Operační nasazení F-35B Lightning II námořní pěchoty

Foto: Stíhačka F-35B Lightning II z Marine Fighter Attack Squadron 121. Větší obrázek / U.S. Marine Corps
Stíhačka F-35B Lightning II z Marine Fighter Attack Squadron 121. Větší obrázek / U.S. Marine Corps

Víceúčelová stíhačka 5. generace F-35 Lightning II přestává být papírové letadlo. Americká námořní pěchota dokončila testování letadla F-35B, tedy verze s krátkým startem a kolmým přistáním STOL (Short Take Off and Landing). Letadlo F-35B již během několika dní dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability).

V současné době americká námořní pěchota dokončila všechny potřebné testy a dosažení IOC je nyní věcí formality. Rozhodnutí o dosažení IOC leží na bedrech generála Joe Dufendera, veliteli americké námořní pěchoty, který má podepsat a schválit všechny nezbytné dokumenty.

Podpis a dosažení IOC je bedlivě sledováno nejen ve Spojených státech ale prakticky po celém světě. Projekt JSF (Joint Strike Fighter), ze kterého vyšel vítězný letoun F-35 Lightning II, přijde americké daňové poplatníky (vývoj, nákup letadel a techniky) na 324 miliardy dolarů. Podle propočtů za 55 let provozu (předpokládané provozní nasazení F-35) američtí daňoví poplatníci zaplatí za celý program F-35 Lightning II bilion dolarů.

Počáteční vývojové práce na programu JSF začaly již v roce 1996. Svým rozsahem navíc program JSF patří mezi nejdražší a největší zbrojní programy všech dob. Letouny F-35 budou výrazně ovlivňovat podobu vojenského letectví po následujících 50 let.

Schopností IOC dosáhne během pár dnů letka VMFA-121 (Marine Fighter Attack Squadron 121) americké námořní pěchoty. V letce najdeme 16 stíhaček F-35B Lightning II. První nasazení se očekává v roce 2017 v Iwakuni, Japonsko. Podle generálplukovníka Jona Davise, zástupce velitele letecké složky americké námořní pěchoty, však lze F-35B nasadit všude na světě podle potřeby.

Letadla F-35B v současné době ještě nedokáží plně využít svých schopností – brání v tom nedokončený letový software. Teprve v roce 2017 dostanou F-35 konečnou verzi software Block 3F, který umožní využívat všech schopností letounů F-35. Verze Block 3F umožní například stíhačce používat nejnovější generaci přesně naváděné munice.

Pro úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support) je F-35B schopen použít jen omezenou škálu munice. Například externě umístěný 25mm kanon dokáže F-35B použít až v roce 2017 – s příchodem Block 3F.

Je však třeba připomenout, že využití všech schopností (každého) nového bojového letadla trvá řadu let. Odhaduje se, že piloti „vytěží maximum" z nového bojového letadla až po deseti letech intenzivního nasazení a cvičení. Podle Davise například současné modely F-35 dosahují kolem 60 až 65 % úrovně svých cílových schopností.

Podoba software se navíc stále ladí. Programové vybavení F-35 dokáže sdílet data až mezi čtyřmi letadly F-35 a vytváří tak společný taktický obraz. Jednoduše řečeno, čtyři letadla letící v určité formaci se chovají jako jediný senzor, který koordinovaně a systematicky využívá schopností všech zúčastněných letadel.

Během březnových testů se však ukázalo, že při sdílení dat měly senzory F-35 problém „shodnout se" na identifikaci cíle. V současné době americká pěchota vyřešila problém změnou nasazení F-35. Letadla budou prozatím létat ve formaci „2+2". Data si vymění vždy jen dvě letadla. Vyřešení problému se očekává s příchodem software Block 3F.

Pentagon a zahraniční zájemci však řeší další problém – nedostatečnou rychlost výroby. F-35 je nesmírně složitý letoun vyžadující mnoho člověkohodin práce a strojního času. V roce 2014 vyrobil Lockheed Martin 43 letadel F-35 (všech verzí). V roce 2018, při nastartování plné sériové výroby, firma plánuje za rok vyrobit 107 letadel.

Pentagon požaduje 2443 letadel F-35 a o dalších přibližně 650 letadel projevují zájem zahraniční zájemci. Dlužno však dodat, že Pentagon zvažuje „zda 2443 je správné číslo." Jinak řečeno, Pentagon uvažuje o nakoupení menšího počtu letadel.

„S ohledem na vyvíjející se obrannou strategii a nejnovější obranné plánování, analyzujeme nejnovější strategické podklady a zjišťujeme, zda 2443 je správné číslo," uvedl Dunford.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II se blíží

Během příštího měsíce dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operating Capapability) ...

Stíhačka F-16C porazila v leteckém souboji F-35 Lightning II

Od začátku letošního roku probíhají na základně Edwards letecké testy stíhaček F-35 Lightning II. ...

F-35 vs. F-16 – oficiální stanovisko

Před několika dny vyvolaly na mediální scéně pozdvižení informace blogu War Is Boring, o ...

Budoucí motory pro stíhačky F-35 Lightning II

Stíhačka F-35 Lightning II je mimo jiné kritizována za nedostatečné letové výkony. Vše může v blízké ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Shania
  17:21 04.08.2015

  Vestly: tohle mám třeba převážně z Command
  Rakety nejsou neviditelné, ale jsou těžko zjistitelné leteckým radarem, ani náhodou se nemůžeš spoléhat na to, že rakety radarem zachytíš. Letadla taky nevyhledávají v celém rozsahu jejich radaru, ale jen určitý segment. Třeba jen 40 stupnu z celkového rozsahu. Aesa v tomhle bude výrazně lepší než PESA a starší radary, ale stejně.

  proč? protože by to trvalo hodně dlouho, než by radar pokryl celou prohledávanou oblast, proto letadla v letce kooperují a každé kouká radarem jinam, stejně ale je to pořád obrovský prostor.

  Proto moderní letadla mají MAWS, které mají větší šanci zjistit příchozí raketu.

  Ty prostě nemáš nejmenší představu o tom, jak málo letadla vědí o situaci okolo nich.

  Ve válce v zálivu, i když spojenci měli několik E-8 pokrývající celé území Iraku a hlavně jejich letišť a mnoho letadel ve vzduchu, tak stejně v některých případech dostali piloti varování o blížícím se nepřátelském letounu na velmi krátkou vzdálenost (a to mluvíme o wvr).

  ještě abys pochopil další výrazný rozdíl mezi generacemi, tak zatímco u 4gen pilot uslyší vřískat wingmana: doprdele raketa! zatoč do prava! a možná uslyšíš i hodinu odkud letí, ale mezitím si ji budeš muset vizuálně najít sám, vyhodnotit vzdálenost, cíl, provádět úhybné manévry a budeš vědět úplný prd o situaci okolo tebe....

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak pilot 5 generace nejenže nejspíš zjistí sám, že na něj byla odpálena raketa, zjistí i zdroj, směr, předpokládaný cíl na velkou vzdálenost, má čas manévrovat, vyhodnotit v klidu situaci, provést protiopatření. navíc všechny ty informace dostanou i ostatní piloti ve formaci a i když budou muset manévrovat, neztratí SA díky DAS. Tohle je jen jedna z mnoha výhod... samozřejmě u 4++ můžeš mít kvalitní MAWS jako ma např. Rafale, ale pořád se to celkovým schopnostem 5 generace ani nepřibližuje.

 • Vestly
  16:44 04.08.2015

  Ty si myslis, že rakety su pre radar neviditelne alebo co? Vies vobec ako radar funguje?
  Lebo ako tak citam, ty si skor taky hovorca portalu F-16.net "so vším všudy" (cize aj so vsetkymi sprostostami, co sa tam napisu)

 • Shania
  16:36 04.08.2015

  Vestly: 100km na zachycení sis vycucal z prstu, spíš tak max 20-30 km... když bude mít štěstí.

  A co když pilot F35 nebude tupě letět přímo proti cíly, ale použije nějakou tu základní taktiku, jako útok z více směrů a ze stran.

  Ale ok, tak zjistí místo odpálení rakety, může tedy usuzovat zhruba směr kde se f35 nachází.

  Co myslíš že udělá? Poletí na plný AB tím směrem? nebo protože zjistil odpálení rakety se bude snažit ztížit jí šanci na zásah?

  ne nadarmo se říká First Look, First Shot, First Kill a tohle platilo vždy, už u dvojplošníků.

  Raptory tímto způsobem naprosto ničí cokoliv co se dokáže udržet ve vzduchu.

  Tobě totiž pořád nedochází, že ve hře je nejen stealth, ale taky daleko lepší senzory, jak v množství, tak ve schopnostech, tím pádem lepší SA.

  Pilot F35 v naprosté většině případů první kdo nepřítele najde, bude první kdo rozhodne jakým směrem se bude boj vyvíjet, první vystřelí a první zničí cíl.

  A pořád tu máš ten problém, že i když aggresor uvidí F35 nebo jiné letadlo na radaru, nebude vědět, jestli to není náhodou léčka, kdy ostatní na něj čekají, až vletí do pasti.

  A jak Su-35 bude používat radar, když mu ho bude zrovna rušit jiná F35 o které nemá ani páru. Jammer F35 na rozdíl od Su nevysílá směrově, ale úzkým koncentrovaným paprskem přímo na cíl s daleko větším výkonem. Když dokáže zachytit a rušit radar F-22 dokáže to zcela jistě i u Su-35.

 • Vestly
  16:08 04.08.2015

  logik, ved presne som to tam napisal, ked som tam dal vypocitane hodnoty.
  Na 100 km uz uvidis mraam na radare, takze vies ,kde je F-35.

 • logik
  14:14 04.08.2015

  Kde? Např. tady:
  http://aviationweek.com/blog/f...
  tvrdí americký generál, že je F35 lepší ve Stealth než F22. Možná kecá - a možná kecali předtím, že nechtěli odhalit pravé RCS. Kdo ví....

  Ale to je v podstatě detail - daleko klíčovější je to, že RCS se natolik mění s úhlem a s vlnovou délkou, že prostě počítat s jednou fixní hodnotou je prostě nesmysl. Obzvlášť s "plácnutou" někde nějakým generálem, protože nevíme: jde o nejhorší? průměrnou? nejlepší? průměrnou zepředu? vycucanou z paty?

  Uvědom si, že tady děláš (rádoby)přesné závěry z toho, že někdo někdy něco plácnul o golfovém míčku. A zcela podle své taktiky - amíci maj všechno špatný - navíc bereš RCS toho míčku jako minimální hodnotu, a ne jako střed odhadu.

  ---

  Jinak vzhledem k tomu, že nijak neoponuješ schopnosti meteorů pro optimal range 100km, kde i ten RCS 0.005 stačí, tak je debata výše zbytečná. A to furt neoperujeme s aktivním rušením, které je u takto malých RCS řádově účinější.

 • Shania
  12:36 04.08.2015

  kdo chce vědět jak dosáhnout nízké rcs pouze tvarem trupu, tak tady je studie

  http://www.f-16.net/forum/view...

 • Shania
  12:32 04.08.2015

  Vestly: frontalní rcs vypočítané podle komentářů Gen. Hostage je 0.001, ale nevíme vliv RAM a dalších vlastností. tenkrát řek, že raptor má lepší rcs 0,0001

  Nov 2005: The U.S. Air Force, in it’s effort to get money to build more F-22s, has revealed just how “stealthy” the F-22 is. It’s RCS (Radar Cross Section) is the equivalent, for a radar, to a metal marble. The less stealthy (and much cheaper) F-35, is equal to a metal golf ball. The F-35 stealthiness is a bit better than the B-2 bomber, which, in turn, was twice as good as that on the even older F-117. Much older aircraft, like the B-52, have a huge RCS, which makes them very easy to spot on radar. But with a smaller RCS, it's more likely that the aircraft won't be detected at all.

  The air force revealed this information, which is usually kept secret, because it wants to make the case that it makes more sense to cut production of the F-35 (which cost $30-50 million each), so that more F-22s (that cost over $100 million each) can be bought. Most of the air force generals are former fighter pilots, and the F-22 is a much hotter fighter than the F-35 (which is basically a fighter-bomber, with emphasis on the latter function.) This is causing an international uproar, because of the many foreign countries that are buying the F-35. Some of these countries have contributed money for the development of the F-35. The F-22 will not be exported, because it uses so much top secret technology.

  Později když už byl ve výslužbě řekl, že F35 je víc stealth než F22 a tady an to máš komentář dalšího generála:

  DId Gen. Bogdan just confirm F-35 has superior stealth vs. F-22?  https://secure.afa.org/joinafa...

  Hostage caused a stir in late spring when, in press interviews, he said the F-35 would be stealthier than the F-22, its larger USAF stablemate. Conventional wisdom had pegged the F-22, with its angled, vectored-thrust engines, as a stealthier machine than the F-35. Hostage also said the F-35 would be unbeatable when employed in numbers, which is why the full buy of aircraft is "so critical."

  "I would say that General Hostage … is accurate in his statement about the simple stealthiness of the F-35 [with regard] to other airplanes," Bogdan said in the interview. The statement was accurate for radar cross section, as measured in decibels, and range of detectability, he said, and he scoffed at the notion that anyone can tell how stealthy an aircraft is just by looking at it.

  The comment about the effectiveness of F-35s together "has less to do with stealthiness and more to do with overall survivability," he said.

  "We are going to ask the F-35 to do things that no other airplane—fourth gen or otherwise—is going to be able to do in the future," he stated. For some of those missions, "it would be much better to do it with more than one F-35."

  Besides their stealthiness, the F-35s share information and can perform electronic warfare, electronic attack, and cyber missions.

  "When you put two F-35s in the battlespace, … they become even more survivable when they do it together," Bogdan asserted. With two or more, "the sum of the parts is greater than the whole," especially when the aircraft are teaming up "from different parts of the airspace, on the same targets. It becomes quite effective."

 • Vestly
  12:02 04.08.2015

  logik, tak sem daj zdroj, kde si nasiel rcs f-35 0.0001m2.

 • Shania
  11:58 04.08.2015

  kdyby někdo chtěl vědět jak funguje ECM ve hře, tak tady je scenář z 67

  https://www.youtube.com/watch?...

  a tjako bonus výukové video USN o DECM z 62

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Wiktores_SVK
  11:51 04.08.2015

  To Shania: Dik, to bude asi uplne stacit. Hral som Command prvy vikend, ale stravil som u toho asi 14 hodin co sa mi casto nestava, je to proste pecka... Inak trosku k teme, podarilo sa mi s 4 F-22 preletiet zo SAE do Afghanistanu cez Iran bez povsimnutia, ale neviem ci to nebola len nahoda...

 • Shania
  11:42 04.08.2015

  Vestly: Command není 100% realistický, stealth např. ve hře nefunguje jako totální neviditelnost a letadla jdou zjistit na přijatelné vzdálenosti, což vypovídá i o tom, že stealth není jen o rcs, ale o správném nasazení podpůrných prostředcích.

  F35 např. nemá ve hře odpovídající ECM a řadu dalších věcí, taky není odpovídajícím způsobem reflektováno zrychlení v OODA loop proti jiným letadlům, atd… je to v podstatě jen normální letadlo s nízkým rcs, lpi radarem a pár dalšími pokročilými senzory, takže snad po operačním nasazení budou mít víc informací a schopnosti letadla zvětší.


  Nicméně, hra je převážně zaměřena na historickou a současnou techniku a futuristické zbraně si moc nevymýšlí. Má dokonce dvě databáze, jednu pro moderní období a jedno pro brzkou studenou válku.

  Modeluje opravdu hodně věcí, stačí se podívat na mega FAQ
  http://www.warfaresims.com/?pa...

  Hodím sem pár otázek ze sekce zbraní, vzdušných operací atd, které by tu lidi mohli zajímat, vztahuje se to k reálným operačním hodnotám letadel. V podstatě než jsme tohle čet, žil jsme taky v domnění maximálních tabulkových hodnot…

  Pro tebe doporučuji aspoň kouknout na

  What is the electronic warfare (ECM) model like?

  Tady jsou některé další věci, které mě přijdou zajímavé, dost z nich se vztahují k použití v reálném operačním nasazení.

  Can I re-target datalinked weapons like Tactical Tomahawk?
  What is the best way to employ the ITALD and TALD loadouts?
  How do I fire naval Surface-to-Air Missiles (SAMs) against surface ships?Can I assign ARMs to specific radars on a target?
  Why do the databases have multiple entries for the same platform?
  Why no TASM (Tomahawk Anti-Ship Missile) after 1991?
  Why are later S-3 Viking variants not carrying ASW weapons?
  Why do many guns have such a low PoK against aerial targets?
  Why do Aegis ships (and others) have empty Mk41 VLS cells in the database?
  Why do not newer USN Arleigh Burke Flight IIA ships carry any Harpoon missiles?
  Why do newer USN Arleigh Burke Flight IIA ships not carry any SM-2MR missiles by default?
  Why do USN Arleigh Burke ships not carry any SM-3 missiles by default?
  Why aren’t F-111s armed with AGM-65 Maverick missiles in the simulator?
  Why is there no 10-AMRAAM loadout for the F/A-18 Hornet?
  Why is there no 6-Phoenix loadout for the F-14 Tomcat?
  What is so special about the ‘F-14A Tomcat [Crazy Bob]‘ database entry?
  How do I kill the fast MiG-25 and MiG-31 interceptors?
  Why is the AN/AWG-9 radar on the F-14 Tomcat limited to a 40 deg search arc?
  My F-16C Falcon with the Sniper pod can ID targets at ranges up to 70nm. How is that possible?
  Why won’t my fighter jets fly faster than 925kt (Mach 1.6)?
  Why doesn’t the F-22A Raptor have a separate Afterburner throttle setting?
  Why does the F-22A Raptor have a 480kt cruise speed like most 4th generation fighters?
  The F-35A Lightning II supposedly has a Mach 0.9 cruise speed but in Command it is ‘only’ 480kts. Why?
  Radar types: FCR, target indicator, weapon director, radar illuminator? What does it all mean?
  Why does the Mk214 Sea Gnat Chaff have “surface ships” as valid target?
  Why do torpedoes have such a short range?
  What advantage does New Threat Update (NTU) ships have over pre-NTU ships?
  The radar ’Rock Cake HF [PRV-10M] does not seem to be working. Why?

  Why do most combat aircraft have a 40 000 feet (12192 m) ceiling?
  What is the yellow “L0″ or “L1″ under aircraft symbols?
  How can I get aircraft to egress from target on a plotted path instead of calling Winchester?
  Is the grounding of aircraft simulated because of bad weather or night-time conditions?
  How can I get ground units to illuminate targets for air-dropped Laser-Guided Bombs (LGBs)?
  Is it possible to jettison drop tanks and ordnance on aircraft?
  Is it possible to land one’s aircraft at an airbase or airport belonging to an allied side?
  Is it possible to drop ordnance at a given location irrespective of any enemy units being there?
  What is the deal with the “Maintenance (Unavailable)” loadout?
  What is the difference between ‘Reserve’ and ‘Unavailable’ loadouts?
  Is there a way to activate aircraft set to Maintenance (Unavailable)?
  Why does it take 6 hours to prepare my strike aircraft for a sortie?
  I do not want aircraft to be down for maintenance or use realistic ready times, how can that be done?
  The loadout selection window has “time-of-day” and “weather” columns. Are these in use?
  Can I reload my aircraft without air-to-air weapons in air-to-ground loadouts?
  Why do my aircraft fly at 350kt on patrol, 480kt when Bingo and 520kt on manual RTB?
  What is the best way to disable an airbase?

  Simulator Mechanics
  Are High Off-Boresight (HOB) Air-to-Air Missiles (AAMs) simulated?
  Do anti-air missiles have their base hit probabilities adjusted for range?
  How do aircraft bombsight types affect bombing accuracy?
  How does the sim treat periscopes?
  Can flying boats land on water?
  Do you take Daylight Saving Time (DST) into account?
  Is the cloud cover spread throughout the whole world evenly, or localized in areas?
  A group of infantry platoons moves but they are travelling at a really slow speed, why?
  Is water depth taken into account?
  What is the communications model like?
  Do you simulate COMINT and communications jamming?
  What is the land warfare model like?
  Do you model the midnight sun and the polar night to the north/south of the arctic circles?
  What kinds of warhead types and explosives types are modelled?

  Sensor Modelling
  How are sensors modelled in the simulator?
  Does the weather affect sensors?
  Does weather affect underwater acoustics as well?
  How detailed is your radar model?
  How do your ESM / RWR sets work?
  What is the electronic warfare (ECM) model like?
  How does stealth work with F-117A Nighthawk, B-2A Spirit, and other stealth aircraft?
  How do Low Probability of Intercept (LPI) radars work?
  What are your visual and infrared (IR) models like?
  Are snorkeling subs visible to radar?
  What weapon guidance types are modelled in the simulator?
  A SARH-guided missile flew to the target and hit, but the target was outside the radar’s search arc. Why?
  How do you calculate horizon limitations?
  How do you simulate Look-Down/Shoot-Down (LD/SD) limitations?
  How do you model ‘looking through a straw’ limitations for long-range TCS?
  What is a semi-active seeker?

 • Shania
  11:25 04.08.2015

  Ahoj,

  bohužel cz neznám, je to hra pro dost malou komunitu.

  Můžu akorát doporučit tuhle stránku

  http://baloogancampaign.com/...

  a jeho YT channel s tutorialy a videi


  A jeho wiki, kde je databáze (btw má cenu zlata a pokud nemáte placený přístup na Janes, tak nic lepšího nedostanete)

  http://wiki.baloogancampaign.c...

  https://www.youtube.com/channe...

  Tady je pak velké množství komunitních scénařů a obrázků jednotek do databáze.
  http://www.warfaresims.com/?pa...

 • logik
  10:28 04.08.2015

  Ano, odhadnuté hodnoty RCS, navíc konstanta místo skutečné velikosti RCS je prostě garbagage. Velikost udávaná velikost RCS je podle údajů 0.0001 až 0.005, kdoví jaká je skutečně. Další koeficient tak x2 - x3 tam přidává neznámá ohledně schopnosti radaru identifikovat zrovna signaturu F35. To nejsou věšechny neznámé (např. směr dopadu paprsku hraje významnou roli, atmosférické podmínky mají také na šíření signálu vliv) a už tu máš nepřesnost ve vzdálenosti 100^-4 = 3.1. Tedy Irbis může detekovat F35 možná na 100km, ale možná na 30... A ty z toho něco vyvozuješ a snažíš se tvrdit, že to je přesnější výpočet než svědectví pilotů, co měli tu F35 na radaru.

  Jinak radary samozřejmě nejdou dopředu tak rychle, jako rakety, protože radary jaksi už naráží na fyzikální strop svých výkonů - anténu zvětšit už moc nepůjde a zvýšit dosah radaru 2x znamená 16x více výkonu do radaru, zvýšit dosah rakety znamená dát ji cca 3x tolik paliva (2x + nějaké palivo za zvýšení hmotnosti). Navíc je tu známá a pro amraamy nevyužitá technologie ramjet, která dosah raket dále prodlouží. Takže pokud bude třeba, tak lze prodloužit dolet raket daleko snáz, než dosah radaru.

  Co k tomu dodat? Příště méně urážej a více mysli.

 • Wiktores_SVK
  08:09 04.08.2015

  To Shania: nazdar, neni nejaka CZ/SK fan page C: MANO? inak sorry za offtopic...

 • Vestly
  02:31 04.08.2015

  Tie hodnoty RCS s ktorymi som to pocital som tam dal pre srandu kralikov?

  Vies, je rozdiel medzi udajmi udavanymi vyrobcom a nejakou pocitacovou hrou.
  Inak, od zaciatku vravim ako ide technologia rychlo dopredu, jak rakety, tak aj radary, cize co k tomu dotat.. bud si troll alebo dyslektik..

  Ako tak citam, tak mame vsetci velke stastie, ze si IT-ckar a nie general.

  To bombardovanie este ako tak, v podstate by tak prebehla aj skutocna vojna, len namiesto znicenych zakladni by boli znicene cele krajiny a prezivsi by zili v nuklearnej zime. Ale to je len taky maly detail.

 • logik
  00:19 04.08.2015

  Ach jo, Vestly. Ano, spočítat to můžeš úplně přesně. Třeba na sto desetinejch míst. Jenže v matematice jaksi existuje takový zákon: garbage in, garbage out. Takže pokud neznáš RCS, tak můžeš úplně přesně spočíst totální nesmysl. A RCS prostě neznáš. Tečka.

  (Btw. i kdybys ho znal, tak pokud neznáš přesné způsoby a algoritmy, jak konkrétní typ radaru identifikuje cíle tak ani nevíš, jak silnej signál potřebuje by letadlo nejen detekoval, ale i identifikoval, tak stejně nic nespočítáš, ale to už je detail.).

  Ohledně efektivity raket - koukám Tvůj obvyklý mód: když něco napíšou do papíru rusové, určitě to funguje, když američani, tak určitě ne. Viz úžasná víra, že Nebo-m pronikne veškerý rušení, ale americká raketa určitě letadlo s Irbisem na 100km nesejme. Prostě nemůže. Nesmí.
  Pro Tvoji informaci, u Amraamu D jsem data nenašel, ale u Meteoru se udává 100km jako "optimal range", dostřel je udávanej k 300km. Ať se Ti to líbí nebo ne, tak každá generace raket bude mít větší dosah a spolehlivost.

  Co proti F-22? Např. to, že tam kam +- ukazuje nedokonalej L-band radar pošlu deset letadel, F22 jich sice pět sundá, ale já zjistim odkud letěli rakety a nakonec ji dohonim a sundam já? Nebo včasné vybombardování těch pár základen, odkud raptory operují? Atd...
  To fakt chceš tvrdit, že nevidíš rozdíl mezi tím, jestli má protivník řádově desítky VLO letadel, nebo tisíce?

 • Vestly
  21:14 03.08.2015

  Shania, v tom pripade sa to nepocita zamna, kedze Nebo-M bol vyvinuty hlavne na vyhladavanie stealth lietadiel. Podla dostupnych informacii funguje aj v silnom ruseni.
  Takze, asi to musia trocha doladit.

  Inak, ako som spominal, aj Rusi maju dobru škálu systemov elektronickeho boja, tazko povedat, ake by mali vplyvy na F-35.

 • Vestly
  20:40 03.08.2015

  Ale vazne logik ? Co by sme si bez teba pocali :)
  Vypocitat sa to da a je to celkom presne. Ved aj ty si to pocital, teda aspon si sa pokusil.

  Dostrel nema s efektivitou moc spolocneho, kedze je rozdiel strielat na B-52 a na Rafale. B-52 na tu vzdialenost sundas, zato s Rafalom to uz bude tazsie.

  Bol by som rad, keby si rozvinul svoju myslienku o inych protiopatreniach proti F-22 a B-2 ako su radar a PVO.

 • Shania
  20:36 03.08.2015

  Vestly: mohl bych si to najít kdybych chtěl, ale nemám iluzi o tom jak přesné udaje z toho dostanu. Navíc tohle už spočítali mnohokrát přejemnou.


  Každopádně mám něco mnohem lepšího, co to počítá za mě a to je command.

  Podle jejich databaze je celní rcs:

  pro radary A-D (30-2000 Mhz) -20,8dBsm (0,0083sq.m)
  E-M (2-100Ghz) - 30,8 dBsm (000083 sq.m)

  pokud letí proti sobě, tak je vetší šance, že mě najde IRST než radar a to na velmi kratkou vzdálenost. Aim-120 byl schopná zachytit radarem na 15 nm...

  zkusil jsem nasadit i všechny typy Nebo radarů (celkem 6 aktivních radarů), detekce cíle na 70 nm, přesné udaje o poloze na 35 nm pro S-400 (40N6)

  Při nasazení jednoho growleru na rušení jsou schopni mě najít na 20 nm, do té vzdálenosti nemají ani páru kde F35 je a 40N6 letí na pozici, kde už dávno není.

  Kdyby jsi něco říkal o špatných udají a rcs, tak growler na který jsou schopni střílet i na 200 km se po zapnutí rušení dostane bezpečně na 50 nm než ho vůbec zachytí....

 • logik
  19:33 03.08.2015

  Ne, akorát rozumí tomu, že RCS není ve skutečnosti skalární konstanta, ale funkce úhlu paprsku, vlnové délky a kdovíještěčehovšeho (rozuměj nechce se mi to vypisovat), zadruhé narozdíl od Tebe ví, že vzdálenost, na kterou je schopen radar něco detekovat není vzdálenost, na kterou je radar něco schopen identifikovat a zaměřit. Zatřetí i kdyby to bylo nakrásně 100km, tak dosah amraamů je dnes 160km a dosah meteorů také přes sto km.

  Ad protiopatření - jiná protiopatření musíš dělat proti pár kusům F22 a B2 (kde např. můžu spoléhat na to, že mé konvenční síly přežijou těch pár ztrát a F22 nakonec ulovím, furt to je VLO a ne Stealth), jiná proti tisícům kusů F35, takže to není blbost.

 • Vestly
  19:06 03.08.2015

  cize v podstate priznavas, ze ani nevies ako sa to pocita

 • Shania
  19:00 03.08.2015

  Vestly: jo dám víc na slovo bývalých pilotů a leteckých inženýru než na tvoje a slovo a jednoduché výpočty.

 • Vestly
  18:53 03.08.2015

  Shania, takze tvoj zdroj je prispevok na fore?

  Uz len obycajnym vypoctom zistis, ze pri idealnych podmienkach pre F-35 to je 60km, nie 40. Ak zoberieme do uvahy rcs 0.005m2, ktore sa tiez celkom casto spomina ( kedze oficialne sa o rcs F-35 nic nevie a vsetko su iba dohady) to je 77km. Dalej tu mame faktory ako rozdiel vysok, co tiez ma dopad na rcs, atd.

  logik, to je jedno, pre koho je F-35 vyvijana, hlavne je, ze uz B-2 a F-22 donutili Rusov vyvinut a zakupit nove radary.
  Takze cely tvoj bod o tom, ako sa F-35 oplati uz len kvoli tomu, že nepriatel musi vynalozit financie na protiopatrenie je blbost (pretoze ich musel vynalozit aj tak).

 • Shania
  17:27 03.08.2015

  Vestly: jen pro tvoji informaci, ty tvoje udaje na jakou vzdálenost můžou radary vlo zaměřit jsou podložené čím? Tady níže máš jak asi radary fungují.

  http://www.f-16.net/forum/view...

  it can not detect F-35 from 90 km away. It can detect a target with RCS of 0.01 m2 at that range with quite low probability (50 percent stated, which means a lot of false targets in real life). F-35 is supposed to have about ten times better frontal RCS than that, leaving detection range of about 40-45 km. That is max detection range, not tracking range, meaning it can detect that something is in the sky in some direction. Usually those max range modes don't have ability to even distinguish range to the target. Tracking range would be only about 60 percent of that range (charts for that can be found in many radar tech handbooks), meaning Su-35S could actually track F-35 when it comes closer than about 25 km. That is in perfect conditions without any jamming against incoming F-35.


  Tady jsme ti sehnal i obrázek, jak dosah radaru ve skutečnosti vypadá

  http://forum.keypublishing.com...

  Tady mas jeste něco k IRST

  Other thing is that IRST in MiG-31 and all other Russian aircraft is several generations behind EOTS and DAS found in F-35. IRST in MiG-31 might detect the launch of AIM-120 if it looked exactly the right direction when it launched (from a close range as the system is very old tech) and operator was looking at the IRST display at that moment as there is no automation in the system. It would not however be capable of knowing what weapon was launched, who launched it, how far away it is and where it's going. At the same time F-35 pilot would probably be able to count the missile hanging under the MiG-31 using EOTS and track any missiles with DAS.

  A opět a znovu pohled na to jak pro Su-35 vypadá boj s F-35
  http://aerosociety.com/News/In...

  Bohužel pro tebe, všechny argumenty s kterýma sem chodíš už někdo 100x napsal před tebou a byli 100x vyvráceny.

 • logik
  17:27 03.08.2015

  Vestly:

  1) F35 se vyvíjejí i pro jiné státy než USA, ty F22 a B2 nemají. Svět není jen USA a rusko. Navíc F22 a B2 jsou jen v malých počtech, takže u nich by šlo i uvažovat o taktice "mnoho psů, zajícova smrt".

  2) Co to prosím znamená, že AMRAAM je na 80+ nepřesný? Ano, Kill ratio není rozhodně 100%, ale i třeba čtyři rakety na jedno letadlo je furt dobrej výkon.
  Navíc výkon BVR raket se čím dál tím víc zlepšuje, zatímco protiraketové obraně letadla se do odstranění pilota tolik dělat nedá.

  3) Jak by radary zničili jsem psal - např. střelami s plochou dráhou letu, nebo nově vyvíjenými hypersonickými střelami. Ano, proti všemu se dá bránit (nebo to alespoň zkoušet) - ale vyžaduje to další a další náklady.

 • Vestly
  17:25 03.08.2015

  Shania, len aby tie bombarderi neschytali par Kh-55SM este ked budu stát na letisku.
  A takto sa tu mozme hadat do nekonecna, kedze je nemozne zistit, ako by to dopadlo.

 • Vestly
  17:13 03.08.2015

  PS: Takze ty tvrdis, že tie F-35 (16 kusov) su uz teraz vybavene raketami jassm, o ktorych sme sa bavili? Hlavne, že s nimi nerataju ani do roku 2020, ale tak nevadi...

 • Vestly
  17:02 03.08.2015

  logik, bez pozemneho radaru si letectvo poradi, Irbis dokaze zamerat F-35 na +- 80km, co bohate staci, kedze na vacsie vzdialenosti su mraamy nepresne.


  Zasa trollis? Ak by som na to isiel tvojou logikou:

  rcs F-35 je nezname. Mozno je dostatocne, mozno nie, nemozne to vyvodzovat z jedneho rozhovoru.

  _________

  Tak mi teda povedz, ako presne by tie radary znicili? Tie radary sa navzajom pokryvaju, to znamena, ze je este lahsie F-35 zamerat. A ber do uvahy, ze sa satelity zmenili na kopu prachu.

  Ocividne si to naschval odignoroval, takze to napisem este raz.
  F-35 nemala ziadny vplyv na vyvoj a nakup novych radarov. Uz len kvoli B-2 a F-22 to bolo nutne.

 • logik
  16:58 03.08.2015

  pet.rok:
  V podstatě souhlasím, jen tvrdím, že

  a) nejde jen o překonání PVO, letecké souboje budou i mimo PVO, a tam výhoda VLO zůstane

  b) PVO se možná může opravdu podařit se dotáhnout (byť historicky se vždy nakonec ukázalo, že PVO tahá za kratší stranu provazu), ale náklady na ni budou zcela jistě nemalé, takže se investice do VLO éra vyplatí.

  Je pravda, že toto je postaveno trochu na "dojmologii", ale komplety typu S-400 nebo Pancíř nejsou levné a vývoj pokročilých radarů taktéž ne, navíc PVO musíš pokrýt celé své území, zatímco VLO letadel Ti stačí pár a hrozíš všude.

  c) I když se PVO dotáhne, tak šance, že bude opravdu "neprůstřelná" je spíše malá a i když bude, tak je možné ji porušit. Pokud či jakmile ovšem PVO přestane být "neprůstřelnou hradbou", tak se výhody VLO éra opět objeví.


  ---

  jinak ad pasivní systém: ty samozřejmě fungují, ale díky absenci silného zdroje signálu, pokud letadlo zachovává absolutní radiový klid a není ozářen žádným jiným srovnatelně silným zdrojem, tak opět klesá detekční vzdálenost.
  Samozřejmě, že např. BTS jsou dobré zdroje ozáření - ovšem je samozřejmě otázka, jestli to nebudou první cíle při nepřátelském útoku...

 • pet.rok
  16:41 03.08.2015

  logik: zaujatost pre rusko LOL. dovod je ten ze u vas je mix racionalnych argumentov spolu s dohadnymi kym a navyse to ze oponujem vam vobec neznamena ze suhlasim s vestlym (u vestlyho su dohadne vsetky :)).

  prave hlavny problem celej argumentacie je ze nepozname parametre ruskych radarov (resp. pozname tie z dob sojuzu) ale samotne zelezo tu nie je uplne rozhodujuce. podstatne je ako pokrocile vypoctove systemy pouzivaju na analyzu a ako su prepojene jednotive stanovistia PVO (t.j. ci dokazu robit sensor fusion ako sa to krasne marketingovo nazyva).

  "...který se navíc musí nepříteli "ohlašovat" radarem"
  rusko (ako aj ine staty) ma vo vyvoji aj pasivne systemy

  ja si osobne myslim ze VLO v sucastnosti pomoze prekonat PVO ale je otazne ako dlho bude tento stav trvat a kolko bude stat upgrade PVO aby sa s tym vyporiadala.
  a to je ta najvacsia otazka o ktorej sa sice mozeme bavit ale bohuzial vela podkladov k nej nemame.

 • Shania
  16:38 03.08.2015

  Tak aby jsme se tu pořád nehádali, tady je moc pěkné video se spoustou super záběru a timeline

  F-35B: The Road to U.S. Marine Corps IOC

  https://www.youtube.com/watch?...

 • logik
  15:58 03.08.2015

  pet.rok: Krásně ukazuješ svoji zaujatost pro Rusko. Já tu celou dobu tvrdím, že jestli budou ruské radary opravdu fungovat je velká neznámá, zatímco Vestly pořád dokolečka opakuje "budou", "budou", "budou" - ale oponuješ proti mě a ne proti jemu.

  To co tvrdím je:

  a) jak jsou na tom nejnovější radary s detekcí VLO letadel je neznámé. Možná dostačují, možná ne, ale vyvozovat to z papírových prezentací radarů nelze.

  b) zachycení a úspěšná identifikace VLO letadla oproti konvenčnímu bude na podstatně nižší vzdálenost

  c) že PVO proti letectvu tahá za kratší konec provazu. Netvrdím, že musí selhat, ale
  - že jde o provázaný komplex mnoha různých složek (radarů, AA raket, Antimislle raket), který se navíc musí nepříteli "ohlašovat" radarem, takže je v souboji s letadlem, kterému stačí vyřadit její libovolnou složku (zpravidla radar) ve značné nevýhodě.
  - a tedy že udělat ji neselhávající je možná možné, ale určitě drahé

  A tedy:
  d) na přinejmenším částečnou eliminaci hrozby VLO letadla je třeba vydat podstatné výdaje na PVO. Proto je VLO vlastnost F35 efektivní, protože protiopatření proti VLO jsou ve výsledku dražší, než samotné VLO.

  e) a i tak díky nemožnosti použít PVO při letecké ofenzívě zůstává část výhody VLO neeleminována, což dále zvyšuje výhodu na straně VLO letadel.

  PS: jinak nemyslím si, že jakákoli armáda dovolí ruskému kompletu Nemo-B nebo odpovídajícně velkému L či VHF band radaru přiblížit se na dostatečnou vzdálenost k letící F35. Samozřejmě, nějakou radarovou signaturu asi půjde získat a ruské tajné služby na tom zcela jistě pracují, ale otázka je jaká bude její kvalita. Navíc musíme vzít v úvahu možné rušení, které i kdyby bylo v provozu, tak se v ostré akci zcela jistě podstatně změní. Ale máš pravdu, že s postupující penetrací F35 do armád bude utajení jejího obrazu čím dál tím těžší až nemožné (to je asi jeden z důvodů, proč USA nepustí nikomu raptory).

 • pet.rok
  15:25 03.08.2015

  logik: neviem o com tu celu dobu tocite
  vsetky vase argumenty smeruju k tomu ze F35 je neprekonatelne a pozemna PVO doplnena o stihacky 4. gen nema sancu. Je skoda ze kazite svoju argumentaciu plnu racionalnych vyvodov aj dohadnymi argumentami.

  Mate moznost dostat sa k realnym simulaciam (pretoze ine informacie nie su nakolko k realnemu konfliktu nedoslo)?
  Dost pochybujem pretoze naozaj realna simulacia by potrebovala aby obe strany zdielali utajene informacie a poskytli ich do modelu. Akonahle jedna zo stran je nahradena odhadom je to len vestenie z gule.
  A navyse aj taketo "interne" simulacie podliehaju utajeniu (ak nie su sucastou PR).

  Nemyslite si ze rusi neziskaju signaturu F35 ked ich budu lietat po svete stovky a tisice. Ze sa nedostanu k internym parametrom ked F35 bude prevadzkovana v 10+ partnerskych statoch.
  Ze nemozu sledovat vzlety F35 z letisk, monitorovat tankovanie vo vzduchu (kolko ze je operacny dosah F35)?

  Naco tlacit argumentaciu do extremu ked plne postacuje ze vdaka nizkej zistitelnosti sa vyrazne skratia reakcne casy pre PVO (co je znamy fakt) a to ju dostava do velmi tazkej situacie. Ale vyvodzovat z toho ze si PVO ani neskrtne je prave spominana dohadna argumetnacia.

 • logik
  14:34 03.08.2015

  vestly: Ono jde o to, že ten radarový obraz F35 bude v Xku pro radar neviditelný a v Lku obtížně viditelný. Ve VHF se pak díky malému rozlišení může být ten obraz velmi nespecifický. Obzvlášť když při každé akci bude F35 používat jiné schéma pro rušení.
  Takže jak víš, že bude vůbec přidávat do databáze co? Že F35 půjde rozlišit od klamných cílů, speciálně navržených tak, aby měli radarovou signaturu podobnou F35? Nevíš. Jen věříš.

  Jinak teď si k potřebě tří radarů v kompletu Nebo-m, S-400 k sestřelování raket přidal nutnost několika (aby nešlo Tomahavky proniknout) pancířů. A také vlastně černomořskou flotilu, aby zabránila přístupu raketového křižníku - ale to Ti nepomůže, protože stejnětak tam mohou poslat B1,B2 nebo B52 JASSM-Er.

  A to všechno kvůli tomu, že protivník může mít jedno blbý letadlo.

  Oproti tomu na 4. generaci Ti stačí jedno tvoje letadlo a síly jsou vyrovnaný. To fakt nevidíš ten diametrální rozdíl?

  ---

  PS: Jinak jestli sis nevšiml, tak tento článek je o tom, že F35 bude ve službě během pár dní - ne že potrvá než tam bude. Jak si můžeš bejt tak skálopevně jistej takovejma poměrně odbornejma závěrama, který tady vyvádíš, když se neorientuješ v základech?

 • Shania
  14:28 03.08.2015

  Vestly: EF má na rozdíl od ruských strojů fuzy některých senzorů, takže může rychleji provést zaměření příchozí rakety.

  Nikdo nezpochybňuje možnosti raket trefit jinou raketu, ale to že to máš v powerpointu ještě neznamená, že víš v jakých situacích se to dá použít.


  Dosah radaru je irelevantní u nízko letících cílů, protože máš problém jednak s horizontem a pak tereném. Je velký problém vůbec zjistit nízko letící cíl, natož po něm střílet na větší vzdálenosti.

  Nálepku vysoká odolnost proti rušení má úplně každý systém...

  Tomahawky mají dlouhý dolet, pokud cíl bude mimo dosah, tak vysadí jiný typ z bombarderů.
  Vzhledem k tomu, že znám dost dobře schopnosti lodí bránit se nízko letícím raketám, tak pozemní systémy si jen velmi těžko povedou líp.

  Ohledně politické situace mi klidně můžeš dát novější linky shrnující aktuální situaci, rád se poučím.

 • Vestly
  14:03 03.08.2015

  A nasiel som info k tej Iris-T:
  http://www.diehl.com/fileadmin...

  "Performance Summary:
  – Seeker acquisition range matching with
  missile kinematic range
  – Seeker cueing by radar, helmet mounted
  display, infrared search and track device,
  missile approach warner and data link
  – High resistance to IRCM and DIRCM
  – Precise aim-point selection
  – Direct hit missile with pinpoint accuracy
  – High pk against a variety of targets
  – Lock-on before and after launch operations
  – Destruction of targets in the rear hemisphere
  – Anti-missile capability against incoming A/A
  and S/A missiles"

 • Vestly
  14:00 03.08.2015

  shania: Vsetko sa da rusit, F-35 nieje vynimka.

  Ta raketa moze robit aj backflipy, aj tak jej to nepomoze, kedze Pancir ma na zostrelenie cas takmer 1 minutu. Netreba zabudat, ze jeho radar detekuje ciel s rcs 1cm2 (0.0001m2) na vzdialenost 20km a že ma vysoku odolnost proti ruseniu.

  A kde by sa ten aegis cruiser vzal? Odkial by strelal? Myslim, že by tie tomahawky neboli problem pre balticku, alebo ciernomorsku flotilu.

  Tych pancirov, respektive Tungusiek maju celkom dost. Dalej tam su Tory, Osy, Strely atd.

  __________

  O gripenoch tam sice nieco pisali, ale nicim poriadnym to nepodlozili.

  Je sice pekne, že si sem dal clanok z 2006, skoda len, ze medzi tym sa ta dohoda zrusila a znova su okolo toho tahanice.

  logik, radarovy odraz F-35 pozna iba par ludi. Ale to nevadi, kedze hned ako ju nebo-m uvidi si ju zada do databaze a je vybavene. Ale vlastne ani by som sa nedivil, keby tam uz bola, kedze Cinsky hackeri im ukradli obrovske mnozstvo udajov.

  Co stale nechapes na tom, že v pripade konfliktu medzi NATO a Ruskom by to bola jadrova vojna? Ruska konvencna armada sa NATO nevyrovna, spoliehaju sa iba na atomovky, teda aspon do vtedy, dokym si nedaju do poriadku armadu.

  Nechapem, preco tu par ludi porovnava buducu armadu NATO, vs dnesnu armadu Ruska. Este nejaky cas potrva, dokym bude F-35 v sluzbe. Do vtedy sa dalej posunu ako radary, tak aj PVO (napr. S-500).

 • Shania
  12:54 03.08.2015

  Ty politické tahanic o zdrojové kod, tady máš pár článku:

  Great Britain and U.S. come to agreement on technology transfer

  http://www.f-16.net/f-35-news-...

  http://www.worldpoliticsreview...

  Turkey’s main interest is in acquiring software source codes for weapon systems, which the U.S. Congress has so far refused to share. In particular, Turkey wants control over the aircraft’s identification friend or foe (IFF) system in order to offer more flexibility with regard to how its fleet identifies foreign air force jets. The default setting of the original U.S. software for Turkey’s F-16 fleet, for instance, identified Israeli air force jets as exclusively friendly. To overcome the problem, ASELSAN, one of Turkey’s leading defense companies, developed a new IFF system, which was finalized in September 2011 and is now operational on Turkey’s F-16 fleet. The new system allows Turkish fighters to bypass the original software restrictions, allowing Turkish pilots to determine whether to recognize Israeli fighters as either friendly or hostile. ...

 • Shania
  12:38 03.08.2015

  Vestli: MADL F35 velmi těžko můžeš rušit nebo odhalit, s operacemi v prostředí, kde normální systémy budou rušeny se počíta už řadu let, včetně rušení GPS u bomb atd.

  Pancir se sice super, ale nic co se neda překonat, reakční doba proti vlo křižující raketě bude dlouhá, obzvlášť pokud bude rušen, tak jeden systém toho moc nesestřelí. pokud jich tam budou mít víc, bude třeba víc raket, ale zas jim ty stroje budou chybět jinde. Takže je to těžký. teď si představ, že každý aegis cruiser nese 50 tomahawku, pokud obětují 10 střel na jeden radar, budou jich mít pořád víc jak dost.

  Další státy vrazili peníze do programu, taky se an něm podílí a např. probíhají modifikace pro zbraně zahraničních partnerů.

  Ale jen vývoj stál 60 miliard, kolik si myslíš, že z té částky partneři na vývoj dali?:)
  Hlavní benefit, že jsou partneři programu je ten, že jejich firmy se na tom mohou podílet, dostanou technologický transfér pro komponenty co dělají atd.

  O ceně si můžeš číst tu:

  http://www.f-16.net/forum/view...  Pak tu

  https://comprehensiveinformati...

  možná si to nejdřív prostuduj, vyvaruješ se pak spoustě chyb a linkování BS článků. text níže obsahuje linky na zdoje, ale to musíš číst v originále (link výše)

  How about cost per flying hour?
  The F-35A flies 250 hours(higher capability simulators replace some flying hours)per year at the cost of $32.5k per hour, cost of $8.1 million per year. An active F-16 flies 316 hours per year at a cost of $8.2 million per year and 26k per hour, the F-16 does not include pods(Fuel, ECM, Targeting) required to reach similar capability as the F-35. The F-16s cost is also increasing as it get’s older and will soon eclipse the F-35As. It’s important to compare the same type of cost, there is Operational Cost Per Flying Hour and the Variable Cost Per Flying Hour which is considerably lower.

  An interesting exercise is the comparison of the F-22 to the F-35 projects. The F-22 started with an APUC of $35 million $1985 which is $70 million in $2009 in 2009 the APUC was $160 million with notable performance cuts and delays. Same goes for the F/A-18 although a much less risky program it still encountered significant issues such as a 50% price increase, schedule slippage, questionable performance etc. This GAO report was highly critical of the F-16 in 1977.

 • logik
  12:16 03.08.2015

  vestly: " hovorim najma o schopnosti detekcie a zamerania F-35 na velke vzdalenosti"

  Všiml. Ale právě todle Ti rozporuju, protože
  - to ani z deklarovaných schopností Nebo-M nevyplývá - ten mluví pouze o schopnosti detekce cíle, nikoli že zaručuje identifikaci F35 (to koneckonců může těžko, protože se nezná ani radarový odraz F35, ani radarový odraz klamných cílů)
  - jednak tyto deklarované schopnosti nebyly v reálu na VLO letadle vyzkoušeny a ověřeny a papír snese všechno

  Takže to, co vydáváš za realitu je ve skutečnosti jen "zbožné přání". A i kdyby se to zbožné přání vyplnilo, pořád to nic nemění na tom,
  - že pokud ten radar je schopen identifikovat VLO letadlo na nějakou vzdálenost, pak konvenční éro bude detekovat na vzdálenost podstatně větší a tedy pořád VLO vlastnost zaručuje podstatnou výhodu
  - že je takový radar velmi zranitelnou a tedy velmi slabou obranou proti VLO letadlům,

  --

  A to, že hovoříš jen o schopnosti radaru a nebereš v úvahu nic okolo, to je právě to, co Ti celou dobu otloukáme o hlavu. Je to jako bys tvrdil, že ruský mužik nesoucí kapesní jadernou bombu je skvělá zbraň, vždyť ji donese kamkoli a jako zbraň je to velmi efektivní. A na námitku, že ho přeci zastřelí první hlídka, co ho uvidí bys namítl, že hovoříš o schopnostech té jaderné zbraně, jak ji obsluha použije neřešíš, protože je to jedno.

  Každá zbraň je natolik dobrá, nakolik existuje reálná technika, jak tu zbraň použít. Pokud tedy existuje radar, který byť by byl schopen éro detekovat, tak ve skutečnosti jakmile je zapnutej, tak na něj letí raketa a konečná, tak to je prostě zbraň k ničemu a nijak nesnižuje bojovou hodnotu letadla, proti kterému má být nasazen.

  ---

  PS: A ano: rusové teď rychle vyvíjejí radary v jiných npásmech než X. Právě proto, že VLO éra podstatně zamíchali karty a Rusové potřebují proti nim být schopni postavit alespoň něco.

 • Vestly
  12:13 03.08.2015

  Kolt, taky Rafale s raketou storm shadow ma proti PVO podobnu bojovu hodnotu ako F-35 s jassm. Aj ked ucinnost stand off rakiet je otazna, kedze su pomale, radar ich lahko zachyti a hlavne im v ceste stoji Pancir-S1.

  Shania, vojnu medzi NATO a Ruskom je zbytocne rozoberat, kedze tam je moc vela neznamych. Napriklad ak by im rusili data linky, co by spravila kazda normalna armada, tak by si F-35 moc nenalietali.

  Takisto neviem ako si predstavujes vyradenie dlhovlnych radarov. Ak by sa to podarilo, tak za cenu velkych strat, kedze tie nebudu chranene iba nepriatelskou PVO, ale aj letectvom.
  Ale to aj tak jedno, kedze v Ruskej doktrine sa jasne pise o preventivnom jadrovom utoku.

  Problem so zdrojovym kodom maju hlavne Anglicania, pretoze chcu upgradovat ich F-35 sami. Tak isto Taliani niesu nadseni.
  Kanada dostala ponuku na Rafale, dokonca aj s transferom technologii.

  Ja velmi dobre viem, že do programu jsf vrazili financie aj ine krajiny okrem USA, preto je divne, že im nechcu dat zdrojovy kod.

  Mozes sem dat zdroj na tie provozne naklady?

 • Shania
  11:50 03.08.2015

  Vestly: pořád nevidím kde je problém? F35 není letadlo, kde si mažeš přidávat komponenty jen tak na koleni. Partneri chtějí hlavně dvě věci, aby měli integrované jejich zbraňové systémy, což se děje a pak upravitelný mission software, což je umožněno.

  Možná si to pořád neuvědomuješ, ale F35 není normální letadlo, kde si přilepíš gps páskou a máš nový systém. F35 má totální senzor fusion, všechny komponenty jsou propojení, hlavně u senzorů musíš zajistit, aby dva senzory negenerovali dva různé cíle (a těch senzorů má stovky) + pak zajistit, aby další prostředky v sytému tvoje data mohli přijímat.

  To že si začnou dělat vlastní modifikace softwaru dojde akorát k tomu, že další bloky nebudou vzájemně kompatibilní a bude docházet akorát k problémům.

  Z bezpečnostního hlediska to pak postrádá smysl úplně.

 • Shania
  10:49 03.08.2015

  Vestli: cena za letovou hodinu, ano Gripen je nejlevnější na provoz, ale ne o tolik.

  The extremely low numbers for Gripen have been calculated with only the lowest level of maintenance (basically flight checks and fueling). The real world numbers (what it actually costs to operate the aircraft over lifetime) are predicted to be well over 20000 USD by the Swiss Air Force and thus quite close to predicted F-35 costs. The F-35 numbers include all the manpower, operational, maintenance (all levels), sustaining support and upgrade costs for 30 years. Gripen is probably the cheapest of modern western aircraft to operate, but not nearly as much as you claim.

  Tady z toho vidíš, že s letouvou hodinou se dají dělat různé věci tak aby to výrobci vyhovovalo, ale reálné náklady jsou jinde. Jiné náklady taky bude mít letadlo na začátku životnosti, uprostřed a na konci (vyšší/nízké/vysoké)

  F35 má stát 8 milionu ročné na provoz, to je stejně jako F-16, letová hodina je dražší, ale kompenzuje se to lepšími simulátory atd.

  Gripen je horší letadlo než poslední F16 blok 50, jejich projektovaná cena u Gripen NG (50 mil) je úplně mimo a nikdy se na ni nedostanou, navíc ještě nezačali ani s vývojem.


  Italové už mají první stroje ve výrobě/vyrobené. Problém se zdrojovým kodem k F35 měli Turci ( a nevím aktuálně nic o tom, že by z programu odešli), ale popravdě, kdo by jim dal přístup k těmto informacím? Kupuješ stroj a ne plány pro jeho výrobu.

  K tomu tvému snižování objednávek, to je jen politická hra jak snížit cenu, dokonce i Kanada nemá v podstatě jinou volbu a kdyby to bylo na jejich letectvu, už je dávno mají, místo toho tam hrají hokej, ale v podstatě více výkonné letadlo za stejnou cenu neseženou. Navrhované superhornety a gripeny jsou k smíchu. Tady je paradní shrunutí Kanadské situace, příspěvek od Hb_pencil v dolní polovině
  http://www.f-16.net/forum/view...


  Další věc na kterou nezapomínej, že státy v programu v tom mají peníze, technologie a jejich firmy vyrábějí komponenty. Italové budou mít servisní středisko a výrobu evropských letadel…

  http://i27.photobucket.com/alb...

 • Shania
  10:22 03.08.2015

  Identifikace cíle radarem lze, používá se třeba nctr mod, který kouká na lopatky motoru a podle toho pozná typ motoru, případně jiné aspekty letadla, ale to třeba u VLO cílů nejde.

  Pak je tu ESM, kdy se rozpoznávají signály letadel, např radar. podle typu radaru lze zjistit typ letounu. Opět F35 má LPI radar který je obtížné zjistitelný. Rozpoznání možné bude,ale na kratší vzdálenosti.

  Taky lze zjistit radiový provoz, Link 16 a podobně. Na pasivním odposlechu a triangulaci fungují třeba naše pasivní systémy Vera, je to v podstatě velké RWR, pokud ale cíl nevysílá, nic neuvidí.

  Vestli: vůbec nepochybuji o tom, že můžou rusové překvapit, můžou zasadit překvapivý uder a využít nějakou slabinu proti VLO, ale problém je, že to udělají jen jednou, sestřelí pár letadel a pak se upraví taktika na druhé straně.

  Pokud dlouhovlnné radary budou hrozba a nejspíš i budou, budou to první cíle, které budou zničeny. Pokud chceš bránit vzdušný prostor, musí vysílat, tím padem určí svoji polohu i když ostatní složky můžou být skryté a mobilní, přehledové radary ne. Bez přehledových radarů se integrovaná pvo rozpadne a bude si hrát na kočku a na myš. Takové PVO je sice pořád velmi nebezpečné, pro někoho kdo vletí do jejich dosahu a oni si na něj počkají, ale už to dávno není ta neprostupná zeď která má chránit vlastní území a citlivé cíle.

  Dál jak si zapomínáš na to, že VLO letadla už mají Američané hodně dlouho, přesně vědí jejich slabé stránky, nepochybuji o tom, že vědí proti čemu jdou a znají parametry většiny systému co může mít nepřítel v operačním nasazení.

  Naproti tomu, rusové a čína mají tak max pár kusů ze sestřelené f117, která už v době sestřelu byla zastaralá a používala první generaci ram a informace co získali přes špionáž.

 • belkin
  09:49 03.08.2015

  KOLT: prosím vás, vy tu chcete ,,hackovat'' stíhačku,bláboly o ,,tajném zdrojovém kodu,
  který nechtějí zdělit spojencům" a další perly.

 • KOLT
  09:05 03.08.2015

  Vestly: Pokud přistoupím na vaše tvrzení ohledně schopností nových radarů, znamená to, že LO letadla přinesla zásadní změnu na bojiště. V prostředí, kde systémy PVO dokáží identifikovat LO letadla na relativně velké vzdálenosti, nemají letadla starších generací ani nejmenší nárok na přežití. Čili vámi zmiňované F-15, Mig-29 a Su-27 stojí +- stejně jako F-35, ale jejich hodnota v nepermisivním prostředí moderní PVO je o poznání menší, protože moderní radary je zachytí a identifikují na takovou vzdálenost, že tyto se prakticky nedokáží dostat na vzdálenost, ze které by byly schopny efektivně odpalovat zbraně schopné zničit systémy PVO. Takže jsme tam, kde jsme byli – F-35 je prostě úspěšný projekt :-)

 • KOLT
  08:55 03.08.2015

  belkin: Já se půjdu zamýšlet nad vlastním zdrojovým kódem ;-) Protože ať přemýšlím jak přemýšlím, vůbec netuším, co vlastně chcete tím svým plácáním říct...

 • Vestly
  01:25 03.08.2015

  Treba si uvedomit, ze F-35 nemala ziadny vplyv na vyvoj novych radarov. Uz len kvoli B-2 a F-22 boli nove radary nutne.

 • belkin
  01:23 03.08.2015

  Kolt: prosím snažte se zamyslet nad podstatou ,, magického zdrojového kódu"
  Tj. co to je, proč to je a na co to je. Potom Vám to snad dá nějaký smysl.
  (4x10, 5x8:-).

 • Vestly
  01:14 03.08.2015

  logik, jasne, ze je lahsie lietadlo detekovat, ved nemozes spravit analyzu, ked ho nemas na radare.

  Rusi vyvijaju nove vhf, uhf, L-band, S-band, X-band a pod.
  Technologia ide rychlo dopredu, takze je logicke, ze stale nieco vyvijaju.

  ______

  Ak si si vsimol, hovorim najma o schopnosti detekcie a zamerania F-35 na velke vzdialenosti systemom Nebo-M. Ako to vyuzije posadka takeho systemu v je uz len na nich. Nehovorim nic o vojne medzi NATO a Ruskom alebo nieco podobne, kedze tam su faktory ako rusenie data linkov, ecm, nuklearny arzenal atd. a do toho sa moc nevyznam.

 • KOLT
  01:11 03.08.2015

  belkin: Snižte prostě voltáž toho, co pijete, pak už to půjde samo ;-)

 • belkin
  00:55 03.08.2015

  Probo Kolte, počítače už nenisů na hentu elektrikú?
  +ide mi průd, nebo neide průd.

 • belkin
  00:50 03.08.2015

  Omlouvám se nejsem sofťák ani ajťák, ale podle řídícího programu odhadnout letové charakteristiky letadla musí být ajťák cooperfild. Mejdžig zdrojový kód je j jak z bondovky, ten je zazdrojovaný zdrojem ve zdroji a pomocí reverzního inženýrství zjistíme jak letadlo lítá.A samozřejmě vše je ve ,, zdrojovém kódu"
  a to proto, aby zákazník nevěděl jak máotevřít kokpit, tK to je ve,, zdrojáku".
  Ach jo.

 • logik
  00:42 03.08.2015

  Vestly: vím. A taky vím, že zaregistrovat letadlo na nějakou vzdálenost, a udělat letadlu "signature analysis" jsou dvě různé věci - a že ta první je rozhodně o hodně jednodušší než ta druhá a jde tedy provést na větší vzdálenost.

  "Keď nemóže fičat na jednom radari" - a proč Rusko najednou začalo překotně vyvíjet dlouhovlnné radary, když mu desítky let stačili krátkovlné, popř. jednoduché dlouhovlnné přehledové??? Kupodivu do vynálezu stealth na "jednom radaru" fičeli dost dlouho.

  ===

  Když to řeknu primitivně po lopatě - tak do příchodu LO letadel stačilo pro PVO mít také letadla plus primitivní radar. LO radary si vynucují sofistikované pozemní radary, které jsou ovšem použitelné jen při obraně, nikoli při útoku (tuto výhodu LO a stealth letadel jste zatím ani ničím teoretickým nepopřel) - a i tak tahají oproti stealth letadlům za kratší konec: jednak prostě není prokázáno, že je opravdu jsou schopny včas, dobře a na dostatečnou vzdálenost detekovat (to že to ruské komplety umí je jen Vaše "vysněné přání" - v praxi to prostě nikdo nevyzkoušel a i skutečné výkony těch radarů je otázka, papír snese všechno), jednak jsou to dosti zranitelné části PVO (ničit je střelami z bombardérů za hranicí dostřelu PVO není nijak těžký oříšek, neboť se sami prozrazují vysíláním signálu).

 • KOLT
  00:35 03.08.2015

  Vestly: Problém je, že změna ze 4. na 5. generaci stíhačů přináší skokovou změnu v možnosti jejich detekce, nutí tedy protivníka vynakládat mnohem větší finanční částky. Zatímco cenový rozdíl mezi F-35 a F-16 (moderní bloky) není nikterak dramatický. A v tom je celý vtip. Respektive to je důvod, proč je program F-35 pravděpodobně mnohem úspěšnější, než většina amatérských odborníků vůbec chápe.

 • KOLT
  00:30 03.08.2015

  Pro ostatní: Omlouvám se za nudné odběhnutí od tématu, prostě mě kdyžtak ignorujte :-)

 • Vestly
  00:29 03.08.2015

  logik, ty ma neprestanes udivovat.. vies vobec co to je "signature analysis"? Ocividne nie. Lietadla sa takto identifikuju uz niekolko desatroci.

  Tie naklady by musel protivnik vynalozit tak ci tak, kedze nemoze ficat na jednom radari do nekonecna. Aj OSSR kupuje nove radary, je podla teba dovod ich nakupu F-35?

 • KOLT
  00:28 03.08.2015

  belkin: Na rovinu, nemáte ani nejmenšího šajna, o čem mluvíte ;-) A občas píšete tak, že tomu prostě není rozumnět, protože to vypadá, jako kdybyste vršil termíny bez jakékoliv logiky (logik promine ;-) ).

  Protivníkovi by se zdrojový kód F-35 sakra hodil, z mnoha důvodů. Jeden uvádí logik (šlo by z něj zjistit letové charakteristiky letounu – s vysokou pravděpodobností byste nemusel mít éro, a přesto byste znal jeho letovou obálku), další jsem psal já (teoreticky by bylo možné se hacknout do systému letadla a buď jej ovládnout nebo alespoň vyřadit). A našlo by se toho víc.

  Jestli si myslíte, že jednotlivé systémy letounu nejsou propojeny, tak vás asi vyvedu z omylu. Sice také nedělám letadla, ale udělat takovýhle systém, aniž byste měl jednotlivé moduly někde propojené, je prakticky nemožné. A logik píše správné důvody, proč tomu tak je – kupříkladu letový (sub)systém musí vědět, co zrovna dělá ten zbraňový, aby mohl například vyrovnávat změnu aerodynamických vlastností při otevření pumovnice či krytu kanónu.

  Ohledně toho, jak vůbec funguje SW, si ještě jednou a pomalu přečtěte to, co jsem psal. Máte-li program ve strojovém kódu (ne, procesory už dávno fakt nežerou jedničky a nuly tak, jak si to asi představujete), tak prostě není žádná jednoduchá metoda jak zjistit, jak přesně vypadal původní zdrojový kód v "human-readable" programovacím jazyce. Představte si to jako násobení. Strojový kód je výsledek, původní hodnoty jsou zdrojový kód. Je-li výsledkem 40, tak prostě nevíte, jestli jste se k nim dobral pomocí 4 x 10, 5 x 8, 1 x 40 nebo 2 x 20. Podle okolností můžete odhadovat, ale jistotu mít prostě nebudete.

  Mmchd, jako "sofťák" se označuje zpravidla příznivec airsoftu ;-) logic je IŤák, programátor, vývojář nebo tak něco. A já pojídač koláčů :-)

 • logik
  00:26 03.08.2015

  Z toho softu, když ho rozeberete, tak např. zcela určitě je šance poznat, jak jsou nastaveny limity pro jednotlivé ovládací prvky a pro režimy letu. Pokud tedy bude např. z důvodu strukturální pevnosti draku nějaký "letový mód" zakázaný, tak se to určitě z řídícího softu poznat dá. A vydedukovat to z něho pro patřičného odborníka (kterýmu to programátor přežvýká) nebude nemožné.

 • logik
  00:23 03.08.2015

  Nenavrhoval bych to, protože ze své pozice sofťáka vidím, že to navrhovat bez detailní znalosti požadované funkčnosti a interoperability jednotlivých součástí nelze.

  Proto se mi zdá hodnocení typu "todle je letový soft, todle aplikační nástavba, todle nemusí zveřejňovat, todle nikomu nic neřekne" jako řekněme přinejmenším "hodně troufalé".

 • belkin
  00:00 03.08.2015

  Ps: jak někdo může znát letovou obálku když nemá letadlo? Jak poznáte velikost aerodinamické plochy ( tj.velikost placky,např- výškovky která se
  pohne?)

 • belkin
  23:56 02.08.2015

  logik: Vy jako sofťák, jak by jste to navrhnul?

 • logik
  23:51 02.08.2015

  Teda, ač se softem profesionálně živím (pravda ne leteckým), tak bych si rozhodně netroufal odhadovat, jak je soft v letadle rozdělen a co s čím souvisí a co nikoli. Např. jestli otevírání pumovnice a vypouštění rakety nějak ovlivňuje letové charakteristiky a např. letadlo je automaticky nekompenzuje atd...
  Ten software určitě je rozdělen na nějaké modulární funkční celky - ale to, jak spolu jsou propojeny a jakému jednotlivé celky podléhají utajení bych si rozhodně od stolu odhadovat netroufal.

  Jinak i z letového softu by šlo toho vyčíst dost, např. slabiny v letové obálce (a tedy vhodnou taktiku proti tomu letadlu).

 • belkin
  23:43 02.08.2015

  logik: souhlas, tady někdo tvrdil, že neposkytne kód spojencům, bo jim nevěří.
  Systémový kód řízení letounu umožňuje dokonalou kooperaci fly wire systému,nic víc.Čili tato softwarová část je pouze součást letové obálky letounu, zbytek, tj.komunikace,šifrování,senzory a GUI je už pouze nástvba, čili aplikační soft letadla.Nikoho, opakuji nikoho nebude zajímat ,, kód" letadla pokud to letadlo fyzicky nemá!,

 • logik
  23:30 02.08.2015

  RI je získávání informací o zdrojovém kódu a funkčnosti programu ze zkompilovaného kódu. Zbytku toho co píšete ač se software živím nerozumím a tak nemohu komentovat.

  Jakému bude nakonec podléhat zdrojový kód F35 utajení nevím (opensource asi nebude....), ale ten, kdo ho nedostane, si prostě F35 vylepšovat sám nebude schopen, nebo za enormních nákladů a navíc vždy s velkým bezpečnostními riziky.

 • belkin
  23:22 02.08.2015

  logik: neprosto Vám nerozumím, co je to reversní inženýrství u softwaru? Zákaznící, majitelé budou hackovat software? Američani neposkytnou! zákazníkům ,, dobrodružný zdrojojový kód"aby si si nemohli haknou svoje letadla?
  Ferdinad: pokud mám originál hardwéru a softwéru bude pokus vytvořit kopii komplikovaný pomocí ,, reverzní inženýrství" ( víte vůbec co to znamená).
  Tady si někdo sakra znatelně plete pojmy mezi aplikačním softwarem,zabezpečovacím algoritmem,letovým softem a celkovým GUI systému.

 • logik
  22:58 02.08.2015

  Vestly: odhady ceny údržby se liší - ale i kdyby to nakrásně bylo skoro tolik jako za dvoumotorová éra, tak to porovnej s nákladama, které musí protivník vynaložit na obranu proti tomu éru (všechny ty L-band radary atd....). Opět F35 vychází jako skvělý počin.

 • logik
  22:49 02.08.2015

  belkin: Fakt nám věř, že jsi mimo. Reverzní inžinýrství u takto velkého software je v podstatě nemožné. Jde tím zjistit konkrétní věci, lze tím modifikovat konkrétní funkčnost programu, ale představa, že někdo montuje do letadel nové vybavení na základě "hacknutého software" je poměrně úsměvné.

  Vestly: Stejné námitky jako já tady mělo asi pět lidí. Takže Tvoje námitka už jsem to vysvětlil, seš blbej, žes to nepochopil je asi tak na úrovni argumentu "všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo".

  Žádnej z materiálů co jsi dal nijak neodpovídá na dané námitky - to že Nebo M dělá nějaký "data fusion" nijak nedokazuje, že je schopné opravdu identifikovat F35 oproti klamnému cíli, ani to nedokazuje to, že ji je schopen opravdu identifikovat na dostatečnou vzdálenost.

 • Ferdinand
  18:33 02.08.2015

  Belkin: pokiaľ máš fyzický prístup k počítači s nainštalovaným softvérom, tak sa môžeš reverzným inžinierstvom pokúsiť vyrobiť si kópiu pôvodného softvéru. Pokiaľ si odhodlaný, tak sa ti to nakoniec môže podariť, ale zaberie to obrovské množstvo času a výsledok nebude identický s originálom. Pokiaľ vlastníš zdrojový kód, máš okamžite prístup ku všetkým algoritmom a postupom.

 • belkin
  17:59 02.08.2015

  K čemu bude číně zdroják když nezná fyzikální a technologické charakteristiky stroje?
  Jaký vztah má hacknutí f35 k letovému řídícímu softu letadla?
  KOLT tu píše jak se soft programuje,ale k čemu slouží?
  Opravdu si tady někdo myslí, že pokud fyzicky vlastním počítač z nainstalovaným softem že nejde zjistit tzv ,,kód"?

 • belkin
  17:32 02.08.2015

  I toto chápu, mám k dispozici hardware, software, znám vstupy na plánování misí, znám možnosti sběrnic, a HLAVNĚ ZNÁM DVOJKOVOU matematickou soustavu,
  bude opravdu binární vstup nepřečtelný? (Já vůl jsem si představoval překlad programu do binární soustavy, ale počítače už zřejmě nefungují na elektriku)

 • Shania
  17:30 02.08.2015

  kolt: myslim ze hlavni duvod je kompatibilita a pak cas a penize, partneri si muzou zadat ruzne pozadavky, dokonce i na hardware.

  zkusim pk najit zdroj

 • Vestly
  17:25 02.08.2015

  Bez software kodu nemozes spravit ziadny upgrade. Takze vsetky modernizacie pojdu cez Americanov.

 • KOLT
  17:23 02.08.2015

  Luky: Souhlas s prvním – jde o bezpečnost. F-35 je létající software, hacknutí do něj by byl absolutní průser. A se znalostí zdrojového kódu se obecně do SW proniká podstatně lépe než pouze se znalostí strojového kódu (bez jeho znalosti je to pochopitelně ještě o poznání těžší).

  Ohledně updatů to může být Amíkům vcelku putna. Maximálně že nechtějí, aby pak na ně někdo házel havárku, kterou si způsobil sám vlastním špatným SW.

  A do třetice je to pochopitelně otázka uchování know-how. Sami Amíci měli úniky z programu F-35 do Číny. Kdyby rozdávali zdrojáky na požádání, budou je mít do týdne všichni významní hráči na světě ;-)

 • KOLT
  17:18 02.08.2015

  belkin: "...kdo vám zabrání v SDK, hrabání se v systému? Jak chcete konkrétní soft v letadle chránit? heslem?USB?" Nějak nechápu, co tím myslíte? Asi vám vypadlo nějaké zásadní slovo, neb takhle je to úplný blábol :-)

  Trocha teorie. Zdrojový kód je to, co napíš programátor, strojový kód pak to, co používá procesor. Mezi nimi musí dojít k překladu, který se děje buď předem (výhodou je především rychlejší běh) nebo za běhu programu (výhodou je možnost použití stejného kódu na více platformách, automatické využití updatovaných služeb atd.). Některé programovací jazyky (kupř. Java) jsou někde uprostřed – dochází k tzv. předkompilaci do bitekódu, který pak dále zpracovávají "runtime" na jednotlivých platformách (myšleno OS i procesorových).

  Teď praxe – sw pro F-35 je téměř s jistotou psaný v kompilovaném jazyce (na 99 % tipuju jako hlavní jazyk C či C++, něco by mohlo být ve Fortranu, možná i nějaká exotika; ale jsou to jen dohady). Uživatel s letadlem tedy dostane již zkompilovaný (přeložený) program ve strojovém kódu (tedy konkrétní instrukce pro procesory). Jediná šance, jak z toho dostat znovu zdrojový kód, je reversní inženýrství. Při tom objemu kódu, který F-35 "pohání", přeji veselou práci. Za víkend to asi nepůjde ;-)

 • belkin
  16:50 02.08.2015

  Luky: já to zjednoduším, koupíte si počítač s windows, kdo vám zabrání v SDK, hrabání se v systému? Jak chcete konkrétní soft v letadle chránit? heslem?USB?

 • Luky
  16:41 02.08.2015

  ..asi spíš zneužít - to letadlo přeci bude komponentem síťového systému...dalším důvodem by mohla být i snaha, aby veškeré budoucí updaty šly přes zámoří.

 • belkin
  16:11 02.08.2015

  Já vím co je software code, ale jaký význam má v konkrétním letadle?
  A hlavně jaký význam má sám o sobě bez instalace do KONKRÉTNÍHO letadla,
  v tomto případě do f35? K čemu se sám o sobě se dá využít?

 • Vestly
  16:05 02.08.2015

  myslel som software code

 • belkin
  16:01 02.08.2015

  Vestly: co si prosím představujete v letadle pod pojmem zdrojový kód?

 • Vestly
  15:32 02.08.2015

  Este k tej spolahlivosti:
  http://www.janes.com/article/5...

 • Vestly
  15:28 02.08.2015

  Tie linky som sem uz dal, niektore aj viackrat.

  K provoznym nakladom:
  http://www.stratpost.com/gripe...

  Podla clanku je F-35A lacnejsia na provoz ako B a C, ale stale je to ina liga oproti Gripenu a F-16.

  Mnohe krajiny objednavky F-35 redukuju, alebo dokonca rusia (Dani maju nove vyberove konanie). Taliani sa budu popri F-35 stale spoliehat na eurofighteri, to iste Anglicania.
  Nepomaha tomu ani fakt, ze Americania nechcu so spojencami zdielat zdrojovy kod F-35. Zeby ostatnym clenom NATO neverili ?

 • Shania
  09:09 02.08.2015

  tady je udrzba:

  http://i27.photobucket.com/alb...

  vubec nikdo si u f35 nestezuje na sortie rate ktere jsou schopne dosahnout.

  tady je sezam firem podilejicich se na vyrobe komponentu

  http://i27.photobucket.com/alb...

 • Shania
  09:06 02.08.2015

  delka vyvoje f35 je dokonce na nizsi/prumerne hranici u modernich letadel

  http://m.imgur.com/MNixsvG...

  http://s4.postimg.org/qf0qtth7...

  navic ani jedno z tech ostatich nemelo v dobe ioc schopnosti na urovni f35
  superhornet ma kratky vyvoj, protoze vychazi z existujiciho letadla, takze celkove by byl taky delsi a az blok 2 za neco stal.

 • Shania
  08:44 02.08.2015

  vestly: nebudem se proklikavat, dej nam zdroje, kde jsi na to prisel,diky.

  f35 bude stat na provoz stejne jako f16, na udrzbu slozitejsi neni a navic ma ALIS pro vlastni identifikaci. v clanku o V22 pred tydnem mas jako predposledni prispevek rozhovor s mechanikem, ktery si ho nemohl vynachvalit pro perfektni pristup k ruznym castem a systemum.

  pouze 2% panelu vyzaduje obnovu stealth, jak budu doma, hodim sem i nejake obrazky.

  f35 je vubec jedine letadlo s projekci nakladu za vsechno do roku 2060, s durazem na snadnou modernizaci a zivotnosti na velmi dlouho dobu. zadne jine letadlo nema...

 • Vestly
  01:20 02.08.2015

  logik, uz som to vysvetlil, to, ze si to nepochopil nieje moj problem. Ak by si chcel podrobnejsie vysvetlenie ako funguje identifikacia cielov v systeme Nebo-M, tak sa k tomu mozes doklikat za 5 minut.

  kolt, o akom dokumente sa bavime? Z dokumentu, ktory som sem dal sa nic take neukazalo.

  Ak by sme boli v idealnom svete, tak mozno. Realne sa este nevie, aka bude cena, takisto je dost tazke udrziavat F-35 v provoze. Ale tak, zatial sa este testuju, cize to necham tak.

 • KOLT
  00:43 02.08.2015

  Podobně jako dokment mající dokazovat předraženost programu nakonec ukázal, že se vlastně bude dost možná jednat o docela levné éro ;-)

  Vestly především nevysvětlil jednu věc, kterou mu neustále píšeme a kterou on taktně přechází. Už tedy víme, že F-35 nebude v sériové výrobě nikterak předražená. Oproti stíhačům 4. generace však představuje pro protivníka o poznání tvrdší oříšek, kvůli kterému musí mnohem více investovat do (především) pozemních systémů včasného varování. Případně také do letounů 5. generace. V čem je tedy ten neúspěch programu F-35? Za téměř stejné peníze dostanou uživatelé mnohem účinnější zbraň. Podle mne to je docela úspěch. Ne, že by byl bez vad, ale zas tak hrozné nejsou. A ve výsledku budou participující státy mít pravděpodobně skvělý stroj.

 • logik
  22:21 01.08.2015

  Vestly - měl jsi příležitost to tady vysvětlit už asi pěti lidem, kteří Ti furt různou formou namýtají to samé.

  Tvoje furt tak si to přečtětě jen ukazuješ na to, že tomu prostě věříš, že to tak funguje, ale proč a jak vlastně nevíš. Alespoň jinak si to vysvětlit neumím, jinak bys nás už dávno utřel přesně mířenými argumenty, a ne vyhýbajícíma nic neříkajícíma "tak si to přečtěte" (kdy např. z odkazovaného materiálu, který měl dokazovat že R73 je schopná sestřelit amraam nakonec vypadla nicneříkající zmíňka o tom, že R73 je možná schopna sestřelit nějakou raketu).

 • Vestly
  18:44 01.08.2015

  Nechytaj ma tu za slovicka. Uz x krat som ti hovoril, nech si o systeme Nebo-M nieco zistis. Ak by si to spravil, tak by si vedel ako funguje a nepisal by si tu take keci.

 • logik
  18:14 01.08.2015

  Vestly:
  "neměl být problém" - opět jsme u té víry, že všechno jde.
  Ve skutečnosti vzdálenost, na kterou se cíl zachytí: tedy vím, že tam něco je, a vzdálenost, na kterou jsem schopen cíl identifikovat, jsou dvě rozdílné vzdálenosti.

  Torong: to jo, ale tam zas potřebuješ ty radary mít v různých úhlech, což opět (při bránění rovné hranice) zkracuje detekční rádius.

 • Torong
  15:09 01.08.2015

  Stanyk: To co popisujete je hlavním úkolem pasivních systémů jako Tamara nebo Vera. Každý objekt ve vzduchu má specifický tok signálů. Pokud jednou identifikuje cíl, podruhé jej automaticky označí.

 • Vestly
  14:36 01.08.2015

  Stanyk, v skratke nebo-m ma 3 radary, ktore su napojene na data fusion center. Spolocne by radary analyzovali zachytene RCS, co by pre Nebo-M nemal byt problem.

 • Ferdinand
  21:59 31.07.2015

  to Stanyk: situácia, ktorú ste popísal, je hlavný dôvod, prečo má ČR a SR nadzvukové letectvo. V prípade mieru sa lietadlá, ktoré sa neohlasujú, nezostrelujú len tak, naverímboha, ale vyšle sa k nim stíhačka, aby zblízka vyhodnotila situáciu. V prípade, že sa jedná o vojnovú oblasť, tak tam civilné lietadlá nemajú čo hľadať, a protilietadlová obrana zostrelí všetky ciele, ktoré vyhodnotí, ako vhodné na zostrelenie.
  Oddeliť od seba dopravné lietadlo, balistickú rakeru, balón a delostrelecký projektil by mal od seba systém vedieť oddeliť na základe ich RCS, rýchlosti a trajektórie.
  Radarové systémy pozostávajú z prehľadového radaru a navádzacieho radaru. Prehľadový radar má väčší dosah, ale menšiu presnosť ako navádzací. Takže prehľadový radar zistí polohu a relatívnu rýchlosť predmetu s určitým RCS, ale žiadne z týchto údajov nie sú dostatočne presné na navedenie rakety. Preto tento cieľ sleduje, až kým nie je tak blízko, že ho navádzací radar môže spoľahlivo rozoznať a poprípade naň naviesť raketu.

 • Stanyk
  13:53 31.07.2015

  Vestly - Můžeme mi vysvětlit ještě tu funkci přehledového radaru pro zjištění cílů pro S-400.

  Nějak to nechápu, co vlastně ten přehledový radar zjistí. Pokud jsem to z Vašeho příspěvku pochopil, tak ten radar v podstatě zjistí nějaký pohybující se předmět, ale jak ho dokáže odlišit od např. civilního letadla apod.?

  Pokud bude odpověď znít tak, že např. civilní letadlo nebude odpovídat, tak to bude znamenat, že automaticky komplet S-400 vystřelí raketu? I za předpokladu, že někdo bude lítat jen v Cesně?

  Z Vašeho vyjádření jsem pochopil, že obránce s kompletem S-400 a tím přehledovým radarem musí mít vědomost o tom, že v té oblasti bude nepřátelský stroj tj. jakýkoliv záznam na přehledovém radaru bude agresor a v takovém případě proti němu vystřelí raketu ze systému S-400.

  Ale takový mechanismus možná může být aplikovaný v situaci, kdy již probíhá vojenský konflikt a obránce má za úkol sejmout vše, co se v daném prostoru pohne, pokud to dokáže na přehledovém radaru detekovat.

  Ale za situace, kdy intenzita konfliktu není tak vysoká, a co si budeme povídat, oficiální noty ohledně vyhlášení války se ne vždy dopředu předávají před jeho zahájením, tak za takové situace je vypuštění rakety k cíli, bez ohledu na jeho přesnou identifikaci, s tím že si raketa cíl po 300 km (snad) pomocí přesnějšího radaru zaměří, je přeci obrovský hazard a to nejenom ve vztahu k civilistům, ale též ve vztahu k vlastní ozbrojeným složkám.

  Dokáže ten přehledový radar třeba odlišit meteorologický balón, civilní letadlo, vystřelenou raketu země x země nebo nějaký dělostřelecký projektil?

  Pokud ne, resp. pokud ne s nějakou vysokou mírou jistoty, tak to přeci znamená, že by obránce musel vypustit raketu na takovou vzdálenost proti každému tělesu, které by se v tom prostoru objevilo, nehlásilo se obránci a charakteristikou by odpovídalo +/- potenciálnímu agresorovi.

  To se mi nezdá jako příliš efektivní.

 • logik
  11:16 31.07.2015

  Vestly - jo, sorry, v tomdle máš pravdu, v noci jsem byl línej se kouknout na rovnici radaru a odvodil jsem si ji z hlavy blbě.

  Nicméně jsi nereagoval na klíčové námitky.

 • Shania
  08:04 31.07.2015

  proti IR ponese DIRCM v blizke budoucnosti.

  vestly: za urcitych pominek lze nejspis raketu sestrelit, ale neni to nic na co by se mohl spolehnout, staci si uvedomit reakcni doby dedikovanych protiraketovych systemu, v migu tohle musi udelat manualne. raketu zachytit radarem lze, ale jen pokud bude mit stesti. na miste pilota bych radsi provadel uhybne manevry, hlavne kdyz lze predpokladat, ze leti aspon dve a z ruznych smeru.

  problem s navademin rakety bez presneho udani cile je v tom, ze pokud radar nedokaze posilat presne korekce rakete, nakonec vyleti mimo dosah seekeru.

  aim 120 je naprosto bezcena proti mavevrujicimu cily bez korekce na vetsi vzdalenosti. f35 nepoleti k radaru tak blizko, aby meli presnou pozici a bude radary rusit. growler je v podstate nedotknutelny na 50+nm diky ruseni a f35 bud bude mit jejich podporu, nebo bude rusit v ramci vlasti formace.

  f35 dela vse automaticky, reakcni doba 5s je pro ni nic a a jeji radar nejspis dokaze cil usmazit, pripadne provest kyber utok, nebo jen rusit, navic o rakete bude vedet uz hodne dlouho a nasdili to vsem okolo

 • KOLT
  07:26 31.07.2015

  HonzaH: S těmi IR hlavicemi vás napadá správně :-)
  http://www.armadninoviny.cz/c-...

 • KOLT
  07:23 31.07.2015

  Vestly, já si to radši přečtu ještě jednou, jak bude chvilku čas :-) Ale nějak jsem předpokládal (asi mylně), že právě argumentujete tím, že raketa se v závěrečné fázi navede na letadlo pomocí IR, protože krátkovlnný radar (a jiný do ní z fyzikálního důvodu nenarvete) bude mít se stealth letadlem problém. A systémy elektronického boje F-35 jsou poměrně dosti výkonné, takže krom stealth má raketa další problém. A divil bych se, kdyby rušení přibližující se rakety nebylo automatické, přičemž UI reagovat stihne. Mmchd, proč jen 5 sekund na reakci?

 • HonzaH
  07:10 31.07.2015

  Diskuze na AN má podle mne poměrně vysokou úroveň, dokonce je občas skoro zajímavější než samotný článek. I přesto, že tady se sešly dvě strany a začíná to být trochu vyhrocenější, nemyslím, že by tady byl někdo opravdový troll. Pokud chcete vidět opravdové trolly (nebo podle mého názoru spíše zakomplexované pitomce), zkuste zkouknout diskuze třeba na novinky.cz. To je opravdová žumpa. Tady je to pořád ještě hodně dobrý.

  Jinak mám ještě dotaz co se týče rušení IR čidel. Podle mého názoru by bylo velice efektivní "oslepit" čidlo IR laserem. Víte něco o tom, že by se to používalo nebo někdo něco takového vyvíjel?

 • Vestly
  02:01 31.07.2015

  logik, neviem ako si sa dostal k tym 4km, ale prepocital som to este raz a vyslo mi 11.28 km, presne ako naposledy.

 • Vestly
  01:14 31.07.2015

  Rusit by sa to pokusit mohla, ale pochybujem , že by za tych 5 sekund nieco stihla.
  IR seeker som spomenul v suvislosti so sekundarnym seekrom, AHR seeker je primarny.

 • Vestly
  00:57 31.07.2015

  mam vam sem dat link na nejake texty s citanim s porozumenim alebo co ?

 • logik
  00:47 31.07.2015

  Kolt - já jsem předpokládal, že hovoří o AHR raketě, když mluví o RCS, navíc když S400 má AHR rakety.

  O tý IR pravděpodobně mluví v souvislosti se sestřelováním raket???

 • KOLT
  00:42 31.07.2015

  Tak moment, nejdřív se ta raketa na konci zaměřovala pomocí IR a najednou pomocí AHR? Tak buď jsem něco nepochopil (rozhodně nevylučuju) nebo je někdo jiný hodně mimo. AHR se samozřejmě rušit dá také, F-35 s jejím AESA radarem, který překonává i ten v F-22, a dalšími systémy je v tomto zrovna docela dobrá ;-)

  Mmchd, F-35 nemusí nést jen interní náklad. Může mít externě zavěšené kupříkladu JSOW (unese minimálně 2+2 nebo dokonce 2+4), což jeho RCS až tak nezvýší (samotné pumy jsou stealth). A dosah při shozu z velké výšky je dostačující (u případné verse ER více než to). Přičemž zachytit a zničit tuhle potvoru je už docela oříšek (minimální IR stopa, minimální RCS), navíc existuje v protiradarové verzi. K tomu je možné před F-35 vypustit MALDy... no, nechtěl bych sedět u toho L-band radaru.

 • KOLT
  00:30 31.07.2015

  logic: Jen pro upřesnění – Vestly píše o raketě, která se na konci navádí podle IR, takže tam RCS už roli nehraje. Že lze ale IR senzory oklamat, o tom žádná. A právě na tomto poli se děje docela slušný pokrok, viz izraelské systémy montované už i na dopravní éra.

 • Vestly
  00:28 31.07.2015

  kolt:
  4/6 rakiet je jednoducho malo. aim-120 sice maju na konte vela zostrelov, ale ich efektivita nieje bohvie aka. A to zatial nebojovali proti lietadlam s modernymi rusickami. Je otazne, o kolko efektivnejsia je Aim-120D.

  Raketa (napr. 9M96) sa nezamera pomocou IR stopi, ale pomocou jej ahr (advanced homing radar) seekru. A to je pomerne velky rozdiel.

  Ako som uz spominal, SOAR nieje jediny snimac, ako sekundarny zdroj sa da pouzit radar, napriklad Irbis. Kedze Amraam ma rcs 0,01m2, tak ho dokaze aj radar pomerne vcas detekovat.

  A ako by sa dala IR raketa, ktora je zamerana na Amraam rusit?

 • logik
  00:23 31.07.2015

  To co potřebuješ vědět je, zdali
  - jsi s tím radarem schopen rozlišit F35 od klamného cíle
  - jsi s tím radarem schopen zaměřit F35 na větší vzdálenost dříve, než ona zaměří Tebe
  - zdali seeker rakety pronikne rušením F35 (musí rozlišit daleko menší odraz než u konvenčního éra)
  - zdali seeker rakety je schopne odlišit éro od klamných cílů, které samozřejmě F35 v odpověď vypustí
  ....

  Sorry, ale to je tolik neznámých - a zároveň pravděpodobně skoro neřešitelných úkolů (jak seeker rakety odliší éro od klamného cíle se stejným RCS? - bez nějakého dalšího, např. optického systému těžko), že prostě tvoje názory na trochu poučeného člověka působí jak fanatismus.

  Když k tomu přiřadíme to, že celou dobu nereaguješ na námitku, že kvůli o něco dražšímu letadlu musí PVO udržovat celý tento cirkus, protože samotné letadla se F35 neubrání, a že to i znamená to, že je Tvé letectvo přinuceno k defenzívě (v dosahu tvé pozemní PVO) - tak fakt nechápu, o čem se ještě bavíme.

  ====

  Jinak pokud počítám s RCS, tak ať počítám jak počítám s Tebou zadanými údaji, tak 50x menší plocha znamená 7x menší detekční vzdálenost, takže nějaké 4km, což je pod minimem 6km... Ale to je detail, výše uvedené námitky jsou daleko klíčovější.

 • Vestly
  00:01 31.07.2015

  hmm, s tou cenou asi mate pravdu .. v kazdom pripade nemam problem priznat si chybu, takze sa za to ospravedlnujem.

  K tym radarom, nepotrebujes test oproti cielu s rcs 0,001m2. Kedze seeker zamera ciel s rcs 0.05m2 na vzdialenost 30km, tak ak ma rcs 0,001m2, tato vzdialenost sa iba zmensi na 11km. Stale to ale funguje, kedze minimum rakety je 6km.

  http://www.nniirt.ru/sites/def...
  Uz som to sem raz dal, je tam udana presnost systemu Nebo-M.

 • KOLT
  23:00 30.07.2015

  Vestly: Na vašem místě bych do trollů vážně nikomu nenadával. Minimálně ne do té doby, dokud sám nepřestanete trolit – vizte vaše opakující se plácání o stealth nátěru, ceně F-35 atd.

  O tom, že si mnohdy protiřečíte, jak používáte argumenty podle toho, jak se vám zrovna hodí, ani nemluvím. Jednou mají F-35 málo raket, protože úspěšnost rušení je dneska veliká. Podruhé je F-35 možné sestřelit raketou, kterou pozemní systém jen přibližně donaviguje do oblasti, načež se raketa musí zaměřit sama jen pomocí IR stopy. Víte, že to je asi nejjednodušeji oklamatelný princip samonavádění? Nemluvě o tom, že samotná F-35 je naopak jeden z nejvýkonnějších prostředků elektronického boje, který umí létat. Pak se najednou navzájem sestřelují rakety odpálené z letadel. To jako že se nikdo nebude snažit rušit tu sestřelující raketu, když jsou ty rušičky tak účinné? A mohl bych pokračovat ještě dosti dlouho...

 • KOLT
  22:49 30.07.2015

  Ohledně sestřelování raket jsem trochu skeptický co se úspěšnosti týče. Samozřejmě nelze vyloučit, že se Rusům povedl husarský kousek. Když si ale vezmu, jaké úsilí a finanční prostředky do toho vrazil Izrael. Jak dlouho mu trvalo, než se dostal na slušnou úspěšnost. Jaké všechny prostředky ten systém využívá. A že je určen k sestřelování převážně relativně pomalých, nenaváděných raket.... Tak se mi prostě nechce zdát, že by cokoliv zamontované v éru mělo dostatečnou účinnost. Ale jak říkám, můžu se plést.

 • KOLT
  22:43 30.07.2015

  Vestly prostě stále nechápe, že my si nemyslíme, že F-35 je samospasitelná, nesestřelitelná a nepřemožitelná. My si jen prostě myslíme, že je to hoooodně muziky za poměrně málo peněz. Cena z produkčních sérií bude maximálně lehce nad nejnovějšími éry 4. generace (nebo dokonce pod nimi), zatímco schopnosti budou nesrovnatelně vyšší. A o tom je celé vojenství – vyvinout zbraň, která je a) dostatečně efektivní; b) nutí protivníka utratit spoustu peněz za protiopatření.

  O efektivitě F-35 netřeba pochybovat, protože nic efektivnějšího v dané kategorii prostě není. Pokud není dostatečně efektivní F-35, nemá jakékoliv éro stejného určení 4. generace vlastně smysl.

  Protiopatření jsou zjevně velmi drahá, protože systémy jako S-400 nejen, že stojí ohromné peníze, ale i jejich provoz je velmi nákladný (rakety, phm, spousta obsluhy, její výcvik atd...). Krom toho je úspěšnost těchto prostředků velká neznámá, protože v praxi (ani té na cvičáku) je nikdo nepodrobil. A navíc jsou tyto systémy poměrně dosti zranitelné, respektive jsou prvním cílem v případě střetu dvou obdobně vyspělých protivníků.

 • logik
  22:27 30.07.2015

  shania - bohužel neukončí - tendle odkaz jsem tomu trolovi dával už asi dvě stránky nazpět, a jeho "trollí" odpověď byla, že až F35 bude dokončena, tak bude stát 120 milionů.

  vestly: K tomu, abys otestoval, jestli jsi se svojí sestavou radaru a rakety schopen eliminovat cíl s dostatečnou pravděpodobností, tak potřebuješ především vědět parametry cíle. Což se u F35 prostě neví, není to publikováno, sám jsi tvrdil, že údaj je uvedenej v X-band jen neurčitě a v L-band už vůbec (ony prvky stealth se uplatňujou i v L-Band, jen méně) - ale jsi si jistej, že ruská PVO to letadlo s neznámými charakteristikami (které se ještě samozřejmě liší v různejch rádiovejch spektrech i v různejch úhlech) je schopna sestřelit na takovou dálku, že ho F35 nebude schopna dříve zničit.
  Trochu spor, ne?
  Přidej k tomu to, že naprosto ignoruješ např. to, že pokud budeš střílet raketu z S400 po každym cíli, co se ti na přehledovém radaru objeví, tak ti brzo dojdou rakety vyplejtvaný na klamný cíle a PVO obrana se ti zahltí, přidej to, že aktivní radar jak ukázal Shania jde velmi snadno sejmout, přidej k tomu to, že PVO lze použít jen v případě obrany, nikoli útoku - a pochopíš, jak jsou názory, co tu hájíš s odpuštěním naivní.

  ----

  A kdy jsi tvrdil nesmysly o ceně?
  30.7. 0:25 jsi citoval a znovu obhajoval
  "ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A",
  přestože jsem Ti již doložil, že současná cena Ačka je pod 120miliony

  Přičemž ten názor, že padne pod 120 milionů až při uvedení letadla do plné produkce jsi vyslovil při obhajobě svého tvrzení, že teď stojí 150 melounů. Ale i samostatně je to prostě tady již dávno vyvrácená blbina, které se nechceš pustit.

 • Shania
  21:47 30.07.2015

  Vestly: tohle snad už konečně ukončí debatu o ceně:

  https://www.f35.com/about/fast...

  An F-35A purchased in 2018 and delivered in 2020 will be $85 million, which is the equivalent of $75 million in today’s dollars.


  Takže pokud jsme to správně pochopil, ty máš problém s tím, že si myslíš, že letadlo je příliš drahé, aby to vyvařilo jeho schopnosti. Ale 75 milionu je stejná nebo nižší cena než tě bude stát jakékoliv jiné západní letadlo a F35 bude daleko efektivnější, fakt nevidím, kde je problém.

 • Vestly
  21:34 30.07.2015

  logik, certifikaty davaj komu chces, skoda, ze to nikoho nebude zaujimat. Rakety aspon skusali a bolo to aj uspesne. Zato o rcs nevieme v podstate nic.

  Kazdy je zaujaty, vratane teba, aj ked si to nechces priznat. Tak to je a nikdy to nezmenis. Ale zaujatost s tym ako funguje Nebo-M nic nema. Na trolenie mas ine weby, takze neviem co tu stale robis

  Aby si otestoval ahr seeker v rakete nepotrebujes F-35, cize znova pokus o trolling.

  Daj citaciu, kde som po niekolkych upozorneniach stale hovoril o 150 milionoch.
  kedze:
  "Neskor, ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A, 145M za B a 134M za C, stale pomerne vysoka cena. "

 • Vestly
  21:12 30.07.2015

  musim ta sklamat, apa nieje moj zdroj informacii
  taktiez ti odporucam nieco si precitat o nebe-m. Na nete je plno clankov, ked pochopis ako ten system funguje tak mozme v nasej diskusii pokracovat

 • logik
  21:09 30.07.2015

  A? Čím budeš zkracovat vlnovou délku, aby se ti radar vešel do letadla, tím se zároveň bude zvyšovat účinnost stealth technologie. Fyziku prostě neokecáš.

  Ohledně věrohodnosti - dík za reakci, alespoň jsem si ověřil, že je to ten lepší případ, že si své zaujatosti asi nejsi vědom. To, co po Tobě chci je věřit stejně věrohodným údajům stejně. Tj. buďto věřit nedoloženým údajům, nebo nevěřit. Ty prostě věřiš tomu, co se ti hodí (sestřelování raket), ale nevěřiš tomu, co se ti nehodí (RCS F35) obojí je naprosto neověřené - certifikát Ti dám klidně na sestřelování spagethi monster. (Btw. a je také sestřelování raket a raket, i ty se zrychlují, snižují IR stopu a RCS, zvyšují manévrovatelnost atd...).

  Ona almaz má k dispozici F35 k testům? Fakt? To jim ji jako amíci v rámci přeshraniční spolupráce zapůjčili? Nebo jak podle Tebe měli zkoušet střelbu na stealth éro?

  U kompletu nejde jen o cenu samotného kompletu, musíš živit celou logistiku kolem něj, živit posádku včetně výcviku, velení jednotky atd... A opakuji, furt tu operuješ se svojí VÍROU, že ten radar je schopen stealth éra zachytit, prokázáno to opět nijak v reálných testech nebylo.

  A ohledně linku, kupodivu narozdíl od Tebe anglicky umím a tedy vím, že tam kromě odhadované budoucí ceny je uvedená i cena posledních uzavřených kontraktů a hlavně CENA MOTORŮ, kvůli které jsem link dával. Celková cena Ačka (z již uzavřených smluv) je v tomto linku 121 milionů. Ovšem jde o ceny z roku 2013. Ceny z dalších let, které jsou zde pouze odhadované, jsem ovšem dokládal již v předešlém linku a oproti zdejšímu odhadu se liší jen minimálně (98 oproti odhadu 96,8), což mimo jiné dokládá i to, že odhadované další snížení ceny je velmi reálné, když se jim doteď odhady vycházely. Furt jde tady totiž za ceny v předprodukčních sériích o pár strojích, zatímco později je budou sekat jak baťa cvičky.
  Zároveň to ale dokládá, že už teď je cena F35A pod 120 miliony, zatímco ty jsi tady s odpuštěním i přes několikáté upozornění mlel o 150. Takže opět se Ti argument nepovedl a jen ukazuješ, že jsi schopen zuby nehty bránit totální nesmysl.

  A snaha se z toho vykecávat cenou F38B, která je samozřejmě výrazně dražší za unikátní schopnost STOVL, kterou v podstatě žádné jiné letadlo nemá a které umožňuje ušetřit ne miliony, ale miliardy - za neprovozování klasických letadlových lodí - to je už úplná demagogie.

 • Shania
  20:54 30.07.2015

  vestly: chapu ze hledas cokoliv co podpori tvoje teorie, ale ten clanek dokazuje, ze ty napady mas z APA nebo lidi kteri to maji od nich, jak jsem rikal na zacatku:)

  Carlo Kopp a Bill Sweetman jsou dva nejvetsi kasparci a odpurci f35, kteri udelaji a napisou cokoliv, co se hodi jejich agende. v odborne komunite jsou jen pro smich

 • Vestly
  20:40 30.07.2015

  Shania, ale ja stale rozpravam o systeme Nebo-M, ktory udava ciele S-400.
  A tam to tych 50 km nieje ani nahodou, lebo ty stale ignorujes fakt, ze nebo-m ho nemusi presne zamerat. Presne sa zamera az raketa ked bude dostatocne blizko svojho ciela.

  http://aviationweek.com/awin/n...

  "Nebo M 3-D radar system, of which 100 were recently ordered to re-equip Russian air defense forces. The Nebo M is uniquely a “multi-band” design, comprising three radars and a central data fusion and command post module, all carried on separate high-mobility 8 x 8 24-ton vehicles."

  "The intent of the Nebo M design is for the RLM-M to detect stealth targets, and cue the RLM-D and -S components to produce exact tracking data, bypassing the initial acquisition problems otherwise seen in mid/upper-band radars with VLO targets. Range performance has not been disclosed but the RLM-M is expected to better the earlier Nebo- SVU by at least 40%."

  Uz som sem aj dal link, kde je udany rozsah systemu Nebo-M

 • Shania
  20:29 30.07.2015

  Vestly: cena má jít pod 80 mil u A , takže má být srovnatelná s ostatními letadly.

  Ta cena je v dolarech z roku 2012 takže až se to bude počítat, tak to bude daleko víc kvůli inflaci a novináři to zase rozmáznou:)

  Co se týká S-400, jedna baterie má dva radary a několik nosičů raket. můžeš to lehce znásobit, přidat dálší prostředky a radary, problém je, že pokryješ jen určité území, takže koncentrovat takovou sílu můžeš jen u významných cílů a zbytek území bude slabě chráněn. S-400 je pěkně drahá baterie, má velké a drahé rakety.

  Normálním letadlum by zamezil v přístupu na 300 -200 km, pro f-35 jen na 50

  Už chápeš ten propastný rozdíl

 • Vestly
  20:21 30.07.2015

  Este som zabudol dodat, ze Rusi objednali 100 systemov Nebo-M

 • Vestly
  20:04 30.07.2015

  logik, ty si snad robis srandu.. uz ma nebavi sa stale kvoli par jedincom opakovat. L-band bol priklad ako idu radary rychlo dopredu. Tak isto ako som sem dal novy S-band. Takze ak ta to zaujima, chod si o tom nieco precitat na linkoch ktore som sem dal, ak nie, tak aspon netroluj.

  Si zamestnancom firmy Almaz, ked tvrdis, ze to nikdy neskusali? To, že o danej tematike nic nevies neznamena, ze to site plati aj pre ostatnych.

  Len aby si bol v obraze.
  USAF v 2005 zverejnili, že rcs F-35 = "metal golf ball". A z toho sa vyratalo cislo 0,001m2.
  Takže tomuto by sme podla teba mali všetci 100% verit, zatial čo informaciam o tom, že R-73M je certifikovana na zostrelovanie rakiet (na forach som videl fotku certifikatu, bohuzial nenasiel som, tak som dal aspon ten web) už nie a to aj napriek tomu, že je toho schopna aj raketa Iris-T. A ty mi nieco vycitas.
  Damy a pani, našli sme pokrytca.

  Vies vobec kolko komplet nebo-m stoji? Alebo ake uzemie pokryje?

  A k tomu linku?
  "is projected to cost"
  "is expected to cost"
  atd.

  Cena dalsich F-35 je stale "projektovana" nad 120 mil a cena F-35B je stale "ocakavana" nad 150 mil.

  Ked sa budu F-35A predavat za 85 mil tak mi daj vediet :)

 • Shania
  19:45 30.07.2015

  Jecchus: nejlepší co v komerční sfeře dostaneš, dělá na něm pár lidí ze zkušeností z armády atd, je to krásně vidět na rychlostech letadel a další maličkosti.

  Tady je vidět do jakých detailu zacházejí

  http://www.warfaresims.com/?pa...

  Nedávno podepsali smlouvu s BAE
  Na Steamu se někdo ptal jak moc je realistický

  http://steamcommunity.com/app/...

  Put it this way - there is a reason BAE system just signed a deal with us, Janes we're here a few days ago and we have various meetings lined up with high ranking military personnel.

  nemělo by se zapomínat, že je to taktický simulátor, modeluje hodně věcí, ale ne všechny... zatím:)

  Každopádně je to daleko lepší přiblížení k realitě, než chodit na wiki a různá fora a porovnávat nějaká čísla.

 • logik
  19:27 30.07.2015

  Vestly - na Tobě je krásně vidět, jak nedostatek znalostí v oboru supluješ "přání otcem myšlenky". Takže když dneska vyvíjejí L-band radar, tak určitě bude perfektně sestřelovat F35 (co, že to nikdo nikdy nevyzkoušel) a za deset let bude určitě daleko menší (a je TI úplně jedno, že to fyzikálně z principu prostě nejde, že L-Band radar prostě musí mít anténu jako kráva).

  Stejnětak když něco napíšou američané a Tobě se to nehodí do krámu, tak o tom prostě pochybuješ (RCS F35). Zatímco když se rusové jen tak zmíní o možnosti sestřelovat rakety, tak přestože dosud nikdo takovou technologii věrohodně nedemonstroval, to prostě určitě funguje a tečka. Co dodat..

  Podobně "objektivní" jsou i Tvé vývody o S400 - a kromě toho i kdyby platili, tak pořád na jedno letadlo potřebuješ hromady drahý pozemní techniky, kterou ale nemáš všude, takže se F35 vyplatí už jen na ekonomické uzbrojení protivníka....

  A co se týče ceny, tak ano, je to cena bez motorů, ty se neorientuješ v ceně motorů? Tak ji máš tady:
  http://aviationweek.com/defens...
  je to 16milionů $ (pro Ačko, které má smysl srovnávat s F16), takže cena je pod 120miliony už teď (přestože furt dokolečka tvrdíš opak) - a ne jak si tvrdil 150 i po opakovaném upozornění na Tvé nesmysly.

 • Jecchus
  19:06 30.07.2015

  Shania:

  Command: Modern Air / Naval Operations jsem objevil cca. před rokem a od té doby ho celkem hraju. Několikrát jsem se (tuším že i zde na AN) setkal s argumentací, že něco v reálu funguje tak a tak, a že to dotyčný ověřil v této simulaci. Viz např. ty vaše údaje o simulaci souboje mezi S-400 a F-35 + F/A-18Growler.

  Máte nějaké povědomí, jak moc je COMANO blízké realitě jako simulátor a jak moc je to prostě jen hra s mnoha zjednodušeními a nepřesnostmi oproti reálu? Minimálně ta databáze je tedy opravdu obrovská, milión druhů munice, způsob jejího navádění atd. atd.

  Nějak se mi prostě nechce věřit, že by to mohlo být víc, než jen hra, ačkoli vysoce sofistikovaná a tak nějak "pro fajnšmekry"... Už jen parametry těch zbraní a jejich nosičů, často velice moderní záležitosti/novinky, těžko přístupné relevantní informace - jak si nějaký vývojářský tým s tímto pohraje a zakomponuje to do simulátoru tak, aby to +/- odpovídalo skutečnému průběhu obdobných střetů a skutečným výsledkům těchto potenciálních střetů...?

  Díky za případné info.

 • Vestly
  18:52 30.07.2015

  Nebo-M je dost presny na to, aby naviedol raketu 40N6 dostatocne blizko k locknutiu ahr seekru. Netreba zabudat, že ten system ma 2 radary a riadiace stredisko (+ samozrejme L-band) a to vsekto je napojene na S-400/ S-300. Tych S-400 tak mozes mat kludne aj 8. Samozrejme, nebo-m to dokaze popri jammingu.

  http://in.rbth.com/economics/2...

  A to vsetko za predpokladu, ze rcs F-35 je 0,001m2 (aj ked to je podla na nerealne cislo) , ze funguje RAM nater a ze v okoli niesu dalsie radary, ktore by detekovali F-35 z ineho uhla a tym padom by sa zameranie este viac ulahcilo.

 • Shania
  18:05 30.07.2015

  Vestly: standardní loadout je 48N6DM ale změnil jsem ho na 40N6 a máš pravdu, že stačí poloha cíle, ale přesná a nabo nemá dost přesné rozlišení nad 30nm, jinak je to efektivnější raketa.

  Hra zatím nemodeluje REB schopnosti F35

  Situace se ale zcela mění, když přihodím jednoho podpůrného growlera, tak se dostanu velmi blízko.

  Zničit S-400 lehké není, ale pro začátek stačí sejmou radary... na to mi stačilo 4 EA 18G a 8 AARGM

  Simulator:

  Command: Modern Air / Naval Operations

  Pointa je, že stealt a F35 není bezbranná proti těmto prostředkům.

 • Vestly
  17:27 30.07.2015

  Lenze znicenie S-400 aj s radarovym kompletom nieje take lahke ako myslis. Nebo-m bol vyvinuty ako odpoved na stealth. Teoreticky jeho dosah limituje iba horizont radaru, respektive dolet rakety 40N6.

 • Shania
  16:03 30.07.2015

  Vestly: většina zákazníku jsou členové nato, nebo blízce spolupracují s USA. Dál mít digitální bojiště znamená pouze to, že potřebují další zdroje, které by do nich mohli zapojit. Při nejhorším je F-35 stavěná na to, aby si vystačili v čtyřčlenné formaci.

  Pořád je to nejlepší letadlo co za ty peníze můžou pořídit, cokoliv jiného by mělo menší šanci.

  F-35 je přímo dělaná pro poražení hrozby jako S-400

  V tom pdf není nic o tom, že by to bylo schopné navádět rakety.

  SOAR je varovný systém, on ti nic nezaměří, ukáže ti pouze směr a zapípá, že něco letí, to je asi vše co z toho dostaneš. Modernější západní MAWS ti ještě automaticky vyhodí protiopatření, není to systém, který by ti automaticky zaměřil raketu, ten cíl pak musí najít vizuálně. Takže pokud raketa nezanechá kondenzační stopů, tak ji pak ani neuvidí, dokud nebude velmi blízko.

  Celý ten tvůj problém s poražením F-35 je v tom, že ty radary budou aktivní, F35 o nich bude vědět a nepoletí do detekční vzdálenosti, ale zničí je mimo jejich dosah. Jedině že by jsi je nechal proletět a pokusit se je zaměřit když budou blíž, ale i když je sejmeš, tvoji polohu budou mít všechny jednotky v okolí a nejspíš i bomby na cestě k tobě.

  Troufnu si tvrdit, že ozbrojené složky budou mít dost dobrou představu proti čemu půjdou a adekvátně k tomu bude uzpůsobena taktika a výzbroj.

 • Vestly
  15:38 30.07.2015

  Honza, Precital si si vobec moje prispevky? Uz niekolko krat som napisal, že F-35 nevidim problem pre USA, ale pre clenske krajiny NATO, ktore to digitalne bojisko nemaju.
  V podstate budu tieto krajiny zavisle na podpore USA.

  Kolt, no podla mna na eliminaciu letky F-35 staci komplet nebo-m a 1-2 S-400, ale ako myslis.

 • Vestly
  15:22 30.07.2015

  Aky typ S-300 si pouzil s akou raketou? A v com si to simulovat?
  http://www.nniirt.ru/sites/def...

  Nebo-SVU by malo poskytnut "target track" pre raketu ako je 40N6 (vypalenej z S-400) s dostatocnou presnostou na to, aby sa neskor zameral ahr v rakete.

  Samozrejme potom tu je Protivnik-ge - proti F-35 je pouzitelny (v idealnych podmienkach pre F-35, ak by fungoval RAM nater a pod.) na 54km a Gamma-d1e, ten by mal byt pouzitelny na 71km.

  Pri soaru tych 5 km moc zmysel nedava, kedze ako som uz pisal, raketa nemusi vyzarovat teplo horiacim motorom, ale jednoducho kinetickym ohrievanim.
  Ak by system raketu uvidel na tych 30 km, tak ma pilot cas minimalne 20 sekund na reakciu.

 • prima501
  11:45 30.07.2015

  Tazko povedat tu je o tom perfektny clanok ... A tu je ta cela pravda a to od vedcov nie odomna! Utocne zbrane stoja strasne vela penazi ako obranne a ako ucili Rimania v staroveku obrana je vzdy lacnejsia ako utok nepriatelov na teba ... Poznas teren svoj a poznas svoje vyhody a nevyhody ... Nepriatel ide na slep. Napriklad Americania chceli zautocit pocas Juhoslavie na Srbsko cez Madarsko. Len Americania zistili ze v Srbsku su hory tak od toho celeho upustili. USA ti nikdy nebudu bojovat v kopcoch. Lebo bojovat v kopcoch to je najhorsie co moze byt a potom este je zima a bojuj pri -40 alebo staci -20 ...

  Mezi odborníky nyní panuje shoda, že stealth letadla potlačující radarovou a tepelnou stopu jsou čím dál méně účinná proti nejnovějším senzorům. Například nové multifrekvenční radary kooperujících v sítích a velmi výkonné systémy na zpracování dat umožňují zachycovat menší cíle na mnohem větší vzdálenosti.

  http://www.armadninoviny.cz/am...

 • Shania
  11:40 30.07.2015

  prima501: raketa je levnější to ano, ale ve vietnamu bylo potřeba 60 raket na jedno letadlo, v modernějších konfliktech 160... I kdyby moderná pvo poměr zase snížilo pod 60, levnější to nebude, navíc můžeš bránit jen omezené uzemí a budeš vždy branit, nemáš iniciativu atd.

 • prima501
  11:34 30.07.2015

  Tu len tolko raketa je vzdy lacnejsia ako liedlo. Cize mozme povedat ze raketa vzdy PVO vyhra. Ale tu ide skor o detekciu stealth. Len detekcia bude lebo na F-35 budu montovat spojlery na kridla ... No a to hlavne u F-35 mas iba jeden motor cize ked sa pokazi po ceste alebo raketa ho trafi mozes odpisat cele lietadlo!

 • Shania
  10:08 30.07.2015

  Vestly: S-300 a s -400 funguje tak, že přehledový radar zjistí cíle, předá je řídícímu centru ta to vyhodnotí a předá to FC radaru, který cíle zaměří a navede rakety, i ty co mají aktivní hlavice. Bez ozáření cíle žádnou raketu nevystřelí.

  Projížděl jsme si znova simulace, NEBO SV dokáže detekovat B-2 a F-35 asi na 50 km,
  Střílet jsem po nich mohl si na 30 km, navíc neměli REB podporu.

  I když ty vzdálenosti zdvojnásobíš, stále je to pro obranu velký problém, protože neví, že se něco blíží. Na ničení cílů mažeš použít velké množství sbd, jsow nebo aargm.

  Jak píše Ivan, nemusí to být zrovna F-35 která odpálí zbraň.

  To co jsme napsal na začátku je kill chain, stealt i REB fungují na principu jeho přetržení. Přetrhneš řetěz a proces začíná od začátku. Každá sekunda kdy oddálíš detekci se počítá, když to protáhneš na minuty ...

  Další věc na kterou zapomínáš je, že až někdy ty nové systémy dostanou do výzbroje v řádu pár kusů, druhá strana na ně bude mít protiopatření a zbraně určené k jejich zničení. Když PVO nedokáže zamezit letadlům v odpálení zbraní, tak selhalo...


  SOAR má detekční vzdálenost na manpady 10 km, zachytí je ještě když jim hoří motor.
  30 km u AAM, 50 km u velkých raket (to např das umí na stovky kilometrů)
  5 km má mít u vyhořelé AAM, zdroj forum, ale dává to smysl.

 • KOLT
  09:58 30.07.2015

  Na eliminaci letky F-35 je tedy potřeba hromada drahé a zranitelné pozemní techniky, hromada drahých střel a peruť letounů 4. generace. Čili technika za miliardy dolarů, možná i několik málo desítek, k tomu spousta odborného personálu a pilotů. Proti nim letí čtyři letadla v celkové ceně zhruba půl miliardy se čtyřmi lidmi na palubě. Já vám nevím, ale tohle zní jako sakra úspěšný program :-)

 • IvanBa84
  09:17 30.07.2015

  "Jinak, pokud dobře počítám, tak 0,001m^2 je 10cm^2. Nějak se mi nechce věřit, že by se něco tak malého dalo zaměřit na 400km. A pokud k tomu ještě vezmu nějaké to rušení... Ale hádat se nebudu, když to tvrdí, tak na tom asi něco bude. "

  Stale, sa bavime o neexistujucom radare a ako sa hovori, papier znesie vsetko. Ale aj keby boli udaje pravdive, zabuda sa na dovod preco L-band/VHF sa pouziva pri prehladovych radaroch. A tou je nizke rozlisenie ... nielenze nevieme povedat kde presne je ciel, ale ani nevieme o aky ciel ide. Je to F-35tka ? Alebo falosny ciel typu Mald? Strielat defacto naslepo drahe strely z S-300/S-400viek, na lacne navnady mi nepride ako moc dobry napad. A urcite nieje nahoda, ze uz existuje nejeden vojensky program na vyrobu dalsich podobnych striel.

 • HonzaH
  08:30 30.07.2015

  Vestly: jo, a ještě jedna věc. Na konci jste se ptal: "Inak, cím presne by ten radar tá F-35 zneskodnila"?

  To je právě ten problém, že asi zcela nechápete 5. generaci. F35 přece nemusí nutně radar ničit sama. Radar může zničit jiný prvek z integrovaného systému bojiště. Proč na ničení radaru, tedy na extrémně nebezpečnou misi, posílat extrémně drahou stíhačku? Copak neexistují střely s plochou dráhou letu? Nevyvíjejí se bezpilotní prostředky, které to dokážou? Nevyvíjejí se hypersonické střely, hypersonické bombardéry?
  Američani už testují X37. F15 má být schopna raketou dopravovat malé satelity na obežnou dráhu. Zvyšuje se tak jejich flexibilita a dramaticky klesá cena dopravy na oběžnou dráhu. Můžeme si být jistí, že nemají v plánu vynést na oběžnou dráhu i zbraně, schopné přesného a především rychlého konvenčního úderu?

 • HonzaH
  08:17 30.07.2015

  Vestly: tak tu zprávu od GAO jsem přečetl a je to samé: may, may not, could.
  Cena je podle popisu "Costs by Service", což může zahrnovat opravdu cokoli, ale s největší pravděpodobností i výcvik, náhradní díly a asi i provoz. V grafu je to dokonce rozděleno i na "development", tedy vývoj. Myslím, že tohle F35 hodně znevýhodňuje, protože její cena se počítá komplexně se vším všudy, což se dosud u jiných letadel moc nedělalo.
  Někde jsem četl (myslím, že v diskuzi o Typhoonu a Su-30MKI), že cena Su-35 je nějakých 65 mil. USD. Je třeba si ale uvědomit, že to je cena za jeden kus, nejsou k tomu vyčísleny ostatní náklady, výcvik pilotů, zaškolení mechaniků, pozemní zabezpečení, náhradní díly apod. Pak to samozřejmně vypadá, jak je to levné, ale realita bude jiná.

  Jinak, pokud dobře počítám, tak 0,001m^2 je 10cm^2. Nějak se mi nechce věřit, že by se něco tak malého dalo zaměřit na 400km. A pokud k tomu ještě vezmu nějaké to rušení... Ale hádat se nebudu, když to tvrdí, tak na tom asi něco bude.

  Jinak sestřelovat raketu raketou, to už se řeší opravdu dlouho. To, že to umí, již tvrdili američani v první válce v zálivu (myslím tím SCUD vs. Patriot), ale výsledek nebyl nic moc. To, že se občas trefíte, ale spíš občas netrefíte, není zase taková výhra. To už bych spíš věřil palubním laserům, které podle mne do budoucna budou zásadním prvkem protiraketové obrany letadel.
  Mimochodem, i PLŘS se už vyvíjejí jako stealth, právě proto, aby protivník měl minimální šanci zjistit, že na něj raketa letí a nehohl se tak bránit. A stealth není jen o RCS, ale obecně o potlačení všech demaskujících efektů, včetně IR stopy, kouřové stopy, hluku, elektromagnetického vyzařování,...

 • Vestly
  00:42 30.07.2015

  Odkazy sa na to hladaju celkom tazko a vacsinou to je v Rustine. V kazdom pripade som sa docital, ze to testovali na Su-35S a fungovalo to.

  Kde si sa dostal k tej detekcii 5km ak rakete nehori motor?

 • Vestly
  00:25 30.07.2015

  Sice som to sem uz dal, ale budis..

  novy L-band:
  http://www.pdf-archive.com/201...
  novy S-band:
  http://www.pdf-archive.com/201...

  L-band stroj detekuje, presny target acquisition dava S-300-ke pravdepodobne iny radar, tak ako to vidime v komplete nebo.

  logik:
  dufam, že si nemylis cenu F-35 bez motoru a s motorom.. a tych 85mil za F-35A je skor zbozne prianie ako realita, preto som aj napisal ze :
  "ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A"
  Postupne sa to znizi tak na 100 mil, menej nie..

  Neviem co ti ide, ale S-300 nieje jediny system ktory tak funguje. Jednoducho mu radar dava priblizne, ale dostatocne presne udaje a ked je dostatocne blizko tak sa zamera ahr, ktory je v rakete.

  Teraz to mozno potrebuje celkom rozmernu aparaturu, ale za takych 5-10 rokov?
  Treba si uvedomit, že Nebo sa uz 5 rokov seriovo vyraba.

  Napriklad taky Cinania pracuju na ich vlastom UAV AWACSe, ktory je robení na detekovanie stealth lietadiel (Divine Eagle, uz som ho raz spomenul).

  Inak, cím presne by ten radar tá F-35 zneskodnila?

 • Shania
  23:56 29.07.2015

  Vestly: takže jediný zmínka, že je použitelná pro protiraketovou obranu muže znamenat cokoliv. Na té stance zrovna moc informací nemají...

  Soar vypadá na jednoduchý varovný systém (MAW), že je odpálena raketa, udává směr a to je asi tak vše. pokud nemáš někde zdroj, že ma sensor fusion s ostatními systémy letadla.

  Detekuje AAM na 30km pokud jim ještě hoří motor, jinak raketu zjistí tak na 5km

  Problém systému je, že nepozná, kam ta raketa letí, maximálně zjistí místo odpalu, ale co a kam raketa letí neví. Pilot tedy musí raketu najít vizuálně a pokusit se ji zaměřit přes helmu. Takže vše záleží na včasné detekci, když ji systém detekuje 5-10 km od letadla, tak nemá šanci raketu sestřelit.

 • logik
  23:53 29.07.2015

  Vestly: jinak k čemu ti je vědět, kde v okamžiku vypuštění střely BYLA F35??Ta v době útoku jaksi letí M1.6....

 • logik
  23:45 29.07.2015

  Ach jo. Cena se tu probírala už mnohorkát a je prostě jiná, než tvrdíš: např.
  https://www.f35.com/about/fast...
  V Tvém odkazu se probírá cena celého programu, který (odhaduji) zahrnuje i simulátory, servis, výcvik a kdoví co všechno....., nikoli jen cena letadla.

  Jedinný argument, který máš pro to, že to nebude 9G fighter (což ovšem F16 s rozumnou výzbrojí není také) je, že se ti to zdá nereálné. Promiň, ale vzhledem k tomu, kolik si v předchozích postech nasekal školáckých chyb, tak to neberu jako silný argument.
  Teda jeden argument tam byl, že našli jeden strukturální problém. Evidentně jsi nikdy nebyl u vývoje ničeho většího, jinak bys věděl, že takových problémů se v každém velkém projektu řeší desítky i stovky. Např. F16 se při prvním startu málem zřítila.

  To, jak to je výjimečné éro koneckonců dokládáš už sám. Všechna současná éra sestřelí v podstatě kdokoli. U F35 možná - pokud rusům to co tvrdí že funguje funguje (což vzhledem k ruské propagandě je není vůbec samozřejmá věc), tak speciální sestava kterých je v Ruské armádě pár možná něco možná dokáže i zaměřit. Podle teoretických předpokladů, v reálu to nikdo nevyzkoušel. A i když to bude fungovat, tak to vyžaduje rozměrnou pozemní aparaturu, kterou principiálně prostě nejde vmáčknout do letadla. Jestli todle není výjimečnost, tak fakt nevím.

  Ono kupodivu ty furt pozemní radary je vcelku snadné detekovat a neutralizovat.
  Takže ve výsledku pozemní radar to schytá, zatímco raketu letící na F35 už nemá kdo navigovat (F35 v okamžiku vypuštění zdrhá, takže k ní doletí raketa později, než ta z F35 na radar)... A to furt bereme předpoklad, že vůbec ty radary fungují tak, jak rusové doufají... asi tedy spíše nedoufají, protože jinak by už dávno byly ve velkých počtech zařazeny v ruské armádě. Reálné chování Ruské federace ukazuje při zavádění radarů ukazuje, že L-Band radary v dnešním stavu jsou více omluva za nedokonalé Stealth pro PAK FA, než neutralizace Stealth vlastností západních letadel.

  Ad sestřelování aamram 120 - mezi teoretickou výbavou schopnou sestřelit raketu a aktuální schopností sestřelit raketu s rozumnou úspěšností je hoooooodně dlouhá cesta. Proč google dotaz R-73 "antimissle" nevrátí jedinný odkaz?

 • Vestly
  23:18 29.07.2015

  shania: Vratim sa k zostrelovaniu amraamov.

  V podstate sa o vsetko postara SOAR, ktory na to bol navrhnuty. Druhy zdroj je Irbis alebo podobny radar. SOAR zisti odkial ide raketa, cize v podstate stihac ani nepotrebuje pozemny radar aby vedel, kde je F-35.

  Amraamom sice ide raketovy motor iba par sekund, ale kvoli kinetickemu ohrievaniu ho moze IR raketa zamerat. Nieje to nic specificke pre R-73M(RMD-2)/R-74M , kedze to iste by mal dokazat napriklad eurofighter s raketami Iris-T

  R-73M - bohuzial je to po rusky, ale google translator to celkom dobre prelozi do eng
  http://rbase.new-factoria.ru/m...

  Iris-T
  http://www.airforce-technology...

 • KOLT
  23:09 29.07.2015

  Omlouvám se za špatné pochopení, k čemu měla sloužit rychlost při úniku. Ale proč to mělo být z mé strany trollování, to fakt nevím. Zvlášť, když mě z toho obviňuje někdo, kdo se jako troll chová :-)

 • RiMr71
  23:02 29.07.2015

  ...taky by mě zajímalo to sestřelování Amraamů a za jakých podmínek...

  Ale... ono je to asi marné... tady je v hlavě jasně předlinkováno, s tím nehne NIC... :)

 • Shania
  22:45 29.07.2015

  Vestly: prosím o zdroj kde L band slouží je něco jiného než přehledový radar a používá se pro navadení raket.

  Taky o zdroje, kde k těm radarům, kde si to máme přečíst.

 • Vestly
  21:58 29.07.2015

  http://www.gao.gov/assets/670/...
  Nejako ti to s tou cenou nevyslo, nevadi stava sa.

  Neskor, ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A, 145M za B a 134M za C, stale pomerne vysoka cena.

  F-35 je jednoducho predrazena na to, co ponuka.
  9g sa mi zda celkom nerealne, najma kvoli strukturalnym problemom, ktore sami priznali, ale nechajme to tak, buducnost ukaze. V pripade, ze ma F-35 53% nadrze, tak sa dostaneme k T/W 1.06, F-16 s plnou nadrzou ma T/W ratio 1,07. Cize priemer.
  O uhf/vhf radaroch si si stale nic neprecital, takze ani nebudem reagovat, kedze by to bola strata casu.

  Od zaciatku tvrdim, ako uz teraz mame komplety, ktore dovoluju zostrelenie F-35 z rozumnej vzdialenosti. Stealth este nieje za zenitom, ale coskoro bude.
  Na novom Ruskom L-bande ja dobre vidiet, ako rychlo ide technologia kupredu (detekcia ciela s rcs 0,001m2 na vzdialenost +- 400km).
  Za zmienku urcite stoji aj Cinsky Divine Eagle, ktory je taktiez produkt blizkej buducnosti.

 • Shania
  20:54 29.07.2015

  tady je video kde pilot vysvetluje co to znamena 5 generace
  https://m.youtube.com/watch?v=...

 • logik
  20:16 29.07.2015

  Demagogickým způsobem, protože to, že to je průměrné letadlo jsi dokazoval nesmyslnými údaji. To ukazuje na dvě věci
  1) evidentně jsi v oboru letectví vše, jen ne expert. Tedy Tvoje soudy jsou prostě úsměvné.
  2) Jelikož nejsi expert, evidentně své názory odněkud přejímáš. Vzhledem k jejich nekvalitě pak evidentně z demagogických propagandistických zdrojů.

  V té své demagogii dále pokračuješ, když označuješ F35 za letadlo za 150milionů - tolik stály první první předprodukční série, nikoli současné předprodukční série, natož ostrá výroba, o které v souvislosti se 150 miliony mluvíš.

  Stejnětak v demagogii pokračuješ, když ačkoli byly tvé názory na průměrnost éra založeny na T/W a max sustained G vyvráceny, tak dál F35 označuješ za průměrné letadlo, ačkoli Ti byli servírovány argumenty proti.

  Stejnětak operuješ "prý" schopnostmi ruských radarů, které nejsou nijak v praxi osvědčené, ale ty prostě věříš, že to je Stealth killer. A přesto že i kdyby to opravdu fungovalo, tak to jsou radary, které není možno namontovat na letadla a tak Stealth furt zůstává výhodou (pozemním radarům se mohu vyhnout). Takže opět demagogie, kdy z technologie, která má v nejlepším případě potenciál zmenšit výhodu děláš něco, co Stealth úplně neutralizuje.
  Oni Ti rusové nejsou blbí a právě to, že investujou do různých optických detekčních laserových metod, stejně jako že investují miliardy do vývoje Stealth pro PAK FA jednoznačně ukazuje, že žádná z jejich současných technik nemá schopnosti stealth neutralizovat.

  A to, že si ignoroval výzvu k dodání svědectví pilota F35 proti - to přesně ukazuje sílu Tvých argumentů: nesnesou bližší přezkoumání.
  Ano, jedno svědectví testovacího pilota - respektive zprávy z testu - je. Ovšem to je zpráva z testovacího letu pro nastavení avioniky, takže jaksi to opravdu nemá relevanci.

 • Shania
  20:08 29.07.2015

  Vestly: no už me moc nebavíš, tohle se tu probíralo už asi 10x a pořád dokola.


  Takže Stealth je jen jeden schopnost 5 generace, není to ani ta hlavní a nejdůležitější. Letadla 4++ generace můžou obsahovat některé prvky, které má 5 generace, ale nedokážou je spojit v jeden fungující celek a v tom je F35 unikátní a je v tomhle dalece i před F22.

  Za deset let bude stealth pokořen už slyšíme od prvního nasazení F117. Vývoj nespí na obou stranách a stealt nečiní jen nízké rcs ale hlavně taktika a plánování.

  I kdyby byl degradován na minimální účinnost, pořád to letadlo bude mít výhodu proti někomu, kdo nízké rcs nemá.

  už jen proto, že nízké rcs snižuje potřebný výkon pro maskování pomocí REB, bude později vidět atd.

 • Vestly
  19:37 29.07.2015

  Musim priznat, ze som zle porovnal T/W ratio F-16 a F-35 , za co sa ospravedlnujem, kedze som zabudol na fakt, ze F-35 pojme viac paliva.

 • Vestly
  19:30 29.07.2015

  Nevravim, že je F-35 zle lietadlo, len platit 150+ milionov za priemerne lietadlo so stealthom mi pride trocha dost. USA to vadit nebude, kedze maju super hornety a F-22, ktore to s nimi potiahnu. Taktiez maju cele digitalne bojisko, do ktoreho im F-35 zapadne, ale pre ostatne staty NATO to bude podla mna krok vzad.

 • Vestly
  19:17 29.07.2015

  Shania:
  OLS-35 je iba castou celeho systemu, ukazane to je na linkoch ktore som postol..

  K tym R73M/R74/R74M a k ich moznostiam zostrelit prichadzajuce rakety sa este vratim, musim k tomu este nieco dohladat...

  logik:
  demagogickym sposobom? Len sa snazim dokazat, ze systemi v F-35 niesu nic nove pod slnkom a okrem stealthu nema co ponuknut. A spoliehat sa iba na stealth je dost odvazne, kedze do 10 rokov uz stealth nebude v leteckych subojoch ani faktor, najma kvoli novym raketam a radarom..

  A k tym pilotom, jednoducho som to preskocil, kedze sa to da protiargumentovat nedokoncenym softwarom...

  Tak znova, precitaj si nieco o komplete nebo-svu a nebo-m.

  http://sdelanounas.ru/images/i...

  To nemas len jeden radar, je ich viac..nebo svu moze navadzat rakety (samozrejme by to islo cez nebo-m = data fusion system) vystrelene z S-300/S-400 dost presne dokym sa im nezamera ich aktivny navadzaci radar (arh). A to je tych 11 km co som uz niekolko krat spominal.

 • Charlie
  19:13 29.07.2015

  RiMr: " ...to mi zase přijde jako nějaká hovadina... "

  Ty EMP mají být na sestřelování PTŘS (což je i v citaci zmíněno) čili ProtiTankových Řízených Střel - v těch je elektroniky habaděj...

  Vestly: ačkoliv nejsem nijakým zastáncem F-35, tak ten váš příspěvek je tak nešťastně formulován, že spíš zvedá lidi ze židle.

  Co se týče senzorů MiG-35:
  http://www.secretprojects.co.u...
  http://www.airforce-technology...

  Je to samozřejmě net, takže...

 • Gloton
  19:05 29.07.2015

  RiMr71: čti text a nedomýšlej si hlouposti. Nikde není uváděno, že EMP granátem chtějí odklonit podkaliberní stařelu.
  PTŘS je protitanková řízená střela.....a nejde o její odklonění, ale poškození jejich elektronických komponent v poslední fázi útoku na tank, aby nedošlo k řízené iniciaci bojové hlavice této střely, či aby k iniciaci došlo v chybný okamžik a tím byla hlavice neúčinná.

 • logik
  18:31 29.07.2015

  Knaak - oni tu avioniku použijou už jen pro spolupráci mezi letadlama. A drony bude mít v blízké době každá armáda, co má na nákup F35...

  Jinak cena v dlouhodobějším horizontu až se budou vyrábět velké série nebude F16 výrazně převyšovat.

 • logik
  18:17 29.07.2015

  Vestly - nekritizuju Tvuj názor (ten si měj jakej chceš), ale to, jakým demagogickým způsobem ho hájíš.

  Tvuj poslední post to jen potvrzuje - tvrdil jsi, že je možné najít X opačných názorů pilotů F35 - ale když jsem Tě vyzval, abys teda nějakej doložil, tak ses místo toho začal navážet do mě. Typický troll.

  Stejnětak skončili i ostatní Tvé argumenty - u obratnosti jsi argumentoval neplatnými již neplatnými čísly z vývojových verzí éra, u poměru tahu k váze jsi srovnával hrušky a jablka (plně naloženou F35 s nenaloženou F16, přičemž i srovnávat 40% paliva je nesmysl), operoval jsi s RCS u infra raket, vymejšlel jsi nějakou hypotetickou spolupráci Lband radaru a S-300, kterou nikdo na světě neprovozuje atd....

 • Knaak
  18:08 29.07.2015

  Trochu odbočím, o F-35 se mluví, jak je to důležitá součást provázaného systému americké armády, tomu rozumím. Lodě, letadla, drony, rakety, ponorky, pozemní vojska - jeden systém. Ale co ostatní země které mají o F-35 zájem a nemají takový ucelený systém? Nebudou kupovat tak trochu zajíce v pytli? Špičkové, ale drahé letadlo se spustou avioniky pro kterou nebudou mít využití či schopnosti ji využít. Nebo pro ně bude k dispozici levnější verze bez avioniky, pro k terou nemají uplatnění?

 • Shania
  16:29 29.07.2015

  Vestly: mě přijde, že na ty nápady máš z APA, nebo od někoho, kdo ty jejich vymysli převzal.

  OLS-35 je IRST tím raketu nenajde, pokud se zrovna nedívá přesně tak kde byla odpálena.

  OLS_Soar je varování před příchozími raketami, otázka je, jaký to má dosah a pokrytí.

  Prosím o link, že R-73M má schopnost sestřelit AAM a jaké jsou parametry a požadavky pro odpálení.


  Ale ok, třeba to možné je, největší problém tu vidím v tom, že pilot bude mít příliš málo času na vyhodnocení hrozby a odpálení rakety a místo aby se snažil raketě vyhnout , tak bude manévrovat tak, aby po ni mohl střílet, co když ji netrefí?

  Jak jsme ti napsal níže, pokud po ni nepůjde Mig-35 , tak ostatní stíhačky budou mít velký problém F-35 doběhnout a při tom sprintu navíc riskují, že vletí dalším stíhačkám do pasti.

 • Clanek
  16:06 29.07.2015

  Proc by to melo logikovi nebo komukoliv jinemu vadit jaky mate nazor na F35 kdyz ten vas nazor a (do ted zname) objektivni fakta jsou dve ruzne veci? Teda jeden duvod bych nasel, nikoho nebavi vecne vyvracet X krat vyvracene.

 • Vestly
  15:46 29.07.2015

  logik, asi by sa ti viac pacilo, keby ste sa tu vsetci tlapkali po pleciach, aka je ta F-35 super... bohuzial pre teba, vela ludi (vratane mna) ma iny nazor..

 • logik
  15:17 29.07.2015

  Vestly - tak takový názor pilota, co LÉTÁ S F35 najdi.
  Jinak Shania sem dával i dost tvrdých faktů, kterými vyvracel Tvoje tvrzení, to, že reaguješ jen na ten nejsnázeji napadnutelný argument a ostatní ignoruješ je (s odpuštěním) typické pro trollího demagoga.

 • Vestly
  15:09 29.07.2015

  Toto je jak keby som hrach na stenu hadzal..

  shania:

  Cize tvoj dokaz je tvrdenie jedneho pilota? To je sice pekne, ale nieje problem najst pilota s negativnym nazorom na F-35.

  K tym senzorom, Rusi maju nieco podobne napriklad na Mig-35 alebo Su-35 (OLS-35). To je aj dovod, preco moze R-73M zostrelit rakety
  Odkazy na Migy:
  http://i619.photobucket.com/al...
  http://ic.pics.livejournal.com...

  Ivan, odporucam ti nieco si precitat o nebo-svu.

  Kolt, precitaj si to este raz a netroluj.. bolo to myslene, ze po vystrielani rakiet ich mozu nepriatelske stihace lahko dobehnut a zostrelit.. teda samozrejme v pripade, ze by f-35 neboli uz davno zostrelene..

 • Raptor
  13:48 29.07.2015

  HonzaH- tady sem kdysi dal na servr data o manévrovatelnosti F-16 verus Mig-29
  http://www.palba.cz/viewtopic.... . Ohledně manévrovatelnosti F-35, tak podle výpočtu z Ruských zdrojů a shodují z odborného
  webu Keypublihing, manévrovatelnost obdobná F-15. To je stálá manévrovatenost
  podle výšky 15-18 st/sekund, chvilková 24-26 st/sekundu. Odkaz nemá cenu, musíš být registrován abys viděl grafy. Tady grafy manévrovatelnosti Rafale, Typhoon, ale
  dost pochybnost zda to není reklama. Uvedené stíhačky tu manévrovatelnost nikdy nepředvedly http://topolo.free.fr/Compare/...

 • RiMr71
  13:19 29.07.2015

  "T-14 Armata, kde jako aktivní obranný systém proti PTŘS uvádějí právě i výmetnice "EMP granátů" pro likvidaci řídícího systému střely v konečné fázi útoku na tank."

  ...to mi zase přijde jako nějaká hovadina... Jak chtějí EMP pulsem odklonit podkaliberní granát z DU? To by nedokázal ani pražský radní a ti mají s odkláněním sakra knowhow...

 • Calhoun
  11:59 29.07.2015

  Shania: Dekuji za Vase prispevky. Osobne jsem F-35 dlouho povazoval napul za megalomansky, sileny projekt a napul za tunel. S prinejlepsim prumernymi vysledky naprosto neodpovidajici nakladum, ale proletl jsem si odkazy ktere zde uvadite a zda se ze on tam asi opravdu bude obrovsky potencial stat se vyjimecnou zbranovou platformou. Ty porodni problemy jsou sice velike ale vysledek by za to prece jen mohl stat.

 • Gloton
  11:37 29.07.2015

  "Bude zajímavý, jak se Rusové a Čína vypořádá s tímhle "elektronickým bojištěm", který si Amíci vytkli za cíl"
  Jen mne tak napadá, jak jsou asi Rusové daleko ve vývoji nějakých EMP zbraní. Napadá mne to v souvislosti s T-14 Armata, kde jako aktivní obranný systém proti PTŘS uvádějí právě i výmetnice "EMP granátů" pro likvidaci řídícího systému střely v konečné fázi útoku na tank. Když toto tvrdí, tak nějaký reálný výzkum asi opravdu provádí a kdo ví, kam už s tím pokročili.
  A jakpak budou všechny tyto nové systémy proti EMP zbraním odolné.
  Úspěšný vývoj EMP zbraní a odolnost/neodolnost systémů proti nim mohou být klíčové.

 • pajo
  11:06 29.07.2015

  Len pre zaujimavost, ako "ochcavka" ma napadlo lokalizacia lietadiel na zaklade zvuku pomocou triagulacie. Ako na male lietadle to celkom funguje: http://scitation.aip.org/conte...
  Vedel by som si predsatvit, ze v odlahlych miestach bez vplyvov civilizacie by sa to dalo pouzit na velke vzidalenosti, kedze kazdy typ motoru ma svoj specificky zvuk ...

 • Charlie
  10:49 29.07.2015

  Jojo, Zero byl takovej motorovej větroň - obratný jaxviňa, ale z papíru a bez výzbroje. Dokavad amíci lítali na podmotorovanejch kraxnách, tak dostávali klepec, ale jakmile osedlali mašiny, co měly výkon aby Zeru uletěli a přitom dost pancíře, aby vydrželi těch pár zásahů, co se Japoncovi třeba povedlo umístit, byli vysmátý.

  Bude zajímavý, jak se Rusové a Čína vypořádá s tímhle "elektronickým bojištěm", který si Amíci vytkli za cíl.

  Co se týče radarů, Rusové a Bělorusové vyvíjí a modernizují dlouhovlnné radary jak zuřiví. jen Bělorusko za poslední dva roky vybědlo tuším s dvěma fungl novými typy a několika zgruntu modernizacemi starších typů.

  Pokud jde o elektronický boj, Rusové vyjeli s fungl novým rušícím komplexem a pár menšíma typama. Navíc vyvinuli úplně nový systém pasivní detekce (obdobu Věry NG).

  V letecký technice jsou pozadu víc, PAK-FA je v nedohlednu a za MiG-29 (levný frontový stíhač pro operace z polních letišť) nemají zatím náhradu. Asi spolíhají na Su-35 (ta by měla mít ECM suite na úrovni a špičkovej radar) a na to, že se s amíkama nikdy nestřetnou, takže mají relativně dost času přijít s něčím novým, POdle mě nepůjsou cestou přímý konfrontace (vyvineme lepší éro než je F-22 a F-35 za každou cenu), ale spíš budou vymýšlet nějakou "ochcávku", aby s minimálníma nákladama minimalizovaly výhody těhle letounů. Já bych v první fázi viděl A-A střely schopný přijímat data získaný dlouhovlnnejma pozemníma radarama s kombinovaným RAdar-IR/TV navedením v koncový fázi (čili data o poloze cíle nebude získávat stíhač svým radarem, ale dostane je od nadřízenýho stupně a pomocí svýho radaru je pošle raketě).

  Je samozřejmě otázkou, jak rychle a v jakým množství se jim bude tyhle nový systémy dařit zavádět.

 • Shania
  10:01 29.07.2015

  Vestli: asi jsi to nečet, takže to ještě linknu sem a asi udělám nějakou sekci tady na foru, abych neplnil každou diskuzi materiálama, které jsem už postnul několikrát.

  Poznámky z rozhovoru s pilotem F35, za překlad odborných termínů neručím, většinu z nich znám jen v EN.

  Pilot má zkušenosti s F16, přechod na F35 byl velmi intuitivní. 5gen je úplně jiná třída proti F16 a senzory se nedají srovnat s ničím jiným.

  CLAW (nastavení řídícího počítače fly by wire)pro F35A je zatím hodně restriktivní myslím, že je limitováno na 4-5G. LM se soustředí na ladění USMC verze (F-35B) má přednost, protože vstupuje do služby první. Každých pár měsíců letadla dostávají update softwaru a je to pak jako letět v úplně jiném letadle.

  Nezaznamenal žádný problém s helmou a preferuje ji před tou z F16
  Nedávný test (F35 vs F16) byl test CLAW při extrémních uhlech náběhu proti referenčnímu protivníkovi, aby se zjistilo, jestli dojde ke ztrátě kontroly. Test proběhl úspěšně, letadlo zůstalo plně pod kontrolou a je prostor pro zlepšení.

  Jeho nejoblíbenější rozdíl mezi F16a F35 je, že F35 je vždy 9G letadlo.
  F16 vždy líta se zaměřovacím podem, což ho samo o sobě limituje na 7G, další bomby a nádrže pak na cca 5G. U F35 je plán, že i s plnými nádržemi a pumovnicemi má mít limit 9G!
  Podle něj to ale není realistické a očekává omezení na 7-8G s 2x 2000 lb bombami (což je stejně velmi dobré)

  F35 nejspíš nikdy neponese externí nádrže díky obrovským vnitřním nádržím.
  On osobně letěl mise trvající přes 3 hodiny a zůstalo mu víc jak dost paliva.

  Jediný negativní efekt B verze na A je dobrá reputace letadla
  Většina negativních problému připisovaná veřejností se vztahuje hlavně k B verzi.
  Jeho letadlo je momentálně softwarově limitováno(CLAW), ale je přesvědčený, že až restrikce budou uvolněny, vyrovná se ostatním letadlům v manévrovém boji ale senzory a avionika F35 jsou tak dobré, že dogfigt se stanou pro něj irelevantní, už dnes jsou díky HOBS raketám které každé letadlo nese, ale F35 tě nejenže sestřelí dřív než o ní budeš vědět, ale i když se dostaneš za ni, má tě zaměřeného a může po tobě střílet.

  A co více, v bojových podmínkách F35 nikdy nebude sama, lítají ve formací čtyř letounů a budou spolupracovat i s F22. Pokud nepřítel nějak projde přes F22, a najde F35 i přes jejich stealth a ty budou bez raket, jsou prý F35 velmi schopné i v boji na kanony. Tedy aspoň je tak navrženo, operační letadla mají ještě restrikce…

  Miluje avioniku F35, tvoří velmi impresivní balíček. Letadlo udělá vše za tebe/pro tebe a ak máš čas soustředit se na výběr cílů a zbraní a nepřemýšlet nad věcmi jako změna správné frekvence radia, udržovat rychlost, směřovat radar atd.

  Všechny cíle jsou automatický zaměřený 360 stupňů )nejspíš myslí, že může utočit na cokoliv co vidí na senzorech, aesa takový rozsah nemá) okolo letadla pomocí AESA a jediné co pilot musí udělat je vybrat si cíl.
  Dále F-35 může vytvořit několik SAR obrazů (mapování terénu), vytvořit 3D obraz a prezentovat ho pilotovi v 2D podobě. To už sice umí F15, ale rozdíl v kvalitě je jako srovnávat 240p na YT s IMAX.

  O mnoha věcech nemohl /nechtěl moc mluvit, autor si myslí, že ty impresivnější schopnosti F35 podléhají utajení.


  CAS: lepší senzory umožnují lépe identifikovat přátelé a nepřátelé na bojišti, takže F35 nestráví moc času čekáním, než se pěchota označí kouřem a podobně.

  Kanon A-10 nebude nikdy nahrazen, ale počet scénářu, které může splnit pouze A-10 je velmi malý.

  F35 také dokáže operovat za každého počasí a za snížené viditelnosti mnohem lépe, dostane se na místo mnohem rychleji a vydrží nad bojištěm stejně dlouho.
  Několikrát řekl, že motor F35 je velmi efektivní v operační výšce a mnohokrát při letové rychlosti letěli na iddle (minimální výkon)

  Dokáže také nést o 2000 liber nákladu víc jak A-10 (externě) a zaměřovací a REB pody mu nezabírají podvěsy.

  V prostoru kde není nepřátelské letectvo a PVO, za dne a kde cíle a přátelské jednotky budou jasně vidět, bude A-10 vždy lepší, ale F35 moc nezaostává a pořád má pár nábojů do kanonu, pokud je to jediná volba jak splnit úkol.

 • Shania
  09:55 29.07.2015

  Torong: protože by musel pochopit, že každé letadlo se chova jinak při různých rychlostech. F18 je obratnější a má lepší aoa než F16 při nízkých rychlostech, ve vyšších nemá šanci.

  Zero je velmi obratné při nízkých rychlostech, jenže Američané s nimi vytřeli podlahu už s Wildcatem, stačilo letat rychleji, kde zera ztrácela dech. Dokonce proti zerům si vedli dobře i někteří piloti dauntless (střemhlaví bombarder).

  Naprostá většina US stíhaček moc obratná nebyla, super interceptor P-38 měla ale zase výbornou rychlost a stoupavost. Tunderbolt to stejné.

  Vše je o taktice a využití předností stroje.

  Naprosta většina sestřelů za celou dobu historie letectví byla z útoku ze zálohy, kdy sestřelený neměl tušení, že po něm někdo jde. Největší esa se do dogfigtů nenechali zatáhnout, zatočili a stáhli se, v dogfigtu ztratíš SA a jsi snadný cíl.

 • Shania
  09:44 29.07.2015

  HonzaH: zatím mě to baví a nepíšu to kvůli nim, ale lidem jako ty, kteří to taky čtou a něco si z toho vezmou. Kdyby nebyli trolové na F16net, tak by se tam taky moc nediskutovalo, v tom jsou užiteční.

  Tady je odhadovaný profil F35 a porovnání s ostatními US letadly od leteckého inženýra

  https://www.dropbox.com/s/dgrf...

  Vypíšu jen závěr:

  We see that under actual combat conditions the F-35 can climb, run, and turn as well as or better than its stable mates. It does this while having a better ECM/EA suite, full IR targeting and spherical tracking, secure LPI networking, and all aspect X-Band VLO. In short it is more capable than anything that has ever been used in combat before.

  When looking at the F-35s clean range at altitudes above 30kft it is easy to see how the last 75nm in and out could be done at 1.25M and still make a 500nm+ range, which falls in line with the statement “150nm of cruise at 1.25M”. I may do a case study on this in the future.

  Operační rychlost letadel:

  Krásný popis jak to ve skutečnosti funguje je zde:
  http://www.warfaresims.com/?pa...

  Otázka proč letadla v simulátoru nelétají rychleji než 925kt (Mach 1.6)?

  Protože v reálném bojovém prostředí je jen pár letadel, které tuto hranici překročí.

  Popis je znatelně delší, nebudu to celé přepisovat, vypíšu jen rychlosti některých letadel

  F-16 Falcon (max papirova mach 2), minimum time intercept, Mach 1.6 and 40k feet… This is as fast F-16s go during combat operations.

  F-14A Tomcat, Mach 1.35 intercept speed.
  F-14D Tomcat, Mach 1.5 intercept speed. (Max papírová mach 2.34)
  F-4B Phantom and F-4J Phantom (max papírova mach 2.2), acceleration to Mach 1.5 for weapon release. Fighter escort missions are not expected to exceed Mach 1.0. Typical CAP max speed is Mach 1.35.
  The F-104B Starfighter, F-104C Starfighter (max papirova mach 2.0), and the other members of the Starfighter manned rocket family are outliars similar to MiG-25/31 series and have a Mach 2.0 intercept speed in the simulator.

  F-15 v zálivu nešli přes mach 1.2 (max mach 2.5)

  Takže maximální rychlost F-35, což je Mach 1,6 je velmi dostačující, protože by rychleji stejně nelétala a díky absenci externí výzbroje se na tuto rychlost lehce dostane. I F-22 nebude operovat přes Mach 2

  U ruských letadel to bude naprosto stejné, obzvlášť pokud je ověsí 14 AA raketami. F35 zřejmě na svoji maximální rychlosti vydrží déle než jiné stroje a i kdyby interceptor letěl mach 1.8 -2, tak mu potrvá velmi dlouho, než si vynutí merge, pokud byl rozdil třeba jen 20km.

  A na konec tam mají poznámku:
  Still not convinced? Fair enough. All you have to do is point us to a source where aircraft have operated outside the above flight envelopes during combat operations and we’ll adjust the aircraft’s performance accordingly. Can’t find any such info? Hmm that’s… weird…?

 • KOLT
  09:24 29.07.2015

  Vestly: Jestli si vážně myslíte, že letadla "ulétávají" střelám díky maximálce, nemá moc smysl v této debatě pokračovat...

 • Torong
  09:18 29.07.2015

  Nechápu proč každý hater F35 přemýšlí: dogfight = obratnost. Jak potom vysvětlíte, že F4U Corsair bez větších problémů likvidoval daleko obratnější Zera. Nebo ve Vietnamu F8 sestřeloval Mig 17 ? Dogfight vyhrává ten, kdo umí lépe ovládat svůj stroj a dokáže vnutit soupeři svůj způsob boje.

 • HonzaH
  07:29 29.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  to Shania: už delší dobu čtu Vaše příspěvky a musím říct, že nechápu kde berete tolik energie některým diskutujícím dokola vysvětlovat a vyvracet polopravdy, doměnky a "zaručené informace", které se tu objevují stále dokola. Pochopte, ti lidé věří tomu, že F35 je nepoužitelný šrot, protože chtějí, aby to tak bylo. A tak si vždycky vyberou jen ty informace, které tuto jejich teorii podpoří.

  to Vestly: no právě. Většina dnešních stíhačů se o S-300FM/V jak píšete opravdu dozví až na poslední chvíli a už toho moc nenadělají. Jenže práve F35 sleduje celý prostor kolem sebe i v infračerveném spektru a tak to bude právě F35, která se velmi rychle dozví o blížící se hrozbě a bude tak na ni moct adekvátně reagovat. Navíc ty pokročilé systémy, které mají umět spolupracovat mezi více letadly (zatím jsou s tím problémy, ale kde s novým produktem problémy nejsou, že?), spolehlivě určí polohu, odkud ta hrozba přišla a díky rychlému sdílení informací o bojišti budou schopné tuto informaci rychle předat dalším jednotkám. A bude to právě obsluha S-300, která nebude mít moc času na to sbalit se a přesunout se do nového bezpečnějšího postavení. Už trošku chápete, o čem jsou letadla 5. generace? Američani nevyvýjejí superstíhačku, která sama vyčistí nebe, ale celý systém, kde budou spolupracovat letadla, lodě, rakety, satelity, hypersonické střely, hypersonické bombardéry, bezpilotní roje letadel a lodí, dělostřelectvo... o tom je 5. generace.
  Vytrhnout letadlo z celkového konceptu a pomlouvat ho je pak absolutně mimo mísu.
  Mimochodem, v jaké konfiguraci dosahují MiG29,Su27 a F15 ty rychlosti? Na jak dlouhou dobu a jak daleko jsou touto rychlostí schopny doletět?

  Často se také objevují informace o tom, že F35 není obratná. No, já mám asi vcelku špatný přístup k utajovaným informacím. Mohl by mi tedy někdo ze "zasvěcených" poslat letové obálky F35, F16, Mig29, Su35, Rafale a Typhoona, abych si to tedy mohl porovnat? Předem děkuji.

 • IvanBa84
  07:27 29.07.2015

  Skoda len, ze S-300 pouziva prehladovy radar S-band a strelecky radar X-band (ak mi pamat dobre sluzi).

  Tak isto by som chcel vidiet ako zostreluje R-73 amraam, kedze raketovy motor aa striel funguje tak 5-10 sec a potom strela leti uz len na kineticku energiu (takze ziadne IR na zameranie).

  PS: amraam ma funkciu "Home on Jamming" ... takze by som si tymi rusickami az tak isty nebol.

 • Vestly
  01:12 29.07.2015

  Trocha som to poplietol, S-300FM/V funguje na principe TVM, cize pozemny radar raketu navedie na ciel a ked je dostatocne blizko, tak sa raketa zamera na lietadlo(3-10 sekund - Cize pilot zisti, ze nanho ide raketa az par sekund pred zasahom). To je ta vzdialenost 11km. Taktiez ma raketa sekundarny infrared seeker.

  Porovnaval som F-16C block 50 s F-35A block 1 s prevadzkovou hmotnostou a plnymi nadrzami.

  shania: Ja ale tvrdim, ze uz teraz su prostriedky na zameranie a zostrelenie F-35.
  Ako priklad som dal L-band + S-300FM (cize v podstate taky Kirov) a Nebo-SVU + S-300V. Za takych 10 rokov to zasa bude uplne inde..

  V pripade leteckych subojov plati to iste, kedze lietadla radar navedie. Vyzbroj F-35 je slaba, interne maximalne 6 rakiet, kvoli novym rusickam by s nimi moc skody nenarobila. Nepomaha tomu ani fakt, ze take R-73M su certifikovane na zostrelovanie amraamov. A po vystreleni rakiet ani nemoze utiect, kedze ma maximalnu rychlost mach 1,6 .
  Pre porovnanie:
  Mig-29M = mach 2.25
  Su-27 = mach 2.35
  F-15E = mach 2.5


  Inak, mozete sem dat zdroj, odkial ste zobrali tych 9g? Lebo podla toho co som cital to zredukovali na 7g kvoli strukturalnym problemom.

 • KOLT
  23:16 28.07.2015

  Vestly: F-35 se k S-300 nepotřebuje přiblížit na 11 km, pomocí HARMu nebo ALARMu ho vyřadí na desítky kilometrů. L-band je dobrý k tomu, že vůbec dokáže stealth zachytit (jestli!), tudíž k němu mohou být poslány vlastní stroje. Jestli na něj dokáže navést raketu tak přesně, aby ta se dokázala zaměřit pomocí IR, je dost otázka. Který to umí?

  Blok 1 má omezení na 5 G. A jakýpak blok že to vstupuje letos do služby? Ano – 2B, který má mít omezení 7 G. Plně operací schopná verse A (čili ta pro USAF) má jít až na oněch 9 G. A není moc důvod tomu nevěřit.

  T/W F-35 uvádíte s plnými nádržemi, u F-16 ani nevím, v jaké konfiguraci. Každopádně F-35A unese víc jak dvounásobek paliva co F-16 (podle verse i trojnásobek).

 • Shania
  23:00 28.07.2015

  Vestly: F35A má teď omezení 4g protože nemají hotový software a testy, v operačním nasazení má mít limit 9g včetně bomb, to možná pujde na 7G, ale jen s AA je plán na 9G-

  T/W má 1.06. Dal hodne zalezí kolik paliva a vyzbroje letadla ponesou a 40% paliva u F35 není to stejné jako 40% paliva u F16....

  Dal F16 ma 7G omezení pokud má pod, 5G s bagy a ag municí...

  Naprostá většina PVO, Letadel , AWACs používá X , I , J band pro acquisition a fire control radar. Ukaž mi jediný systém, který používá pro tyto učely něco jiného a pak můžeme diskutovat dál.


  Co má IR seeker společného s RCS? RCS má vliv jen na radarem naváděné rakety, ne IR.

 • logik
  22:36 28.07.2015

  Vestly:
  1) srovnáváš hrušky a jablka. Např. http://elementsofpower.blogspo...
  2) Block 1 měl omezenou avioniku, tj. limity pro Block 1 nemusí být ty samé co pro operační éro
  3) infra rakety se daleko lépe ruší než radarem naváděné, L band radar schopný dostatečně přesné detekce letadla zatím nikdo do letadla nezabudoval.

 • Vestly
  22:21 28.07.2015

  daniel, ak by si si ten odkaz precital, tak zistis, ze tam o F-35 nic nieje napisane. Su tam len udaje z ktorych sa to da vypocitat.
  O rcs F-35 sa vie, podla toho co zverejnila usaf to je 0,001m2. A ako vravis, tym udajom sa neda verit na 100%, preto si aj myslim, ze v skutocnosti je na to F-35 s rcs horsie, ale to je len moj subjektivny nazor.

 • Vestly
  22:09 28.07.2015

  shania, L-band ho nemusi presne zamerat, je dost silny na to aby dokazal raketu navadzat smerom k cielu, potom to uz prevezme infrared seeker. Ako som pisal, S-300FM/V ma infrared seeker, ten dokaze zamerat ciel s velkostou rcs 0,001m2 na vzdialenost 11km. A to je za idealnych podmienok pre F-35.

  Realne by raketa neletela presne oproti F-35, moze letiet vo vacsej alebo nizsej vyske a tym padom sa vzdialenost na ktoru sa seeker zamera iba zvysuje. Nie ze by to nieco menilo, aj tych 11km staci, kedze minimalny dostrel rakety 48N6 je 6km.
  Ako alternativa by sa dalo pouzit Nebo-SVU, ktore by navadzalo S-300V.

  K tej manevrovatelnosti, F-35A Block 1 obmedzuje pretazenie na +4,6 (povodne sa ocakavalo +7). Ak ide F-35 rychlostou mach 1,6 (maximalna rychlost) , tak vydrzi pretazenie 2/-1.

  Pre porovnanie F-16C:
  +9.4/-3
  +4/-1 (ak ide mach 2)

  Takisto aj ptw ratio ma F-35 horsie (F-16C - 1,01 ; F-35A - 0,87)

 • Torong
  21:53 28.07.2015

  Beld: Pokud někdo sestřelí F35 kanonem, pak pilot F35 udělal fatální chybu, ale nemožné to není. Silně nepravděpodobné ano.

 • Beld
  21:35 28.07.2015

  Znovu asi uz podesate opakuji , nejsou vietnamska leta . Pokud nekdo v nasledujicich 20 letech sestreli F-35 nebo F-22 kanonem , tak sezeru svou ksiltovku . Dogfight je minulosti nechme ho spat . Boj na kratkou vzdalenost se bude i v budoucnosti vest ( pokud ) pomoci raket , tecka.

 • Torong
  21:22 28.07.2015

  KOLT: Protože ji potřebují :D

 • Torong
  20:58 28.07.2015

  Sanyo: Jenže rušení se dá také potlačit. A dovolím si předpokládat, že F35 bude mít větší možnosti, než S75M4 Volchov, na kterém jsem sloužil a který měl schopnost potlačení rušení již před padesáti lety.

 • Torong
  20:57 28.07.2015

  Sanyo: Jenže rušení se dá také potlačit. A dovolím si předpokládat, že F35 bude mít větší možnosti, než S75M4 Volchov, na kterém jsem sloužil a který měl schopnost potlačení rušení již před padesáti lety.

 • KOLT
  20:52 28.07.2015

  Kde všichni furt berou tu zkazku o tom, jak je F-35 neobratná? :-o

 • Sanyo
  20:38 28.07.2015

  No nezbývá doufat, že se nikdy nedozvíme, které letadlo je lepší. Jediný stát, který je velikou neznámou je Rusko, Čína v elektronice ještě nějakou dobu bude pokulhávat, Typhoon je na stejný straně jak F 35. U F 35 všechno sázet na "uvidí první a střílí první" je docela ošemetné. Vyrobit výkonnou rušičku i za cenu rušení vlastních systémů problém moc není a pokud někdo na to bude mít koule a spustí jí, dojde na klasické souboje alá 2. sv. v. protože nikdo prostě nezaměří. A pokud je pravda, že manévrování F 35 moc nejde, asi nebude vycházet jako vítěz. Někdo tu ironicky poznamenal, že F 35 poslali na export do Ruska, že se ví, jaké mají možnosti rušení. To samé můžu říct i opačně. Rusové snad poslali amíkům svoje nejvýkonnější rušičky, že všichni ví, že na F 35 nebude mít vliv?

 • Jarda Deml
  20:37 28.07.2015

  Zdravím. K těm CV-22:

  http://www.planes.cz/cs/photo/...

  http://www.lznamest.army.cz/...

  ..cvičení 601. skss

 • Torong
  20:12 28.07.2015

  Asi před týdnem jsem kolem Olomouce viděl alky a prasata. Předpokládám, že měli cvičení s předsunutými návodčími. Mohla by to být doprava pro návodčí z USMC?

 • Sgt Murphy
  20:05 28.07.2015

  Je to mimo témy ale to stroup: Každú chvíľu vidím nad Sliačom vzlietať a pristávať Blackhawky, Littlebirdy a H145m (možno US verzia vrtuľníku). Ale odkiaľ sa ich tam toľko berie.. Viem len jedno, že slovenské niesú.

 • stroup
  19:46 28.07.2015

  Pánové, jedna otázka zcela mimo téma. Dnes kolem 18 hodiny (+,- přesněji to určit nejde) jsem nad obcí Vápenná na Jesenicku zahlédl v relativně nízké výšce (odhadem 400 - 500m nad nad dnem údolí, vycházím z porovnání toho kde jsem stál a hřbety okolních kopců) letět V-22 Osprey...Rachot veliký ale úžasná podívaná.
  Otázka je, dá se o tomto letu zjistit něco bližšího? Nevíte někdo?

 • Torong
  19:37 28.07.2015

  Shania: Špatně jsem se vyjádřil, myslel jsem opravdu ten test co Ty. Pointa ale myslím zůstává.

 • Shania
  19:19 28.07.2015

  alexa123: to byla chyba plánování a velmi dobré improvizace na straně pvo.
  Předtím ta slavná F117 provedla stovky náletů nad bagdádem (jedno z nejlíp chráněných měst na planetě) a vyřadila spolu s tomahavky jejich řídící centra protiletadlové obrany, aby ostatní letadla v oblasti vůbec mohla operovat.

 • Shania
  19:13 28.07.2015

  Torong: nevíme, mohli to být bombardery s eskortou, cokoliv, ale napoví ti, že hrozba byla na takové úrovni, proti které by av-8 a f-16 nenasadili (podle mě chyba a melo to být F18, když jde o USMC)

  Žádný dogfight F35 vs F16 nebyl, šlo o test stability letadla v extrémních manévrech proti referenčnímu nepříteli. Ve stroji který postrádá většinu avioniky a šlo jen o nastavení řídícího počítače.

  Vestli: zajímavé tedy, že Lband nepoužívá žádný fire control radar potřený pro navádění raket, takže ho sice detekují, ale nezmůžou proti němu vůbec nic. F35 bude vidět první a bude střílet první, to je ta pointa.

 • Shania
  19:03 28.07.2015

  alexa123. které letadlo prokázalo schopnosti v realném boji? Když už se tak stane, tak řeknete, že to byli mizerní piloti, nebo šli proti exportním verzím a podobně.

  Má nějaké ruské letadlo bojové zkušenosti ze vzdušného boje (mimo mig vs su v africe)? Mají ho EF a Rafale?

 • Torong
  19:02 28.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  . Aj slávna F-117 bola neviditeľná do chvíle, kým ju Srbi nezostrelili. Aby to podobne neskončilo aj s F-35

  Jenže to nebyla chyba stroje, ale lidí. Pokud by dodržovali správnou taktiku, Srbové by nevěděli ani to, že nad nimi nějaká F117 lítá.

 • Torong
  18:57 28.07.2015

  Shania, ani sa nevie, proti čomu išli, ani okolnosti stretnutia, jednoducho nic.

  Myslíš ty okolnosti, které nikdo haterů F35 nebral v potaz, když dokazovali neschopnost F35 v dogfightu soubojem F35/F16, který skončil sestřelem F35?
  Informace o podprůměrných letových charakteristikách máš odkud? Pokud vím, nezná je nikdo, mimo zasvěcených. Opět jen obecné fráze vycucané z prstu.

 • daniel78
  18:46 28.07.2015

  to Vestly

  safra, to jsem nevěděl, že USA půjčili F-35 Rusům, aby to mohli otestovat :-). Nebo opravdu věříte tomu, že jedna i druhá strana uvádí přesné údaje u jakýchkoli zbraní. Nebylo by to kontraproduktivní?

 • Vestly
  18:32 28.07.2015

  Shania, ani sa nevie, proti čomu išli, ani okolnosti stretnutia, jednoducho nic.

  Taktiez ti pripomeniem, že F-35 bude musiet služit minimalne do roku 2035 a v mnohych krajinach to bude musiet potiahnut sama. Jej letove charakteristiky su podpriemerne, je pomala.

  Uz teraz je mozne zamerat F-35 na 80+ km. A ako vieme, technologia ide velmi rychlo dopredu, za 10 rokov uz nebude problem zamerat F-35 aj na o moc vacsie vzdialenosti.

  Napriklad dalsia generacia ruskych L-band radarov ma detekcnu vzdialenost proti F-35 +-400km

  http://www.pdf-archive.com/201...

  A ani ju nemusi presne zamerat, kedze S-300FM ma sekundarmy infrared seeker, ktory by sa o vsetko postaral.

 • alexa123
  18:23 28.07.2015

  Shania
  Řeknu ti to asi takhle, každé letadlo, které dokáže držet poměr ztrát 1 ku 1 je dobré, pokud je to 1 ku 2 tak výborné a F35 jde ještě dál, údajně 1 ku 6. To že samotné letadlo může být bez raket ho ještě nedělá bezcenným, ne na moderním bojišti.

  Problém je v tom, že bojová hodnota F-35 bola v podstate dokázaná iba simultanne softwarovo t.j.teoreticky. Aj slávna F-117 bola neviditeľná do chvíle, kým ju Srbi nezostrelili. Aby to podobne neskončilo aj s F-35.

 • Shania
  16:10 28.07.2015

  Vestly: fail je mozna tak tvoje uvazovaní, stačí se podívat níže. Pro jistotu ti to postnu znovu:

  During the Marine’s recent operational readiness test of the F-35B, four of the Marine aircraft went up against nine enemy aircraft.

  “It went very poorly for the bad guys,” Lt. Gen. Jon Davis, deputy commandant for aviation, told me this afternoon. Davis provided few details, saying they were classified, He did say that the F-35s faced a threat that “we have never put an F-16 or a Harrier against.” The F-35Bs, he said, did a “great job.”

  Řeknu ti to asi takhle, každé letadlo, které dokáže držet poměr ztrát 1 ku 1 je dobré, pokud je to 1 ku 2 tak výborné a F35 jde ještě dál, údajně 1 ku 6. To že samotné letadlo může být bez raket ho ještě nedělá bezcenným, ne na moderním bojišti.

 • Vestly
  15:49 28.07.2015

  F-35 vidim ako velky fail. Mozno nie pre USA, kedze maju F-22, ktora im moze poskytnut krytie, ale pre staty, ktore si F-35 kupia a nerobi na vlastnom lietadle 5. generacie uz ano.
  Radary a rusicky sa stale zdokonaluju, je hlupost si mysliet, ze sa F-35 nedostane do dog fightov.

 • alexa123
  14:57 28.07.2015

  JirkaM
  Tohle letadlo nás nejspíš zachránilo před III. světovou. ... USA by už možná bombardovaly Rusko...

  Sorry, ale väčšiu hlúposť som už dávno nečítal. Ak niekto tvrdí, že na začatie a porazenie Rusov stačí neviem ako supermoderné lietadlo tak by sa asi mal nad sebou zamyslieť. Pretože začať si s Rusmi znamená v krajnom prípade mať z USA a vlastne aj zo zemegule naveky spálenú a zničenú zem vhodnú akorat pre krysy. JirkaM si zrejme ešte nevšimol, že Rusko je jadrová superveľmoc ktorá isto nedovolí, aby po červenom námestí pochodovali americkí lepšie povedané akíkoľvek cudzí vojaci.

 • Charlie
  13:17 28.07.2015

  liberal: Marína už vyřadila Harriery a tak nemá v současný době žádný éro, který by měla na svojí podporu, a po špatných zkušenostech s NAVY, kterýmu sou nějací blátošlapové ukradení a radši šetří svoje lodě, než aby krylo gruntům zadky, se na leteckou podporu zajišťovanou velkejma Carrierama nechtějí spolíhat. proto se na Bčko tak tlačí.

  Jsem zvědavej, jak si s F-35 poradí Agressoři z Nellisu. Škoda, že odtajněný to bude až mi bude sedmdesát... :/

 • liberal shark
  12:13 28.07.2015

  Zvláštní, čekal bych, že první půjde do operačního použití jednodušší F-35A.

 • RiMr71
  12:11 28.07.2015

  ...tak povedlo se jim to s F-22 a po pravdě řečeno, s F-35 nejspíš taky...

 • JirkaM
  12:01 28.07.2015

  Tohle letadlo nás nejspíš zachránilo před III. světovou.

  Představte si, že by ještě existoval tým podobný Skunkworks, který by za zlomek ceny F-35 vytvořil něco, co by zbytek světa předstihlo o destíky let tak jako se to povedlo s U-2, Blackbirdem, nebo F-117. USA by už možná bombardovaly Rusko. Zaplať pámbu za všechny ty právníky, auditory, kontrolory a politiky co se na F-35 přiživují.

 • Shania
  12:01 28.07.2015

  Pro ty kdo si myslí, že F35 je extrémně složité a náročné letadlo na údržbu, plánovaná 80% mission readiness mluví za vše.

 • Shania
  11:56 28.07.2015

  4 Bs Take Out 9 Attackers

  http://breakingdefense.com/201...

  Marines perform first F-35B vertical take-off, landing at Eglin

  WASHINGTON: During the Marine’s recent operational readiness test of the F-35B, four of the Marine aircraft went up against nine enemy aircraft.

  “It went very poorly for the bad guys,” Lt. Gen. Jon Davis, deputy commandant for aviation, told me this afternoon. Davis provided few details, saying they were classified, He did say that the F-35s faced a threat that “we have never put an F-16 or a Harrier against.” The F-35Bs, he said, did a “great job.”

  I asked Davis about the recent news that the F-35A did not fare that well in dogfight conditions against an F-16. “I love the F-16. It was a great airplane. Still is pretty good, but i would not want to be in a fight against an F-35.”

  In a clear message to A-10 advocates, Davis said the F-35B performed extremely well at Close Air Support missions using Joint Direct Attack Munitions (JDAMs) and laster-guided GBU-12s. The aircraft does need a cannon, he conceded, for some missions. The gun is currently undergoing its first tests mounted on an aircraft but it won’t be deployed on the plane until 2017 when the Block 3F software is installed. But Davis was unequivocal in his enthusiasm for the aircraft. “No airplane in the world will be able to touch this jet at Close Air Support,” he told reporters.

  Davis said he had made his recommendation about the F-35B’s Initial Operating Capabilitity to Marine Commandant Gen. Joseph Dunford: “He’s got all the paperwork now and he’s going through it.” Breaking D readers will remember that Dunford has been nominated to become the next Chairman of the Joint Chiefs of Staff and has been a bit busy recently dealing with nomination hearings and such.

  Davis said early models of the F-35B are currently maintaining a 60 percent to 65 percent mission readiness rate, something he expects to rise substantially as more newer planes come to the line. He noted a training squadron with newer planes was “getting 70 to 75 percent rates the other day.” The overall goal is 80 percent later in the program.

  The Marines plan to buy 353 F-35Bs and Davis said he has heard absolutely nothing to convince him that number should be cut. It seems pretty certain he has recommended to Dunford that IOC be approved, but, as he put it, that’s the commandant’s decision.

 • Shania
  10:02 28.07.2015

  Kolt: přesně tak, pentagon uvažuje o větším, ne menším počtu letounu, protože ty stávající počty jsou pro ně příliš malé. USAF, USN se snaží získat co nejvíc kusů co to jde. F16 se taky nakoupilo daleko víc, než bylo na začátku plánovalo.

  I přímo ve zdroji článku je napsáno:

  Asked if the Pentagon should look at buying less F-35s, Davis was blunt: "No."

  "Right now I can't imagine wanting to cut back on the buy, because right now I'm replacing a greater number of F-18s, Harriers and Prowlers," Davis said. "Obviously ill defer to the commandant and do what he says. He and I have not talked about reducing the number of F-35s, so I'd have to go back and talk to him about that."

 • KOLT
  09:46 28.07.2015

  Otázkou je, zda to číslo 2443 není špatně proto, že je příliš nízké :-) Zvlášť s ohledem na ukončení výroby F-22...