Operační nasazení F-35B Lightning II námořní pěchoty

Foto: Stíhačka F-35B Lightning II z Marine Fighter Attack Squadron 121. Větší obrázek / U.S. Marine Corps
Stíhačka F-35B Lightning II z Marine Fighter Attack Squadron 121. Větší obrázek / U.S. Marine Corps

Víceúčelová stíhačka 5. generace F-35 Lightning II přestává být papírové letadlo. Americká námořní pěchota dokončila testování letadla F-35B, tedy verze s krátkým startem a kolmým přistáním STOL (Short Take Off and Landing). Letadlo F-35B již během několika dní dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability).

V současné době americká námořní pěchota dokončila všechny potřebné testy a dosažení IOC je nyní věcí formality. Rozhodnutí o dosažení IOC leží na bedrech generála Joe Dufendera, veliteli americké námořní pěchoty, který má podepsat a schválit všechny nezbytné dokumenty.

Podpis a dosažení IOC je bedlivě sledováno nejen ve Spojených státech ale prakticky po celém světě. Projekt JSF (Joint Strike Fighter), ze kterého vyšel vítězný letoun F-35 Lightning II, přijde americké daňové poplatníky (vývoj, nákup letadel a techniky) na 324 miliardy dolarů. Podle propočtů za 55 let provozu (předpokládané provozní nasazení F-35) američtí daňoví poplatníci zaplatí za celý program F-35 Lightning II bilion dolarů.

Počáteční vývojové práce na programu JSF začaly již v roce 1996. Svým rozsahem navíc program JSF patří mezi nejdražší a největší zbrojní programy všech dob. Letouny F-35 budou výrazně ovlivňovat podobu vojenského letectví po následujících 50 let.

Schopností IOC dosáhne během pár dnů letka VMFA-121 (Marine Fighter Attack Squadron 121) americké námořní pěchoty. V letce najdeme 16 stíhaček F-35B Lightning II. První nasazení se očekává v roce 2017 v Iwakuni, Japonsko. Podle generálplukovníka Jona Davise, zástupce velitele letecké složky americké námořní pěchoty, však lze F-35B nasadit všude na světě podle potřeby.

Letadla F-35B v současné době ještě nedokáží plně využít svých schopností – brání v tom nedokončený letový software. Teprve v roce 2017 dostanou F-35 konečnou verzi software Block 3F, který umožní využívat všech schopností letounů F-35. Verze Block 3F umožní například stíhačce používat nejnovější generaci přesně naváděné munice.

Pro úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support) je F-35B schopen použít jen omezenou škálu munice. Například externě umístěný 25mm kanon dokáže F-35B použít až v roce 2017 – s příchodem Block 3F.

Je však třeba připomenout, že využití všech schopností (každého) nového bojového letadla trvá řadu let. Odhaduje se, že piloti „vytěží maximum" z nového bojového letadla až po deseti letech intenzivního nasazení a cvičení. Podle Davise například současné modely F-35 dosahují kolem 60 až 65 % úrovně svých cílových schopností.

Podoba software se navíc stále ladí. Programové vybavení F-35 dokáže sdílet data až mezi čtyřmi letadly F-35 a vytváří tak společný taktický obraz. Jednoduše řečeno, čtyři letadla letící v určité formaci se chovají jako jediný senzor, který koordinovaně a systematicky využívá schopností všech zúčastněných letadel.

Během březnových testů se však ukázalo, že při sdílení dat měly senzory F-35 problém „shodnout se" na identifikaci cíle. V současné době americká pěchota vyřešila problém změnou nasazení F-35. Letadla budou prozatím létat ve formaci „2+2". Data si vymění vždy jen dvě letadla. Vyřešení problému se očekává s příchodem software Block 3F.

Pentagon a zahraniční zájemci však řeší další problém – nedostatečnou rychlost výroby. F-35 je nesmírně složitý letoun vyžadující mnoho člověkohodin práce a strojního času. V roce 2014 vyrobil Lockheed Martin 43 letadel F-35 (všech verzí). V roce 2018, při nastartování plné sériové výroby, firma plánuje za rok vyrobit 107 letadel.

Pentagon požaduje 2443 letadel F-35 a o dalších přibližně 650 letadel projevují zájem zahraniční zájemci. Dlužno však dodat, že Pentagon zvažuje „zda 2443 je správné číslo." Jinak řečeno, Pentagon uvažuje o nakoupení menšího počtu letadel.

„S ohledem na vyvíjející se obrannou strategii a nejnovější obranné plánování, analyzujeme nejnovější strategické podklady a zjišťujeme, zda 2443 je správné číslo," uvedl Dunford.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II se blíží

Během příštího měsíce dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operating Capapability) ...

Stíhačka F-16C porazila v leteckém souboji F-35 Lightning II

Od začátku letošního roku probíhají na základně Edwards letecké testy stíhaček F-35 Lightning II. ...

F-35 vs. F-16 – oficiální stanovisko

Před několika dny vyvolaly na mediální scéně pozdvižení informace blogu War Is Boring, o ...

Budoucí motory pro stíhačky F-35 Lightning II

Stíhačka F-35 Lightning II je mimo jiné kritizována za nedostatečné letové výkony. Vše může v blízké ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Vestly
  01:14 31.07.2015

  Rusit by sa to pokusit mohla, ale pochybujem , že by za tych 5 sekund nieco stihla.
  IR seeker som spomenul v suvislosti so sekundarnym seekrom, AHR seeker je primarny.

  Rusit by sa to pokusit mohla, ale pochybujem , že by za tych 5 sekund nieco stihla.
  IR seeker som spomenul v suvislosti so sekundarnym seekrom, AHR seeker je primarny.

 • Vestly
  00:57 31.07.2015

  mam vam sem dat link na nejake texty s citanim s porozumenim alebo co ?

  mam vam sem dat link na nejake texty s citanim s porozumenim alebo co ?

 • logik
  00:47 31.07.2015

  Kolt - já jsem předpokládal, že hovoří o AHR raketě, když mluví o RCS, navíc když S400 má AHR rakety.

  O tý IR pravděpodobně mluví v souvislosti se sestřelováním raket???

  Kolt - já jsem předpokládal, že hovoří o AHR raketě, když mluví o RCS, navíc když S400 má AHR rakety.

  O tý IR pravděpodobně mluví v souvislosti se sestřelováním raket???

 • KOLT
  00:42 31.07.2015

  Tak moment, nejdřív se ta raketa na konci zaměřovala pomocí IR a najednou pomocí AHR? Tak buď jsem něco nepochopil (rozhodně nevylučuju) nebo je někdo jiný hodně mimo. AHR se ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak moment, nejdřív se ta raketa na konci zaměřovala pomocí IR a najednou pomocí AHR? Tak buď jsem něco nepochopil (rozhodně nevylučuju) nebo je někdo jiný hodně mimo. AHR se samozřejmě rušit dá také, F-35 s jejím AESA radarem, který překonává i ten v F-22, a dalšími systémy je v tomto zrovna docela dobrá ;-)

  Mmchd, F-35 nemusí nést jen interní náklad. Může mít externě zavěšené kupříkladu JSOW (unese minimálně 2+2 nebo dokonce 2+4), což jeho RCS až tak nezvýší (samotné pumy jsou stealth). A dosah při shozu z velké výšky je dostačující (u případné verse ER více než to). Přičemž zachytit a zničit tuhle potvoru je už docela oříšek (minimální IR stopa, minimální RCS), navíc existuje v protiradarové verzi. K tomu je možné před F-35 vypustit MALDy... no, nechtěl bych sedět u toho L-band radaru.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:30 31.07.2015

  logic: Jen pro upřesnění – Vestly píše o raketě, která se na konci navádí podle IR, takže tam RCS už roli nehraje. Že lze ale IR senzory oklamat, o tom žádná. A právě na tomto poli ...Zobrazit celý příspěvek

  logic: Jen pro upřesnění – Vestly píše o raketě, která se na konci navádí podle IR, takže tam RCS už roli nehraje. Že lze ale IR senzory oklamat, o tom žádná. A právě na tomto poli se děje docela slušný pokrok, viz izraelské systémy montované už i na dopravní éra.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  00:28 31.07.2015

  kolt: 4/6 rakiet je jednoducho malo. aim-120 sice maju na konte vela zostrelov, ale ich efektivita nieje bohvie aka. A to zatial nebojovali proti lietadlam s modernymi rusickami. ...Zobrazit celý příspěvek

  kolt:
  4/6 rakiet je jednoducho malo. aim-120 sice maju na konte vela zostrelov, ale ich efektivita nieje bohvie aka. A to zatial nebojovali proti lietadlam s modernymi rusickami. Je otazne, o kolko efektivnejsia je Aim-120D.

  Raketa (napr. 9M96) sa nezamera pomocou IR stopi, ale pomocou jej ahr (advanced homing radar) seekru. A to je pomerne velky rozdiel.

  Ako som uz spominal, SOAR nieje jediny snimac, ako sekundarny zdroj sa da pouzit radar, napriklad Irbis. Kedze Amraam ma rcs 0,01m2, tak ho dokaze aj radar pomerne vcas detekovat.

  A ako by sa dala IR raketa, ktora je zamerana na Amraam rusit?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:23 31.07.2015

  To co potřebuješ vědět je, zdali - jsi s tím radarem schopen rozlišit F35 od klamného cíle - jsi s tím radarem schopen zaměřit F35 na větší vzdálenost dříve, než ona zaměří ...Zobrazit celý příspěvek

  To co potřebuješ vědět je, zdali
  - jsi s tím radarem schopen rozlišit F35 od klamného cíle
  - jsi s tím radarem schopen zaměřit F35 na větší vzdálenost dříve, než ona zaměří Tebe
  - zdali seeker rakety pronikne rušením F35 (musí rozlišit daleko menší odraz než u konvenčního éra)
  - zdali seeker rakety je schopne odlišit éro od klamných cílů, které samozřejmě F35 v odpověď vypustí
  ....

  Sorry, ale to je tolik neznámých - a zároveň pravděpodobně skoro neřešitelných úkolů (jak seeker rakety odliší éro od klamného cíle se stejným RCS? - bez nějakého dalšího, např. optického systému těžko), že prostě tvoje názory na trochu poučeného člověka působí jak fanatismus.

  Když k tomu přiřadíme to, že celou dobu nereaguješ na námitku, že kvůli o něco dražšímu letadlu musí PVO udržovat celý tento cirkus, protože samotné letadla se F35 neubrání, a že to i znamená to, že je Tvé letectvo přinuceno k defenzívě (v dosahu tvé pozemní PVO) - tak fakt nechápu, o čem se ještě bavíme.

  ====

  Jinak pokud počítám s RCS, tak ať počítám jak počítám s Tebou zadanými údaji, tak 50x menší plocha znamená 7x menší detekční vzdálenost, takže nějaké 4km, což je pod minimem 6km... Ale to je detail, výše uvedené námitky jsou daleko klíčovější.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  00:01 31.07.2015

  hmm, s tou cenou asi mate pravdu .. v kazdom pripade nemam problem priznat si chybu, takze sa za to ospravedlnujem. K tym radarom, nepotrebujes test oproti cielu s rcs 0,001m2. ...Zobrazit celý příspěvek

  hmm, s tou cenou asi mate pravdu .. v kazdom pripade nemam problem priznat si chybu, takze sa za to ospravedlnujem.

  K tym radarom, nepotrebujes test oproti cielu s rcs 0,001m2. Kedze seeker zamera ciel s rcs 0.05m2 na vzdialenost 30km, tak ak ma rcs 0,001m2, tato vzdialenost sa iba zmensi na 11km. Stale to ale funguje, kedze minimum rakety je 6km.

  http://www.nniirt.ru/sites/def...
  Uz som to sem raz dal, je tam udana presnost systemu Nebo-M.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:00 30.07.2015

  Vestly: Na vašem místě bych do trollů vážně nikomu nenadával. Minimálně ne do té doby, dokud sám nepřestanete trolit – vizte vaše opakující se plácání o stealth nátěru, ceně F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: Na vašem místě bych do trollů vážně nikomu nenadával. Minimálně ne do té doby, dokud sám nepřestanete trolit – vizte vaše opakující se plácání o stealth nátěru, ceně F-35 atd.

  O tom, že si mnohdy protiřečíte, jak používáte argumenty podle toho, jak se vám zrovna hodí, ani nemluvím. Jednou mají F-35 málo raket, protože úspěšnost rušení je dneska veliká. Podruhé je F-35 možné sestřelit raketou, kterou pozemní systém jen přibližně donaviguje do oblasti, načež se raketa musí zaměřit sama jen pomocí IR stopy. Víte, že to je asi nejjednodušeji oklamatelný princip samonavádění? Nemluvě o tom, že samotná F-35 je naopak jeden z nejvýkonnějších prostředků elektronického boje, který umí létat. Pak se najednou navzájem sestřelují rakety odpálené z letadel. To jako že se nikdo nebude snažit rušit tu sestřelující raketu, když jsou ty rušičky tak účinné? A mohl bych pokračovat ještě dosti dlouho...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:49 30.07.2015

  Ohledně sestřelování raket jsem trochu skeptický co se úspěšnosti týče. Samozřejmě nelze vyloučit, že se Rusům povedl husarský kousek. Když si ale vezmu, jaké úsilí a finanční ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně sestřelování raket jsem trochu skeptický co se úspěšnosti týče. Samozřejmě nelze vyloučit, že se Rusům povedl husarský kousek. Když si ale vezmu, jaké úsilí a finanční prostředky do toho vrazil Izrael. Jak dlouho mu trvalo, než se dostal na slušnou úspěšnost. Jaké všechny prostředky ten systém využívá. A že je určen k sestřelování převážně relativně pomalých, nenaváděných raket.... Tak se mi prostě nechce zdát, že by cokoliv zamontované v éru mělo dostatečnou účinnost. Ale jak říkám, můžu se plést.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:43 30.07.2015

  Vestly prostě stále nechápe, že my si nemyslíme, že F-35 je samospasitelná, nesestřelitelná a nepřemožitelná. My si jen prostě myslíme, že je to hoooodně muziky za poměrně málo ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly prostě stále nechápe, že my si nemyslíme, že F-35 je samospasitelná, nesestřelitelná a nepřemožitelná. My si jen prostě myslíme, že je to hoooodně muziky za poměrně málo peněz. Cena z produkčních sérií bude maximálně lehce nad nejnovějšími éry 4. generace (nebo dokonce pod nimi), zatímco schopnosti budou nesrovnatelně vyšší. A o tom je celé vojenství – vyvinout zbraň, která je a) dostatečně efektivní; b) nutí protivníka utratit spoustu peněz za protiopatření.

  O efektivitě F-35 netřeba pochybovat, protože nic efektivnějšího v dané kategorii prostě není. Pokud není dostatečně efektivní F-35, nemá jakékoliv éro stejného určení 4. generace vlastně smysl.

  Protiopatření jsou zjevně velmi drahá, protože systémy jako S-400 nejen, že stojí ohromné peníze, ale i jejich provoz je velmi nákladný (rakety, phm, spousta obsluhy, její výcvik atd...). Krom toho je úspěšnost těchto prostředků velká neznámá, protože v praxi (ani té na cvičáku) je nikdo nepodrobil. A navíc jsou tyto systémy poměrně dosti zranitelné, respektive jsou prvním cílem v případě střetu dvou obdobně vyspělých protivníků.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:27 30.07.2015

  shania - bohužel neukončí - tendle odkaz jsem tomu trolovi dával už asi dvě stránky nazpět, a jeho "trollí" odpověď byla, že až F35 bude dokončena, tak bude stát 120 milionů. ...Zobrazit celý příspěvek

  shania - bohužel neukončí - tendle odkaz jsem tomu trolovi dával už asi dvě stránky nazpět, a jeho "trollí" odpověď byla, že až F35 bude dokončena, tak bude stát 120 milionů.

  vestly: K tomu, abys otestoval, jestli jsi se svojí sestavou radaru a rakety schopen eliminovat cíl s dostatečnou pravděpodobností, tak potřebuješ především vědět parametry cíle. Což se u F35 prostě neví, není to publikováno, sám jsi tvrdil, že údaj je uvedenej v X-band jen neurčitě a v L-band už vůbec (ony prvky stealth se uplatňujou i v L-Band, jen méně) - ale jsi si jistej, že ruská PVO to letadlo s neznámými charakteristikami (které se ještě samozřejmě liší v různejch rádiovejch spektrech i v různejch úhlech) je schopna sestřelit na takovou dálku, že ho F35 nebude schopna dříve zničit.
  Trochu spor, ne?
  Přidej k tomu to, že naprosto ignoruješ např. to, že pokud budeš střílet raketu z S400 po každym cíli, co se ti na přehledovém radaru objeví, tak ti brzo dojdou rakety vyplejtvaný na klamný cíle a PVO obrana se ti zahltí, přidej to, že aktivní radar jak ukázal Shania jde velmi snadno sejmout, přidej k tomu to, že PVO lze použít jen v případě obrany, nikoli útoku - a pochopíš, jak jsou názory, co tu hájíš s odpuštěním naivní.

  ----

  A kdy jsi tvrdil nesmysly o ceně?
  30.7. 0:25 jsi citoval a znovu obhajoval
  "ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A",
  přestože jsem Ti již doložil, že současná cena Ačka je pod 120miliony

  Přičemž ten názor, že padne pod 120 milionů až při uvedení letadla do plné produkce jsi vyslovil při obhajobě svého tvrzení, že teď stojí 150 melounů. Ale i samostatně je to prostě tady již dávno vyvrácená blbina, které se nechceš pustit.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:47 30.07.2015

  Vestly: tohle snad už konečně ukončí debatu o ceně: https://www.f35.com/about/fast... An F-35A purchased in 2018 and delivered in 2020 will be $85 million, which is ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: tohle snad už konečně ukončí debatu o ceně:

  https://www.f35.com/about/fast...

  An F-35A purchased in 2018 and delivered in 2020 will be $85 million, which is the equivalent of $75 million in today’s dollars.


  Takže pokud jsme to správně pochopil, ty máš problém s tím, že si myslíš, že letadlo je příliš drahé, aby to vyvařilo jeho schopnosti. Ale 75 milionu je stejná nebo nižší cena než tě bude stát jakékoliv jiné západní letadlo a F35 bude daleko efektivnější, fakt nevidím, kde je problém.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  21:34 30.07.2015

  logik, certifikaty davaj komu chces, skoda, ze to nikoho nebude zaujimat. Rakety aspon skusali a bolo to aj uspesne. Zato o rcs nevieme v podstate nic. Kazdy je zaujaty, vratane ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, certifikaty davaj komu chces, skoda, ze to nikoho nebude zaujimat. Rakety aspon skusali a bolo to aj uspesne. Zato o rcs nevieme v podstate nic.

  Kazdy je zaujaty, vratane teba, aj ked si to nechces priznat. Tak to je a nikdy to nezmenis. Ale zaujatost s tym ako funguje Nebo-M nic nema. Na trolenie mas ine weby, takze neviem co tu stale robis

  Aby si otestoval ahr seeker v rakete nepotrebujes F-35, cize znova pokus o trolling.

  Daj citaciu, kde som po niekolkych upozorneniach stale hovoril o 150 milionoch.
  kedze:
  "Neskor, ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A, 145M za B a 134M za C, stale pomerne vysoka cena. "Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  21:12 30.07.2015

  musim ta sklamat, apa nieje moj zdroj informacii taktiez ti odporucam nieco si precitat o nebe-m. Na nete je plno clankov, ked pochopis ako ten system funguje tak mozme v nasej ...Zobrazit celý příspěvek

  musim ta sklamat, apa nieje moj zdroj informacii
  taktiez ti odporucam nieco si precitat o nebe-m. Na nete je plno clankov, ked pochopis ako ten system funguje tak mozme v nasej diskusii pokracovatSkrýt celý příspěvek

 • logik
  21:09 30.07.2015

  A? Čím budeš zkracovat vlnovou délku, aby se ti radar vešel do letadla, tím se zároveň bude zvyšovat účinnost stealth technologie. Fyziku prostě neokecáš. Ohledně věrohodnosti - ...Zobrazit celý příspěvek

  A? Čím budeš zkracovat vlnovou délku, aby se ti radar vešel do letadla, tím se zároveň bude zvyšovat účinnost stealth technologie. Fyziku prostě neokecáš.

  Ohledně věrohodnosti - dík za reakci, alespoň jsem si ověřil, že je to ten lepší případ, že si své zaujatosti asi nejsi vědom. To, co po Tobě chci je věřit stejně věrohodným údajům stejně. Tj. buďto věřit nedoloženým údajům, nebo nevěřit. Ty prostě věřiš tomu, co se ti hodí (sestřelování raket), ale nevěřiš tomu, co se ti nehodí (RCS F35) obojí je naprosto neověřené - certifikát Ti dám klidně na sestřelování spagethi monster. (Btw. a je také sestřelování raket a raket, i ty se zrychlují, snižují IR stopu a RCS, zvyšují manévrovatelnost atd...).

  Ona almaz má k dispozici F35 k testům? Fakt? To jim ji jako amíci v rámci přeshraniční spolupráce zapůjčili? Nebo jak podle Tebe měli zkoušet střelbu na stealth éro?

  U kompletu nejde jen o cenu samotného kompletu, musíš živit celou logistiku kolem něj, živit posádku včetně výcviku, velení jednotky atd... A opakuji, furt tu operuješ se svojí VÍROU, že ten radar je schopen stealth éra zachytit, prokázáno to opět nijak v reálných testech nebylo.

  A ohledně linku, kupodivu narozdíl od Tebe anglicky umím a tedy vím, že tam kromě odhadované budoucí ceny je uvedená i cena posledních uzavřených kontraktů a hlavně CENA MOTORŮ, kvůli které jsem link dával. Celková cena Ačka (z již uzavřených smluv) je v tomto linku 121 milionů. Ovšem jde o ceny z roku 2013. Ceny z dalších let, které jsou zde pouze odhadované, jsem ovšem dokládal již v předešlém linku a oproti zdejšímu odhadu se liší jen minimálně (98 oproti odhadu 96,8), což mimo jiné dokládá i to, že odhadované další snížení ceny je velmi reálné, když se jim doteď odhady vycházely. Furt jde tady totiž za ceny v předprodukčních sériích o pár strojích, zatímco později je budou sekat jak baťa cvičky.
  Zároveň to ale dokládá, že už teď je cena F35A pod 120 miliony, zatímco ty jsi tady s odpuštěním i přes několikáté upozornění mlel o 150. Takže opět se Ti argument nepovedl a jen ukazuješ, že jsi schopen zuby nehty bránit totální nesmysl.

  A snaha se z toho vykecávat cenou F38B, která je samozřejmě výrazně dražší za unikátní schopnost STOVL, kterou v podstatě žádné jiné letadlo nemá a které umožňuje ušetřit ne miliony, ale miliardy - za neprovozování klasických letadlových lodí - to je už úplná demagogie.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:54 30.07.2015

  vestly: chapu ze hledas cokoliv co podpori tvoje teorie, ale ten clanek dokazuje, ze ty napady mas z APA nebo lidi kteri to maji od nich, jak jsem rikal na zacatku:) Carlo Kopp ...Zobrazit celý příspěvek

  vestly: chapu ze hledas cokoliv co podpori tvoje teorie, ale ten clanek dokazuje, ze ty napady mas z APA nebo lidi kteri to maji od nich, jak jsem rikal na zacatku:)

  Carlo Kopp a Bill Sweetman jsou dva nejvetsi kasparci a odpurci f35, kteri udelaji a napisou cokoliv, co se hodi jejich agende. v odborne komunite jsou jen pro smichSkrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:40 30.07.2015

  Shania, ale ja stale rozpravam o systeme Nebo-M, ktory udava ciele S-400. A tam to tych 50 km nieje ani nahodou, lebo ty stale ignorujes fakt, ze nebo-m ho nemusi presne zamerat. ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania, ale ja stale rozpravam o systeme Nebo-M, ktory udava ciele S-400.
  A tam to tych 50 km nieje ani nahodou, lebo ty stale ignorujes fakt, ze nebo-m ho nemusi presne zamerat. Presne sa zamera az raketa ked bude dostatocne blizko svojho ciela.

  http://aviationweek.com/awin/n...

  "Nebo M 3-D radar system, of which 100 were recently ordered to re-equip Russian air defense forces. The Nebo M is uniquely a “multi-band” design, comprising three radars and a central data fusion and command post module, all carried on separate high-mobility 8 x 8 24-ton vehicles."

  "The intent of the Nebo M design is for the RLM-M to detect stealth targets, and cue the RLM-D and -S components to produce exact tracking data, bypassing the initial acquisition problems otherwise seen in mid/upper-band radars with VLO targets. Range performance has not been disclosed but the RLM-M is expected to better the earlier Nebo- SVU by at least 40%."

  Uz som sem aj dal link, kde je udany rozsah systemu Nebo-MSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:29 30.07.2015

  Vestly: cena má jít pod 80 mil u A , takže má být srovnatelná s ostatními letadly. Ta cena je v dolarech z roku 2012 takže až se to bude počítat, tak to bude daleko víc kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: cena má jít pod 80 mil u A , takže má být srovnatelná s ostatními letadly.

  Ta cena je v dolarech z roku 2012 takže až se to bude počítat, tak to bude daleko víc kvůli inflaci a novináři to zase rozmáznou:)

  Co se týká S-400, jedna baterie má dva radary a několik nosičů raket. můžeš to lehce znásobit, přidat dálší prostředky a radary, problém je, že pokryješ jen určité území, takže koncentrovat takovou sílu můžeš jen u významných cílů a zbytek území bude slabě chráněn. S-400 je pěkně drahá baterie, má velké a drahé rakety.

  Normálním letadlum by zamezil v přístupu na 300 -200 km, pro f-35 jen na 50

  Už chápeš ten propastný rozdílSkrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:21 30.07.2015

  Este som zabudol dodat, ze Rusi objednali 100 systemov Nebo-M

  Este som zabudol dodat, ze Rusi objednali 100 systemov Nebo-M

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 11