Orbán uvažoval o vytvoření společného státu s Československem

Orbán uvažoval o vytvoření společného státu s Československem
Viktor Orbán / Zdroj: Osobní FaceBook stránka Viktora Orbána, facebook.com/orbanviktor (Zvětšit)

Hvězda současného maďarského premiéra Viktora Orbána začala postupně na politickém nebi zářit již koncem března 1988, když společně s necelými čtyřmi desítkami mladých lidí, především z univerzitního prostředí, založil prodemokratické hnutí s názvem Maďarská občanská unie – Fidesz.

Dnes téměř osmapadesátiletý právník svým projevem z 16. června 1989 doslova ohromil nejen komunistický svět. Během vzpomínkové slavnosti uspořádané na počest popraveného a pak rehabilitovaného předsedy vlády z období maďarského povstání proti komunismu, Imre Nagye, Orbán vyslovil na tuto dobu odvážné myšlenky. Vyzval k uspořádání svobodných voleb a zároveň k odchodu sovětských okupačních vojsk z tehdejší Maďarské lidové republiky. Za svá slova sklidil v centru Budapešti bouřlivý potlesk tří set tisíc přítomných.

Poprvé se stal premiérem na čtyřleté období po volbách v roce 1998. V současnosti je někdejší mladý revolucionář u moci již více než deset let a jeho postoje prošly výraznou proměnou. Potvrzením toho je kromě jiného i rozhovor z 5. května letošního roku, který premiér Orbán poskytl slovenským konzervativním novinám Denník Postoj.

Redaktoři zmíněného deníku Martin Hanus a Jozef Majchrák se s premiérem Orbánem setkali v budově bývalého karmelitánského kláštera na budínském hradním vrchu. Viktor Orbán se prý již před dvaceti lety pokoušel, aby se z tohoto bývalého sídla uherských králů stalo sídlo předsedy vlády. Autoři rozhovoru připomínají, že tehdy mu to ještě nevyšlo, protože prohrál volby a vítězná levice nechtěla o nějakém stěhování nic slyšet. Svůj plán tak Orbán uskutečnil teprve nedávno.

Slovenští novináři v úvodu svého rozhovoru popisují, jak je asistenti maďarského premiéra usadili do knihovny s vysokými stropy, kde každou návštěvu okamžitě zaujme nadrozměrný globus, který znázorňuje svět z doby před první světovou válkou. Je na něm velmi odlišná mapa Evropy, kdy tehdejší Uhersko bylo mocností.

Orbán začne na setkání hovořit o příběhu tohoto globusu, který vytvořil jistý maďarský autor. Novináře upozorní, že na globusu je více zeměpisných chyb, ale hranice Uherska jsou prý zobrazeny celkem přesně. V úvodu setkání, které se nakonec protáhne na více než dvě hodiny, se Viktor Orbán vrací ve vzpomínkách do svých mladých let. V té době podle vlastních slov věřil, že Československo a Maďarsko vytvoří společný stát, který by se svými 25 miliony obyvatel mohl hrát roli středoevropské velmoci. Když se ale Československo brzy po pádu komunismu rozpadlo, pochopil, že to byla iluze. 


Mapa Evropy v podvečer první světové války; větší foto / historicair, CC BY-SA 2.5

Angela Merkelová, německý duch a Evropa

V maďarské historii se údajně často stávalo, že hrdiny i mučedníky vytvářeli Němci. Premiér Viktor Orbán s německou kancléřskou na toto téma vícekrát mluvil, pokoušel se ji přesvědčit, že maďarský přístup k migraci, je vhodný i pro jiné. „Nikdy jsem ji nechtěl přesvědčit, aby ona přemýšlela o migraci jinak. Pokud chtějí k sobě Němci pustit několik miliónů muslimů a budovat multikulturní společnost, je to jejich rozhodnutí, jejich osud. Já jsem od nich chtěl pouze to, aby uznali i naše právo na svobodné rozhodnuti. To je jiné jako to německé,“ uvedl v rozhovoru Orbán a dodal, že Merkelovou žádal, aby neusilovala o hegemonii, ale o pluralismus. Reagovala tak, že migrace se nedá zastavit. „Moje odpověď byla, že Maďarsko to dokáže, že to možné je, a ať na nás pohlíží, jako na laboratoř. A jestli toho později litovala? V tomto syslu není zajímavá ani tak Merkelová, ale německý duch.“

Němci podle Orbána totiž věří, že původní německá společnost, která již opouští křesťanské hodnoty, bude žít společně s milióny muslimských migrantů, a tak se postupně promíchají a vytvoří novou společnost. „V politické terminologii se to nazývá otevřená společnost a Němci v to věří. Já v to nevěřím, protože si myslím, že takto vzniknou paralelní společnosti, které budou žít vedle sebe a z toho mohou vzniknout velké problémy,“ říká v rozhovoru pro noviny Postoj Orbán a zároveň dodává, že si pro svou vlast takový vývoj určitě nepřeje.

Viktor Orbán se také domnívá, že období „merkelizmu“, které trvalo šestnáct roků, bylo přechodným obdobím. Na jeho počátku Němci nechtěli předepisovat jiným evropským národům, jak mají žít, protože německá CDU ješte disponovala jasným charakterem, který se lišil od evropského liberálního mainstreamu. Helmut Kohl s lídry tohoto liberálního evropského mainstreamu a s liberálním tiskem vedl spory. Po jeho odchodu to ale skončilo. Dnes mezi názorem liberálního mainstreamu a názorem německých křesťanských demokratů podle Orbána neexistuje žádný rozdíl. Příčina tohoto posunu spočívá také v tom, že křesťanští demokraté nedokázali po volbách vytvářet většinu a Angela Merkelová byla tak nucena vládnout ve velkých koalicích.


Do bojů v roce 1956 se proti sovětským okupačním vojskům zapojila maďarská armáda. Padlo 2500 až 3000 Maďarů. Vojenský odpor proti Sovětskému svazu je součástí maďarského kolektivního historického heroismu. 

Střední Evropa a ruské zájmy

V souvislosti se vztahy k dnešnímu Rusku se Orbán domnívá, že je třeba v první řadě oddělit osobu ruského prezidenta Vladimíra Putina od Ruska, které je podle Orbána geopolitický problém. Zdůrazňuje přitom, že Poláci dělají velmi razantní, protiruskou politiku. „My, Maďaři, zase vnímáme vás Slováky jako mnohem více otevřené pro spolupráci s Ruskem,“ říká v rozhovoru pro deník Postoj maďarský premiér. Připomíná zároveň, že také v českém politickém myšlení byl vždy přítomen panslavistický prvek. Maďaři zase podle něj vnímají, že Rusům se snáze spolupracuje se slovanskými zeměmi. 

Premiér Orbán jednoznačně uznává, že Polsko potřebuje bezpečnostní záruky, protože je to rozlehlé, rovinaté území. Slovensko, Maďarsko a Česko ochraňují Karpaty. Zároveň připomíná i to, že rovněž Maďarsko potřebuje záruky. Ze strany Ruska ale ohrožení necítí tak, jak ho cítí Poláci. Z tohoto důvodu je podle jeho názoru nutno „stmelit“ polský požadavek bezpečnostních garancí s požadavky maďarsko-ruské spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky.

To znamená, že V4 si bude určovat vlastní politiku vůči Rusku, ale, jak zdůrazňuje Viktor Orbán, „musíme si umět poskytnout vzájemné záruky také vůči Rusku“. Když Češi v souvislosti s incidentem ve Vrběticích požadovali projev solidarity, „bez ohledu na to, co si o této věci myslím, okamžitě jsme Čechům podporu poskytli,“ uvedl maďarský premiér.   


30 let Visegrádské skupiny

Orbán se v rozhovoru vyjádřil i k dalším aktuálním problémům, ke kterým patří například pandemie nemoci COVID-19 a diskutované ruské vakcíny Sputnik. V této souvislosti zdůraznil, že ruskou a čínskou vakcínu nedali v Maďarsku automaticky do oběhu, ale musel ji nejdříve schválit příslušný kontrolní orgán v Budapešti, který je podle jeho vyjádření na vysoké úrovni.

Viktor Orbán bývá kritizován pro nejasné balancování mezi Ruskem a Čínou na jedné straně a Evropskou unií na straně druhé. Přes veškeré výhrady či dokonce pochybnosti nelze ale tomuto středoevropskému politikovi se značně autoritářskými rysy vládnutí v žádném případě upřít, že rodák z královského města Székesfehérvár patří dlouhodobě k svérázným, ale i velmi výrazným politickým lídrům současné Evropy.

Nechybí mu „vůdcovské“ vlastnosti. Přiznávají to ostatně i mnozí jeho odpůrci, kteří varují před jeho vládou jako moderní verzí horthyovského režimu. Jak se vyjádřil analytik Českého rozhlasu Filip Nerad v loňském roce, Budapešť má ve Visegrádské čtyřce „momentálně asi nejsilnější slovo a lídři středoevropského bloku se v mnohém řídí názory maďarského premiéra“. Je tedy pro nás potěšující, že i Orbán Českou republiku, pokud jde o „vrbětickou kauzu“, aktuálně podpořil.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zloděj volá: „Chyťte zloděje“

Již téměř celý týden se desetimilionová Česká republika „přetahuje“ se světovou jadernou mocností ve ...

Ruská menšina je dávno pevnou součástí naší země

S výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku, v nichž figurují jako hlavní postavy ruští občané, příslušníci ...

Od osvobození přes únorový puč k další porobě

V těchto květnových dnech si připomínáme osvobození Československa od nacistické nadvlády v roce ...

Rusko a Německo i přes animozity mají k sobě blízko

Vztahy mezi Sovětským svazem a nynějším Ruskem na jedné straně a Německem na straně druhé měly vždy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • faraonamumu
  22:29 22.05.2021

  S Polskem se výborně spolupracuje. Akorát že vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

  S Polskem se výborně spolupracuje. Akorát že vůbec :-)
  https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:20 15.05.2021

  Ciekawa dyskusja - dużo wątków i trudno wszystko omówić Ale spróbuje: - Czy aby realizować nasz wspólny interes - który brzmi "chcemy w spokoju pracować - bo spokój i praca ...Zobrazit celý příspěvek

  Ciekawa dyskusja - dużo wątków i trudno wszystko omówić

  Ale spróbuje:
  - Czy aby realizować nasz wspólny interes - który brzmi "chcemy w spokoju pracować - bo spokój i praca buduje dobrobyt" musimy tworzyć jakieś nowe struktury?
  Czy nie wystarczą "mniej ambitne" działania tj. koordynacja polityki zagranicznej rządów regionu (tam gdzie mamy wspólny interes - na przykład polityka wschodnia) wspieranie konsolidacji przemysłu - w celu budowy "silnych" regionalnych przedsiębiorstw. Wspieranie regionalnych inwestycji (infrastruktura, energetyka itp )

  Trzeba mieć świadomość, że nie jesteśmy (i nie będziemy) "zachodem".
  "Wschodem" też nie jesteśmy - choć chętnie zachód by nas tak "skatalogował" - bo tak łatwiej.
  Nie ma co zaklinać rzeczywistości - dla Niemców i Francuzów nie będziemy "partnerem" - oni też mają swoje "mapy mentalne"
  Tu nie chodzi o wielkość państw, czy wielkość GDP czy kulturę.
  Po prostu mamy takie a nie inną geografie, taką a nie inną przeszłość i takie a nie inne wyzwania na przyszłość. (Proste pytanie - jakie wyzwania czekają Czechy w ciągu najbliższych 5, 10, 15 lat a jakie Francję czy Niemcy?

  Kryzys z wirusem okazał ile możemy liczyć na deklarowane od lat "solidarne" działania w ramach UE. (To była świetna okazja by realnie pokazać "siłę zjednoczonej Europy" )
  Niestety każdy kryzys ukazuje walkę "silnych państw" które zawsze chcą podporządkować otoczenie...

  Należy wyciągnąć wnioski - na przyszłość/
  Bo nie należymy do "silnych państw".
  Ciągle jesteśmy "na dorobku"Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:57 15.05.2021

   Najhoršie je, že všetky predsavzatia o spolupráci väčšinou zostávajú len v diskusnej rovine. Málokedy sa to odrazí v reálnej spolupráci.... Napríklad na Slovensku by som privítal ...Zobrazit celý příspěvek

   Najhoršie je, že všetky predsavzatia o spolupráci väčšinou zostávajú len v diskusnej rovine. Málokedy sa to odrazí v reálnej spolupráci.... Napríklad na Slovensku by som privítal Rosomáka....Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:29 15.05.2021

   Sledovat spolčený zájem... A ten má být konkrétně co? Protože mír a prosperita je obecný kec jako vytažený z komunistické brožury. Obávám se že žádný takový společný zájem není. ...Zobrazit celý příspěvek

   Sledovat spolčený zájem... A ten má být konkrétně co? Protože mír a prosperita je obecný kec jako vytažený z komunistické brožury. Obávám se že žádný takový společný zájem není. Každá z našich zemí by si měla pragmaticky zvolit své priority a těch se držet bez ohledu na kohokoli jiného. Poslední pokus o prosazení společného zájmu V4 a to prosadit v EU naši představu migrační politiky skončil naprostým fiaskem. Kdy původní "postoj V4" drželo jen Česko a ostatní země ho zobchodovali za různé ústupky. To pro mě byla poslední kapka v tom že spolupráce zemí v našem regionu je jen iluze.
   Pokud pro nás Čechy nejsou Němci nebo Francouzi rovnocenní partneři pak to nejsou ani Poláci. Prostě proto že jste větší země a ty většinou rovnocenné partnery u menších nehledají. A geografii, minulost a parně i budoucnost mají, alespoň z mého pohledu, Češi a Poláci naprosto rozdílnou.
   No a koronavirus a EU. Nemůžeme od organizace která nemá žádné možnosti jak pružně reagovat na krizové situace čekat nějaké zásadní kroky. Navíc členské státy nic takového ani nechtějí.
   No a to že každý členský stát hleděl především na sebe je v podstatě přirozené. Jak třeba Polsko v době krize pomohlo svým partnerům z V4? Nijak.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    00:03 16.05.2021

    Pro Scotty A pamiętasz "kryzys migracyjny" i pomysły przymusowej relokacji imigrantów? Kto powiedział "nie"? Kogo straszono że "będzie płacił" za brak zgody na przyjęcie ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Scotty
    A pamiętasz "kryzys migracyjny" i pomysły przymusowej relokacji imigrantów?
    Kto powiedział "nie"? Kogo straszono że "będzie płacił" za brak zgody na przyjęcie nielegalnych imigrantów z bliskiego wschodu?
    Czy ten temat nie był "wspólnym interesem"
    Czy uważasz że jest możliwy model w którym Rosja odzyskuje "wpływy" nad Wisłą a jednocześnie Czesi, Słowacy pozostają w "zachodnim" obozie?

    Czy temat dekarbonizacji gospodarki - nie jest podobnym problemem dla Warszawy i Pragi?
    Czy uważasz że rola czeskiego/ słowackiego przemysłu w niemieckim "łańcuchu dostaw" jest inna niż polskiego przemysłu?

    Tu nie chodzi by stanowisko Pragi było w 100 % identyczne ze stanowiskiem Bratysławy czy Warszawy
    Ale o to by region nie dał się rozgrywać prostej taktyce "divide et impera"Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:22 16.05.2021

     Migrační politika je jedna z věcí u které sice panuje teoreticky ve V4 shoda, ale když přijde na věc tak každá země jednala samostatně a původní společné stanovisko nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

     Migrační politika je jedna z věcí u které sice panuje teoreticky ve V4 shoda, ale když přijde na věc tak každá země jednala samostatně a původní společné stanovisko nakonec prosazovala jen ČR.
     Pokud se někdy Rusové vydají na západ bude to spíš otázka vojenské než politické spolupráce. Třeba jé jsem určitě pro posilování vojenské spolupráce mezi ČR a Polskem. Protože to na rozdíl od nějaké politické aliance může dobře fungovat a být prospěšné pro obě strany.

     Dekarbonizaceje určitě výzva do budoucnosti. Ovšem i tady nejsou naše zájmy ani starochu neshodují. Polsko vzhledem ke svému energetickému mixu misí bojovat za uhlí. Což pro nás není téma. ČR naopak musí bojovat za uznání jaderné energie jako "čistého zdroje". Což zase není téma pro Polsko.

     Právě proto že každá naše země má rozdílné zájmy, tak ani nikoho kdo by nás rozděloval nepotřebujeme. Můžeme se sice ad hoc dohodnout na nějakém společném postupu, ale rozhodně se na něj nevázat pokud přijde "výhodnější nabídka".Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      10:46 16.05.2021

      Współpraca wojskowa - to element polityki. Nie ma woli politycznej - nie ma współpracy wojskowej. Mylisz się - dla polski kwestia uznania energii jądrowej jako "zielonej energii" ...Zobrazit celý příspěvek

      Współpraca wojskowa - to element polityki. Nie ma woli politycznej - nie ma współpracy wojskowej.

      Mylisz się - dla polski kwestia uznania energii jądrowej jako "zielonej energii" też jest ważne. Bo my musimy wybudować swoje elektrownie. Nie ma szans na budowę "mixu energetycznego" bez elektrowni atomowej.
      Nie ten klimat na inne źródła energii.

      Ja nie mówię o tworzeniu sformalizowanych, alternatywnych struktur...
      Ja mówię o myśleniu o tym, że mimo wszystko mamy wspólne interesy.
      I to więcej niż niektórym się wydaje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:34 16.05.2021

      No k vojenské spolupráci není třeba nějaká bilaterální politická spolupráce. To je už dne zcela řešitelné přes NATO. Zatím je primární zájem Polska prodloužit co nejdéle výrobu ...Zobrazit celý příspěvek

      No k vojenské spolupráci není třeba nějaká bilaterální politická spolupráce. To je už dne zcela řešitelné přes NATO.

      Zatím je primární zájem Polska prodloužit co nejdéle výrobu energie z uhlí. Stavba jaderných zdrojů je pro vás hudba daleké budoucnosti. U nás je to téma více méně aktuální. Nicméně na evropské úrovni se bude o "zelenosti" jádra rozhodovat v blízké době. Je tedy příležitost aby se zástupci jednotlivých zemí vyjádřili.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:24 22.05.2021

      Ani jsme na to potvrzení různých zájmů v energetice nemuseli čekat tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani jsme na to potvrzení různých zájmů v energetice nemuseli čekat tak dlouho.
      https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  09:04 15.05.2021

  no federácie by asi neboli zlé,ale to by najprv museli fungovať...a história (napr. československo,soviet,juhoška,extrém rwanda) a aj budúcnosť (napr. belgicko) ukazuje že to je ...Zobrazit celý příspěvek

  no federácie by asi neboli zlé,ale to by najprv museli fungovať...a história (napr. československo,soviet,juhoška,extrém rwanda) a aj budúcnosť (napr. belgicko) ukazuje že to je väčšinou na dobu určitú než príde k rozpadu...

  dávať ako príklad usa nie je možné,nakoľko to je krajina ktorá ako národnostný mix už vznikla a preto funguje...je to nie čo iné ako európska,alebo africká únia...možno keď o 500r vznikne niečo ako LEN planéta/krajina/štát ZEM a zaniknú národnosti,tak to možno bude fungovať...

  aliancia poľsko-česko-slovensko by bola fajn,ale "vládla" by waršava -čo je pochopitelné (sila ekonomiky,populácia,rozloha)...a pri nepopulárnych opatreniach,ktoré proste patria k životu by v česku a slovensku vznikala nespokojnosť...a časom aj frustrácia že nám vládnu poliaci a pritom si to vieme sami lepšie ...

  osobne som bol za spoločný štát - československo...ale vidím že je to lepšie keď sme sa rozdelili...ako som tu už x-krát písal česko sa sťažovalo že ich slovensko brzdí a slovensko že ho česko "okráda"...tak a teraz sa česko brzdí samé a rovnako sa sa slováci okrádajú sami- a že nám to ide...

  inak celkom zábavné je tu sledovať ambície českých jedincov sa vymaniť zo "slovanstva" a pogermánčiť sa k nemecku,rakúsku a pomaly až k švajčiarsku ...výber to je luxusný,to musím uznať...ale je to iba vlhký sen sa pritiahnuť k top krajinám eu a otázka je,aký osoh by bol z toho pre nich...Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   09:31 15.05.2021

   to není ani tak ambice, ale jako kulturní směřování, které započalo se vznikem českého státu.. pokud přes tisíc let kultura a politika směřuje "k Římu", tak pro tebe slovanství ...Zobrazit celý příspěvek

   to není ani tak ambice, ale jako kulturní směřování, které započalo se vznikem českého státu.. pokud přes tisíc let kultura a politika směřuje "k Římu", tak pro tebe slovanství není nosné téma. Spíše žádné..Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    10:13 15.05.2021

    skelet - ak som váš komentár pochopil správne a týkal sa faktu že česko ako také proste musí smerovať k nemecku,tak potom sa asi niekde udiala chyba keď za tých 1000r ten jednotný ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet - ak som váš komentár pochopil správne a týkal sa faktu že česko ako také proste musí smerovať k nemecku,tak potom sa asi niekde udiala chyba keď za tých 1000r ten jednotný štát netvoríte...a to smerovanie asi nebude také jasné ako by si niekto prial...

    ale zase ako sa vraví- netreba prestávať veriť...Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:12 15.05.2021

     opět klasické "samostatný národ jste až ..". Jenže to s tím nesouvisí. České knížectví, České království, Markrabství Moravské, velkovévodství Slezské, to vše bylo napojené k Svaté ...Zobrazit celý příspěvek

     opět klasické "samostatný národ jste až ..". Jenže to s tím nesouvisí. České knížectví, České království, Markrabství Moravské, velkovévodství Slezské, to vše bylo napojené k Svaté říši Římské, a za nemalé účasti germánské populace u nás (součástí České koruny byly i části dnes německého území). Takže naše kulturu, historie i politika byla napojena na to co se dělo v západní části Evropy. Proti východní části jsme se vesměs bránili (Mongolové, Osmani). I naše šlechta vzhlížela k tomu co se děje v Itálii, Francii. Ne k tomu co se děje v Polsku nebo Rusku.
     Proč bych se tedy zaobíral slovanstvím?
     Možná je to na Slovensku nosné téma, ale pro občany ČR?Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      11:34 15.05.2021

      skelet - len asi zabúdate že česko je skôr v strednej ako v západnej európe ...a keď spomínate že ste sa bránili proti východnej -mongoli,osmanská ríša tak to už je skôr ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet - len asi zabúdate že česko je skôr v strednej ako v západnej európe ...a keď spomínate že ste sa bránili proti východnej -mongoli,osmanská ríša tak to už je skôr ázia...
      ale chápem,vždy nás to ťahá k lepšiemu...teda až na jedincov čo ich to ťahá k rusku,aj keď ani nevedia prečo...

      PetrTechnik - no to by už asi existovala teda nemecko-rakúska únia a nemám dojem že by existovala,teda okrem tej chvíľkovej hitlerovej...
      a to že sme sa rozišli v mieri je možno zásluha pána mečiara...ale nie pre jeho múdrosť,ale skôr pre jeho potrebu mať vlastné "kráľovstvo"...čo sa mu aj podarilo...Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:45 15.05.2021

      Hektor.. prostě žili jsme tisíc let s germány, proto nás to táhne ke germánům a ne na východ. V dávnější historii jsme narazili hlavně na Poláky, sem tam na Slováky, a jinak nic ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor.. prostě žili jsme tisíc let s germány, proto nás to táhne ke germánům a ne na východ. V dávnější historii jsme narazili hlavně na Poláky, sem tam na Slováky, a jinak nic (když nepočítám křížové výpravy). My jsme patřili pod "Řím" a k Vídni.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:02 15.05.2021

      Lenže na každé manželstvo musia byť dvaja a Nemecko ako ženích nemá záujem o českú nevestu. Buďte radi, že vám kultúrny a technicky vyspelý nemecký národ s Rakúšakmi vybudovali ...Zobrazit celý příspěvek

      Lenže na každé manželstvo musia byť dvaja a Nemecko ako ženích nemá záujem o českú nevestu. Buďte radi, že vám kultúrny a technicky vyspelý nemecký národ s Rakúšakmi vybudovali priemysel z ktorého zažite dodnes a pritom vás relatívne slobodne nechali žiť pod ich vplyvom.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:15 15.05.2021

      Miroslav: prvně my rádi jsme, a za druhé jestli nás Němci chtějí nebo ne, není podstatné. Prostě ke slovanství se nehlásíme, protože krom řeči toho s nimi společného moc nemáme, a ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: prvně my rádi jsme, a za druhé jestli nás Němci chtějí nebo ne, není podstatné. Prostě ke slovanství se nehlásíme, protože krom řeči toho s nimi společného moc nemáme, a valná část populace ani tu genetiku.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:21 15.05.2021

      Miroslav: a ze ti Rakusane v Ceskem kralovstvi budovali prumysl tak vehementne, ze jej tehdy zapomneli vybudovat u sebe ? Je to trochu jinak, zasadni byl zdroj nerostu na ktere byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: a ze ti Rakusane v Ceskem kralovstvi budovali prumysl tak vehementne, ze jej tehdy zapomneli vybudovat u sebe ? Je to trochu jinak, zasadni byl zdroj nerostu na ktere byl prumysl lokalne vazany. A tam tehdy vedlo Cesko diky uhli a ruznym rudam. Podnikatele pak byli Cesi, Zide, Rakusani a dalsi. Obdobne na Slovensku byly uspesne oblasti kolem B. Stiavnice a Spiš, kvuli dolum a hutim. Tam to ale zcela ovladali Nemci a Madari.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:26 15.05.2021

      Potom neviem prečo ste páchali atentát na Heydricha a popravili KH Franka keď vás v podstate len vrátili tam, kde podľa teba patríte už 1000 rokov.

      Potom neviem prečo ste páchali atentát na Heydricha a popravili KH Franka keď vás v podstate len vrátili tam, kde podľa teba patríte už 1000 rokov.

     • HEKTOR
      12:36 15.05.2021

      skelet - otázka je,či by vás to tam ťahalo aj keby malo nemecko životnú úroveň severnej kórei :) aktuálne na idnes - ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet - otázka je,či by vás to tam ťahalo aj keby malo nemecko životnú úroveň severnej kórei :)

      aktuálne na idnes - idnes.cz/zpravy/domaci/slovane-historie-tradice-pohanske-runy.A210318_160531_domaci_lisv?zdroj=topSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:49 15.05.2021

      Hektor opět se tam snažíš naroubovat něco co k tomu nepatří. ;)
      Miroslav: možná kvůli tomu, že nejsme idioti.

      Hektor opět se tam snažíš naroubovat něco co k tomu nepatří. ;)
      Miroslav: možná kvůli tomu, že nejsme idioti.

     • HEKTOR
      13:06 15.05.2021

      skelet - nemyslel som tam nič zlé...no v každom prípade je to vec česka,kam sa prikloní...a máme/máte aj demokraciu takže už by tomu nemalo nič brániť...

      skelet - nemyslel som tam nič zlé...no v každom prípade je to vec česka,kam sa prikloní...a máme/máte aj demokraciu takže už by tomu nemalo nič brániť...

     • Miroslav
      13:17 15.05.2021

      V 1939 vám Nemci ukázali čo si o vás myslia a ako vážia ako partnera. A vy zase v 1945-om pri odsunoch na základe kolektívnej viny ako vnímate Nemcov. Nemyslím to v zlom ale ak sa ...Zobrazit celý příspěvek

      V 1939 vám Nemci ukázali čo si o vás myslia a ako vážia ako partnera. A vy zase v 1945-om pri odsunoch na základe kolektívnej viny ako vnímate Nemcov. Nemyslím to v zlom ale ak sa odvolávaš na spoločnú Česko-Nemeckú históriu stovky rokov starú, tak netreba opomenúť ani históriu starú desiatky rokov.

      Povedzme si otvorene, že ide o finančné benefity ktoré z takého spojenectva plynú. Aj to, že sme v EÚ je len kvôli peniazom. Veď to všetci vieme a tak je to správne. Ale zase to neznamená, že budem tvrdiť, že v podstate sme vždy boli Európanmi západného typu. No neboli... Mimochodom, pozri sa na vlajku a polož otázku, prečo tam nie sú germánske farby ale panslovanskéSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:32 15.05.2021

      ne, opět se bavíš o něčem jiném. :)

      ne, opět se bavíš o něčem jiném. :)

     • achi67
      13:35 15.05.2021

      České království, potažmo české královské rody, neměly níkdy tendenci se stát součástí toho, co zde někteří mylně nazývají Německem. Až do pozdního středověku vůbec žádné Německo ...Zobrazit celý příspěvek

      České království, potažmo české královské rody, neměly níkdy tendenci se stát součástí toho, co zde někteří mylně nazývají Německem. Až do pozdního středověku vůbec žádné Německo totiž neexistovalo. byl Svatá říše římská národa německého a český král byl jedním z kurfiřtů. kteří volili římského císaře, kterým se stal i Karel IV., i když tento titul jiným českým panovníkům dvakrát unikl doslova o vlásek. Celá Říše se zkládala z jednotlivých státních celků, co do velikosti a významu odpovídajících Českému království. České království bylo jednou z velmi bohatých zemí v Evropě, do objevení Ameriky naprostá většina stříbra v Evropě pocházela právě z Čecha a i nezanedbatelná část zlata měla stejný původ. Smyšlenky o malém české národu pochází především z pangermánských a panslovanských kruhů, aby si tak zdůvodnily své smyšlené nároky. Častá námitka, že Karel IV. nebyl Čech má asi stejný význam, jako říci, že ostatní královské rody měly jen čistě národní původ. a už vzhledem k tomu, kolik přemyslovských princezen bylopřibdáno do královských i šlechtických rodů po celé Evropě se dá říci, že i oni mají český původ:-). Ve středověku žádná střední Evropa neexistovala, Čechy byly naprosto integrální součástí středověké Evropy ve všech směrech, politicky, geograficky, ekonomicky i nábožensky. Stačí jen porovnat, k čemu má česká lidová architektura a zvyky blíže, zda k tomu, co se nachází na východ od Čech nebo k tomu, co je na západ od Čech.
      A někdo tu zmínil jak se k nám zachovali Němci po 39-tém - je zajímavé vypíchnout, že Hitler Čechy jako jediný slovanský národ považoval za asimilovatelné do Třetí říše. Díkybohu že se tak nestalo!
      Nikdy jsme jako Češi k Německy nesměřovali, jen jsme odvěkou a přirozenou součástí zdejšího kulturního okruhu. Byli jsme vždy obklopení německy mluvícími zeměmi, přesto jsme si svoji státnost uhájili. Slovanství, kromě období národního obrození a obnovy českého státu po 1.sv.v. nebylo nikdy potřebné ani nosné téma.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:47 15.05.2021

      Miroslav: myslím, že v tom 1939 ukázali Čechům kromě jiných i Slováci, co si o Češích myslí a pár desítkám tisíc z nich na vyhnanou zazpívali do kroku takové ne moc pěkné popěvky. ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: myslím, že v tom 1939 ukázali Čechům kromě jiných i Slováci, co si o Češích myslí a pár desítkám tisíc z nich na vyhnanou zazpívali do kroku takové ne moc pěkné popěvky. A přesto se z toho nedají dělat závěry a i nadále vás máme rádi. S Němci toho máme dost společného, ale jazyková bariéra je prevít.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      16:57 15.05.2021

      Nechápu proč některým lidem na Slovensku tak strašně vadí, že se Češi nehlásí ke slovanství a že mají blíže k německy mluvícím zemím. Tady přece jde o čistý pragmatismus, kdy nám ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápu proč některým lidem na Slovensku tak strašně vadí, že se Češi nehlásí ke slovanství a že mají blíže k německy mluvícím zemím. Tady přece jde o čistý pragmatismus, kdy nám spojení se západem dávalo kulturně a ekonomicky prostě mnohem více než nabízel východ.
      To, co se dělo před 2. sv a po ní s tím navíc vůbec nesouvisí.
      A tvrdit, že sem průmysl za dob RU přinesli jen Rakušané je také úplně mimo mísu.
      Každopádně tohle vše krásně dokládá fakt, že by to spojení zemí východní Evropy nemělo smysl ani šanci na přežití.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:14 15.05.2021

      Jura: Prepáč ale od teba to znie dosť komicky, že práve ty si taký fanúšik národa slovenského. Nebudem to ďalej rozvíjať nakoľko by som nerád skĺzol do debaty v ktorej by som ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Prepáč ale od teba to znie dosť komicky, že práve ty si taký fanúšik národa slovenského. Nebudem to ďalej rozvíjať nakoľko by som nerád skĺzol do debaty v ktorej by som vyzeral ako primitívny nacionalista

      CerVus: Nikomu to nevadí ale netreba sa hrať na niečo čo nie ste. Koniec-koncov si to sám priznal, že ide o benefity ktoré z takého spojenectva plynú a ja to rešpektujem. Stačí povedať ,,Sne Slovania ale spojenectvo s inými slovanskými krajinami nám nedá toľko čo spojenectvo s germánmi". 1000 rokov v Uhorsku neurobilo zo Slovákov Maďarov (a tie snahy boli tvrdo represívne) a ani z Čechov neurobilo Nemcov. Problém je, že dnes sú tieto úvahy spolitizovaná téma a pojem Slovan si niektorí pseudonárodovci spájajú s Ruskom. Naopak, je skôr na mieste otázka či Rusi patria k Slovanom.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:03 15.05.2021

      zajímavé jak lidi vždy do toho vloží něco co tam není :) My ze sebe neděláme něco co nejsme. Obyvatelé Čech, Moravy a Slezska jsou odkojeni to čemuž se módně říká západní kultura. ...Zobrazit celý příspěvek

      zajímavé jak lidi vždy do toho vloží něco co tam není :)
      My ze sebe neděláme něco co nejsme. Obyvatelé Čech, Moravy a Slezska jsou odkojeni to čemuž se módně říká západní kultura. Byli jsme s Germány v jednom státě, byli jsme obklopeni Germány, obchodovali jsme s Germány, bojovali jsme s Germány, prolínali jsme se s Germány. Když vidím obrazy polské a maďarské šlechty, tak to na mě působí cizokrajně, neobvykle. Když vidím německého (francouzského) šlechtice z téže doby, tak to na mě působí důvěrně. Prostě tisíc let společné existence s nimi má své následky.
      Proto řeči o slovanské vzájemnosti na nás působí cizorodě, a i v době na slovanství nejhrdější, ta myšlenka vzala rychle za své.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      18:34 15.05.2021

      Miroslav: To ale není nic zpolitizovaného. To, že nejsme Slované je celkem jasně doložené výzkumem genomu. ( ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: To ale není nic zpolitizovaného. To, že nejsme Slované je celkem jasně doložené výzkumem genomu. ( https://www.irozhlas.cz/veda-t... )Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:00 15.05.2021

      Tu sa hodí jeden domáci vtip. Prosím, dopredu upozorňujem, že to nemyslím v zlom. Trochu odľahčíme túto ťažkú debatu... Otázka na rádio Jerevan... - Čo majú spoločné Česi a ...Zobrazit celý příspěvek

      Tu sa hodí jeden domáci vtip. Prosím, dopredu upozorňujem, že to nemyslím v zlom. Trochu odľahčíme túto ťažkú debatu...

      Otázka na rádio Jerevan...
      - Čo majú spoločné Česi a Indiáni?
      Odpovedať rádia Jerevan:
      - Obaja chodia umierať do hôrSkrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:50 15.05.2021

      Ešte by som k tomu podotkol niečo... Nechcem ti brať ilúzie ale ja mám v ČR silnú partnerskú a zákaznícku základňu. Ubezpečujem ťa, že nikdy sa nebavíme v cenách v KČ ale zásadne v ...Zobrazit celý příspěvek

      Ešte by som k tomu podotkol niečo... Nechcem ti brať ilúzie ale ja mám v ČR silnú partnerskú a zákaznícku základňu. Ubezpečujem ťa, že nikdy sa nebavíme v cenách v KČ ale zásadne v Eurách a aj všetky transakcie vykonávame v eurách. Ani si nepamätám, že by tomu bolo inak okrem prípadu keď som platil prepravu tovaru z ČR. To bol jediný prípad keď som niečo platil v CZK. Aj keď dostanem nejaké podklady, napríklad vyčíslenie nákladov, tak české firmy automaticky rátajú všetko v eurách a nie korunách. Môj hlavný partner z ČR má účet vedený v Nemecku aby sa nemusel zaoberať českou korunou. České firmy už dávno prešli na Euro akurát ty to nevieš lebo platíš domácou menou keď ideš na pivoSkrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:51 15.05.2021

      To malo ísť o vlákno nižšie pre PetrTechnik

      To malo ísť o vlákno nižšie pre PetrTechnik

     • Jura99
      08:28 16.05.2021

      Miroslav: s tim mam take zkusenost a zadny problem CZK nedela, jelikoz je malo volatilni. A technicky tam problem take neni, zakladem je mit multimenovy ucet v bance, takze mas ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: s tim mam take zkusenost a zadny problem CZK nedela, jelikoz je malo volatilni. A technicky tam problem take neni, zakladem je mit multimenovy ucet v bance, takze mas jedine cislo pro vsechny meny a zakaznici neresi chaos s cisly uctu. Uz proto, ze svet kupodivu nema jen euro, ale predevsim USD, musis s menami fungovat. Ja mam prichod i odchod penez ve vsech menach, takze prakticky neresim smenu, kde by k nejakemu poplatku bance dochazelo. Ucetni jednou za rok v zaverce udela kurzove rozdily, zjednodusene receno kliknutim v softwaru. A to je cele, problem nemam zadny. Tim, ze prakticky mizi hotovostni operace a cash proste nepotrebujes, tak je jedno co mas za menu. Laicky si ovsem myslim, ze menove nastroje v rukou narodni banky mohou byt v krizich uzitecne. Takze zaver, je mi prakticky lhostejne, co mame za menu, lehce prevazuje vyhoda mit vlastni, napr. pri czexitu bude mene komplikaci :-).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:09 16.05.2021

      Jura, ja netvrdím, že to nejde. Ostatne ako som písal, vyplácal som aj v CZK dopravu. Stačí prepnúť v IB menu a zaškrtnúť, že berieš na vedomie, že to bude prepočítané podľa ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura, ja netvrdím, že to nejde. Ostatne ako som písal, vyplácal som aj v CZK dopravu. Stačí prepnúť v IB menu a zaškrtnúť, že berieš na vedomie, že to bude prepočítané podľa aktuálneho kurzu.

      Ja len tvrdím, že podľa mojich skúseností už české firmy dávno fungujú na Euro. Náklady vyčísľujú v €, Cenníky majú v €, faktúry vystavujú v €...

      Kurzové rozdiely však znášajú české firmy. Niekedy je to výhoda, niekedy naopak. Mne je to jedno, ak je na faktúre 20 000€ tak zaplatím 20 tisíc eur a je mi srdečne jedno aký je kurz.

      S tým Czexitom som to akože nepochopil. Vy sa hlásite kultúrne ku germánskej ríši novej generácie a zároveň chcete vystúpiť z EÚ?Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      10:37 16.05.2021

      Miroslave: To, že chceme vystoupit z EU je další blud šířený odpůrci EU. Drtivá většina průzkumů o referendu končí poměrem cca 20% pro 50% proti. Tohle je přesně ten důvod proč ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave: To, že chceme vystoupit z EU je další blud šířený odpůrci EU. Drtivá většina průzkumů o referendu končí poměrem cca 20% pro 50% proti.
      Tohle je přesně ten důvod proč nikdy neřeším vnitřní politiku dalších zemí. Z novinových titulků se pravdu nedozvíme.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:24 16.05.2021

      Ja viem, že je to blud. Netvrdím, že ide o väčšinový názor naprieč celou populáciou. Akurát tých ktorí o to vystúpenie usilujú viac počuť a teda to vytvára niekedy dojem, že ide o ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja viem, že je to blud. Netvrdím, že ide o väčšinový názor naprieč celou populáciou. Akurát tých ktorí o to vystúpenie usilujú viac počuť a teda to vytvára niekedy dojem, že ide o väčšinový názor. Ani referendum v Británii by neprešlo keby nebolo postavené na klamstve čo hneď po tom referende priznal aj jeho iniciátor.

      Aj na Slovensku sú takí. Komunisti z Vzdoru ( ultrakomunisti ktorým bolo členstvo v KSS málo) šli do volieb s tým, že treba znárodniť Volkswagen a budú tam vyrábať trolejbusy pod heslom ,,Trolejbus do každej rodiny". Kotlebovci zase prišli s argumentom za vystúpenie, že kupujeme potraviny z EÚ za 4 miliardy ročne. To, že vďaka EÚ vyvezieme ročne len automobilov za 15 miliárd akosi nespomínajú. Aj členstvo v NATO má významný ekonomický efekt bez ohľadu na to, čo si o NATO ako organizácii myslíme. Ja osobne by som napríklad nepostavil továreň na Ukrajine kým nebudú v NATO. Ja to mám na Ukrajinu blízko. Za nejakú hodinu som na hraniciach. Čo je však horšie, za 3 dni môže byť na tej istej hranici aj mužík na dovolenkovom karavane T-90. Kto normálny tam investuje peniaze?

      Áno, byť v EÚ je istý kompromis ale z dlhodobého hľadiska je to pre nás všetkých výhodné. Vystúpenie z únie by bolo kontraproduktívne.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      18:58 17.05.2021

      Miroslav Musím uznat, že již v předchozích debatách jsem měl pocit,že trpíte jistým problémem s Čechy, ovšem zde se to ukazuje naplno. Mám rodinné i přátelské vztahy se Slováky a ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      Musím uznat, že již v předchozích debatách jsem měl pocit,že trpíte jistým problémem s Čechy, ovšem zde se to ukazuje naplno. Mám rodinné i přátelské vztahy se Slováky a beru je jako nejbližší přátele naší země i přes nějaké ty rozdíly. Nemám Vám za zlé rozdělení či události roku 38-39 (chápu Váš pohled a souvislosti). Přeji Vám jen to dobré a samé úspěchy ve všech směrech ve Vašem vlastním státě, ale myslím, že je potřeba si přiznat pár věcí.

      1) Mám dojem, že jste větší vlastenci, což ovšem v některých ohledech není nutně k dobru. Máte poté jistý problém si pár věcí přiznat narozdíl třeba od nás.

      2) Když mi při výletu na Slovensko moji bratia z východu začnou vykládat, jak jsme mi Češi blbí a jak nám celou tu republiku vybudovali, potlačuji potřebu se smát. Mimochodem, není úplně pravda, že průmysl nám tu vybudovali Němci (zasloužili se o to i Češi) a i kdyby, měli by jste být za to setsakra rádi, protože víme jak Slovensko zanedbávali Maďaři a tedy jak to tam vypadalo s infrastrukturou a průmyslem (kdo poté posílal na Slovensko úředníky, učitele atd.). Československá republika vymanila Slováky z vlivu Uherska.

      3 Mám pocit, že vzhledem k Vašemu vlastenectví smíšeným s faktem, že jste menší a nemáte takovou historii jako české země (což je prostě fakt nehledě na to jestli se to někomu líbí nebo ne), se pak neustále snažíte sami sobě i nám něco dokazovat a těm "pepíkům" to prostě natřít. Jedná se vlastně o jistý komplex u některých Vašich občanů (pozor ne u všech a stejně tak má bohužel část Čechů potřebu se Vám vysmívat a dělat z Vás něco méně). Bohužel se to pak prostě sem a tam ukazuje.

      Slováky i Slovensko mám rád a byl bych rád i za větší spolupráci třeba v otázkách obrany a obranného průmyslu. Tak tedy toto prosím neberte jako nějakou moji animozitu ke Slovákům.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:53 17.05.2021

      Danik: Rozhodne odmietam, že by som mal niečo proti Čechom, teda, aspoň proti tým normálnym. Sám mám český pôvod, u nás doma sa hovorilo aj česky a v ČR doteraz žije podstatná časť ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Rozhodne odmietam, že by som mal niečo proti Čechom, teda, aspoň proti tým normálnym. Sám mám český pôvod, u nás doma sa hovorilo aj česky a v ČR doteraz žije podstatná časť mojej rodiny.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     11:17 15.05.2021

     Česko tvoří s Německem, tedy spíše s Bavorskem jeden kulturní celek. Nebýt komunismu, dávno by existovala Německo-rakousko-česká unie. V bavorské vesnici si zvyknete žít během pár ...Zobrazit celý příspěvek

     Česko tvoří s Německem, tedy spíše s Bavorskem jeden kulturní celek. Nebýt komunismu, dávno by existovala Německo-rakousko-česká unie. V bavorské vesnici si zvyknete žít během pár měsíců a nepřijde vám to jiné, pokud není bariérou jazyk. Slovanské státy i přes jazykovou spřízněnost jsou k žití o dost hůře akceptovatelné.
     Osobně pokládám Orbánův nápad za neživotaschopný, na což přišel i on sám. Zrovna tak jsem byl pro rozdělení Československa, přirozené soužití Čechů a Slováků, jako národů není funkčí (paradoxně na rozdíl od jednotlivců). A tím ,že jsme se v klidu rozešli, se můžeme ve světě právem chlubit. Není moc národů, které to dokázali.Skrýt celý příspěvek

     • Martinos
      12:55 15.05.2021

      Ved vy nechcete s DE a AT ani len spolocnu menu EURO.
      Chcel by som vidiet prieskum verejnej mienky v CR ci sa cesi citia byt germanmi.

      Ved vy nechcete s DE a AT ani len spolocnu menu EURO.
      Chcel by som vidiet prieskum verejnej mienky v CR ci sa cesi citia byt germanmi.

     • skelet
      13:34 15.05.2021

      kdo by chtěl společnou měnu s Italy, ˇŠpaněly a Francouzy :)

      kdo by chtěl společnou měnu s Italy, ˇŠpaněly a Francouzy :)

     • Martinos
      14:38 15.05.2021

      Zeby Nemci a Rakusania s ktorymi by par tunajsich diskuterov chcelo byt v spolocnom state?

      Zeby Nemci a Rakusania s ktorymi by par tunajsich diskuterov chcelo byt v spolocnom state?

     • PetrTechnik
      15:42 15.05.2021

      Já nevím proč Slováci pořád řeší národovectví? Copak je nutné mít něj národní komplex? Češi se cítí jako Češi , někdo má Němce a Rakušany rád druhý má zase jiný názor.Proto jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Já nevím proč Slováci pořád řeší národovectví? Copak je nutné mít něj národní komplex?
      Češi se cítí jako Češi , někdo má Němce a Rakušany rád druhý má zase jiný názor.Proto jsem rád ,že máme svůj stát a Slováci svůj. Češi jsou pragmatici , někdy až cyničtí, to je fakt. Mít Euro se nám nevyplatí,alespoň doposud ne, tak proč ho zavádět? Nemají ho ani Dánové a rozhodně nijak nestrádají.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:23 15.05.2021

      Napríklad mne ako človeku Euro pomohlo. Podnikám a gro mojich partnerov je z DE, AT a ČR (účet vedú v Nemecku v eurách). Samotní mi povedali, že keby sme Euro nemali, nebol by ...Zobrazit celý příspěvek

      Napríklad mne ako človeku Euro pomohlo. Podnikám a gro mojich partnerov je z DE, AT a ČR (účet vedú v Nemecku v eurách). Samotní mi povedali, že keby sme Euro nemali, nebol by biznis lebo kurzové rozdiely by im robili problémy. Dojednáš obchod za povedzme 30 000€ a kým ho zrealizuješ, môže byť kurzový rozdiel aj 5%. A to už nie sú drobné. Bavíme sa o 1500€ (40 tisíc KČ)Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:03 15.05.2021

      a budiž Vám Euro přáno.. co chcete, to máte.

      a budiž Vám Euro přáno.. co chcete, to máte.

     • Miroslav
      21:09 15.05.2021

      Toto je ďalšia vec ktorú nechápem. Ak je Česko súčasťou tej západnej európskej civilizácie, tak mi je záhadou prečo Euro nemáte a my zaostalí Slovania z východu áno. A nehovor mi ...Zobrazit celý příspěvek

      Toto je ďalšia vec ktorú nechápem. Ak je Česko súčasťou tej západnej európskej civilizácie, tak mi je záhadou prečo Euro nemáte a my zaostalí Slovania z východu áno. A nehovor mi prosím nič o nejakej národnej hrdosti lebo Nemec či Francúz mal na svoju národnú menu (s o dosť dlhšou tradíciou) ďaleko viac dôvodov byť hrdý ako vy.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:35 15.05.2021

      Aha, tak proto se ti tak nelíbí, co jsem psal výše. Ty sis to na sebe vztáhl, že jste pro nás (mě) zaostalí. To je solidní komplex méněcennosti.

      Aha, tak proto se ti tak nelíbí, co jsem psal výše. Ty sis to na sebe vztáhl, že jste pro nás (mě) zaostalí. To je solidní komplex méněcennosti.

     • Miroslav
      21:52 15.05.2021

      Kto hľadá komplex na inom, sám ho má. Musím ťa sklamať, výstrel minul cieľ. Ja sa len zamýšľam nad tým, že keď sa tak vehementne hlásite k západu a germánom, prečo s nimi ...Zobrazit celý příspěvek

      Kto hľadá komplex na inom, sám ho má. Musím ťa sklamať, výstrel minul cieľ. Ja sa len zamýšľam nad tým, že keď sa tak vehementne hlásite k západu a germánom, prečo s nimi nezdieľate aj ich hodnoty, napríklad integráciu do menovej politiky. Ako sa hovorí, že kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť. Vzdanie sa národnej meny bolo pre národné štáty určitou formou kompromisu. Niečo stratíme a niečo tým získame. Nemôžete si vyberať z koláča hrozienka. Byť integrálnou súčasťou tej západoeurópskej civilizácie si vyžaduje aj isté ústupky ktoré ste vy urobiť (zatiaľ) odmietliSkrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      22:03 15.05.2021

      My si nepotřebujeme posilovat národní sebevědomí tím, že jako znak vyspělosti zavedeme Euro. Máme svoji národní měnu o kterou je celkem zájem na finančních trzích, což vyznamně ...Zobrazit celý příspěvek

      My si nepotřebujeme posilovat národní sebevědomí tím, že jako znak vyspělosti zavedeme Euro. Máme svoji národní měnu o kterou je celkem zájem na finančních trzích, což vyznamně zvyšuje rating ČR. Koruna je i do značné míry vnímána jako atribut státnosti.
      Slovenská koruna byla uměle vytvořená měna a Slováci se prostě potřebovali prosadit. Jako národ je Evropa prakticky neznala, dějiny a osobnosti veskrze žádné, tak bylo zavedení EURa jedinou možnou cestou jak Slovensko viditelně etablovat do evropských struktur.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:07 15.05.2021

      Miroslav ty jsi psal o tom, že patríš mezi zaostalé. Ne já. Tedy mi podsouváš co jsem nikdy nezminil a ani nenaznačil. Jinak euro nemá celá západní Evropa, že? Tedy opět výstřel do ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav ty jsi psal o tom, že patríš mezi zaostalé. Ne já. Tedy mi podsouváš co jsem nikdy nezminil a ani nenaznačil.
      Jinak euro nemá celá západní Evropa, že? Tedy opět výstřel do tmy.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:09 15.05.2021

      Ty si komik. A česká koruna vznikla kedy a ako? Nie náhodou vznikom samostatnej ČR 1.1.1993? To už zase nepreháňajme ako sa svet bije o vašu menu. To by si nedovolil povedať ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty si komik. A česká koruna vznikla kedy a ako? Nie náhodou vznikom samostatnej ČR 1.1.1993? To už zase nepreháňajme ako sa svet bije o vašu menu. To by si nedovolil povedať ani Rakúšaci s ich šilingom.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      22:10 15.05.2021

      To patrilo Petrovi...

      To patrilo Petrovi...

     • PetrTechnik
      00:30 16.05.2021

      Miro: Česká koruna je vnímána jako pokračovatel z koruny československé, což se u slovenské koruny říci nedá. Slováci nikdy vlastní měnu neměli, nepočítám-li krátká intermezza se ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro: Česká koruna je vnímána jako pokračovatel z koruny československé, což se u slovenské koruny říci nedá. Slováci nikdy vlastní měnu neměli, nepočítám-li krátká intermezza se slovenskou korunou 39-45 a 93-08.
      Zkus si přečíst ještě jednou co jsem napsal, ne že se o korunu zájemci bijí,ale že je o ni celkem zájem. To neznamená jen o hotovost ,ale i o cené papíry postavené na koruně.
      V podstatě každá větší firma funguje v ČR na Euro bázi při obchodě s eurozonou. Přesto to není důvod zbavovat se nástroje k řízení domácí ekonomiky. A už vůbec nezavádět EURo, jako politický nástroj, k posilování národního sebevědomí.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      00:55 16.05.2021

      Aby bolo jasné, ja nie som tzv Eurohujer. Avšak žeby svet vnímal českú korunu ako priameho pokračovateľa KČŠ, to je len tvoja myšlienka ktorá sa však nezakladá na pravde. KČ je ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby bolo jasné, ja nie som tzv Eurohujer.

      Avšak žeby svet vnímal českú korunu ako priameho pokračovateľa KČŠ, to je len tvoja myšlienka ktorá sa však nezakladá na pravde. KČ je úplne nová mena ktorá musela prejsť rovnakým vývojom a zavedením ako koruna slovenská. Taktiež nerozumiem aká je tvoja definícia pojmu "umelá mena". To znamená, že existuje aj mena prirodzená? A aký je medzi nimi rozdiel? Kedy sa z umelej meny stáva mena prirodzená?

      A vôbec, aj keby tvoja teória bola aspoň z časti pravdivá, tak svet nijak zvlášť KČS neoceňoval. Vieš prečo za socializmu nebolo tropické ovocie? Lebo súdruhovia v Paname prdeli na naše KČŠ. Oni chceli za banány doláre, franky, libry alebo marky ktoré štát nemal. Preto sa vyvážali 120-ky do Kanady a Británie za dumpingové ceny aby získali aspoň nejaké valuty na vianočné mandarínky. V zahraničí nikto o našu menu záujem nemal. Čo by si za to asi tak kúpili? 1203-ky alebo Tatramat práčku čo obila kachličky v celej kúpeľni?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      01:12 16.05.2021

      A ešte jedna otázka... Kedy malo Česko vlastnú menu pred rokom 1993? V čase Rakúsko-Uhorska ste mali rovnako ako my R-U korunu, predtým Rakúsku zlatku ktoré boli oficiálnym ...Zobrazit celý příspěvek

      A ešte jedna otázka... Kedy malo Česko vlastnú menu pred rokom 1993? V čase Rakúsko-Uhorska ste mali rovnako ako my R-U korunu, predtým Rakúsku zlatku ktoré boli oficiálnym platidlom Predlitavska aj Zalitavska. Potom vzniklo Československo s KČS. V čase protektorátu ste mali protektorátnu korunu ktorá však bola plne viazaná na Ríšsku marku a mala zhodný dizajn s prvorepublikovou KČS. Následne po obnovení Československa ste opäť mali KČS.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:37 16.05.2021

      ne ze by to melo byt duvodem pro vlastni menu, ale vlastni penize maji na nasem uzemi dlouhou tradici. Razily se napr. groše, denary a tolary, ktere daly nazev americkemu dolaru. ...Zobrazit celý příspěvek

      ne ze by to melo byt duvodem pro vlastni menu, ale vlastni penize maji na nasem uzemi dlouhou tradici. Razily se napr. groše, denary a tolary, ktere daly nazev americkemu dolaru. Zdejsi mince fungovaly jako platidlo v sirokem okoli, vc. Uher.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:52 16.05.2021

      Kremnická mincovňa razí mince nepretržite už 700 rokov. Je to jeden z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete a najstarší svojho druhu vôbec. A ťažba zlata a striebra ...Zobrazit celý příspěvek

      Kremnická mincovňa razí mince nepretržite už 700 rokov. Je to jeden z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete a najstarší svojho druhu vôbec. A ťažba zlata a striebra v okolí má tradíciu v rádovo tisícov rokov. Predpokladá sa, že v okolí sa stále aj po intenzívnej ťažbe nachádzajú najväčšie zásoby zlata v Európe. Môže za to tzv. Štiavnický stratovulkán (statovulkany dokážu ovplyvniť výbuchom celý svet) ktorý bol minimálne 4 km vysoký a priemer základne mal aspoň 50 km. Mohutná erupcia zničila obrovskú sopku asi pred 8 miliónmi rokov a v jej kaldere sa dnes nachádza mesto Banská Štiavnica

      Lenže to sú zaujímavosti z kategórie ,,Keď nemáš čo robiť, príď si prečítať Wikipédiu" Takýto sentiment rozhodne obchodníci na burzách s obyvateľmi ČR ani SR nezdieľajúSkrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      11:51 16.05.2021

      Ano v Kremnici se razily různé peníze, ovšem vždy pro někoho jiného a zde žijící kmen, později se nazývající Slováci, těži zlato pro své pány. Tolik v provokativní zkratce. :-)

      Ano v Kremnici se razily různé peníze, ovšem vždy pro někoho jiného a zde žijící kmen, později se nazývající Slováci, těži zlato pro své pány. Tolik v provokativní zkratce. :-)

     • Miroslav
      12:28 16.05.2021

      Nemienim ďalej rozvíjať debatu s človekom ktorý sám prizná, že mu ide o provokáciu a zároveň používa klamstvo a vlastné dohady ako pracovnú metódu. Prajem pekný zvyšok dňa a nech ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemienim ďalej rozvíjať debatu s človekom ktorý sám prizná, že mu ide o provokáciu a zároveň používa klamstvo a vlastné dohady ako pracovnú metódu. Prajem pekný zvyšok dňa a nech ti nezabehne pravý český řízekSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:33 16.05.2021

      Miroslav: tak Kremnica razila mince uherskych kralu, to ma preci PetrTechnik pravdu. A rizek je Vidensky, puvodem asi z Turecka, privedeny do Vidne ceskym marsalem Radeckym z ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: tak Kremnica razila mince uherskych kralu, to ma preci PetrTechnik pravdu. A rizek je Vidensky, puvodem asi z Turecka, privedeny do Vidne ceskym marsalem Radeckym z Benatska. Takze tak :-).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:42 16.05.2021

      Ten pravý český řízek si nepochopil a mne sa nechce ti to vysvetľovať Mimochodom, nejak ste sa vyhli tej téme, že KČ je priamym nástupcom KČŠ. To je samozrejme hlúposť. Taktiež je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten pravý český řízek si nepochopil a mne sa nechce ti to vysvetľovať

      Mimochodom, nejak ste sa vyhli tej téme, že KČ je priamym nástupcom KČŠ. To je samozrejme hlúposť. Taktiež je hlúposť, že Slovenská koruna akási umelá mena ktorá vznikla až v roku 1993, zatiaľ čo česká koruna vznikla tiež v roku 1993Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:45 16.05.2021

      Miroslav Ohledně KČS na Petr pravdu, většina Čechů považuje KČ za pokračování KČS, stejně jako ČR za pokračování ČSR ve smyslu samostatného státu. Líbit se ti to nemusí, ale v ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Ohledně KČS na Petr pravdu, většina Čechů považuje KČ za pokračování KČS, stejně jako ČR za pokračování ČSR ve smyslu samostatného státu. Líbit se ti to nemusí, ale v českém uvažování prostě ČSR byl náš stát. Takže i koruna československá byla naše měna. Na Slovensku evidentně ani zdaleka k takové míře identifikace nedošlo. U nás je to jinak a co si o tom ty nebo kdokoliv jiný myslí je zcela irelevantní.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      13:52 16.05.2021

      Miroslav: Když to shrneme, jste ještě o kus zaostalejší než my, Češi ;-) Mincovňa Kremnica, štátny podnik, je slovenská štátna mincovňa sídliaca v Kremnici. 17. novembra 1328 ju ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav:
      Když to shrneme, jste ještě o kus zaostalejší než my, Češi ;-)

      Mincovňa Kremnica, štátny podnik, je slovenská štátna mincovňa sídliaca v Kremnici. 17. novembra 1328 ju založil kráľ Karol I.

      Pražský groš (německy Prager Groschen, latinsky grossus Pragensis, polsky grosz praski) byla stříbrná mince, kterou nechal na základě mincovní reformy, zpracované italskými právníky a bankéři, razit od roku 1300 český král Václav II.

      Mince se razila ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře. Za její vzor sloužil francouzský groš Ludvíka IX. z roku 1266, nazývaný gros tournois – tourský groš.

      ***************************************
      Mince se určitě razily i předtím, co je na těchle ražbách vlastně důležité? Že přešly pod kontrolu panovníka a staly se přijímanými i v zahraničí?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:17 16.05.2021

      Nesher: Veď ja to viem, že Česi veria v akúsi svoju nadradenosť a doteraz veria, že vlastnia patent na Československo akurát bez Slovenska. Potvrdzuje to aj už zľudovelá veta, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Veď ja to viem, že Česi veria v akúsi svoju nadradenosť a doteraz veria, že vlastnia patent na Československo akurát bez Slovenska. Potvrdzuje to aj už zľudovelá veta, že sme sa od vás odtrhli alebo, že ste prišli o tretinu územia. Ja pritom neviem o tom, že by Slovensko bolo niekedy súčasťou Česka aby sme sa od vás odtrhávali a ani Česko rozhodne nie je rozlohou 2 väčšie ako Slovensko. Pokiaľ viem, Československo bolo federáciou dvoch relatívne nezávislých štátov z ktorých každý mal vlastnú vládu a spoločnú federálnu vládu. Taktiež oficiálne má Československo 2 nástupnícke právne subjekty a to SR a ČR. KČS vám (ne)patrí rovnako ako nám. Po rozdelení federácie ste rovnako ako my museli zaviesť novú národnú menu do sústavy medzinárodných mien, rovnako ako my ste museli požiadať o členstvo OSN a medzinárodné uznanie. To je fakt a váš skreslený pohľad na tom nič nemení (akurát zo seba máte lepší pocit na základe vlastnej predstavy)

      Jan Padesátýpátý: Prečo tu máte stále potrebu si merať pipík aby ste si dokázali kto má väčšieho? Ja som tú informáciu o Kremnici napísal aby bolo jasné, že to dnes už nič neznamená kto kedy razil aké mince a je nezmysel to vyťahovať a dávať do kontextu so súčasnosťou. Ak si to pochopil ako tiahnutie do boja, ja za to nemôžem.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:34 16.05.2021

      To není žádný pocit nadřazenosti, ale pocit ukotvení v historii. Když máš za sebou historii Českého knížectvími, Českého království, Československa, tak pro tebe je Česká republika ...Zobrazit celý příspěvek

      To není žádný pocit nadřazenosti, ale pocit ukotvení v historii. Když máš za sebou historii Českého knížectvími, Českého království, Československa, tak pro tebe je Česká republika pokračováním téhož. Výhoda starého státu. Nemusíš si furt něco dokazovat.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:38 16.05.2021

      Často tu čítam akí sú Slováci nevďační voči Čechom a, že sme rozbili štát. No treba sa aj zamyslieť nad tým, že či to nie práve preto sme s vami nechceli ďalej byť v jednom štáte. ...Zobrazit celý příspěvek

      Často tu čítam akí sú Slováci nevďační voči Čechom a, že sme rozbili štát. No treba sa aj zamyslieť nad tým, že či to nie práve preto sme s vami nechceli ďalej byť v jednom štáte. To je ako manželstvo. Keď jeden z manželov má pocit, že je viac ako ten druhý a neustále mu vyčíta, že kto na koho dopláca, také manželstvo nemôže fungovať. To mám svojej žene vyčítať, že zarábam 2-3x viac ako ona? Buď sme jedna rodina alebo nie sme.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:52 16.05.2021

      Skelet: To tvoje "ukotvení v histórii" je to v politike prd platné. Choď do USA sa spýtať bežných Američanov či sa cítia menejcenní oproti Britom ako ich bývalá kolónia. Choď do ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: To tvoje "ukotvení v histórii" je to v politike prd platné. Choď do USA sa spýtať bežných Američanov či sa cítia menejcenní oproti Britom ako ich bývalá kolónia. Choď do Južnej Ameriky a spýtaj sa ich kde majú oni Španielov a Portugalcov. Poznať históriu je síce pekné ale v súčasnosti s tým nepochodíš. Je to rovnaký nezmysel ako keď počujem, že za komunistov bolo najlepšie lebo pivo aj mlieko stáli 1,80 KČS. Zaspomínať si síce môžeš ale čo s tým dnes? Aký súčasný benefit z toho plynie?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:59 16.05.2021

      Tys psal o tom, jak vnímáme sami sebe. Najednou do toho pleteš USA a cenu piva za totality? :)

      Tys psal o tom, jak vnímáme sami sebe. Najednou do toho pleteš USA a cenu piva za totality? :)

     • Jan Padesátýpátý
      15:06 16.05.2021

      Miroslav: Dal jsem ke svému příspěvku mrkacího smajlíka, a přesto to berete jako útok a poměřování pindíků? Osobně si myslím, že co bylo před 700 lety, a jestli jsme byli ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav:

      Dal jsem ke svému příspěvku mrkacího smajlíka, a přesto to berete jako útok a poměřování pindíků?
      Osobně si myslím, že co bylo před 700 lety, a jestli jsme byli nejvyspělejší na světě nebo lezli po stromech, je z dnešního pohledu úplně jedno.

      Slovensko je naše vzbouřenecká provincie ;-) a já vám vždycky fandil. Dokonce když jste vyhráli MS v hokeji, fandil jsem naší provincii a ne nám. My už měli za sebou nějakou tu zlatou, zatímco Slováci se museli roky hrabat nahoru.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:22 16.05.2021

      Skelet: Prepáč, bol som v tom, že príslušník Bohom vyvoleného národa českého nebude mať problém pochopiť. Tak skúsim tak jednoduchšie... Z histórie sa dnes nenaješ a žiadna ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Prepáč, bol som v tom, že príslušník Bohom vyvoleného národa českého nebude mať problém pochopiť. Tak skúsim tak jednoduchšie... Z histórie sa dnes nenaješ a žiadna história nedáva nikomu právo dnes mať pocit akejsi falošnej nadradenosti nad iným národom. Ešteže Česko nemá 100 miliónov obyvateľov lebo by to s vašou povahou skončilo zle ako kedysi pre Nemcov. O Zároveň sa ospravedlňujeme všetkým normálnym Čechom.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:37 16.05.2021

      PetrTechnik: "My si nepotřebujeme posilovat národní sebevědomí tím, že jako znak vyspělosti zavedeme Euro. Máme svoji národní měnu o kterou je celkem zájem na finančních trzích, ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik: "My si nepotřebujeme posilovat národní sebevědomí tím, že jako znak vyspělosti zavedeme Euro. Máme svoji národní měnu o kterou je celkem zájem na finančních trzích, což vyznamně zvyšuje rating ČR. Koruna je i do značné míry vnímána jako atribut státnosti."!

      Hlavně by o tom neměli diskutovat lidé co tomu prd rozumí.
      Jediný důvod proč je o národní měnu zájem je ten, že to umožňuje na ní vydělat. Jenže, měna nic nevytváří. Tedy zisk se realizuje na základě ztráty těch kteří tu měnu drží. Tedy nás, obyvatel CR.

      O Atributu státnosti si nechce jen zdát, jakmile jen trošku zpomalí Eurozóna. Tak nám to trh dá sežrat se všemi důsledky poklesu hodnoty.
      Jen za tohle platíme cca 5% z každého zahraničního obchodu (70% hdp). Inteligentní firmy to při intervencích pochopily, proto převedli svoje hlavní účty na Eura, a do korun posílají jen nutné minimu. Vy to vidíte jako malou rychlost posilování koruny po intervencích.
      Zkuste se jen trošku zamyslet co by se z těmi prostředky pokud by se použily inteligentněji dalo dělat.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      15:49 16.05.2021

      Miro: Ty jsi tak krásný příklad slovenského komplexu méněcennosti a potřeby to stále nějak dokazovat opak, že se do Tebe krásně strefuje a Ty reaguješ na první dobrou. :-) ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro: Ty jsi tak krásný příklad slovenského komplexu méněcennosti a potřeby to stále nějak dokazovat opak, že se do Tebe krásně strefuje a Ty reaguješ na první dobrou. :-)
      Já jsem rád ,že Slováci mají to co mají, rozhodně netoužím potom mít za východní hranicí nějaký latentní konflikt (Slováci vs. Maˇďaři).Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:37 16.05.2021

      Miroslav:
      1) mluvíš o něčem jiném, než já (opět)
      2) tvůj komplex méněcennosti je obrovský.

      Miroslav:
      1) mluvíš o něčem jiném, než já (opět)
      2) tvůj komplex méněcennosti je obrovský.

     • Jan Padesátýpátý
      17:15 16.05.2021

      Miroslav napsal: "...príslušník Bohom vyvoleného národa českého nebude mať problém pochopiť..." Osobně si myslím, že Češi jako národ mají víc špatných vlastností než dobrých. Češi ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav napsal: "...príslušník Bohom vyvoleného národa českého nebude mať problém pochopiť..."

      Osobně si myslím, že Češi jako národ mají víc špatných vlastností než dobrých. Češi mají ale jednu zásadní dobrou vlastnost: uvědomují si, že mají spoustu špatných národních vlastností, umějí se tomu zasmát, nedělá jim problém to říct nahlas. A patří k těm nejméně nacionalistickým národům v Evropě. Rozhodně jsou méně nacionalističtí než Slováci.

      (Rozbor "národních vlastnosti" je ovšem třeba vždy brát s nadhledem a s úsměvem. Jsou to statistické údaje, které jsou navíc špatně měřitelné. Reálný význam mají stejně jenom vlastnosti každého jednotlivce.)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:15 16.05.2021

      Miroslav Nezlob se na mě, ale ty vážně trpíš nějakým českým mindrákem, protože vážně nechápu kde je v mém příspěvku stopa po nějaké nadřazenosti. Prostě Češi se s Československem ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Nezlob se na mě, ale ty vážně trpíš nějakým českým mindrákem, protože vážně nechápu kde je v mém příspěvku stopa po nějaké nadřazenosti. Prostě Češi se s Československem a jeho atributy identifikovali, Slováci o poznání méně. Což je fakt. Tedy Češi považovali ČSR za svůj stát, ostatně právem, jako větší a silnější (počtem, kulturně i ekonomicky) partner určovali směr. To, že se to Slovákům nelíbilo je pochopitelné, nicméně čekat, že to bude 50:50 bylo vzhledem k výše uvedenému poněkud naivní. Slováci se vždy snažili o emancipaci až ji dosáhli vznikem SR v roce 1993. Tedy pro ně bylo Československo vždy trochu "cizí" stát. Ale pro nás to byl prostě náš stát, takže i Kčs byla naše měna, Kč je jenom jejím pokračováním, ostatně se změnilo jenom písmenko v názvu měny a cedulové banky, vše ostatní včetně sídla zůstalo zachováno. Kde v tom vidíš nějakou nadřazenost?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:18 16.05.2021

      KČS je zaniknutá mena zaniknutého štátu. To je fakt. Bez ohľadu na to aké povesti o tom chodia u vás. KČ rozhodne nie je len zmena písmenka. KČ bola úplne novo registrovaná nová ...Zobrazit celý příspěvek

      KČS je zaniknutá mena zaniknutého štátu. To je fakt. Bez ohľadu na to aké povesti o tom chodia u vás. KČ rozhodne nie je len zmena písmenka. KČ bola úplne novo registrovaná nová mena nového štátu - ČR a ako nová mena dostala aj nový kód novej meny. A deliť 1:1 si môžete akurát tak majetok ale nie symboly štátu akou je aj mena.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:48 16.05.2021

      Miroslav Tohle je už vážně demagogie, otázka zněla proč nechceme Euro a proč říkáme, že narozdíl od vás máme dlouhodobě vlastní měnu jako atribut státnosti. To, že to byla Kčs ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Tohle je už vážně demagogie, otázka zněla proč nechceme Euro a proč říkáme, že narozdíl od vás máme dlouhodobě vlastní měnu jako atribut státnosti. To, že to byla Kčs formálně zrušena na tom nic nemění. Lidé to tak chápou. Ostatně ke kontinuitě s Kčs se hlásí ní ČNB. Stejně tak se Češi a i ČR jako stát hlásí k jakési kontinuitě s ČSR. SR prakticky vůbec. Tak už se s tím smiř.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:35 16.05.2021

      Ale ja sa nemám s čím zmierovať. Všetky moje tvrdenia sú na právnom základe, nie na pocitovom. ČSFR má dve oficiálne právne nástupnícke štáty - SR a ČR. Podľa zákona zákona č. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale ja sa nemám s čím zmierovať. Všetky moje tvrdenia sú na právnom základe, nie na pocitovom. ČSFR má dve oficiálne právne nástupnícke štáty - SR a ČR. Podľa zákona zákona č. 542/1992 Sb., o zániku ČSFR sa obe nástupnické štáty (ČR aj SR) zaväzujú ďalej nepoužívať spoločné symboly zaniknutého štátu (vlajka, štátny znak, pečať, hymna, mena...). Ničmenej ČR túto dohodu v jednom bode porušilo (vlajka). ale to je už iný príbeh ktorý však tiež nakoniec musel byť riešený právnou cestou. Z toho jasne vyplýva, že KČ nie je a ani nebola oficiálne nástupníckou (tobôž nie kontinuálnou) menou po KČS.

      Úplne iná situácia bola napríklad v ZSSR kde je len jeden nástupnícky štát - Rusko. Rusko si teda mohlo oficiálne ponechať všetky symboly ZSSR podľa uváženia ale samozrejme na seba prebrali aj všetky záväzky po ZSSR vrátane finančných.

      Vieš, ja tiež môžem mať pocity aké chcem ale tiež sa v konečnom dôsledku musím riadiť zákonmi a faktami. Nejaký romantizmus tu nie je na miesteSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:05 17.05.2021

      Miroslave, já jsem dost starý na to, abych si pamatoval období před rozpadem ČSFR a proto vím, že to byli Slováci, kdo měli potřebu vymezovat se vůči Československu a ne ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave, já jsem dost starý na to, abych si pamatoval období před rozpadem ČSFR a proto vím, že to byli Slováci, kdo měli potřebu vymezovat se vůči Československu a ne Češi.

      Byli to Slováci, kdo odmítl název Československo, prosazovaný Čechy a trvali na paskvilu Česko-Slovenská Federatívna Republika. Byli to Slováci, kdo přejmenoval televizi v Bratislavě na Slovenskú televíziu Bratislava, zatímco TV v Praze, Brně a Ostravě stále jmenovala Československá. Byli to Slováci, kdo prosazoval vznik Slovenské národní banky, Češi žádnou českou nechtěli, stačila jim československá. Byli to Slováci, do založil Matici Slovenskou, Matice česká vůbec neexistuje. Zatímco na Slovensku bodovala Slovenská národná strana, v Čechách a na Moravě žádná Česká národní strana vůbec nevznikla (vniklo něco na Moravě, ale dostalo to asi 1% hlasů či kolik).

      Jednoduše byli to Slováci, kdo odmítal Československo jako ideu a proto jsou to Češi, kdo se cítí být dědicem ČSR a ne Slováci, je to podobné, jako kdybyste se hlásili k Uhrám.

      Panslovanství v ČR nekvete, protože je vnímáno jako ideologie spojující nás s Ruskem, což je nepřítel, Ukrajinou, na kterou se díváme svrchu (netvrdím, že právem) či Polskem, proti kterému v podstatě nic nemáme, ale necítíme se s ním být nějak spojení. Nemá to nic společného se Slovenskem, protože to je malé a je zastíněno Ruskem ani třeba Srbskem, o kterém většina Čechů vůbec nepřemýšlí jako o slovanské zemi.

      Kulturně patříme k západu, přesněji řečeno ke svaté říši římské, což dneska není ani tak podstatné z hlediska náboženství, jelikož jsme ateisti, ale způsob života, kuchyně, organizace společnosti, například doprava, úřady, zákonodárství, školství vychází odtamtud. Když člověk přijede do Německa nebo Rakouska, připadá si jako u nás, jenom je tam čistěji, když přijede na Ukrajinu nebo do Ruska, vidí rozdíl.

      Osobně nechápu, proč je myšlenka panslovanství živá na Slovensku, to bylo taky kulturně na západě, i když už ne v římské říši a setkání s jinými Slovany většinou znamenalo, že tekla krev. Ale asi je odpor vůči Uhrám tak silný, že vám i Rusko připadá lepší.

      Jak již tady bylo řečeno, geneticky se od Němců nelišíme, kulturně se od nich nelišíme, akorát se nedomluvíme. Jasně, našel bys rozdíly, ale ty bys našel i mezi Hanou a Slováckem.

      Proč nemáme Euro? Protože jsme konzervativní a opatrní, koruna funguje, máme nad ní kontrolu (nebo si to alespoň myslíme), Euro je neznámá a riziko. Otázka spíše zní, proč vy na Slovensku máte Euro? Domnívám se, že přijetí Eura bylo chápáno jako závod s Čechy, kdo to stihne dřív a jako léčení si určitého mindráku, že česká ekonomika je silnější, než Slovenská. Tak jsme vyhráli, užijte si to. A taky vztah Slováků ke slovenské koruně nebyl tak silný, jako vztah Čechů ke koruně české. Možná to nejsou moc racionální kritéria, ale lidské rozhodování je málokdy racionální.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:06 17.05.2021

      Miroslave, překlep - Tak jste vyhráli, vy, ne my.

      Miroslave, překlep - Tak jste vyhráli, vy, ne my.

     • Jura99
      09:00 17.05.2021

      Miroslav: ČR žádnou dohodu o státních symbolech neporušila, protože zákon není žádná dohoda, ale jednostranný akt zákonodárného sboru, který změní či zruší novela nebo nový zákon. ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: ČR žádnou dohodu o státních symbolech neporušila, protože zákon není žádná dohoda, ale jednostranný akt zákonodárného sboru, který změní či zruší novela nebo nový zákon. Zde to byl navíc zákon zaniklého státu, ten zákon splnil svůj účel (zánik federace) a nový stát nemusel takový zákon vůbec přebírat do své sbírky zákonů. Vymyslel to celé A. Húska a na poslední chvíli to požadoval do zákona dát. Češi tomuto pánovi obvykle vůbec nerozuměli, co to z něj padá za moudra, ale byli v tomto nad věcí a nechali ho ať si dělá co chce. ČR pak přijala svůj nový zákon o státních symbolech a nic nebránilo symboly ustanovit tak, jak jsou. Bránit by mohla např. mezistátní smlouva, žádná taková ale nebyla. Mimochodem ani hymny obou republik nejsou nové, ale už byly použity za federace, takže i SR by měla konflikt s tím Húskovým paragrafem.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:36 17.05.2021

      Mám dojem, že došlo k celej rade nedorozumení a poloprávd takže by som to vysvetlil... 1/ Neviem o akom panslavizme to tu niektorí stále píšu. Panslavizmus je politický smer z ...Zobrazit celý příspěvek

      Mám dojem, že došlo k celej rade nedorozumení a poloprávd takže by som to vysvetlil...

      1/ Neviem o akom panslavizme to tu niektorí stále píšu. Panslavizmus je politický smer z polovice 19. storočia ktorý mal pomôcť niektorým národom k samostatnosti tým, že hľadali spojenectvo s inými slovanskými krajinami a hlavne podporu v Rusku. Preto sa aj farby Biela-modra-červená dodnes označujú za panslovanské lebo vychádzajú z ruskej trikolóry. Dnes nemá tento smer vôbec žiaden význam a fakticky je mŕtvy, nakoľko dnes sú prakticky všetky slovanské krajiny samostatné. Ak sa píše o Slovanstve, je to v zmysle výlučne etnická a jazyková skupina - Slovania kde Česi nepochybne patria. Je to normálny zavedený vedecký termín označujúci určitú skupinu obyvateľstva ktorá obýva strednú, juhovýchodnú a východnú Európu. To s nejakým genetickým výskumom nemá nič spoločné.

      2/ Čo sa tej českej koruny týka... Ja som technokrat a pragmatik. Riadim sa výlučne právnymi a exaktnými poznatkami. ČS je zaniknutý štát so zaniknutou menou čo je podložené aj právnou úpravou. Nejaká mytológia o tom, že ČR je pokračovateľom ČS je pre mňa smiešna. Je to rovnaké ako keď som nedávno videl na webe jednej čínskej firmy ktorá vyrába gumené kroxy, že vraj sú pokračovateľmi obuvníckej tradície v meste. Pritom okrem mesta s tou históriu nemajú nič spoločné. Pre mňa je to len nechutné priživovanie sa na cudzej (a zaniknutej) histórii. Ja podnikám v oblasti strojárstva ale nikdy by ma nenapadlo hlásiť sa k odkazu ZŤS hoci som tam začínal (a ver,že aj také firmy som našiel ktoré to tvrdia). Neber to v zlom ani osobne. To s vami čechmi nemá nič spoločné. Ja sám mám české korene, veľká časť mojej rodiny žije v ČR a Čechov mám rád.

      3/ Taktiež nerozumiem prečo ma niekto obviňuje z nejakých komplexov keď potom druhým dychom dodáva, že my sa k tej histórii nehlásime zámerne. To vôbec nedáva zmysel mať komplex z niečoho, čo neuznávame. Ale budiš, každý sa bráni ako vie...

      4/ K tomu Euru... Ako som už spomínal, v ČR mám silnú partnerskú a zákaznícku základňu. Prakticky všetci dávno prešli na Euro bez toho aby si to bežný Čech všimol lebo "pííívo má furt za 25 korun". Myslím, že to bol Jirosi ktorý to vysvetlil veľmi dobre. Mať vlastnú menu je v poriadku ale všetko má svoje pre a proti. Ak mi český partner vyfakturuje 20 000€, ja stále zaplatím len 20 000€. No pre tú firmu to môže znamenať aj kurzovú stratu 40 000 KČ pri 5% z večera do rána. Keď KČ oslabuje, logicky zarobíš menej (alebo firma kde pracuješ). Potom je tu druhý extrém a to posilňovanie KČ ktoré je väčšinou výsledkom intervencie ČNB a ktoré tiež nie je zadarmo. Stojí to českých daňových poplatníkov ohromné zdroje čo si samozrejme nie každý uvedomuje. Samozrejme, ak je pocit hrdosti z národnej meny vyšší ako ekonomické benefity, tak je to v poriadku. My sme to poňali pragmaticky a, že to pre našu ekonomiku bude mať pozitívny vplyv aj za cenu vzdania sa vlastnej meny. Rozhodne nešlo o nejaké preteky s ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:44 17.05.2021

      Jura: Ako vždy prekrúcaš. Áno, ČR je úplne nový štát a právne je to naozaj v poriadku, že ste tú vlajku použili. Ničmenej ste sa predtým zaviazali, že ani jedna strana k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ako vždy prekrúcaš. Áno, ČR je úplne nový štát a právne je to naozaj v poriadku, že ste tú vlajku použili. Ničmenej ste sa predtým zaviazali, že ani jedna strana k tomu nepristúpi. To je ako keď si so spoločníkom delíme firmu a dohodneme sa, že nikto nebude používať staré logo ani názov. Stará firma pôjde do likvidácie a vzniknú 2 nové ale ja to logo použijem. Síce som zákon neporušil a ani zmluvu lebo už ide o nový právny subjekt, ale som morálne prasa.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:47 17.05.2021

      Miroslave, pokud redukuješ pojem slovanství na společný původ jazyka, pak máš pravdu, ale k čemu ti to je, v debatě o mezinárodní politice? Proč bychom se měli cítit nějak ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave, pokud redukuješ pojem slovanství na společný původ jazyka, pak máš pravdu, ale k čemu ti to je, v debatě o mezinárodní politice? Proč bychom se měli cítit nějak spřízněni s Ruskem nebo třeba Chorvatskem jenom proto, že náš jazyk vychází z nějakých tisíce let starých kořenů? Kulturně jsme jinde, způsobem života jsme jinde. Už samotné užívání pojmu Slovanství ukazuje na snahu vytvořit nějaké souručenství, a to nemá u Čechů žádné sympatie. My se můžeme cítit na jedné lodi se Slováky, protože tady jsou historické i kulturní vazby, ale s jinými slovanskými státy ne.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:09 17.05.2021

      Miroslav: morálně prasa byl autor toho paragrafu, vy jste ty symboly používat nechtěli, krom toho vlajku nenavrhnula ČSFR, autorem vlajky byl Čech, Jaroslav Kursa a navrhoval ji ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: morálně prasa byl autor toho paragrafu, vy jste ty symboly používat nechtěli, krom toho vlajku nenavrhnula ČSFR, autorem vlajky byl Čech, Jaroslav Kursa a navrhoval ji pro úplně jiný státní útvar, unitární ČSR. Zřejmě bylo na místě jednat s dědici autora návrhu, nikoliv s nějakým Húskou, ten byl úplně mimo, z Húsky se prý dělalo špatně i Klausovi, který má žaludek zjevně dobrý.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:30 17.05.2021

      GlobeElement: Ja v prvom rade nechápem prečo sa všetci utiekate k termínu Slovan ako k niečomu čo má spojitosť s Ruskom. Chcem len podotknúť, že ja som túto tému neotvoril, len som ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: Ja v prvom rade nechápem prečo sa všetci utiekate k termínu Slovan ako k niečomu čo má spojitosť s Ruskom. Chcem len podotknúť, že ja som túto tému neotvoril, len som sa márne snažil vysvetliť, že ju chápete zle. Na základe toho tu niektorí okamžite začali argumentovať, že sa viac cítia germánmi ako Slovanmi, čo je samozrejme hlúposť. Etnicky a jazykovo patria Česi k západným slovanom. Štýl obliekania, kuchyňa či ekonomické vzťahy s tým nemajú nič spoločné. O nič iné nejde. Ja keď si oblečiem krátke kožené gate a začnem jódlovať, tiež zo mňa nebude Tirolčan - german.

      Ale aj tak, otázka etnickej príslušnosti je pomerne dôležitá. USA fungujú ako federácia aj vďaka tomu, že v jednom štáte žijú kultúrne a jazykovo praktické identické národy. Naopak, takom Belgicku to škrípe práve preto, že je to krajina kde vedľa žijú prakticky ako keby francúzi s nemcami ktorí nemajú nič spoločné. Ani len príbuzný jazyk. Teda hypoteticky by federácia PL-SK-CZ mali mať lepšie šance na nejaké spolunažívanie ako povedzme CZ-SK-HU.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:58 17.05.2021

      Miroslav - ano, argumentaci nějakými Slovany chápou lidé v ČR jako spojování se s Rusy a toto chápání pojmu Slovanství je stejně korektní, jako to tvoje. Není to tak, že to chápeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - ano, argumentaci nějakými Slovany chápou lidé v ČR jako spojování se s Rusy a toto chápání pojmu Slovanství je stejně korektní, jako to tvoje. Není to tak, že to chápeme špatně, chápeme to tak, jak to chápeme a cítíme a že ty si do toho dáváš jiný význam je tvůj problém.

      Že cítíme kulturní příbuznost s Německem a Rakouskem je logické, protože naše kultura je stejná. Nemáme stejnou kulturu jako třeba ti Rusové, Srbové, Ukrajinci. Nejsme pravoslavní, nevaříme borčš, nepijeme vodku, vánoce nemáme na Silvestra, nepíšeme azbukou. A protože víme, že je nás málo, nehodláme se rozplynout v moři Rusů a Ukrajinců, kterých je 20x tolik a se kterými kromě základů jazyka nemáme mnoho společného.

      Etnicky máme s těmi Němci taky víc společného, než s Rusy, geneticky jsme smíchaní, Sasové a Bavoři mají stejně slovanských genů, jako třeba já, etnikum je dáno společnou historií a tu máme společnou s Němci a Rakušany a ne se Srby nebo Rusy nebo Ukrajinci.

      Na Slovensku to asi nechápete, ale my jsme pyšní na Valdštejna, který ve službách císaře vedl rakouská vojska, na Radeckého, který dobyl severní Itálii, na Schwarzemberka, který v čele rakouské armády porazil Napoleona u Lipska, Chlubíme se tím, že obléhané Vídni velen Čech Zdeněk Kaplíř. Český král byl německým kurfiřtem, jedním se sedmi, čeští králové vládli v řadě německých zemí, český král se stal i králem německým a římským císařem. Dějiny svaté říše římské jsou našimi dějinami.

      Váš problém, že nejste hrdí na úspěchy uherských králů a Uherska jako celku. A nebyly malé, odolávali Mongolům i Turkům, dosáhli automonie na rakouském císaři, ovládli ohromné území a vybudovali úspěšnou a bohatou zemi. Ale Slovensko se vymezuje proti Uhrám jako proti uzurpátorovi a nepříteli a samo se tak připravuje o celá staletí historie a slavné historické postavy. jako kdyby na Slovensku nebyl nikdo, kromě Jánošíka, kterého si ovšem nárokují i Poláci a Tisa, u kterého nevíte, jestli ho oslavovat nebo proklínat. Copak v Uhrách nebyli úspěšní Slováci? Vědci, politici, vojevůdci, vynálezci?

      V Rakousku a ve svaté říši římské slavní a úspěšní Češi byli. Někdy jim vládl český král, někdy římský císař, někdy rakouský císař, jak to dějiny přinesly. Ale pořád to byly naše dějiny a naše slavné osobnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:32 17.05.2021

      Vidíš, zase si skĺzol k tým Rusom :-) Áno, s tým Uhorskom je to pravda. My sa necítime ako súčasťou histórie Uhorska. Áno, bolo veľa významných Slovákov v Uhorsku. Ale my to ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidíš, zase si skĺzol k tým Rusom :-)

      Áno, s tým Uhorskom je to pravda. My sa necítime ako súčasťou histórie Uhorska. Áno, bolo veľa významných Slovákov v Uhorsku. Ale my to vnímame inak. My sme skôr hrdí na to, že aj napriek tvrdej snahe nás Maďari nezlomili. Vy ste mali diametrálne iné problémy ako my. Ešte moja prastará mama spomínala, že sa verejne nesmeli rozprávať po slovensky. Boli za to tvrdé tresty a napriek tomu vydržali. Možno ti to príde úsmevné ale my sme takí. Možno preto ten vzdor proti Uhorsku ktoré paradoxne ovládali Maďari aj napriek tomu, že ich bolo v Uhorsku asi len 30%

      Možno poznáš ten film Pacho, Hybský zbojník. Všimni si hodnotenie na CSFD. Zatiaľ čo Slováci dávajú 4-5 hviezdičiek, Česi sa neprehupnú cez 2-3. Proste to nechápete a nepochopíteSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:50 18.05.2021

      Miroslave, pokud chceš psát o Slovanech, nemůžeš Rusy vynechat. Je to nejpočetnější slovanský národ, má největší stát a má nejsilnější tendence obejmout všechny Slovany do své ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave, pokud chceš psát o Slovanech, nemůžeš Rusy vynechat. Je to nejpočetnější slovanský národ, má největší stát a má nejsilnější tendence obejmout všechny Slovany do své náruče. Tvá snaha existenci Rusů ignorovat je zajímavá. Proč to děláš?

      Všimni si, že jakkoliv jsme měli dlouho jeden společný stát, pořád je zde zásadní kulturní rozdíl. Češi se skutečně neidentifikují se Slovany, identifikují se s územím a tradicí českého státu. Nepotřebujeme se definovat na základě nějaké kmenové příslušnosti. Jsou mezi námi i tací, kteří tvrdí, že jsou Keltové, což je nejspíš blbost, ale ukazuje to, že se Češi k nějakému slovanství nehlásí. Nemají proč. K čemu by nám to bylo?

      Slováci mají jinou historii a proto se navzájem nechápeme. Když se Čech vymezoval vůči Němcům, myslel tím Němce v Německu, ne Němce v Čechách nebo na Moravě. S Němcem na území českého státu klidně mohli být příbuzní, nebyl to nepřítel, byl to obyvatel stejného státu. Ale Slovák se nemohl identifikovat se Slovenskem, protože to neexistovalo a pokud se vymezoval vůči Maďarům, byli to Maďaři žijící ve stejném státě, jako on sám a proto používal národnostní a kmenový argument a nejspíš proto se hlásíš k nějakému slovanstvu - Maďaři Slovany nejsou.

      Všimni si, koho považujeme za Čecha. Například Josefa Ressla, matka Češka, otec Němec. Nebo Karla IV., matka částečně Češka (oni to ti šlechtici měli dost namíchané), otec z Lucemburska, jednu babičku měl z rodu Habsburků, druhou z Belgie. Nebo mnicha a genetika Jana Mendela, což byl národnostně čistý Němec. Spousta Čechů byla z části nebo úplně cizího, hlavně německého původu a nikoho to nezaráží. Tady s nějakým slovanstvím fakt neuspěješ.Skrýt celý příspěvek

  • Znaim
   23:00 15.05.2021

   A co to vlastně je, to “slovanství”?

   A co to vlastně je, to “slovanství”?

   • Nesher
    10:50 16.05.2021

    Konečně dobrá otázka. Odpověď je nic, žádní Slované jako nějaká svébytná kulturní entita neexistují. Existují jen slovanské jazyky, stejně jako existují jazyky románské, germánské ...Zobrazit celý příspěvek

    Konečně dobrá otázka.
    Odpověď je nic, žádní Slované jako nějaká svébytná kulturní entita neexistují. Existují jen slovanské jazyky, stejně jako existují jazyky románské, germánské či baltské. Ale to neznamená, že se z toho dá vyvozovat jakákoliv kulturní či politická propojenost. Co mám jako Čech společného s Rusem či Makedoncem? Kromě pár podobných slov prakticky nic. Takže celá tato debata je zcela nesmyslná, pokud se někdo cítí jako Slovan, budiž mu přáno (většinou je zatím nějaký mindrák z malosti), ale je to stejně relevantní jako když se někdo kdo se jmenuje Josef Novák prohlašuje za Kelta.Skrýt celý příspěvek

    • Znaim
     19:06 16.05.2021

     Souhlas. Rozdělovat Evropany v 21. století na jakési Germány a Slovany mi přijde absurdní.

     Souhlas. Rozdělovat Evropany v 21. století na jakési Germány a Slovany mi přijde absurdní.

     • Nesher
      19:52 16.05.2021

      No já bych byl opatrný i s těmi Evropany, to je stejně nesmyslný politický konstrukt jako Slovanství či Germánství. Potkal jsem v životě spoustu Němců, Poláků, Španělů či Dánů, ...Zobrazit celý příspěvek

      No já bych byl opatrný i s těmi Evropany, to je stejně nesmyslný politický konstrukt jako Slovanství či Germánství. Potkal jsem v životě spoustu Němců, Poláků, Španělů či Dánů, ale Evropana ani jednoho.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      20:49 16.05.2021

      Nesher: Já se tedy cítím čechem, evropanem i člověkem/světoobčanem

      Nesher: Já se tedy cítím čechem, evropanem i člověkem/světoobčanem

     • GlobeElement
      08:10 17.05.2021

      Nesher, že jsi Evropan si uvědomíš v Asii nebo Africe nebo Americe. Způsob života je jiný, žebříček hodnot je jiný. Pokud neopustíš kontinent, neuvědomíš si to. Asi jako si ryba, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher, že jsi Evropan si uvědomíš v Asii nebo Africe nebo Americe.

      Způsob života je jiný, žebříček hodnot je jiný.

      Pokud neopustíš kontinent, neuvědomíš si to. Asi jako si ryba, která nevyskočí na břeh neuvědomí, že žije ve vodě.Skrýt celý příspěvek

     • Znaim
      12:29 17.05.2021

      GlobeElement: Takže “být Evropanem” je především o způsobu života a o žebříčku hodnot? Pokud do Evropy přijde Afričan a přijme evropský způsob života a žebříček hodnot (nebo to ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: Takže “být Evropanem” je především o způsobu života a o žebříčku hodnot? Pokud do Evropy přijde Afričan a přijme evropský způsob života a žebříček hodnot (nebo to přijmou jeho děti), bude Evropanem?Skrýt celý příspěvek

     • Znaim
      12:34 17.05.2021

      GlobeElement: Takže “být Evropanem” je především o způsobu života a žebříčku hodnot? Pokud sem přijde Afričan, jehož předci žili po celá staletí v Africe a přijme evropský způsob ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: Takže “být Evropanem” je především o způsobu života a žebříčku hodnot? Pokud sem přijde Afričan, jehož předci žili po celá staletí v Africe a přijme evropský způsob života a žebříček hodnot (nebo to přijmou jeho potomci), bude Evropanem (nebo jeho potomci)? A stejně tak když bych se já teď přestěhoval do Afriky a přijal způsob života a hodnoty nějakého afrického národa, byl bych Afričanem?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:49 17.05.2021

      Znaim: Ano. Búrové jsou Afričané, Lincoln je Američan, Kamala Harris je Američanka.

      Znaim: Ano. Búrové jsou Afričané, Lincoln je Američan, Kamala Harris je Američanka.

     • GlobeElement
      12:57 17.05.2021

      Znaim: ano, přesně tak. Funguje to i na menším levelu, národním, kdy o tom, jestli jsem Čech rozhoduje způsob mého života a ne to, jestli se prababička přistěhovala z Itálie. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Znaim: ano, přesně tak.

      Funguje to i na menším levelu, národním, kdy o tom, jestli jsem Čech rozhoduje způsob mého života a ne to, jestli se prababička přistěhovala z Itálie.

      A Američan je člověk žijící po generace v Americe, vyznávající americké zvyky a americkou kulturu, ať je jeho prapůvod kde chce.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:01 17.05.2021

      Jan Padesátýpátý - jelikož je Afrika velká a rozmanitá, je dost těžké Afričana definovat. Afričanem je člověk ze Senegalu, Egypta, Etiopie, Nigérie i JAR a každý z nich žije ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan Padesátýpátý - jelikož je Afrika velká a rozmanitá, je dost těžké Afričana definovat. Afričanem je člověk ze Senegalu, Egypta, Etiopie, Nigérie i JAR a každý z nich žije jinak.

      Čeština to nedokáže rozlišit, proto vlastně pojem Afričan moc nepoužíváme, spíše řekneme černoch nebo Arab.

      Búrům čeština říká Afrikánci. To patrně nemá obdobu v jiných jazycích. Něco jako když rozlišujeme Ind a Indián.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:46 17.05.2021

      GE: Je pravda, že "Afričan" použijeme v méně kontextech než "Evropan". Mimochodem, tím "Evropan" ve většině kontextů nemyslíme Rusa nebo Azerbajdžánce. Takže pořád si myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

      GE: Je pravda, že "Afričan" použijeme v méně kontextech než "Evropan". Mimochodem, tím "Evropan" ve většině kontextů nemyslíme Rusa nebo Azerbajdžánce.

      Takže pořád si myslím, že ten Búr je někdy Jihoafričan, někdy Afričan ... záleží na kontextu.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:15 17.05.2021

      Jan: ono se nám totiž plete dohromady etnické rozlišení a územní rozlišení. Búr je jistě Afričan, jenomže když Čech mluví o lidech z Afriky, řekne spíš černoch, protože chce ...Zobrazit celý příspěvek

      Jan: ono se nám totiž plete dohromady etnické rozlišení a územní rozlišení.

      Búr je jistě Afričan, jenomže když Čech mluví o lidech z Afriky, řekne spíš černoch, protože chce poukázat na barvu pleti, nebo Arab, když mluví o etnické příslušnosti, nebo Egypťan, když mu jde o státní příslušnost.

      Jenomže černoch ještě nemusí být Afričan, může být z Oceánie nebo z Ameriky.

      Angličtina je tom ještě hůř, protlačovaný termín afroameričan je úplně pitomý, ten člověk je jednoduše černý, původem může být z Francie a jeho dědeček z Polynésie a státní příslušností může být Brit.

      Máš pravdu, že když řekneme Evropan, myslíme tím lidi spíše ze západní a střední Evropy, už ne tolik z Kavkazu nebo z Turecka a už vůbec ne z Azerbajdžánu.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      20:28 17.05.2021

      GE: Etnicky se světadíly už pár set let brát nedají, i proto je termín "Afroameričan" totální nesmysl.

      GE: Etnicky se světadíly už pár set let brát nedají, i proto je termín "Afroameričan" totální nesmysl.

     • Znaim
      21:06 17.05.2021

      Jan, Globe: Co se týče vašich odpovědí, mám stejný názor. A v různých diskuzích s různými samozvanými “konzervativci” to za tento názor často schytávám.

      Jan, Globe: Co se týče vašich odpovědí, mám stejný názor. A v různých diskuzích s různými samozvanými “konzervativci” to za tento názor často schytávám.

 • Krzysiek
  20:53 14.05.2021

  Dobry wieczór. Piszę tego posta w języku polskim intencjonalnie - podobno nasze języki są bardzo podobne, pochodzimy z tego samego kręgu kulturowego i w ogóle jest super, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobry wieczór.
  Piszę tego posta w języku polskim intencjonalnie - podobno nasze języki są bardzo podobne, pochodzimy z tego samego kręgu kulturowego i w ogóle jest super, powinniśmy się zjednoczyć w jednym organizmie państwowym ;-)
  Ale, ale - Wy Słowacy i Wy Czesi tworzyliście kiedyś jeden organizm państwowy. I co? I nic. Teraz budujecie osobne państwa. Nie wydaje się Wam, że rozpad Waszego wspólnego państwa nie wróży najlepiej ideom wspólnego tworu CZ+PL+SK?
  Zjednoczcie się najpierw ponownie, pokażcie zainteresowanym sąsiadom, że to się uda, że to się opłaca wszystkim stronom, a dopiero wtedy można zacząć poważnie zastanawiać się nad dalszą integracją. Takie rozważania tu i teraz są po prostu niepoważne, śmieszne.
  Wszystkie nasze państwa są członkami najbogatszego klubu państw na świecie - mam na myśli Unię Europejską. Unię - rozumianą jako związek wolnych Państw, z których każde własną specyfikę - społeczną, socjalną, religijną. Z których każde ma własny obraz historii. I każde ma własną wizje przyszłości.
  Wszelkie idee federacyjne są w tej chwili dla przeciętnego Polaka najmniej pożądane. Na szczęście udało nam się zachować własną walutę. Ten fakt kilka razy już uratował polską gospodarkę przed poważniejszymi wstrząsami w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zwykły Polak nie będzie z tego rezygnował. Bo i niby dlaczego? Po co?
  Jesteśmy w Unii, w Schengen. Istnieje swoboda przepływu obywateli naszych Państw, może lepiej się poznawać, możemy wspólnie prowadzić interesy, budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci. Zamiast wymyślać bzdury na temat federalizacji w takim czy innym wykonaniu - lepiej poznawajmy się wzajemnie, przezwyciężajmy stereotypy, twórzmy wspólne projekty biznesowe czy kulturalne.
  Typowy, przeciętny Polak ma racze konserwatywne poglądy, nie chce żadnych rewolucji czy przebudowy świata. Chce spokoju, pokoju i zwykłego, ludzkiego szczęścia. Chce się bogacić, rozwijać, chce stabilizacji.
  To tyle na początek. Życzę miłego weekendu.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
   07:13 15.05.2021

   Přesně. A myslím, že je docela dobrej cíl si to udržet. I to dá docela dost práce.

   Místo vymýšlení takových fantasmagorií jako Orbán.

   Přesně. A myslím, že je docela dobrej cíl si to udržet. I to dá docela dost práce.

   Místo vymýšlení takových fantasmagorií jako Orbán.

   • Krzysiek
    10:03 15.05.2021

    Dzień dobry Jedna uwaga, która pojawia się we mnie ilekroć czytam niektóre komentarze na tym portalu. Fantasmagorie nie wymyśla tylko Orban, wielokrotnie czytałem w komentarzach ...Zobrazit celý příspěvek

    Dzień dobry

    Jedna uwaga, która pojawia się we mnie ilekroć czytam niektóre komentarze na tym portalu. Fantasmagorie nie wymyśla tylko Orban, wielokrotnie czytałem w komentarzach na AN o rzekomych marzeniach Polaków odbicia czeskiej części Śląska, zagarnięcia jej siłą i wcielenia w obręb Rzeczypospolitej. :-/
    Podobnej bzdury dawno już nie doświadczyłem :-(
    Żaden, ale to żaden normalny, zdrowy na umyśle obywatel mojego państwa nie zajmuje się takimi pierdołami! Musiałby mieć totalnie nas[...]e do głowy.
    Oczywiście, jakiegoś totalnego, bezmózgiego kretyna głoszącego takie pierdolety zawsze gdzieś można wynaleźć, ale uogólnianie takich bzdur na ogół społeczeństwa polskiego jest totalną głupotą.
    Mój kraj, Polska, ma liczne mniejszości w sąsiednich państwach - w Czechach, na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie. Gorzej lub lepiej, za pomocą cywilizowanych narzędzi udaje nam się bronić tych ludzi, zapewniać im należna prawa. Nikt rozsądny nie planuje zmiany granic - militarnie lub pokojowo, w drodze federalizacji.
    Nas, Polaków interesuje teraz, jaki wzrost PKB osiągniemy na koniec 2021 roku.
    Wiadomość z dzisiejszego TT: https://twitter.com/AceMarketU...
    To nas kręci, to nas podnieca :-)
    A nie jakieś bzdury o rewizji granic.
    Chcemy się rozwijać, chcemy się bogacić, chcemy pokoju i spokoju, chcemy handlować z naszymi sąsiadami.
    Drodzy sąsiedzi z V4 - kupujcie nasze IFV / BWP / BMP BORSUK z wieżą ZSSW-30, kupujcie system moździeży samobieżnych 120 mm RAK jądrem w postaci systemu TOPAZ, kupujcie nasze WARMATE czy FLYEYE :-)

    Miłego weekenduSkrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:34 16.05.2021

     A vy koupíte naše zbraně z CZUB, nákladní automobily z Tatra, pasivní radary z ERA, cvičná letadla z Aero Vodochody či ze Zlín Aircrafts, proudové motory z PBS? Nemyslím. Tak proč ...Zobrazit celý příspěvek

     A vy koupíte naše zbraně z CZUB, nákladní automobily z Tatra, pasivní radary z ERA, cvičná letadla z Aero Vodochody či ze Zlín Aircrafts, proudové motory z PBS? Nemyslím. Tak proč bychom měli kupovat Borsuk, zvláště když nám parametry nevyhovuje a chceme min. 40% podíl na výrobě? Skrýt celý příspěvek

  • Krzysiek
   11:23 15.05.2021

   I jeszcze najświeższe wiadomości - to, co jest teraz najważniejsze dla Polski, dla mojego ...Zobrazit celý příspěvek

   I jeszcze najświeższe wiadomości - to, co jest teraz najważniejsze dla Polski, dla mojego Kraju:

   https://twitter.com/AceMarketU...

   https://twitter.com/AceMarketU...

   https://www.tvp.info/53823479/...

   https://wpolityce.pl/polityka/...

   W skrócie: rozwój, polepszenie warunków życia, równanie do najlepszych i najbogatszych, a nie pierdolety o rewizji granic i odbieranie sąsiadom ich terytoriów.
   Powodzenie tego planu może trwale, w sposób pozytywny zmienić scenę polityczną mojego Państwa.

   Nawiązując jeszcze do wątku o współpracy w ramach V4 (V3?):
   - Wy Czesi i Wy, Słowacy macie produkt w postaci AHS DANA / DITA,
   - według mnie ( i nie tylko :-)) to wyjątkowy produkt w skali świata,
   - Czesi, zamiast kupować AHS od Francuzów - dogadajcie się ze Slowakami i zbudujcie w końcu AHS DITA 155 mm,
   - dogadajcie się z Polakami z WB ELECTRONICS i uzupełnijcie AHS DITA 155 mm o polski system TOPAZ łącznie z UAV FLYEYE,
   - dogadajcie się z Polakami z PGZ i uzupełnijcie ten system o technologię polskich wozów rozpoznania i dowodzenia artyleryjskiego,
   - razem możemy stworzyć system, będący przebojem na rynku światowym i wypchnąć z tegoż rynku konkurencję, z Europy i z poza niej ;-)
   - całkiem przypadkowo polski projekt AHS KRYL w obecnej postaci idzie do kosza i będzie redefiniowany, wykorzystajcie to ;-)

   To jak będzie? Konkrety czy pierdolety o federacji / konfederacji / wspólnym państwie na przemian z oskarżaniem moich rodaków o odwetowe żądania rewizji granic.

   I całkiem już na koniec: od pewnego czasu drobne zakupy uskuteczniam w sklepie BALISTAS z Ostravy. Kontakt w języku polskim, płacę polskimi złotówkami, przesyłka via Poczta Polska. Współpraca z tymi chłopakami z BALISTAS jest rewelacyjna - miło, szybko, bez zastrzeżeń. Niech to będzie podsumowaniem tej dyskusji.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:29 15.05.2021

    Tak si Ditu kupte, zafinancujte dokončení a pak se o tom může uvažovat. Ovšem podle všeho polská armáda o tenhle typ kolové houfnice nestojí.

    Tak si Ditu kupte, zafinancujte dokončení a pak se o tom může uvažovat. Ovšem podle všeho polská armáda o tenhle typ kolové houfnice nestojí.

  • Christian
   18:42 15.05.2021

   Dobrý den, velmi mne potěšila Vaše reakce na můj komentář. Pocházím z Ostravska a vždy jsem se zajímal o polské dějiny, o současnost a samozřejmě také o česko-polské vztahy. Než ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobrý den,
   velmi mne potěšila Vaše reakce na můj komentář. Pocházím z Ostravska a vždy jsem se zajímal o polské dějiny, o současnost a samozřejmě také o česko-polské vztahy. Než jsem se přestěhoval do Brna, kde již působím většinu života, jsem pravidelně sledoval vysílání TV Katowice. Na serveru Hlidacipes.org je možné najít i nějaké mé články o Polsku. které jednoznačně vnímám jako přirozeného a hlavního spojence naší země. Pane Krzysiek, v případě Vašeho zájmu se můžeme spojit a prodiskutovat si naše pohledy na dnešní svět.
   Srdečně zdraví
   Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

   • Krzysiek
    20:52 16.05.2021

    Dobry wieczór Na wstępie dziękuję za dobre słowo o moim rodzinnym kraju, to tak rzadkość ;-) A teraz do meritum, po kolei: chcąc poznać współczesną Polskę, nasz mental, osobowość ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobry wieczór

    Na wstępie dziękuję za dobre słowo o moim rodzinnym kraju, to tak rzadkość ;-)
    A teraz do meritum, po kolei:
    chcąc poznać współczesną Polskę, nasz mental, osobowość społeczną serdecznie polecam dwie książki dwóch autorów:

    1. Jacek Bartosiak, "Rzeczpospolita pomiędzy morzem a lądem. O wojnie i pokoju"
    https://ksiazki.jacekbartosiak...
    Notka biograficzna na wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/...
    Portal Strategy & Future: https://strategyandfuture.org/...
    Blog: http://jacekbartosiak.pl/...

    2. Rafał Ziemkiewicz, "Cham niezbuntowany",
    https://steelhog.pl/pl/p/Cham-...
    Portal: https://ziemkiewicz.info/...

    Niestety, nie sądzę, aby te i inne pozycje były tłumaczone na język czeski lub słowacki :-( A można się z nich dowiedzieć, jak my sami siebie (nader krytycznie) oceniamy, jak jest zbudowana nasza społeczna psychika (mental), jakie są nasze cele i dążenia - te wymagane przez rozsądek i te, będące owocem pragnień i dążeń.

    Gorąco polecam :-)

    Z powodów obowiązków rodzinnych moja aktywność jest na razie ograniczona tylko do trybu on-line. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę panem własnego czasu.

    Serdecznie pozdrawiam i życzę kolejnych udanych publikacji, z przyjemnością i z zainteresowaniem będę je czytał.

    W ramach prezentu - linki do materiałów z tegorocznych targów Balt Military Expo i konferencji poświęconych wybranym problemom bezpieczeństwa na morzu:
    20 IV 2021: https://youtu.be/Zp6IXHaXJ2Y...
    21 IV 2021: https://youtu.be/X48SADWis3I...
    22 IV 2021: https://youtu.be/B9kkcA7aVdo...

    Miłego odbioru :-)Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  15:42 14.05.2021

  V rámci Visegrádu je spolupráce s Maďarskem v pořádku. Já jsem však toho názoru, že ČR, SR a Polsko by měli vytvořit jeden stát, ať už bude mít jakýkoliv DEMOKRATICKÝ způsob vlády. ...Zobrazit celý příspěvek

  V rámci Visegrádu je spolupráce s Maďarskem v pořádku. Já jsem však toho názoru, že ČR, SR a Polsko by měli vytvořit jeden stát, ať už bude mít jakýkoliv DEMOKRATICKÝ způsob vlády. Jde o to, že Česko a Slovensko má v rámci světa skoro nulovou vyjednávací hodnotu, jsme jen další malý stát z několika. Polsko je na tom trošku líp, ale ruku na srdce, stále to není nic extra. Kdybychom se ale spojili, najednou máme demografického konkurenta Německa (ne finančně, to si ani nedovolím tvrdit). Naší obrovskou výhodou je jazyk... rozumíme si drtivou většinu slov a pokud ne, myslím, že je to jen otázka času, kdy si lidi "naposlouchají" druhý jazyk.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   17:20 14.05.2021

   Opakovat chybu ČSR jen v mnohem větším měřítku a s tím, že "pragocentrismus" nahradí dominance Varšavy? Mno nevim nevim, asi by to moc dlouho nevydrželo.

   Opakovat chybu ČSR jen v mnohem větším měřítku a s tím, že "pragocentrismus" nahradí dominance Varšavy? Mno nevim nevim, asi by to moc dlouho nevydrželo.

   • skelet
    17:40 14.05.2021

    ano, opakovat chybu s ČSR je blbost, ale konfederace nebo federace a lá USA by fungovat mohla. (i v rámci EU)

    ano, opakovat chybu s ČSR je blbost, ale konfederace nebo federace a lá USA by fungovat mohla. (i v rámci EU)

    • toustr
     17:49 14.05.2021

     Souhlasím.
     Česko, Polsko, Slovensko federace.
     A pak mít konfederaci EU.

     Souhlasím.
     Česko, Polsko, Slovensko federace.
     A pak mít konfederaci EU.

    • Nesher
     18:06 14.05.2021

     ČSFR byla též federace, jak to dopadlo víme myslím všichni. Věř mi, že by to dlouho nefungovalo, oproti tomu co by předváděli Poláci je ten mýtický " bruselský diktát" pohádka pro ...Zobrazit celý příspěvek

     ČSFR byla též federace, jak to dopadlo víme myslím všichni. Věř mi, že by to dlouho nefungovalo, oproti tomu co by předváděli Poláci je ten mýtický " bruselský diktát" pohádka pro předškoláky.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:15 17.05.2021

     Nemohla, protože státy v Evropě se tváří jako státy národní, kdežto státy USA národní nejsou. Kdo se narodil v Polsku a přestěhuje se do ČR zůstává Polákem, i kdyby dostal české ...Zobrazit celý příspěvek

     Nemohla, protože státy v Evropě se tváří jako státy národní, kdežto státy USA národní nejsou.

     Kdo se narodil v Polsku a přestěhuje se do ČR zůstává Polákem, i kdyby dostal české občanství, v USA se to člověku, který se přestěhoval z Alabamy do Michiganu nestane.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    17:47 14.05.2021

    A kdo tady říká, že má být Praha hlavním městem celé této "říše"? Já tedy rozhodně ne. Pokud se ptáte na MOJI (opakuji, MOJI) vizi, tak jsem pro federaci, složenou ze tří států. ...Zobrazit celý příspěvek

    A kdo tady říká, že má být Praha hlavním městem celé této "říše"? Já tedy rozhodně ne. Pokud se ptáte na MOJI (opakuji, MOJI) vizi, tak jsem pro federaci, složenou ze tří států. Pak bych někde na pomyslném středu federace nechal vzniknout Babišovo vysněné politické městečko pro federální vládu (dle mého je například okolí Katowic poměrně vhodné). A pokud narážíte na ekonomické rozdíly států, tak chci upozornit, že ČS kdysi taky pozvedlo úroveň v Podkarpatské Rusi, kde to předtím vypadalo jako v době kamenné.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     20:44 14.05.2021

     Ani v prípade umiestnenia "vlády" do neutrálneho prostredia, či menšieho centra, by v takej konštrukcii nemal Poľsko kto a ako vyvážiť. Čo je vedno s veľkopoľskými maniermi ...Zobrazit celý příspěvek

     Ani v prípade umiestnenia "vlády" do neutrálneho prostredia, či menšieho centra, by v takej konštrukcii nemal Poľsko kto a ako vyvážiť. Čo je vedno s veľkopoľskými maniermi vražedná kombinácia. Skôr by to fungovalo s Rakušanmi, hoci to sú hospodársky tiež úplne iná liga - aj s tým by mohli byť problémy, ale to by sa ešte dalo nejako dohnať.

     Alfou a omegou všetkého je vyváženosť. Bez nej je akákoľvek konštrukcia vopred odsúdená na neúspech. Pnutia, ktoré sú teraz v EU sú ničím proti tomu, čo by bolo v neporovnateľne menej vyváženej politickej konštrukcii a na ktorých by táto nakoniec nevyhnutne vybuchla.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      21:49 14.05.2021

      Tak jest pravda. Je to spíš zbožné přání než něco, co by se mohlo reálně stát.

      Tak jest pravda. Je to spíš zbožné přání než něco, co by se mohlo reálně stát.

   • SYN_
    14:22 15.05.2021

    A existuje aspoň někde ona dokonalá decentralizovaná společnost? Jedni už nám cosi podobného slibovali, ale slova a činy se jim rozcházely už od začátku a čím dál tím víc... Aby ...Zobrazit celý příspěvek

    A existuje aspoň někde ona dokonalá decentralizovaná společnost? Jedni už nám cosi podobného slibovali, ale slova a činy se jim rozcházely už od začátku a čím dál tím víc...
    Aby náhodou jakákoliv míra vyšší organizace nebyla částečně centralizace... aby nakonec nebyla jediná volitelná proměnná sídlo centra (já bych samozřejmě zcela nezaujatě navrhoval Brno :)Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:38 14.05.2021

   Doteraz sa nemohli dohodnúť na mnohých veciach a preto je "bláhové" sa domnievať, že to bude iné.... neustále sa len mláti slama naprázdno....

   Doteraz sa nemohli dohodnúť na mnohých veciach a preto je "bláhové" sa domnievať, že to bude iné.... neustále sa len mláti slama naprázdno....

  • CerVus
   12:13 15.05.2021

   Ten státní celek by nikdy nefungoval. Už jen základní aspekt v tom, že ČR je ateistická země a Polsko země zblblá pánbíčkářstvím, které s drtivou silou protlačuje do politiky a ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten státní celek by nikdy nefungoval. Už jen základní aspekt v tom, že ČR je ateistická země a Polsko země zblblá pánbíčkářstvím, které s drtivou silou protlačuje do politiky a běžného života lidí, kteří dost možná nevěří, ale jsou očividně ochotní to snášet. K tomu rozdílná mentalita a nic co by se dalo nazvat kulturní spřízněností. Vždyť podobné kulturní vazby jako s Polskem máme s drtivou většinou zemí Evropy. Takže na čem by jsme stavěli? Na tom, že se všemožně snažíme být problémovými členy EU? Ne, kdepak od Maďarska a Polska by se měla naše politika držet co nejdál. Můžeme si v hlasování občas pomoci pokud se naše zájmy střetnou, ale tím by to mělo i končit. Pokud nějaká hlubší integrace, tak to s EU.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   14:17 15.05.2021

   To záleží na ochotě lidí se aspoň trochu přizpůsobit za cenu (výhodou je) jistější/výhodnější politické, hospodářské a vojenské pozice. Bohužel vývoj je spíš opačný, nějak se mi ...Zobrazit celý příspěvek

   To záleží na ochotě lidí se aspoň trochu přizpůsobit za cenu (výhodou je) jistější/výhodnější politické, hospodářské a vojenské pozice.
   Bohužel vývoj je spíš opačný, nějak se mi zdá že by každý chtěl hlavně výhody a nevýhody aby nebyly, jenže to nefunguje že...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:38 14.05.2021

  Četl jsem ten rozhovor celý, Orbánovy myšlenky mi přijdou celkem v rámci standardních mantinelů, nechtěl bych číst odpovědi na stejné otázky od jeho současníků z našich končin, tj. ...Zobrazit celý příspěvek

  Četl jsem ten rozhovor celý, Orbánovy myšlenky mi přijdou celkem v rámci standardních mantinelů, nechtěl bych číst odpovědi na stejné otázky od jeho současníků z našich končin, tj. např. pánů Zemana, Klause, Mečiara.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   15:17 14.05.2021

   Tak treba si pozrieť aj "oponentúru" a kriticky myslieť... zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak treba si pozrieť aj "oponentúru" a kriticky myslieť...
   zdroj: https://dennikn.sk/2381134/des... Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    15:29 14.05.2021

    Jura je absolvent katedry alternatívnej histórie Vysokej školy života

    Jura je absolvent katedry alternatívnej histórie Vysokej školy života

    • Jura99
     17:14 14.05.2021

     jo tuto katedru ti doporučuju, půjčím ti i pár tisíc knih, co mám doma, už je mám přečtené :-).

     jo tuto katedru ti doporučuju, půjčím ti i pár tisíc knih, co mám doma, už je mám přečtené :-).

     • Miroslav
      13:23 15.05.2021

      Vzdelanie z kníh má 4 fázy: 1/ Kúpiť knihu - To si zvládol 2/ Prečítať knihu - Aj toto si zvládol 3/ Vnímať a porozumieť obsahu knihy - Tam som si nie istý tvojou ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzdelanie z kníh má 4 fázy:

      1/ Kúpiť knihu - To si zvládol
      2/ Prečítať knihu - Aj toto si zvládol
      3/ Vnímať a porozumieť obsahu knihy - Tam som si nie istý tvojou kompetentnosťou
      4/ Kultúrne a vedomostné obohatenie - Tam si sa nejak nedostal. Nutný návrat do fázy 3Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:13 14.05.2021

    nemám placený denníkn, takže přečtu pouze první část, ale docela mě baví, že nějaké noviny sestaví rozbor rozhovoru konkurenčních novin na téma, jak respondent konkurenčních novin ...Zobrazit celý příspěvek

    nemám placený denníkn, takže přečtu pouze první část, ale docela mě baví, že nějaké noviny sestaví rozbor rozhovoru konkurenčních novin na téma, jak respondent konkurenčních novin lhal :-). Pokud jde o ty ventilátory, tak tisícové počty skutečně Orbán přehnal, ale dobře si pamatuju, že nikdo nevěděl co bude covid zač a že ventilátory byly téma, ke kterému se upírala pozornost, slovenský výrobce stopnul zahraniční zakázky a dal přednost domácím, v ČR se zase konstruovaly z komerčně dostupných dílů atd. Takže kritika je fajn, ale je dobré si zachovat soudnost a vyhnout se generálskému hodnocení po bitvě.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     19:34 14.05.2021

     Tohle zlehcovani neni na miste. Ano, cela korona se vyznacuje znacnou davkou nejistoty, co bude, ale to nemeni nic na tom, ze nakup ventilatoru byla prosta zlodejina. Na to ze k ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle zlehcovani neni na miste. Ano, cela korona se vyznacuje znacnou davkou nejistoty, co bude, ale to nemeni nic na tom, ze nakup ventilatoru byla prosta zlodejina. Na to ze k pristroji potrebuju i obsluhu nepotrebuju byt dravotnik, na to cloveku staci i elementarni logika. Pokud ale ani tu nema, staci se zeptat, onu informaci by Orbanovi predal kterykoliv zamestnanec min. zdrav., kterykoliv zdravotnik, kdokoliv. Takze se tu netvarme ze tu informaci nemel, on ji mel, a prece s ni nalozil tak ze poridil o rad(!) vic ventilatoru, nez kolik madarske zdravotnicvi zvladne obslouzit. To neni, vemu toho radeji 2x tolik, bo kdo vi kdy se k nakupu znovu dostanu, on vzal 10x tolik. O rad. A protoze nakupoval vic, tak alespon nakupoval draz.
     Proste vyuziti prilezitosti, typicka zlodejina, tecka.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:12 14.05.2021

  Tvrdeniu, že by BP mala v rámci V4 silné slovo odporuje fakt, že keď sa poľský alebo slovenský premiér nemôže osobne zúčastniť rokovaní v Bruseli, zveria zastupovanie svojej ...Zobrazit celý příspěvek

  Tvrdeniu, že by BP mala v rámci V4 silné slovo odporuje fakt, že keď sa poľský alebo slovenský premiér nemôže osobne zúčastniť rokovaní v Bruseli, zveria zastupovanie svojej krajiny Babišovi a nie Orbánovi. ;-) Mnoho maďarských predstáv je pre ČR a SK bytostne cudzích a pár dokonca i pre súčasné Poľsko (nehovoriac o Poľsku po prípadnom páde PiS).Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:45 14.05.2021

  Viem si v budúcnosti po nejakom prípadnom kolapse EÚ predstaviť spoločný štát po osi Praha-Bratislava-Varšava. Máme podobnú kultúru aj jazyk čo by mohla byť výhoda ale nejak ...Zobrazit celý příspěvek

  Viem si v budúcnosti po nejakom prípadnom kolapse EÚ predstaviť spoločný štát po osi Praha-Bratislava-Varšava. Máme podobnú kultúru aj jazyk čo by mohla byť výhoda ale nejak nevidím nič čo by sme mohli mať spoločné s Maďarskom. Maďarsko je kultúrny a jazykový omyl v strede EurópySkrýt celý příspěvek

  • CerVus
   14:24 14.05.2021

   Proboha jen to ne. Už v roce 1918 to byla chyba. Ve 45 se znovu opakovala. Já proti Slovensku nebo Slovácích nic nemám, ale už v počátku jsme měli jít každý svou cestou i když by ...Zobrazit celý příspěvek

   Proboha jen to ne. Už v roce 1918 to byla chyba. Ve 45 se znovu opakovala. Já proti Slovensku nebo Slovácích nic nemám, ale už v počátku jsme měli jít každý svou cestou i když by nejspíše bylo dnes Slovensko svou rozlohou poloviční.
   Nějaký Ruský politolog o nás nedávno prohlásil, že nejsme Slované a že byla chyba nás ve 45 "vzít pod svá křídla". Jako, že s názory tamních politologů v drtivé většině nesouhlasím, tak tohle je světlá výjimka.
   Pokud by se měla ČR někam integrovat, tak to je jedině směrem EU - Rakousko - Německo.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:35 14.05.2021

    Prečo by malo byť Slovensko svojou polohou polovičné? Bez ohľadu na to, či by v 1918 vzniklo ČS alebo 2 samostatné štáty, tak hranice boli určené na základe versailleského ...Zobrazit celý příspěvek

    Prečo by malo byť Slovensko svojou polohou polovičné? Bez ohľadu na to, či by v 1918 vzniklo ČS alebo 2 samostatné štáty, tak hranice boli určené na základe versailleského mierového systémuSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:48 14.05.2021

     Tak ony ty hranice nebyly určené samovolně, on je musel někdo takto navrhnout a prosadit. Za čs stranu to byl ústy E. Beneše jistý pražský geograf Viktor Dvorský, jemuž (a ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ony ty hranice nebyly určené samovolně, on je musel někdo takto navrhnout a prosadit. Za čs stranu to byl ústy E. Beneše jistý pražský geograf Viktor Dvorský, jemuž (a legionářům) vděčíte za tvar jižní hranice. Pikantní bylo, že konference ve Versailles se chtěl zúčastnit i A. Hlinka, aby jednal za slovenské zájmy, ovšem šel na to tak nějak po svojemu a obstaral si falešný pas, takže jej z Francie vyrazili (po návratu dokonce krátce seděl na Mírově). Ty švindly u vás mají prostě historické kořeny.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:55 14.05.2021

      Vidím, že si sa opäť dostal do starých koľají. Dlho ti to nevydržalo

      Vidím, že si sa opäť dostal do starých koľají. Dlho ti to nevydržalo

     • Jura99
      14:58 14.05.2021

      poslední věta je jen názor, zbytek příspěvku jsou historická fakta.

      poslední věta je jen názor, zbytek příspěvku jsou historická fakta.

     • Miroslav
      15:04 14.05.2021

      Mimochodom, máš to trochu pomotané lebo: 1/ Andrej Hlinka nesmeroval Versaillskú konferenciu ale na Mierovú konferenciu do Paríža ktorá jej predchádzala 2/ Andrej Hlinka naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodom, máš to trochu pomotané lebo:

      1/ Andrej Hlinka nesmeroval Versaillskú konferenciu ale na Mierovú konferenciu do Paríža ktorá jej predchádzala
      2/ Andrej Hlinka naozaj odišiel a konferencie v Paríži osobne zúčastnil
      3/ Andreja Hlinku zadržali až po návrate z Paríža nakoľko tam odišiel napriek zákazu Prahy
      4/ Andrej Hlinka sa ani nemohol pokúsiť zúčastniť Versaillskej konferencie nakoľko vtedy už sedel v baseSkrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:10 14.05.2021

      Andrej Hlinka 24. mája 1918 na porade 25 významných slovenských politikov v Martine prispel k rozhodnutiu aktivizovať sa pre česko-slovenskú orientáciu. Bol účastníkom a ...Zobrazit celý příspěvek

      Andrej Hlinka

      24. mája 1918 na porade 25 významných slovenských politikov v Martine prispel k rozhodnutiu aktivizovať sa pre česko-slovenskú orientáciu. Bol účastníkom a spoluzakladateľom Slovenskej národnej rady v Martine 30. októbra 1918, ktorá sa vyslovila za vznik česko-slovenského štátu. Stal sa členom jej výkonného výboru.

      Ako zakladateľ Kňazskej rady sa zaslúžil o konsolidáciu cirkevných pomerov na Slovensku počas štátneho prevratu. V dôsledku protikatolíckej orientácie vládnych kruhov v Česku i na Slovensku 19. decembra 1918 v Žiline bola na jeho pokyn obnovená Slovenská ľudová strana. Zastával v nej predsednícku funkciu až do svojej smrti.

      Základným bodom programu bola autonómia Slovenska v rámci Česko-slovenskej republiky, vychádzajúca z existencie svojbytného historického slovenského národa. Autonomistický program sa opieral o Pittsburskú dohodu z 31. mája 1918. Keď nenašiel pre autonomistické požiadavky pochopenie u centralistickej československej vlády v Prahe, roku 1919 podnikol spolu s F. Jehličkom a Š. Mnoheľom cestu na mierovú konferenciu do Paríža, kde predložili otázku autonómie Slovenska na medzinárodné fórum.

      Po návrate na Slovensko bol zaistený a sedem mesiacov internovaný v Česku. Na slobodu ho prepustili až koncom apríla 1920, keď bol zvolený za poslanca.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:41 14.05.2021

      Však také Hlinka hořce litoval, že se v roce 1918 přiklonil k bezbožným Čechům, dával přednost raději Maďarů a Uhrám. To že cestoval do Paříže na falešný polský pas, je fakt.

      Však také Hlinka hořce litoval, že se v roce 1918 přiklonil k bezbožným Čechům, dával přednost raději Maďarů a Uhrám. To že cestoval do Paříže na falešný polský pas, je fakt.

     • Jura99
      17:02 14.05.2021

      Miroslav: Versailleská "konference" nepředcházela Pařížské mírové konferenci, protože Versailles nebyla konference, ale smlouva, která byla uzavřena jako jeden z podvýsledků ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Versailleská "konference" nepředcházela Pařížské mírové konferenci, protože Versailles nebyla konference, ale smlouva, která byla uzavřena jako jeden z podvýsledků Pařížské mírové konference, jež trvala jeden rok od ledna 1919 do ledna 1920. Všechny názvy smluv (Versailles, Trianon, Saint Germain) jsou letohrádky v zámeckém parku Versailles a předpokládám, že v nich bylo vždy podepsáno. V jaké časové periodě se tam Hlinka na falešný pas vypravil, jsem nehledal.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:12 14.05.2021

      Jura: Hlinka mal Prahou zakázané tam (do Paríža) ísť. Dôvody sú na jeden ďalší článok. Preto ho aj zatkli (doma). To, že by ho z "Francie vyrazili" a ešte to vydávaš za "historická ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Hlinka mal Prahou zakázané tam (do Paríža) ísť. Dôvody sú na jeden ďalší článok. Preto ho aj zatkli (doma). To, že by ho z "Francie vyrazili" a ešte to vydávaš za "historická fakta" sú len tvoje fabulácie ktoré vyplývajú z tvojej neobjektivity. Ostatne, to je taká česká tradícia démonizovať Hlinku. Nedávno český autor Jaroslav Mareš v priamom streame vyslovil názor, že nechápe prečo Slováci uznávajú Hlinku, označil ho za vojnového zločinca ktorý stál za deportáciami židov a pritom mu vôbec nevadilo, že Hlinka zomrel ešte pred vojnou a o nejakých deportáciach či Hlinkových gardách nemal ani tušenie.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:24 14.05.2021

      A to, že Hlinka dával prednosť Maďarom a Uhorsku, to radšej ani komentovať nebudem. To už je pod ľudskú dôstojnosť. To je ako keby som vyhlásil, že Masaryk bol stúpenec fašizmu. ...Zobrazit celý příspěvek

      A to, že Hlinka dával prednosť Maďarom a Uhorsku, to radšej ani komentovať nebudem. To už je pod ľudskú dôstojnosť. To je ako keby som vyhlásil, že Masaryk bol stúpenec fašizmu.

      Mimochodom, prečítaj si niečo o udalostiach a masakre v Černovej ty stúpenec UhorskaSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:44 14.05.2021

      Miroslav: pochopitelně jsem to nemohl vidět na vlastní oči, podle dostupných informací Hlinku vyhostili a posadili na vlak pařížští policisté poté, co se měl v hotelu prokázat ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: pochopitelně jsem to nemohl vidět na vlastní oči, podle dostupných informací Hlinku vyhostili a posadili na vlak pařížští policisté poté, co se měl v hotelu prokázat falešným pasem. Jestli tam měl razítko z brambory nebo se mu odlepila fotka, to vážně netuším. Svědectví jsou též v knize od Wilsonova tlumočníka Stephena Bonsala, netuším jestli to je fake, ale zrovna tam jsou citovány údajné Hlinkovy výroky, o slovensko-maďarských vztazích mu řekl: „Naše vztahy s nimi nebyly takové, jaké by měly být, ale během všech těch let jsme nevytrpěli ani desetinu toho zla, které jsme v posledních několika měsících museli snášet z rukou českých vojáků a pražských politiků. Teď už víme, že extra Hungariam non est vita (mimo Uhry není pro nás života). Zapamatujte si tato slova, čas dokáže jejich pravdu. Nemůžeme se smísit s Maďary a nechceme to učinit, ale hospodářsky a především nábožensky s nimi můžeme vycházet lépe, mnohem lépe, než s těmi bezbožnými volnomyšlenkářskými Čechy, kteří – jak to nyní víme – nemají žádnou úctu ani k Bohu, ani k člověku.“Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:56 14.05.2021

      „Tu je doba činov. Treba nám určite vysloviť, či pôjdeme aj naďalej s Maďarmi, alebo s Čechmi. Neobchádzajme túto otázku, povedzme otvorene, sme za orientáciu československú. ...Zobrazit celý příspěvek

      „Tu je doba činov. Treba nám určite vysloviť, či pôjdeme aj naďalej s Maďarmi, alebo s Čechmi. Neobchádzajme túto otázku, povedzme otvorene, sme za orientáciu československú. Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo. Musíme sa rozísť.“Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:12 14.05.2021

      Miroslav: takže klasická nečitelná osoba, která každý den lituje toho, co udělala včera, hledá viníka na všech stranách, nemá to v hlavě srovnané a spoluprací s ní si člověk říká o ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: takže klasická nečitelná osoba, která každý den lituje toho, co udělala včera, hledá viníka na všech stranách, nemá to v hlavě srovnané a spoluprací s ní si člověk říká o podraz.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:47 14.05.2021

     Miroslav
     Myslíte že v roce 1918 by mělo samostatné Slovensko dost síly na vytlačení Maďarů? Byli to ponejvíc čeští dobrovolníci kteří fakticky zajistili jižní hranici Slovenska.

     Miroslav
     Myslíte že v roce 1918 by mělo samostatné Slovensko dost síly na vytlačení Maďarů? Byli to ponejvíc čeští dobrovolníci kteří fakticky zajistili jižní hranici Slovenska.

     • Miroslav
      17:26 14.05.2021

      To bola aj hlavná myšlienka spoločného štátu, že spolu budeme dostatočne silní na to, aby sme čelili takým hrozbám. A nešlo ani zďaleka len o Maďarsko...

      To bola aj hlavná myšlienka spoločného štátu, že spolu budeme dostatočne silní na to, aby sme čelili takým hrozbám. A nešlo ani zďaleka len o Maďarsko...

     • Nesher
      18:53 14.05.2021

      Miroslav Jenže v tom roce 1919 to nebylo společně, jednali čeští politici a na frontě umírali čeští vojáci. Takže nebýt jich, žádné Slovensko jak ho známe teď by pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Jenže v tom roce 1919 to nebylo společně, jednali čeští politici a na frontě umírali čeští vojáci. Takže nebýt jich, žádné Slovensko jak ho známe teď by pravděpodobně nebylo. To nejlepší v co jste mohli doufat, byla velmi omezená (politicky i geograficky) kulturní autonomie v rámci maďarského státu. A otázka je jak dlouho by Maďary ta hra na autonomii bavila.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      19:39 14.05.2021

      Zase si priznejme, ze ve stejne situaci by byvala byla i ceska cast CSR, ta s 3mil nemeckou mensinou by Nemecku vzdorovala asi stejne dlouze jako Slovensko Madarsku. Drive nebo pak ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase si priznejme, ze ve stejne situaci by byvala byla i ceska cast CSR, ta s 3mil nemeckou mensinou by Nemecku vzdorovala asi stejne dlouze jako Slovensko Madarsku. Drive nebo pak zdeji by byly oba statecky pohlceny svym vetsim a silnejsim sousedem. Vznik CSR to vlastne jen oddalil do 38.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:48 14.05.2021

      Clanek: okupace Ceska Nemeckem nemela zadnou historickou tradici a do roku 1933 to ani nikoho nenapadlo, nepritelem bylo AU a HU, se kterymi bychom si poradili. Cesti Nemci meli ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: okupace Ceska Nemeckem nemela zadnou historickou tradici a do roku 1933 to ani nikoho nenapadlo, nepritelem bylo AU a HU, se kterymi bychom si poradili. Cesti Nemci meli puvod hlavne v Rakousku.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:08 14.05.2021

      Clanek Pravděpodobně bychom dopadli stejně jako v rámci ČSR, prostě nástup nacismu v Německu bychom neustáli. Ale v po 1. světové bychom vlastní stát měli. Díky legiím, které byly ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Pravděpodobně bychom dopadli stejně jako v rámci ČSR, prostě nástup nacismu v Německu bychom neustáli. Ale v po 1. světové bychom vlastní stát měli. Díky legiím, které byly v drtivé většině české a nikoliv československé a hlavně díky této mu, že se R-U fakticky rozpadlo, v roce 1918 ho už nechtěl nikdo, ani rakouští Němci, ani Maďaři. A Německo, které jediné mohlo uprázdněný prostor vyplnit právě prohrálo válku.

      Jura
      Původ českých Němců rozhodně nelze omezit na Rakousko, naopak většina pocházela z Německa. Nicméně to odkud jejich předci před 500 lety přišli nebylo důležité, většinou to nevěděli ani oni sami.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     17:29 14.05.2021

     Tak ono se stačí podívat na tehdejší územní nároky vašich sousedů. Po vzniku i ČSR čelila útokům ze strany Polska a Maďarska, tak jak by asi dopadla poloviční a převážně zemědělsky ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ono se stačí podívat na tehdejší územní nároky vašich sousedů. Po vzniku i ČSR čelila útokům ze strany Polska a Maďarska, tak jak by asi dopadla poloviční a převážně zemědělsky orientovaná země? To by Slovensko nemělo šanci minimálně proti Maďarsku udržet. Navíc by ani nemělo šanci získat zahraniční podporu.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:11 14.05.2021

      Asi tak, připomínám, že dlouhodobý cíl polské a maďarské zahraniční politiky byly společné hranice. Což se jim povedlo až v roce 1938.

      Asi tak, připomínám, že dlouhodobý cíl polské a maďarské zahraniční politiky byly společné hranice. Což se jim povedlo až v roce 1938.

   • mudry.udrzbar
    16:10 14.05.2021

    CerVus píšeš, že vznik ČSR bola chyba, nepíšeš prečo to bola chyba? Myšlienka ČSR prišla skor z českej strany + americký Slováci, slovenskí Slováci boli viacmenej prevapeni ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

    CerVus

    píšeš, že vznik ČSR bola chyba, nepíšeš prečo to bola chyba? Myšlienka ČSR prišla skor z českej strany + americký Slováci, slovenskí Slováci boli viacmenej prevapeni ako sa to zomlelo. Masaryk a spol. sa obávali, že Česko nemá dostatočnú rozhlohu a žije tam tolko Nemcov, že mu vznik samostatného štátu neprejde (velmi zjednodušene).

    Podla mna bola CSR naopak velmi vydareny projekt, z ktoreho cerpali vyhody obe strany a vyformoval z Cechov a Slovakov moderne narody, ktore dnes vedla seba prosperuju v EU.

    dalej píšeš:
    "Nějaký Ruský politolog o nás nedávno prohlásil, že nejsme Slované a že byla chyba nás ve 45 "vzít pod svá křídla"

    To jednak zavana tým, ze germani su podla teba nieco viac ako slovania a cesi su skor germani, za tuto myslienku by ta asi vela krajanov nepochvalilo.

    Dalej opat neuvadzas aky politolog a v akom kontexte to mal prehlasit, lebo Cesi az na prazske jaro (ktoreho hlavnou postavou bol Dubček) žiaden odboj proti Sovietom neorganizovali, preco teda malo byt chybou brat ich pod kridla netusim.

    Ja som opat naopak presvedceny, ze CSR bola premiantom vychodneho bloku a ZSSR z nas ekonomicky tazil.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:20 14.05.2021

     souhlasím, ČSR byla svého času dobrý nápad, Čechy sice stál ohromnou a neopětovanou kupu snažení, peněz a majetku, ale poskytnul oběma státům čas se oklepat z pod kontroly Uher a ...Zobrazit celý příspěvek

     souhlasím, ČSR byla svého času dobrý nápad, Čechy sice stál ohromnou a neopětovanou kupu snažení, peněz a majetku, ale poskytnul oběma státům čas se oklepat z pod kontroly Uher a Germánů, jež trvala stovky let. Výsledek dobrý, přestože variant bylo více.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     17:58 14.05.2021

     Protože jsme vždy měly příliš velké rozdíly na to, aby stát mohl fungovat. Vždy to bylo předurčené k selhání. Slováci by vždy volali k vytvoření vlastního státu, který nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

     Protože jsme vždy měly příliš velké rozdíly na to, aby stát mohl fungovat. Vždy to bylo předurčené k selhání. Slováci by vždy volali k vytvoření vlastního státu, který nikdy předtím neměli. A i rozdíly v jazyku mezi západní částí Čech a východem Slovenska jsou obrovské. Nefunguje to ani v Belgii a to jsou spolu déle.

     Ano dávalo to smysl z pohledu vytvoření silnějšího státu vůči Německu, ale i to bylo nakonec k prdu, když se k nám stát, který nás do té pozice vmanévroval a využil jako kanonfutr na poslední chvíli otočil zády.

     Já ale netvrdím, že by jsme byli Germáni. Jsme stát na křižovatce kultur a ras. Původní obyvatelé byli Keltové, kteří neodešli, ale upadli do područí Slovanů se kterými se postupem času smísili. Do toho Římané, Švédi atd, atd. Rozložení genomu jasně dokládá, že je chyba nás řadit tam nebo tam.
     Spíš je to kulturní aspekt. S východními sousedy máme bližší jazyk, ale s těmi západními a jižními jsme byli v mnohem větším kontaktu. Navíc tu do druhé světové byla velká část populace Německá, to se také na společnosti jako celku projevilo. A ruku na srdce, pokud by ČSR nevznikla, byly by jsme si dnes kulturně tak blízko? Netáhlo by to Slovensko víc k Maďarsku?

     Neuvádím, snažil jsem se, ale v té záplavě Ruských dezinformací a propagandy po Vrběticích nejsem schopný ten článek najít.

     A ano s tím, že jsme byli premiantem bloku souhlasím. Také jsme se dostali ze top 20 ekonomicky vyspělých států za 40 let útlaku Rudého bratra na hranici 100.Skrýt celý příspěvek

   • Double
    17:52 14.05.2021

    Pochybujem, ze vacsina cechov chce multi kulti dieru na sposob Nemecka/Rakuska.

    Pochybujem, ze vacsina cechov chce multi kulti dieru na sposob Nemecka/Rakuska.

    • Nesher
     20:14 14.05.2021

     Stejně tak nechce orbánovský autoritářský režim nebo to polské neosanační šílenství.

     Stejně tak nechce orbánovský autoritářský režim nebo to polské neosanační šílenství.

  • GlobeElement
   14:33 14.05.2021

   Nesouhlasím. Maďarsko je kulturně prakticky totožné s námi, Slovenskem nebo Polskem. Myslím tím skutečnou kulturu, ne vládou proklamované teze. Ale zrovna tak je podobné Rakousku ...Zobrazit celý příspěvek

   Nesouhlasím. Maďarsko je kulturně prakticky totožné s námi, Slovenskem nebo Polskem. Myslím tím skutečnou kulturu, ne vládou proklamované teze.
   Ale zrovna tak je podobné Rakousku nebo Německu. Etnicky jsou Maďaři z velké části Němci, kulturně jsou hodně rakouští, způsobem života typičtí středoevropani.

   Problémem je jazyk. Maďarsky se nedomluví fakt nikdo, mám podezření, že ani Maďaři ne. Společným jazykem by mohla být jedině němčina, což ovšem u ostatních potenciálních členů narazí, ti mluví líp anglicky, než německy.Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    16:17 14.05.2021

    odkial mas, ze su Madari etnicky z velkej casti Nemci? Pokial viem, ze tak geneticke vyskumy opakovane vychadzaju tak, ze madarske geny su na nerozonanie od ich slovanskych ...Zobrazit celý příspěvek

    odkial mas, ze su Madari etnicky z velkej casti Nemci? Pokial viem, ze tak geneticke vyskumy opakovane vychadzaju tak, ze madarske geny su na nerozonanie od ich slovanskych susedov.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:21 17.05.2021

     Celý střed Maďarska je německý. Po vádu Mongolů bylo území Uher vylidněno a osídlili jej němečtí kolonisté. Podobné to bylo na jižním Slovensku. Že mají slovenské geny je logické, ...Zobrazit celý příspěvek

     Celý střed Maďarska je německý. Po vádu Mongolů bylo území Uher vylidněno a osídlili jej němečtí kolonisté. Podobné to bylo na jižním Slovensku.

     Že mají slovenské geny je logické, ty mají i ti Němci.Skrýt celý příspěvek

     • L.O.B
      11:27 17.05.2021

      shiieet.. didn't know the Cumans and the Jasz people, who were settled there post-Mongol invasion, spoke German. :D Its not like these regions are literally named after ...Zobrazit celý příspěvek

      shiieet.. didn't know the Cumans and the Jasz people, who were settled there post-Mongol invasion, spoke German. :D Its not like these regions are literally named after them.../sc.
      Central Hungary was repopulated by mostly internal migration+ the Cumans and the Jasz people.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:59 17.05.2021

      Look for Great eastern German colonization or Ostsetlung.

      Thats why until today a typical Hungarian is a blue eyed blonie.

      Look for Great eastern German colonization or Ostsetlung.

      Thats why until today a typical Hungarian is a blue eyed blonie.

     • L.O.B
      13:15 17.05.2021

      Béla IV indeed settled Germans in Hungary after the Mongol invasion but these Germans were settled in cities and mostly in the Szepesség(Szepes County). You are grossly ...Zobrazit celý příspěvek

      Béla IV indeed settled Germans in Hungary after the Mongol invasion but these Germans were settled in cities and mostly in the Szepesség(Szepes County).
      You are grossly over-exaggerating their importance and effect. And this blond shit is at the same level as Jesus being parthian.Skrýt celý příspěvek

  • Garry
   16:21 14.05.2021

   To Miroslav . Maďarsko je kultúrny a jazykový omyl v strede Európy... Toto je načo dobré? Madarská literatúra sa dá plne porovnávat s Ruskou dobovou literatúrov ...Zobrazit celý příspěvek

   To Miroslav . Maďarsko je kultúrny a jazykový omyl v strede Európy... Toto je načo dobré? Madarská literatúra sa dá plne porovnávat s Ruskou dobovou literatúrov (Tolstoj,Čechov,Puškin) povedal nie jeden Slovák, napr Ján Smrek ktorý prekladal Petofiho do Slovenčiny sa vyjadril že nie je možné tak dokonale reprodukovať originál kvôli slov zásobe.Z prvej ruky mám info od Blahoslava Hečka ktorý prekladal Švejka do slovenčiny že to bola jedna z jeho najtažšich prác kôli slabej slovnej zasobe. Povedať toto môže len zadubenec ,človek kultúrne zaostalý .Napísal by som aj niečo ostrejšie ale nemienim urážať Slovákov am blok lebo mám medzi nimi veľa kamarátov a si ich ctím. Mal by si založiť vlastné Slovenské fórum a tam múdrovať lebo tu kazíš vzduch, to ti už povedali aj český kolegovia a teraz to máš aj od Maďara.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:28 14.05.2021

    Nemyslel som kultúru v súvislosti s umením

    Nemyslel som kultúru v súvislosti s umením

 • Scotty
  13:38 14.05.2021

  V4 žádnou politiku vůči Rusku nebo komukoli jinému určovat nebude. Žádná společná politika nebo společné zájmy totiž neexistují a existovat nebudou. V4 je jen nebezpečná iluze ...Zobrazit celý příspěvek

  V4 žádnou politiku vůči Rusku nebo komukoli jinému určovat nebude. Žádná společná politika nebo společné zájmy totiž neexistují a existovat nebudou. V4 je jen nebezpečná iluze která měla dávno zaniknout.
  /Je tedy pro nás potěšující, že i Orbán Českou republiku, pokud jde o „vrbětickou kauzu“, aktuálně podpořil./
  Ovšem jako většina jen ústně a velmi mírně.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:27 14.05.2021

   Jsou oblasti politiky ve kterých například v USA drží basu republikáni i demokraté. Bohužel, český vÝQět to nedokázal překousnout a místo táhnutí za jeden provaz si z toho udělali ...Zobrazit celý příspěvek

   Jsou oblasti politiky ve kterých například v USA drží basu republikáni i demokraté. Bohužel, český vÝQět to nedokázal překousnout a místo táhnutí za jeden provaz si z toho udělali předvolební kampaň proti Babišovi, i když se v otázce Vrbětic zachoval správně.
   A podpoře, jakou dostala Británie v kauze Skripal si můžeme nechat zdát, i z toho důvodu, že jsme prostě malou zemí, kterou jen stěží někdo hledá na mapě. Až budeme schopni udělat humbutk jako Izrael, tak to bude jiné.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:02 14.05.2021

    Babiš a spol se zachovali tak jak se zachovali z donucení vnějšími okolnostmi. To že o celé věci věděli už dlohou dobu pokládám za prokázané a z nějakého důvodu se to rozhodli ...Zobrazit celý příspěvek

    Babiš a spol se zachovali tak jak se zachovali z donucení vnějšími okolnostmi. To že o celé věci věděli už dlohou dobu pokládám za prokázané a z nějakého důvodu se to rozhodli držet pod pokličkou. Hamáčkova akce je taky kapitola sama pro sebe. I kdyby v té Moskvě nic zobchodovat nechtěl, tak že o takové cestě vůbec uvažoval je šílenství. Navíc měnit před tak závažnou událostí ministra zauraničí za nějakého úřednického podržtašku také není dvakrát prozíravé. No a členové vlády ze svou legendární schopností krizové komunikace to jen dorazili.

    Upřímě postoj Británie je asi největší zklamání. Oni nám to vyhoštění tak trochu dlužili, ale od pobrexitové Británie se toho zjevně moc čekat nedá.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     18:05 14.05.2021

     a přesně o tom píše flanker, místo toho, aby tu byla spokojenost s českým úspěchem v šachové partii s Moskvou, tak se to relativizuje, že vládu donutily okolnosti, že se měnil ...Zobrazit celý příspěvek

     a přesně o tom píše flanker, místo toho, aby tu byla spokojenost s českým úspěchem v šachové partii s Moskvou, tak se to relativizuje, že vládu donutily okolnosti, že se měnil MZ, že Hamáček chtěl handlovat a i kdyby nechtěl tak blablablaba. Vždyť to šíleně poškozuje ČR, ale i Hamáčka, který mi je sice ukradený, ale nesnáším nespravedlnost vůči komukoliv, toto fakt není sranda na někoho bez betonových důkazů takto vyrukovat. Pokud to Kroupa neprokáže, měl by nést důsledky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:16 14.05.2021

      Ten český úspěch má být konkrétně co? Ty okolnosti nejsou žádná relativizace, ale minimálně značně podezřelé skutečnosti. Například uspořádat noc dlouhých nožů na MZ před ohlášním ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten český úspěch má být konkrétně co? Ty okolnosti nejsou žádná relativizace, ale minimálně značně podezřelé skutečnosti. Například uspořádat noc dlouhých nožů na MZ před ohlášním tak závažné skutečnosti může jenom blbec. Případně někdo kdo předpokládá že se ta věc nikdy nedostane ven....Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:25 14.05.2021

      Scotty: noc dlouhych nozu neni vymena jednoho ministra. Napadaji me nejmin dva dalsi duvody, napr. mohl chtit Hamacek uspech s Rusy sklidit na sve jmeno a nebo to byl jen dusledek ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: noc dlouhych nozu neni vymena jednoho ministra. Napadaji me nejmin dva dalsi duvody, napr. mohl chtit Hamacek uspech s Rusy sklidit na sve jmeno a nebo to byl jen dusledek volby predsedy CSSD. Spekulaci se da vymyslet stovky, opozice bohuzel neumi zaujmout programem, tak zaujima negativizmem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:57 14.05.2021

      Kritika vládních kroků je tak nějak definice opozice. A že je za co kritizovat. Pokud tedy dal Hamáček přednost vnitrostranickým půtkám před zájmy republiky, tak potom je sobeckej ...Zobrazit celý příspěvek

      Kritika vládních kroků je tak nějak definice opozice. A že je za co kritizovat.
      Pokud tedy dal Hamáček přednost vnitrostranickým půtkám před zájmy republiky, tak potom je sobeckej vocas. To že výměna ministra ministerstvo na nějakou dobu ochromí je jasná věc i kdyby tam přišel zkušený diplomat (jako že nepřišel).
      Nícméně kroky socanů budou moct za pár měsíců posoudit voliči a mám pocit že, na rozdíl od opozice, nezaujmou ničím.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:04 14.05.2021

      Scotty
      Takoví "ocasové" jsou tam všichni, obzvláště před volbami a věřit se jim nedá, dobře, že nosí respiratory na produkované zvratky.

      Scotty
      Takoví "ocasové" jsou tam všichni, obzvláště před volbami a věřit se jim nedá, dobře, že nosí respiratory na produkované zvratky.

    • flanker.jirka
     18:15 14.05.2021

     Opravdu z donucení? Já si zase myslím, že jsou témata, která se nemusí vynášet ven způsobem odporujícím zákonu 412/2005, to spíš svědčí o tom, že je to tu jedna velká bonzánie, ...Zobrazit celý příspěvek

     Opravdu z donucení? Já si zase myslím, že jsou témata, která se nemusí vynášet ven způsobem odporujícím zákonu 412/2005, to spíš svědčí o tom, že je to tu jedna velká bonzánie, proti které jsme se postavili už v roce 1989.
     Celou známou historii státních útvarů novověku se podobné informace po světě používají k vyjednávání s druhou stranou, ale neventilují se přes média. V době studené války se taková kompromitující informace používala například pro jednání o výměně vězněných špionů, nejednou to platilo i pro případ propuštění politických vězňů. Jejich zveřejněním se o vyjednávací pozici přišlo a máme z ostudy kabát, protože se ukázalo, že nemáme pod kontrolou důležité zařízení a lidi do nich vstupující na vlastním území. To že je velice "nehezké" od cizí tajné služby, že takové metody používá je pouze náš úhel pohledu, takové operace se provádějí neustále po celém světě a dělají i služby demokratických zemí.
     Nehledě na to, že asi nebudou našinci silní v kramflecích, když nyní vyplouvají zajímavé informace o setkáních agentů se zaměstnancemi Imexu a činností Imexu pár dní před prvním výbuchem. Stačí se podívat na dnešní titulek idnes.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:36 14.05.2021

      Tak ty informace začali prosakovat i v zahraničí a tady to bylo už naprosto neudržitelné. Navíc to zveřejnění bylo údajně plánované na dřívější datum. Což bylo z neznámého důvodu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ty informace začali prosakovat i v zahraničí a tady to bylo už naprosto neudržitelné. Navíc to zveřejnění bylo údajně plánované na dřívější datum. Což bylo z neznámého důvodu zrušeno. Potom todopadá tak že se taková věc oznamuje o víkendu, na chodbě ministerstva, před nějakou papundeklovou stěnou v holých větách. Naprostá trapnost.
      Držet takouvou informaci v tajnosti by pro nás bylo bezcenné. Rusové nemají nic co by jsme potřebovali. Žádnou ostudu určitě nemáme. Nedostali se do žádného státem střeženého nebo utajovaného objektu. To že si ten sklad neuměli ohlídat je spíš reputační problém Imexu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:19 14.05.2021

      Scotty O to je to větší pohoršení, pokud se to předčasně vyneslo i do zahraničí! Proč trapnost s oznamováním o víkendu? Jestliže to někdo dříve vynesl nezákonně novinářům, tak jim ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      O to je to větší pohoršení, pokud se to předčasně vyneslo i do zahraničí!
      Proč trapnost s oznamováním o víkendu? Jestliže to někdo dříve vynesl nezákonně novinářům, tak jim asi nic jiného nezbývalo, bylo by trapné, pokud by s tím přišel tisk dříve bez vláda, protože tisk nerespektoval to co obnáší zákon 412. Novináři sympatizujici s opozici mohli klidně vládu začít vydírat, díky tomu, ze to někdo vynesl. Jakoby nám tu nestačily problémy s Covid19.
      Imex za ostrahu najmuteho skladu neodpovídal. Jak si můžete být jistý, že Rusové nemají nic zajímavého?
      Půl roku potom co Rusové obsadili Krym a začali si na východu Ukrajiny si u nás jejich agenti dělali co chtěli, to také není normální, co dělali zpravodajci? To je ostuda, pokud se ba to přišlo až 7 let poté a jen náhodou. Zpravodajské služby snad máme proto, aby tomuto zabránili a ne po 7 letech zjistili takové nedostatky.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:55 14.05.2021

      flanker.jirka To se zcela jistě nevyneslo od nás. Nepochybně do toho byli zapojen i zahraniční služby. Bellingcat údajně psal už před pár měsíci že k něčemu takovému došlo v ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      To se zcela jistě nevyneslo od nás. Nepochybně do toho byli zapojen i zahraniční služby. Bellingcat údajně psal už před pár měsíci že k něčemu takovému došlo v neupřesněné evropské zemi.
      Bylo primárně trapné že už to věděli pár měsíců a nebyli schopní vyjít s tím na světlo nějak důstojně.
      Imex rozhodně odpovídal že ostrahu a skladování svého zboží. Pokud to měli smluvně zajištěné ve smluvě o pronájmu je nezbavuje odpovědnosti.
      Co by nám Rusové mohli nabídnout aby to vyvážilo takhle závažnou informaci?
      Pokud nemá kontrarozvědka sledovat každého ruského turistu, tak tomu těžko zabrání. Navíc na to že je vrbětický areál špatně zabezpečený BIS varovala dávno před výbuchy.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:23 15.05.2021

      Scotty "Bellingcat údajně psal" ... pokud by o tom psali někde před pár měsíci, tak by to sdělili nyní, když se do toho pustili naplno a novináři by to také rozmázli. (s jistotou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      "Bellingcat údajně psal"
      ... pokud by o tom psali někde před pár měsíci, tak by to sdělili nyní, když se do toho pustili naplno a novináři by to také rozmázli.
      (s jistotou asi nevíme ani to, zda bellingcat nepsal náhodou pouze o Bulharsku)

      My nevíme co před "pár měsíci" vláda skutečně věděla a zda to právě oněch "pár měsíců" nebylo předmětem práce našich služeb, které to pak finálně v dubnu potvrdily, ale přitom nedošetřili, protože šetření nyní probíhá, což v našem právním systému znamená, že nic z toho není 100%. (kolikrát už veřejnost v jiných kauzách měla více informací a stejně se politici a jejich šíbry nepodařilo odsoudit)

      "Co by nám Rusové mohli nabídnout aby to vyvážilo takhle závažnou informaci?"
      Na tuto otázku se už odpověď asi nedozvíme. :-)

      Zabezpečení, tehdy ještě armádních areálů, řešil Tvrdík, kdy poslal na průzkum 601. Evidentně se od roku 2002 nic nezměnilo a vše fungovalo naprosto podle českého pravidla "do prvního průseru."Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:26 15.05.2021

      flanker.jirka Vyšetřován je v podstatě ukončeno. To že se tím nyní zabývá polici a státní zastupitelství je jen komedie. Všem je snad jasné že se to nikdy k soudu nedostane. Na ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Vyšetřován je v podstatě ukončeno. To že se tím nyní zabývá polici a státní zastupitelství je jen komedie. Všem je snad jasné že se to nikdy k soudu nedostane.
      Na střežení tohohle skladu neměl stát žádný zájem. Zabezpečení třeba armádních skladů munice vypadá trochu jinak. To že na to před dvaceti lety záklaďáci pekli má dnes nulovou relevanci.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:20 14.05.2021

     Scotty "Upřímě postoj Británie je asi největší zklamání. Oni nám to vyhoštění tak trochu dlužili, ale od pobrexitové Británie se toho zjevně moc čekat nedá." ... alespoň vidíte v ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     "Upřímě postoj Británie je asi největší zklamání. Oni nám to vyhoštění tak trochu dlužili, ale od pobrexitové Británie se toho zjevně moc čekat nedá."

     ... alespoň vidíte v praxi soudržnost NATO :-D docela kontrast s tím co tu neustále kvákají některé politické osobnosti, bohužel se ukazuje, že jsou tu bezpáteřní nejen proruské skupiny představitelů, ale úplně stejně naivní i prozápadně orientovaní "experti"Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:23 14.05.2021

      Akceschponost NATO závisí na postoji Ameriky. Myslet si něco jiného by bylo dost naivní. Po brexitu dává Británie okázele najevo že ji dění na kontinentu nezajímá. Stejný postoj by ...Zobrazit celý příspěvek

      Akceschponost NATO závisí na postoji Ameriky. Myslet si něco jiného by bylo dost naivní.
      Po brexitu dává Británie okázele najevo že ji dění na kontinentu nezajímá. Stejný postoj by jsme měli volit do budoucna i my.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:23 14.05.2021

      V tomto případě jsme po nikom nechtěli válku a nasazení síly, na vyhoštění jednoho diplomatat v zemi snad USA zbytek států NATO nepotřebuje. Nebo se o všem musí rozhodovat v bílém ...Zobrazit celý příspěvek

      V tomto případě jsme po nikom nechtěli válku a nasazení síly, na vyhoštění jednoho diplomatat v zemi snad USA zbytek států NATO nepotřebuje. Nebo se o všem musí rozhodovat v bílém Kremlu? :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:56 14.05.2021

      Pokud vím ta se ve Washingtonské smlouvě nic o vyhošťování diplomatů nepíše.

      Pokud vím ta se ve Washingtonské smlouvě nic o vyhošťování diplomatů nepíše.

     • flanker.jirka
      09:33 15.05.2021

      Scotty Washingtonská smlouva je cár papíru, skutečné spojenectví se prokazuje pouze činy. V tomto případě se jasně ukázalo, kdo je a kdo není skutečný spojenec. Evidentně mají ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Washingtonská smlouva je cár papíru, skutečné spojenectví se prokazuje pouze činy. V tomto případě se jasně ukázalo, kdo je a kdo není skutečný spojenec.
      Evidentně mají vztahy jednotlivých zemí EU a NATO mezi nimi a Ruskem větší váhum než mezi námi a státy EU a NATO, které nás podpořili sotva slovem "znepokojení."
      Omolouvám se, jak to napíšu, ale vy nejspíše vážně věříte všemu co vyplodí naše současná parlametní opozice tvořená gangem "Spolu." Je to jen další parta spratků, kterým dal někdo do ruky zápalky a řekl jim ať jsi jdou hrát do stohu slámy, jen si chodí pro instrukce jinam než na náměstí Borise Němcova.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:19 15.05.2021

      flanker.jirka O případné reakci na vojenské ohrožení nám to neřeklo vůbec nic. Ukázalo nám to jen které země jsou ochotné pro nás něco podniknout nad rámec povinnosti. Navíc naše ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      O případné reakci na vojenské ohrožení nám to neřeklo vůbec nic. Ukázalo nám to jen které země jsou ochotné pro nás něco podniknout nad rámec povinnosti. Navíc naše země se taky zrovna nepřetrhla aby ukázala solidaritu s ostatními zeměmi EU. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
      Já věřím tomu že současná vláda je soužená dílem ze zemanovců, dílem z bezpáteřních kariéristů a dílem z neschpnejch blbů. Ať už tam přijde kdokoli jiný bude to jen zlepšení (vyjma komunistů a okamurovců).Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    14:40 15.05.2021

    Což bude zřejmě tak jednou za 500 let...

    Což bude zřejmě tak jednou za 500 let...

Načítám diskuzi...