Orbán: Za rusko-ukrajinskou válku maďarské rodiny platit nebudou

Orbán: Za rusko-ukrajinskou válku maďarské rodiny platit nebudou
Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s maďarským premiérem Viktorem Orbánem / Public Domain (Zvětšit)

Válka na Ukrajině radikálně změnila politickou realitu Maďarska. Příští týden, v neděli 3. dubna, proběhnou volby do maďarského parlamentu, ve kterých bude Fidesz pod vedením Viktora Orbána usilovat o udržení vládní většiny. Původně se předvolební kampaň soustředila na zákony o ochraně dětí a na utlačování sexuálních menšin, ale vypuknutí rusko-ukrajinské války přesunulo pozornost veřejnosti na energetiku a zahraniční politiku.

„Ačkoli jsme plně proti ruské ofenzívě a odsuzujeme válku, nenecháme za ni platit maďarské rodiny,“ uvedl tento měsíc maďarský premiér Viktor Orbán, který donedávna platil za jednoho z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina. Rozšíření sankcí na ruský energetický sektor podle něj představuje pro Maďarsko nepřiměřeně velkou zátěž. „Většina maďarského dovozu ropy a plynu pochází z Ruska... Maďarské hospodářství prostě nemůže bez ruských fosilních paliv fungovat.“

Evropská unie rozhoduje o hospodářských sankcích v rámci pilíře Společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Návrh předkládá vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Rozhodnutí přijímají zástupci členských států jednomyslně, proto byť jen jediný hlas může uvalení sankcí zastavit. Po zveřejnění v úředním věštníku omezení obvykle zůstávají v platnosti jeden rok a jejich prodloužení je nutné opět jednomyslně odsouhlasit.

Po vrcholné schůzce ve Versailles 10. a 11. března se členové EU dohodli  na postupném odstranění závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po skončení summitu oznámila, že se členské státy dohodly na dosažení tohoto cíle do roku 2027. Versailleská deklarace se všemi 27 podpisy ovšem termín 2027 nezmiňuje a pouze uvádí, že závislost má být ukončena „co nejdříve“. Výsledek jednání Budapešť hodnotila pozitivně. „Nebudou žádné sankce, které by se vztahovaly na oblast ropy a plynu... Maďarsko má i v nadcházejícím období zajištěny dodávky energie,“ řekl krátce po jednání Orbán.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Maďarsko: Potlačené trauma, které nikdy nezmizelo

Nynější maďarský premiér Viktor Orbán na sebe výrazně upozornil v březnu 1988, kdy spolu s třicítkou ...

Orbán uvažoval o vytvoření společného státu s Československem

Hvězda současného maďarského premiéra Viktora Orbána začala postupně na politickém nebi zářit již ...

PREMIUM Orbán: Maďarsko zbrojí a dobře chápe proč

Podle Viktora Orbána musí mít Maďarsko moderní a silnou armádu, aby nikoho ani nenapadlo na Maďarsko ...

PREMIUM NÁZOR: NATO musí vstoupit na Ukrajinu

Každý rozumný člověk se obává eskalace ukrajinské války do jaderného konfliktu mezi Ruskem a NATO. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.