Operace Umar : Letní ofenzíva Tálibánu 2016

Foto: Bojovníci Tálibánu; ilustrační foto / outlookafghanistan.net
Bojovníci Tálibánu; ilustrační foto / outlookafghanistan.net

Islámský emirát Afghánistán, oficiální název hnutí Tálibán v Afghánistánu, oznámil na počátku dubna počátek své letní ofenzívy (v anglický zdrojích označována jako jarní ofenzíva – spring offensive). Vedení organizace se rozhodlo pojmenovat letošní ofenzívu po svém zakladateli a prvním vůdci mullovi Umarovi. Tálibán o zahájení akce informoval na svém zpravodajském webu Voice of Jihad, kde oznámil začátek Operace Umar (Operation Omari).

Cíle Operace Umar

Pojmenování ofenzívy po mullu Umarovi chce Tálibán uctít památku svého dřívějšího vůdce, pod jehož vedení dokázal Tálibán „...pacifikovat 95 % Afghánistánu, potlačit korupci, útlak a zajistil zemi spravedlivou a dobrou vládu.“

Tálibán také připomněl, že za Umarova vedení hnutí dokázalo vzdorovat mezinárodní koalici vedené Spojenými státy a úspěšně proti ní bojovat.

Operaci Umar naplánovala Vojenská komise Tálibánu. V komisi zasedá nejstarší Umarův syn mulla Mohammad Yaqoub, který byl nedávno jmenován vojenským velitelem tálibánských bojovníků v 15 z 34 afghánských provincií.

V tiskovém prohlášení Tálibán deklaroval cíle letošní letní ofenzívy. Ty jsou podobné jako v předešlých letech. Pro Tálibán bude letos stěžejní udržet dosud kontrolované oblasti a pokusit se získat  další území.

Tálibán dále uvedl, že během ofenzívy hodlá provádět velké útoky proti nepřátelským pozicím napříč celou zemí. Za cíle označil mimo nepřátelských základen také představitele kábulského režimu.

V rámci operace Umar plánuje islamistické hnutí podkopat morálku nepřátel a demoralizovat protivníka tak, aby byl nucen opustit Afghánistán. Tálibán plánuje využít všech prostředků, včetně sebevražedných atentátníků, aby narušil morálku zahraničních vojsk a jejich afghánských spojenců.

Tálibán ve svém prohlášení klade důraz na zavedení „mechanizmů dobrého vládnutí“ na jím kontrolovaných územích. Záměrem Tálibánců je na svou stranu získat co největší množství představitelů současného režimu, včetně státních úředníků a vojenského personálu.

Tálibán pro tento účel vytvořil speciální komisi pro šíření propagandy mezi obyvatelstvem. V čele komise stojí mulla Abdul Manan Akhund, bratr mully Umara.

Foto: Situace z 16. dubna 2016. Situace v Afghánistánu z 16. dubna 2016. Červená plocha je pod kontrolou kabulské vlady a koalice, bílá plocha pod kontrolou Tálibánu/Al-Káidy a spojenců, tmavě šedá pod kontrolou Islámského státu a spojenců; větší mapa / Ali Zifan, CC BY-SA 4.0

Loňské zisky Tálibánu

I když každoroční tisková sdělení o zahájení letní ofenzívy vypadají spíše jako propagandistické cvičení, než reálný plán, daří se Tálibánu velkou část z proklamovaných cílů dodržet.

Před několika lety Tálibán v rámci plánů na letní ofenzivu oznámil provádění takzvaných „infiltračních útoků“ nebo tzv. "green-on-blue attacks". Tyto útoky spočívají v infiltraci nepřátelských bezpečnostních složek, případně využití místních příznivců, k překvapivým útokům zevnitř.

Oběti těchto útokú tvořily v roce 2012 přibližně 15 % všech koaličních ztrát v zemi. Výše ztrát afghánských ozbrojených sil při těchto útocích není známa, ale odhaduje se, že dosahuje minimálně stejné výše jako u koaličních vojsk, pravděpodobně však daleko více.

Minulý rok, v tiskovém prohlášení zahajující letní ofenzívu - Operaci Azm - Tálibán tvrdil, že podnikne velké útoky na všechna velká afghánská města. Což se následně potvrdilo, neboť hnutí připravilo jak guerillové, tak sebevražedné útoky ve všech velkým městech včetně Kábulu.

Dokonce se mu podařilo na několik dní převzít kontrolu nad severoafghánským městem Kunduz. V loňském roce se také Tálibánu podařilo získat kontrolu nad mnoha afghánskými okresy a o další sváděl tvrdé boje s vládními silami. V současné době hnutí ovládá 80 z více jak 400 afghánských okresů.

Nejsilnější je Tálibán tradičně v jižní části země, kde kontroluje téměř polovinu provincie Hílmand a hlavní město této provincie Laškar Gah je obleženo tálibánskými bojovníky.

Útok z 19. dubna si vyžádal v Kábulu 64 obětí.

Začátek ofenzívy Umar

První útoky v rámci letošní letní ofenzívy na sebe nedaly dlouho čekat. Kábul zažil první velký útok 19. dubna, při němž zahynulo minimálně 64 lidí a dalších 347 bylo zraněno.

Cílem byla skupina vládních budov v centru Kábulu. Podle vyjádření Tálibánu, který se k útok přihlásil na svém webu Voice of Jihad, akci zahájil v 9:00 ráno sebevražedný útočník, který se odpálil v autě naloženém výbušninami před bránou komplexu vládních budov.

Následně další tálibánští bojovníci pronikli dovnitř, kde zahájili palbu na dezorientované afghánské strážce. Podle informací agentury TOLONews je komplex sídlem jednotky tajné služby odpovědné za ochranu vysokých státních činitelů a dalších důležitých osob.

V reakci na útok vyhlásilo velitelství amerických sil v Afghánistánu a afghánské bezpečnostní složky pátrání po osmi členech teroristické skupiny nazvané Kabul Attack Network. Úřady zveřejnily totožnost hledaných a vyzvaly případné svědky, aby se obrátili na bezpečnostní složky.

Tento postup je v Afghánistánu nestandardní. Podle informací zveřejněných americkými silami v Afghánistánu USFOR-A (US Forces Afghanistan) plánují hledaní muži další útoky v Kábulu a provinciích Parwan, Khost a Logar.

Kabul Attack Network vznikla spojením několika  povstaleckých hnutí v oblasti Kábulu. Své členy do skupiny vyslal Tálibán, Haqqaniho síť (Haqqaniho Network) a skupina Hizb-i-Islami Gulbuddin. Kabul Attack Network funguje jako společný projekt těchto skupin v oblasti Kábulu a stojí za většinou tamních útoků. Skupinu vedou dva muži, jistý Daúd (nebo také Dawood) a Taj Mir Jawad.

Daúd je člen Tálibánu a v minulosti zastával post stínového guvernéra Kábulu. Taj Mir Jawad je členem  Haqqaniho sítě a podle amerických informací uniklých z WikiLeaks je jednou klíčových osob této skupiny.

Kabul Attack Network spolupracuje také se skupinami jako je Al-Qaida nebo pákistánská skupina Lašker-e Taiba. Zaznamenány byly také kontakty skupiny na pákistánskou zpravodajskou službu ISI (Inter-Services Intelligence).

Největší útok 

Útok z 19. dubna byl největší jaký Kábul zažil od počátku srpna minulého roku, kdy Tálibán cílil na policejní akademii, základnu amerických speciální sil a obytnou čtvrť. Tehdy bylo zabito 44 lidí včetně jednoho člena amerických speciálních jednotek.

Vrchní velitel jednotek NATO v Afghánistánu generál John Nicholson uvedl, že dubnový útok v Kábulu je dalším důkazem neschopnosti Tálibánu bojovat proti afghánské armádě v přímém střetu. Nicméně toto tvrzení je značně pochybné, neboť Tálibán vede boj proti afghánským bezpečnostním složkám poměrně úspěšně na mnoha místech země.

Hned po oznámení počátku letošní letní ofenzívy zahájil Tálibán koordinované útoky v sedmi okresech provincie Kunduz Stejně tak probíhají boje v západních a východních částech Afghánistánu.

Letošní rok bude pro Afghánistán opět ve znamení tvrdých bojů. Nedá se očekávat, že by došlo k výraznějšímu posunu v mírových jednáních mezi Tálibánem a kábulskou vládou, neboť pro Tálibán případné příměří nebo mírové dohody nejsou výhodné. Jeho pozice rok od roku sílí a vyjednáváním s vládou by hnutí příliš nezískalo.

Pro Tálibán však v Afghánistánu začíná pomalu vyrůstat nová konkurence v podobě místní odnože Islámského státu. Tato skupina je dosud slabá, ale do budoucna by se mohla stát významným rivalem Tálibánu na jeho domácí půdě.   

Zdroj: Long War Journal

Nahlásit chybu v článku


Související články

MRAP: Život po Iráku a Afghánistánu

Vozidla odolná proti minám a chránící před palebnými přepady MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) ...

Taliban útočí na severu Afghánistánu

Letošní ofenziva Talibanu je zaměřená zejména na dosud poměrně klidné severní oblasti Afghánistánu. ...

Vojáci 5. strážní roty jsou připravení na Afghánistán

5. strážní rota BAF (Bagram Air Field) v operaci Resolut Support se již 6 měsíců intenzivně ...

A-29 Super Tucano pro Afghánistán

Během tohoto roku získá Afghánistán první útočné letouny A-29 Super Tucano. Dodávka letadel, a s ní ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  12:26 02.05.2016

  Osobne som castejsie rozpraval s viacerymi Afgancami a Pakistancami na temu Taliban. Co si o tom myslia a tak. Vsetci do jedneho mi povedali velmi jasne a velmi tvrdo, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobne som castejsie rozpraval s viacerymi Afgancami a Pakistancami na temu Taliban. Co si o tom myslia a tak. Vsetci do jedneho mi povedali velmi jasne a velmi tvrdo, ze Talibanci su ako diabli, zvierata alebo ako rakovina, ktoru treba za kazdych okolnosti znicit. A ze su radi, ze im zahranicie s tymto pomaha. Zaroven pred nimi mali riadny strach. Ked Talibanu niekto pomaha, tak jedine zo strachu, alebo za peniaze. Normalny clovek pred nim uteka, alebo s nim bojuje. Kazdy si o tom samozrejme musi urobit vlastny nazor. Ja mam na zaklade osobnych rozhovorov tento. Preto neverim bachorkam o tom, ako Taliban pomaha ludom a tak podobne.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  19:13 29.04.2016

  Afganistan je Afganistan, nie len pre srandu sa nazýva "Pohrebisko Imperialistov". ISAF, Sovieti, Briti, Mongolské hordy atď.

  Afganistan je Afganistan, nie len pre srandu sa nazýva "Pohrebisko Imperialistov". ISAF, Sovieti, Briti, Mongolské hordy atď.

 • dusan
  18:31 29.04.2016

  http://www.novinky.cz/zahranic... No a Amíci sú už pomaly, ale isto tam kde ostatní pred nimi ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.novinky.cz/zahranic...

  No a Amíci sú už pomaly, ale isto tam kde ostatní pred nimi ....

  Skrátka Afganistan je iný svet a robiť z neho nasilu ten náš je nezmysel. Ak Afgánci so svojim kmeňovým systémom prežili tisíce rokov a množství okupácii, asi to až taký zlý systém nebude ....Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  13:26 29.04.2016

  Je docela srandovní, že Taliban má oficiální stránky, vládní program, určité cíle, které si určí a dokáže podle toho pracovat a i plnit je. Vždyť takto by měla fungovat vláda ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Je docela srandovní, že Taliban má oficiální stránky, vládní program, určité cíle, které si určí a dokáže podle toho pracovat a i plnit je.
  Vždyť takto by měla fungovat vláda ne nějaká teroristická organizace :-)

  Ale k Afgánistánu:
  Stejný problém jako Libie. Velké území, kde má každé údolíčko, větší městečko svého vlastního kmenového vůdce s vlastní ekonomikou a armádou.
  Ale také s vlastní "zahraniční politikou", myšleno ve vztahu k okolním kmenovým vůdcům.
  A to je většinou založeno a jejich vzájemné hystorii, rodinných svazcích či krevních mstách táhnoucí se od kdo ví kdy.
  A teď tam vtrhnou nějací cizáci, kteří jim říkají, jak mají žít :-)

  To nemá řešení, pokud je nechcete všechny vyhladit. A tím myslím všechny.
  Bych celý Afgánistán posypal nějakým trvalým herbicidem proti máku a nechal bych je být, až si žijí jako předtím.
  Nemyslím si, že se to nějak zlepší, spíše zhorší. A když je necháme na pokoji, sice vyhraje Taliban, ale časem se tam objeví nějaký silný vůdce, kterého budou všichni respektovat a situace se uklidní.
  Demokracie tam nikdy fungovat nebude. Potřebují nějakého diktátora co jim bude říkat co se smí a co ne.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  09:47 29.04.2016

  Vždy jsem považoval tyto fundamentalisty jako hydru, netřeba s nimi bojovat, nechat je svýmu a nezačleňovat do naší společnosti, případný azyl jen na nezbytnou dobu v táborech a po ...Zobrazit celý příspěvek

  Vždy jsem považoval tyto fundamentalisty jako hydru, netřeba s nimi bojovat, nechat je svýmu a nezačleňovat do naší společnosti, případný azyl jen na nezbytnou dobu v táborech a po konflitku navrátit. Uplatňovat víza. V Afghánistánu jim nechat ten jejich systém(náboženskej blázinec), vždyť jej chtějí, již podle neustálého rekrutování nových šílenců. Nevměšovat, oni sami si kalašnikovi nastolí svůj "pořádek", válku podle svýho aláha vnímají jako životní povolání, tak jim přeci ten jejich ráj nebudeme bortit. Příštích voleb do Eu kabinetu se zúčastním, nebudu volit ovšem radikální odpad, nýbrž rozumný oponenty, kteří chtějí unii zachovat. To vše doporučím i dál.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:56 28.04.2016

  Left, stetula Prečítajte si niečo podrobnejšie o vojne v Afganistane a pochopíte. Nie je to čierno-biele kde sú na jednej strane dobrí a na druhej strane zlí .... V Afganistane ...Zobrazit celý příspěvek

  Left, stetula

  Prečítajte si niečo podrobnejšie o vojne v Afganistane a pochopíte. Nie je to čierno-biele kde sú na jednej strane dobrí a na druhej strane zlí ....
  V Afganistane to je mix neuveriteľnej korupcie (i zo západu) klanových vzťahov, radikálnych islamistov, chudoby, zahraničných záujmov, osobných záujmov, zločinu, ktorý je pre nás ťažko pochopiteľný.
  Často v Afganistane či Pakistane sú to práve radikálni islamisti či priamo teroristi čo často pomáhajú ľuďom v chudobe, prírodných katastrofách a pod. ... a nie skorumpovaní úradníci, vojaci či policajti čo reprezentujú štát.
  Armáda a polícia je skorumpovaná a lukratívne miesta sa často kupujú a tak vyzerá i "kvalita". Chybná je často i stratégia asymetrickej vojny. Spojeneckí vojaci bývajú zväčša v dobre chránených základniach, kde ale nemajú kontakt s domácími a preto nerozumejú prostrediu, nepoznajú ľudí a nevedia identifikovať tých "zlých" ....
  Ja osobne som bol skeptický k Afganistanu a som skeptický naďalej. Skončí to fiaskom. Jednoducho "zázračné" riešenia cez drony, špeciálne jednotky, či palebnú silu nefungujú.
  A to už nespomínam Irak, kde je to ešte horší prípad.
  Obama zas oznámil nejakých poradcov čo "nebudú bojovať" .... takých tam nemusí posielať - to sú vyhodené peniaze. Predstava, že v teple základne americký profík "osvetlí" domácích ktorí konečne vyprášia tých "zlých" je komicky naivná a táto tieto teorie už dávno pochovala reálna prax. Spomienky amerických vojakov čo tam reálne pôsobili asi Obama nečíta ... zrejme číta len bláboly dobre platených analytikov, ktorí píšu, že ešte dve-tri akcie a všetko sa otočí ... neotočí ... Amíci skončia ako všetci neúspešní dobyvatelia Afganistanu ...už len ide o to ako urobiť z debaklu vlastne víťazstvo .....Skrýt celý příspěvek

 • Left
  22:37 28.04.2016

  Je to neuvěřitelné, jak vytrvalí jsou a jak dokaží schánět nové lidi.
  Od roku 2001 Taliban přišel o desítky tisíc bojovníků. Dost možná to už bude sto tisíc mrtvých...

  Je to neuvěřitelné, jak vytrvalí jsou a jak dokaží schánět nové lidi.
  Od roku 2001 Taliban přišel o desítky tisíc bojovníků. Dost možná to už bude sto tisíc mrtvých...

 • stetula
  18:56 28.04.2016

  mě by jenom zajímalo kde pořád berou ty bojovníky ?

  mě by jenom zajímalo kde pořád berou ty bojovníky ?

Načítám diskuzi...