Ostrá síla – nový druh síly v mezinárodních vztazích?

Ostrá síla – nový druh síly v mezinárodních vztazích?
Zmámý obrázek Lenin Coca-Cola od rusko-amerického umělce Alexandera Kosolapova z roku 1980; ilustrační foto / Amy Ross, CC BY-ND 2.0 (Zvětšit)

Pokud by z hlediska bezpečnosti bylo současné desetiletí něčím charakterizované, kromě pokračujícího terorismu, mohla by to být „revoluce nových nesmrtících válek“. Dezinformace, hybridní, informační nebo kybernetická válka, to je jen část pojmů, které se v současných médiích ale i odborné obci vyskytují v relativně velkém počtu. Často ve spojení s Ruskem a jeho „válkou“ (zda informační, dezinformační, hybridní atp. si již každý může dosadit sám) se Západem. 


 

Jedním z problémů debaty je její velmi časté normativní zabarvení a selektivnost. Místo zobecnění a univerzálního pojetí pro analytické účely, se pojmy nasazují na Rusy, Číňany a další konkurenty Západu a liberalismu. Ostrá síla, tedy „sharp power“, je dalším z nových konceptů, který se snaží vklínit přímo do základních pojmů mezinárodních vztahů jakými jsou „hard“ a „soft power“ (tedy „tvrdá“ a „měkká síla“) Josepha Nye.

Sharp power – velmi mladý koncept

Na první pohled zajímavým a velmi mladým pojmem je zmíněná sharp power (ostrá síla), která se poprvé objevila v roce 2017 v článku „The Meaning of Sharp Power: How Authoritarian States Project Influence“, který vyšel odborném magazínu Foregin Affairs. Rozsáhlejší práci pak napsal Christopher Walker v práci „What is Sharp Power?“ a stal se tak jedním z hlavních proponentů toho konceptu.

Koncept ostré síly navazuje na Josepha Nye a jeho pojetí moci rozdělené na tvrdou a měkkou sílu. Velmi zjednodušeně řečeno tvrdá síla je vojenskou a ekonomickou mocí státu, kterou je možné tlačit na protivníka a donutit ho ke krokům, které by jinak neučinil. Tvrdou mocí je tak armáda, nebo třeba ekonomické sankce. 

Zatímco měkká síla je v původním chápání především kulturní síla a atraktivita hodnot a způsobu života. Jsou to tedy hodnoty, kultura a způsob života, které jsou pro obyvatele „nepřátelského“ státu atraktivní a snižují tím kredit vlastního státu, a naopak zvyšují kredit cizího státu. Avšak je důležité si uvědomit, že i tyto „pozitivní“ hodnoty jsou cíleně šířeny skrze veřejnou diplomacii, média nebo různé kulturní programy. Měkká síla je přece stále silou v rukou národních států s cílem získat výhodu nad konkurenty. 

Ostrá síla by měla vytvářet novou pozici a pojmout obě z těchto dvou pojetí moci, nebo spíše vytvořit „agresivní“ soft power, jejímž cílem není posílit vlastní pozici skrze pozitivní hodnoty, ale oslabit protivníky pomocí jejich demokratické otevřenosti.

Sám Walker ostrou sílu právě spojuje s politikou autokratických režimů, a to především s Ruskem a Čínou. Walker dále koncept zasazuje do současného kontextu moderní společnosti a vidí hlavní problém či výhodu (podle toho z jaké strany se na to díváme) v tom, že demokratické státy jsou velmi otevřené a tím zranitelné vůči útokům ze strany autoritářských států, které se navenek uzavřou, ale v mezinárodním prostoru využívají veškeré výhody otevřených a liberálních systémů. 

V kontextu Číny a Ruska pak Walker vidí jejich snahu pomocí podrývání a lží využívat informace a manipulace ve svůj vlastní prospěch s cílem přeměnit současný mezinárodní systém, který je z jejich pohledu nastavený výhodně pro Západ. Ve své podstatě totiž Rusko a Čína mají velmi malé šance přesvědčit lidi na Západě, pomocí pozitivních nástrojů soft power, že čínský a ruský způsob života je atraktivnější než ten na Západě.  

Soft power versus sharp power

Pokud přejdeme do obecných rovin, tak lze říci, že ostrá i měkká síla pracují s nehmotnými věcmi jako jsou informace, ideje a psychologie společnosti. 

„Sharp power je přístup vůči mezinárodním vztahům, který typicky obsahuje snahu v oblasti cenzury, nebo využívání manipulací k podrývání nezávislých institucí. Sharp power má efekt v omezování svobodného projevu a deformaci politického prostředí. Sharp (ostrá) je nazývaná, protože se snaží penetrovat politické a informační prostředí cílových/zájmových států,“ píše ve svém článku z roku 2018 Walker. 

Walkerovo pojetí opomíjí fakt, že i měkká západní moc, pokud se nešíří samovolně, tak se snaží cíleně vstupovat do politického a informačního prostředí cílových států. Pokud bychom tedy vynechali západní pohled jako ten správný a zůstali v obecné rovině, tak je nutné si přiznat, že třeba i v době studené války západní hodnoty šířené třeba pomocí kultury podrývaly společnosti socialistických států.  

Hodnotový koncept

Sharp power by měl být koncept popisující nástroje měkké síly, avšak v rukou autoritářských režimů. Jak bylo výše popsáno zastánci ostré moci se zaměřují primárně na Rusko a Čínu a jejich podvratnou činnost v informačním a politickém prostředí mezinárodních vztahů a ve vztahu k jednotlivým cílovým/zájmovým státům.  

V tomto bodě může být nalezeno slabé místo konceptu samotného. De facto se jedná o nástroje soft power (informace, média, diplomacie atd.), ale jen proto, že jsou v rukou autoritářských režimů a zapojují lež a manipulaci, se již nejedná o soft power ale o sharp power. Nepochybně se tak vkládá morální hodnocení konání aktérů, které do tradičních mezinárodních vztahů ne zcela patří. 

Když stejnou činnost dělá liberální demokratický stát (např. v podpoře politických neziskovek nebo financováním spřátelených politických stran) jedná se o soft power, jež má jisté pozitivní vyznění (soft versus sharp). Ve chvíli, kdy se ale stejných nástrojů chopí autoritářský režim (ano samozřejmě z pohledu liberální západní demokracie se jich chápe ve jménu nedemokratického konání), pak se již jedná o sharp power, která má mít negativní vyznění a konotace. Je možné zde spatřovat silné morální hodnocení a jednostranné zaměření pro liberální pojetí. Je nutné si však uvědomit, že liberální hodnoty nejsou univerzální pro celý svět. 

Je tedy nutné si buď přiznat, že rovněž západní státy užívají ostrou moc ve vztahu k neliberálním zřízením, nebo měkkou moc ponechat na obecnější úrovni, jako sílu šířenou ne armádou či ekonomikou, ale médii, kulturní a veřejnou diplomacií.  

Závěr

Sharp power je jistě zajímavým pohledem na „východní“ pojetí soft power. Je vhodné uvědomit si, že konkurenti Západu umí velmi dobře využívat moderního informačního věku a otevřenosti demokratických společností, ale je důležité nevkládat tomu příliš normativní hodnocení a selektivnost. Větší pružnost a univerzalita konceptů spíše zajistí, že nebude opomenut nepřítel z nečekané strany, a že Západ nebude opakovat chyby jako třeba tzv. vývoz demokracie do zemí, kde akorát způsobil další chaos a násilí a tím spíše posílí vlastní bezpečnost. 

Zdroje:
Nye, Joseph (2004). „Soft Power: The Means to Success in Wolrd Politics“. PublicAffairs.
Kalathil, Shanthi; Ludwig, Jessica and Walker, Christopher (2018). „Forget Hearts and Minds“ in Foreign Policy. Online: https://foreignpolicy.com/2018/09/14/forget-hearts-and-minds-sharp-power/
Ludwig, Jessica and Walker, Christopher (2017). „The Meaning of Sharp Power: How Authoritarian States Project Influence“ in Foreign Affairs. Online: https://www.foreignaffairs.com/articles/china/2017-11-16/meaning-sharp-power
Walker, Christopher (2018). „What is Sharp Power?“ in Journal of Democracy. July 2018, Volume 29, Number 3.

Tomáš Nyč je studentem mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Odborně se zabývá bezpečnostní problematikou, především se zaměřením na regiony východní Evropy a Blízkého východu.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století

Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

NÁZOR: Růžový tank je symbol propagandy všeho druhu

Tanec kolem zlatého telete, symbolu modloslužebnictví: To připomínají současné aktivity u ...

Sharp power a rozšiřování vlivu autoritářských států

Odborníci na mezinárodní vztahy hledají nové označení pro starou hrozbu. Informační zbraně, jež ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  12:34 24.07.2019

  @ Luky "můžete mi třeba vysvětlit proč s dnešními nanotechnologiemi a materiály děláme takovou vědu z opuštění zemského orbitu?"

  ...a to je právě ten nedostatek vzdělání, ale dostatek názorů na "cokoliv", ústící ve významné pomrkávání založené na málu publikovaných záběrů z Měsíce :)

  Jes pousta věcí, o kterých nemám ani páru, ale tím pádem se k tomu nevyjadřuju, protože o tom ho*no vím. A to je právě problém dnešních "všeználků".

  Přitom je to s tou nebeskou mechanikou poměrně prosté, študuj :)
  https://drive.google.com/file/...

  • Luky
   15:51 24.07.2019

   Proč mi posíláš materiál mimo mísu, když je jasné, že moje poznámka se týkala odolnosti skafandru (a lodi). Jedná se o věc velmi aktuální a opravdu v ní není padesátiletá rutina (jak by jeden čekal).

   Baví mě, jak se GlobeElement zjevně poprvé v životě otřel o téma radiace v kosmu (jaké to překvapení), ale už je odborníkem na Van Allenovy pásy a ví, kde je lidem nejlíp :)
   Magnetosféra zakřivuje trasy částic a celkový tvar je samozřejmě složitější, jelikož sluneční vítr celou vnější slupku deformuje. Bezpečné pásmo je ale v měřítku vzdálenosti Země - Měsíc jen malinká oblast blízkého orbitu. Ve Van Allenově pásu se částice koncentrují, určitě to není nic zdravého, když to poškozuje i elektroniku, která se proto i vypíná (viz myslím porouchaný Hubbl).
   Celý vnější tvar magnetosféry ("chvost") pak nějakým slabším způsobem interferuje s Měsícem, ale jen asi šest dní kolem úplňku (což nebyl případ Apolla)...ale pozor, v žádném případě by let touto oblastí za úplňku astronauty nechránil. Když se částice někde odcloní (vnitřní prstenec), tak nezmizí.
   Oficiální výklad k Apollu píše o tom, jak měli astronauti dozimetry a při průlety pásy jim to prý naměřilo o pár desetin víc než čekali a pak a tak. Nicméně trajektorie určitě nebyla tak výhodná. Vyhuli se sice koncentraci okolo rovníku, ale pásem prolétávali pod úhlem jako když proniká projektil sešikmeným pancířem tanku (ne kolmo). Pobyt vně však odbyli alobalem.
   ----------
   Neuvítal bys RimRe 90 km nafilmovaných projížděk po Měsíci? Představ si to kličkování mezi šutry, vyhýbání se dolíkům a kráterům, dramatické sjezdy... Neříkej, že by tě to nezajímalo.

 • RiMr71
  12:02 23.07.2019

  ...v dnešní době, kdy mnozí už nejen ti "mladí", ale i střednědobí "staří" sice na všechno mají názor, ale v debatě zjistíte, že mají ne že mezery, ale naprosté vakuum v základním vzdělání (s podivem je, že tituly mgr atd jim to zhusta nebrání získávat). Taková ne hloupá, ale nevzdělaná masa, je ideální hmotou na tvarování různými fejsbůkovými skupinami, spiklenci, ale i tajnými službami. V kombinaci s relativn vzdělanou, ale prostě hloupou částí společnosti dostáváme armádu volů, kteří ostatní táhnou svým směrem. Nejde o "názor", jestli obrazně řečeno je matematika nuda nebo ne, ale o "názor", jestli je 1+1=2 nebo jestli je lepší si "o tom promluvit kdo ví jak to je všichna čísla jsou stejně stejná", nebo jestli je loupež loupež nebo jen omluvitelná a schvalitelná změna majitele atd...
  Lehký odvar je práškování lidí, WTC (ano Luky :) ), "ne"přistání na Měsíci, plochá Země, uchošťoury a žárovky zabíjejíci planetu...
  Jiná věc je řízená dezinformační kampaň jejímž cílem ani není tak "věřte nám", ale "nevěřte nikomu".

  A samozřejmě zapomínám na jednu základní věc, že to celé řídí Kalůsek...

  • Luky
   12:37 23.07.2019

   Když už jsem byl citován v hlášení - co tak jestli si za nedůvěru vlastních občanů západ nemůže ve velké míře prostě sám?

   • Jirosi
    13:17 23.07.2019

    Může, kdyby je indoktrinoval už v kolébce případně likvidoval a potíral proti státní živly, případně nepřehazoval pořád vládnoucí kliku. Nikdo by ani nepíp...

   • Lukash
    13:20 23.07.2019

    Ano može bezpochyby, tak ako to spomenul RiMr, zanedbaním vzdelávania a rozvoja kritického myslenia určite má svoj podiel viny. Podcenením vonkajších zásahov istých skupín (snažiacich sa o rozvrat demokracie a "západu") ktoré to využívajú a manipulujú mentálne bezbranné obete. Potom človek nedokáže odlíšiť hoax od pravdy a vyzerá to tak ako to vyzerá....

    • Luky
     14:37 23.07.2019

     Díky rozvoji kritického myšlení právě v určitých základních rysech ztrácí důvěru vlastních občanů. Ti nemusejí chtít systém vyloženě jiný, ale současnému prostě nevěří.
     Témata aktuálních desetiletí - tzv. boj proti terorismu a intervence v zemích třetího světa na základě napadení 11.9. 2001.
     Kritika naprosto legitimní.
     Slovy gen. Pavla - dělali se chyby, ale poučili jsme se. Nepoučili.
     Následně "nevyhnutelná" jindy "řízená" v případech, kdy se to hodí "ruskem organizovaná" migrace z těchto zemí do Evropy.
     Kritika naprosto legitimní. Dodnes se nebyli schopni dohodnout, zda je to riziko nebo přínos. Je jasné, jaký názor "nepochopitelně" razí ofiko média.

     Předešlé války na základě vylhaných záminek byly také pod oprávněnou kritikou, navzdory zvládnutému mediálnímu pokrytí.

     Před rokem 89 jsme byli na druhé straně opony.
     Nicméně kriticky uvažující Američan ztratil důvěru ve vlastní politické elity i systém už po antentátu na JFK. Takové sračky, jaké si dovolili lidem namlouvat, to snad dělali naschvál s cílem ukázat "my ale můžeme vše".
     Nedůvěra v Apollo byla u menší části populace (nakonec skoro čtvrtina) možná důsledkem tohoto vysoce netransparentního přístupu ve vyšetřování, prezentaci závěrů i rychlé mizení (umírání) svědků.
     Každopádně si to vyžádalo nějaký čas, protože celosvětový TV přenos byl fenomenální. Přesto veřejné pochybnosti existovali v USA od začátku. A některé argumenty nebyly vůbec hloupé a nebyly ani z Ruska.

     Později odtajněné projekty 50tých let, např. MKULTRA jsou jen třešničkou na dortu, která ukazuje že padesátky byly pošahané i na západě.
     --------------
     Čili my jsme napřímo konfrontováni s událostmi posledních 30ti let, protože nyní spadáme pod tuto oblast kontroly. A opravdu moji důvěru velký šéf nemá.

     Dřívější události JFK - > Apollo -> KAI 007 by se sice dali oslavovat jako cesta k vyhrané studené válce, ale nic to nemění na tom, že jejich bližší zkoumání přímo ke konspiracím vybízí.
     ---------
     Je mi jasné, že pro vás je třeba zpochybňování Apolla tím největším úletem, který daného člověka jakože zdiskredituje. Já na to nemám nijak silný názor (narozdíl od 11.9 nebo JFK), ale můžete mi třeba vysvětlit proč s dnešními nanotechnologiemi a materiály děláme takovou vědu z opuštění zemského orbitu, když radiace zjevně lidskému druhu velmi svědčí (Apollo 8 - 91+, 91+ ,85+ let, A11 taky dlouhověkost.. až na ten chlast, příp. uzavírání se do samoty ....).
     Jako nadšenec do letectví i kosmonautiky jsem od počátku sledoval veřejně přístupné záběry robotického zkoumání Marsu a držel jim všechny palce. Měsíční buggy přitom najezdily každá víc jak 30 km. Jsou prosím někde POV záběry z jejich vyjížděk? Mohl by mi prosím někdo schopnější než já poslat odkazy? Myslím to naprosto upřímně, s internetem neumím tak dobře jako vy.

     • GlobeElement
      15:39 23.07.2019

      U konspirací je tomu přesně naopak - nejdřív nechceš věřit, teprve pak najdeš podezřelé nesrovnalosti v čemkoliv.

      Záběry roverů na Měsíci jsou všude, třeba zde:
      https://www.youtube.com/watch?...

      A co se radiace v kosmickém prostoru týče, je fajn, že ti přijde divné, jak mohli přežít Američani, ale vůbec tě nezarazí, že ruský kosmonaut Valerij Poljakov strávil na oběžné dráze v jednom zátahu 437 dní, což je rok a dva měsíce. Jedna mise Apollo trvala zhruba týden. Chápu, že ruský kosmonaut je mnohem odolnější, než americký imperialista, ale přece jenom, 60x?

     • Luky
      17:18 23.07.2019

      LoL tyhle záběry samozřejmě znám.
      Oni tam ale s tím krámem určitě neletěli, aby tam pak kroužili ralley kolem modulu jak středoškoláci kolem pumpy na americkým středozápadě...
      Mise Celková ujetá vzd Celkový čas Nejdelší výprava Max vzd. od mod.
      Apollo 15 27,76 km 3h 02 m 12,47 km 5,0 km
      Apollo 16 26,55 km 3h 26 m 11,59 km 4,5 km
      Apollo 17 35,89 km 4h 26 m 20,12 km 7,6 km

      Zkus si někdy přečíst o čem píšu. Alespoň jednou.
      Zkus se někdy alespoň trochu zajímat o výzvy mise na Mars, než mi odpovíš takovou banalitu. Bavím se samozřejmě o lidech mimo ochranné magnetické pole Země. Proto jsem psal mimo orbit.

     • Jirosi
      17:22 23.07.2019

      "Kritika naprosto legitimní. Dodnes se nebyli schopni dohodnout, zda je to riziko nebo přínos. Je jasné, jaký názor "nepochopitelně" razí ofiko média."

      V USA před WW2 také měli velké slovo lidé propagující izolaci před migrací...
      Do dnes nevíme jak jim to pomohlo, klasická záhada.

      "Přesto veřejné pochybnosti existovali v USA od začátku"

      Nikoliv celá kauza se táhne přesně od vydání jediné knihy v roce 1976. (We Never Went to the Moon: America's Thirty Billion Dollar Swindle!)

      A proč nelétáme na měsíc i dnes, protože tam nic není a je to drahé.
      Proč neletíme na Mars?
      Protože na měsíc je to cca 7-14 dní, na Mars je to cesta v řádu měsíců.

      Porovnejte si to z plutím po středozemní moři, a cestu přes Atlantik...
      A nemyslím výpravy vikingů severní cestou.


      GE: ¨¨je rozdíl být na orbitě v magnetickém pásmu země, a letět volným vesmírem směrem k Marsu.

     • Jirosi
      17:28 23.07.2019

      Tady je celkem hezký dokument
      https://www.youtube.com/watch?...

      Má to více dílů, v každém řeší jinou část.

     • Luky
      17:56 23.07.2019

      ...ale furt ty samé záběry. Vždycky jsem toužil vidět tu více než sedmikilometrovou vyjížďku i ostatní cesty mimo přistávací oblast.

     • Jirosi
      19:26 23.07.2019

      To není jedna vyjížďka, ale kombinace ze 3. misí, jak je ve videu uvedeno.

     • Luky
      19:40 23.07.2019

      Ale že to v celku nikde není k nalezení? Není to moje neschopnost, že ne?
      Já taky vždycky našel jenom krátké sestřihy.

      Pak jsem ještě zkoušel hledat nesestříhaný záběr ISS obletu kolem Země.
      To by přeci neměl být vůbec problém. Hrozně mě zajímal přechod den/noc/den. Vždy jsem ale našel jen jedno (noc nebo den) a pak to končilo nějakou postprodukční mazaninou/efektem a to i u life streamu.
      Je to z jiného soudku, ale třeba mi pomůžete alespoň tady.

     • Jirosi
      20:13 23.07.2019

      "Hrozně mě zajímal přechod den/noc/den."

      Ony to asi nedávají ty kamery, prostě ten rozdíl světlosti je moc.
      Když si to najdeš na youtube. Tak je hned vidět, že slunce ani nepřekročí horizont, jen paprsky z odrazu o atmosféru. Ale kamera už dávno hraje v bílé.

     • Luky
      21:30 23.07.2019

      Přijde mi hrozná škoda, že tady borci v alobalu najezdí po Měsíci přes 90km v řiditelným vozítku a já z toho po padesáti letech mám pár krátkých šotů.
      Takovýho úžasnýho materiálu tam museli natočit.

      U té vesmírné stanice bych ocenil jakýkoli needitovaný, klidně pokažený záběr. Pokud si dobře pamatuju, oběh mnohatunové stanice i zrnka máku je stále těch původních, "sputnikovských" 90 minut, takže každou třičtvrtě hodinu dnes a denně 7 dní v týdnu...

     • Jirosi
      22:39 23.07.2019

      Tady je cca další 10:08 cca 10s, ale je to zrychlené.

      https://youtu.be/xMDdaNLc8DU?t...

     • GlobeElement
      08:29 24.07.2019

      Jestliže u radiace argumentuješ misemi Apollo, pak se o žádnou cestu hlubokým vesmírem nejedná, Měsíc je od Země necelých 400 000 km. Tak si ujasni, o co ti jde.

      Na Měsíci přistálo 6 posádek a bylo to celkem 12 lidí (+6 na orbitě). fakt si myslíš, že by přistání na Měsíci někdo našvindloval 6x?

      Ne, ty jednoduše nechceš, aby se to Američanům povedlo a tak budeš hledat sebemenší záminku, abys tenhle úspěch zpochybnil. A přitom tě ani nenapadne zpochybnit let Gagarina. Jeho nezpochybnitelně pravé záběry máš kde? Proč letěl jenom jednou? Kde jsou záběry přistání? Jak to, že to přežil? Není to celé nějak podezřelé?

     • Jirosi
      10:08 24.07.2019

      GE: "Van Allenovy pásy se rozprostírají od výšky zhruba 400 km nad zemským povrchem do vzdálenosti asi 50 000 km"

      Mimo tito pásy, si v otevřeném vesmíru vystaven slunečním erupcím a větrům.
      Ty pásy jsou sami o sobě dost nabité.
      Měsíc je někde mezi 360 000-390 000 km.

     • GlobeElement
      12:52 24.07.2019

      Jirosi - Řekl bych, že Van Allenovy pásy jsou spíše argumentem proti oněm konspiračním teoriím. Když letěli na Měsíc, byli z nich venku.
      ISS létá kolem Země ve výšce 400 km, což je udáváno jako vnitřní hranice vnitřního Van Allenova pásu a být zde více než rok v kuse je rozhodně větší riziko, než být bezpečně od něj.

     • Luky
      17:58 24.07.2019

      @GlobeElement
      Velmi se mýlíš. Já bych to Američanům i lidstvu velmi přál.

      K počtu dlouhověkých Měsíčňanů by jsi ještě měl přičíst 3 astronauty z Apolla 8, kteří vykonali ten první průlomový let za ochrannou magnetosféru.
      Pokud se dobře pamatuju, byl to i první let Saturnu pět a hned k Měsíci, hned s lidmi a to po sovětských úspěších, které byly činěny po menších krocích.
      Klidně můžeš zpochybňovat Gagarina, přinášet důkazy o mrtvolách na orbitě a podobně. Zaznamenal jsem, že nějací Italové údajně nahráli katastrofy Sovětů, které se pak v archivech nepodařilo dohledat. Zpochybni a přines náměty na cokoli. K Měsíci ale dle mého názoru Sověti postupovali cílevědomě a uvěřitelně (poprvé Měsíc ani netrefili :) a co je na programu Apollo určitě zajímavé je ta technická anomálie od Apolla 8. Prostě čím víc Američané spěchali a přeskakovali, tím víc se jim dařilo.

      Což je úžasné, ale možná tak úžasné až.... lemon Virgila Ivana "Guse" Grissoma (čest a sláva padlým astronautům).

    • truther
     18:19 23.07.2019

     čemu vy říkáte kritické myšlení je nekritické přijímání propagandy z těch podle vás správných zdrojů.

   • Klimesov
    13:41 23.07.2019

    Samozřejmě že může. Může si za to sám, protože tu nedůvěru umožňuje.

    • semtam
     13:55 23.07.2019

     Dokonalé a promyšlené video z tvorby youtubera Bratříčka.

     https://www.youtube.com/watch?...

     Nádherně popisuje vaší diskuzi

     • Klimesov
      14:20 23.07.2019

      Mou diskuzi?
      Já jen odpověděl na otázku. A odpověděl jsem pravdivě. Západ si za tu nedůvěru může sám, protože jí umožňuje a umožňuje jí i v její extrémní podobně, jako je nedůvěra založena na lžích, polopravdách, výmyslech atd. A takto vyvolaná nedůvěra vede potom k vyhrožováním Teplickým prvňáků plynovými komorami, a kácením stromů na kolejiště vlaků :-)
      Samozřejmě jde také o to že umožňuje i věci citované v samotném videu, které když jsou podávány extrémní formou taky vedou ke špatné cestě. :-)

      Takže být vámi tak si raději po tom co dneska, respektivě v poslední době, předvádíte v diskuzích zameťte nejdříve před vlastním prahem než budete zas někoho osočovat :-)

     • semtam
      14:30 23.07.2019

      Klimesov

      Diskuze není vaše, diskuze je všech a když v tomto vlákně mluvíte (vy všichni) o jedné problematice, tak jsem dal video, které popisuje téma ve vaší diskuzi.

      Nechápu, co vás mohlo urazit. Přímo na vás jsem ničím nepřispíval a dal jsem jen myslím velmi kvalitní tématické video.
      Pokud vás to uráží problém není ve mě.

     • Klimesov
      14:51 23.07.2019

      Semtam.: Asi protože jste reagoval na můj příspěvek? A ne na původní? To jednoho zmate. :-)

     • semtam
      14:57 23.07.2019

      Klimesov

      Ok, v pořádku, to se stane. Vidíte co dělají pomluvy ;)
      Reagoval jsem na posledního v diskuzi, abych oslovil všechny. Ty vlákna nejsou vychytaný no.

     • Klimesov
      15:05 23.07.2019

      V poho. Nic se nestalo.

     • Jirosi
      15:13 23.07.2019

      Že zrovna ty se postuješ takové video, ale po chvilce poslouchání to chápu..
      Pokřivování pravdy je tvoje klasika..

     • semtam
      19:18 23.07.2019

      Ten pocit, když někteří palcují a vůbec nevědí co hodnotí :D

 • hafusak2
  11:42 23.07.2019

  Nejlepší válka je válka vyhraná bez ztrát na životech i na technice a pokud možno i za minimálních finančních nákladů. Takovým přímo učebnicovým příkladem byla tzv. "Twitter War" o Krym, kdy po proběhlém referendu o osamostatnění a připojení k Rusku nikdo nevěděl, jestli jim v Kyjevě nerupne v mozku a nevyrazí to tam potlačit silou. Ukrajina vydávala zprávy jednou za den a co vydala, bylo už povětšinou zastaralé. Rusko je chrlilo po dvou hodinách. Byly to zprávy pravdivé, upravené i zcela lživé, ale dokázaly zahltit celé zpravodajství. Kyjevská vláda sama nevěděla co se děje, cizím zpravodajcům nevěděla co říct, velitelé ukrajinských posádek na Krymu nevěděli co mají dělat, když je situace nepřehledná. Rusku to poskytlo čas k přesunům vojsk a když se situce vyjasnila, bylo Kyjevské vládě jasné, že už se jen musí smířit s danou situací. K žádným ztrátám nedošlo a účelu bylo dosaženo. ... Že k něčemu takovému dojde se čekalo, ale nikdo nepočítal s tím, že ji jako první použije podceňované Rusko.
  Když se vrátím k článku, tak i liberálně demokratický stát dokáže své občany šikanovat (třeba zákazem kouření v hospodách), vymývat jim mozky "jedinými správnými názory", naopak si sám nechává podrývat autoritu, kdy "neziskovky" působí jako paralení mocenské struktury.

  • Jirosi
   13:16 23.07.2019

   "Když se vrátím k článku, tak i liberálně demokratický stát dokáže své občany šikanovat (třeba zákazem kouření v hospodách), "

   Kde je ta šikana? Zákaz přidávaní jedů do jídla je taky šikana?

   • hafusak2
    14:01 23.07.2019

    To byl jen jeden takový příklad. Všimněte si, kolik různých zákazů a regulí už tu od plyšáku máme. Vždyť ani ta bývalá "totalita" nám nekecala do tolika věcí, nesr.... se nám do rodin a primitivně nediktovala, co si MUSÍME povinně myslet.

    • GlobeElement
     14:14 23.07.2019

     Patrně jste bydlel na jiné planetě. Komunistická diktatura nám diktovala všechno, dokonce i kdy jsme smutní a kdy veselí a jaké umění a jaká zábava se nám líbí a jaká ne, jak se chceme oblékat a česat.
     Lidé, kteří to nezažili, tomu nikdy neuvěří, protože taková míra nesvobody je pro ně nepředstavitelná.

     • hafusak2
      14:56 23.07.2019

      V době plyšáku mi bylo 40 let, takže jsem si ten socík pořádně užil a můžu porovnávat. Dnes akorát žasnu nad názory "znalců minulého režimu", kteří o plyšáku tak nanejvýš tahali dřevěného kačera, když mě začnou přesvědčovat, že se tady žilo úúúúúúúplně jinak, nežli si pamatuji.

     • GlobeElement
      15:41 23.07.2019

      Mně bylo 22 let. Možná jsem si tu nesvobodu uvědomoval více, protože mladý člověk je méně ochoten podřizovat se příkazům a zákazům, kdežto starší si na ně už zvykl.

     • hafusak2
      17:04 23.07.2019

      Jenže my starší jsme jako mladí zažili srpen 68 a co bylo po něm. Takže jsme byli nedůvěřiví (a jsme dosud) ke všem, kteří nám tvrdí, že všechno co dělají je jen pro naše blaho.

     • Jirosi
      18:03 23.07.2019

      Ono vždy záleží na které straně stojíte. Někdo režim musí podporovat....

      A pokud jste těžil z výhod útlaku předchozího, pak tě logicky nový poškozuje...

      Jediné co mě stále zaráží je, proč všichni co papouškují východní propagandu vždy používají frázi o větším rozhledu. I když je poměrně snadné dokázat, že jsou to lži.

     • Tesil
      18:40 23.07.2019

      Všichni mají plnou hubu demokracie,svobody slova atd.
      Ale stačí pár příspěvků od givicz-ať už je to kdokoliv a reakce na sebe nenechá dlouho čekat.
      Dokonce se nám tu objevil takový nešvar,totiž bonzování.
      Admine,zablokuj ho,řekl sprosté slovo.Jak by se tito lidé chovali před r.89?
      Často se ozývají právě ti,kteří mládí či dětství prožili v 70-80.letech v relativním blahobytu díky tomu,že rodiče nebo příbuzní zastávali nějakou tu funkcičku.

     • Jirosi
      19:41 23.07.2019

      Když tě někdo vykrade, tak to si taky bonzák při oznamování na policii?
      Nadávky a urážky osobního charakteru do diskuze slušných lidí nepatří

      Givicz: Skoro nikdy nic nenapíše, jen "Ctrl+C/Ctrl+V" tapetuje tuhle diskuzi propagandou.
      Ale to je přesně ta ukázka nadhledu... Srovnáváš informace, případně názory lidí, z profesionální státní propagandou!

     • Tesil
      20:08 23.07.2019

      Jirosi
      Snad i ty sám chápeš rozdíl mezi vykradeným bytem a kňučením v bezvýznamné diskusi.
      Omlouvám se,poslední odstavec jsem nepochopil.

     • GlobeElement
      08:35 24.07.2019

      Zajímavé je, že nedůvěra lidí v politiky, kteří dělají vše jen pro jejich blaho se netýká voleb Babiše a Zemana, kteří přece doopravdy dělají vše pro jejich blaho.

      řekl bych, že je to v něčem jiném. Mám ve vašem věku rodiče, patrně na rok přesně staré. V době, kdy padl komunistický režim, měli sice radost, ale ve skutečnosti se novým podmínkám nedokázali přizpůsobit. Sice se jim líbí velký výběr zboží a služeb, ale nedokáží vždycky odhalit podvod. Nejsou zvyklí na svobodný trh, mají zažitý regulovaný trh socialistického hospodářství. Nemají podnikatelské vlohy a tak jim tato možnost vlastně nic nepřináší. A dneska už se jim ani nechce cestovat, takže ani otevřené hranice si neuvědomují a není to pro ně takové terno.

      Já vás tedy chápu - ale pravdu nemáte.

 • liberal shark
  08:54 23.07.2019

  Obávám se, že sharp power není jen nástrojem profláknutých totalitních režimů jako je Rusko nebo Čína, ale i euroatlantických "liberálních demokratů". A třeba taková Antifa, dotovaná německou vládou, už spadá do kategorie "hard power".

  • danny
   10:21 23.07.2019

   liberal shark: Antifa je mírumilovná organizace bojující proti nebezpečí totalitních ideologií. Snaha o její dehonestaci zavání sympatiemi právě k takovým myšlenkovým směrům. Ano, občas se to těm hodným chlapcům a děvčatům trošku vymkne z rukou, ale to jsou jen takové ojedinělé excesy... https://www.foxnews.com/us/was...

   • hafusak2
    11:11 23.07.2019

    Akorát že v USA je na seznamu teroristických organizací.

   • Riiiederner
    18:49 23.07.2019

    danny
    Taky si myslím že to s nimi není tak hrozné občas se to vymknout z rukou může přeci jen každému to se děje přeci všude ve světě :D

  • major
   11:27 23.07.2019

   Čo vy si predstavujete pod takým slovom "dotovaná"?

 • semtam
  19:59 22.07.2019

  Docela se divím, proč zastánci tvrdé linie ještě nevstoupili do této diskuze, aby se semkli kolem své ideologie a náležitě jí bránili.
  V jiných případech mají příspěvky 10 dislaiků i více.

  Třeba Starlight by mohl zase někoho udat redakci a žádat o jeho smazání. Jak je u něho zvykem, že ano.

  • palo satko
   20:41 22.07.2019

   Existuje taka pekna knižka o Československu. Napísal ju Philip Muehlenbeck, americky vysokoškolsky profesor, historik autor knih zaoberajucich sa dejinami po Druhej svetovej. Ta knižka sa vola Czechoslovakia in Africa, a opisuje podiel Československa na rozvoji Afriky v tažkych rokoch po dekolonizacii. Ja to prekvapujuce a zaroven smutne čitanie. O tom ako svetovo vyznamna krajina z rokov po WWII, sa rozdelila a nasledne znenila na dve uplne nepostatne republiky niekde v strede Europy. Bez akehokolvek svetoveho hospodarskeho a politickeho vplyvu. https://www.amazon.com/Philip-...
   Píšem to preto, lebo to je vysledok americkej a zapadnej soft power na suverennu česku a slovensku politiku a ekonomiku. Na druhej strane je Čina, ktora v rovnakom obdobi ako prebiehala u nas tzv. Nežna revolucia sa rozhodla inač a dnes je jasnym vitazom v Afrike a je len otazkou kedy aj celosvetove.
   Len poznamka: V Afrike nikto netuši čo je "Nagano".

   • Magister_Peditum
    21:55 22.07.2019

    Afriku za Eldorádo měly velmoci už v 19. století - a zjistily, že do toho musí investovat víc peněz, než kolik získají. Jediná rentabilní kolonie byla britská Indie. Jen pro zajímavost veškeré bohatství dovezené z Ameriky Španělskem nepřesáhlo jednoroční zisk ze španělského Nizozemí...

    • hafusak2
     11:20 23.07.2019

     Jeden z nějvětších problémů (možná i ten hlavní) byl v tom, že 19. století bylo "stoletím páry" a všechno honily parní stroje. V Africe v té době bylo známé jen jedno jediné naleziště uhlí v Mosambiku. Elektřina teprve začínala a africké velké řeky se povětšinou ke stavbám přehrad nehodí. Zpracovávat suroviny na místě, industrializace a s ní spojené vzdělávání k povznesení domorodců bylo prakticky nemožné.

     • palo satko
      11:54 23.07.2019

      Nemusiš ich povznašat, stači ked ich nebudeš zotročovat a vykoristovat. Lenže to sa dialo už pred "parou" a rôznymi fintami funguje dodnes.
      Vieš kto ma najväčši zisk zo scialnych davok vyplacanych africkym migrantom v Britanii? Banky, ktore robia transfery penazi z britanie do krajin pôvodu migrantov. Bankari si zoberu 20% ako poplatky. Ked niekto byva na Bahamach, je mu šumafuk znasilnovanie v Birminghame.

     • Jirosi
      12:51 23.07.2019

      palo satko: Můžeš prosím tu myšlenku rozepsat. Vypadá to jako by si napsal, že migrantům v UK jsou vypláceny sociální dávky(bankovní převod, vydání peněz) do zemí původu (proč tam, když jsou v UK).

      Občas mě až zaráží jakou kravinu dokáží lidé slepě šířit.
      Kolik platíš za transakci u vás na SR?
      Co si pamatuji, tak za výběr z bankomatu v SR je stejný poplatek jako v CR.
      Výš co vůbec znamená 20%?

     • GlobeElement
      14:18 23.07.2019

      20% není poplatek banky, ale služby Money Gram při převodu do některých zemí, takže pokud někdo pošle peníze z Británie do Afghánistánu, skutečně tolik zaplatí.

     • Jirosi
      14:47 23.07.2019

      GE: Ale to neplatí vláda, ale migrant z toho co mu zůstane po odečtení nákladu na přežití +- nic.
      Takže nejvíce na tom vydělávají výrobci potravin, a ti o jim zajišťují bydlení.

     • palo satko
      15:26 23.07.2019

      Jirosi,
      tu maš peknu spravu, original v angličtine a tam si pekne prečitaj o v UK pracujucich migrantoch a nakladoch na prevod penazi. Samozrejme, že rovnakym poplatkom podliehaju aj peniaze ziskane migrantami v ramci socialnych dotacii.
      Taky kusok ti preložim:
      Vysoké poplatky však výrazne znižujú vplyv a silu týchto prevodov finančných prostriedkov. Trh remitencií (zasielania penazi) je v skutočnosti duopolom (monopol dvoch spoločnosti) Money Gram a Western Union. Poplatky za prevod medzi krajinami, ktoré sú ich členmi, môžu byť až 29%.
      https://www.transfergo.com/en/...

     • Jirosi
      16:46 23.07.2019

      "Vieš kto ma najväčši zisk zo scialnych davok vyplacanych africkym migrantom v Britanii? Banky, ktore robia transfery penazi z britanie do krajin pôvodu migrantov. "

      Do původních zemích posílají jen částky co ušetří, ale protože berou jen almužnu. Nikoliv plat, tak si zaplatí bydlení+jídlo a zůstane jim jen 10-20% poskytnuté dávky...
      Ze 100% dávky dostanou za transfer banky 3-5% :)

      V článku se nepíše o dávkách, ale o pracujících migrantech. To hlavní je, ale že 75% migrantů tvoří lidí z EU! Taxa za normální bankovní převod. Přitom budou tvořit 90%+ příjmů...

   • achi67
    07:02 23.07.2019
    Oblíbený příspěvek

    Tak musim přiznat, že mne jako Čecha ústup bývalého Československa z významné pozice na africkém kontinentu opravdu velmi trápí... (ironie)
    Jednak se zásadně změnila situace v mnoha afrických státech, kdy zmizela podpora rudých guerill v rámci tzv. národně-osvobozeneckého boje ze strany SSSR, na kterou byl pochopitelně navázán i ten zmíněný československý prvek. Ale Afrika sedmdesátých let není tou Afrikou současnosti.
    BTW. Co je to Nagano a proč by měli nebo neměli v Africe tušit co to je? :)

    • palo satko
     09:05 23.07.2019

     Ustup ČSR z Afriky by ta mal trapit. Dokazuje to mizeriu v akej ako narodne spoločnsoti žijeme. Bez politickej a hospodarskej moci, narodnej vizie, ktora je limitovana najbližšimi volbami (hlavny ciel spoločnosti porazit babiša a u nas Fica :)) obrovskym dlhom štatnym a j sukromnym a nesamostanym hospodarstvom. jasny vysledok vyvoja pod americkou soft power v Česku aj na Slovensku nas doviedol k tomu, že ako narody nie sme schopne si samostane ani v mierovych časoch zaručit suverenitu a v pripade vojny budeme jej obetou, či už nas obsadi nepriatel, alebo naše krajiny použije spojenec ako bojisko. To druhe je daleko horši a pravdepodobny scenar.
     Inač bolo by dobre si tu knihu prečitat, aby si stratil predstavu o tom že to to bol vyvoz revolucie pod patronatom ZSSR. Ten americky profesor nie je primitív a použiva fakty, čoskoslovenske aj americke. Ukazuje, že Čechoslovaci dokazali mat vplyv v Afrike, bez toho aby debilne zneuživali vojenku moc, politicku silu a hrozbu agresiou, lebo ničim z toho nedisponovali. Že mali vplyv naozaj vdaka kvalite, spolahlivosti, pochopeniu tamojšich problemov a učinnej zmene k lepšiemu, ktore v v africkych krajinach dosahovali. V knihe su opisane väzby nielen na tzv Radikalne africke krajiny ,radikalne preto, lebo odmietali Eisenhowerovu hard power, ale na uplne korzevatívne africke krajiny. Napr. Maroko, kde sa tak dobre zapisal dnešny česky premier Babiš.
     A čo je to Nagano, No To štandatna odpoved Čecha, ked sa spytaš na celosvetovy úspech Česka za poslednych 30 rokov. My použivame aktualne Sagana. Hanba.

     • Packal
      09:17 23.07.2019

      Směnu budeme pracovat zadarmo, aby měli soudruzi ve třetím světě čím střílet...

     • palo satko
      10:00 23.07.2019

      Packal, ked porovnaš mzdu Čecha a Nemca za tu istu pracu, tak Čech robi polovicu pracovneho času zadarmo, aby se měli soudruzi akcionaˇři v Nemecku lip.

     • Jirosi
      10:05 23.07.2019
      Oblíbený příspěvek

      Jinými slovy mají Češi znovu přidružit Slovensko. Potom půlku svých zdrojů posílat tam, a druhou do Afriky pro blaho mírového tábora SSSR?

      Jen doufám, že si pamatuješ že tenhle zázrak stál lidi dvě 00 na účtech v 53. roce...

     • GlobeElement
      10:22 23.07.2019

      Africké reálné poměry jsou jiné, než si lidé u nás představují. Je to poněkud odlišná planeta.
      ČSSR tam svého času vyvážela technologické celky, těžko říct, jestli to někdo zaplatil. A taky zbraně a nějaké průmyslové věci pro spřátelené režimy. Ale reálný vliv jsme tam neměli nikdy - na základě čeho bychom ho měli mít?
      Režimy, se kterými se kamarádili naši komunisti, se ovšem časem měnily. A bylo po kšeftech (možná ještě že tak).

      A co se platů týče - není důležité, jak dlouho člověk pracuje, ale za kolik prodá výsledek své práce. Platí to pro kadeřníky, pekaře i dělníky v průmyslu.

     • palo satko
      11:25 23.07.2019

      Samozrejme, že čast československeho vyvozu bola na uver. podla knihy: "Do augusta 1962 africké vlády dlhoval Československu 531 mil. Kčs." Niečo sa zaplatilo a niečo asi nie. To čo sa nezaplatilo je čistou stratou československej formy použitia sili v politike.
      Ale je si dobre porovnat, aj ked hodnota koruny v parite kupnej sily roku 1962 a hodnota českej koruny v roku 2016 su dost rozdielne čisla. Takže len pre info. hodnota vyvezenych dividend z Česka v roku 2016 bola citat : "Odliv důchodů do zahraničí v roce 2016 představoval cca 8,4 % HDP. Jenom ve formě dividend odteklo do zahraničí více než 288 mld. Kč." A to je len za jediny rok. Kam sa hrabe vykoristovanie Afriky! No a nesmie sa zabudat, že okrem legalneho vyvozu časti zisku, existuju ešte in možnosti, ktore sa aj použivaju. A to "že investoři si navíc mohou investované prostředky vybírat i jinými, méně transparentními způsoby – prostřednictvím bezúročných půjček, prodejem předražených součástek českým „dcerám“ (pozn. dceřiným společnostem) nebo prostřednictvím drahých poradenských služeb." https://is.ambis.cz/th/lx4ai/O...
      Takže ked porovname pomoc obyčajneho Čecha Afrike kedysi a o čo je dnes obyčajny Čech ogabaný spojencami, ...... Zjednodušene temer každu desiatu korunu, čo každy z vas vyprodukuje posielate "za kopečky."

     • Jirosi
      11:44 23.07.2019

      Palo satko: "Ale je si dobre porovnat, aj ked hodnota koruny v parite kupnej sily roku 1962 a hodnota českej koruny v roku 2016 su dost rozdielne čisla. "

      Nechápu proč čteš takové úvahy, když neumíš ani počítat.
      Výše toho dluhu by v hodnotách roku 2018 byla 7 133mld. Kc.(134%hdp)
      V tom roce byl pro představu státní dluh CR 1 622mld.

      Myslím, že o kolonizaci Afriky můžeš dál jen snívat...

     • Jirosi
      11:54 23.07.2019

      "Takže ked porovname pomoc obyčajneho Čecha Afrike kedysi a o čo je dnes obyčajny Čech ogabaný spojencami, ...... Zjednodušene temer každu desiatu korunu, čo každy z vas vyprodukuje posielate "za kopečky.""

      A jak bys hodnotil občany SR pracující v CR?
      Ti z toho co jim krom toho co si tu napsal, živý ještě Čechy, a zbytek posílají na Slovensko :)

      Pokud vyprodukujeme 10x větší hodnoty než dříve... Tak zaplatit za to 1/10 není zase tak špatné..

     • palo satko
      12:05 23.07.2019

      Jiroši takže ked podelim tvojich 7 133 000 000 000 hodnotou 531 000 000 dostanem realnu hodnotu vtedajšej Kčs voči dnešnej Kč. Tak si to podel. Dostaneš čislo 13433.14 takže podla teba vtedajšia koruna mala hodnotu dnešnych 13 tisic českych korun. Vtedy, v roku 1962 som bol prvak, ale taka capina by mi nevyšla ani pri ratani na prstoch.

     • palo satko
      12:18 23.07.2019

      Jiroši, zo Slovenska ide daleko menšie percento HDP. ˇČesko je tretie najviac ogabane v Europe. pred nim je Irsko a Luxembursko, ale to su špecificke pracky finančneho sektoru. Vy si tie dividendy odmakate na pase.
      A čo sa tyka našich emigrantov, ja emigrantov - Slovakov velmi nemusim, ani tych v Česku a ani tych Britanii, alebo v USA. Viež prečo, lebo si zo sebou neberu svoje babky a dedkov a tym musime platit dochodky, lieky a starobince my, čo sme tu zostali. Slovensky migrant je požehnaním pre vašu ekonomiku a pre nas neštastím. Ale aj bez nich sme si pomohli.
      Inač vieš, že česki dôchodcovia maju u nas vlaky zadarmo? Naozaj. A tak tu mame plno českych dôchodcov, čo sa prevezu cez hranice autom, alebo vlakom, nasadnu do vlaku a kupu sa v naších termalnych kupaliskach. Lenže nam to nevadi. kupia si pivo, daju gulašek, zaplatia zlavnene vstupne, čo viac môže Slovač chciet. Ani čašnikov nam nebiju, ....

     • Jirosi
      12:28 23.07.2019

      Ne, opravdu netuším jaká byla kumulovaná inflace.... Ale existují instituce jako CNB, co ty data mají. Pak existují weby co z nich dokáží vytáhnout to podstatné:

      https://www.penize.cz/kalkulac...

      Ne, jen Češi ale všichni důchodci v EU :)
      Když někam investuješ očekáváš zisk. Když je zisk velký jsou velké i dividendy... Co je na tom špatného? To, že nerozumíš ekonomice přece není můj problém. Ale tvůj.

     • major
      12:48 23.07.2019

      palo satko:

      1. Žiadny "národný" štát si suverenitu nezabezpečil. Buď skončil pohltený (ČSR) alebo to žiadny národný štát nebol (ZSSR). Práve NATO a EÚ nám garantuje suverenitu a to práve leží v žalúdku tým, ktorí by nás radi opäť videli len ako ďalšiu guberniu.

      2. Jednak dedkova a babky sa mali za produktívneho života viac snažiť, aby im decká a vnúčatá neutekali makať za hranice. A druhá vec - tie eurá, ktoré Slováci zarobia za utieranie rakúskych stareckých zadkov, nakoniec (po rokoch živorenia na pečeňovkách a rožkoch) minú na Slovensku. Takže tak úplne "bez nich" to nie je.

      3. Väčšina českých dôchodcov o tom nevie, navyše si musia vybaviť najprv preukážku. Takže s hodnoteným tohto komunistického ekonomického pseudozázraku by som bol opratrný. Ravnko ako s tým Babišovým "zápisom" v Maroku. Čo je ale isté sú jeho zápisky pre ŠtB, bez nich by sa pozrel akurát tak do ... a nie do Maroka.

     • GlobeElement
      14:21 23.07.2019

      palo satko, asi bys měl nejdřív pochopit, co je to dividenda. Dividenda je podíl na čistém zisku. Zaměstnanec firmy podíl na čistém zisku nedostává (ledaže by měl akcie firmy), dostává plat.

      Jaké dividendy si vezme akcionář mu může být jedno.

     • palo satko
      17:56 23.07.2019

      Major,
      o akej suverenite pišeš, ked nariadenia unie su nad slovenskymi zakonmi. akej garancii NATO píšeš, ked zatial nas len USA cez NATO zatiahli do svojich lotrovin? Vieš ako sa vravi? "Rusi neboli nič moc, ale do Afganistanu sme nemuseli!"

     • Jirosi
      19:36 23.07.2019

      Pro bratra ze SR vysvětlíme i princip EU...

      EU funguje jako SR. Menší celky "Slovensko/Žilina mohou volit do společného zastupujícího orgánu "Parlament/Evropský parlament", z toho potom vzejde "vláda, Komise(v EU je ještě rada premiérů, ministrů, atd.). Ti vydávají zákony, po jejich schválení parlamentem se jimi musí nižší celky řídit. Bez vlivu na ně, jen v dalších volbách.

      Rozdíl je v tom, že zatím co volič v SR má možnost dovolat se jen ve volbách. Tak v EU může svoje návrhy za SR podávat i Premiér případně ministři, kteří mají značný vliv na dění a agendu komise.

  • RiMr71
   11:49 23.07.2019

   "Docela se divím, proč zastánci tvrdé linie ještě nevstoupili do této diskuze, aby se semkli kolem své ideologie a náležitě jí bránili. ....."

   ...nefňukej Ivánku a jdi k věci...

 • palo satko
  17:19 22.07.2019

  Čitanie članku na vratilo do mladosti, ked som rote oprav techniky v osvětove světnici ako "špagat" čital z takej zelenej brožury s nazvom Politicke školenie mužstva.

 • danny
  16:29 22.07.2019

  Mě se článek líbí. Jen teď nevím, do kterého typu power zařadit smršť vypovídání smluv, cel, sankcí, banování velvyslanců a jasných a silných zpráv posílaných kde komu. Nějak mi to jako moc soft nepřijde...

  • Shotas
   18:32 22.07.2019
   Oblíbený příspěvek

   Danny, mas to preci v clanku. Ekonomicke sankce patri pod Hard power. Tim padem i cla a jakakoliv forma natlaku.

   • danny
    10:14 23.07.2019

    Shotas: jo, jsem idiot. Sankce jsem přehlédl. Ale chápeš, o co mi jde, ta hranice je čím dál méně zřetelná a většinou se stejně používá mix hard, sharp, soft.