Operace Pegasus - Evakuace německých občanů z hroutící se Libye

Foto: Evakuace civilistů německým dopravním letounem C-160 Transall / Bundeswehr
Evakuace civilistů německým dopravním letounem C-160 Transall /  Bundeswehr

Jedním z úkolů, před který jsou ozbrojené síly vyspělých zemí poměrně často postaveny, je evakuace skupiny vlastních občanů z nějaké cizí země, kde došlo ke vzniku války, občanské války nebo jiné formě státní nestability. Vyspělé země často neváhají své občany dostat z takové vážné situace, kde se zhroutí systém, a občané nemají žádnou rozumnou možnost se z kritické oblasti dostat. 

Je otázkou, zda by se pro totéž rozhodlo i vedení naší země. Každopádně v roce 2011 vláda sousedního Německa byla postavena do situace, kdy měla více než jedno sto obyvatel v Libyi, kde tito lidé pracovali pro německé firmy, a v této africké zemi se zhroutil systém a vznikla občanská válka.

Vedení země se rozhodlo své obyvatele z této země evakuovat. Pomoci jim v situaci, kdy se sami mohli dostat ven jen velice obtížným a nebezpečným způsobem. Provedení evakuace bylo pověřeno ministerstvo obrany.

Libye hoří

Od ledna 2011 probíhaly v Libyi nepokoje a demonstrace proti vládnoucímu režimu Muammara Kaddáfího. Režim se nehodlal jen tak vzdát a tak brutálně proti demonstrujícím zasáhl. Za poměrně krátkou dobu se z nepokojů stala regulérní občanská válka. V průběhu se napětí a útoky stále více stupňovaly.

V té době se na libyjském území nacházely tisíce zahraničních pracovníků z více jak 30 zemí. Tito lidé přijeli do Libye jako pracovníci západních firem, které v Libyi investovaly nebo pro jiné zahraniční firmy poskytovaly služby nebo dodávky. Vzhledem k tomu, že se v Libyi těží ropa, je nasnadě, že veliké procento těchto osob pracovalo v ropném průmyslu.

Povstalci postupně ovládali různá města. Bylo jasné, že pokud se režim přímo nehroutí, tak minimálně má problémy s bezpečností a kontrolou své země. Z minulosti bylo známo, že afričtí povstalci nejsou zrovna stabilním a předvídatelným partnerem. Mnohdy v minulosti byli pracovníci zahraničních firem buď popraveni, nebo drženi jako rukojmí a byli propouštěni za obrovské sumy. Tomu se chtěli všichni z pochopitelných důvodů vyhnout.

Jenže když se zhroutil systém v zemi, bylo velice těžké se někam dostat běžnou dopravou a ještě ke všemu dostat se někam vcelku a naživu. Ještě větší problém pak byl, jak se dostat z Libye pryč, protože komerční aerolinky pochopitelně začaly své běžné lety rušit.


Němečtí výsadkaři se připravují na akci / Bundeswehr

Mnoho cizích státních příslušníků se začalo stahovat do Tripolisu, protože tam byl režim přeci jen stabilnější, ale také tam byla šance na evakuaci. 15. února se celá situace v Libyi vyhrotila do otevřených střetů. Nebylo na co čekat. Ve dnech 22. a 23. února byl vypraven speciální let německé letecké společnosti Lufthansa do Tripolisu.

Tento let byl vypraven ve spolupráci s ozbrojenými silami Bundeswehr, kdy vojáci celou akci organizovali a zjišťovali bezpečnost. Během tohoto letu bylo evakuováno 130 občanů Evropské unie, z čehož 103 evakuovaných osob bylo z Německa. Jenže to nebyli všichni, kteří se v té době v Libyi nacházeli. 22. února ve svém vystoupení v televizi Muammar Kaddáfí prohlásil, že se vlády ve své zemi nevzdá a že nastanou jatka.

Mimo dosah

Za této situace bylo jasné, že pracovníci firmy Wintershall, která měla hluboko na území Libye rafinerii, se nemohou do Tripolisu dostat. 25. února ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg rozhoduje o vojenském provedení celé evakuace. Akce byla pod velením brigádního generála Volkera Beschta z Divize speciálních operací. Na akci se podílely všechny složky německých ozbrojených sil – armáda, letectvo i námořnictvo.

Zajímavé je na celé akci to, že probíhala v utajení, před německými novináři a také před německým parlamentem. Díky tomu měla tato akce také politickou dohru. Není však divu, pokud by měl o akci rozhodnout parlament, tak by se ta akce uskutečnila asi za rok, než by se všichni „zodpovědní" vyjádřili a různí aktivisté zorganizovali protesty a demonstrace.

Bezpečnost osob dostala jednoznačnou přednost. Kdo však o celé akci věděl, bylo ministerstvo zahraničí Libye – původního režimu. To dalo povolení k letu dvou německých vojenských transportních letadel  libyjským vzdušným prostorem na letiště u města Nafurah, někdy také Al-Nafoura.

Jelikož už režim neovládal celé území státu a do rukou povstalců mohly padnout i protiletadlové systémy, bylo rozhodnuto o tom, že let provede dvojice transportních letounů C-160 Transall, které jsou vybaveny výstražným protiraketovým systémem a odpalovačem klamných cílů. Bylo dojednáno mezipřistání letounů na Krétě.


Němečtí výsadkaři zajišťují perimetr / Bundeswehr

Pro určitou formu krytí a také jako záloha byly do zálivu Velká Syrta vyslány německé fregaty F 215 Brandenburg, F 209 Rheinland-Pfalz a rovněž zásobovací loď A1411 Berlin. Současně byla domluvena spolupráce s britskými ozbrojenými silami, které plánovaly shodnou evakuaci svých občanů z této části Libye.

Transportní letouny C-160 Transall z Lufttransportgeschwader 62, zkráceně LTG 62, z letecké základny Wunstorf přelétly nejprve na Krétu na řeckou vojenskou leteckou základnu Souda Air Base. Jednalo se celkem o šest strojů s tím, že pro samotnou akci budou připraveny dva stroje a další budou jako záloha.

Na letišti se Transally potkaly se stroji C-130 Hercules britského letectva, které byly připraveny na svou část evakuační operace. 26. února 2011 z Kréty vzlétají jak dva německé, tak dva britské stroje a míří na letiště u města Nafurah.

Na palubě německých strojů se nacházeli výsadkáři z jednotky Fallschirmjägerbataillon 373, která sídlí na základně Seedorf a příslušníci vojenské policie Feldjägerbataillon 252 ze základny Hilden. Tyto jednotky měly za úkol zajistit bezpečnost strojů a evakuovaných osob po přistání, během evakuace a před odletem.

Na zemi měla evakuaci na starosti najatá soukromá bezpečnostní firma, kterou si najala společnost Wintershall. Organizaci měl na starosti bývalý příslušník britské speciální jednotky 22. pluku Special Air Service, SAS. Ten spolu s 25 najatými muži zajistil přepravu evakuovaných pracovníků na letiště a také provedl zajištění základní bezpečnosti přistávajících strojů.

Po přistání již bezpečnost zajišťovali vojáci německých a britských ozbrojených sil. Na palubu Transallů se dostalo 132 evakuovaných osob s tím, že 22 bylo německých občanů. Letouny pak vzlétly a bezpečně přistály opět na Krétě. Během akce nedošlo k žádnému vážnějšímu konfliktu.

Evakuace civilistů v Libyi / Bundeswehr

Letouny zůstaly na Krétě pro případ další záchranné operace, protože na území Libye se mělo nacházet přibližně dalších 100 německých státních příslušníků. Britové provedli ještě jednu akci v Libyi 28. února, kdy evakuovali dalších 150 zahraničních osob. 5. března se pak dopravní Transally přesunuly zpět na domovskou základnu do Německa.

Německé ozbrojené síly evakuovaly vlastními prostředky 262 osob z toho 125 bylo německých státních příslušníků. Při akci bylo nasazeno přibližně 1000 osob německých ozbrojených sil. Akce byla hodnocena jako velice úspěšná. 

Politická dohra

Jak již bylo naznačeno, celá akce měla politickou dohru. Po úspěšném provedení evakuace 26. února byla informace o akci předána médiím. Na to reagovala opozice, zejména strana Zelených, kteří se okamžitě ohradili, že nebyli o celé akci informováni a akci neprojednával parlament, který musí ze zákona jednat o všech bojových nasazeních německých sil v zahraničí.

Německé ministerstvo obrany odpovědělo, že k žádnému porušení zákona nedošlo, protože tak bylo jednáno v nouzi, kdy nemohlo dojít k prodlení a také že akce nebyla bojovou akcí, ale spíše ozbrojeným doprovodem při humanitární akci v zahraničí.

Zástupci strany Zelených však reagovali tím, že se je snaží vláda obcházet a i touto formou ukazovat svou sílu. Zelení však sami uvedli, že principielně nic nenamítají proti akci jako takové a využití německých ozbrojených sil pro evakuaci vlastních občanů z válkou zmítané země plně schvalují.

Předpoklad o politických tahanicích na počátku akce byl skutečně oprávněný. Naštěstí zejména pro evakuované, bylo rozhodnuto o akci a politické tahanice se nechaly na později. Pevně věřím, že by v našem politickém prostředí probíhalo minimálně podobně.

Neméně zajímavé je také to, co z této akce vyplívá. Je naše země schopna také politicky ochotna se angažovat ve prospěch svých občanů v zahraničí? Mají ozbrojené síly schopnosti na provedení takové operace? Jsou vycvičeny některé jednotky k provedení takové operace v zahraničí?

Během událostí v Libyi bylo evakuováno zastoupení ČR v této zemi. Občanům naší země pak bylo doporučeno opuštění Libye.

Je skutečně otázkou, zda je náš stát připraven pomoci našim občanům ve skutečných nesnázích v zahraničí a vyslat i své ozbrojené síly. Taková pomoc je totiž přímou pomocí našim občanům stejně jako pomoc při záplavách.

Během existence vojenské policejní speciální jednotky SOG bylo několikrát nadhozeno našim zákonodárcům téma zásahu v zahraničí ve prospěch našich občanů. V legislativní rovině totiž přežívá paskvil z doby ČSSR. Žel naši politici nenašli dost síly, aby toto téma řešili dříve, než evakuace našich občanů ze zahraničí dostane reálné rozměry.

Německo je na tyto operace připraveno a už jich několik provedlo.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německý postoj k afghánské válce

Německý deník Der Spiegel se pokusil přiblížit postoje Němců a německé armády k válce v ...

Větší německá vojenská role ve světě

Německý prezident Joachim Gauck se jasně vyjádřil pro větší vojenskou angažovanost Německa při ...

Nový dělostřelecký systém z Německa

Německá firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) představila na pařížské výstavě Eurosatory 2014 novou ...

Puma vstupuje do německé armády

Německá armáda začne v nejbližší době s výcvikem posádek nových bojových vozidel pěchoty Puma. Firmy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • stajgy
  10:03 13.11.2014

  Autor se trošku plete,AČR už něco takového dělala,dokonce v Libyi....
  http://tn.nova.cz/clanek/zprav...

  Autor se trošku plete,AČR už něco takového dělala,dokonce v Libyi....
  http://tn.nova.cz/clanek/zprav...

 • sposchl
  09:44 13.11.2014

  Řeknu svůj názor. Armáda je na takovouto operaci připravena, zejména co se týče vycvičenosti vojáků. Problém však bude u politické reprezentace. Tam ne všichni mají "gule" a budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Řeknu svůj názor. Armáda je na takovouto operaci připravena, zejména co se týče vycvičenosti vojáků. Problém však bude u politické reprezentace. Tam ne všichni mají "gule" a budou se bát rozhodnout. Však to vidíme ve vztahu k ukrajinské krizi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2