Operace Nijat I

Operace Nijat I
Foto: Operace pokračovala i přes noc / autor

V distriktu Sayed Abad, v provincii Wardak, byla od 11. do 18. června 2013 provedena jednotkami Afghánské národní armády (ANA), konkrétně 4. brigádou (jejíž součástí je i 3. kandak) a 1. kandakem 3. brigády 203. sboru ANA, operace s názvem Nijat I.Celá operace byla zaměřena na narušení schopností povstalců provádět útoky na konvoje pohybující se po páteřní afghánské komunikaci Highway 1 a na základny afghánské armády, policie a koaličních sil. Významný úkol v této operaci dostal 3. kandak (prapor) ANA, mentorovaný českou jednotkou 1. MAT Wardak pod velením podplukovníka Jana Zezuly. Musel totiž prohledat řadu vesnic na území větším než 45 kilometrů čtverečních.

Řízením operace byl pověřen náčelník štábu 203. sboru ANA generál Raouf Muktaj, který své velitelské stanoviště rozvinul přímo na COP Solthan Kheyl. Nezbytností bylo důkladné naplánování tak rozsáhlé akce, což důstojníci štábu 3. kandaku pod dohledem českých mentorů zvládli výtečně. Díky tomu potom byly jeho jednotky schopny plnit úkoly beze zbytku a v souladu s časovým harmonogramem.

Operace Nijat I Foto: Koordinační porada / autor

Výsledkem operace bylo množství zabavených zbraní, munice, výbušnin, komponentů k výrobě improvizovaných výbušných zařízení (IED) i samotných těchto zařízení. Dalším úspěchem bylo zatčení několika příslušníků povstaleckých skupin, v jejichž obydlích (kalátech) byl tento materiál nalezen. Na základě prokázání účasti na předchozích útocích proti koaličním silám byli někteří z nich obviněni a čekají na soud.

Operace Nijat I Foto: Příslušník ANA a čeští vojáci na patrole / autor

 

Konečným důsledkem potom je absence útoků na základny a naprosto bezproblémový pohyb zásobovacích konvojů v prostoru distriktu, který byl až do začátku operace nemožný. „Konvoje byly primárním cílem povstaleckých útoků, což vedlo k velice tíživé situaci v zásobování, na kterou bylo nezbytné reagovat. Reakce ANA se ukázala být tou správnou,“ uvedl velitel 203. sboru generál Mohammad Shareef Yaftali, který se svým poradcem, zástupcem velitele RC-E pro ANA generálem Clarence Chinnem, opakovaně v průběhu operace navštívil své podřízené.

Operace Nijat I Foto: Nalezená munice a vojenský materiál / autor

Tato operace byla jednou z prvních samostatných operací afghánské armády takového rozsahu. O její důležitosti svědčí i fakt, že se s jejími výsledky přijel seznámit velitel RC-E generál James McConville a jeho zástupce pro operace generál Andrew Poppas.

Pro české mentory byla operace zároveň jasně vypovídajícím ukazatelem úspěšnosti jejich dosavadního působení. Vzhledem ke kladnému výsledku operace je evidentní, že 1. jednotka MAT Wardak plní svoje úkoly plně v souladu se svým posláním a ke spokojenosti všech koaličních partnerů.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Česká armáda zůstane v Afghánistánu i po roce 2014

Vzdor všeobecnému mínění zůstanou Spojenci v Afghánistánu i po roce 2014. Hlavní odpovědnost za ...

Kábul – přestává legrace

Během naší cesty Afghánistánem jsme zatím navštívili Mazár-e Šaríf, provincie Samangan a Balch, kde ...

Deset dnů v Afghánistánu: Den 3. - tak přeci, letíme směr Lógar (?)

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...

Deset dnů v Afghánistánu: Den 4. - FOB Shank

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • ppte
    12:04 24.06.2013

    To je sice hezké, ale za měsíc zde bude Taliban opět aktivní :-D V této válce nelze vyhrát, to už věděli Sověti, takových operací bylo v Afghánistánu nepočítaně a sami Američané museli "znovudobývat" některá města a oblasti opakovaně. Jak řekl nedávno jeden britský generál: "potřebovali bychom na pacifikaci Afghánistánu aspoň 100 let a minimálně 500 000 vojáků...".