Oprava ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov potrvá roky

Oprava ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov potrvá roky
Admiral Kuzněcov v plovoucím doku PD-50 / Christopher Michel , CC BY 2.0 (Zvětšit)

Jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov prochází opravami v docích 35. Střediska pro opravy lodí „Zvezdočka“ (35. SRZ) v Murmansku. S předávkou námořnictvu se počítalo v květnu 2021. Nyní se ale kvůli problémům s úpravou suchých doků datum předání posunulo nejméně na rok 2023. S případným bojovým nasazením se tedy nedá počítat dříve než v roce 2024.

Problémy s jedinou ruskou letadlovou lodí Admiral Kuzněcov neberou konce. Po neslavné poslední plavbě k Sýrii v roce 2016 Admiral Kuzněcov zamířil v říjnu 2017 k několikaleté opravě do Murmanska. Opravy lodě, zejména výměnu zastaralých a poruchových kotlů na topný olej, zajišťuje Sjednocená loďařská korporace.

S dokončením oprav se původně počítalo v roce 2020 a s návratem do služby v roce 2021. Podle odhadů z konce roku 2019 opravy přijdou na 60 až 65 miliard rublů (20 až 22 miliard Kč).

Následně ale došlo k několika fatálním událostem. Na konci listopadu 2018 se potopil obří plovoucí dok PD-50 (viz úvodní obrázek). Loď byla přitom umístěná v doku a tak tak zachráněná před potopením. Jeden z padajících jeřábů ale zasáhl trup letadlové lodě a vytvořil trhlinu o rozměrech 5×4 metrů. Jeřáb poškodil také několik pater v podpalubí. Později na následky nehody zemřel jeden člověk.

Dok PD-50 byl přitom zcela nezbytný pro dokončení oprav Admirala Kuzněcova ‒ loď má mimo jiné již demontovány obří lodní šrouby.

V polovině prosince 2019 došlo k požáru v podpalubí lodě. Požár vznikl kvůli vznícení hromady hadrů nasáklých topným olejem (palivo lodě). Olej zapálila žhavá struska, která se uvolnila během svařování. Zasaženo bylo 600 m2 podpalubí. Na následky požáru zemřeli dva lidé.


Současná pozice letadlové lodě Admiral Kuzněcov v Murmansku

Výstavba nového plovoucího doku nebo přesun druhého plovoucího doku PD-41 z Vladivostoku do Murmanska se ukázala jako nereálná. V Murmansku ale není dostatečně velký dok schopný pojmout tak velkou loď a opravit ji „na suchu“.

V červenci 2019 proto Spojená loďařská korporace zadala petrohradské firmě Investice. Inženýrství. Konstrukce (IIK) úkol spojit a prodloužit dva menší suché doky v Murmansku do jednoho velkého (viz schéma a mapa níže). Součástí je také modernizace všech zařízení doku a výstavba nových dokovacích a hradicích systémů. 

Projekt vytvoření jednoho velkého suchého doku v Murmansku pro potřeby Severní flotily je diskutován minimálně již od roku 2012. Obří suchý dok se hodí nejen k opravám velkých lodí, ale i ponorek. Nehoda doku PD-50 celý projekt výrazně uspíšila.

Vybraný kratší dok měří na délku 187 metrů a je široký 28 metrů. Vedlejší delší dok měří 238 metrů a je široký 30,8 metru. Hloubka obou doků je 20 metrů. Podle ruského blogu BMPD po dokončení půjde o největší suchý dok v Rusku schopný pojmout lodě dlouhé 335 metrů a široké 70 metrů. Letadlová loď Admiral Kuzněcov měří na délku 304,5 m na šířku 72 metrů, okraje lodě tedy budou lehce přesahovat přes okraje doku (viz schéma).


Propojení obou doků probíhá zřejmě podle tohoto schématu, které v roce 2016 uveřejnil specializovaný časopis Věstník technologie stavby a opravy lodí; větší foto / přes forums.airbase.ru

Petrohradská firma mohla počítat s rozpočtem 20 miliard rublů (6,73 miliardy Kč), přičemž sedm miliard rublů již bylo zaplaceno jako záloha. 

Původně se ale do stavby nikdo nehrnul a Alexej Rachmanov, šéf Spojené loďařské korporace, uvedl, že Korporace neměla v uzavíraní smluv příliš na výběr. „Tři obři stavební společnosti, dobře známé na ruském trhu, se odmítly účastnit tohoto riskantního projektu. Vybrali jsme nejlepší dostupné řešení,“ uvedl Rachamnov v rozhovoru pro Kommersant.

Riziko pro stavební firmy spočívá zejména ve složitosti celého projektu, šibeničních lhůtách a zejména v tom, že úprava doku a oprava letadlové lodě měla probíhat současně. Nejprve se počítalo s odstraněním podélné přepážky mezi oběma suchými doky, prodloužení doků a umístění letadlové lodě do vzniknuvšího obřího suchého doku.

Následně by došlo k vytvoření nouzové hráze a odčerpání vody. Tak mohla začít oprava letadlové lodě.


Bourání příčky mezi oběma suchými doky 11. listopadu 2019; větší foto / 35. Středisko

Teprve poté by bylo usazeno nové obří stavidlo a vybudovány další nutné systémy vzniknuvšího obřího doku (jeřáby, kotvící prvky, skluz atd.). Práce na suchém doku měla pokračovat ještě tři roky po dokončení opravy lodě. Už v době uzavření smlouvy v roce 2019 se ale ozývaly hlasy, že současně budovat suchý dok a opravovat loď v něm je nereálné.

Podle přiložené mapy a fotky jde tušit, že pro vytvoření jednoho suchého doku je nutné provést obrovské bourací a stavební práce. Nemluvě o obřích bezpečnostních (pro pracovníky, loď i dok) rizicích kombinovaných prací. Opravdu zřejmě nepůjde o snadný projekt, protože podle pár dní staré zprávy deníku Kommersant dokončení první fáze výstavby doku (viz dále) se posunulo na květen 2021. Korporace už petrohradské firmě pohrozila vypovězením smlouvy.

Petrohradská společnost IIK má i další problémy. V polovině letošního února rozhodl soud v Petrohradě o konkurzním řízení ruské banky Sberbank proti firmě IIK. Výše pohledávek činí 925 milionů rublů (311 milionů Kč) a další jednání soudu je naplánováno na 29. dubna.


Suché doky SRZ-35. Po odstranění podelné přepážky dojde ke vzniku jednoho obřího suchého doku. Mapové podklady jsou zřejmě z roku 2019 a neukazují tedy žádné stavební práce.

Petrohradské firmě tedy hrozí další pokuty za neplnění smlouvy s výstavbou suchého doku v Murmansku. Podle uzavřené smlouvy měla být stavební dokumentace pro první fázi projektu vypracována do 10. srpna 2019 a stavební práce první fáze dokončeny 28. listopadu 2019. Co je obsahem „první fáze“ není známo (zřejmě především bourací práce), ale podle deníku Kommersant petrohradská firma k 24. březnu nepředala stavební dokumentaci a objem práci první fáze nepřesáhl 15 %.

V každém případě s dokončením objemu stavebních prací, které jsou nutné pro umístění letadlové lodě Admirál Kuzněcov do vzniknuvšího doku, se počítá nejdříve v květnu 2021.

Vedoucí výzkumný pracovník v moskevském think-tanku Centrum pro analýzu strategií a technologií (CAST) Michail Barabanov k tomu říká: „Přizpůsobení doků je složitý projekt, takový objem prací potrvá dva až tři roky, takže není překvapivé, že se lhůty prodloužily. Pokud jde o Admirala Kuzněcova, úspěchem bude dokončení rekonstrukce v roce 2023.“

Po předání lodě ale budou následovat několikaměsíční námořní zkoušky a testy. Pokud půjde vše podle plánu s prvním bojovým nasazením lodě lze počítat nejdřív roce 2024. Tedy osm let po posledním nasazení v Sýrii.

Zdroj: Kommersant

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Záhada černého kouře ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov vyřešena

Na mnoha fotografiích ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov stoupá z jejího komínu mocný sloup ...

Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov ještě není odepsaná

Moskva nevzdává snahu o renovaci své jediné letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Následky prosincového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  08:01 11.04.2020

  Nikdy jsem nepochopil, co je tak složitého na stavbě suchého doku. Vybagrovat díru, vebetonovat vanu, osadit vrata, čerpadla a jeřáby, to snad mohli zvládnout i v Rusku ?

  Nikdy jsem nepochopil, co je tak složitého na stavbě suchého doku. Vybagrovat díru, vebetonovat vanu, osadit vrata, čerpadla a jeřáby, to snad mohli zvládnout i v Rusku ?

 • danny
  16:14 08.04.2020

  Kuzněcov mi čím dál víc připomíná takové ty velké, ne moc dobře fungující firmy v krizi, které se označují za "to big to fail". Moc velká zůstatková hodnota na to poslat ho do ...Zobrazit celý příspěvek

  Kuzněcov mi čím dál víc připomíná takové ty velké, ne moc dobře fungující firmy v krizi, které se označují za "to big to fail". Moc velká zůstatková hodnota na to poslat ho do šrotu, na druhou stranu moc drahý na opravu a provoz.
  Jeho hodnotu vidím opravdu hlavně jako platformu pro udržení schopnosti palubního letectva, tréningovou platformu výcvik opravárenských kapacit a ještě jako dobrý motiv pro vybudování velkého suchého doku. Ten se bude hodit na řadu dalších akcí (např. opravy ponorek) a Rusku sakra chybí.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:19 08.04.2020

  "Prejde nejakych desat rokov a Rusi si daju poriadne LL postavit v Cine. " No oni jsou na tom tak skvěle a nějakým vlastním pinožením se s vývojem a výrobou se vůbec nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

  "Prejde nejakych desat rokov a Rusi si daju poriadne LL postavit v Cine. "

  No oni jsou na tom tak skvěle a nějakým vlastním pinožením se s vývojem a výrobou se vůbec nemusí zabývat (ale KDYBY chtěli, tak mají ale úplně všechno nejlepší vlastní!!), že si nechají v Číně stavět nejen letadlovky, ale zdá se že i moderní tanky, stíhače 5. generace a časem i rakety pro vesmír.
  A všechno to budou levou zadní financovat z ropy která je tak drahá, že se např. ruská dopravní síť, zdravotnictví a důchodový systém vyloženě topí v přebytcích a v tom nejlepším, co jsou schopné současné technologie nabídnout!Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:23 08.04.2020

  Inak, ešte sa môže stať, že Kuznecov bude nakoniec jediná lietadlovka, na ktorej palube sa neobjaví koronavírus. ;-p De Gaulle to už možno chytil: ...Zobrazit celý příspěvek

  Inak, ešte sa môže stať, že Kuznecov bude nakoniec jediná lietadlovka, na ktorej palube sa neobjaví koronavírus. ;-p De Gaulle to už možno chytil: https://svet.sme.sk/c/22379255... Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:09 08.04.2020

   PavolR: Trošku černý humor, ale hodně povedený. Díky:-D

   PavolR: Trošku černý humor, ale hodně povedený. Díky:-D

 • flanker.jirka
  17:34 07.04.2020

  ...možná to celé drží "nad vodou" jen z politických důvodů, třeba to jednou přejmenují na "prezident Putin" :-D

  ...možná to celé drží "nad vodou" jen z politických důvodů, třeba to jednou přejmenují na "prezident Putin" :-D

 • Storm
  13:54 07.04.2020

  PaloSatko: Prejde nejakych desat rokov a Rusi si daju poriadne LL postavit v Cine. Tak ako Mistraly. Aby je taky náhodou nedostali z té Číny stejně jako ty Mistraly z Francie? ...Zobrazit celý příspěvek

  PaloSatko:
  Prejde nejakych desat rokov a Rusi si daju poriadne LL postavit v Cine. Tak ako Mistraly.

  Aby je taky náhodou nedostali z té Číny stejně jako ty Mistraly z Francie? A na víc... Navíc jsem si teda určitě nevšimnul že by Čína podporovala stavbou zbraní sousedy na které má chuť a jednou si je dá k obědu ( teď nemyslím nikoho konkrétního, ale je to všeobecné zamyšlení )...

  StandaBlábol:
  A koupí tam taky námořní stíhačky, AWACSy, dopravní a tankovací stroje?
  reakce PalaSatka:
  To ani nemozes mysliet vazne. Vsetko co spominas prave upgraduju.

  Můžeš konkrétně jmenovat, jako zapálený insider, co konkrétně "upgraduju"???
  Konkrétně mě zajímají ty AWACSy, tedy uveď ty smyslupné, co vydrží ve vzduchu trochu déle než kamovy a co dokážou trochu více než viset v luftě kousek od letadlové lodi... Taky mě zajímá čím provádějí COD... A zejména jestli ty stroje dokáží z pozemní základny přepravit motor Migu29 za plného letového provozu lodi ( pomiňme teď na chvíli fakt, že tento rezavý střep nedokáže zvládnout plný intenzivní letový provoz vůbec ) ... Nějakou Mi26 ani nezmiňuj... ta přistáním odstaví letadlovku z provozu na pěkně dlouho...

  Pauli:
  Nebylo by rychlejší připnout ho za remorkér a odtáhnout někam ,kde to půjde rychleji ?

  No dyť jo... Oni ho jsou schopni škubat na laně přes půl planety, jen aby si taky zabojovala... Vždyť ta škatule poháněna vlečnými loděmi vlastně ani žádné lodní šrouby nepotřebuje... Prostě to překlasifikují na loď bez vlastního strojního pohonu...

  Roland:
  Jsem jedinej, komu Givi občas chybí?

  Pauli:
  Zaměstnavatel mu přikázal změnit nick. Teď má nějaký nový zdejší ruskočínskomilecký...

  To víš že se třeba konkrétně mi stýská... Jak po Givim tak i po Cernakusovi... Naštěstí tady máme na hraní takové experty jako jsou PaloSatko, StrikeHawk a další, kteří je snadno zastoupí... A bez kterých by tu byla ukrutná nuda...

  Sabuk:
  Kdyby měli francouzské Mistrali, tak Kuzněcova asi už dávno vyřadili. Přeci jenom leteckou techniku umí líp a postavit pro výsadkovou loď VTOL stíhačku by pro ně bylo elegantním řešením.

  Rakce:
  Ledatak elegantním sen, ale zůstane jen u toho snu... Námořní letadla jim moc nejdou a VTOL nebo STOVL jim nejdou vůbec... Ty námořní Jaky o které se pokusili byly takové krámy, že se do dalších takových letadel chytře nepouštěli...Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   14:40 07.04.2020

   Storm neblbni, preco by mala ruska Ll fungovat ako americka Ll. Rusi nemaju ambicie robit svetoveho policajta niekde v prdeloviciach na druhom konci sveta. Realne potrebuju ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm neblbni, preco by mala ruska Ll fungovat ako americka Ll. Rusi nemaju ambicie robit svetoveho policajta niekde v prdeloviciach na druhom konci sveta. Realne potrebuju ochranovat len dva pristupy k svojej pevnine. AWACS a zasobovanie zvladnu v pohode z pobrezia. Pouzivaj realitu.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    15:00 07.04.2020

    Palo zrovna vymyslel novou kategorii: letadlová loď pro obranu pobřeží. Průzkum zajistí pozemní AWACS a chránit ji budou Su-35 z nejbližšího letiště. Jen je mi záhadou, pokud má ...Zobrazit celý příspěvek

    Palo zrovna vymyslel novou kategorii: letadlová loď pro obranu pobřeží. Průzkum zajistí pozemní AWACS a chránit ji budou Su-35 z nejbližšího letiště. Jen je mi záhadou, pokud má operovat v dosahu pozemních letadel, k čemu jim vlastně bude dobrá.A jak si představuješ to zásobování z pobřeží, když na ní ta letadla nepřistanou. Budou jim ty motory shazovat na padáku?Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     17:03 07.04.2020

     Neblabol dobre vies na co ich chceli pouzivat. Mali ochranit oblast kde v case napatia mali operovat ponorky s balistickymi raketami.

     Neblabol dobre vies na co ich chceli pouzivat. Mali ochranit oblast kde v case napatia mali operovat ponorky s balistickymi raketami.

     • StandaBlabol
      17:50 07.04.2020

      Měly poskytovat vzdušné krytí lodím a ponorkám. Ale v žádném případě neplánovali jejich nasazení pouze v oblastech dosažitelných letectvem z pozemních základen. Proto pro ně taky ...Zobrazit celý příspěvek

      Měly poskytovat vzdušné krytí lodím a ponorkám. Ale v žádném případě neplánovali jejich nasazení pouze v oblastech dosažitelných letectvem z pozemních základen. Proto pro ně taky vyvíjeli všechny kategorie letadel, včetně AWACSu. Ty jsi tu udělal z letadlové lodě něco, co by nemělo opustit pobřežní vody a zůstat v dosahu AWACSu z pevniny. Sorry, ale to je totální pitomost.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      18:07 07.04.2020

      Tak chod vysvetlit Britom že su pitomci. Tiež nemaju lietadlovy AWACS na novych LL.

      Tak chod vysvetlit Britom že su pitomci. Tiež nemaju lietadlovy AWACS na novych LL.

     • Horny
      18:44 07.04.2020

      palo satko - 1) že jsou angláni ohledně efektivity nákladů vojenských projektů tak trochu blbí (viz. modernizace letadlové lodi Ark Royal a mnoho dalšího) ví všichni. Mají to ...Zobrazit celý příspěvek

      palo satko -

      1) že jsou angláni ohledně efektivity nákladů vojenských projektů tak trochu blbí (viz. modernizace letadlové lodi Ark Royal a mnoho dalšího) ví všichni. Mají to prostě v národní povaze už od dob Francise Drakea. To se jim nemusí vysvětlovat.
      2) F35 je vzhledem ke svým schopnostem vlastně takový "miniAWACS".
      3) Původně se plánovalo, že katapulty (a tudíž i schopnost nést např. Hawkeye) dostane alespoň Prince of Wales. Nakonec z toho ale z "úsporných" důvodů sešlo, viz. bod 1.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:46 07.04.2020

      Hezky se z toho snažíš vykecat a vykroutit, ale marně, jen to .... rozmazáš, takže víc smrdí. Ty jsi netvrdil, že jim stačí vrtulníkovej AWACs, jako má QE. Ty jsi tvrdil totální ...Zobrazit celý příspěvek

      Hezky se z toho snažíš vykecat a vykroutit, ale marně, jen to .... rozmazáš, takže víc smrdí.

      Ty jsi netvrdil, že jim stačí vrtulníkovej AWACs, jako má QE. Ty jsi tvrdil totální pitomost, že jim AEW bude zajišťovaná z pevniny.Skrýt celý příspěvek

   • History
    15:29 07.04.2020

    A ta podivuhodná cesta do Sýrie byla co přesně, ochrana jižní hranice Ruska?

    A ta podivuhodná cesta do Sýrie byla co přesně, ochrana jižní hranice Ruska?

    • palo satko
     16:54 07.04.2020

     Isli si vyskusat ci to zvladnu v realnom nasadeni. No a zistili ze nie. Problem by bol keby to zistili az pri obrane Murmanska.

     Isli si vyskusat ci to zvladnu v realnom nasadeni. No a zistili ze nie. Problem by bol keby to zistili az pri obrane Murmanska.

     • logik
      18:47 07.04.2020

      Sorry, ale to, že nejsou schopný na letadlový lodi rozumně přistát, to mohli zjistit klidně doma na cvičení, na to nemuseli jezdit kolem celý Evropy si utrhnout ostudu....

      Sorry, ale to, že nejsou schopný na letadlový lodi rozumně přistát, to mohli zjistit klidně doma na cvičení, na to nemuseli jezdit kolem celý Evropy si utrhnout ostudu....

     • History
      19:07 07.04.2020

      Obrana Murmanska a Kuzněcov? To by nevymyslel snad ani Rus. PVO této lodi převyšuje pozemní možnosti přístavu?

      Obrana Murmanska a Kuzněcov? To by nevymyslel snad ani Rus. PVO této lodi převyšuje pozemní možnosti přístavu?

  • Sabuk
   16:07 07.04.2020

   Na letadlovku Rusové nemají peníze ani znalosti. Je to jen divadlo pro domácí publikum. Oprava vyšumí do ztracena. Kuzněcov i křižník Kirov mají 40 let.. Největší bojová loď ...Zobrazit celý příspěvek

   Na letadlovku Rusové nemají peníze ani znalosti. Je to jen divadlo pro domácí publikum. Oprava vyšumí do ztracena. Kuzněcov i křižník Kirov mají 40 let.. Největší bojová loď kterou teď dokáží postavit je fregata (4,5kt) +ledoborec Arktika (25kt)
   Potřebovali by náhradu ze nedodané Mistrali (22kt) z Francie o které velmi stáli. Sami se je nevyrobí ( jinak by to už dávno udělali) a hrdost jim nedovolí koupit to od Číňanů.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  07:19 07.04.2020

  Prejde nejakych desat rokov a Rusi si daju poriadne LL postavit v Cine. Tak ako Mistraly.

  Prejde nejakych desat rokov a Rusi si daju poriadne LL postavit v Cine. Tak ako Mistraly.

  • History
   09:07 07.04.2020

   Teď mít tak stroj času... Nicméně sebe považuji za skeptika a nenapadá mne jediný rozumný důvod, proč by za deset let bylo v rozpočtu Ruska více financí na novou letadlovou ...Zobrazit celý příspěvek

   Teď mít tak stroj času... Nicméně sebe považuji za skeptika a nenapadá mne jediný rozumný důvod, proč by za deset let bylo v rozpočtu Ruska více financí na novou letadlovou loď/lodě (opravdu jste myslel množné číslo?), než teď?Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    09:19 07.04.2020

    Samozrejme ze mnozne cislo, minimalne dve. V peniazoch problem nebude. Rusko je hospodarsky vo velmi dobrej kondicii.

    Samozrejme ze mnozne cislo, minimalne dve. V peniazoch problem nebude. Rusko je hospodarsky vo velmi dobrej kondicii.

    • StandaBlabol
     09:23 07.04.2020

     Ty jsi komik...

     Ty jsi komik...

    • Miroslav
     12:43 07.04.2020

     Akurát som bol natankovať. Čo liter nafty, to jedno euro. Rusi, ako štát žijúci z predaja ropy a plynu musia byť skutočne nadšení z vývoja cien na trhu

     Akurát som bol natankovať. Čo liter nafty, to jedno euro. Rusi, ako štát žijúci z predaja ropy a plynu musia byť skutočne nadšení z vývoja cien na trhu

  • StandaBlabol
   09:27 07.04.2020

   A koupí tam taky námořní stíhačky, AWACSy, dopravní a tankovací stroje? Protože nic z toho nevyvíjejí a za deset let mít nebudou.

   A koupí tam taky námořní stíhačky, AWACSy, dopravní a tankovací stroje? Protože nic z toho nevyvíjejí a za deset let mít nebudou.

   • palo satko
    09:36 07.04.2020

    To ani nemozes mysliet vazne. Vsetko co spominas prave upgraduju.

    To ani nemozes mysliet vazne. Vsetko co spominas prave upgraduju.

    • StandaBlabol
     10:21 07.04.2020

     Co upgradují? Stařičké Kamovy a Mig-29 pocházející sedmdesátých let? Ty mluvíš o roce 2030 a dál. To by tu čínskou letadlovku provozovali jako bojové plavidlo nebo jako muzeum? ...Zobrazit celý příspěvek

     Co upgradují? Stařičké Kamovy a Mig-29 pocházející sedmdesátých let? Ty mluvíš o roce 2030 a dál. To by tu čínskou letadlovku provozovali jako bojové plavidlo nebo jako muzeum? Kromě toho Migy-29K podle Indů v podstatě při každém přistání na lodi utrpí poškození, protože jejich drak není dost odolný pro brzdné háky. A chtějí je nahradit Rafale nebo F/A-18. To myslíš vážně, že tímhle by někdo vyzbrojoval loď po roce 2030?Skrýt celý příspěvek

   • History
    09:43 07.04.2020

    To už nebude potřeba. Oni mají v takové "kondici" hospodářství, že postaví rovnou letadlovou loď s velikostí přistávací paluby pro Berjev A-100 a stíhači nebudou potřebovat ...Zobrazit celý příspěvek

    To už nebude potřeba. Oni mají v takové "kondici" hospodářství, že postaví rovnou letadlovou loď s velikostí přistávací paluby pro
    Berjev A-100 a stíhači nebudou potřebovat přistávací hák.Skrýt celý příspěvek

  • El Duderino
   12:00 07.04.2020

   Ano, svata pravda. Cinska firma Trumpeter uz ma formy na stavbu Kuzmica davno hotovu.

   https://www.amazon.com/Trumpet...

   Ano, svata pravda. Cinska firma Trumpeter uz ma formy na stavbu Kuzmica davno hotovu.

   https://www.amazon.com/Trumpet...

 • simpanz
  22:44 06.04.2020

  Škoda až ji zrenovujou že se nevejde k Auroře.

  Škoda až ji zrenovujou že se nevejde k Auroře.

 • StandaBlabol
  17:50 06.04.2020

  To je zoufalé, jak vždycky lžou, aby nemuseli přiznat problém. A přiznají se, až když je to celé u ledu. Třeba tady nejdřív tvrdili, že o nic nejde, protože práce v doku jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zoufalé, jak vždycky lžou, aby nemuseli přiznat problém. A přiznají se, až když je to celé u ledu. Třeba tady nejdřív tvrdili, že o nic nejde, protože práce v doku jsou hotové a už ho dál nepotřebují. To jako tehdy nevěděli, že nemají šrouby....?

  Jinak opravy toho moc neřeší. Jestli ji zařadí do služby 2024 (to znamená spíš někdy 2026 - 2030), tak v té době už hlavní ofenzivní zbrani S-700 Granit vyprší technická životnost, elektronické systémy budou zastaralé, dál pro ni nebudou mít námořní AWACS ani dopravní stroje. Mimochodem, není jasné co plánují udělat s nespolehlivým systémem záchytných lan. Takže může sloužit maximálně jako školní loď. A k čemu, když žádná další není ve stavbě ani v plánu? Celé to nedává smysl a podle mě jen oddalují přiznání, že s letadlovkama skončili.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   20:18 06.04.2020

   tak žádná mocnost se problémy nechlubí. Spíš mě zaujalo jak někteří o RF uvažují odezdi ke zdi, buď je Putin diktátor nebo naopak slaboch když jedná diplomaticky. Nepochybuj že ...Zobrazit celý příspěvek

   tak žádná mocnost se problémy nechlubí.
   Spíš mě zaujalo jak někteří o RF uvažují odezdi ke zdi, buď je Putin diktátor nebo naopak slaboch když jedná diplomaticky.
   Nepochybuj že kdyby měl jen trochu diktátorské manýry tak na ty hrubé práce v docích nažene kriminálníky z vězení jak bylo v Rusku i sovětském období tradicí. Evidentně se nějakému přirovnávání k samovládcům chce vyhnout ikdyž by třeba tímto využitím "lidí u ledu" hodně věcí popohnal, navíc by se slušně srazily náklady. A kdoví třeba na to nakonec dojde až se ukáže že náklady pro normální dělníky budou neúnosné... Ostatně i v hlavní "západní" mocnosti je využívání věznů na práci běžné a to dokonce i ve prospěch soukromého sektoru.Skrýt celý příspěvek

   • J.Vraja
    21:21 06.04.2020

    A teď mi napište co by tam uvedení vězni bez odborných znalostí udělali??Možná by loď zapálli,aby už konečně definitivně vyhořela.Otázka,ale zní jinak,nebylo by lepší vyprojektovat ...Zobrazit celý příspěvek

    A teď mi napište co by tam uvedení vězni bez odborných znalostí udělali??Možná by loď zapálli,aby už konečně definitivně vyhořela.Otázka,ale zní jinak,nebylo by lepší vyprojektovat novou a kvalitní letadlovou loď,než stále rvát prachy do něčeho,co už nejde opravit.Holt ze starě báby mladici nikdo neudělá a ani Putin to neumí!!!Skrýt celý příspěvek

    • SofF
     21:24 06.04.2020

     hmm, třeba kopali, betonovali, odváželi suť, svařovali?

     hmm, třeba kopali, betonovali, odváželi suť, svařovali?

     • StandaBlabol
      09:25 07.04.2020

      A myslíš, že je brzdí nedostatek nekvalifikované pracovní síly? Nebo spíš finance, počet velkých doků a kvalifikovaná pracovní síla?

      A myslíš, že je brzdí nedostatek nekvalifikované pracovní síly? Nebo spíš finance, počet velkých doků a kvalifikovaná pracovní síla?

   • Robo
    21:26 06.04.2020

    Neříkáte pravdu . Západní mocnosti se problémy sice nechlubí , ale rozhodně o nich transparentně a většinou podrobně informují . To je rozdíl oproti totalitním diktátorským ...Zobrazit celý příspěvek

    Neříkáte pravdu .
    Západní mocnosti se problémy sice nechlubí , ale rozhodně o nich transparentně a většinou podrobně informují . To je rozdíl oproti totalitním diktátorským režimům jako je např. ten Ruský .
    Proto víme např. u F-35ítky o každé prkotině a to i těch softwarových . U Ruského SU-57 diktátor pouze velkohubě vychvaluje a jediný problém , který přiznají , je až to když jim to žuchne na kebule . Tzn. že problémů je přehršel . Ale v diktaturách se to tají .
    U Amerických letadlových lodí známe detailně i interiéry , kterých je na youtube nepřeberně . Dokonce se i podrobně řeší ucpaný záchody .
    Zkuste najít něco o Kuzněcovovi. To diktátor nedovolí . To ještě možná za Jelcina . A přitom každý ví že ta lod je peklo a trest pro námořníky .
    Na závěr .
    Jestli tvrdíte že by zvládli opravy věznové z Ruských Gulagů . Tak o Ruské technice nemáte valné mínění . Já sice také ne . Ale vím že věznové jim jsou v tomto ohledu z 90% prací úplně k ničemu .Skrýt celý příspěvek

   • Sidon
    03:56 07.04.2020

    Nazvat obeti politickych procesu zrudneho komunistickeho rezimu v sovetskem Rusku "kriminalniky" vyzaduje absolutni rezignaci na zakladni pricipy evropske civilizace. Nazyvate ...Zobrazit celý příspěvek

    Nazvat obeti politickych procesu zrudneho komunistickeho rezimu v sovetskem Rusku "kriminalniky" vyzaduje absolutni rezignaci na zakladni pricipy evropske civilizace. Nazyvate vezne nacistickych koncentracnich lagru taborniky?Skrýt celý příspěvek

    • Vojna a mír
     06:44 07.04.2020

     Nazvat obyvatele Ruských věznic “oběti politických procesů” je teda hodně demagogie. To jako Serjoža, když sedí za vraždu manželky, protože doma došla vodka, tak je politický ...Zobrazit celý příspěvek

     Nazvat obyvatele Ruských věznic “oběti politických procesů” je teda hodně demagogie. To jako Serjoža, když sedí za vraždu manželky, protože doma došla vodka, tak je politický vězeň?? Kolik jich v tom počtu vězňů bude ... 20%? Nazýváme lidské společnosti nebo spolenost podle minoritních částí jejich obsahu??
     Nazývat politickými vězni obyvatele Ruských věznic vyžaduje absolutní rezignaci na zdravý úsudek a chápání čehokoliv.
     Jinak správný úsudek viz výše. Je nesmysl myslet si, že budou vězni jako pracovní síla v tomto k užitku.
     Ale zase na druhou stranu. Jen ať budují nesmyslné a utápí dál finance ve zbytečných projektech, alespoň se dříve “ufinancují” a padnou.
     Snad už poř´adně a na dlouho.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:35 07.04.2020

      "Nazvat obyvatele Ruských věznic “oběti politických procesů” je teda hodně demagogie. " Tak nevím, opět se vyjadřuješ k věcem, o kterých nevíš. Zjisti si příběhy lídí, jako např. ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nazvat obyvatele Ruských věznic “oběti politických procesů” je teda hodně demagogie. "
      Tak nevím, opět se vyjadřuješ k věcem, o kterých nevíš. Zjisti si příběhy lídí, jako např. členky Pussy Riot (jako vůbec neobhajuju to, co udělaly, ale v každý normální demokratický zemi by to byl přestupek s pártisícovou pokutou....), paní Davydovová, Oleg Sencov, Jurij Jacenko atd.... atd... atd....Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      18:58 07.04.2020

      Můžete se se pokusit znesvětit kostel třeba ve Španělsku, Irsku , Slovensku nebo Polsku, za pokutu by to určitě nebylo a je otázkou, jak moc by Vás tamní věřící zlynčovali. A za ...Zobrazit celý příspěvek

      Můžete se se pokusit znesvětit kostel třeba ve Španělsku, Irsku , Slovensku nebo Polsku, za pokutu by to určitě nebylo a je otázkou, jak moc by Vás tamní věřící zlynčovali. A za vepřové u mešity v demokratické zemi (tuším VB) se snad dávají tři roky....Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      20:48 07.04.2020

      Logiku, ach jo, opět překrucuješ a podsouváš .....Soft výše napsal, že by do stavebních činností zapojil kriminálníky. Kriminálník , bráno jako osoba, která si ve věznicích ...Zobrazit celý příspěvek

      Logiku,
      ach jo, opět překrucuješ a podsouváš .....Soft výše napsal, že by do stavebních činností zapojil kriminálníky.
      Kriminálník , bráno jako osoba, která si ve věznicích odpykává trest, který jí byl udělen, za nějaký přečin proti zákonům dané země. Podvod, vraždu, loupež, ano i vykonstruovaný politický proces....prostě vše, co daný aparát uzná za ... a udělí nepodmíněný trest.
      Nenapsal politické vězně, ale všechny vězně, prostě zjednodušeně kriminálníky!

      Jasně že tam jsou političtí vězni, jsou a možná jich je i více než těch 20%, ale nazývat všechny kriminálníky politickými vězni je prostě přehnané a mimo a na to jsem upozorňoval.
      Toť celé!Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:37 08.04.2020

      vojna a mír: Sorry, ale máš slovník z let padesátých. Slušný člověk prostě mezi kriminálníky a nespravedlivě vězněnými politickými vězni rozlišuje, už jen proto, že kriminálník ...Zobrazit celý příspěvek

      vojna a mír:
      Sorry, ale máš slovník z let padesátých.

      Slušný člověk prostě mezi kriminálníky a nespravedlivě vězněnými politickými vězni rozlišuje, už jen proto, že kriminálník není výrazově neutrální slovo.

      Souhlasím s tím, že v Rusku samozřejmě jsou ve vězení často lidé právem, ale pro slušného člověka je i jeden politický vězeň prostě moc, a nebagatelizuje takovou tak, jak to činíš.

      stronger:
      Zaprve si vymýšlíš, např. tady máš reakci na znesvěcující útok ve velké Británii
      https://www.bbc.com/news/uk-en...
      Zadruhé jsi demagog, protože např. Tvá zmíňka o vepřovém na mešitě je zaměňování dvou povahou naprosto rozdílných činů. Čin Pussy Riot byl evidentně politický protest, házení vepřového na mešity je náboženská nesnášenlivost a vyvolávání nenávisti.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      15:32 08.04.2020

      logik, omlouvám se, dostal jen rok a kvalifikovali to jako rasizmus: https://www.expres.cz/zpravy/b... Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      logik, omlouvám se, dostal jen rok a kvalifikovali to jako rasizmus:
      https://www.expres.cz/zpravy/b...

      Pokud bych v Madridu v kostele ztropil podobnou performanci za osvobození katalánských politiků, nevěřím, že bych odešel po svých a že bych neskončil ve vězení.
      To jen v naší zemi může idiot "nastříkat" do svěcené vody v kostele a být oslavován novináři za umělecký výtvor. Vytratila se úcta. A jsem nevěřící.
      Hodit úmyslně vepřové před mešitu je úplně stejný idiocismusSkrýt celý příspěvek

     • logik
      18:36 08.04.2020

      "logik, omlouvám se, dostal jen rok a kvalifikovali to jako rasizmus:" Ano, dostal jeden rok za propagaci rasismu a náboženské nesnášenlivosti. A to jako jediný z organizované ...Zobrazit celý příspěvek

      "logik, omlouvám se, dostal jen rok a kvalifikovali to jako rasizmus:"
      Ano, dostal jeden rok za propagaci rasismu a náboženské nesnášenlivosti. A to jako jediný z organizované skupiny, protože to byl dlouholetý recidivista. Znovu - ty fakt nedokážeš rozlišit mezi nevhodným chováním v kostele, a útoku proti rase či náboženství, že ty dvě věci srovnáváš?

      Když v ČR budeš dělat výtržnosti v kostele, dostaneš pokutu. Když tam budeš volat cikáni do plynu, taky půjdeš za katr, a naprosto správně....

      Jinak pak nevím, proč cituješ bulvární noviny hledající senzaci, ten chlap ve vězení zemřel předávkováním drog.


      "Pokud bych v Madridu v kostele ztropil podobnou performanci za osvobození katalánských politiků, nevěřím,"
      Tak věř, a Tvá víra Tě zachrání.... od racionálního zhodnocení reality. Ukaž nějaký takový příklad, kde byl někdo zavřený za takový politický, nikoli extrémistický, projev v kostele.

      "Vytratila se úcta. A jsem nevěřící. Hodit úmyslně vepřové před mešitu je úplně stejný idiocismus"
      Ano, je to idiocismus. Ale navíc idiocismus, který narozdíl od vystoupení Pussy Riot propaguje nenávist vůči cizí rase a náboženství, na což je Evropa, po zkušenostech IMHO právem, hodně citlivá.
      Znovu, ten trest nedostali proto, že to bylo u mešity. Stejný trest by dostali, i kdyby to bylo u nějaké světské muslimské stavby.

      "Vytratila se úcta. A jsem nevěřící."
      Souhlasím, že se úcta k náboženství vytratila více, než by bylo záhodno. To ovšem nic nemění na tom, že trestat nevhodný politický protest dlouhým vězením je prostě něco, co do demokracie nepatří. Úctu si náboženství nemůžou vynucovat vězením, už není středověk.

      Stejně jako se Evropa naučila, že rasistické projevy jsou nebezpečné a hodnotí je poměrně přísně, stejně tak se naučila, že trestat přísně politické projevy do demokracie nepatří. V Rusku je to přesně opačně: nacionalismus a rasismus je tam defakto povolen (viz např. Putinova podpora Nočním Vlkům atd...), zatímco politické protesty jsou tam nedemokraticky stíhány.Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      08:56 09.04.2020

      logik, nechám Váš úžasný myšlenkový výlev bez komentáře.... zde je lepší ...Zobrazit celý příspěvek

      logik, nechám Váš úžasný myšlenkový výlev bez komentáře....

      zde je lepší zdroj:
      https://echo24.cz/a/wPcFp/brit...

      https://www.tyden.cz/rubriky/z... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:46 09.04.2020

      stronger:
      Chápu, když dojdou argumenty, tak člověku nezbejvá, než začít druhého nebo jeho názor urážet. Klasika.

      stronger:
      Chápu, když dojdou argumenty, tak člověku nezbejvá, než začít druhého nebo jeho názor urážet. Klasika.

     • stronger.p
      22:47 09.04.2020

      „Chrám Krista Spasitele je chrámem modlitby a řekněme slušného prohlížení turisty. Hopsání a nepřístojné jakože zpívání před hlavním ikonostasem chrámu je nepochybně také ...Zobrazit celý příspěvek

      „Chrám Krista Spasitele je chrámem modlitby a řekněme slušného prohlížení turisty. Hopsání a nepřístojné jakože zpívání před hlavním ikonostasem chrámu je nepochybně také chuligánství. Jak by dopadly na Slovensku, standardní zemi Evropské unie? Podle našeho § 364 trestního zákona o výtržnictví by se na ně vztahovala přísnější trestní sazba, čili 6 měsíců až 3 roky. K tomu by přibyl i trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení podle § 423 trestního zákona, opět v sazbě 2 až 5 let. Čili na Slovensku by za vystoupení v chrámu Krista Spasitele Pussy Riot hrozily 2 až 5 let vězení, v praxi asi tak 3 roky,“ psal dále.

      Jenže na Slovensku by byly stíhány i v roce 2008 za jejich skupinový sex, ale tehdy by možná dostaly podmíněný trest, protože by šlo o jejich první odsouzení. „Jenže podmíněné odsouzení s podmínkou na 3 až 4 roky by mohlo platit ještě i v době jejich vystoupení v chrámu Krista Spasitele. V takovém případě by se podmíněné odsouzení z roku 2008 přeměnilo na nepodmíněné a k současným přibližně třem letům by jim mohl přibýt řekněme rok za vystoupení v roce 2008. Takže Pussy Riot udělaly dobře, že vystupovaly v Rusku a ne na Slovensku,“ uzavřel svůj pohled expremiér a právník Ján Čarnogurský.
      https://www.idnes.cz/zpravy/za...

      https://www.parlamentnilisty.c...

      Na ocenění v Irsku a ve Španělsku zatím čekám, napsal jsem mail s dotazem blízkým známým v Ulsteru a Barceloně, pak dopnímSkrýt celý příspěvek

     • logik
      09:33 10.04.2020

      Jan Čarnogurský je člověk, který např. nevidí problém v anexi Krymu. Nesdílí tedy evidentně hodnoty "západní evropské kultury", která to považuje (viz udělené sankce) za ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Čarnogurský je člověk, který např. nevidí problém v anexi Krymu. Nesdílí tedy evidentně hodnoty "západní evropské kultury", která to považuje (viz udělené sankce) za mezinárodní zločin. Není tedy divu, že nesdílí Evropské hodnoty i v dalších věcech. Argumentovat tedy jeho názorem je v této věci je tedy vadná argumentace. To jsi sem už rovnou mohl dát vyjádření Putina.

      Proto není divu, že Jan Čarnogurský říká nesmysly, obě jeho právní kvalifikace jsou hrubě špatné. Zdali to bylo výtržnictví je dosti otázka, jediná skutková podstata dle §364 připadá v úvahu dle bodu a).
      Ovšem ta akce nebyla ničí napadení (nad rámec dle judikátů povolené kritiky osob veřejně činných), ani nebylo jejím přímým cílem hanobit památku. Zdali by ten čin šel kvalifikovat jako výtržnictví by záleželo na soudci, ale to, že je sporná už jen sama skutková podstata zcela vylučuje aplikaci odstavce 2, jak to Čarnogurský bez jakéhokoli odůvodnění dělá.
      Tím mj. i popírá jak západní demokratickou tradici, tak i mnoho judikátů v tomto směru, které stabilně stanovují, že při politické kritice se na trestné činy hledí zpravidla mírněji, než na stejné činy nemotivované politickou kritikou (viz např. u nás soud se skupino Ztohoven).

      A hanobení rasy národa nebo přesvědčení to právě NENÍ vůbec, byl to evidentně protest politický, nikoli náboženský. Tvrdit, že to je náboženský protest je stejnej nesmysl, jako označit za náboženský protest tvrzení, že Duka leze do zadku Zemanovi (neříkám tím, že je to pravda, jen uvádím srovnatelný příklad).Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      17:19 10.04.2020

      Samozřejmě, vždy záleží, jak prokurátor nebo soudce gumový paragraf přihne a jaké k tomu dá slohové cvičení a také, jak moc se chtějí "angažovat" to platí všude a nejenom u nás ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, vždy záleží, jak prokurátor nebo soudce gumový paragraf přihne a jaké k tomu dá slohové cvičení a také, jak moc se chtějí "angažovat" to platí všude a nejenom u nás vidíme mediální a politické tlaky na justici a vyšetřovací orgány... (diskuzi na téma nezávislost justice vynecháme :) ).
      Já osobě nemám problém, že Pussy Riot protestovaly v muzeu, bylo by mi úplně jedno, kdyby si přibily své pohlavní orgány na dlažbu Rudého náměstí , jak jiný politicky protestující nebo pomočily V.I.Lenina v Mauzoleu (ani nevím, jestli ta atrakce funguje..), ale kostel, byť pravoslavný, je prostě nepřístojnost a velmi hrubá urážka skupiny věřících.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:25 10.04.2020

      "ale kostel, byť pravoslavný, " Ano, kdyby to udělali někde jinde, tak je to normální politický protest, za který by v normální demokracii ani nebyli nijak popotahováni. Jediný ...Zobrazit celý příspěvek

      "ale kostel, byť pravoslavný, "
      Ano, kdyby to udělali někde jinde, tak je to normální politický protest, za který by v normální demokracii ani nebyli nijak popotahováni. Jediný problém toho protestu je právě to, že to udělali v kostele. Proto by za to v normální demokracii vyfásly pokutu nebo max veřejné práce, aby příště zvolili vhodnější prostor pro demonstraci svého politického názoru.

      To jen v Rusku by jen za demonstraci politického názoru vyfásly nejméně pokutu, a proto za to, že to udělaly v kostele, dostaly těžší kalibr....

      "je prostě nepřístojnost a velmi hrubá urážka skupiny věřících."
      Tak zrovna já x věřících znám, které to nijak neurazilo, takže toto Tvoje tvrzení je přinejmenším poněkud sporné.
      Nicméně i kdyby, tak Čarnogurským zmiňovaný §423 zní:
      "Kdo veřejně hanobí skupinu osob PRO JEJICH VYZNÁNÍ"
      Což prostě Pusy Riot nedělaly, takže tendle paragraf jim prostě nepřišiješ, ani kdyby ses postavil na hlavu.

      Nicméně děkuju, že do toho rejpáš, aspoň jsem si uvědomil další Čarnogurského nepravdu, a to, když tvrdí, že ten paragraf je za až pět let. Ve skutečnosti je i ve zpřísněné verzi max za tři. Čarnogurský si hraje na právníka, ale evidentně buďto lže, anebo je mimo.

      "Samozřejmě, vždy záleží, jak prokurátor nebo soudce gumový paragraf přihne"
      Jediný, kdo je tu "gumový", je Čarnogurský, který dělá z černé bílou.
      Ty paragrafy jsou napsány jasně a i existující judikáty (přinejmenším české, slovenské moc neznám) jsou v jasném rozporu s Čarnogurského výkladem.
      Koneckonců z mého právního rozboru jsi nevyvrátil nic, jen dokolečka opakuješ kostel, kostel....Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:16 06.04.2020

  Tak oni ten plovoucí cirkus potřebují opravit. Nemůžete nabízet palubní stíhačky a sami nemít alespoň plovoucí palubu (čímž byl Kuzněcov posledních 30 let), kde se dají alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak oni ten plovoucí cirkus potřebují opravit. Nemůžete nabízet palubní stíhačky a sami nemít alespoň plovoucí palubu (čímž byl Kuzněcov posledních 30 let), kde se dají alespoň udělat nějaké testy funkčnosti daných strojů.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  15:53 06.04.2020

  Vybudovat ten velký dok spojením dvou menších je vlhký sen. Zatím se nenašla firma která by řekla, ano, to dokážeme, případně za takových podmínek. To že to někdo dostal rozkazem ...Zobrazit celý příspěvek

  Vybudovat ten velký dok spojením dvou menších je vlhký sen. Zatím se nenašla firma která by řekla, ano, to dokážeme, případně za takových podmínek. To že to někdo dostal rozkazem ještě zdaleka neznamená že to dokáže.
  Nová hala pro linku na Armaty byla také velká priorita pod dozorem vlády, armády a nakonec peníze jsou fuč, hala není ani zdaleka dokončená a projekt Armata jde do kopru.
  Klidně se vsadím že tady to dopadne stejně a pokud se někdy ta loď vůbec podívá na vodu, natož aby byla plně akceschopná, tak to rozhodně nebude v roce 2024.
  Vše ukazuje že centrální vláda nemá vůbec tak dobrou a silnou pozici a podporu, jak se všem snaží namluvit. Lokální představitelé si dělají co chtějí, korupce bují a Rusko na to jednou kompletně dojede. Tento systém není dlouhodobě udržitelný a neumožní žádný velký rozvoj.Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  13:50 06.04.2020

  Nebylo by rychlejší připnout ho za remorkér a odtáhnout někam ,kde to půjde rychleji ? V loděnicích zvezda maj dok co má pojmout tanker o váze 114 000 tun. Sice nepatří armádě ,ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo by rychlejší připnout ho za remorkér a odtáhnout někam ,kde to půjde rychleji ? V loděnicích zvezda maj dok co má pojmout tanker o váze 114 000 tun. Sice nepatří armádě ,ale využit zatím není 15:06 https://youtu.be/vtKWGUDFQCg... Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:30 06.04.2020

   Všiml sis, že značná část toho jsou počítačové animace?

   Všiml sis, že značná část toho jsou počítačové animace?

   • Pauli
    15:30 06.04.2020

    Až na celé loděnice, jeřáby, haly, plovoucí suchý dok, a ty lodě... Ale moje myšlenka vedla k tomu doku

    Až na celé loděnice, jeřáby, haly, plovoucí suchý dok, a ty lodě... Ale moje myšlenka vedla k tomu doku

   • StandaBlabol
    17:33 06.04.2020

    Poly,

    ale to přece nevadí. Ukazovat ji pak taky budou jen v počítačové animaci. Sputnik a RT to bude stačit:)

    Poly,

    ale to přece nevadí. Ukazovat ji pak taky budou jen v počítačové animaci. Sputnik a RT to bude stačit:)

 • niko
  13:15 06.04.2020

  Len nech Rusi pchaju dalej peniaze do tohoto pochybneho projektu, aspon nebudu mat peniaze na zmysluplnejsie veci, ako su napr rakety, letctvo, PVO, SOF atd. Cize drzim Rusom palce ...Zobrazit celý příspěvek

  Len nech Rusi pchaju dalej peniaze do tohoto pochybneho projektu, aspon nebudu mat peniaze na zmysluplnejsie veci, ako su napr rakety, letctvo, PVO, SOF atd. Cize drzim Rusom palce a prajem im plodnych 5 rokov roboty s tucnou fakturu na konci. :-)))Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:38 06.04.2020

   Tak pokud chtějí být skutečná velmoc tak nemají na výběr. Já nepochybuji o tom, že to nějak opraví a nějak to bude fungovat. Už jen z principu. Aktuálně v případě Venezuely jim ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak pokud chtějí být skutečná velmoc tak nemají na výběr. Já nepochybuji o tom, že to nějak opraví a nějak to bude fungovat. Už jen z principu. Aktuálně v případě Venezuely jim chybí dost.Skrýt celý příspěvek

   • niko
    14:51 06.04.2020

    A tak zase asi im ta jedna lietadlova lod velmi k velmoci nepomoze. Ved to uz aj Taliani maju viac lietadlovych lodi.

    A tak zase asi im ta jedna lietadlova lod velmi k velmoci nepomoze. Ved to uz aj Taliani maju viac lietadlovych lodi.

    • Miroslav
     16:38 06.04.2020

     Aktuálne aj Thajsko :-)

     Aktuálne aj Thajsko :-)

     • StandaBlabol
      17:34 06.04.2020

      Ani my jich teď nemáme míň než Rusko:)

      Ani my jich teď nemáme míň než Rusko:)

    • Poly
     19:18 06.04.2020

     Tak Kuzněcov je výtlakem jiná liga. Giuseppe Garibaldi má výtlak 15 000 a Cavour necelých 30 000 tun, Kuzněcov 50 000 tun. Taloši tam nasázejí Harriery, ivani Su-33. A jedna ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak Kuzněcov je výtlakem jiná liga. Giuseppe Garibaldi má výtlak 15 000 a Cavour necelých 30 000 tun, Kuzněcov 50 000 tun. Taloši tam nasázejí Harriery, ivani Su-33. A jedna pomůže. V Rusku ji nepotřebují a na lavírování kolem Venezuely jedna stačí. Bude mít především psychologický efekt + nevysychající pramen PR pro ivanySkrýt celý příspěvek

     • vakoplch
      21:47 06.04.2020

      Taloši už by měli mít F 35. Nebo se modernizace zpozdila? No a jejich lodě jsou modernizované a v provozu. Su 33 asi jsou pořád dobré. Dokonce i přes neslavné nasazení. Jenže nyní ...Zobrazit celý příspěvek

      Taloši už by měli mít F 35. Nebo se modernizace zpozdila? No a jejich lodě jsou modernizované a v provozu. Su 33 asi jsou pořád dobré. Dokonce i přes neslavné nasazení. Jenže nyní můžou operovat jen z pozemních námořních základen. Je možné že v rámci udržení schopností budou Rusové používat na pozemcích námořních základnám záchytná lana? Bylo by to dosti kuriózní! Nicméně bych se moc nedivil...
      https://cs.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

     • niko
      23:50 06.04.2020

      Tak Taliani maju Garibaldiho a Cavour obe po 18 lietadiel a vo vystavbe Trieste s tusim tiez 18. Pricom na vsetkych lodiach pocitaju s F-35 a uz aj prezbrojuju. Povedzme si na ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Taliani maju Garibaldiho a Cavour obe po 18 lietadiel a vo vystavbe Trieste s tusim tiez 18. Pricom na vsetkych lodiach pocitaju s F-35 a uz aj prezbrojuju. Povedzme si na rovinu, ta ruska velmoc by chcela mat taketo hladinove letectvo 60 milionoveho Talianska. ;-)))Skrýt celý příspěvek

     • SofF
      14:09 07.04.2020

      to niko: jenže v Rusku už mají rozum. Všimli jste si jak nejzadluženější země EU nejvíc zbrojí? V RF už s tím mají neblahé zkušenosti. K čemu jsou taliánům letadlovky když jsou nad ...Zobrazit celý příspěvek

      to niko: jenže v Rusku už mají rozum. Všimli jste si jak nejzadluženější země EU nejvíc zbrojí? V RF už s tím mají neblahé zkušenosti. K čemu jsou taliánům letadlovky když jsou nad krachem? V RF ty peníze dali do fondů a když jsou ceny ropy nízko tak se nemusí zadlužovat. Podle toho jak konají bych řekl že se poučili jak se věci dělat nemají.Skrýt celý příspěvek

     • vakoplch
      15:15 07.04.2020

      SofF To zní jako to staré heslo. Ruský člověk náš vzor! Mohl byste prosím konkretizovat a sdělit co by měli Italové dělat podle zářného ruského příkladu? Předem děkuji za širokou ...Zobrazit celý příspěvek

      SofF To zní jako to staré heslo. Ruský člověk náš vzor! Mohl byste prosím konkretizovat a sdělit co by měli Italové dělat podle zářného ruského příkladu? Předem děkuji za širokou a vyčerpávající odpověď.Skrýt celý příspěvek

     • vakoplch
      19:15 09.04.2020

      SofF omlouvám se za ten výsměšný tón... Měl to být obecný vtip. I když jsem zápaďák tak je jasné že nic není jen černé nebo jen bílé. Takže i v Rusku je něco z čeho bychom se mohli ...Zobrazit celý příspěvek

      SofF omlouvám se za ten výsměšný tón... Měl to být obecný vtip. I když jsem zápaďák tak je jasné že nic není jen černé nebo jen bílé. Takže i v Rusku je něco z čeho bychom se mohli přiučit. Možná že v této krizové době by bylo poučení z Ruska spíše více než méně... Vzhledem k izolaci a jednání pod tlakem což je u Ruska v tomto století samozřejmostí.... No tak společný nepřítel sjednocuje. Pokud nebudeme mít klapky na očích možná uvidíme i klady tam kde chceme vidět jen zápory. Tak se v tom Rusku držte! No a když ne tak jsme ve stejných sračk... No a potom vítejte na palubě... Kéž se naše společná loď nepotopí, ale vyrazí plnou parou vpřed.Skrýt celý příspěvek

    • Danieeel
     02:46 08.04.2020

     @ SofT S Ruskym dlhom to je trocha prevratene: Rusko ma relativne nizku hladinu zadlzenia, nie preto, ze "Rusi" maju rozum, ale jednoducho preto, ze je to Rusko. Krajina ma za ...Zobrazit celý příspěvek

     @ SofT S Ruskym dlhom to je trocha prevratene:

     Rusko ma relativne nizku hladinu zadlzenia, nie preto, ze "Rusi" maju rozum, ale jednoducho preto, ze je to Rusko. Krajina ma za par desatroci za sebou 2 tvrde defaulty. /Makkych bolo vsak viac. Posledne nemali ako platit pocas financnej krizy 2008/
     To asi bude mat nieco docinenia s urovnou ich terajsieho "priznaneho" statneho dlhu.
     Rovnako to bude mat nieco docinenia aj s celkovou ekonomickou a politickou situaciou = urokom, za ktori im je ochotny niekto pozicat.

     A to s tymi fondami - nepomylil si si to nahodou s Norskom? Arabi leju zisky z ropy do udrzania svojich monarchii - aj kupovanim zivotnej urovne svojich poddanych. Nori to leju do fondou a zivotnej urovne obyvatelstva.

     Rusko to pokial viem leje do umeleho a groteskeneho zvacsovania svojho geopolitickeho "falusu" - silou mocou sa chcu tvarit ze su v lige v ktorej davno nie su... A tecie aj bojarom do podnikov, ktore dostali od cara ako dedicne leno.

     Ale aby som bol k tym Rusom trocha objektivny: ano, da sa to robit este aj horsie - vid Venezuela. Ukradnut jednu z vajvacsich ropnych spolocnosti na svete a dostat ju za par rokov do krachu, aj s krajinou, ktora ma najvacsie a velmi pristupne zasoby ropy na svete - to sa myslim doteraz podarilo iba komunistovi Chavezovi.Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  12:54 06.04.2020

  Jsem jedinej, komu Givi občas chybí?

  Jsem jedinej, komu Givi občas chybí?

  • Rumba
   13:36 06.04.2020

   A kam se poděl ?

   A kam se poděl ?

   • SofF
    13:43 06.04.2020

    byl odejit. Sice míval zajímavé info ale ty jeho emotivní výlevy a množství komentářů bylo až spamového charakteru.

    byl odejit. Sice míval zajímavé info ale ty jeho emotivní výlevy a množství komentářů bylo až spamového charakteru.

    • Poly
     14:33 06.04.2020

     Varianta B - už mu došla fantazie a nebo mu změnili léčbu.

     Varianta B - už mu došla fantazie a nebo mu změnili léčbu.

     • SofF
      14:47 06.04.2020

      zčásti to moc prožíval a z části ho to bavilo provokovat místní proamerickou grupu. Stejně ale vydržel dlouho než došla šéfovi webu trpělivost. Na druhou stranu, část informací ...Zobrazit celý příspěvek

      zčásti to moc prožíval a z části ho to bavilo provokovat místní proamerickou grupu. Stejně ale vydržel dlouho než došla šéfovi webu trpělivost. Na druhou stranu, část informací byla i dost zajímavá tak možná proto, ale pak to začal přehánět a hádat se kvůli blbostem.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    14:32 06.04.2020

    Zaměstnavatel mu přikázal změnit nick. Teď má nějaký nový zdejší ruskočínskomilecký...

    Zaměstnavatel mu přikázal změnit nick. Teď má nějaký nový zdejší ruskočínskomilecký...

 • SofF
  12:46 06.04.2020

  sice to jsou trable ale na konci bude funkční nový dok využitelný i na jiné projekty, rozhodně to není na jednorázovou činnost, takže investice je smysluplná. A co se týče ...Zobrazit celý příspěvek

  sice to jsou trable ale na konci bude funkční nový dok využitelný i na jiné projekty, rozhodně to není na jednorázovou činnost, takže investice je smysluplná.
  A co se týče samotného plavidla - ono se lehce odsuzuje jako šrot, ale nic lepšího nemají a schopnosti si udržet chtějí, na to stačí i jeden kus když je nouze.
  Ono i u podstatně nižších složek zbraní je obnova po vyřazení složitá a nákladná, nehledě na výcvik.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  11:55 06.04.2020

  Rusko je suchozemská velmoc. Tohle potřebuje akorát na prezentaci před zahraničním publikem. Ve skutečném boji proti CSG by neměla absolutně šanci, tudíž bojová hodnota proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko je suchozemská velmoc. Tohle potřebuje akorát na prezentaci před zahraničním publikem. Ve skutečném boji proti CSG by neměla absolutně šanci, tudíž bojová hodnota proti vyspělému protivníkovi se blíží nule.
  Nakoupit namísto toho tiché dieselektrické ponorky či letouny s účinnými protilodními střelami s dlouhým doletem (ty Rusko má) by pro CSG znamenalo již skutečné ohrožení.
  Tohle je zbytečné vyhazování peněz a jestliže jde o prestiž a prezentaci, tak to "smrdí ještě větším průserem", jelikož při takovém "slepování" doků a současně prováděné opravě hrozí, že se něco stane a loď bude opravdu neopravitelná.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   11:57 06.04.2020

   Zahranicnemu publiku je to skor na zabavu... Ano logika kaze to poslat do šrotu ale logika nema v rusku a jeho hre na velmoc moc miesta na presadenie.

   Zahranicnemu publiku je to skor na zabavu... Ano logika kaze to poslat do šrotu ale logika nema v rusku a jeho hre na velmoc moc miesta na presadenie.

  • Klimesov
   12:16 06.04.2020

   Tohle není o prestiži, ale o ambicích. Být suchozemskou velmocí je sice fajn, ale tohle vám dovoluje prosazovat svůj vliv v omezeném spektru. Převážně u svých sousedů. Prosazovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle není o prestiži, ale o ambicích. Být suchozemskou velmocí je sice fajn, ale tohle vám dovoluje prosazovat svůj vliv v omezeném spektru. Převážně u svých sousedů. Prosazovat svůj vliv někde dál, je bez letadlové lodi docela složitý a nákladný proces. Vyžaduje totiž vybudování patřičné základny v dané oblasti, a i tak je daná oblast zranitelná. Jakmile přerušíte její zásobován po moři, tak to je velký špatný.
   Proto je potřeba letadlová loď. Stále je to ta nejsilnější věc na projekci globální síly. A nynější Rusko, nebo spíše jeho vládní představitelé, mají ambice státi se globální velmocí, která by dokázala plně konkurovat USA. Putin to prohlásil ve svých projevech už mnohokrát.
   Proto se snaží rusové neustále svou jedinou letadlovou loď vzkřísit ze záhrobí.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:46 06.04.2020

   S ponorkou nejde přisvištět na místo XY a odtud provádět bojové operace. Holt střílet rakety z ponorky znamená něco už moc závažného v porovnání s letectvem, které může jen ...Zobrazit celý příspěvek

   S ponorkou nejde přisvištět na místo XY a odtud provádět bojové operace. Holt střílet rakety z ponorky znamená něco už moc závažného v porovnání s letectvem, které může jen dohlížet a případně udělat přesný bodový zásah. Může kontrolovat situaci pomocí AWACS, může letecky dopravit nemálo vojáků a nebo odvézt nemocné,... Projekce síly bez letadlovky možná prostě není. Co by za funkčního Kuzněcova teď Putin dal, kdyby s ním mohl vyrazit třeba do Venezuely... Doma by se z něj stal bůh, amíci by museli řešit blízkou ruskou letadlovku se svazem atd, Čína by viděla, že Rusko může stále hrát vysokou hru.Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  11:55 06.04.2020

  Admiral Potěmkin...

  Admiral Potěmkin...

 • Flader
  11:46 06.04.2020

  Nebolo by už jednoduchšie (a aj lacnejšie) postaviť novú loď? Aj keď len podľa starého projektu len so zapracovanou chystanou modernizáciou. Síce by to asi nebolo nejak ohromujúce ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebolo by už jednoduchšie (a aj lacnejšie) postaviť novú loď? Aj keď len podľa starého projektu len so zapracovanou chystanou modernizáciou. Síce by to asi nebolo nejak ohromujúce technické dielo, ale stále lepšie ako donekonečna lepiť Kuznecova.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   12:51 06.04.2020

   zřejmě bylo, jenže to by se akorát stali terčem posměšků že se od sovětských dob na nic lepšího nezmohou. Podobně jako nápad nechat si postavit rychle trup u číňanů kteří už v tom ...Zobrazit celý příspěvek

   zřejmě bylo, jenže to by se akorát stali terčem posměšků že se od sovětských dob na nic lepšího nezmohou. Podobně jako nápad nechat si postavit rychle trup u číňanů kteří už v tom mají praxi - to by bylo z jejich pohledu kdy je Čína furt pod nimi (vojensky) hodně ponižující. Ikdyž by to bylo nejracionálnější...Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   12:52 06.04.2020

   Nebylo. Nejsou dodavatelé ani starých součástek, natož nových. Nejsou peníze. Není vhodné místo. Nejsou lidi, kteří to umí (myslím v Rusku). Postavit novou loď je obecně ...Zobrazit celý příspěvek

   Nebylo. Nejsou dodavatelé ani starých součástek, natož nových. Nejsou peníze. Není vhodné místo. Nejsou lidi, kteří to umí (myslím v Rusku).
   Postavit novou loď je obecně složitější, než udržovat/opravit starou. Ačkoli samozřejmě existuje bod zlomu, kdy už je případná oprava staré lodě prakticky neproveditelná z důvodů přílišné složitosti a vysokých nákladů. Je samozřejmě otázka, nakolik se k tomuto bodu zlomu Kuzněcov přiblížil. Každopádně fakt, že rusové nejsou schopni provést ani poměrně uměřenou opravu podle původního plánu mluví zcela sám za sebe.

   Když už chceme fantazírovat, místo zcela nereálných plánů na stavbu vlastní nové letadlovky, by rusové mohli popřemýšlet, jestli nenechat Kuzněcova zrenovovat u číňanů. Ti ostatně odkoupili, opravili, dokončili a úspěšně provozují jeho sesterskou loď ... :DSkrýt celý příspěvek

   • SofF
    13:10 06.04.2020

    schopni by byli, jenže nejdřív nebyly peníze a nyní jim zestárlo vybavení že se některé i rozpadlo. Takže takové kolečko. Až dostaví podpůrnou infrastrukturu tak už by to mělo ...Zobrazit celý příspěvek

    schopni by byli, jenže nejdřív nebyly peníze a nyní jim zestárlo vybavení že se některé i rozpadlo. Takže takové kolečko. Až dostaví podpůrnou infrastrukturu tak už by to mělo běžet lépe.Skrýt celý příspěvek

    • Horny
     18:36 06.04.2020

     Pochybuji. Peníze hned tak mít nebudou. Kromě toho velkou a řekl bych zásadní bolestí současné RF je mizerná schopnost - řekněme - "podnikového řízení" (například tragikomická ...Zobrazit celý příspěvek

     Pochybuji. Peníze hned tak mít nebudou.
     Kromě toho velkou a řekl bych zásadní bolestí současné RF je mizerná schopnost - řekněme - "podnikového řízení" (například tragikomická výstavba kosmodromu Vostočnyj - vybudování/renovace infrastruktury pro lodě je némlich ten samý problém, což je ostatně zmíněné i v samotném článku) , která ale vyplývá ze samotné podstaty současného autoritářského režimu v Rusku, kdy je loajalita a spojenectví důležitější než nějaké organizační schopnosti.
     A tak koncern Kalašnikov řídí věrný oligarcha Krivoručko, Rosněft ovládá spojenec oligarcha Sečin, Roskosmos řídí loajální poskok, tlučhuba Rogozin atd. atd.
     Téměř bez výjimky prakticky nesesaditelní lidé, tedy pokud se systém nemá začít hroutit. Můžou dělat gigantické chyby, masivně krást, ale nikdy se jim nic nestane.
     V kombinaci s neexistencí právního státu, mezinárodní izolace a sankcí není šance na změnu k lepšímu. Rusko zkrátka pod současným vedením, které není schopné změn ani reforem, protože by to znamenalo jeho vlastní likvidaci čeká jen pomalá, bolestivá stagnace.
     Námořictvo nevyjímaje.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   13:51 06.04.2020

   Jednoduše řečeno ano. Uljanosk alespoň na obrázcích vypadal nadějně - konkurence schopná v porovnání v US Navy. Realisticky to v Rusku nemá kdo a kde vyrobit a jak vystrojit. ...Zobrazit celý příspěvek

   Jednoduše řečeno ano. Uljanosk alespoň na obrázcích vypadal nadějně - konkurence schopná v porovnání v US Navy.
   Realisticky to v Rusku nemá kdo a kde vyrobit a jak vystrojit. Třeba katapulty nikdy Rusko nevyrábělo. A velká CVN je hodně drahá sranda.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   16:23 06.04.2020

   Možní i bylo, ale kde? Na novou loď je třeba....dostatečně velký suchý dok :)

   Možní i bylo, ale kde? Na novou loď je třeba....dostatečně velký suchý dok :)

 • Miroslav
  11:39 06.04.2020

  By som nebol prekvapený keby sa im nakoniec prelomila v tom doku na polovicu. To je posledný prúser ktorý tá loď ešte nezažila.

  By som nebol prekvapený keby sa im nakoniec prelomila v tom doku na polovicu. To je posledný prúser ktorý tá loď ešte nezažila.

 • dusan
  11:36 06.04.2020

  Práve ten dok PD-50 jasne dokazuje zúfalosť situácie v Rusku. Dok fungoval tak, že ho na hladine udržiavali čerpadlá napájané z jedného zdroja z pevniny. Človek nemusí byť ...Zobrazit celý příspěvek

  Práve ten dok PD-50 jasne dokazuje zúfalosť situácie v Rusku.

  Dok fungoval tak, že ho na hladine udržiavali čerpadlá napájané z jedného zdroja z pevniny. Človek nemusí byť génius na údržbu aby vedel, že to je v podstate havarijný stav, nakoľko také niečo musí mať buď záložný zdroj, alebo nezávislé napájanie z dvoch úplne nezávislých zdrojov, najlepšie je to ešte z kombinovať. Respektíve dosiahnuť stav aby neustála činnosť čerpadiel nebola potrebná.

  A tak sa stalo, čo sa skôr či neskôr muselo stať. Bol výpadok prúdu a dok sa "prekvapivo" potopil a je neuveriteľné šťastie, že sa vôbec LL udržala na hladine.

  PS Je otázkou či by pre Rusov nebolo lepšie, keby sa tohto vraku už definitívne zbavili ...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:42 06.04.2020

   Je to vecou cti, že patria do klubu prevádzkovateľov LL. Síce minimálnej bojovej hodnoty ale je to LL. Nakoniec sa stane reliktom ako HMS Victory

   Je to vecou cti, že patria do klubu prevádzkovateľov LL. Síce minimálnej bojovej hodnoty ale je to LL. Nakoniec sa stane reliktom ako HMS Victory

   • PavolR
    11:56 06.04.2020

    Pokiaľ sa z nej ešte pred tým nestane základ pre koralový útes ...

    Pokiaľ sa z nej ešte pred tým nestane základ pre koralový útes ...

    • Roland
     13:14 06.04.2020

     Myslíš úmyslně, nebo prostě jen tak - nechtíc?

     Myslíš úmyslně, nebo prostě jen tak - nechtíc?

    • niko
     16:08 06.04.2020

     Aspon by bol ten Kuznecov konecne na nieco dobry. :-)))

     Aspon by bol ten Kuznecov konecne na nieco dobry. :-)))

   • Sabuk
    15:12 06.04.2020

    Kdyby měli francouzské Mistrali, tak Kuzněcova asi už dávno vyřadili. Přeci jenom leteckou techniku umí líp a postavit pro výsadkovou loď VTOL stíhačku by pro ně bylo elegantním ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby měli francouzské Mistrali, tak Kuzněcova asi už dávno vyřadili. Přeci jenom leteckou techniku umí líp a postavit pro výsadkovou loď VTOL stíhačku by pro ně bylo elegantním řešením.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     15:29 06.04.2020

     Pak ještě postavit tu VTOL...

     Pak ještě postavit tu VTOL...

     • Sabuk
      21:34 06.04.2020

      Jasně, že to je "nereálný". Za ty peníze to nestojí. Pokud vyvinou adekvátní turbínu pro pohon velké lodě je pro rusy maximum vrtulníková výsadková loď

      Jasně, že to je "nereálný". Za ty peníze to nestojí. Pokud vyvinou adekvátní turbínu pro pohon velké lodě je pro rusy maximum vrtulníková výsadková loď

    • Miroslav
     16:43 06.04.2020

     Nie som si istý, či je Mistral na to uspôsobený aby z neho mohli štartovať VSTOL stíhačky.

     Nie som si istý, či je Mistral na to uspôsobený aby z neho mohli štartovať VSTOL stíhačky.

    • logik
     17:09 06.04.2020

     Tak zrovna o VTOL se snažili, ale výsledek stál dosti za houby. Jak 141 měl nosnost (MTOW - empty) půlky Gripenu, ale prázdnou hmotnost na dvojnásobku Gripenu. Co to znamená pro ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak zrovna o VTOL se snažili, ale výsledek stál dosti za houby. Jak 141 měl nosnost (MTOW - empty) půlky Gripenu, ale prázdnou hmotnost na dvojnásobku Gripenu. Co to znamená pro combat range takovýho letadla asi nemusím vysvětlovat.

     Rusové leteckou techniky uměly, ale materiálově byly od určité doby podstatně pozadu, takže to doháněly "silou a velikostí". Nejúspěšnější Ruská letadla jsou vždy krávy (Su27, Mig31), poslední malé a lehké letadlo, které stálo za to, byl IMHO Mig-21, z doby, kdy stačila ocel a dural.Skrýt celý příspěvek

    • Sabuk
     19:44 06.04.2020

     Mistral na to není připravený, ale určitě by to šlo upravit, když se na to chystají Japonci s třídou Izumo. VTOL by jim určitě stačil lehčí typ ,jen pro jejich ego, že mají ...Zobrazit celý příspěvek

     Mistral na to není připravený, ale určitě by to šlo upravit, když se na to chystají Japonci s třídou Izumo. VTOL by jim určitě stačil lehčí typ ,jen pro jejich ego, že mají "letadlovku" jako ostatní světové velmoci. O nic jiného jim stejně nejde. V Sýrii a případně Venezuele můžou s klidem použít pozemní základny pro letadla. Ostatní sféry jejich zájmu s klidem obslouží ze svých základenSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...