Oslavy devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády

13. dělostřelecká brigáda
Zdroj: armadninoviny.cz / Michal Voska

Oslavy v Jincích započal výstřel z děla, následovalo ohlédnutí za úspěchy dělostřelectva ve válečném i meziválečném období. Velitel brigády plukovník Třináctý ocenil práci vojáků. Třicet z nich následně dekoroval Pamětními odznaky a mincemi brigády. Významným čestným hostem se stal brigádní generál Miloslav Masopust, účastník bitvy u polského Jasla. Patronku Svatou Barboru ztvárnila již počtvrté herečka Bára Štěpánová.V dělostřeleckém víceboji vyhrál 132. dělostřelecký oddíl

Celý den se nesl ve svátečním, příjemném duchu. Po slavnostním nástupu a dekorování vojáků, kde byl dekorován i bývalý velitel a zakladatel 13. db Jince plukovník v záloze Jaroslav Vácha následoval dělostřelecký víceboj, ve kterém změřilo síly šest desetičlenných družstev.

Víceboj započal vrhem dělovou koulí, následně převalování pneumatiky. Poslední disciplínou byl přetah se 152 mm ShKH "Dana". Cílem bylo Danu, tedy více než 30 tunovou houfnici posunout za pomocí lan na kluzkém asfaltu o padesát metrů. To se podařilo nejrychleji 132. dělostřeleckému oddílu, který zároveň zvítězil v celkovém pořadí.

13. dělostřelecká brigáda Zdroj: armadninoviny.cz / Michal Voska

Dělostřelecký soud byl neúprosný: Vinen !

Závěrem programu oslav bylo humorné ztvárnění dělostřeleckého soudu, kde náčelník štábu plukovník Štefan Roško, předseda soudu neúprosně odsoudil všechny čtyři nově pasované dělostřelce k vypití posvátného nápoje Svaté Barbory, což dle grimas odsouzených nebyl nijak příjemný trest. Dále musel každý nově pasovaný pozvat své spolubojovníky na doušek šampaňského

Každému rozsudku vtipně sekundovala Bára Štěpánová, která prověřila nejen schopnosti odsouzených, ale i jejich fyzickou zdatnost a upravenou vizáž.

13. dělostřelecká brigáda Zdroj: armadninoviny.cz / Michal VoskaCelý den v Jincích byl nezapomenutelný. Díky skvělé organizaci byla návštěva 13. dělostřelecké brigády skvělým zážitkem. Jménem Armádních novin děkuji všem za výtečnou atmosféru a s redakcí se budeme těšit na další setkání. Každý správný závěr by měl být závěrečnou tečnou, kterou v tomto případě ponecháme dělostřelecké hymně.

POLNICE - Polnice zní, s ní kanon hřmí, zraky planou, každý to ví, že kanonýři jedou! Když vyjedou kanonýři, láska v kraji rozkvete, každý kdo si z nás zamíří, trefí srdce děvčete. Každé dívčí srdce vzplane, tvářičky se zapýří, rozbuší se naše srdce mladé, vždyť jsme kanonýři!

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Petr
  17:40 14.12.2012

  Zase mám na co být pyšný,když mám tak zručného syna!

  Zase mám na co být pyšný,když mám tak zručného syna!

 • petr
  17:18 13.12.2012

  Dany dosluhují, takže nejspíš novou techniku dostanete, pokud vás úplně nezruší, ale nechci vidět co nakoupí.....

  Dany dosluhují, takže nejspíš novou techniku dostanete, pokud vás úplně nezruší, ale nechci vidět co nakoupí.....

 • liberal shark
  10:39 11.12.2012

  Dělostřelectvo a PVO jsou v naší armádě zanedbávané. Už by bylo na čase přezbrojit na moderní výzbroj a hlavně inteligentní munici.

  Dělostřelectvo a PVO jsou v naší armádě zanedbávané. Už by bylo na čase přezbrojit na moderní výzbroj a hlavně inteligentní munici.

 • SM
  08:18 11.12.2012

  13. dělostřelecká brigáda je ve stínu 7. a 4. mb patrně již od jejího založení. Žádná moderní technika (vyjma RL Arthur), stále staré ruční zbraně a ve většině i plechové ...Zobrazit celý příspěvek

  13. dělostřelecká brigáda je ve stínu 7. a 4. mb patrně již od jejího založení. Žádná moderní technika (vyjma RL Arthur), stále staré ruční zbraně a ve většině i plechové přilby.

  Přesto, nebo právě proto byla pozornost zaměřena na lidi, o kterých to koneckonců je. Potrvdilo to například nedávné cvičení v Německu, kdy dělostřelci vyhráli 4 střety ze 4. Nebo jsem četl o jejich vítězství celoarmádní soutěže spojařů a také o loňském vítězství ve střelecké soutěži pozemních sil, kde se ve finále střetli s příslušníky 43. vpr Chrudim a v pohodě je porazili.

  Držím vám palce a doufám, že už na vás budou myslet ti nahoře a zabezpečí vám moderní techniku a zbraně.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...