Operace Aspides a rostoucí geopolitického sebevědomí Evropské unie: Německá fregata Hessen v Rudém moři sestřelila první hútíjské drony

Operace Aspides a rostoucí geopolitického sebevědomí Evropské unie: Německá fregata Hessen v Rudém moři sestřelila první hútíjské drony
Fregata Hessen / Bundeswehr (Zvětšit)

Od listopadu loňského roku útočí Hútíové z Jemenu na mezinárodní lodní dopravu, zejména v jižní části Rudého moře a v průlivu Báb al-Mandab. Evropská unie zahájila začátkem letošního února operaci Aspides s cílem odrážet útoky z jemenského území. Německá fregata Hessen, která se unijní mise účastní, si minulý týden připsala sestřel prvních dvou dronů vyslaných Hútíi.

Od konce minulého roku se v důsledku útoků Hútíů na námořní dopravu výrazně zhoršila námořní bezpečnost v Rudém moři, Indickém oceánu a Perském zálivu. Cílem útoků řízených střel a bezpilotních letounů se stalo více než padesát obchodních i válečných lodí. K některým útokům byly navíc využity rychlé ozbrojené čluny. Několik plavidel se Hútíům podařilo poškodit, zatím ale nedošlo ke zranění či úmrtí žádného člena posádky. Tento regionální vývoj narušuje bezpečnost klíčové geopolitické oblasti, což vede ke zdražení a prodloužení mezinárodní námořní dopravy mezi Asií a Evropou. Operace Aspides podle Bruselu přispěje k „obnovení a zajištění svobody plavby v zájmu EU, regionu i širšího mezinárodního společenství“.

Zahájení unijní mise 19. února následovalo zasažení lodě Rubymar, kterou 18. února v v průlivu Báb al-Mandab zasáhla protiletadlová raketa Hútíů. Loď převážející náklad hnojiv byla dvanáct dní po útoku opuštěná, i když se plánovalo, že se ji pokusí odtáhnout do bezpečného přístavu. Rubymar začal nabírat vodu a v sobotu 2. března se objevily první zprávy o jeho potopení. Stal se tak prvním plavidlem, jež bylo Hútíi od začátku jejich protiizraelské kampaně loni v listopadu zcela zničeno.   

Geografický rozsah operace Apsides bude zahrnovat průliv Báb al-Mandab a Hormuzský průliv, jakož i mezinárodní vody v Rudém moři, Adenském zálivu, Arabském moři, Ománském zálivu a Perském zálivu. EU počítá s nasazením čtyř fregat a jednoho průzkumného letounu. Z unijního rozpočtu půjde na financování operace osm milionů eur, další peníze poskytnout účastníci mise z národních rozpočtů. Rada Evropské unie stanovila dobu trvání Apsides na jeden rok ode dne zahájení.

Operace Aspides, spadající pod námořní síly Evropské unie (EUNAVFOR), je obranná námořní bezpečnostní operace EU v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky EU CSDP (Common Security and Defence Policy); větší foto / EUNAVFOR

V řecké Larisse pod vedením řeckého admirála Vasileiose Gryparise (operation commander) působí unijní operačního velitelství s přibližně 130 vojáky. Předsunuté velitelství v Rudém moři s přibližně 30 členy personálu se bude nacházet na vlajkové lodi operace. Dokumenty Evropské unie uvádí jako velitele mise nasazeného přímo u jemenského pobřeží italského admirála Stefana Costantina (force commander).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Budoucnost německého námořnictva v detailech; část 1.

Nové německé fregaty třídy Baden-Württemberg (F125) stejně jako další velké zbrojní programy budí ...

Budoucnost německého námořnictva v detailech; část 2.

Nové německé fregaty třídy Baden-Württemberg (F125) stejně jako další velké zbrojní programy budí ...

Návrat křižníků do Evropy: Nové německé raketové křižníky F127

Německé námořnictvo (Deutsche Marine) v příští dekádě v rámci programu NGFrig-AD (Projekt Next ...

PREMIUM Největší německé válečné plavidlo od dob Kriegsmarine

Minulý týden došlo v německém Wolgastu ke slavnostnímu řezání oceli pro první víceúčelovou ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.