OSN a Červený kříž vyzývají k zákazu smrtících autonomních zbraňových systémů

-
13. 10. 2023
-
2 komentářů
-
Jan Buchar
Generální tajemník OSN António Guterres a prezidentka Mezinárodního výboru Červeného kříže Mirjana Spoljaricová Eggerová požadují novou mezinárodní smlouvu „na ochranu lidstva“. Oba činitelé se obávají smrtících autonomních zbraňových systémů, které vyhledávají a střílejí na cíle bez zásahu člověka. Zabíjení pomocí algoritmů a strojového učení pokládají za nepřekročitelnou morální hranici.
Smrtící autonomní zbraňové systémy LAWS (Lethal Autonomous Weapon Systems) po nasazení fungují samy s pomocí umělé inteligence a bez nutnosti lidského dohledu. Shromažďují data, analyzují je, vybírají cíle a útočí na ně. I pozemní miny a systémy protivzdušné obrany (PVO) fungují s určitou mírou autonomie, ale neměly by se označovat jako LAWS. Vyžadují totiž velmi specifické spouštěcí situace, na něž reagují, a nemají proto výraznou autonomii při výběru cíle. Ani průzkumné bezpilotní letouny určené ke shromažďování a předávání informací nelze považovat za LAWS, protože jim chybí schopnost samostatně útočit.
Pro LAWS se celosvětově používá více termínů. Setkáváme se tak nejen s „roboty zabijáky“ (killer robots), ale i s „plně autonomními zbraněmi“ (fully autonomous weapons) nebo se „smrtícími autonomními zbraňovými systémy“ (lethal autonomous weapon systems) či „smrtící autonomní robotikou“ (lethal autonomous robotics). Tento článek čerpá z dokumentů OSN a Spojených států, jež používají sousloví „lethal autonomous weapon systems“ a zkratku LAWS, a proto se autor tohoto textu rozhodl pro tato označení.
Otázka mezinárodní regulace LAWS bude v nadcházejících letech kritická, protože jejich nasazení vyvolává otázky týkající se delegování rozhodování o životě a smrti na stroje. „Budou tu létat zbraně bez dálkového řízení člověkem. Navíc budou mít dostatek inteligence k lokalizace cíle a rozhodnutí, zda je to ta správná osoba, kterou je třeba zlikvidovat,“ uvedl Yves Daccord z Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) pro zpravodajskou společnost Thomson Reuters. „Nebude již rozhodovat člověk, ale stroj. Svět v podstatě přenese odpovědnost na algoritmus. Ten bude rozhodovat, kdo je nepřítel a kdo ne, kdo bude žít a kdo zemře.“
STM Kargu-2
V současné době oficiálně nasazuje LAWS, byť ve stacionární formě, Jižní Korea v demilitarizované zóně na korejsko-korejské hranici. Jihokorejská autonomní zbraň SGR-A1 dokáže zjišťovat narušení demilitarizované zóny a samostatně střílet. Vždy však odesílá žádost o povolení ke střelbě na velitelské stanoviště.
Související články
Roboti ve válce: Hrozba nebo naděje pro Evropu?
Za jakých podmínek a s jakým přínosem lze uvažovat o zařazení robotizovaných zbraňových systémů do ...
-
23.09.2019
-
92 komentářů
-
Milan Vašíček, Jan Grohmann
Pět klíčových technologií pro budoucnost
Americká zpravodajská agentura DIA (Director of National Intelligence) zveřejnila desetistránkový ...
-
01.11.2021
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
První robotická ponorka XLUUV pro americké námořnictvo
V přístavním kalifornském městě Huntington Beach došlo k pokřtění první robotické ponorky Orca XLUUV ...
-
11.05.2022
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM StrykerQB: Velitelské vozidlo pro robotické a transparentní bojiště
Firma GDLS (General Dynamics Land Systems) na výstavě AUSA (Association of the United States Army) ...
-
11.10.2023
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.