Operace Sanitky pro Ukrajinu: První crowdfundingová operace Team 4 Ukraine

Operace Sanitky pro Ukrajinu: První crowdfundingová operace Team 4 Ukraine
T4U vstupuje do donětské oblasti (černo-červená vlajka patří Aerorozvidka NGO) / Team 4 Ukraine z.s (Zvětšit)

Většina čtenářů Armádních novin (AN) v diskusi o válce na Ukrajině zachytila informace o pořízení sanitek pro Ukrajinu pomocí crowdfundingové kampaně spolku Team 4 Ukraine z.s. (T4U). Jako poděkování všem čtenářům AN je níže popsána celá peripetie od nápadu k finální realizaci.

Prvotní informace o potřebě sanitek na Ukrajině jsem se dozvěděl po mé první cestě na Ukrajinu na konci dubna. Tehdy jsme se vraceli z osvobozených částí Sumské oblasti a ostřelovaného Charkova. Se Sullym, starým to harcovníkem T4U, jsme se shodli na nutnosti sanitky koupit.

Začátek byl nesmělý, vzniklo z toho pár dotazů několika organizacím a provozovatelům sanitních vozů. Nakonec z toho vyšlo jen zjištění, že nám nikdo vozidla jen tak nedaruje. Ani naše krásné oči nepomohly.

Ale nechtěli jsme se za žádnou cenu vzdát. Provedli jsme průzkum možností financování a po pár nedělích shromažďování informací o crowdfundingových platformách a výběru té nejvhodnější padlo rozhodnutí pro Donio. Bylo potřeba napsat kreativní text, čehož jsem se zhostil s kolegou − respektive ho psal kolega − během online diskuse.

Finální text doplněný našimi fotografiemi putoval na Donio. Ke spuštění bylo nutno doložit spoustu dalších dokladů i to, že opravdu pracujeme přímo na Ukrajině a spolupracujeme tam s oficiálními strukturami. Kampaň byla schválena 2. srpna. Ale nejvíce práce bylo teprve před námi.

Výběr financí probíhal nad očekávání rychle – vybrali jsme 373 tisíc korun za 28 dní. První dvě sanitky značky Ford, pojmenované „Naděje“ a „Víra“, jsme již měli vyhlédnuté na začátku kampaně. Obě sanitky staly celkem 170 tisíc korun.

V plánu byl nákup ještě třetí sanitky „Svoboda“. Na poslední chvíli jsme sehnali sanitku značky VW, avšak za „závratných“ 180 000 korun. Nicméně nám ještě pár korun zbylo na ostatní náklady, které s nákupem, přepisem a drobnými opravami vznikly.

Již před nákupem ale bylo se sanitkami řada starostí. Museli jsme smlouvat, každé vozidlo pak bylo nutné technicky prohlédnout. Naštěstí někteří členové T4U jsou automechanici.

Ode dne výplaty finančních prostředků se rozjelo neskutečné kolečko byrokracie, podpisy smluv, plné moci k přepisům, převoz vozidel ze všech koutů ČR do místa, kde jsme je mohli uskladnit (díky Military Game za zapůjčení prostorů), garanční prohlídky, přepisy na tzv. „červené“ (vývozní) značky. U nich byla sranda ta, že bychom měli znát finálního uživatele, nicméně jsme chtěli vozidla dodat opravdu tam, kde budou nejvíc potřeba a díky cimrmanovskému úkroku stranou se nám to podařilo. S přepisem nám pomohla spřátelená Charita na Ukrajině, na kterou jsme vozidla v ČR převedli. Dostali jsme jen pověření vozidla předat koncovým uživatelům. Mohli jsme se tak věnovat dalším krokům a finální uživatele vozidel vybrat až těsně před odjezdem.


Nakládání sanitky nejrůznějším materiálem; větší foto / Team 4 Ukraine z.s

Současně se rozjela plánovací operace přesunu, zvolili jsme tři směry – postup ukrajinských sil na počátku září jsme sice vítali, ale znamenalo to změny v cílových lokacích, změny ve využívání komunikací a podobně. Nakonec jsme se rozhodli vyslat minimálně pět vozidel, z toho tři sanitky a dvě dodávky, abychom mohli stáhnout domů řidiče. V tu chvíli jsme si stanovili náklady na palivo i s rezervou na 87 tisíc korun, určili nejzazší termín startu operace a plně se věnovali komunikaci s ukrajinskou stranou.

Během tohoto procesu docházelo k drobným údržbám na vozidlech a současně k plnění druhého hlavního úkolu – napěchování vozidel až po střechu zdravotnickým materiálem. To se nakonec podařilo a sanitky odjížděly zcela zaplněné vybavením a zdravotnickým materiálem.

Musíme velmi poděkovat truhláři Janu Stibůrkovy a jeho partě za 50 kusů vyprošťovacích nosítek (a taky za všechny ostatní, které nám v minulosti poskytl), firmě PENAP s.r.o. za několik palet chirurgických roušek, jednorázových operačních plášťů a operačních setů, jež jsou na Ukrajině prudce nedostatkovým zbožím, nebo také internetovému portálu BIORŮŽE za 3000 kusů široce využitelných antibakteriálních gelů.

Velkou ruku k dílu přiložil náš kamarád a teď již člen T4U Ondra Č., který jako doktor rozhodil sítě mezi přátele a kolegy a sehnal nám sice staré, ale funkční přístroje jako defibrilátor, plicní ventilátory a pulzní oxymetry. Tyto přístroje jsou na Ukrajině velice žádané, kapacity nemocnic jsou na hraně a bohužel kvůli barbarskému ostřelování nemocnic, středisek raněných a sanitních vozů jsou a budou nedostatkové. Poděkovat je třeba i malým dárcům. Například Zuzka nám přivezla bednu materiálu pro paramediky, kamarád Matt zafinancoval několik stovek tlakových obvazů a základní škola Duhovka s.r.o. uspořádala sbírku výživy a hygienických pomůcek pro nejmenší.

Pak už to šlo ráz na ráz. Sully vyzvedl zapůjčený WV Multivan T4 od kamaráda a C8, kterou nám i s 50 tisíci korun na palivo poskytla firma WINEPRO s.r.o. (díky Mamute). Můj úkol začal 25.9. ráno, když jsem jel vyzvednout do tajemných hvozdů Sudet tolik potřebné lékařské přístroje. Večer se již sešla většina T4U ve skladovacím prostoru a věnovala se veselé hře Tetris, jejímž jediným účelem bylo napěchovat auta materiálem až po střechu.


Předávání materiálu rotě zabezpečení ukrajinské polní nemocnice; větší foto / Team 4 Ukraine z.s

Vybavili jsme vozidla polepy a pomalu se chystali na pondělní odjezd. Nakonec den před odjezdem se k nám přidalo další vozidlo s reportéry. Novináři měli kvůli další propagaci projektů T4U dokumentovat naši cestu a ukázat, jak utrácíme dary od dobrých lidí, kteří nám poslali peníze. Vozidlo reportérů jsme samozřejmě naložili dalším humanitárním materiálem.

Pondělí bylo ve znamení transferu z ČR na polsko-ukrajinské hranice, 906 kilometrů trvající nudy a šedi. Kvůli urychlenému přechodu hranice jsme zvolili jeden z menších přechodů. Celá celní procedura byla velmi rychlá. I když jsme celníkům komplikovali práci kvůli darovaným sanitkám, strávili jsme na hranicích pouze čtyři hodiny. Jedno z nejrychlejších odbavení, co jsem zažil.

Úterý bylo dalším festivalem šedi, ale s barevným okamžikem – minuli jsme na podvalech dva německé protiletecké komplety Gepard. Samozřejmě (a současně bohužel) jsme je nemohli fotit.

Naše cesta přes jednu zajížďku mířila přímo ke Kyjevu. Zajížďka vznikla z důvodu přepisu vozidel na ukrajinskou armádu v jedné nejmenované posádce. Bohužel přepis nebylo možné jinak provést. Takže do Kyjeva bylo třeba urazit dalších úmorných 740 kilometrů. V domluveném noclehu jsme přečkali noční zákaz vycházení.

Středa už byla lepší, kolona se rozšířila o dvě vozidla se členy T4U, jedno dlouhodobě na Ukrajině působí a provádí monitoring válečných zločinů, druhé vyrazilo pár dní před námi a odvezlo další materiál jako třeba Dron DJ Mavic 3 pro policejní prapor „Západ“, jenž plní bojové úkoly v charkovském prostoru.

Ve středu jsme urazili 555 kilometrů. Noc trávíme v Pavlohradě. Blízkost bojových zón je jasně definovaná zvýšeným provozem vojenských, většinou logistických, vozidel. Jediné vytržení způsobil transport ukořistěného T-72B3 na podvalu směr západ a u jednoho kontrolního stanoviště jsme potkali AT-105 Saxon. Noc opět protkaly letecké poplachy. Během šesti hodin zazněly osmkrát.

Čtvrtek byl ve znamení konečného předávání materiálu a vozidel. Budíček v 5:00, v 5:20 auta seřazená v koloně, odjezd 5:30. Dnešek bude hektický. Musíme rozvést materiál do pár míst. Celkově 550 kilometrů.


Předávání a montáž zdravotnických přístrojů rotě zabezpečení polní nemocnice; větší foto / Team 4 Ukraine z.s

První zastávka je u roty zabezpečení polní nemocnice, jedné ze tří, kterou Ukrajina provozuje. Zde jsme kompletně vyložili operační materiál, pro který si vzápětí dojela vozidla z jednotlivých oddělení, které jsou kvůli bezpečnosti a pokrytí dislokované dost daleko od sebe. Zde se vykládají i lékařské přístroje, to nejcennější, co kromě sanitek vezeme. Přístroje okamžitě mizí v jednotlivých vozidlech a míří k oddělením.

V polní nemocnici necháváme i několik vyprošťovacích nosítek. Během rychlé kávy a občerstvení, bez kterého nás odmítli pustit dál, se bavíme se šéflékařkou. Jejím úkolem je evakuace zraněných od jednotek a odsun zraněných civilistů z prostoru boje či odstřelování.

Probíráme, co dál, měníme si kontakty s tím, že jim rádi pomůžeme, ale potřebujeme vědět, co je třeba. Mezi řečí zmiňují sanitní vozidla s náhonem 4×4, které jsou potřeba jak pro odsun z ROLE 1 (odpovídá úrovni všeobecné ambulance) dál, tak i k transportu raněných civilistů, zejména na východě, kde je více horších cest. Silnicím rozhodně nesvědčí ani dlouhotrvající boje a ostřelování. Pro odsun zraněných na ROLE 1 potřebují vozidla 4×4, nejlépe pickupy nebo čtyřkolky. Bohužel vozidel pro zdravotnický odsun, ať již od jednotek na ROLE 1 nebo dál na ROLE 2 a výš, je kritický nedostatek a jejich úbytky kvůli bojové činnosti (útokům na zdravotnická vozidla ruskými vojáky) tomu nepomáhají.

Dále jsou potřeba ohřívače infuzních roztoků. Cení se každý kus. Ideálně ale potřebují deset až 20 kusů. Žádaná jsou také vakuová nosítka. Dokáží zafixovat raněné s poraněním páteře, což na normálních nosítkách nejde. Zdravotník tak může pracovat na pacientovi a neřešit jeho znehybnění. Stejná nosítka usnadní i transport malých dětí, které jim ve velkých nosítkách „cestují“. Jsou i případy, kdy zdravotník nebo zdravotnice drží dítě dlouhé desítky minut v náručí, protože mu tak na špatných cestách mohou zajistit stabilnější transport a nedochází k vytrhávání kanyl atd.

Slíbili jsme věci získat. Ale nebude to hned. Se smutným úsměvem se nám dostalo ujištění, že válka do dvou měsíců neskončí.


Kolona sanitek v Kramatorsku; větší foto / Team 4 Ukraine z.s

Po odjezdu z polní nemocnice jsme zamířili do Kramatorsku, jenž byl asi hodinu před naším příjezdem ostřelován raketomety. Ruské čelní jednotky byly něco přes 20 kilometrů daleko. V Kramatorsku jsme předali WV Transporter do rukou paramediků z věhlasné 54. samostatné mechanizované brigády. Dále jsme předali nějaký zdravotnický a vojenský materiál jedné z výsadkových jednotek.

Také oblastní velení civilně-vojenské spolupráce CIMIC (Civil-Military Cooperation) od nás dostalo dětskou výživu a pleny pro nejmenší, které budou distribuované v Bachmutu a nejbližším okolí. Rádi bychom to provedli sami, ale bylo nám ukrajinskou stranou velice důrazně doporučeno tam nezajíždět. I příjezdové komunikace k Bachmutu jsou většinu dne ostřelované. Mohli jsme tam uvíznout i na několik dní. To si nemůžeme dovolit. Všichni toto děláme o vlastní dovolené.

V tuto dobu k nám přichází žádost o změnu lokality předání obou Fordů. Jednotky si je z technických důvodů potřebovaly převzít v Kyjevě, kde na nich provedou mírné úpravy (přelakování, dovybavení přístroji) a odtud vozy zamíří do svých nových lokalit, jeden na chersonskou frontu a druhý o něco severněji, mezi Kupjansk a Charkov. Cestou zpět byl prostor se kochat pohledem na obranné stavby, jež jsou vybudované v několika liniích, na kolony vozidel řady BTR, BRDM, pár tanků, a dokonce dva T-84 OPLOT. Noc jsme přečkali opět v Pavlohradě, kde nás znovu budilo několik poplachů.

Páteční cesta do Kyjeva byla již rutinou všedních dní, nuda, šeď a stovky kilometrů. Předání vozidel proběhlo rychle a bezproblémově, noc jsme strávili opět u našeho kontaktu v Kyjevě. Ráno jsme navštívili hřbitov v Buči poklonit se padlým obráncům a zavražděným civilistům. Dostali jsme se i na část hřbitova se stovkami křížů pohřbených civilistů, jež se nepodařilo identifikovat. Nalezli jsme nejvyšší číslo 632. Jen tabulka s číslem a zkratkou, kde bylo tělo nalezeno.


Předání sanitky „Svoboda“ paramedikům 54. samostatné mechechnizované brigády; větší foto / Team 4 Ukraine z.s

V sobotu jsme pokračovali směrem na hranice. Auta ale přestala poslouchat. Nejdříve se C8 nelíbilo poskakování po městě a začalo se přehřívat. Poté přestal fungovat alternátor jednoho z Multivanů. Museli jsme tak měnit baterie mezi vozidly každých 30 minut. Po „doskákání“ do Lvova nám potřebné opravy provedli v jednom autoservisu. Noc jsme přestáli ve Lvově, v jednom z nejhezčích měst, které jsem za posledních pár let navštívil, ve městě, které žije i za války.

V neděli jsme přes jisté problémy na hranici (to je tak, když máte auta plná vest, balistických helem a máte hodně dobrou náladu) dorazili až do rodné republiky.

Nevím, co napsat na konec, snad bych rád jménem svým, jménem Team 4 Ukraine i všech vojáků, se kterými jsme na Ukrajině mluvili, poděkoval všem dárcům a podporovatelům.

Dobré jméno České republiky bylo na Ukrajině vidět i slyšet a naše pomoc nezachrání jeden, ale mnoho životů. A my jako Team 4 Ukraine máme obrovský náboj z tohoto projektu a již začínáme nebo finalizujeme spuštění projektů na pořízení vakuových nosítek, ohřívačů infuzních roztoků, pořízení sanitek 4×4 nebo evakuačních vozidel 4×4. Také bychom rádi udělali jednomu dětskému domovu rádi Ježíška, ale tento projekt je teprve v počátcích.

A aby nebylo tak moc pozitiva, víme, že jsme na štíru s propagací, naše webovky jsou bohužel jaké jsou a na jejich změnu teď nemáme kapacitu, personální ani finanční. Snažíme se o prezentaci projektů a činnosti na svém Twitter či FaceBook účtu. Dále trochu bojujeme i s vlastní administrativou, a proto bych chtěl zde poděkovat jednomu čtenáři AN za nabídku spolupráce jeho firmy v oblasti účetnictví a daní. Myslím si, že letos to budeme opravdu potřebovat.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina horší než Mnichov. Bezradně čekáme na konec hororového filmu

Ze všech stran zní srovnání s Mnichovskou dohodou. Rusko bombarduje Ukrajinu a svět jen zdálky ...

Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina

Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...

Tvrdý souboj tajných služeb Ukrajiny a Ruska

Již čtvrtým měsícem zuří na východě Evropy krvavý konflikt s mnoha tisíci mrtvými a rovněž s ...

PREMIUM Prosperitu Ukrajiny po roce 2014 musela Moskva zarazit silou

Od získání nezávislosti na SSSR v roce 1991 se Ukrajina, zejména po eskalaci konfliktů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rošťák
  14:37 17.11.2022

  Svoboda plní to, s čím jsme jí tam odvezly ..... zachraňuje životy, dnes jsem dostaly video ok paramediků .....
  https://twitter.com/Team4Ukrai...

  Svoboda plní to, s čím jsme jí tam odvezly ..... zachraňuje životy, dnes jsem dostaly video ok paramediků .....
  https://twitter.com/Team4Ukrai...

 • Lwtr
  21:17 15.10.2022

  Díky, obdivuju Vás. Musí to být strašného času a snahy.
  Já se zatím omezil pouze na finanční příspěvky.

  Díky, obdivuju Vás. Musí to být strašného času a snahy.
  Já se zatím omezil pouze na finanční příspěvky.

  • Rošťák
   11:15 16.10.2022

   Děkujeme, když pominu finální transport, kde šlo o nějakých 8 dní ( a na to potřebnou dovolenou ) tak se jednalo o vyšší desítky hodin několika jednotlivců v přípravné fázi ...... ...Zobrazit celý příspěvek

   Děkujeme, když pominu finální transport, kde šlo o nějakých 8 dní ( a na to potřebnou dovolenou ) tak se jednalo o vyšší desítky hodin několika jednotlivců v přípravné fázi ......
   Finanční příspěvky, taky pomáhají, bez nich by třeba naše a jiné projekty nešli uskutečnit :)Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  00:06 15.10.2022

  Jen houšť. Takovýhle článek přinese do budoucna T4U desítky tisíc. Nepodceňujte to.

  Jen houšť. Takovýhle článek přinese do budoucna T4U desítky tisíc. Nepodceňujte to.

  • Rošťák
   11:13 16.10.2022

   Děkujeme.... A doufáme v to :)

   Děkujeme.... A doufáme v to :)

 • Ján Paliga
  20:55 14.10.2022

  Páni, hlboko smekam klobouk.

  Páni, hlboko smekam klobouk.

  • Rošťák
   11:13 16.10.2022

   Děkujeme

   Děkujeme

 • dusan1
  19:42 14.10.2022

  Super ... zatiaľ som posielal pomoc len utečencom u nás ... ale už chcem "pritvrdiť" : )

  Super ... zatiaľ som posielal pomoc len utečencom u nás ... ale už chcem "pritvrdiť" : )

  • Rošťák
   19:44 14.10.2022

   Díky :)
   Tak to se těš na příští týden :)

   Díky :)
   Tak to se těš na příští týden :)

 • Wakantanka
  17:58 14.10.2022

  Smekám a držím palce.

  Smekám a držím palce.

  • Rošťák
   18:22 14.10.2022

   Díky

   Díky

 • TN12
  17:45 14.10.2022

  Ty webovky jsou dobrý, co byste si představovali? Můžu je případně udělat ve WordPressu.

  Ty webovky jsou dobrý, co byste si představovali? Můžu je případně udělat ve WordPressu.

  • Rošťák
   18:22 14.10.2022

   Díky, teď jsme s někým ve spojení, ale pokud by to neklaplo, bezostyšně nabídku využijeme .... Problém není ani tak disajn webovek, spíš funkčnost a hlavně administrace z naší ...Zobrazit celý příspěvek

   Díky, teď jsme s někým ve spojení, ale pokud by to neklaplo, bezostyšně nabídku využijeme ....
   Problém není ani tak disajn webovek, spíš funkčnost a hlavně administrace z naší strany, potřebujeme tam operativně přidávat projekty, aktuality atd ...Skrýt celý příspěvek

   • TN12
    19:47 14.10.2022

    Ok, to by šlo.

    Ok, to by šlo.

  • peter111
   08:35 15.10.2022

   Tak ty jejich jsou taky wordpress ne?

   Tak ty jejich jsou taky wordpress ne?

   • TN12
    12:05 15.10.2022

    Pravda, jsou. Takže jen úprava.

    Pravda, jsou. Takže jen úprava.

    • Rošťák
     11:13 16.10.2022

     Ano, jsou na WP, ale je nad WP nějaká administrátorská nadstavba, která to pekelně komplikuje ...

     Ano, jsou na WP, ale je nad WP nějaká administrátorská nadstavba, která to pekelně komplikuje ...

 • Klimesov
  16:06 14.10.2022

  Jste borci a frajeři.
  Parádní práce.

  Jste borci a frajeři.
  Parádní práce.

  • fanúšik
   17:29 14.10.2022

   pripájam sa, hlboká úcta

   pripájam sa, hlboká úcta

  • Rošťák
   18:20 14.10.2022

   Děkujeme, jen se snažíme dělat, co je třeba .....

   Děkujeme, jen se snažíme dělat, co je třeba .....

  • Technista
   18:23 15.10.2022

   Každého to ještě dodatečně potěší, když vidí, že už to bylo darováno. Ale vy jste do toho dali hrozně moc nadšení a osobní obětavosti a z daných prostředků se stala neuvěřitelně ...Zobrazit celý příspěvek

   Každého to ještě dodatečně potěší, když vidí, že už to bylo darováno. Ale vy jste do toho dali hrozně moc nadšení a osobní obětavosti a z daných prostředků se stala neuvěřitelně efektivní pomoc. Prostě paráda a uznání.Skrýt celý příspěvek

   • Rošťák
    11:12 16.10.2022

    Děkujeme

    Děkujeme

 • darkstyle
  13:45 14.10.2022

  Ďakujeme a radi sme pomohli :). Aj nabudúce ak sa bude dať.

  Ďakujeme a radi sme pomohli :). Aj nabudúce ak sa bude dať.

  • Rošťák
   14:22 14.10.2022

   Ahoj, díky :)
   Určitě se bude dát přispět, v následujícím týdnu spouštíme další projekty :)

   Ahoj, díky :)
   Určitě se bude dát přispět, v následujícím týdnu spouštíme další projekty :)

 • Misonek 76
  13:23 14.10.2022

  Parada :)

  Parada :)

  • Rošťák
   14:22 14.10.2022

   Ahoj, díky :)

   Ahoj, díky :)

 • Jirosi
  13:21 14.10.2022

  Děkujeme!

  Děkujeme!

  • Rošťák
   14:22 14.10.2022

   My děkujeme za podporu :)

   My děkujeme za podporu :)

 • ruleta
  13:11 14.10.2022

  Super!

  Super!

  • Rošťák
   14:22 14.10.2022

   Ahoj, díky :)

   Ahoj, díky :)

Načítám diskuzi...