonů, ale také pro ve výzbroji již zařazené americké stíhací letouny F-16.

Právě dvanáct F-16C/D tvoří páteř nadzvukového letectva Ománu. Dalších dvanáct letounů stejného typu přitom Omán v nedávné době doobjednal a koncem tohoto desetiletí bude tak mít ve výzbroji celkem třicet šest nadzvukových stíhacích letounů.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rakouské letectvo: Nebe střeží Eurofightery, jinak v útlumu

Letectvo našeho jižního souseda patří v středoevropském regionu dlouhodobě k nejslabším, co se týče ...

Nákup rakouských stíhaček Eurofighter provází podezření z korupce

Stín korupce neleží jen nad nákupem českých stíhaček JAS-39 Gripen, ale i nad nákupem stíhaček ...

Konkurence Gripenu: Eurofighter Typhoon

JAS-39 Gripen samozřejmě není jediným stíhacím letounem na evropském nebi. Různé země využívají ...

Evropský bojový bezpilotní letoun nEUROn poprvé ve vzduchu

1. prosince poprvé vzlétl evropský bezpilotní experimentální letoun, známý jako nEUROn. Ten patří do ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • David
  14:20 14.01.2013

  Zajímavá volba, byť celkem logická. Trochu mi to připomenulo někdejší snahu Ománu zakoupit letouny Tornado, které tehdy kupovala Saúdská Arábie. Ta dnes kupuje Typhoony ve velkém ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá volba, byť celkem logická. Trochu mi to připomenulo někdejší snahu Ománu zakoupit letouny Tornado, které tehdy kupovala Saúdská Arábie. Ta dnes kupuje Typhoony ve velkém a tak předpokládám dobrou součinnost. A navíc i samu kombinaci letounů Typhoon a F-16 pokládám za zajímavou, výsledkem je letectvo, které sice není tak silné jako v případě sousedních SAE, ale přesto disponuje slušnou silou. A pokud navíc opravdu jde o "nadbytečné"stroje, pak to mohlo být i ekonomicky docela výhodné. Nu, aspoň někde ukazují, že akvizice se dají dělat rozumně, když na to navíc mají ještě zisky z ropySkrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  18:31 10.01.2013

  Dobrá volba..
  Ať dobře slouží, jakožto věřím, že budou ;)

  Dobrá volba..
  Ať dobře slouží, jakožto věřím, že budou ;)

Načítám diskuzi...