Oshkosh S-ATV – vozidlo pro americké speciální síly

Oshkosh S-ATV
Foto: S-ATV (Special Purpose All-Terrain Vehicle) / Oshkosh

Další z adeptů v soutěži na vozidlo GMV 1.1 pro americké speciální jednotky je vozidlo S-ATV (Special Purpose All-Terrain Vehicle) od firmy Oshkosh.  Jako všichni ostatní kandidáti je i vozidlo S-ATV uzpůsobeno pro potřeby speciálních sil – tedy především pro přímé útočné akce, protipovstalecký boj a průzkum.

MRAP vs. vozidla pro speciální jednotky

prvním díle našeho seriálu o vozidle MAV-L jsme zachytili v diskuzi podivení nad tím, proč jsou kandidáti na vozidla pro speciální jednotky tak slabě chráněná pancířem. Je to právě z podstaty působení speciálních jednotek, kdy je u dopravních prostředků vyžadována především rychlost, mobilita, jednoduchost a velká palebná síla, která je mimochodem často tím nejlepším pancířem.

Podstatou působení speciálních sil, zjednodušeně řečeno, je nebýt viděn nepřítelem. V současném Afghánistánu jsou to právě povstalci, kteří si vybírají čas a místo útoku, proto běžné jednotky k pohybu používají těžce opancéřované vozidla. Avšak z druhé strany jsou to speciální jednotky, které si volí čas a místo útoku na povstalce. Speciálové tak potřebují vozidla spíše s větší palebnou sílou než s balistickou ochranou.

Oshkosh S-ATV se představuje

Vozidlo S-ATV bylo představeno veřejnosti teprve v srpnu minulého roku. Podle slov společnosti Oshkosh je stroj vytvořen pro „rychle nasaditelné globální pozemní síly“ a může „pracovat ve všech prostředích v různých rolích.

Oshkosh S-ATV 4x4 je klasické konstrukce s motorem vpředu, posádkou uprostřed a rozměrným nákladním prostorem vzadu. Výhodou S-ATV je snadná montáž přídavné pancéřové ochrany a také schopnost být přepravovan pod nebo i v nákladovém prostoru vrtulníku CH-47.

Stroj podle konfigurace váží od 2 700 do 4 500 kilogramů. Podobně jako MAV-L může přepravovat 2 až 7 vojáků (6 + 1 voják v kruhové věži). Na objemném zavazadlovém prostoru může podle potřeby převážet vodu, palivo a munici – tedy to základní pro dlouhodobé mise na nepřátelském území. Na přední korbě můžeme také vidět speciální popruhy, umožňující připevnit další vybavení – od batohů, munice až po nářadí.  

Oshkosh S-ATV Foto: Na rozměrné zádi lze převážet nejrůznější náklad / OshkoshNa rozdíl od MAV-L je stroj vybaven čelním pancéřovým sklem a bočními prosklenými pancéřovými dveřmi. To samozřejmě zlepšuje balistickou (i klimatickou) ochranu posádky, ale zvyšuje hmotnost, znesnadňuje rychlost opuštění vozidla a omezuje možnost střelby z lafetovaných zbraní.

S-ATV je osazen přeplňovaným dieselovým motorem o maximálním výkonu 220 kW. Ten tomuto až 4,5 tuny vážicímu vozidlu uděluje maximální rychlost 120 km/h. Zásoba paliva v interních nádržích pak poskytuje dojezd 500 kilometrů. Dojezd lze samozřejmě zvýšit pomocí převážených nádrží s palivem.

Jednou z technických vychytávek, kterým se Oshkosh chlubí, je i originální systém inteligentního a nezávislého odpružení všech kol TAK-4i. Systém dokáže sám poznat kvalitu terénu a podle toho přizpůsobí odpružení vozidla novým podmínkám. Výsledkem je mimo jiné lepší kvalita a ekonomika jízdy a vyšší rychlost jízdy terénem.

Oshkosh L-ATV

Foto: Větší bratr L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle) by rád v americké armádě nahradil vozidla Humvee / Oshkosh

Od JLTV až po GMV 1.1

Společnost Oshkosh se snaží uspět také s dalším svým vozidlem L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle) v mnohem významnější soutěži americké armády. Jde o ostře sledovaný program JLTV (Joint Tactical Light Vehicle), který má za cíl najít nového nástupce za legendární vozidla Humvee (HMMWV).

Vyvinuli jsme širokou škálu vysoce výkonných vozidel pro budoucí potřeby bojovníků na budoucích bojištích,“ vysvětluje viceprezident pro obranné projekty ve společnosti Oshkosh John Bryant. „Naše L-ATV a S-ATV platformy, spolu s modernizačními sadami pro HMMWV, představují vzrušující inovace. Schopnosti jízdy v terénu, ochrana a spolehlivost, které jsou charakteristické pro naše střední a těžké automobily a MRAP vozidla, jsme promítli to vývoje těchto lehkých vozidel.

Zdroj: Oshkosh, Armed Forces, Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

JLTV - nástupce Humvee vstupuje do poslední fáze

Program JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) je jedním z nejvýznamnějších a nejdůležitějších projektů ...

Česká TATRA se snaží prosadit v polské armádě

Český výrobce nákladních automobilů TATRA se ve spolupráci s polskou finanční skupinou MAW Telecom ...

LSAT - extrémně lehký kulomet pro americkou armádu

Od roku 2004 běží ve Spojených státech program, jehož cílem je najít náhradu za lehké 5,56mm ...

MAV-L – vozidlo pro americké speciální síly

V červnu předminulého roku americké velitelství pro speciální operace USSOCOM (United States Special ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • ADM
  22:26 09.01.2013

  To jak vypadaji je vec jedna a to jak funguji druha. Zajimave by mohlo byt pohled zevnitr. Me osobne se libi, pusobi to agilne.

  To jak vypadaji je vec jedna a to jak funguji druha. Zajimave by mohlo byt pohled zevnitr. Me osobne se libi, pusobi to agilne.

 • Ondřej Lacina
  21:43 09.01.2013

  Při první fotce jsem si vzpoměl na francouzský Panhard VBL :) Takovéhle malé rychlé průzkumné stroje americké armádě docela chybí. Tenhle konkurz by to měl snad napravit. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

  Při první fotce jsem si vzpoměl na francouzský Panhard VBL :) Takovéhle malé rychlé průzkumné stroje americké armádě docela chybí. Tenhle konkurz by to měl snad napravit. Jinak firma Oshkosh má v tomhle docela velké zkušenosti, takže bych se vůbec nebál jí tento projekt dát ;)Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:13 09.01.2013

  no ja nevim ,me spise ty Oshkoshe pripadaji ,ze se na dalsim sutru na ktery najedou rozsypou , vypadaji jak poskladane s nekolika aut ,nic tam nelicuje ,dvere krive ,no hnus ,vim ...Zobrazit celý příspěvek

  no ja nevim ,me spise ty Oshkoshe pripadaji ,ze se na dalsim sutru na ktery najedou rozsypou , vypadaji jak poskladane s nekolika aut ,nic tam nelicuje ,dvere krive ,no hnus ,vim ze to nema na funkci vliv ale pro me sou proste malo sexy:)Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  15:17 09.01.2013

  Vypada lip nez predesly vuz. Oshkosh proste zase vali... Celni neprustrelne sklo je velka vyhoda a ty bocni skla se tam nemuseji davat a muzou se sunda nebo nandat jak bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypada lip nez predesly vuz. Oshkosh proste zase vali...

  Celni neprustrelne sklo je velka vyhoda a ty bocni skla se tam nemuseji davat a muzou se sunda nebo nandat jak bude potreba tak nevim proc pisete ze je to nevyhoda... hlavni vyhoda je v modularnosti ze si to muzou postavit jak chtejSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...