Opevňování východní Evropy: Rheinmetall investuje a Bundeswehr řeší infrastrukturu v Litvě

Opevňování východní Evropy: Rheinmetall investuje a Bundeswehr řeší infrastrukturu v Litvě
Německá armáda v Litvě / št. srž. A. Čemerkos / KAM nuotr. (Zvětšit)

Berlín a Vilnius intenzivně pracují na trvalém umístění jednotek Bundeswehru na litevském území. Do roku 2027 obě země počítají s přítomností 5000 německých vojáků na základnách Rūdninkai a Rukla. Stále ovšem zbývá vyřešit financování výstavby nezbytné infrastruktury. Mezivládní spolupráci doplňuje soukromý sektor investicemi do litevského obranného průmyslu.

Německá zbrojovka Rheinmetall plánuje investovat více než 180 milionů eur do nové litevské továrny na výrobu munice. Podpis dohody oznámila podle týdeníku Die Zeit Aušrinė Armonaitėová, ministryně hospodářství a inovací Litvy, minulý týden v pondělí. V závodě, který bude vyrábět dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů, vznikne nejméně 150 pracovních míst.

Aušrinė Armonaitėová označila plán Rheinmetallu za „mimořádně důležitý krok k uspokojení okamžitých obranných a bezpečnostních potřeb Litvy“, který zemi „pomůže zajistit nepřetržitý přístup k nezbytným zbraním a munici“. Umístění závodu, jenž v pobaltské zemi získal status projektu celostátního významu, má být oznámeno v příštích týdnech. Ohledně možného zahájení výstavby nebyly uvedeny žádné podrobnosti.

Rheinmetall potvrdil plány na výstavbu muničního výrobního závodu v polovině března. O měsíc později došlo k podpisu memoranda o porozumění s litevskou vládou. Vilnius krátce poté schválil několik legislativních změn, které usnadňují a urychlují investice obranných společností. Rheinmetall je za takový vývoj a za dlouhodobé partnerství s Litvou velmi vděčný, což potvrdil generální ředitel společnosti Armin Papperger: „[Partnerství s Litvou] pasuje do naší vize být jedním z pilířů pro zajištění národní a mezinárodní bezpečnosti.“

Rheinmetall již v Litvě působí. Od léta 2022 provozuje společně s německou obrannou společností Krauss-Maffei Wegmann (KMW) středisko údržby. Provádí se zde opravy a servis armádních vozidel jednotek NATO umístěných v pobaltských státech a hlavních bojových tanků Leopard 2, které Německo předalo Ukrajině.

Die Zeit rovněž nepřímo naznačil, že místní dceřiné německé podniky budou poskytovat své výrobky a služby 45. obrněné brigádě (PzBrig 45) dislokované na litevském území. PzBrig 45 budou podle plánů Berlína tvořit dva stávající bojové prapory německé armády: 122. obrněný pěší prapor PzGrenBtl 122 (Panzergrenadierbataillon 122) z Oberviechtachu s bojovými vozidly pěchoty Puma a 203. obrněný prapor PzBtl 203 (Panzerbataillon 203) z Augustdorfu s tanky Leopard 2. Třetím praporem se stane mnohonárodní jednotka složená z pravidelně rotujících vojáků (pokračování alianční Enhanced Forward Presence Battlegroup na litevském území).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi

Litevské ozbrojené síly (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) na základě současných pěších a ...

Litva převzala další obrněná vozidla JLTV

Do Litvy s předstihem dorazila poslední várka 50 víceúčelových obrněných vozidel JLTV (Joint Light ...

PREMIUM Potvrzeno: Tanky Leopard 2A8 pro litevskou mechanizovanou divizi

Litevská Národní rada pro obranu VGT (Valstybės gynimo taryba) odsouhlasila nákup německých tanků ...

Litva převzala všechna bojová vozidla pěchoty Vilkas

Litevská armáda převzala 24. února poslední z první várky 91 objednaných kolových bojových vozidel ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.