Operační nasazení F-35B Lightning II námořní pěchoty

Foto: Stíhačka F-35B Lightning II z Marine Fighter Attack Squadron 121. Větší obrázek / U.S. Marine Corps
Stíhačka F-35B Lightning II z Marine Fighter Attack Squadron 121. Větší obrázek / U.S. Marine Corps

Víceúčelová stíhačka 5. generace F-35 Lightning II přestává být papírové letadlo. Americká námořní pěchota dokončila testování letadla F-35B, tedy verze s krátkým startem a kolmým přistáním STOL (Short Take Off and Landing). Letadlo F-35B již během několika dní dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability).

V současné době americká námořní pěchota dokončila všechny potřebné testy a dosažení IOC je nyní věcí formality. Rozhodnutí o dosažení IOC leží na bedrech generála Joe Dufendera, veliteli americké námořní pěchoty, který má podepsat a schválit všechny nezbytné dokumenty.

Podpis a dosažení IOC je bedlivě sledováno nejen ve Spojených státech ale prakticky po celém světě. Projekt JSF (Joint Strike Fighter), ze kterého vyšel vítězný letoun F-35 Lightning II, přijde americké daňové poplatníky (vývoj, nákup letadel a techniky) na 324 miliardy dolarů. Podle propočtů za 55 let provozu (předpokládané provozní nasazení F-35) američtí daňoví poplatníci zaplatí za celý program F-35 Lightning II bilion dolarů.

Počáteční vývojové práce na programu JSF začaly již v roce 1996. Svým rozsahem navíc program JSF patří mezi nejdražší a největší zbrojní programy všech dob. Letouny F-35 budou výrazně ovlivňovat podobu vojenského letectví po následujících 50 let.

Schopností IOC dosáhne během pár dnů letka VMFA-121 (Marine Fighter Attack Squadron 121) americké námořní pěchoty. V letce najdeme 16 stíhaček F-35B Lightning II. První nasazení se očekává v roce 2017 v Iwakuni, Japonsko. Podle generálplukovníka Jona Davise, zástupce velitele letecké složky americké námořní pěchoty, však lze F-35B nasadit všude na světě podle potřeby.

Letadla F-35B v současné době ještě nedokáží plně využít svých schopností – brání v tom nedokončený letový software. Teprve v roce 2017 dostanou F-35 konečnou verzi software Block 3F, který umožní využívat všech schopností letounů F-35. Verze Block 3F umožní například stíhačce používat nejnovější generaci přesně naváděné munice.

Pro úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support) je F-35B schopen použít jen omezenou škálu munice. Například externě umístěný 25mm kanon dokáže F-35B použít až v roce 2017 – s příchodem Block 3F.

Je však třeba připomenout, že využití všech schopností (každého) nového bojového letadla trvá řadu let. Odhaduje se, že piloti „vytěží maximum" z nového bojového letadla až po deseti letech intenzivního nasazení a cvičení. Podle Davise například současné modely F-35 dosahují kolem 60 až 65 % úrovně svých cílových schopností.

Podoba software se navíc stále ladí. Programové vybavení F-35 dokáže sdílet data až mezi čtyřmi letadly F-35 a vytváří tak společný taktický obraz. Jednoduše řečeno, čtyři letadla letící v určité formaci se chovají jako jediný senzor, který koordinovaně a systematicky využívá schopností všech zúčastněných letadel.

Během březnových testů se však ukázalo, že při sdílení dat měly senzory F-35 problém „shodnout se" na identifikaci cíle. V současné době americká pěchota vyřešila problém změnou nasazení F-35. Letadla budou prozatím létat ve formaci „2+2". Data si vymění vždy jen dvě letadla. Vyřešení problému se očekává s příchodem software Block 3F.

Pentagon a zahraniční zájemci však řeší další problém – nedostatečnou rychlost výroby. F-35 je nesmírně složitý letoun vyžadující mnoho člověkohodin práce a strojního času. V roce 2014 vyrobil Lockheed Martin 43 letadel F-35 (všech verzí). V roce 2018, při nastartování plné sériové výroby, firma plánuje za rok vyrobit 107 letadel.

Pentagon požaduje 2443 letadel F-35 a o dalších přibližně 650 letadel projevují zájem zahraniční zájemci. Dlužno však dodat, že Pentagon zvažuje „zda 2443 je správné číslo." Jinak řečeno, Pentagon uvažuje o nakoupení menšího počtu letadel.

„S ohledem na vyvíjející se obrannou strategii a nejnovější obranné plánování, analyzujeme nejnovější strategické podklady a zjišťujeme, zda 2443 je správné číslo," uvedl Dunford.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II se blíží

Během příštího měsíce dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operating Capapability) ...

Stíhačka F-16C porazila v leteckém souboji F-35 Lightning II

Od začátku letošního roku probíhají na základně Edwards letecké testy stíhaček F-35 Lightning II. ...

F-35 vs. F-16 – oficiální stanovisko

Před několika dny vyvolaly na mediální scéně pozdvižení informace blogu War Is Boring, o ...

Budoucí motory pro stíhačky F-35 Lightning II

Stíhačka F-35 Lightning II je mimo jiné kritizována za nedostatečné letové výkony. Vše může v blízké ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Vestly
  20:04 30.07.2015

  logik, ty si snad robis srandu.. uz ma nebavi sa stale kvoli par jedincom opakovat. L-band bol priklad ako idu radary rychlo dopredu. Tak isto ako som sem dal novy S-band. Takze ak ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, ty si snad robis srandu.. uz ma nebavi sa stale kvoli par jedincom opakovat. L-band bol priklad ako idu radary rychlo dopredu. Tak isto ako som sem dal novy S-band. Takze ak ta to zaujima, chod si o tom nieco precitat na linkoch ktore som sem dal, ak nie, tak aspon netroluj.

  Si zamestnancom firmy Almaz, ked tvrdis, ze to nikdy neskusali? To, že o danej tematike nic nevies neznamena, ze to site plati aj pre ostatnych.

  Len aby si bol v obraze.
  USAF v 2005 zverejnili, že rcs F-35 = "metal golf ball". A z toho sa vyratalo cislo 0,001m2.
  Takže tomuto by sme podla teba mali všetci 100% verit, zatial čo informaciam o tom, že R-73M je certifikovana na zostrelovanie rakiet (na forach som videl fotku certifikatu, bohuzial nenasiel som, tak som dal aspon ten web) už nie a to aj napriek tomu, že je toho schopna aj raketa Iris-T. A ty mi nieco vycitas.
  Damy a pani, našli sme pokrytca.

  Vies vobec kolko komplet nebo-m stoji? Alebo ake uzemie pokryje?

  A k tomu linku?
  "is projected to cost"
  "is expected to cost"
  atd.

  Cena dalsich F-35 je stale "projektovana" nad 120 mil a cena F-35B je stale "ocakavana" nad 150 mil.

  Ked sa budu F-35A predavat za 85 mil tak mi daj vediet :)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:45 30.07.2015

  Jecchus: nejlepší co v komerční sfeře dostaneš, dělá na něm pár lidí ze zkušeností z armády atd, je to krásně vidět na rychlostech letadel a další maličkosti. Tady je vidět do ...Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus: nejlepší co v komerční sfeře dostaneš, dělá na něm pár lidí ze zkušeností z armády atd, je to krásně vidět na rychlostech letadel a další maličkosti.

  Tady je vidět do jakých detailu zacházejí

  http://www.warfaresims.com/?pa...

  Nedávno podepsali smlouvu s BAE
  Na Steamu se někdo ptal jak moc je realistický

  http://steamcommunity.com/app/...

  Put it this way - there is a reason BAE system just signed a deal with us, Janes we're here a few days ago and we have various meetings lined up with high ranking military personnel.

  nemělo by se zapomínat, že je to taktický simulátor, modeluje hodně věcí, ale ne všechny... zatím:)

  Každopádně je to daleko lepší přiblížení k realitě, než chodit na wiki a různá fora a porovnávat nějaká čísla.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:27 30.07.2015

  Vestly - na Tobě je krásně vidět, jak nedostatek znalostí v oboru supluješ "přání otcem myšlenky". Takže když dneska vyvíjejí L-band radar, tak určitě bude perfektně sestřelovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly - na Tobě je krásně vidět, jak nedostatek znalostí v oboru supluješ "přání otcem myšlenky". Takže když dneska vyvíjejí L-band radar, tak určitě bude perfektně sestřelovat F35 (co, že to nikdo nikdy nevyzkoušel) a za deset let bude určitě daleko menší (a je TI úplně jedno, že to fyzikálně z principu prostě nejde, že L-Band radar prostě musí mít anténu jako kráva).

  Stejnětak když něco napíšou američané a Tobě se to nehodí do krámu, tak o tom prostě pochybuješ (RCS F35). Zatímco když se rusové jen tak zmíní o možnosti sestřelovat rakety, tak přestože dosud nikdo takovou technologii věrohodně nedemonstroval, to prostě určitě funguje a tečka. Co dodat..

  Podobně "objektivní" jsou i Tvé vývody o S400 - a kromě toho i kdyby platili, tak pořád na jedno letadlo potřebuješ hromady drahý pozemní techniky, kterou ale nemáš všude, takže se F35 vyplatí už jen na ekonomické uzbrojení protivníka....

  A co se týče ceny, tak ano, je to cena bez motorů, ty se neorientuješ v ceně motorů? Tak ji máš tady:
  http://aviationweek.com/defens...
  je to 16milionů $ (pro Ačko, které má smysl srovnávat s F16), takže cena je pod 120miliony už teď (přestože furt dokolečka tvrdíš opak) - a ne jak si tvrdil 150 i po opakovaném upozornění na Tvé nesmysly.Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  19:06 30.07.2015

  Shania: Command: Modern Air / Naval Operations jsem objevil cca. před rokem a od té doby ho celkem hraju. Několikrát jsem se (tuším že i zde na AN) setkal s argumentací, že něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:

  Command: Modern Air / Naval Operations jsem objevil cca. před rokem a od té doby ho celkem hraju. Několikrát jsem se (tuším že i zde na AN) setkal s argumentací, že něco v reálu funguje tak a tak, a že to dotyčný ověřil v této simulaci. Viz např. ty vaše údaje o simulaci souboje mezi S-400 a F-35 + F/A-18Growler.

  Máte nějaké povědomí, jak moc je COMANO blízké realitě jako simulátor a jak moc je to prostě jen hra s mnoha zjednodušeními a nepřesnostmi oproti reálu? Minimálně ta databáze je tedy opravdu obrovská, milión druhů munice, způsob jejího navádění atd. atd.

  Nějak se mi prostě nechce věřit, že by to mohlo být víc, než jen hra, ačkoli vysoce sofistikovaná a tak nějak "pro fajnšmekry"... Už jen parametry těch zbraní a jejich nosičů, často velice moderní záležitosti/novinky, těžko přístupné relevantní informace - jak si nějaký vývojářský tým s tímto pohraje a zakomponuje to do simulátoru tak, aby to +/- odpovídalo skutečnému průběhu obdobných střetů a skutečným výsledkům těchto potenciálních střetů...?

  Díky za případné info.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:52 30.07.2015

  Nebo-M je dost presny na to, aby naviedol raketu 40N6 dostatocne blizko k locknutiu ahr seekru. Netreba zabudat, že ten system ma 2 radary a riadiace stredisko (+ samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebo-M je dost presny na to, aby naviedol raketu 40N6 dostatocne blizko k locknutiu ahr seekru. Netreba zabudat, že ten system ma 2 radary a riadiace stredisko (+ samozrejme L-band) a to vsekto je napojene na S-400/ S-300. Tych S-400 tak mozes mat kludne aj 8. Samozrejme, nebo-m to dokaze popri jammingu.

  http://in.rbth.com/economics/2...

  A to vsetko za predpokladu, ze rcs F-35 je 0,001m2 (aj ked to je podla na nerealne cislo) , ze funguje RAM nater a ze v okoli niesu dalsie radary, ktore by detekovali F-35 z ineho uhla a tym padom by sa zameranie este viac ulahcilo.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:05 30.07.2015

  Vestly: standardní loadout je 48N6DM ale změnil jsem ho na 40N6 a máš pravdu, že stačí poloha cíle, ale přesná a nabo nemá dost přesné rozlišení nad 30nm, jinak je to efektivnější ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: standardní loadout je 48N6DM ale změnil jsem ho na 40N6 a máš pravdu, že stačí poloha cíle, ale přesná a nabo nemá dost přesné rozlišení nad 30nm, jinak je to efektivnější raketa.

  Hra zatím nemodeluje REB schopnosti F35

  Situace se ale zcela mění, když přihodím jednoho podpůrného growlera, tak se dostanu velmi blízko.

  Zničit S-400 lehké není, ale pro začátek stačí sejmou radary... na to mi stačilo 4 EA 18G a 8 AARGM

  Simulator:

  Command: Modern Air / Naval Operations

  Pointa je, že stealt a F35 není bezbranná proti těmto prostředkům.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:27 30.07.2015

  Lenze znicenie S-400 aj s radarovym kompletom nieje take lahke ako myslis. Nebo-m bol vyvinuty ako odpoved na stealth. Teoreticky jeho dosah limituje iba horizont radaru, ...Zobrazit celý příspěvek

  Lenze znicenie S-400 aj s radarovym kompletom nieje take lahke ako myslis. Nebo-m bol vyvinuty ako odpoved na stealth. Teoreticky jeho dosah limituje iba horizont radaru, respektive dolet rakety 40N6.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:03 30.07.2015

  Vestly: většina zákazníku jsou členové nato, nebo blízce spolupracují s USA. Dál mít digitální bojiště znamená pouze to, že potřebují další zdroje, které by do nich mohli zapojit. ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: většina zákazníku jsou členové nato, nebo blízce spolupracují s USA. Dál mít digitální bojiště znamená pouze to, že potřebují další zdroje, které by do nich mohli zapojit. Při nejhorším je F-35 stavěná na to, aby si vystačili v čtyřčlenné formaci.

  Pořád je to nejlepší letadlo co za ty peníze můžou pořídit, cokoliv jiného by mělo menší šanci.

  F-35 je přímo dělaná pro poražení hrozby jako S-400

  V tom pdf není nic o tom, že by to bylo schopné navádět rakety.

  SOAR je varovný systém, on ti nic nezaměří, ukáže ti pouze směr a zapípá, že něco letí, to je asi vše co z toho dostaneš. Modernější západní MAWS ti ještě automaticky vyhodí protiopatření, není to systém, který by ti automaticky zaměřil raketu, ten cíl pak musí najít vizuálně. Takže pokud raketa nezanechá kondenzační stopů, tak ji pak ani neuvidí, dokud nebude velmi blízko.

  Celý ten tvůj problém s poražením F-35 je v tom, že ty radary budou aktivní, F35 o nich bude vědět a nepoletí do detekční vzdálenosti, ale zničí je mimo jejich dosah. Jedině že by jsi je nechal proletět a pokusit se je zaměřit když budou blíž, ale i když je sejmeš, tvoji polohu budou mít všechny jednotky v okolí a nejspíš i bomby na cestě k tobě.

  Troufnu si tvrdit, že ozbrojené složky budou mít dost dobrou představu proti čemu půjdou a adekvátně k tomu bude uzpůsobena taktika a výzbroj.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:38 30.07.2015

  Honza, Precital si si vobec moje prispevky? Uz niekolko krat som napisal, že F-35 nevidim problem pre USA, ale pre clenske krajiny NATO, ktore to digitalne bojisko nemaju. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Honza, Precital si si vobec moje prispevky? Uz niekolko krat som napisal, že F-35 nevidim problem pre USA, ale pre clenske krajiny NATO, ktore to digitalne bojisko nemaju.
  V podstate budu tieto krajiny zavisle na podpore USA.

  Kolt, no podla mna na eliminaciu letky F-35 staci komplet nebo-m a 1-2 S-400, ale ako myslis.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:22 30.07.2015

  Aky typ S-300 si pouzil s akou raketou? A v com si to simulovat? http://www.nniirt.ru/sites/def... Nebo-SVU by malo poskytnut "target track" pre ...Zobrazit celý příspěvek

  Aky typ S-300 si pouzil s akou raketou? A v com si to simulovat?
  http://www.nniirt.ru/sites/def...

  Nebo-SVU by malo poskytnut "target track" pre raketu ako je 40N6 (vypalenej z S-400) s dostatocnou presnostou na to, aby sa neskor zameral ahr v rakete.

  Samozrejme potom tu je Protivnik-ge - proti F-35 je pouzitelny (v idealnych podmienkach pre F-35, ak by fungoval RAM nater a pod.) na 54km a Gamma-d1e, ten by mal byt pouzitelny na 71km.

  Pri soaru tych 5 km moc zmysel nedava, kedze ako som uz pisal, raketa nemusi vyzarovat teplo horiacim motorom, ale jednoducho kinetickym ohrievanim.
  Ak by system raketu uvidel na tych 30 km, tak ma pilot cas minimalne 20 sekund na reakciu.Skrýt celý příspěvek

 • prima501
  11:45 30.07.2015

  Tazko povedat tu je o tom perfektny clanok ... A tu je ta cela pravda a to od vedcov nie odomna! Utocne zbrane stoja strasne vela penazi ako obranne a ako ucili Rimania v staroveku ...Zobrazit celý příspěvek

  Tazko povedat tu je o tom perfektny clanok ... A tu je ta cela pravda a to od vedcov nie odomna! Utocne zbrane stoja strasne vela penazi ako obranne a ako ucili Rimania v staroveku obrana je vzdy lacnejsia ako utok nepriatelov na teba ... Poznas teren svoj a poznas svoje vyhody a nevyhody ... Nepriatel ide na slep. Napriklad Americania chceli zautocit pocas Juhoslavie na Srbsko cez Madarsko. Len Americania zistili ze v Srbsku su hory tak od toho celeho upustili. USA ti nikdy nebudu bojovat v kopcoch. Lebo bojovat v kopcoch to je najhorsie co moze byt a potom este je zima a bojuj pri -40 alebo staci -20 ...

  Mezi odborníky nyní panuje shoda, že stealth letadla potlačující radarovou a tepelnou stopu jsou čím dál méně účinná proti nejnovějším senzorům. Například nové multifrekvenční radary kooperujících v sítích a velmi výkonné systémy na zpracování dat umožňují zachycovat menší cíle na mnohem větší vzdálenosti.

  http://www.armadninoviny.cz/am... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:40 30.07.2015

  prima501: raketa je levnější to ano, ale ve vietnamu bylo potřeba 60 raket na jedno letadlo, v modernějších konfliktech 160... I kdyby moderná pvo poměr zase snížilo pod 60, ...Zobrazit celý příspěvek

  prima501: raketa je levnější to ano, ale ve vietnamu bylo potřeba 60 raket na jedno letadlo, v modernějších konfliktech 160... I kdyby moderná pvo poměr zase snížilo pod 60, levnější to nebude, navíc můžeš bránit jen omezené uzemí a budeš vždy branit, nemáš iniciativu atd.Skrýt celý příspěvek

 • prima501
  11:34 30.07.2015

  Tu len tolko raketa je vzdy lacnejsia ako liedlo. Cize mozme povedat ze raketa vzdy PVO vyhra. Ale tu ide skor o detekciu stealth. Len detekcia bude lebo na F-35 budu montovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu len tolko raketa je vzdy lacnejsia ako liedlo. Cize mozme povedat ze raketa vzdy PVO vyhra. Ale tu ide skor o detekciu stealth. Len detekcia bude lebo na F-35 budu montovat spojlery na kridla ... No a to hlavne u F-35 mas iba jeden motor cize ked sa pokazi po ceste alebo raketa ho trafi mozes odpisat cele lietadlo!Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:08 30.07.2015

  Vestly: S-300 a s -400 funguje tak, že přehledový radar zjistí cíle, předá je řídícímu centru ta to vyhodnotí a předá to FC radaru, který cíle zaměří a navede rakety, i ty co mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: S-300 a s -400 funguje tak, že přehledový radar zjistí cíle, předá je řídícímu centru ta to vyhodnotí a předá to FC radaru, který cíle zaměří a navede rakety, i ty co mají aktivní hlavice. Bez ozáření cíle žádnou raketu nevystřelí.

  Projížděl jsme si znova simulace, NEBO SV dokáže detekovat B-2 a F-35 asi na 50 km,
  Střílet jsem po nich mohl si na 30 km, navíc neměli REB podporu.

  I když ty vzdálenosti zdvojnásobíš, stále je to pro obranu velký problém, protože neví, že se něco blíží. Na ničení cílů mažeš použít velké množství sbd, jsow nebo aargm.

  Jak píše Ivan, nemusí to být zrovna F-35 která odpálí zbraň.

  To co jsme napsal na začátku je kill chain, stealt i REB fungují na principu jeho přetržení. Přetrhneš řetěz a proces začíná od začátku. Každá sekunda kdy oddálíš detekci se počítá, když to protáhneš na minuty ...

  Další věc na kterou zapomínáš je, že až někdy ty nové systémy dostanou do výzbroje v řádu pár kusů, druhá strana na ně bude mít protiopatření a zbraně určené k jejich zničení. Když PVO nedokáže zamezit letadlům v odpálení zbraní, tak selhalo...


  SOAR má detekční vzdálenost na manpady 10 km, zachytí je ještě když jim hoří motor.
  30 km u AAM, 50 km u velkých raket (to např das umí na stovky kilometrů)
  5 km má mít u vyhořelé AAM, zdroj forum, ale dává to smysl.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:58 30.07.2015

  Na eliminaci letky F-35 je tedy potřeba hromada drahé a zranitelné pozemní techniky, hromada drahých střel a peruť letounů 4. generace. Čili technika za miliardy dolarů, možná i ...Zobrazit celý příspěvek

  Na eliminaci letky F-35 je tedy potřeba hromada drahé a zranitelné pozemní techniky, hromada drahých střel a peruť letounů 4. generace. Čili technika za miliardy dolarů, možná i několik málo desítek, k tomu spousta odborného personálu a pilotů. Proti nim letí čtyři letadla v celkové ceně zhruba půl miliardy se čtyřmi lidmi na palubě. Já vám nevím, ale tohle zní jako sakra úspěšný program :-)Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  09:17 30.07.2015

  "Jinak, pokud dobře počítám, tak 0,001m^2 je 10cm^2. Nějak se mi nechce věřit, že by se něco tak malého dalo zaměřit na 400km. A pokud k tomu ještě vezmu nějaké to rušení... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jinak, pokud dobře počítám, tak 0,001m^2 je 10cm^2. Nějak se mi nechce věřit, že by se něco tak malého dalo zaměřit na 400km. A pokud k tomu ještě vezmu nějaké to rušení... Ale hádat se nebudu, když to tvrdí, tak na tom asi něco bude. "

  Stale, sa bavime o neexistujucom radare a ako sa hovori, papier znesie vsetko. Ale aj keby boli udaje pravdive, zabuda sa na dovod preco L-band/VHF sa pouziva pri prehladovych radaroch. A tou je nizke rozlisenie ... nielenze nevieme povedat kde presne je ciel, ale ani nevieme o aky ciel ide. Je to F-35tka ? Alebo falosny ciel typu Mald? Strielat defacto naslepo drahe strely z S-300/S-400viek, na lacne navnady mi nepride ako moc dobry napad. A urcite nieje nahoda, ze uz existuje nejeden vojensky program na vyrobu dalsich podobnych striel.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  08:30 30.07.2015

  Vestly: jo, a ještě jedna věc. Na konci jste se ptal: "Inak, cím presne by ten radar tá F-35 zneskodnila"? To je právě ten problém, že asi zcela nechápete 5. generaci. F35 přece ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: jo, a ještě jedna věc. Na konci jste se ptal: "Inak, cím presne by ten radar tá F-35 zneskodnila"?

  To je právě ten problém, že asi zcela nechápete 5. generaci. F35 přece nemusí nutně radar ničit sama. Radar může zničit jiný prvek z integrovaného systému bojiště. Proč na ničení radaru, tedy na extrémně nebezpečnou misi, posílat extrémně drahou stíhačku? Copak neexistují střely s plochou dráhou letu? Nevyvíjejí se bezpilotní prostředky, které to dokážou? Nevyvíjejí se hypersonické střely, hypersonické bombardéry?
  Američani už testují X37. F15 má být schopna raketou dopravovat malé satelity na obežnou dráhu. Zvyšuje se tak jejich flexibilita a dramaticky klesá cena dopravy na oběžnou dráhu. Můžeme si být jistí, že nemají v plánu vynést na oběžnou dráhu i zbraně, schopné přesného a především rychlého konvenčního úderu?Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  08:17 30.07.2015

  Vestly: tak tu zprávu od GAO jsem přečetl a je to samé: may, may not, could. Cena je podle popisu "Costs by Service", což může zahrnovat opravdu cokoli, ale s největší ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: tak tu zprávu od GAO jsem přečetl a je to samé: may, may not, could.
  Cena je podle popisu "Costs by Service", což může zahrnovat opravdu cokoli, ale s největší pravděpodobností i výcvik, náhradní díly a asi i provoz. V grafu je to dokonce rozděleno i na "development", tedy vývoj. Myslím, že tohle F35 hodně znevýhodňuje, protože její cena se počítá komplexně se vším všudy, což se dosud u jiných letadel moc nedělalo.
  Někde jsem četl (myslím, že v diskuzi o Typhoonu a Su-30MKI), že cena Su-35 je nějakých 65 mil. USD. Je třeba si ale uvědomit, že to je cena za jeden kus, nejsou k tomu vyčísleny ostatní náklady, výcvik pilotů, zaškolení mechaniků, pozemní zabezpečení, náhradní díly apod. Pak to samozřejmně vypadá, jak je to levné, ale realita bude jiná.

  Jinak, pokud dobře počítám, tak 0,001m^2 je 10cm^2. Nějak se mi nechce věřit, že by se něco tak malého dalo zaměřit na 400km. A pokud k tomu ještě vezmu nějaké to rušení... Ale hádat se nebudu, když to tvrdí, tak na tom asi něco bude.

  Jinak sestřelovat raketu raketou, to už se řeší opravdu dlouho. To, že to umí, již tvrdili američani v první válce v zálivu (myslím tím SCUD vs. Patriot), ale výsledek nebyl nic moc. To, že se občas trefíte, ale spíš občas netrefíte, není zase taková výhra. To už bych spíš věřil palubním laserům, které podle mne do budoucna budou zásadním prvkem protiraketové obrany letadel.
  Mimochodem, i PLŘS se už vyvíjejí jako stealth, právě proto, aby protivník měl minimální šanci zjistit, že na něj raketa letí a nehohl se tak bránit. A stealth není jen o RCS, ale obecně o potlačení všech demaskujících efektů, včetně IR stopy, kouřové stopy, hluku, elektromagnetického vyzařování,...Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  00:42 30.07.2015

  Odkazy sa na to hladaju celkom tazko a vacsinou to je v Rustine. V kazdom pripade som sa docital, ze to testovali na Su-35S a fungovalo to. Kde si sa dostal k tej detekcii 5km ...Zobrazit celý příspěvek

  Odkazy sa na to hladaju celkom tazko a vacsinou to je v Rustine. V kazdom pripade som sa docital, ze to testovali na Su-35S a fungovalo to.

  Kde si sa dostal k tej detekcii 5km ak rakete nehori motor?Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  00:25 30.07.2015

  Sice som to sem uz dal, ale budis.. novy L-band: http://www.pdf-archive.com/201... novy ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice som to sem uz dal, ale budis..

  novy L-band:
  http://www.pdf-archive.com/201...
  novy S-band:
  http://www.pdf-archive.com/201...

  L-band stroj detekuje, presny target acquisition dava S-300-ke pravdepodobne iny radar, tak ako to vidime v komplete nebo.

  logik:
  dufam, že si nemylis cenu F-35 bez motoru a s motorom.. a tych 85mil za F-35A je skor zbozne prianie ako realita, preto som aj napisal ze :
  "ked konecne F-35 dokoncia cena padne realne tak na 120M za A"
  Postupne sa to znizi tak na 100 mil, menej nie..

  Neviem co ti ide, ale S-300 nieje jediny system ktory tak funguje. Jednoducho mu radar dava priblizne, ale dostatocne presne udaje a ked je dostatocne blizko tak sa zamera ahr, ktory je v rakete.

  Teraz to mozno potrebuje celkom rozmernu aparaturu, ale za takych 5-10 rokov?
  Treba si uvedomit, že Nebo sa uz 5 rokov seriovo vyraba.

  Napriklad taky Cinania pracuju na ich vlastom UAV AWACSe, ktory je robení na detekovanie stealth lietadiel (Divine Eagle, uz som ho raz spomenul).

  Inak, cím presne by ten radar tá F-35 zneskodnila?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 11