Tchajwanské souostroví Ťin-men u čínského pobřeží: Příliš lákavé sousto pro Peking?

Tchajwanské souostroví Ťin-men u čínského pobřeží: Příliš lákavé sousto pro Peking?
Lví skála souostroví Ťin-men s vojenskou posádkou leží jen tři kilometry od čínského města Sia-men / rheins, CC BY 3.0 (Zvětšit)

V těsné blízkosti pobřeží kontinentální Číny se nachází malé souostroví Ťin-men, jejichž kontrolu dokázal po konci čínské občanské války uhájit Tchaj-wan. Pokus Říše středu násilně obsadit jeden nebo více menších ostrovů jistě vyvolá geopolitickou krizi s dalekosáhlými důsledky. Je ale otázkou, zda by se Západ v čele se Spojenými státy kvůli nim rozhodl vstoupit do války. Peking prosazuje připojení Ťin-menu, potažmo celého Tchaj-wanu, skrze politickou strategii „jedna země, dva systémy“.

Souostroví Ťin-men (viz mapa níže) dříve sloužilo jako základna pro kontrolu námořních tras podél jihovýchodního pobřeží Číny. Skládá se z několika ostrovů, přičemž stejnojmenný největší ostrov se táhne v délce asi 18 kilometrů a je široký přibližně 14 kilometrů. Celková rozloha souostroví dosahuje 150 kilometrů čtverečních, počet obyvatel pak v prosinci 2017 činil 140 000 jedinců.

Zatímco v průběhu druhé světové války hrál Ťin-men pouze marginální roli, v letech 1949, 1950 a 1958 souostroví stálo ve středu soupeření nacionalistického Kuomintangu (KMT) proti čínským komunistům. Po stažení KMT z území kontinentální Číny na Tchaj-wan (konec roku 1949) čelil Ťin-men pokusu o vylodění komunistických jednotek, útok se ale nacionalistické vládě podařilo odrazit. Další pokus o invazi na ostrov na konci července 1950 Tchaj-wan rovněž úspěšně odrazil. Dva následující konflikty o pobřežní ostrovy (1954 a 1958) potvrdily ochotu Pekingu zahájit vojenský konflikt za účelem sjednocení Číny. Až tzv. „Dopis tchajwanským krajanům“ z roku 1979, který následoval normalizaci diplomatických vztahů mezi Pekingem a Spojenými státy, formálně ukončil násilné pokusy o obsazení Ťin-menu a dalších ostrovů. Novým přístupem čínské politiky vůči Tchaj-wanu se stala koncepce „jedna země, dva systémy“, na jejímž základě se s Říší středu spojil Hong-Kong a Macao.

Polovina z téměř osmi desetiletí napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou se na Ťin-menu nesla v duchu intenzivní militarizace. Na malé ploše ostrova se v době největších krizí nacházelo až sto tisíc vojáků. Na 253 metrů vysoké hoře Taiwu bývalo velitelství všech radarů a odposlouchávacích zařízení na Ťin-menu. Dnes se počet vojáků na ostrově odhaduje na sedm až deset tisíc, včetně amerických speciálních jednotek, jak uvádí Washington Post.

Ťin-men představuje tradiční baštu KMT a v letošních prezidentských volbách tam kandidáta Kuomintangu podpořilo 61 % obyvatel ostrova. K hlavním konkurentům KMT patří Demokratická pokroková strana prosazující vyhlášení nezávislosti de facto nezávislého Tchaj-wanu. Kuomintang naopak usiluje o sbližování s Pekingem, kterého nechce tématem nezávislosti „provokovat“, a v současné době ho lze označit za více pročínskou stranu. Relativně pročínsky orientované obyvatelstvo, řada smíšených tchajwansko-čínských manželství a tříkilometrová vzdálenost od pobřeží komunistické Číny proto jistě lákají Peking k anexi Ťin-menu.

Tchajwanské souostroví Ťin-men u pobřeží Číny

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu

Prezident Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching se setkali v Silicon Valley, aby snížili napětí v ...

PREMIUM Čína oznámila, že dokončila dvoudenní vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu

Čína dokončila dvoudenní vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu, při kterém simulovala útoky s bombardéry ...

PREMIUM Čína bude rázně konat proti nezávislosti Tchaj-wanu, řekl ministr obrany

Čínská armáda bude konat s rozhodností a sílou, aby zajistila, že se Tchaj-wan nestane nezávislým, ...

PREMIUM Tchaj-wan hlásí opětovné bojové manévry čínské armády poblíž svého území

Čína vyslala podle tchajwanského ministerstva obrany dnes ráno další bojové hlídky do blízkosti ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.