Otázky a odpovědi: Akvizice bojových vozidel pěchoty CV90 a tanků Leopard 2A8

Otázky a odpovědi: Akvizice bojových vozidel pěchoty CV90 a tanků Leopard 2A8
Bojové vozidlo CV90 MKIV, ilustrační foto / BAE Systems (Zvětšit)

V článku Bojová vozidla CV90 a tanky Leopard 2 A8 pro Armádu ČR jsme nechali bez odpovědi některé otázky ve věci nákupu a zavádění nových pásových bojových vozidel CV90 a tanků Leopard 2A8 do výzbroje Armády České republiky. Zároveň jsme slíbili získat odpovědi. Tady jsou:

Otázky jsme poslali na tiskové oddělení Ministerstva obrany České republiky. Odpovědi nám poskytl vedoucí tiskového oddělení Jiří Táborský.

Armáda České republiky získá sedm verzí pasových bojových vozidel CV90. Lze uvést přesné počty jednotlivých verzí?
Sedm verzí pásových vozidel – celkem 246 vozidel:

 • PBVP (bojová)  - 141 ks;
 • PBV-V (velitelská) - 31 ks;
 • PBV-Pz (průzkumná) - 18 ks;
 • POV-Ž (ženijní) - 13 ks;
 • POV-DP (dělostřelecká pozorovatelna) - 12 ks;
 • POV-V (vyprošťovací) - 15 ks;
 • POV-Zdr (zdravotnická) - 16 ks.

Jaké jsou dodací lhůty CV90? Kdy se počítá s kompletním přezbrojením prvního mechanizovaného praporu 7. mechanizované brigády (7. mb)?
Dodávky vozidel jsou závislé na objednacích lhůtách tzv. „long lead“ materiálu, které jsou u některých komodit i 18 měsíců a dále na procesu zkoušek. Přezbrojení prvního praporu se předpokládá v roce 2027.

Každý mechanizovaný prapor 7. mb získá 56 BVP. Jakou bude mít prapor strukturu? Kolik a jakých verzí CV90 bude v četě, rotě a praporu? Jaké a kolik specializovaných vozidel na podvozku CV90 bude přímo podřízeno velení brigády? 
Mechanizované prapory 7. mb postupně přechází na standardní strukturu bojových jednotek NATO o čtyřech vozidlech v četě.

Dostanou nové BVP také roty Aktivní zálohy každého mechanizovaného praporu?
Ne. U těchto jednotek se předpokládá přeškolení na nová vozidla po získání dostatečných zkušeností ze strany profesionálních jednotek k metodické pomoci v rámci výcviku. Pro výcvik jednotek AZ bude využívána technika profesionálních jednotek.

Jaké jsou záruční podmínku pro CV90 ze strany BAE Systems? Jak dlouho záruka trvá a jaká musí být během záruční doby garantovaná provozní dostupnost CV90?
Záruky jsou standardně 24 měsíců, u vybraných komponent je prodloužena na 36 měsíců, nebo do dosažení smluvené hodnoty provozních ukazatelů (km, výstřely, …). (např. powerpack, automatický kanon, spřažený kulomet)

Jaké je odhadované provozní zatížení CV90 v době záruky, zejména roční nájezd a počet výstřelu z automatického kanonu CV90?
Stanovený uživatelský profil vozidel vychází z historických dat z výcviku mechanizovaných jednotek AČR.

Kolik počátečních CV90 dodá přímo BAE Systems a kolik CV90 vyrobí VOP CZ v ČR?
Zcelkového počtu 246 ks by se v ČR mělo vyrábět více jak 200 ks.

Bude VOP CZ pro CV90 svařovat korby?
Zhruba lze říci, že svařování koreb si ponechá BAE Systems Hägglunds AB jako své strategické know how.

Kdo z českých firem zajistí vývoj a výrobu CV90 ve zdravotnické verzi a dělostřelecká pozorovatelna. Jaký je časový plán?
Předpoklad je, že tyto varianty bude vyvíjet VOP CZ, s.p. Časový plán dodání těchto dvou variant je v letech 2028 – 2029.

Jaký typ simulátorů, výcvikových maket a pomůcek se k CV90 nakoupí? Řeší smlouva také výcvik českých osádek a techniků ve Švédsku? Resp. řeší smlouva komplexněji a dlouhodobě výcvik posádek a techniků pro CV90?
Akvizice zahrnuje dodávky několika typů simulátorů (řidičský, střelecký, osádkový, soubojový a střelecký), další výcvikové prostředky a audio vizuální didaktické pomůcky pro zabezpečení kvalitní přípravy osádek a specialistů AČR.

Smlouva řeší výcvik osádek pro provedení vojskových zkoušek a výcvik instruktorů AČR, kteří budou následně zabezpečovat přípravu příslušníků AČR v jednotlivých odbornostech.

Počítá se s výstavbou nových garáží, dílen a výcvikových prostor pro CV90?
Ano. Zejména v posádkách Přáslavice a Vyškov.

Je součástí smlouvy nákup munice a protitankových řízených střel?
Jen pro účely zkoušek vozidel a zavedení nových typů munice.

MO ČR vyjednává s německou vládou o nákupu 58 bojových a velitelských tanků Leopard 2A8, a 19 podpůrných vozidel na platformě Leopard 2. Lze uvést přesné počty nakupovaných verzí?
MO ČR zahájí v nejbližší době jednání s německou vládou o nákupu tanků Leopard 2A8 a dalších variant podpůrných vozidel (velitelská, mostní, vyprošťovací, ženijní, vozidla pro výcvik řidičů).

Jaké jsou odhadované, nebo výrobcem slíbené, dodací lhůty Leopardů 2A8?
Bude součástí jednání o smlouvě a bude záležet na celkovém objemu objednávek.

Německá vláda uzavřela s KMW rámcovou smlouvu na nákup 123 nových tanků Leopard 2A8. Případné dodávky českých Leopardů 2A8 bude právě pokrývat tato rámcová smlouva. Jaké procesní, byrokratické a finanční výhody pro MO ČR z toho plynou?
Bude součástí jednání s německou stranou o společném nákupu a bude záležet na celkovém objemu objednávek.

Německo nakupuje 18 Leopardů 2A8 a vyžaduje pětiletou záruční dobu při ročním nájezdu každého tanku 1000 kilometrů a 100 výstřelů z kanonu. Budou stejné záruční podmínky platit i pro zahraniční zákazníky, včetně České republiky?
Bude součástí jednání s německou stranou o společném nákupu.

Po skončení záruky bude nutné servis a podporu vyjednat přímo s výrobcem KMW, nebo opět vše zastřeší německá vláda pro dosažení lepších podmínek? Případně je zde snaha o vytvoření společného „evropského“ řešení, kdy bude provozní podpora Leopardů 2A8 řešená centrálně pro více evropských států najednou?
Bude součástí jednání s německou stranou o společném nákupu.

Jaké jsou plány pro rotu tanků Leopard 2A4? Počítá se s modernizací a převedením do Aktivní zálohy?
Tanky Leopard 2A4 budou zařazeny na tabulky jednotky AZ u 73. tpr a budou využívány pro počáteční výcvik specialistů.

Kdy skončí kompletní přezbrojení 7. mb, včetně kompletního přezbrojení moderní kolovou a pasovou bojovou technikou, podle standardů NATO?
Předpoklad ukončení procesu přezbrojení hlavními typy techniky je do konce roku 2030.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nizozemsko dokončilo dodávky bojových vozidel CV90 do Estonska

Estonsko již převzalo všech 44 objednaných ex-nizozemských bojových vozidel pěchoty (BVP) CV9035NL a ...

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických ...

PREMIUM Smlouva podepsána. Slovensko kupuje 152 bojových vozidel CV90

Slovensko závazně objednalo 152 švédských pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) CV9035 (resp. 146 ...

PREMIUM Bojová vozidla CV90 a tanky Leopard 2 A8 pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se švédskou agenturou FMV (Försvarets materielverk) a společností BAE ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Scotty
  08:24 14.06.2023

  /„Součástí těžké brigády je i tankový prapor, určitě není standardní, aby stávající tanky pamatovaly generace našich otců, ale i dědů. Na základě studie proveditelnosti, kterou ...Zobrazit celý příspěvek

  /„Součástí těžké brigády je i tankový prapor, určitě není standardní, aby stávající tanky pamatovaly generace našich otců, ale i dědů. Na základě studie proveditelnosti, kterou provedla Armáda České republiky, nejlépe vyšly tanky Leopard. Chtěli jsme využít příležitosti, aby se český průmysl podílel na pořízení této techniky. Takže moji kolegové v tomto a příštím týdnu vyrážejí jednat do Německa, jestli bychom se společně nepustili do projektu tak, aby Německo mohlo otevřít další výrobní linku. Do nákupu by se pak mohly připojit další země, což by znamenalo nejen finanční úspor, ale i další příležitost pro český obranný průmysl. I tuto záležitost diskutujeme s opozicí a je to tak v pořádku,“ vypíchla Černochová./
  https://ekonomickydenik.cz/obr... Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:29 07.06.2023

  Scotty: Puvodni pocet pred opci byl 210ks: Sedm verzí pásových vozidel – celkem 246 vozidel: PBVP (bojová) - 141 ks; 125 ks + 16xks PBV-V (velitelská) - 31 ks; 26ks + 5 ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: Puvodni pocet pred opci byl 210ks:
  Sedm verzí pásových vozidel – celkem 246 vozidel:

  PBVP (bojová) - 141 ks; 125 ks + 16xks
  PBV-V (velitelská) - 31 ks; 26ks + 5 ks
  PBV-Pz (průzkumná) - 18 ks; 13 ks +6 ks
  POV-Ž (ženijní) - 13 ks; 12ks + 1ks
  POV-DP (děl. poz.) - 12 ks; 12 ks +0 ks
  POV-V (vyprošťovací) - 15 ks; 11 ks + 4 ks
  POV-Zdr (zdravotnická) - 16 ks; 11ks +4 ks

  246; 210 + 36 ks

  Tohle by vam melo pomoci si to dopocitat.

  Z toho vychazi puvodni pocet jako
  4x10+2
  4x10+2
  4x10+2 +2 = 120/125 + 26/26

  Nove pocty pridaji
  10+2
  10+1 = 140/144 + 31/31

  Opce měla evidetne cil plne odejit od platformy BVP/BVP2. Ke konci vyroby teto objednavky dokoupi minomety+dalsi specializace.
  Ten puvodni pocet (210ks) byl fakticky minimalni. Takze, sice byla opce. Ale ve skutecnosti to mel byt puvodni pocet. Opce mela jit na vyssi pocty.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:55 07.06.2023

   Cože to? Jakejch 4x10, co je to za nesmysl? Navíc ministerstvo samo mluví o tom že je třeba pořizovat i skladové zásoby. /Armáda původně poptávala 210 kusů a možnost opce na ...Zobrazit celý příspěvek

   Cože to? Jakejch 4x10, co je to za nesmysl?
   Navíc ministerstvo samo mluví o tom že je třeba pořizovat i skladové zásoby.
   /Armáda původně poptávala 210 kusů a možnost opce na dalších 36 kusů v budoucnosti, nakonec však bylo rozhodnuto pořídit rovnou všech 246 kusů. „V minulosti se u jiné techniky ukázalo, že je potřeba mít dostatečné skladové zásoby. Navíc ceny bojové techniky jdou neustále nahoru kvůli špatné bezpečnostní situaci, proto jsme se rozhodli výhodnou švédskou nabídku, která zachovává původní jednotkovou cenu, využít ihned,“/
   https://mocr.army.cz/informacn... Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:15 07.06.2023

    @scotty Já se dopočítal k záloze cca 20 ks i po odečtení Vyškova. Tuším velitel PzS říkal, že ta opce se bere hlavně kvůli tomu, aby byl rezervy techniky jak pro náhradu poruch, ...Zobrazit celý příspěvek

    @scotty

    Já se dopočítal k záloze cca 20 ks i po odečtení Vyškova. Tuším velitel PzS říkal, že ta opce se bere hlavně kvůli tomu, aby byl rezervy techniky jak pro náhradu poruch, tak bojových ztrát...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:58 07.06.2023

    Neni lepsi se ridit tim co dela? Nakupuje se po "opci" 141 ks BVP pro strukulturu 3x4x(12+2) =144ks. Takze, skladova zasoba je dle objednavky -3 ks. Kdyz tedy vime, ze se tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Neni lepsi se ridit tim co dela?

    Nakupuje se po "opci" 141 ks BVP pro strukulturu 3x4x(12+2) =144ks. Takze, skladova zasoba je dle objednavky -3 ks.

    Kdyz tedy vime, ze se tedy muze jednat o 12+2 pouze v pripade setrvani u trijkove struktury (3x3x12+2=108ks/31ks jine jednotky/sklad).

    Jenze, ono by bylo divny kdyby se zustalo u stare struktury i po vyuziti opce (plny pocet co armada pozadovala).
    Takze, jedine reseni jak naplnit tabulku vzor 3x4xY+2 znamena jit na nizsi cislo nez 12.
    No a tady opet narazite na problem pri 11ks je to 132ks/9ks sklad.
    Nebo pripustite nesmysl v podobe 10ks, a hned mate 120ks +21ks skad (cislo ktere uvadel Danik).

    Ale klidne muzete verit tomu tiskovemu prohlaseni, protoze matika je pavěda.
    Jinak vam do toho vypoctu vstupuji jeste ty velitelske verze.
    Puvodne 25ks/po opci 31ks
    3. 18 ks +2 / 7 ks rezerva
    4. 24 ks +2 (tady je zajimave, ze tocc puvodni verzi na 2 pro veleni nestaci)

    Po po opci to vychazi lepe:
    4. 24 ks +2 / 5 ks rezerva

    Rezerva je 21+5, nebo taky cca pul praporu v jine jednotce.

    Ps: Opci zadate, kdyz predpokadate vyssi pocet v budoucnu. Coz, snad je ocekavatelny stav u zakladni patformy. Oni to prezentuji jako, dobrovuli Švédska.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     11:40 08.06.2023

     Nakupuje se... Pro 3 mech. prapory. Každý o 3 rotách po 3 četách o 4 vozidlech. Tedy 36 vozidel ve verzi PBVP na prapor. Plus 6 (možná 8) velitelskych. To máme potřebu 3x36, 108 ...Zobrazit celý příspěvek

     Nakupuje se...

     Pro 3 mech. prapory. Každý o 3 rotách po 3 četách o 4 vozidlech. Tedy 36 vozidel ve verzi PBVP na prapor. Plus 6 (možná 8) velitelskych.

     To máme potřebu 3x36, 108 vozidel při přechodu na 4kovou strukturu čety. Zbývá nám tak 33 vozů. Pokud se nezruší mech rota u 73 tpr, tak minus dalších 12, tom máme že zbývá 21. Tak 2 si vezme Vyškov, to máme 19. A to je ta vzniklá rezerva. (případně vyšší o 12ks, tedy 31 kusů) když se zruší ta mr pod 73. tpr.

     Fakt nechápu co vymýšlíte...

     Momentálně má mech. četa naší armády 9 kusů PBVP. Tedy rota má 27+3 (+ velení roty, takže 31/32) kusů celkově i s velitelskými verzemi.

     Po přechodu bude mít mech. rota 44 kusů. To je docela slušný nárůst. Plus 20-30 kusů rezervních PBVP též není vůbec špatných.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:54 08.06.2023

      "Jan Grohmann 11:04 05.06.2023: Jestli má být v rotě 12 bojových BVP. Pro 12 rot to je 144 vozidel. Pokud máme tři prapory, v každé čtyři mechanizované roty. Pokud by bylo jen 11 ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jan Grohmann
      11:04 05.06.2023:
      Jestli má být v rotě 12 bojových BVP. Pro 12 rot to je 144 vozidel. Pokud máme tři prapory, v každé čtyři mechanizované roty. Pokud by bylo jen 11 rot, tak to dává 132 bojových."

      Jiste taky jsme mohli zustat u tech 27ks, to by opticky pomohlo jeste vetsimu poctu do ks do zasob...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      14:57 08.06.2023

      Jestliže AZ nedostanou vlastní techniku, což armáda řekla, že nedostanou (tedy stejný stav jako nyní a stejný jako u Pandurů) Tak máme potřebu 3x3 roty... to je 9. Plus možná ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestliže AZ nedostanou vlastní techniku, což armáda řekla, že nedostanou (tedy stejný stav jako nyní a stejný jako u Pandurů)

      Tak máme potřebu 3x3 roty... to je 9. Plus možná pokud se zachová mech. rota pod 73. tpr. Tak 10 rot.

      10x12 je 120.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:02 08.06.2023

      Danik: Az techniku nedostanou, protoze se ji ani po opci nekupuje dost pro bojove utvary. To, ze z tech ks pro jednotky udelaji "skladovky" tomu nasazuji korunu. Ale vam to ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Az techniku nedostanou, protoze se ji ani po opci nekupuje dost pro bojove utvary.

      To, ze z tech ks pro jednotky udelaji "skladovky" tomu nasazuji korunu.

      Ale vam to nedochazi.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:42 08.06.2023

      To není pravda.

      To není pravda.

 • Scotty
  19:06 05.06.2023

  Tady se článek e15 věnuje servisní smlouvě a nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady se článek e15 věnuje servisní smlouvě a nákupu munice.
  https://www.e15.cz/domaci/cena... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:17 05.06.2023

   Toto je nejhorší způsob co se může stát. Dáte někomu zelenou k tomu, že to od něj koupíte a necháte mu prostor k tomu, aby vás sedřel na servisní smlouvě, místo toho, aby se vše ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto je nejhorší způsob co se může stát. Dáte někomu zelenou k tomu, že to od něj koupíte a necháte mu prostor k tomu, aby vás sedřel na servisní smlouvě, místo toho, aby se vše dohodlo ve fázi, kdy máte možnost couvnout a jít ke konkurenci.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:25 05.06.2023

    Četl jste to? Servisní smlouvu bude zadávat MO jako držitel licence na opravy BVP. K tomu se BAE dostane jen jako dodavetal dílů.

    Četl jste to? Servisní smlouvu bude zadávat MO jako držitel licence na opravy BVP. K tomu se BAE dostane jen jako dodavetal dílů.

    • Trener
     22:11 05.06.2023

     Před chvílí o tom mluvili v Reportérech ČT, že u spoustu armádních zakázek řeší servisní smlouvu až po uzavření smlouvy na pořízení. Prý stejné v tomto případě.

     Před chvílí o tom mluvili v Reportérech ČT, že u spoustu armádních zakázek řeší servisní smlouvu až po uzavření smlouvy na pořízení. Prý stejné v tomto případě.

     • Scotty
      22:37 05.06.2023

      Legislativně je to nemožné vyjednat v jedné smlouvě.

      Legislativně je to nemožné vyjednat v jedné smlouvě.

     • Trener
      13:52 06.06.2023

      Ale v těch Reportérech ČT o tom mluvili v negativním smyslu. Mluvil tam i šéf NKÚ. Zmiňovali i nákup Toyot Hilux a radarů Madr. U Toyot má prý armáda nevyřešený servis (auta ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale v těch Reportérech ČT o tom mluvili v negativním smyslu. Mluvil tam i šéf NKÚ. Zmiňovali i nákup Toyot Hilux a radarů Madr. U Toyot má prý armáda nevyřešený servis (auta nejezdí) kvůli odvolání 1 zájemce o servis.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:13 05.06.2023

     Ano, ale stále si budu stát za svým. Toto se mělo ujednat celkově s nákupem. Když necháte obchodníkům prostor pro handlování tak nemůžete čekat nic jiného než to, že se vás bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, ale stále si budu stát za svým. Toto se mělo ujednat celkově s nákupem. Když necháte obchodníkům prostor pro handlování tak nemůžete čekat nic jiného než to, že se vás bude snažit vzít na hůl.Skrýt celý příspěvek

     • Jaroslav Dolejška
      17:53 06.06.2023

      Zvláštní, že se ty Hilluxy normálně dávají do servisu, když se něco stane.

      Zvláštní, že se ty Hilluxy normálně dávají do servisu, když se něco stane.

     • flanker.jirka
      18:53 07.06.2023

      Dolejška
      Normální je mít pro tak velký počet vozů servisní smlouvu a nemuset každou opravu řešit individuálně.

      Dolejška
      Normální je mít pro tak velký počet vozů servisní smlouvu a nemuset každou opravu řešit individuálně.

  • flanker.jirka
   07:10 07.06.2023

   Reportáž kde upozorňují na nedostatky resortu MO i zástupci NKÚ a Transparency international. ...Zobrazit celý příspěvek

   Reportáž kde upozorňují na nedostatky resortu MO i zástupci NKÚ a Transparency international.
   https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:18 07.06.2023

    Samozřejmě se opravují. Ovšem na každou opravu se musí vypisovat zakázka. Navíc ty auta jsou stále v záruce. Dokud bude zákon o zadávání VZ vypadat tak jak vypadá bude riziko že ne ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě se opravují. Ovšem na každou opravu se musí vypisovat zakázka. Navíc ty auta jsou stále v záruce.
    Dokud bude zákon o zadávání VZ vypadat tak jak vypadá bude riziko že ne proti výsledku někdo odvolá vždy.
    Jinak Stratilík si vyřizuje nějaké osobní problémy z Metnarem a dělá VELICE tendenční reportáže.
    TI je organizace která by se měla vypálit a místo kde sídlila posolit.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:32 07.06.2023

     Nevymlouvejte se pořád na jeden zákon. Jinde ve světě to jde a uzavírají se smlouvy nákupní současně se servisní. Tak to nemůže být problém ani u nás. Zeptejte se na NKÚ. S ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevymlouvejte se pořád na jeden zákon. Jinde ve světě to jde a uzavírají se smlouvy nákupní současně se servisní. Tak to nemůže být problém ani u nás. Zeptejte se na NKÚ.
     S prominutím každý vidlák kupující traktor se zajímá o to kde a jak jej bude moci servisovat. Ale, tohle jsou vojáci, vědí co chtějí.
     Proč vám vadí TI?
     Do Stratilika nevidím, ale to co předváděl Metnar celou dobu bylo k ničemu. To je jen Babišův nosič vody, který si dotáhl sebou na MO svoji odborně erudovanou studentku.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:22 07.06.2023

      Kupní smlouva nemůže obsahovat i servisní smlouvu. Tak to prostě je. Zvlášť%t když je žádoucí takovou smlouvu uzavřít s jinou společností než je výrobce. každý vidlák uzavírá ...Zobrazit celý příspěvek

      Kupní smlouva nemůže obsahovat i servisní smlouvu. Tak to prostě je. Zvlášť%t když je žádoucí takovou smlouvu uzavřít s jinou společností než je výrobce.
      každý vidlák uzavírá servisní smlouvu mající trvat po celou dobu životnosti traktoru? Ne.
      Je to banda zmrdů.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:34 07.06.2023

      Scotty Ano, to nemůže, ale nikdo nikomu nebrání současně vyjednat i servisní smlouvu a vše pak společně podepsat, aby vyjednávací pozice AČR nebyla oslabena a vše mohlo fungovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ano, to nemůže, ale nikdo nikomu nebrání současně vyjednat i servisní smlouvu a vše pak společně podepsat, aby vyjednávací pozice AČR nebyla oslabena a vše mohlo fungovat od začátku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:53 07.06.2023

      Scotty: Jaky servis bude dle smlouvy zajistovat ta jina firma nez vyrobce. Kdyz je predpoklas, ze se to bude opravovat pomoci orginalnich dilu. To jako existuje naky aftermarket ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Jaky servis bude dle smlouvy zajistovat ta jina firma nez vyrobce. Kdyz je predpoklas, ze se to bude opravovat pomoci orginalnich dilu.
      To jako existuje naky aftermarket dilu na CV90, kde ty diky sezene?

      Nebo jen klasicky koupi dily od vyrobce, a armade je streli z prirazkou?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:20 07.06.2023

      Hilux tu může servisovat prakticky jakékoli zastoupení Toyoty. MADR tu bude zase s největší pravděpodobností servisovat Retia. Servis CV90 bude zase nejspíš provádět VOP. Samotné ...Zobrazit celý příspěvek

      Hilux tu může servisovat prakticky jakékoli zastoupení Toyoty. MADR tu bude zase s největší pravděpodobností servisovat Retia. Servis CV90 bude zase nejspíš provádět VOP. Samotné díly budou nakupovat buď od výrobce techniky nebo přímo od výrobce konkrétního dílu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:40 07.06.2023

      Scotty Problémem absence smlouvy u Hiluxu je nutnost vše soutěžit. Zbytečně zadíráte logistiku útvarů!!! S tím je spojeno i to, že vše trvá zbytečně dlouho. Při nakupovaném počtu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Problémem absence smlouvy u Hiluxu je nutnost vše soutěžit. Zbytečně zadíráte logistiku útvarů!!! S tím je spojeno i to, že vše trvá zbytečně dlouho.
      Při nakupovaném počtu vozidel je s podivem, že nemá AČR vybavení a schopnosti vozidla servisovat svépomocí a objednávat u toyoty pouze náhradní díly. Jak udržíte provozuschopnost v případě krize nebo války, když v míru visíte na privátní sféře úplně ve všem? ...nejen hilux.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:27 07.06.2023

      Auta jsou pořád v záruce takže na ně může sahat jen kvalifikovaný servis.

      Auta jsou pořád v záruce takže na ně může sahat jen kvalifikovaný servis.

     • flanker.jirka
      18:54 07.06.2023

      Scotty
      Ale ne vše jsou záruční opravy. A ty se musí realizovat jako individuální zakázky, protože chybí servisní smlouva. To stále znamená práci navíc.

      Scotty
      Ale ne vše jsou záruční opravy. A ty se musí realizovat jako individuální zakázky, protože chybí servisní smlouva. To stále znamená práci navíc.

 • juko
  17:04 05.06.2023

  Zdravim, moze mi niekto vysvetlit naco sa kupuje sanitkova verzia? Nestacila by sanitka pandur alebo sanitka titus? To aj z leo 2a8 sa bude kupovat sanitka? Preboha preco?

  Zdravim, moze mi niekto vysvetlit naco sa kupuje sanitkova verzia? Nestacila by sanitka pandur alebo sanitka titus? To aj z leo 2a8 sa bude kupovat sanitka? Preboha preco?

  • Mejla
   17:32 05.06.2023

   Kupujeme pásová BVP a tak i zdravotní verze bude na pásech, aby je mohla následovat všude kde bude potřeba. I tam kde kolová vozidla neprojedou.

   Kupujeme pásová BVP a tak i zdravotní verze bude na pásech, aby je mohla následovat všude kde bude potřeba. I tam kde kolová vozidla neprojedou.

   • juko
    22:26 05.06.2023

    Nestacilo by pasove BvS 10 ak je nutna pasova platforma? Nebolo by to efektivnejsie a lacnejsie ako kupovat 40 tonove sanitky?

    Nestacilo by pasove BvS 10 ak je nutna pasova platforma? Nebolo by to efektivnejsie a lacnejsie ako kupovat 40 tonove sanitky?

    • Jecchuss
     23:30 05.06.2023

     Možná bylo, možná ne. Takhle se k objednávanému množství přihodí X kusů (tj. větším nákupem sražená jednotková cena), bude to výrazně rychlejší a administrativně jednodušší, ...Zobrazit celý příspěvek

     Možná bylo, možná ne.

     Takhle se k objednávanému množství přihodí X kusů (tj. větším nákupem sražená jednotková cena), bude to výrazně rychlejší a administrativně jednodušší, netříští to logistiku, získáme/udržíme jisté know-how vývojem zdravotní sub-verze, z hlediska taktické mobility je to na úrovni bojové techniky, kterou to má doprovázet, a to při vyšší balistické odolnosti, časem se to dá kanibalizovat...

     To i kdyby mělo být nějak rozumně dražší, tak je to myslím furt v pohodě. A ono to třeba může klidně být i levnější, co já vím...Skrýt celý příspěvek

  • Mejla
   17:33 05.06.2023

   Zdravotnické vozidlo na pásech může jet i za tím Leošem.

   Zdravotnické vozidlo na pásech může jet i za tím Leošem.

  • liberal shark
   17:48 05.06.2023

   Evakuace raněných z BVP nesmí selhat na tom, že se k nim kolové vozidlo nedostane.

   Evakuace raněných z BVP nesmí selhat na tom, že se k nim kolové vozidlo nedostane.

   • Jirosi
    17:51 05.06.2023

    Evakuovat zraneho muze i bojova verze.
    Soucasne se muze branit na rozdil od samitni, viz chovani Rusu na UA.

    Evakuovat zraneho muze i bojova verze.
    Soucasne se muze branit na rozdil od samitni, viz chovani Rusu na UA.

    • Mejla
     17:58 05.06.2023

     Pak ale nechápu proč vůbec sanitní verze čehokoliv existují. Než v bojové verzi převezete zraněného na obvaziště v týlu, tak vám nejspíše zemře. Ve zdravotní verzi se mu dostane ...Zobrazit celý příspěvek

     Pak ale nechápu proč vůbec sanitní verze čehokoliv existují. Než v bojové verzi převezete zraněného na obvaziště v týlu, tak vám nejspíše zemře. Ve zdravotní verzi se mu dostane ošetření okamžitě a tak má větší šanci přežít.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:09 05.06.2023

      Sice hezka predstava, ale za kazdou bojovou verzi zdravotni nejede. Soucasne, pokud je zrovna plna, tak mate take smulu. Ale vojaci si poradi jako vzdy, tzn pouziji co maji k ...Zobrazit celý příspěvek

      Sice hezka predstava, ale za kazdou bojovou verzi zdravotni nejede. Soucasne, pokud je zrovna plna, tak mate take smulu.
      Ale vojaci si poradi jako vzdy, tzn pouziji co maji k dispozici... (bojova verze)Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      18:15 05.06.2023

      Nikde jsem netvrdil, že přežijí všichni. Jen že je sanitka důležitá:-)

      Nikde jsem netvrdil, že přežijí všichni. Jen že je sanitka důležitá:-)

     • Jirosi
      18:36 05.06.2023

      Pozor, nepopiram dulezitost sanitky, ale zda je opravdu potreba na pasech. Vzhledem k tomu, ze tech bojovych nikdy nebude dost. A kady rne valky to bude horsi.

      Pozor, nepopiram dulezitost sanitky, ale zda je opravdu potreba na pasech. Vzhledem k tomu, ze tech bojovych nikdy nebude dost. A kady rne valky to bude horsi.

    • Danik
     19:11 05.06.2023

     A kolik jich ta bojová verze evekuuje? Jaké pak bude poskytovat zázemí pro první pomoc? Protože v té dedikované sanitě se vejde více lidí, včetně ležáků a zdravotníci jim můžou ...Zobrazit celý příspěvek

     A kolik jich ta bojová verze evekuuje? Jaké pak bude poskytovat zázemí pro první pomoc?

     Protože v té dedikované sanitě se vejde více lidí, včetně ležáků a zdravotníci jim můžou poskytnout první pomoc už během téhle evakuace na rotní hnízdo raněných či praporní obvaziště. Což může být rozdíl mezi životem a smrtí, zatímco dedikované BVP budou mezitím držet a hlídat čáru dotyku, či postupovat, jelikož ty nebudou mít čas lítat 5 km tam a 5 km zpátky a svážet zraněné.Skrýt celý příspěvek

    • JCabuk
     07:05 06.06.2023

     Jasné, a do nemocnice vás odvezie aj VW Golf, načo sú nám sanitky

     Jasné, a do nemocnice vás odvezie aj VW Golf, načo sú nám sanitky

   • juko
    22:29 05.06.2023

    A co tak pasove BvS 10?

    A co tak pasove BvS 10?

  • Danik
   18:54 05.06.2023

   Ne skutečně nestačila a UA je pěkný důkaz. Obrněná sanita co se díky pásům dostane na čáru kamkoliv kam se dostane zbytek praporu je klíčová. Možnost dostat se do bojové zóny, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne skutečně nestačila a UA je pěkný důkaz.

   Obrněná sanita co se díky pásům dostane na čáru kamkoliv kam se dostane zbytek praporu je klíčová.

   Možnost dostat se do bojové zóny, naletět tam se zdravotnickým týmem, rychle naložit zraněné a mazat zpátky je velmi dobrá schopnost co zachrání dost našich životů.

   Preboha preto...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:17 05.06.2023

    Nejvic zivotu zachrani dostatecna palebna sila.

    Nejvic zivotu zachrani dostatecna palebna sila.

    • Danik
     19:35 05.06.2023

     Tak pak přece nepotřebujeme ani ženijní, vyprošťovací a další speciály... Na co ne? Všechno zachrání pálebná síla a když to holt někdo koupí, tak co už... Stejná logika. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak pak přece nepotřebujeme ani ženijní, vyprošťovací a další speciály... Na co ne? Všechno zachrání pálebná síla a když to holt někdo koupí, tak co už... Stejná logika.

     Takže budeme kupovat stroje pro které nemáme strukturu a zdravotníci na praporu to budou hádám z čáry nosit v teplejch... Sorry hoši, nepotřebujeme schopnosti, potřebujeme palebnou sílu!Skrýt celý příspěvek

     • juko
      22:34 05.06.2023

      Zenijne a vyprostovacie musia vediet zachranit a podporovat tie 45 tonove vozidla, tam je logicke, ze je to jedna platforma

      Zenijne a vyprostovacie musia vediet zachranit a podporovat tie 45 tonove vozidla, tam je logicke, ze je to jedna platforma

     • Jecchuss
      23:34 05.06.2023

      Dobře Danik! Celé vlákno...

      Dobře Danik! Celé vlákno...

     • Danik
      00:27 06.06.2023

      @juko "Zenijne a vyprostovacie musia vediet zachranit a podporovat tie 45 tonove vozidla, tam je logicke, ze je to jedna platforma" A ty sanity budou svážet raněné příslušníky ...Zobrazit celý příspěvek

      @juko

      "Zenijne a vyprostovacie musia vediet zachranit a podporovat tie 45 tonove vozidla, tam je logicke, ze je to jedna platforma"

      A ty sanity budou svážet raněné příslušníky mechanizované pěchoty z čáry dotyku z míst, kde ten mechanizovaný prapor bude se svými 45 tunovými pásovými vozidly (a tomu odpovídající ochranou a průchodností) působit a bude odtamtud požadovat evakuaci svých raněných vojáků, kterým se přeci jen bude bojovat o něco lépe, když budou vědět, že když už to koupí tak se jim dostane co nejrychleji pomoci.

      Je zcela logické, že je požadována jedna platforma.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:17 06.06.2023

      Danik: Kolik armad sveta pouziva CV90, a ejhle sanitni verze neexistuje. Divny co?

      Danik: Kolik armad sveta pouziva CV90, a ejhle sanitni verze neexistuje. Divny co?

     • Kanaďan
      08:56 06.06.2023

      V AČR je zavedeno ambulantní BVP 2, tak se nahradí logicky ambulantní CV-90kou. Je to tabulkově vedeno pod obvazištěm a vojáci s tím jsou zvyklí pracovat. Pásy projedou tam, kde ...Zobrazit celý příspěvek

      V AČR je zavedeno ambulantní BVP 2, tak se nahradí logicky ambulantní CV-90kou. Je to tabulkově vedeno pod obvazištěm a vojáci s tím jsou zvyklí pracovat. Pásy projedou tam, kde kola ne a nebo tam, kde kola projedou pomalu (zranitelně). I proto chce AČR ambulantní verzi.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:23 06.06.2023

      @jirosi Ono celkově po konci studené války to evropské vojenství začalo jaksi postrádat mnohé schopnosti co předtím byly samozřejmostí a GWOT to dorazila... Když se ale podívám ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ono celkově po konci studené války to evropské vojenství začalo jaksi postrádat mnohé schopnosti co předtím byly samozřejmostí a GWOT to dorazila...

      Když se ale podívám na Brity. Ti měli (a stále užívají) zdravotnické verze snad všeho co měli. Zdravotnické verze pásových vozidel, jako FV104 Samaritan či FV432 Bulldog Ambulance a dokonce měli i zdravotnickou verzi kolového Alvis Saracen.

      Finové doteď užívají pásové MT-LB medevac speciály pro své mechanizované jednotky co jsou na pásech.

      No a IDF, což je armáda co tak nějak pořád počítá s konvenčním konfliktem má až nechutné počty dedikovaných M113 MEDEVAC a je jen otázka čas než ambulanční verzi bude mít i NAMER, aby mohli stahovat vojáky z čáry z míst, kde působí mechna.

      Většina armáda má zdravotnické speciály jak na kolech tak na pásech, to ,že CV-90 zatím nemá, je důsledek vývoje a působení evropských armád posledních 30 let. Bude zajímavé sledovat, až se díky AČR tahle verze objeví, kolik uživatelů CV-90 se najednou začne poptávat, jestli by nebylo možné si jich taky pár vzít.

      AČR a předtím ČSLA měla tradicí mít zdravotnické verze jak Skotu a nyní Panduru a to samé u pásových BVP, kde nyná 7. mb má stále ambulanční verze BVP a tak je logické, že je požadována jejich náhrada adekvátním prostředkem.

      Když člověk vidí záběry z Bachmutu, kde v těch troskách nesou pocuchaného chudáka v 8 na improvizovaném nosítku, zakopávají, pořád se jim někde zachytává a je to masakr i když po nich nikdo nestřílí.... Co by asi tak dali za sanitu CV-90, která by tam i přes trosky (kola by tam už mohly mít docela problém, ne nutně ve smyslu, že by se nedostaly, ale musel by to být pomalý a opatrný postup s pečlivějším výběrem cesty = což je jaksi protiklad toho rychle tam a rychle ven, což by sanita měla dělat), nalítla přímo k čáře, nabrala několik chudáků a zase odlítla.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:39 06.06.2023

      Kanaďan: Jenze, to ambulatni BVP je dnes na urovni te TATRY. Argument, ze mame tabulkove misto je snad vtip ne? Mame tabulkove misto pro 20t BVP, takze jak asi bude vypadat 20t ...Zobrazit celý příspěvek

      Kanaďan: Jenze, to ambulatni BVP je dnes na urovni te TATRY.
      Argument, ze mame tabulkove misto je snad vtip ne?
      Mame tabulkove misto pro 20t BVP, takze jak asi bude vypadat 20t CV90
      ... pouzivat tento atgument je proste blbost.
      Ps: Zasnou 40t sanitni verzi na bazi T72/55 armada nema. To jsou totiz vozidla odpovidajici sanitce CV90.

      Daniku: Neni jednodusi si priznat, ze ty armady vyhodnotily nepotrebu techto tezkych verzi. A provozuji to na podstatne lehcich podvozcich z uplne jinou balistiku?

      - FV104 Samaritan = 8,7t
      - FV432 Bulldog =15t
      - MT-LB medevac = 8t Finnove maji CV90 bez sanitky.
      - IDF ... M113 = 12t

      - Alvis Saracen - jako argument proti kolove sanitce je kolova sanitka?

      Ot 64 - 13t
      Pandur - do 20t

      Prikad z UA je sice hezky. Ale proc pak tedy armada UA nepozadujete ty sanitni verze. Ale chce ty bojove...
      Ano, protoze jeb ty bojove verze zajisti, ze na UA zadna sanitni verze nebude treba. Oni totiz v tom meste nemaji k dispozici ani to bojove BVP.

      Pokud vam vadi nedostatek techto prosteedku na UA. Tak pak logicky hlasujete pro vetsi pocet. A ceho armada muze nakoupit vice CV90, Panduru, neho TATER?

      Vy totiz ignorujete ten zakladni problem. Ze tech 16 ks muze byt po tydnu valky nepojizdnych. A pak to proste bude probihat jak jste popsal.
      Misto, aby byli k dispozici sice nedokonale ks techniky, ale v lepsich poctech (nikdy jich nebude dost).

      Ano, neni to prijemne si to priznat.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:25 06.06.2023

      @jirosi Aachjo. Nikoliv, ty armády tyhle verze provozují dál a jestli jste si nevšiml, jsou to stroje které v těch armádách fungují i jako BVP či OT a další role, takže ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Aachjo. Nikoliv, ty armády tyhle verze provozují dál a jestli jste si nevšiml, jsou to stroje které v těch armádách fungují i jako BVP či OT a další role, takže argumentace, že když Samaritan váží jen tak málo, je trošku mimo, když třeba Scimitar, (což je stejný základní typ CVR(T) jako Stormer nebo Samaritan) váží 7,8 tuny, Scorpion 8 tun, takže ten Samaritan je ještě paradoxně těžší než bojové verze... To samé FV432 Ambulance. Pro brity je to APC a další verze, ale udělali jsi i tu ambulanci. To samé IDF, která má pro 113ky spousty využití, ale tak nějak chápou, že je dobré mít pro bojovky to samé vozidlo jako ambulanci, když se ta ambulance má dostat tam kam se dostal zbytek jednotky.

      "- Alvis Saracen - jako argument proti kolove sanitce je kolova sanitka?"

      Ne, jen ukázka toho, že si Britové hází zdravotnické verze všemožné techniky ať už jsou to kola nebo pásy, jelikož se zřejmě snažili, aby zdravotnická část útvaru měla techniku jako ta bojová a mohla se tak dostat tam kde ta bojová působí.

      "Ot 64 - 13t
      Pandur - do 20t"

      Ano váha roste, je třeba větší balistická ochrana, což je další krásný argument proč mít sanitky na CV-90, Díky. Mimochodem bojová verze Panduru je velmi podobně těžká jako KOT-Zdrav (Pandur Ambulance).

      ZSU požaduje tak nějak všechny. O bojových se v médiích mluví ze stejného důvodu, jako se mluví o našich BVPčkách jen jako o BVPčkách.... je to pod rozlišovací schopnost většiny médií. Dle těchto zpráv by UA nechtěla ani vyprošťováky, mostovky a další podpůrné verze, ale oni chtějí, že. Protože jednotka funguje jako organická jednotka s jistým rozsahem schopností. UA chtějí jak ty Bevka tak jejich podpůrné verze a speciální verze, nejsou totiž hloupí.

      "Ano, protoze jeb ty bojove verze zajisti, ze na UA zadna sanitni verze nebude treba. Oni totiz v tom meste nemaji k dispozici ani to bojove BVP."

      Tak větší chujovinu jsem snad nečetl. ZSU bude s těmi BVP jaksi bojovat, v boji budou zranění nehledě na to, kolik těch BVP bude... No a tyhle raněné bude třeba evakuovat z míst, kde ty PBVP budou působit...Jinak oni ty BVP a OT už někde mají... a co vím, tak z části M113 si udělali sami dedikované sanitky, aby v městských bojích a jinde odváželi raněné, jelikož BVP-2/BMP-2 je na to pěkně pitomé (proto si ho taky ČSLA upravila) a kolové prostředky tam mají problémy. Ukrajinci se snaží maximálně balisticky ochránit i ty Humvee, ze kterých si dělají sanitky (nebo jim to dělají např. čeští dobrovolníci), jenže ty prostě mnohdy nestačí, proto si upravují tyhle M113 na sanity a lítají s tím na čáru a zpátky na rotní hnízdo raněných či výš. Kdyby platila ta Vaše teorie, tak to mají dál jako APC, nebo na to rvou PTŘS či bůhví co. Jenže oni chtějí zřejmě na základě zkušenosti dedikované sanitní vozy, co mají stejnou průchodnost a ochranu, jako zbytek vozidel toho mech. útvaru.

      "Pokud vam vadi nedostatek techto prosteedku na UA. Tak pak logicky hlasujete pro vetsi pocet. A ceho armada muze nakoupit vice CV90, Panduru, neho TATER?"

      Dobře... tak tohle je možná ještě větší chujovina než to před tím... To máme stejnou logiku, jako "čeho armáda může nakoupit více? F-35, F-16 nebo L-159?". Ne díky nechci L-159 stejně jako nechci Tatrovku aby nalítla mezi PBVP a tam odvážela raněné. Jde tu o klíčovou schopnost bojového záchranařství a ojebávat jí kvůli tomu, že Tatrovka je levnější, bude někoho stát život... Buduje se tu mech. brigáda, co má část bojovou, část CS a část CSS. Kupujeme techniku pro tyhle její počty, aby měla požadované schopnosti... Nejen, aby měli bigoši adekvátní BVP, ale aby ženije měla adekvátní prostředky mobility, vyproštění atd. Proč myslíte, že se bere verze děl. pozorovatelny na CV-90? Přece to dáme na Tatru ne? Ušetří se! .... Jenže my potřebujeme, aby ta pozorovatelna mohla lítat tam, co lítají ty PBVP... Aby mohlo pozorovat a volat palebnou podporu. Ošidit tohle tím, že by jsme to dali na Tatru, by znamenalo snížit tuhle schopnost... A úplně stejný princip je tu s těmi ambulancemi.

      "Vy totiz ignorujete ten zakladni problem. Ze tech 16 ks muze byt po tydnu valky nepojizdnych. A pak to proste bude probihat jak jste popsal.
      Misto, aby byli k dispozici sice nedokonale ks techniky, ale v lepsich poctech (nikdy jich nebude dost)."

      Dost pravděpodobně budou ztráty a poruchy i mezi ambulancemi. Z počtu je zřejmé, že i tam je pár rezerv. Tohle se ale vyřeší tak, že se jich koupí více... Jako kolik by se myslíte koupilo KOT-Zdr? Já Vám napovím :-)

      Pro celou 4. brn byly pořízeny 4 kusy. ČTYŘI KUSY.... KOT-Zdr. To najednou těch 16 zdravotnických CV-90 vypadá dobře, že? Tyhle CV-90 budou totiž to jediné, co se k těm raněným těžké mechny moravské brigády v nejednom případě dostane, dostane se tam rychle a díky ochraně se i dostane zpátky. Jasné, budou ztráty, bude improvizace, jenže touhle logikou by se mělo nakupovat jen to levné úplně u všeho... a to by ta armáda dopadla...

      Nehledě na to, že ta cena zdravotnických CV-90, nebude zas až taková hrůza, v tom počtu celého nákupu je to pakatel a jestli máte starost o ztráty, inu ať se jich vezme 2x tolik :-)

      "Ano, neni to prijemne si to priznat."

      Tak si prostě přiznejte, že se mýlíte a jede se dál.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:06 06.06.2023

      Daniku: Jak muzu priznat, ze se mylim kdyz napiste tolik argumentu pro moji verzi? Nemam uplne cas vam vysvetlvovat proc to tak je. Vy to stejne nechcete pochopit. Ale tohle si ...Zobrazit celý příspěvek

      Daniku: Jak muzu priznat, ze se mylim kdyz napiste tolik argumentu pro moji verzi?

      Nemam uplne cas vam vysvetlvovat proc to tak je. Vy to stejne nechcete pochopit. Ale tohle si nemuzu odpustit.

      "Dobře... tak tohle je možná ještě větší chujovina než to před tím... To máme stejnou logiku, jako "čeho armáda může nakoupit více? F-35, F-16 nebo L-159?". Ne díky nechci L-159 stejně jako nechci Tatrovku aby nalítla mezi PBVP a tam odvážela raněné"

      Kdyz se pilot kapatultuje z F-35, tak vyzvednout ho proste dalsi F35 neleti. Leti ho vyzvednout vrtulnik. Idealne neco na urovni UH-1Y (vetsi pocet), nikoliv par Ch-47.
      Pokdu, se vyzvednuti ucastni F35. Tak prave jako bojove kryti toho podstatne mene chraneneho vrtulniku. Umoznuje mu v danne oblasti opetovat. Stejne jako tohle kryti bude potrebovat ta CV90 ambulance.

      Snad uz prijdete i z argumenty na podporu vasi verze, tzn. Staty nakupuji desitky ks plnohodnotnych BVP v sanitni verzi.

      Tedy presne co jsem tu uvedl ja.
      Vy, ale srovnavate nakup bojove verze (F35vsL159). Ale tady nidko v diskuzi nanavrhuje nakup Tater misto BVP verzi.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:12 06.06.2023

      @jirosi "Nemam uplne cas vam vysvetlvovat proc to tak je. Vy to stejne nechcete pochopit. Ale tohle si nemuzu odpustit." Takže dobré argumenty došly... Respektive nemáte odpověď ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      "Nemam uplne cas vam vysvetlvovat proc to tak je. Vy to stejne nechcete pochopit. Ale tohle si nemuzu odpustit."

      Takže dobré argumenty došly... Respektive nemáte odpověď a ani to "Jak muzu priznat, ze se mylim kdyz napiste tolik argumentu pro moji verzi" to skutečně moc nezachraňuje...

      "Kdyz se pilot kapatultuje z F-35, tak vyzvednout ho proste dalsi F35 neleti. Leti ho vyzvednout vrtulnik. Idealne neco na urovni UH-1Y (vetsi pocet), nikoliv par Ch-47."

      :-D :-D :-D Napíšete takovouhle chujovinu... a čekáte co? Ano jednomístná F-35 skutečně nelítá vyzvedávat sestřelené piloty... Vzdušná záchrana je krapet něco jiného než ta pozemní. Jestli tohle je "ten nejlepší" argument, co Vás napadl, tak to potěž před tím zbytkem, kterého mně díky bohu ušetříte. Mimochodem i CH-47 se na MEDEVAC používají, zvláště když je třeba zajistit větší oblast... ale pohoda. Pořád... krapet jiná situace než na zemi.

      "Pokdu, se vyzvednuti ucastni F35. Tak prave jako bojove kryti toho podstatne mene chraneneho vrtulniku. Umoznuje mu v danne oblasti opetovat. Stejne jako tohle kryti bude potrebovat ta CV90 ambulance."

      Ano opět.... F-35 ani když je to B a umí VTOL tak nikam nesesedává a nikoho neevakuuje... Jestli se musíte přesunout do vzdušné evakuace sestřelených osádek a naroubovat to na evakuaci raněných bigošů z čáry, aby Vám ta chatrná teorie držela a našel jste argumenty pro její podporu, tak je to krásná ukázka, jak moc je ta teorie chatrná... Ano i CV-90 bude potřebovat krytí, což zajistí ty PBVP. Ona ale musí zároveň ideálně vydržet zásah miny, nebo blízký dopad dělostřeleckého granátu, aby se dostala tam, kde ty PBVP operují a zároveň mít stejnou průchodnost terénem, opět... aby se tam dostala. Tudíž je přínosné, aby zdravotnický odřad mechanizovaného praporu měl kromě těch lehčích kolových sanitek (které mít bude) i chráněný prostředek mobility samotných zdravotníků, který jim umožní adekvátně vykonávat jejich práci. Tedy prostředek chráněný na stejnou úroveň a se stejnou průchodností jako bojová část praporu, aby se mohl dostat bez limitací do toho prostoru, kde ta bojovka působí a má ty raněné...

      "Snad uz prijdete i s argumenty na podporu vasi verze, tzn. Staty nakupuji desitky ks plnohodnotnych BVP v sanitni verzi."

      Státy nenakupují "plnohodnotné BVP v sanitní verzi", jelikož v sanitní verzi to už není BVP... Státy ale mají pásová obrněná vozidla, viz Čína, viz USA, viz Izrael a další a další, co mají medevac speciály vzniklé odvozením BVP/OT. Vaše neznalost zde není můj problém.

      Mimochodem copak je tohle? Tahle verze nového AMPV kterou požaduje US Army? Vidím správně červený kříž?

      https://www.baesystems.com/en-...

      "Vy, ale srovnavate nakup bojove verze (F35vsL159). Ale tady nidko v diskuzi nanavrhuje nakup Tater misto BVP verzi."

      Snaha to obrátit dobrá, leč marná. Na tomhle příkladu jsem jen oponoval argumentu ceny... kterým jste se snažil dokázat, že Tatrovka medevac stačí... protože přeci taky jezdí a něco uveze... stejně jako L-159 taky lítá a nese výzbroj... Jenže i přes nižší cenu, bych si stejně raději připlatil a měl F-35 jelikož je zde podstatný rozdíl ve schopnostech... Stejně tak je dobré, když zdravotníci budou mít adekvátně chráněná vozidla s adekvátní průchodností, jež jim v rámci težkého mech. praporu umožní adekvátně vykonávat jejich činnost. Vy tu zkrátka navrhujete osekat schopnost, aby se ušetřilo (což je ten příklad F-35 vs L-159), což však ale způsobí její omezení a tímpádem ohrozí životy jak zdravotníků tak raněných.

      Ano oni budou mít i kolová vozidla, ale jde o to, aby měli možnost se díky těm POV-Zdr dostali i úplně k linii...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:08 07.06.2023

      Danik: Jste to vy kdo tu prinesl nesmysl o F35, stejen jako o ruseni medicac, atd. Proste klickujete jak jen to jde. " Ano i CV-90 bude potřebovat krytí, což zajistí ty PBVP. Ona ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Jste to vy kdo tu prinesl nesmysl o F35, stejen jako o ruseni medicac, atd. Proste klickujete jak jen to jde.

      " Ano i CV-90 bude potřebovat krytí, což zajistí ty PBVP. Ona ale musí zároveň ideálně vydržet zásah miny, nebo blízký dopad dělostřeleckého granátu, aby se dostala tam, kde ty PBVP operují a zároveň mít stejnou průchodnost terénem, opět... aby se tam dostala. "

      Takze, konecne odpovite proc jeste za dobu existence zadny z uzivatelu CV90 tu sanitku ani neobjednal. CV90 je na trhu destiky let, a bylo i ve valce (jak jen to delali, bez CV90ambulance).
      Ostatni armady take pouzivaji lehci platformy. To jako ty vase nutne podminky plnit nemusi, nebo si nevazi vojaku?

      Do ted to bylo vozidlo se srovnatlenou pruchodnostit/ochranou a uz ne?
      Myslite, ze M113 zajistuji Brasley atd...
      AMPV nenahrazuje Bradley, ale M113.
      Jen nevim proc to ignorujete (ze vy pak vase argumentace sla do kytek?)

      Navrhuji pouze to, co dela vetsina armad sveta. Snas tu vyjimku konecne najdete.
      Dokknce vy sam tu stale prinasite dukazi jako M113 ambulande, AMPV ambulanci, atd.

      Kdo tu prekrucuje?
      Nenavrhuji ukoncit nakup CV90, a zacit stavet tezkou brigadu na 8x8....
      Ale pokud nemam dost bojovych verzi, pak po prvni ztrate. Logicky vojaci do boje pojedou v necem co nebude dle vas splnovat standarty.
      To vas, ale vubec netrapi. Vam staci, ze budou mit sanitky...

      Tedy vy fakticky rikate, ze lehci BVP nahrada bojove verze neni problem(nidko nebude 3 roky cekat z operacemi na nova vozidla). Ale beda kdyby to same meli nastat u sanitek. Cim jen popirate to k cemu stejne dojde.
      Ono totiz pokud postavite vojaky na care pred moznost vymontovat motor ze sanitky, aby si sprovoznily BVP. Tak se nikoho ptat nebudou.

      Dostat se blize. Diky nizsi balisticke odolnosti se stejne dostanou maximalne tam kam se dostanou ty kola. Ve vysledku poslouzi jen jako zasoba jistych nahradnich dilu. Protoze, vojaci musi bojovat. Ambulace bude vykonavat neprakticka technika.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:05 07.06.2023

      @jirosi Neuvěřitelné... Nekličkuji, snažím se Vám vysvětlit jak to funguje. Znovu, to s F-35 a L-159 byla ukázka, že šetřit na nějaké konkrétní schopnosti, abych si mohl dovolit ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Neuvěřitelné...

      Nekličkuji, snažím se Vám vysvětlit jak to funguje. Znovu, to s F-35 a L-159 byla ukázka, že šetřit na nějaké konkrétní schopnosti, abych si mohl dovolit více kusů není dobré, když díky tomu ta schopnost bude limitována...

      "Takze, konecne odpovite proc jeste za dobu existence zadny z uzivatelu CV90 tu sanitku ani neobjednal. CV90 je na trhu destiky let, a bylo i ve valce (jak jen to delali, bez CV90ambulance).
      Ostatni armady take pouzivaji lehci platformy. To jako ty vase nutne podminky plnit nemusi, nebo si nevazi vojaku?"

      Možná proto, že žádná sanitní verze CV-90 neexistuje? Ovšem její vývoj nic moc náročného nebude, vzhledem k tomu, že pomocné a podůrné či APC verze už existují. CV-90 bylo ve válce v Afu, proti ručníkářům. Což když se podíváte nahoru, psal jsem o GWOT... co schopnosti armád vést konvenční válku negativně ovlivnilo. Ambulanci do afu tam nikdo nepožadoval, jelikož v Afu nebyla moc třeba... Jenže Afghánistán a např. Ukrajina je krapánek rozdíl...

      Nikoliv, armády užívají u svých pásových jednotek pásové speciály, viz ten Izrael, viz to US, IDF, Čína, státy JV Asie, bývalá Varšavská smlouva atd... V některých případech jsou ty sanity dělány z APC, v některých přímo z IFV... Zatímco u svých kolových útvarů zase používají speciály téhle techniky... Nebo prosím, vysvětlete Němcům, že Boxer sanita je zbytečně drahý overkill... pro jejich KBVP útvary...

      "Do ted to bylo vozidlo se srovnatlenou pruchodnostit/ochranou a uz ne?
      Myslite, ze M113 zajistuji Brasley atd...
      AMPV nenahrazuje Bradley, ale M113.
      Jen nevim proc to ignorujete (ze vy pak vase argumentace sla do kytek?)"

      AMPV bude mít srovnatelnou nebo vyšší ochranu a stejnou průchodnost jako Bradley... M113 byly sanity, AMPV budou sanitní verze... Zde je to ten příklad, kdy US díky velikosti mají jak APC tak IFV. Ovšem ten princip, mít pro pásový útvar, pásový chráněný prostředek pro evakuaci raněných tu jaksi je, že....

      "Navrhuji pouze to, co dela vetsina armad sveta. Snas tu vyjimku konecne najdete."

      Takže mít pro zdravotnický odřad pásového mechanizovaného útvaru, pásový chráněný prostředek evakuace? No výborně. Tak jsme zajedno.

      "Dokknce vy sam tu stale prinasite dukazi jako M113 ambulande, AMPV ambulanci, atd."

      Tak se podívejte na Čínu, Nizozemské YPR a tak podobně... Nebo ta Varšavská smlouva... M113 je v IDF zcela legitimní APC, užívají ho i v dalších rolích. Jako Sanitu ho užívají proto, že je na tu roli vhodné a navíc je to i přes NAMER stále to stále hlavní APC IDF, jelikož IDF moc BVP neužívá (max průzkum). Je to tedy hlavní pásový prostředek mobility IDF a hle, je tu sanitní verze. Až bude NAMER více rozšířený a bude M113 nahrazovat, dočká se sanitní verze i on... AČR bude mít jeden druh pásového prostředku.... Žádné APC nemáme, takže ty sanity půjdou logicky na CV-90. Nejsme první ani poslední, co to tak budou mít...

      "Kdo tu prekrucuje?
      Nenavrhuji ukoncit nakup CV90, a zacit stavet tezkou brigadu na 8x8....
      Ale pokud nemam dost bojovych verzi, pak po prvni ztrate. Logicky vojaci do boje pojedou v necem co nebude dle vas splnovat standarty.
      To vas, ale vubec netrapi. Vam staci, ze budou mit sanitky..."

      Jste normální? Co je "dost bojových verzí"? Kupují se rezervy přibližně 20 kusů. Ano válka ničí techniku a ničí životy. Ale ne.... naší způsobilost fakt moc nezachrání, že budeme mít o 16ks PBVP víc a zároveň to extrémně limituje schopnosti zdravotníků evakuovat a postarat se o raněné... Já Vám povím tajemství. Je velmi pravděpodobné, že i F-35, H-1 nebo Casu nám sundají... Leopardy a Pandury zničí... atd.. naprostá většina toho BEZ NÁHRADY. Jenže nic z toho není důvod proč ty schopnosti limitovat nebo radši rovnou nebudovat. Potřebujeme adekvátní ženijní verze (ne improvizace), aby bojoví ženisté mohli dostat techniku pryč a spravit ji a stejně tak bojová zdravotníci potřebují adekvátní techniku aby mohli dostat pryč raněné a ti se také mohli "spravit" jelikož ani lidí, nemáme zrovna na rozdávání...

      "Tedy vy fakticky rikate, ze lehci BVP nahrada bojove verze neni problem(nidko nebude 3 roky cekat z operacemi na nova vozidla). Ale beda kdyby to same meli nastat u sanitek. Cim jen popirate to k cemu stejne dojde.
      Ono totiz pokud postavite vojaky na care pred moznost vymontovat motor ze sanitky, aby si sprovoznily BVP. Tak se nikoho ptat nebudou."

      Jste opravdu normální? Opět... budou ztráty... Ne není to důvod proč nekupovat potřebnou schopnost... Sranda... Tam se taky nikdo ptát nebude... Sanitky prostě budou muset jezdit.

      "Dostat se blize. Diky nizsi balisticke odolnosti se stejne dostanou maximalne tam kam se dostanou ty kola. Ve vysledku poslouzi jen jako zasoba jistych nahradnich dilu. Protoze, vojaci musi bojovat. Ambulace bude vykonavat neprakticka technika."

      A jsme zase u nižší balistické odolnosti... Ne, nevíme jestli bude nebo nebude nižší a třeba protiminová bude už v principu stejná jako u PBVP... Pásy mají větši průchodnost terénem než kola. Jestli to nechápete... nepatříte ani na tu základku.

      Stejně jako pak bojovky budou improvizovat, aby udrželi schopnost, tak budou improvizovat i ty ambulance. Ale opět.... to není důvod proč ty schopnosti nebudovat... stejnou logikou by jsme totiž pak přece neměli kupovat ani PBVP.

      Zdravotníci prostě dostanou pásový chráněný prostředek mobility. Deal with it...

      Mimochodem Jirosi, ve své neskonalé moudrosti, vysvětlíte mi, proč, že ten LYNX má tu zdravotnickou verzi??? Nechápu to?

      https://pbs.twimg.com/media/Fk...

      https://twitter.com/JonHawkes2... Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      11:24 07.06.2023

      Jirosi Nezlobte se na mě, ale je opravdu tak těžké pochopit, že AČR v rámci svých operačních plánů, musí mít ve výzbroji sanitní vozy i na pásech? Nevím co na tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Nezlobte se na mě, ale je opravdu tak těžké pochopit, že AČR v rámci svých operačních plánů, musí mít ve výzbroji sanitní vozy i na pásech?
      Nevím co na tom nechápete.
      Oháníte se tu jinými armádami, ale přitom i ty jinačí armády provozují v rámci svých zdravotních jednotek techniku od kolových 4x4, přes 8x8 a pásových, až po vrtulníky či letadla.

      AČR v rámci záchrany životů svých vojáků, potřebuje být pružná a potřebuje mít takovou techniku, kterou bude moct nasazovat za všech možných podmínek.
      A jelikož neexistuje univerzální platforma, tak se sanitní vozy nakupují v mnoha verzích včetně pásů, které se, nedej Bože, v případ nasazení budou nasazovat dle potřeby. Tam kde bude vhodné poslat 2 borce s nosítky, poběží dva borci s nosítky. Tam kde bude potřeba menší vůz 4x4 na vyzvednutí, pojede vozidlo 4x4, tam kde bude potřeba 8x8, pojede 8x8, a tam kde bude potřeba pásy, pojede sanitní vůz na pásech.
      Nevím co na tom nechápete? AČR určitě nemá v plánu využívat jen sanitní vozy na pásech.

      To, že CV90 nemá sanitní verzi, je dáno tím, že armády, co CV90 provozují mají sanitní vozy na pásech na jinačí platformě. BVP2, M113, AMPV a podobně.
      To ovšem není nic proti ničemu. AČR chce mít jednoduše jak PBVP, tak i podpůrné a zabezpečovací vozy na jedné platformě. Co je na tom špatného?
      Ano mohli jsme jít cestou koupit CV90 jako PBVP a pak pořídit kupříkladu AMPV v podpůrných verzích, ale k čemu by tak malé armádě jako je AČR byla takové tříštění logistické základny?

      Jako vážně nechápu co tu vlastně řešíte?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:09 07.06.2023

      Klimeskov: Ano, tak i pro vas. Nikde jsme netvrdil, ze ACR nema mit ambulance, ani ze je ostatni nepouzivaji. Pouze jsem si dovolil napsat, ze ty armady nepouzivaji podvozky na ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimeskov: Ano, tak i pro vas.
      Nikde jsme netvrdil, ze ACR nema mit ambulance, ani ze je ostatni nepouzivaji.
      Pouze jsem si dovolil napsat, ze ty armady nepouzivaji podvozky na kterych maji svoje tezke BVP.
      K tomu sam Danik dohledal xy pripadu. Ve skutecnosti dohledal jen Madarsko kde je to jinak.

      Pokud tvridte, ze si ty vsechny ostatni staty svych vojaku nevazi?
      Nebo, ze treba US army pracuje v lepsich pomdminakch nez ACR, ze je nepotrebuje?

      To, ze medicac bez pasovych vozidel nefunguje psal Danik. Nikov ja.
      Takze, svoje argumenty smerujte k nemu.

      ACR tedy nema pasove ambulance?
      Nebo podel vas se ty jine lisi?

      Tak proc je to same u ACR spatne?
      Moje odved je, ze pokud neni dost zakladnich verzi (Bojovych). Pak je proste sanitni na vic.

      Artgument logistickou zakladnou plati, pokud mate stejne vozidla v rezerve pro dopleni ztrat/oprav. Jenze, ty nemame. Takze, pak pri prvni ztrate musite rovnou zapojit vozidlo co nema v danem retezci logistickou podoru, nebo ti vojaci pujdou pesky?
      Tedy budete mit krasnou jednotno logistiku presne do prvniho kontaktu z nepritelem.

      Nesledujete diskuzi, nevite kdo jake ma nazory (vyvracite mi tvrzeni Danika), a nasledne se divite, ze nevite co se resi?
      Cim to asi bude?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:03 07.06.2023

      @jirosi Místo toho překrucování a vykrucování, už by jste mohl přiznat, že jste se prostě mýlil... Psal jste, že mít sanity na CV-90 je pitomost. Já Vám ukázal, že není a tuplem ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Místo toho překrucování a vykrucování, už by jste mohl přiznat, že jste se prostě mýlil...

      Psal jste, že mít sanity na CV-90 je pitomost. Já Vám ukázal, že není a tuplem to platí v kontextu AČR, která žádné jiné pásové platformy vhodné na přestavbu mít nebude. Jinak taky obcházíte fakt, že jsou armády, které ty těžké PBVP nemají, nebo je mají nově. Píšete o Maďarsku, ale ty Lynxy jsou dle kamufláže australské. Suma sumárum, naprostá většina armáda má pásové chráněné ambulantní prostředky. Někdo to hází na svoje "lehčí" APC, někdo to hází na APC, protože nic jiného nemá no a někdo to hází na své "těžké" IFV, protože žádné APC nemá a pak tu byli třeba britové, co sanity házeli na všechno.

      Nikde jsem nepsal, že sanita bez pásů nebude fungovat, pouze, že její schopnosti budou výrazně a v extrémních případech téměř absolutně sníženy...

      Berou se sanitní pro potřeby praporu a berou se BVP pro potřeby praporu (plus pár rezerv...)

      Snažíte se tu obhajovat chujovinu, zatímco ani nechápete nasazení PÚU, nebo jak to funguje v případě ztrát techniky, pokud nemám 100 dalších kusů v rezervě...

      Jednoduše se tu vyvrátila Vaše tvrzení. AČR v tomto případě ví co chce a podporují to zde i zkušenosti z UA.

      Fakt už nemá cenu pokračovat v této nesmyslné debatě o ničem...

      AČR bere 16 kusů POV-Zdr... no bóže. Jestli Vám tak vadí malý počet rezerv PBVP, napište na MO, jestli nemůžou vzít 16 dalších PBVP, ale prosím, neberte zdravoťákům od mechny prostředky co potřebují a jsou pro ně určené.

      Mimochodem. Verze CV-90 coby ambulance prý neexistuje.

      "The CV90 Armadillo can be modified to become a personnel carrier, an ambulance, a command and control centre, a recovery vehicle and many other non-turreted variants at low cost due up to 80% commonality among variants."

      A ty sanity mají prý dle Vás nižší ochranu

      Armadillo is a turretless version of CV90 with ballistic and mine protection which exceed Stanag 4a/b. Removal of the turret gives six tonnes of “spare” payload for further protection

      The Armadillo is capable of being fitted with an additional 8 tonnes of passive modular armor, it s marketed with the Saab LEDS150 “Hard Kill” Active Protection System. This offers a highly effective level of protection against a multitude of ATGM and weight saving alternative to bar (cage) armor. BAE Systems Hägglunds have also stated that the Armadillo could be fitted with their new ADAPTIV camouflage technology. All of this combined, makes the Armadillo the most highly protected tracked APC in NATO. The Armadillo is powered by a new Scania 810hp diesel engine. It features an improved suspension system and new rubber tracks. These not only lower the vehicle overall noise, but also vibrations reducing the crews/occupants fatigue.

      A jen tak kolem a kolem. Norové mají nově CV-90 ve verzi MultiC, což je v podstatě takové APC, žádné PBVP... prostě je normální, že když má armáda jen jednu pásovou platformu, tak to staví na tom.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:36 08.06.2023

      Danik: A melu, a melu... co na tom, ze jste nasel jedinou armadu co odpovida vasemu tvrzeni. Nevadi, dle vas je to vetsina armad sveta.. To, ze dokazete do jednoho odstavce ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: A melu, a melu... co na tom, ze jste nasel jedinou armadu co odpovida vasemu tvrzeni. Nevadi, dle vas je to vetsina armad sveta..

      To, ze dokazete do jednoho odstavce napsat, ze ACR je zvykla napasove ambulance, a a soucasne, ze zadna vhodna pasova platforma v ACR neni je z vasi strany totalni argumentacni nouze. To jako ty BVP ambulance neexistuji?
      Sanitni verze budou jedny z poslednich vyrabenych. Takze, i kdyz to podle vas nejde. Bude nekolik let stale poskyvovat podporu puvodni technika.

      Ty priklady, kdy podle vas armady maji sanitky na stejne podvozku jste dodaval vy, ne ja. To, ze to tak neni fakt neni moje chyba. Ja, poukazoval na nexistenci verzi ambulance u BVP ve ve vyberu ACR. 3/4 ji nemeli, jedno ji melo na papire.
      To dle vas nejsou tezka BVP?

      Berou se BVP nikoliv pro prapor, ale pro Brigadu... a nebere se jich dost. Ve skutecnosti tezko muzeme mit skaldem, kdyz neni ani pri navysene objednavce naplna tabulka bojovych.
      Vite proc ty ostatni armady nemaji ty sanitni verze BVP?
      Proroze, oni chapou, ze je to armada urcen k boji. Takze, primarne kupuji bojove verze na plny pocet.
      Vy to nechapete, tak se tu snazite obhajitt svuj nazor.

      To, ze lze neco upravit, neznamena, ze to nedko dela. Nebo, ze tu verzi nekdo koupil. Proc, nenapisete kdo tuly verze vyuziva?

      " All of this combined, makes the Armadillo the most highly protected tracked APC in NATO."

      Tzn. Vsechna ostatni, tedy ty co armady pouzivaji ve skutecnosti teto urovne nedosahují.
      Vy opravdu mate problem z pochopenim textu?

      To, ze Norsko pouziva APC verze souvysi s nasi diskuzi o tom na jake platforme ma sanitni zabezpeceni jak?
      Prekvapeni, sanitni verze jsou M113.
      K vasi jednotne platforme.
      https://www.google.com/amp/s/s...

      "Místo toho překrucování a vykrucování, už by jste mohl přiznat, že jste se prostě mýlil..."

      Evidetne vam to problem dela. Misto toho jen nachazite dalsi veci popirajici vase tvrzeni. Ale to nevadi, hledejte dal.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:38 08.06.2023

      Tak tohle už je skutečně lobotomie. Ukázal jsem, že naprostá většina armád, užívá u pásových útvarů pásové ambulance. Dále značná část států, používá ambulance stejné verze, jakou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak tohle už je skutečně lobotomie.

      Ukázal jsem, že naprostá většina armád, užívá u pásových útvarů pásové ambulance. Dále značná část států, používá ambulance stejné verze, jakou mají PBVP/OT... A pak tu jsou velké armády jako US, která ano, nyní připravuje AMPV, které ale zřejmě díky vší té přidané ochraně, bude mít odolnost větší, nebo stejnou jako Bradley. Jenže to je armáda velikosti US.


      "To, ze dokazete do jednoho odstavce napsat, ze ACR je zvykla napasove ambulance, a a soucasne, ze zadna vhodna pasova platforma v ACR neni je z vasi strany totalni argumentacni nouze. To jako ty BVP ambulance neexistuji?"

      To jste skutečně po lobotomii? Jsou ty naše BVP-2 co drží izolepou adekvátní BVP? No nejsou, proto se kupují nové... A to samé platí o AMB-S... Což jsou taktéž už polorozpadnuté výběhové plečky.. BVP v AČR končí, ne nebudeme na těch polorozpadlých a dolítaných kusech vytvářet ambulance, vezme se to na CV-90... Tak je to asi myšleno.... AČR je zvyklá mít ambulance na pásech (jako naprostá většina jiných armád), ale to co má nyní je šrot bez potenciálu, stejně jako její PBVP...

      "Sanitni verze budou jedny z poslednich vyrabenych. Takze, i kdyz to podle vas nejde. Bude nekolik let stale poskyvovat podporu puvodni technika."

      Takže díky tomu, že sanitní verze budou jedny z posledních dodaných v rámci modernizace, je nemáme brát? Tohle je argument? :-D :-D. Ježíši, tak prosím nebudeme brát ani ty vyprošťovaky k Leopardům... :-D. Tohle už bolí.

      Já vám ukázal, že to tak je. To že vy to odmítáte pochopit není moje chyba.

      Ano, AČR buduje mechanizovanou brigádu. Šikulka. To že nechápete základy, s tím jsem se smířil
      To že neumíte počítat, to už je krapet smutné. Znovu, armády berou zdravotnické pásové prostředky buď na svých APC, když mají jeden druh tak ten jeden, nebo na svém APC, když mají i IFV, nebo jen na svém IFV když mají jen IFV.... AČR je ten poslední příklad. Proboha.

      Zdrav verzi CV-90 momentálně nikdo z uživatelů nemá.

      "Tzn. Vsechna ostatni, tedy ty co armady pouzivaji ve skutecnosti teto urovne nedosahují."

      Až na Lynx, AMPV taky nebude zrovna hliník, otázka co Ascod, takže respektive nové obrněné APC, co přišly po 2015 stejně jako armadillo... Ale pohoda.      "To, ze Norsko pouziva APC verze souvysi s nasi diskuzi o tom na jake platforme ma sanitni zabezpeceni jak?
      Prekvapeni, sanitni verze jsou M113.
      K vasi jednotne platformě"

      Díky za další krásný příklad. Ano Norsko dlouho užívá M113, jako svoje APC. Teď řeší co dál. Jelikož modernizace téhle konstrukce je trochu problémová. Takže přemýšlí, že se přidá další kolo, nový pancíř atd. No a mezitím, se koupily ty CV-90 MultiC, které M113 v jejich roli nahrazují.. Jelikož Norové si jako Austrálie uvědomili, že M113 už je jednoduše za zenitem, takže Norové zřejmě budou nakupovat další CV-90. Což budou, jelikož to dělají, další kusy dostanou tento rok (opět podpůrné) a vzhledem k tomu, že se nakonec rozhoupali k nákupu tanků a budování těžkých sil, tak ty CV-90 budou pro podporu přibývat.

      Jestli nejste schopný pochopit, že BVP-2 prostě končí, dělat z nich ambulance je nesmysl a kupovat jinou novou pásovou platformu, jen proto, aby jsme měli 16 ambulancí, je taktéž nesmysl, protože to co ušetříme v nákupu, (jestli vůbec, vzhledem k úsporám z rozsahu), nám pak prodraží servis a logistika těchle pár kousků. Tudíž se vzala logicky i kvalitativně lepší alternativa a ty ambulance se píchnou na naše nové PBVP. Tedy stejný stav, jako Austrálie, jejíž letité M113 jsou prostě mrtvé a potřebují to nahradit všechno. Včetně podpůrných verzi.

      Tak nemůžu pomoci.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:45 08.06.2023

      Danik:... "Ukázal jsem, že naprostá většina armád, užívá u pásových útvarů pásové ambulance. Dále značná část států, používá ambulance stejné verze, jakou mají PBVP/OT... A pak tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik:... "Ukázal jsem, že naprostá většina armád, užívá u pásových útvarů pásové ambulance. Dále značná část států, používá ambulance stejné verze, jakou mají PBVP/OT... A pak tu jsou velké armády jako US, která ano, nyní připravuje AMPV, které ale zřejmě díky vší té přidané ochraně, bude mít odolnost větší, nebo stejnou jako Bradley. Jenže to je armáda velikosti US."

      U tech armad jsou to presne dve armady co budou pouzivat stejny podvozek (Madarsko/Australie).
      Zadny stat co pouziva CV90, ani ASCOD a ma ambulance na tomto podvozku jste nejmenoval.

      USA pouzivaji jako BVP Bradley, sanitky maji na M113. Stejne jako Bradley je ceka nahrada. Ale opet dostava kazdy svou platformu.
      Proc tu odolnost nevzrahujete k tomu co ma nahradit Brasley. Tzn. Bez spozdeni by uz obe slouzily spolu.

      Opět otocka o 180°, a jedeme znovu.
      Takze, uz neni jen zvykla mit pasovou platformu, uz ji dokonce ma. A bude tu snami minimalne do roku 2030.

      Myslite tu vetsinu co je ma na podobnych pleckach zvanych M113?
      Nebo to je zase naka jina vetsina?
      Znovu vas upozornim, ze jsou to vsichi uzivatele Bradley, CV90, ASCOD, atd.

      Aha, takze opet chyba u me. To, ze to vyvratilo vase tvrzeni nevadi, a nejspise ho zase zopakujete.

      Vzdyt ten nazor mam od zacatku. Jen vy se tu marne snazite najit opak. Mezi tim jen hledate moje tvrzeni podporujici dukazy.

      A ejhle zmena... najednou uz armady nemaji jen stejne podvozky!

      Dekuji, ze jste to konesne uznal.. ted jeste ty dalsi ifv... at se dostaneme k tom, jak to ma vetsina armad.

      Az na lynx, zatim predane jenotky ks.
      AMPV coz neni nahrada Bradley
      ASCOD co obetoval funkcnost
      Armadillo co nikdo neobednal.
      Takze, dle vasi logiky vsechny u armad pouzivane platformy...

      Norsko pouziva CV90...
      Puvodnich 103 ks, + dokup dalsich 144 ks po roce 2012.
      To, ze to neni jak pisete nevadi. Ono se to urcite zmeni... jako celkem vtipnej argument. Skutecnost je pomijiva, staci jen pockat az budu mit pravdu...

      Vidite, najednou si sam vyargumentuejte proc nemit pasovy podvozek pro ambulance. Do ted jste tyhle vami pouzite argumenty zesmesnoval.
      Jen, na ten zaver na to roubijete z pozice, abyste nahodou nemusel uznat chybu.

      Stejny stav jako Australie co kupuje 2x vic ks, a ma zcela jine podminky?
      Jeste napiste stejny stav jako Madarsko. Ale tom opet ten stejny stav konci.
      Proc nenapisete stejny stav jako uzivstele CV90... jo ja zapomnel, ono nemaji Cv90 ambulance, takze se budme divat jinam..Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:16 08.06.2023

      @jirosi Takže jsme se dostali k tomu, co píšu od začátku, ale chybu neuznáte. Stejně jako jste dále nepochopil to, že někdo má jen starší "lehká apc" co se pak předělaly na PBVP a ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Takže jsme se dostali k tomu, co píšu od začátku, ale chybu neuznáte. Stejně jako jste dále nepochopil to, že někdo má jen starší "lehká apc" co se pak předělaly na PBVP a pak je tu US Army a podobně. Nerozumíte, nechápete, ale dál si jedete svoji :-D

      To jste vážně tak hloupý? :-D

      Prostě jste napsal chujovinu a teď tu z toho bruslíte přes naprosté nesmysly, aby jste nemusel uznat, že jste neměl pravdu...

      Mimochodem třeba Izraelci svoje sanitky stavěli i na starých Shermanech. jde o to, že je tu jistý vývoj různých armád. Ale na to Vy kašlete, stejně jako nechcete uznat, že mezi AČR a US Army je rozdíl. Ale nevadí.

      Byla tu GWOT, co schopnosti konvenčních armád omezila. Do té doby, třeba Nizozemci, měli sanity postavené na svých YPR, tedy to samé co byly jejich hlavní PBVP. To samé Izrael, co teď postupně začíná nahrazovat M113 Namery atd. US si může dovolit mít dva typy pásáků, AČR kvůli pár ambulancím skutečně ne. Tak nějak všichni užívají pro ambulanci mechanizovaných útvarů pásové chráněné platformy (nejen kola, nebo náklaďáky...) a navíc jsme u toho, že další část těch armád pak to má/měla/bude mít na stejné platformě, jako jejich hlavní PBVP. Mimochodem třeba Filipíny mají dále své hlavní PBVP jako M113 a to samé ambulance, tedy stejný stav jako Austrálie a další.

      "Opět otocka o 180°, a jedeme znovu.
      Takze, uz neni jen zvykla mit pasovou platformu, uz ji dokonce ma. A bude tu snami minimalne do roku 2030."

      Točit to tu nahoru a dolu a kličkovat musíte Vy Jirosi, protože jste prohrál už na začátku... Žádná otočka o 180... píšu od začátku, že AČR sanitu na pásech má (jako 90+% dalších armád) a proto ji chce mít i dál. Když je na ní zvyklá... jak sám píšete... tak ji asi logicky má ne??? :-D Co zkoušíte? :-D

      Ano AMB-S tu s námi bude do 2030. A co?? T-72M1 taky... máme si je taky nechat, aby mohli podporovat Vaše nesmysly?

      Ten zbytek žblebtů už ani netřeba komentovat.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:26 06.06.2023

     To Jirosi: Až budete ležet v křoví a kochat se výhledem na vlastní střeva nebo zápasit s postupujícím kolapsem plic, tak vám ta palebná síla určitě moc pomůže.

     To Jirosi: Až budete ležet v křoví a kochat se výhledem na vlastní střeva nebo zápasit s postupujícím kolapsem plic, tak vám ta palebná síla určitě moc pomůže.

     • Jirosi
      13:02 06.06.2023

      To je jen vas omyl, protoze v tu chvili budou ostatni uztupovat. A tezko budete posilat sanitni cokoliv do zony, kterou neovladate, nebo ji drzi nepritel.

      To je jen vas omyl, protoze v tu chvili budou ostatni uztupovat. A tezko budete posilat sanitni cokoliv do zony, kterou neovladate, nebo ji drzi nepritel.

     • Danik
      16:33 06.06.2023

      @jirosi Já Vám hrozně nerad kazím představy, ale oni ranění jsou nezávisle na tom, jestli se ustupuje, dva dny se přetlačuje o pár metrů, nebo se postupuje. A těm raněným se musí ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Já Vám hrozně nerad kazím představy, ale oni ranění jsou nezávisle na tom, jestli se ustupuje, dva dny se přetlačuje o pár metrů, nebo se postupuje.

      A těm raněným se musí pomoct a co nejrychleji je odtamtud dostat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:43 06.06.2023

      A nejrychleji je dostanete se zajistene zony... a jak nejrychleji vytvorit zajistenou zonu? Poslat tam vojaku podporovane technikou. Tzn. BVP, nikoliv pechoty podporovanou ...Zobrazit celý příspěvek

      A nejrychleji je dostanete se zajistene zony... a jak nejrychleji vytvorit zajistenou zonu?
      Poslat tam vojaku podporovane technikou. Tzn. BVP, nikoliv pechoty podporovanou "ambulanci". A cim vic tech BVP tim lepe.

      Nepritel zrani jednoho vojaka, pokdu ho mate cim umlcet. Pokdu ne, tak vas hodl zrani vsechny.
      BVP opravdu nevznikly, aby armada utpela vice "zranenych/mrtych". Ale prave, aby jejich pocty omezila.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:20 06.06.2023

      Začínám si trochu připadat jak v Jiříkovo vidění... Bojuji... mám raněného... potřebuju mu poskytnout první pomoc a dostat pryč... Za A) Zavolám podporu další mechanizované ...Zobrazit celý příspěvek

      Začínám si trochu připadat jak v Jiříkovo vidění...

      Bojuji... mám raněného... potřebuju mu poskytnout první pomoc a dostat pryč...

      Za A) Zavolám podporu další mechanizované třebas roty (jestli bude dostupná) a raněný holt musí čekat, než ta rota dojede a než nepřítele zatlačíme (samozřejmě nepřítel nesmí poslat posily) zpátky, jinak ho neseme v teplých pryč, jenže to není úplně práce bigoše, ten má a bude bojovat a ne řešit evakuaci raněných. Takže suma sumárum, náš raněný mezitím chcípne, protože fakt nemá čas čekat, než nepřítele zatlačíme půl kiláku zpátky.

      B) zavolá se medevac, což jsou zdravoťáci co už ví co a jak, najedou tam sanitou, seberou raněné a odpálí pryč, což je jaksi jejich práce a ty POV-Zdr jim umožní tu práci adekvátně vykonávat, takže o zraněné je postaráno a bigoši můžou dál bojovat s vědomím, že jejich kamarádi už nekrvácí někde mezi troskamaSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:35 06.06.2023

      Daniku: Vy jste si ted opet vyargumentoval co tu nikdo nenavrhuje.. zruseni medevac... Tak se opet vratime k diskuzi. Mam zraneneho.. tak mu zdravotnik poskytne prvni pomoc ...Zobrazit celý příspěvek

      Daniku: Vy jste si ted opet vyargumentoval co tu nikdo nenavrhuje.. zruseni medevac...

      Tak se opet vratime k diskuzi.
      Mam zraneneho.. tak mu zdravotnik poskytne prvni pomoc =prodlouzi jeho sanci prezit.
      Opet i tuto cinnost muze vykonavat, jen pokud ho u ni nekdo "nezlikviduje".
      V tom samem case zavolam na uplne stejne misto pro poskytnuti odvozu.
      Jenze, ona je valka. Takze, z 90% je uz tym pro poskytnuti odvozu nekde na vyjezdu.
      Takze, cekat na odvoz se proste bude. Cim tezsi teren tim dele. Pak proste zbyva, ze priblizeni zajisti vlastni jednotka.
      Alternativa je pouze ho tam nechat.

      Ono totiz je celkem jedno zda tam jenotka bude cekat ze zrannym, nebo mu poskytne odvoz/odnos.
      Ono ani to BVP nemuze na pozici zustat, protoze tim se vystavuje zamereni nepritelem.

      PS: Argumentace spatnym terenem je take licha. Presne to se ukazalo opet na UA. Spatne pocasi/teren nevede k nasazeni pasove techniky. Ale k zastaveni boju.
      Ta technika je proste tak "vzacna", ze ji takto nelze riskovat.
      Ale na internetu zle argumentovat cimkoliv.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:54 06.06.2023

      @jirosi Ale kdepak, nechcete zrušit MEDEVAC, jen ho u težké mechny snížit jeho schopnosti. A o to tu jde. Přemýšlíte černobíle. Z toho co jste vypsal, ano. Jenže to tu je právě ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ale kdepak, nechcete zrušit MEDEVAC, jen ho u težké mechny snížit jeho schopnosti.

      A o to tu jde. Přemýšlíte černobíle.

      Z toho co jste vypsal, ano. Jenže to tu je právě o těch schopnostech a jejich míře. Pásy umožní větší taktickou mobilitu, takže ta sanita bude moct přijet i do terénu a za stavu, kam ty kola už se prostě nedostanou a díky ochraně se bude moct více přiblížit, takže ta jednotka to nebude muset tahat tak daleko, v podstatě raněný se jen přesune do nejbližšího alespoň trochu bezpečného místa (pár stovek metrů, případně po během postupu prostě zůstane kde je), stabilizuje se a tam už si ho nabere ta sanita.

      "Cim tezsi teren tim dele." "Argumentace spatnym terenem je take licha. Presne to se ukazalo opet na UA. Spatne pocasi/teren nevede k nasazeni pasove techniky. Ale k zastaveni boju.
      Ta technika je proste tak "vzacna", ze ji takto nelze riskovat.
      Ale na internetu zle argumentovat cimkoliv."

      Nikoliv.... to je i důvod proč se ty pásy používají. Jasné v rasputici pak můžou končit i ty pásy, jenže terén je spektrum... a ne černá a bílá. Tam kde už končí kola tak dál můžou jet pásy... proto taky ty pásy existují a dál je armády kupují, že. Jednoduše řečeno (snad to už nyní posté pochopíte), sanita vytvořená z CV-90 (v kontextu AČR nejjednodušší a nejlepší cesta jak se dostat k pásové sanitě), umožní zdravotnickému odřadu vyšší taktickou mobilitu a vyšší ochranu, což se dá přeložit do toho, že budou moct evakuovat a starat se o raněné z míst, kam by se kolová, nebo méně chráněná platforma nedostala.

      Naši vojáci a lidé jsou vzácní...

      Na internetu lze sice argumentovat čímkoliv, ale chráněné pásové prostředky užívá většina armád co to myslí vážně a UA jejich nasazení výrazně potvrzuje, což opět dále potvrzuje i snaha US Army dostat se v rámci AMPV dokonce ke dvoum druhům zdravotnických verzí.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:38 07.06.2023

      Danik: Nikdo nepopira, vetsi prostupnost pasu. Ale vetsi odolnost uz je diskutebilni. Hezky priznavate odsun o stovky metru. Z puvodniho musi umrit na miste. Ono to bohuzel ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Nikdo nepopira, vetsi prostupnost pasu.
      Ale vetsi odolnost uz je diskutebilni.

      Hezky priznavate odsun o stovky metru. Z puvodniho musi umrit na miste. Ono to bohuzel casto, ten odsun je prave na misto kam uz se kola dostanou. Jenze, je to valka. Takze, v praxi i kdyz utratite penize na zatezks BVP. Tak v praxi vas prijede zachranit podomacku vyrobena modifikace z CR... (viz. UA)

      Vy si proste odmitate proznat, ze tech 16ks je malo. Ale ono malo z pohledu, ze nejsou zadne sklade bojeve verze je to naprota tragedie.

      Pasy existuji, aby stejnym terenem projela tezsi technika. Ono totiz poslani teto techniky do tezkeho terenu casto konci zapadnutim. A pak vam proste nejen neprijede pomoc a vojak opravdu umre. Ale jeste musite poslat dalsi tezke BVP je z toho dostat. Opet slozitejsi akce, co si vyzada nasazeni bojovych verzi jako kriti i kdyz to budete popirat.

      Pasy kupuji, sanitky na tezkych pasech ne. To jste pres vasi snahu nedokazal dokazat krome "verim".

      Prvni tyden, pak se projevi potreba dal bojovat i pres ztraty.
      Takze, do boje bude sestavu tezkych BVP v lepsim pripade doplnovat Pandur, nebo 4x4. Zatim co zachranovat vojaky prijedou kluci na tezkem podvozku BVP.

      Ano, vojaci jsou cenni. Ale proto ma a smysl mit zbrane co udrzime v boji. Stejen jako fungujici zachranu.

      Opet mate informace, ale nechapete je.
      US porizuje AMPV jako nahradu M113. Tedy vozidel co meli zdravotni verzi.
      Ted si odpovezte, bude AMPV nahrazovat i Bradly?
      Odpoved je ne, ty dostanou novou drazi platformu. Proc, protoze alani US nema penize, aby mela vsechny podpurne verze na tezkem BVP jako CR.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:38 07.06.2023

      @jirosi Achjo "Hezky priznavate odsun o stovky metru. Z puvodniho musi umrit na miste. Ono to bohuzel casto, ten odsun je prave na misto kam uz se kola dostanou. Jenze, je to ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Achjo

      "Hezky priznavate odsun o stovky metru. Z puvodniho musi umrit na miste. Ono to bohuzel casto, ten odsun je prave na misto kam uz se kola dostanou. Jenze, je to valka. Takze, v praxi i kdyz utratite penize na zatezks BVP. Tak v praxi vas prijede zachranit podomacku vyrobena modifikace z CR... (viz. UA)"

      Někde se bude přesouvat růčo, sto metrů, někde bude stačit 50 za horizont. Pásy se prostě dostanou tam kam kola ne... a bude to unifikovaný prostředek s těmi bojovkami. Plus navíc ta ochrana. Ano i kola by tu práci zvládly, ale hůře a byly by tam limitace, které by prostě x lidí stály život... V té ceně už je skutečně mimo řešit, jestli bude 16 zdravotnických Pandurů nebo nebo CV-90. Ony i ty PBVP budou mít ztráty.... a i tak se kupují. Buduje se tu mech. brigády, jejíž prapory mají jistou sadu schopností a na základě toho se kupuje ta technika...

      Jelikož suma sumárum, velitel čety bude potřebovat ty PBVP v tom boji a ne... fakt není dobré, když bude muset řešit, že stahování raněných bude provádět jedno z jeho CV-90 PBVP, do kterého se navíc ani ti raněný nevejdou v takovém počtu a ten zdravotnický tým co... Ti se na bojiště fakt jen tak nespawnou... Takže místo toho aby ten velitel čety musel nadvakrát poslat raněné bez zdravotníků, takže jedno z jeho PBVP se vrátí třeba za dvě hodiny... tak je lepší, když se ten zdravotnický odřad bude moci přiblížit, naložit dostatek raněných do té dedikované sanitky a odjet...

      "Vy si proste odmitate proznat, ze tech 16ks je malo. Ale ono malo z pohledu, ze nejsou zadne sklade bojeve verze je to naprota tragedie."

      Kupuje se technika pro počty 7. mb plus rezervy... 16 kusů je dost pro zdravotníky... Holt ano, jak budou ztráty techniky, je problém, ale to je jaksi válka a to samé bude u všech našich systémů...

      "Pasy existuji, aby stejnym terenem projela tezsi technika. Ono totiz poslani teto techniky do tezkeho terenu casto konci zapadnutim. A pak vam proste nejen neprijede pomoc a vojak opravdu umre. Ale jeste musite poslat dalsi tezke BVP je z toho dostat. Opet slozitejsi akce, co si vyzada nasazeni bojovych verzi jako kriti i kdyz to budete popirat."

      Pásy mají větší průchodnost než kola... Ano technika zapadává... jenže když zapadne kolový zdravotnický Pandur, tak ho stejně budou muset přijet krýt a vyprostit že... A je větší šance, že zapadne Pandur, než CV-90... Kristepane.

      "Pasy kupuji, sanitky na tezkych pasech ne. To jste pres vasi snahu nedokazal dokazat krome "verim"."

      Tak třeba Nizozemci měli YPR, Izraelci mají sanity stejných APC, které stále tvoří páteř jejich mechny, až bude více Namerů, i těm přijde zdravotnická verze a US co má výhodu, že má jak APC tak IFV, tak teď bere AMPV i ve zdravotnické verzi co již budou mít ochranu srovnatelnou s Bradley. A pak je tu ten Lynx no... Nebo taky Čína a další státy co mají ambulance na "těžkých APC". U AČR bude jediným pásovým prostředkem CV-90. Je tak dané, že ambulance bude vybudovaná na něm. Jak prosté.

      "Prvni tyden, pak se projevi potreba dal bojovat i pres ztraty.
      Takze, do boje bude sestavu tezkych BVP v lepsim pripade doplnovat Pandur, nebo 4x4. Zatim co zachranovat vojaky prijedou kluci na tezkem podvozku BVP."

      CV-90 je pro teď snad jediná nová technika kromě MADR, co je kupována se rezervami... Ne... Pandury nedostanou, leda by bojovali spolu s mechnou od Brnky. Ano... přijedou je zachraňovat s POV-Zdr, stejně tak jako když nepřítel sundá dost Pandurů a už nebudou, tak je zase přijede zachránit Pandur KOT-Zdr.... a to samé mají jiné armády... A co? Budují se schopnosti, které pak v čase války budou prostě degradovat... Ne.. fakt AČR nezachrání, že místo 16 POV-Zdr bude 16 PBVP...

      "Ano, vojaci jsou cenni. Ale proto ma a smysl mit zbrane co udrzime v boji. Stejen jako fungujici zachranu."

      A přesně proto se kupují jak PBVP tak POV-Zdr a další verze....

      Opet mate informace, ale nechapete je.
      US porizuje AMPV jako nahradu M113. Tedy vozidel co meli zdravotni verzi.
      Ted si odpovezte, bude AMPV nahrazovat i Bradly?
      Odpoved je ne, ty dostanou novou drazi platformu. Proc, protoze alani US nema penize, aby mela vsechny podpurne verze na tezkem BVP jako CR.

      No zatím jste nebyl schopný pochopit ani základy, takže to osočování asi úplně není na místě. V kontextu US Army mají US výhodu, že mají PBVP a APC. AMPV je náhrada M113. V kontextu AČR mi žádné pásové APC nemáme. Proto CV-90. US Army je úplně jiný organismus. Třeba u CV-90 jsou již nyní vyvinuty verze co US budou strkat na AMPV nebo jinam no a Lynx už má rovnou vše a ASCOD postupně taktéž vyvíjí další verze, které opět, US chce mít na AMPV. A nebo taky ne... Ten projekt je v začátku tak uvidíme co kde nakonec bude.Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      11:02 07.06.2023

      Bradley a AMPV sdílí součástkovou základnu, mají stejný pojezd, powerpack atd., proto se také označuje jako Bradley bez věže. Problematiku náhrady M113 lze vysledovat až do 80. ...Zobrazit celý příspěvek

      Bradley a AMPV sdílí součástkovou základnu, mají stejný pojezd, powerpack atd., proto se také označuje jako Bradley bez věže.
      Problematiku náhrady M113 lze vysledovat až do 80. let., kdy byl vybrán M2 jako bojový prostředek mechanizované pěchoty. Jenomže už tehdy se počítalo s tím, že bude jenom dočasné řešení, stejně jako tank M1. Proto M1 i M2 mají zavedeno jenom minimum podpůrných verzí. V 90. letech měla být vyvinuta nová střední a těžká platforma, na které by se jako první postavily chybějící podpůrné verze pásových vozidel a jako poslední by vzniklo nové bvp a tank. Jenomže přišel pád východní bloku, změna bezpečnostní situace, která se promítla do programu FCS, kde mimochodem pásová sanitka je taky, pak přišla anabáze v Iráku a Afghánistánu, program Ground Combat Vehicle, který se také nerealizoval, takže teď je US Army v situaci, kdy je M113 60 let, M2 40, takže by bylo třeba nahradit obojí, OMFV tady ještě pár let nebude, navíc jich bude potřeba spousta na náhradu M2, takže by se na náhradu M113 či M2 podle pořadí dostalo až někdy v 50. letech. Proto se bere, co je, tedy AMPV, s vidinou provozu roztříštěné pásové platformy ABCT.
      Co si tedy z této anabáze vzít, poptávka po silně chráně ambulanci tady je, dokonce i po POPce, a je třeba ji nakoupit rovnou s bvp.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:02 07.06.2023

      tomas.kotnour: Zatim co ty Bradley se znazi nahradit. Tak zavadi jinou platformu co pouziva cast stejnych dilu. Ale to nic nemeni na tom, ze ty Bradley nahradi. A opet ta technika ...Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour: Zatim co ty Bradley se znazi nahradit. Tak zavadi jinou platformu co pouziva cast stejnych dilu. Ale to nic nemeni na tom, ze ty Bradley nahradi. A opet ta technika bude na jich podvozcich.
      Ze nestihaji vyrobu, to nestihaji ani u tech AMPV. Spoždeni maji obě platformy. Duvod dvou ruznych je klasicky, cena (ani US na to financne nema). On totiz neni technicky problem mit na jeden druh vice soubeznych linek.

      Danik se jen nechce smirit s tim, ze i nejvetsi armady sveta operujici na nekolika svetadilech funguji bez jedne platformy. O tom, ze ty armady na vyzbrojovani davaji nekolikrat vice.

      Danik: Opet...
      Abyste mohl o neco prijit napred to musite mit.
      ACR nedisponuje zadnym CV90 pro zajisteni. Zajisteni ambulance delaji na klasickem BVP. Tomu odpovida jak odolnost, tak pruchodnost (tam to musi byt jako zraneny sranada)

      Nelze, tedy prijit o neco co nemam.
      Zatim co vy tu bojujete, za pasove CV90 pro stani na cvicaku. Protoze, ve valce to bude...

      Zajimave, ze puvodne ho meli nechat umrit na miste.
      Ted zase dle vas jsou potreba bojive verze v boji... pritom cesta par km zpet neni na 2h. Tam si ho vyzvedne uz dedikovane vozidlo.
      Pokud se baviem o prijedu pasove verze na bojisti bez kryti, tak najednou nezalezi na ochrane, a ti zraneni, personal, vozidlo jsou postradatelni? (Zajimavy myslenokovy posun)
      Tu dvou hodinou cestu snad ani nekomentuji. To tam jako najednou muzou kluci byt bez zajisteni pasoveho odvozu?
      Kdyz to nekdo, nekolik koupi, tak umrou...

      Opet zcela rozdilny nazor..
      Kdyz se ma koupti CV90 ambulance, tak je to zivotni nutnost (zalezi na kazdem).
      Ve chvily kdy se resi nedostatek bojovych verzi, tak je to valka a lidi umiraji...
      Nekdy by me zajimala statistika umrti vojaku pri utoku bez kryti BVP, vs statistika umrti diky absenci tezke ambulance.


      Takze to, ze to tak drtiva vetsina armad nema, neni argument. Madarsko to tak mit bude.
      US.. .kdyby jsme meli jen Ot64, a prechazelo se na BVP2 ambulanci. S tim, ze bojove jenotky dostanou CV90 by to odpovidalo stavu v US.
      Ano, nakou dobu budou mit AMPV+Bradley. Ale je to ciste problem pomale nahrady Bradley. Viz. Tomas.

      Jak, ze nemame... co pak jsou tu Ot64/BVP/Pandur.. to +- odpovida stavu v US. Jediny problem je, ze to nevyhovuje vasi teorii.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:18 07.06.2023

      @jirosi "Danik se jen nechce smirit s tim, ze i nejvetsi armady sveta operujici na nekolika svetadilech funguji bez jedne platformy. O tom, ze ty armady na vyzbrojovani davaji ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      "Danik se jen nechce smirit s tim, ze i nejvetsi armady sveta operujici na nekolika svetadilech funguji bez jedne platformy. O tom, ze ty armady na vyzbrojovani davaji nekolikrat vice."

      Bože a dost.... o čem se tu vůbec hádáte, když nezvládáte ani základy? Právěže velká armáda Vám umožňuje využívat více platforem... AČR když si bude užívat 3 pásové platformy a 5 kolových tak při své velikosti hodně rychle ostrouhá...

      "Abyste mohl o neco prijit napred to musite mit.
      ACR nedisponuje zadnym CV90 pro zajisteni. Zajisteni ambulance delaji na klasickem BVP. Tomu odpovida jak odolnost, tak pruchodnost (tam to musi byt jako zraneny sranada)"

      Máme PBVP, máme POV-Zdr... Ty CV-90 pro zajištění oblasti, budou ty bojovky na té čáře... Ty bojovky bojují, sanita tam kde je třeba i na pásech evakuuje... Tečka.

      "Ted zase dle vas jsou potreba bojive verze v boji... pritom cesta par km zpet neni na 2h."

      haha řekla praxe... zvlášť když těch raněných bude víc a budou dále přibývat, takže sanity vozí, PBVP bojují... Snad už teď konečně chápete jak to funguje...

      "Pokud se baviem o prijedu pasove verze na bojisti bez kryti, tak najednou nezalezi na ochrane, a ti zraneni, personal, vozidlo jsou postradatelni? (Zajimavy myslenokovy posun)
      Tu dvou hodinou cestu snad ani nekomentuji. To tam jako najednou muzou kluci byt bez zajisteni pasoveho odvozu?
      Kdyz to nekdo, nekolik koupi, tak umrou..."

      WTF... PBVP bojují, zatímco ambulance řeší odsun... Proboha... Tu dvouhodinovou cestu si klidně nekomentujte. Opět praxe se Vám dál směje (nebo je nasraná, spíš obojí). Ona ta ambulance nebude 2 hodiny na čáře, ale lítá co nejblíže k čáře a zpátky...

      Jestli chcete dělat sanity z BVP-2, tak nevím co mám použít, aby to nebyla urážka. Jste normální? :-D OT-64 a Pandur jsou kola... Zase jsme u toho, že sanita z CV-90 je nejlepší a nejlehčí možnost jak mít adekvátní pásový prostředek MEDEVAC...

      Moje teorie není teorie, ale praxe, zatímco vy se tu snažíte vymyslet z prdu kuličku, ale stále Vám to moc nejde...Skrýt celý příspěvek

   • juko
    22:31 05.06.2023

    A nestacilo by pasove BvS 10? Namiesto 40 tonovej sanitky

    A nestacilo by pasove BvS 10? Namiesto 40 tonovej sanitky

    • Danik
     00:23 06.06.2023

     A jakoupak má to BvS10 balistickou odolnost a vnitřní prostor...

     A jéje...

     A jakoupak má to BvS10 balistickou odolnost a vnitřní prostor...

     A jéje...

     • juko
      01:15 06.06.2023

      Niesom vojak ani zamestnanec ministerstva, len nahlas provokativne spekulujuci amater ktoreho zaujima nazor profikov ktorych vas tu je vela. Nejdem a nechcem sa hadat, len ma ...Zobrazit celý příspěvek

      Niesom vojak ani zamestnanec ministerstva, len nahlas provokativne spekulujuci amater ktoreho zaujima nazor profikov ktorych vas tu je vela. Nejdem a nechcem sa hadat, len ma zaujimal dovod a ten je iste velmi dobry inac by armada taku verziu nezakupila.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:18 06.06.2023

      Balisticka odolnost u sanitky, jako u vyprostovaku, atd. Neni srovnatelna z BVP verzi.

      Balisticka odolnost u sanitky, jako u vyprostovaku, atd. Neni srovnatelna z BVP verzi.

     • Scotty
      07:54 06.06.2023

      To jste vzal kde?

      To jste vzal kde?

     • Danik
      11:08 06.06.2023

      @jirosi

      Prosím? Na to jste přišel kde?

      @jirosi

      Prosím? Na to jste přišel kde?

     • Jirosi
      13:03 06.06.2023

      Tak se vratte do fyziky pro zakladni skolu.

      Tak se vratte do fyziky pro zakladni skolu.

     • Jirosi
      18:54 06.06.2023

      Takový hezký příklad... BERGEPANZER 3 - to jako podle vas ma ta nadstavba stejnou odolnost jako vez/predek klasicke L2 verze? Ve skutečnosti to bude maximálně na úrovni boční ...Zobrazit celý příspěvek

      Takový hezký příklad...
      BERGEPANZER 3 - to jako podle vas ma ta nadstavba stejnou odolnost jako vez/predek klasicke L2 verze?

      Ve skutečnosti to bude maximálně na úrovni boční ochrany.

      Tady mate obrazek i z pohledu ze vnitr. Opravdu dle vas tam je skoro mert RHAe.
      https://www.mns-militaerfotogr...

      Ale pocitam, ze to byla urcite cestna vyjimka. Vsechny ostatni to maji ok..Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:25 06.06.2023

      @jirosi Ono jaksi záleží příklad od případu. Tanky jsou trochu samostatná kategorie, tam se u ARV a ARRV kvůli váze musí ta struktura překopat, aby se mohla integrovat výbava ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ono jaksi záleží příklad od případu. Tanky jsou trochu samostatná kategorie, tam se u ARV a ARRV kvůli váze musí ta struktura překopat, aby se mohla integrovat výbava adekvátní na manipulaci s váhou tanků. I tak ale ty mašiny jsou balisticky odolné zhruba na úrovni PBVP těch armád. Viz třeba britský ARRV

      U zbytku pak záleží na řešení a opět typu.

      Třeba ASCOD ARV

      https://www.joint-forces.com/w...

      Případně ambulance M113 je v podstatě pořád ta samá M113, jen překopaný vnitřek. Jak říkám záleží na typu, jeho architektuře a tudíž pak rozsahu a druhu nutných úprav na danou verzi. Dalším příkladem budiž AMB-S, které má mít dle výrobce stejnou ochranu jako BVP-1.

      Počkejme si a uvidíme

      Takže pak záleží jak bude vypadat provedená ambulance CV-90Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:30 06.06.2023

      Ze předu může mít nástavba stejnou odolnost jako předek ranějších verzí Leopardu 2 ze které tohle vozidlo vychází. Proč by nemohlo? Stejně tak u BVP.

      Ze předu může mít nástavba stejnou odolnost jako předek ranějších verzí Leopardu 2 ze které tohle vozidlo vychází. Proč by nemohlo? Stejně tak u BVP.

     • Jirosi
      07:24 07.06.2023

      Scotty: Takze, dle vas mel L2 predni plat o odolnosti cca 20mm pod 45° uhlem? (Jako vazne?) Danik: "Viz třeba britský ARRV" To vozidlo opet nema celni odolnost tanku, ze kteho ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Takze, dle vas mel L2 predni plat o odolnosti cca 20mm pod 45° uhlem? (Jako vazne?)

      Danik: "Viz třeba britský ARRV"
      To vozidlo opet nema celni odolnost tanku, ze kteho vzniklo.

      M113 A ma stejnou odolnost... jasne zadna, zustala zadna.
      BVP-1 opet ten sami problem.

      Ale vy odmitate to, ze ta verze ma nizsi odolnost. A argumentujete, verzemi co maji spise zadnou BVP1/M113..

      Tady se bavime o potrebe odolnosti jako u toho ASCOD. Coz, je proste vyjimka. Nez, standarni nadstavba. Pritom ta nadtavba trpi vyuzitelnosti (zadne hloubici rameno).
      Ps: Exisruje ASCOD ambulace? Pritom dalsi destiky let stara platforma.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:43 07.06.2023

      @jirosi Takže platí co jsem psal... Je to případ o případu. ASCOD současné generace vznikl teprve nějakých 9 let zpátky a zatím žádný uživatel co by ho užíval ve velkém měřítku, ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Takže platí co jsem psal... Je to případ o případu. ASCOD současné generace vznikl teprve nějakých 9 let zpátky a zatím žádný uživatel co by ho užíval ve velkém měřítku, kromě dvou speciálů, Ajax a Sabrah. Přesto pořád vznikají nové specializované verze. Nevím kde jste vzal ty desítky let.

      Už mi konečně vysvětlíte ten Lynx?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:18 07.06.2023

      ASCOD se vyrabi do 90.let. to je 30 let... sanitn verze neni. Netvrdil jsem, ze nemuze existovat stat co objedna ambilanci. V prikladu Madarska matecpravdu to objednalo i tuhle ...Zobrazit celý příspěvek

      ASCOD se vyrabi do 90.let. to je 30 let... sanitn verze neni.

      Netvrdil jsem, ze nemuze existovat stat co objedna ambilanci. V prikladu Madarska matecpravdu to objednalo i tuhle verzi lynxe. Ale to je prvni, a asi posledni prikald(pak uz asi jen CZ/Sk). Jak to delaji ty ostani vojesky zdatnejsi armady jste zatim odmitl vyscetlit.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:25 07.06.2023

      @jirosi Ascod 2 je tu od 2014 cca... Ale pohoda. Ta vizualizace byla australských verzí....v rámci projektu LAND 400 phase 3... Austrálie doteď užívá pouze M113 (podobně jako ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Ascod 2 je tu od 2014 cca... Ale pohoda.

      Ta vizualizace byla australských verzí....v rámci projektu LAND 400 phase 3... Austrálie doteď užívá pouze M113 (podobně jako donedávna IDF, která stále ve velké míře M113 užívá, jak říkám, až bude více Namerů, bude i zdravotnická verze... Namer je "těžké APC", jelikož je to nové APC...), ano Australané doteď měli M113, včetně ambulantních verzí a všechny M113 vyřadí... Takže potřebují... tamtadadá... :-) ambulantní verzi. Austrálie je menší armáda. Nechce provozovat dvě pásové platformy, tak to všechno dá na jednu (jako maďarsko, AČR, donedávna IDF co to zase za chvilku bude mít zpátky) a má vystaráno.

      Ale hádám, že IDF a ADF jsou neschopné armády....

      Vykašlete se na to.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:35 08.06.2023

      Danik: Spanelsko si objednalo prvni ASCOD v roce 1996, Rakousko 1999, UK 2010 zacina vyvoj Ajaxu. Danik: Obe armady pouzivaji lehci verzi. Tedy co tvrdim ja. Vy samozdrejem ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Spanelsko si objednalo prvni ASCOD v roce 1996, Rakousko 1999, UK 2010 zacina vyvoj Ajaxu.

      Danik: Obe armady pouzivaji lehci verzi. Tedy co tvrdim ja.

      Vy samozdrejem tvridte, ze se to mozna nekdy zmeni. Mozna ano, ale zatim plati co jsem napsal ja (vy stale odmitate). Pritom ani jedna z tech armad nedela prednostne sanitni, pred bojovou verzi.

      IDF spise resi jak vubec mit dost NAMER pro bojove jednotky.

      Australii verim, ze jednou na novou platformu opravud prejde. Takze, to budete mit uz druhy stat.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:07 08.06.2023

      Je Ascod 1 a jeho subverze, tedy Pizzaro a Ulan a pak je Ascod 2, tedy nová generace na které je nyní budován Ajax (zatím jen průzkumná verze, ale už se chystají i podpůrné, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

      Je Ascod 1 a jeho subverze, tedy Pizzaro a Ulan a pak je Ascod 2, tedy nová generace na které je nyní budován Ajax (zatím jen průzkumná verze, ale už se chystají i podpůrné, včetně třeba APC pro ženisty), nebo Sabrah, což je jen lehký tank.

      Co se Rakušanů týče, ti vedle Ulanu mají ještě své domácí starší APC Saurer, samozřejmě i ve zdravotnické verzi. Ale Rakousko není zrovna armáda hodná následování.

      A pak je tu Španělsko, co kvůli nedostatku financí testuje ARV pro své Pizzara teprve teď... Je to již postavené na Ascodu 2...

      Lepší přístup je ten AČR, která vzhledem k tomu že vyřazuje všechny staré PBVP a jejich podpůrné verze, kvůli tomu že jsou již prostě hotové... Tak to bere rovnou všechno najednou, aby byla nižší jednotková cena a nemuselo se to pak po kouscích náročné dokupavat. Tedy ten samý přístup co volí ti Australané například.

      Jinak jak jste sám napsal. První přijdou PBVP a sanity jako poslední. Tohle je to "upřednostňování"? Tak to pak jo...

      A ano, IDF postupně prezbronuje na Namer, což jsem psal, takže zdravotnické verze časem také přijdou...

      AČR jedním podpisem vyřeší všechny potřeby pásových verzí pro 7 mech. brigádu. Stále nechápu kde je problém...Skrýt celý příspěvek

 • meyla
  16:53 05.06.2023

  Pokud má u nás proběhnout přezbrojení hlavními typy pásové a kolové techniky do konce roku 2030 (tedy za 6 a půl roku) a vezmeme-li v potaz, že za našimi humny probíhá ostrý ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud má u nás proběhnout přezbrojení hlavními typy pásové a kolové techniky do konce roku 2030 (tedy za 6 a půl roku) a vezmeme-li v potaz, že za našimi humny probíhá ostrý vojenský konflikt s rozpínající se imperiální mocí, zajímalo by mne, co na to vojenští stratégové a plánovači. Nemohl by tady někdo dát v samostatném článku dohromady nějaký elaborát, co přesně (jaké geopolitické, obchodní, politické či jiné důvody) nás dostalo do této tragické situace strategické nepřipravenosti a téměř bezbrannosti (to vše po 30 letech budování moderní armády) a hlavně co přesně by se mělo stát, aby se např. po tomto roce už nic podobného neopakovalo?Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   17:01 05.06.2023

   Odpowiedź jest prosta - brak długotrwałego stabilnego finansowania... Brak stabilnego długotrwałego planowania Brak realizacji stopniowej, lecz nieprzerwanej modernizacji ...Zobrazit celý příspěvek

   Odpowiedź jest prosta - brak długotrwałego stabilnego finansowania...
   Brak stabilnego długotrwałego planowania
   Brak realizacji stopniowej, lecz nieprzerwanej modernizacji technicznej...

   Jak widać jest to dominoSkrýt celý příspěvek

   • Tecka
    17:08 05.06.2023

    ..i bieżące zakupy , gdzie Szwedzi są głównymi wygranymi sprzedając schodzącą konstrukcje i dostając pieniądze na nowy projekt bvp. Planowany zakup 70 sztuk mtb , niby lepiej niż ...Zobrazit celý příspěvek

    ..i bieżące zakupy , gdzie Szwedzi są głównymi wygranymi sprzedając schodzącą konstrukcje i dostając pieniądze na nowy projekt bvp. Planowany zakup 70 sztuk mtb , niby lepiej niż 54 , jednak nie wiadomo o co w tym chodzi..Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     00:29 06.06.2023

     ?

     ?

    • Lukas
     13:17 06.06.2023

     Akurat wybór CV90 jest racjonalny. 1. Konstrukcja jest dojrzała - co oznacza redukcje "ryzyka technicznego" - i związanych z tym terminów i kosztów. (Patrz Ajax) 2. Konstrukcja ma ...Zobrazit celý příspěvek

     Akurat wybór CV90 jest racjonalny.
     1. Konstrukcja jest dojrzała - co oznacza redukcje "ryzyka technicznego" - i związanych z tym terminów i kosztów. (Patrz Ajax)
     2. Konstrukcja ma pewne "cechy" wyróżniające od reszty konkurencji
     - silnik SCANIA - zamiast MTU
     - mniejsze gabaryty - transport kolejowy

     Być może - Szwedzi oferują też lepsze tempo dostaw. (niż GDLS czy RLS)

     To, że realna współpraca przemysłowa będzie ograniczona - cóż...
     Skala daje efekt.
     Montaż w VOP daje szanse na kompleksowy serwis maszyn... To więcej niż samo "spawanie skorup".
     By móc mówić o realnej budowie zamówienie musiałby być zdecydowanie większe...
     A i tak wiele komponentów - na przykład power-pack byłby z importuSkrýt celý příspěvek

     • Tecka
      17:53 06.06.2023

      Pozwolę się nie zgodzić., owszem dojrzała na tu i teraz ,nie w perspektywie następnych 30 lat, conajmniej tyle lat będzie służyć w Czeskiej armii. Owszem gratulować trzeba po ...Zobrazit celý příspěvek

      Pozwolę się nie zgodzić., owszem dojrzała na tu i teraz ,nie w perspektywie następnych 30 lat, conajmniej tyle lat będzie służyć w Czeskiej armii. Owszem gratulować trzeba po dekadzie epopeji ..Ograniczenia konstrukcji przełożą się na modernizacje, którą i tak bedą kontrolować Szwedzi. Lepszym i perspektywicznym wyborem byłby Lynx , pomimo problemów z chłodzeniem napędu, sprawa do rozwiązania jak wiele w nowej konstrukcji . Przy masie pojazdu 38 ton, można obecnie zaprojektować bardziej wydajną platformę z wiekszą ilością miejsca , odpornością na miny co jest kluczowe w przypadku bvp . Itd
      Wielkość zamówienia powinna być liczona X2 Cz-Slov , niestety ..co jest całkowicie kuriozalne, obie strony dla własnego dobra ,nie potrafiły się zsynchronizować .
      W tym wypadku..na własne życzenie , import będzie prawie całkowity.
      A mogło być całkiem inaczej. No coż, Cv90 bardzo dobry pojazd ,bez perspektyw rozwojowych.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      18:31 06.06.2023

      @tecka "owszem dojrzała na tu i teraz ,nie w perspektywie następnych 30 lat," Zajímavé o kolika strojích se toto říkalo a jak nakonec svůj čas co se relevance týče překročili. ...Zobrazit celý příspěvek

      @tecka

      "owszem dojrzała na tu i teraz ,nie w perspektywie następnych 30 lat,"

      Zajímavé o kolika strojích se toto říkalo a jak nakonec svůj čas co se relevance týče překročili. Dobrý příklad budiž Abrams, AH-64, F-16 atd. CV-90 je mladší než tyto vypsané stroje. I CV-90 zdá se býti nadčasovou konstrukcí, vzhledem k tomu jak dobře si v testech vedlo a to se účastnil typ se starší věží, nikoliv s novou D-series.

      "Ograniczenia konstrukcji przełożą się na modernizacje, którą i tak bedą kontrolować Szwedzi."

      Zatím jsme u verze Mk.IV, jsem zvědavý jakou verzi AČR při MLU za cca 15 let od dodání chytí. Stále po MLU je zcela reálné, že to bude adekvátní a srovnatelný stroj s těmi, jež budou v Evropě 2045. Modernizaci budou kontrolovat Švédi, ovšem jestliže stále platí battlelab a jsou zde navíc licence, ČR bude mít "místo u stolu". Je to podobný stav jako v případě Lynx. Tam by co se modernizace týče měli hlavní slovo Němci a je naivní si myslet něco jiného. To, že nebyl vybrán ASCOD, inu díkybohu. Když se bavíme o Lynxu tam si hodně urvalo Maďarsko, které si ovšem nyní také vychytá dětské nemoci. Je to samozřejmě novější stroj, který však zatím nepřinesl žádný zlomový posun co vývoje IFV týče a vyšší rezerva hmotnosti je zase vykoupena většími rozměry vozidla, jež jsou jistou nevýhodou.

      "Wielkość zamówienia powinna być liczona X2 Cz-Slov , niestety ..co jest całkowicie kuriozalne, obie strony dla własnego dobra ,nie potrafiły się zsynchronizować"

      Inu obě armády pořizovaly vozidla pro svou současnou strukturu a potřeby. Synchronizace nákupu proběhla, což se promítlo do nižší jednotkové ceny. Nebyl důvod ani peníze kupovat dvojnásobek potřebných strojů a pochybuji, že i této alternativě by bylo BAE ochotno nechat nás si většinu vozidel dělat doma.

      "W tym wypadku..na własne życzenie , import będzie prawie całkowity.
      A mogło być całkiem inaczej. No coż, Cv90 bardzo dobry pojazd ,bez perspektyw rozwojowych."

      Tak zatím je v případě ČR podepsáno 5 firem, kontakt navázán s 30. Budou se zde vyrábět věže, kabeláž, optické systémy (MEOPTA se zaháčkovala jako jediný výrobce UTAAS pro všechny uživatele CV-90) a další subsystémy. Následnou kompletaci bude provádět VOP. Plus je zde podíl na vývoji dalších verzí a ČR si bude sama vyvíjet vlastní specializované verze jako POV-DP a POV-Zdr díky licenci. Nebylo moc reálné počítat s něčím větším, jelikož takto se na těch 40% dosáhne (a možná přesáhne) a BAE už by tu bylo silně proti sobě, kdyby poskytlo více. To už by nás to rovnou mohli nechat dělat celé. CV-90 je velmi dobré vozidlo, co stále má nějaký modernizační potenciál a provozní život před sebou.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:28 05.06.2023

   Myslím že nikdo nemusí sepisovat elaboráty na to že projekt PBVP má kvůli nejrůznějším průtahům skluz tři roky. Třeba u tanků to byla zese otázka peněz. Proto se nechali T-72M4CZ ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že nikdo nemusí sepisovat elaboráty na to že projekt PBVP má kvůli nejrůznějším průtahům skluz tři roky. Třeba u tanků to byla zese otázka peněz. Proto se nechali T-72M4CZ projít velkou opravou/zhodnocením aby byli schopné sloužit minimálně do roku 2030.Skrýt celý příspěvek

  • Sabuk
   17:39 05.06.2023

   MO byla vždy popelka z rozpočtem 1-1.3% HDP. Tedy to stejné co dávali ostatní státy EU. Vyjma GB, Francie, Řecka a Polska. Vzhledem k nízkému HDP oproti západním zemím to je ...Zobrazit celý příspěvek

   MO byla vždy popelka z rozpočtem 1-1.3% HDP. Tedy to stejné co dávali ostatní státy EU. Vyjma GB, Francie, Řecka a Polska.
   Vzhledem k nízkému HDP oproti západním zemím to je nomínalně mnohem méně. Nebyly tedy peníze na novou výzbroj.Skrýt celý příspěvek

  • Jecchuss
   23:36 05.06.2023

   V reálu k tomu ještě tak 3-6 let přihoďte. A bůhví jestli vůbec...

   V reálu k tomu ještě tak 3-6 let přihoďte. A bůhví jestli vůbec...

 • Lukas
  14:45 05.06.2023

  Cóż Liczba 141 BPVP i 31 BPV-V jest "dziwna" Gdyby było np 144 BPBP i 27 BPV-V to mamy 3 bataliony w składzie kompania dowodzenia: - pluton dowodzenia 1x BPV-V - pluton ...Zobrazit celý příspěvek

  Cóż
  Liczba 141 BPVP i 31 BPV-V jest "dziwna"

  Gdyby było np 144 BPBP i 27 BPV-V to mamy 3 bataliony w składzie

  kompania dowodzenia:
  - pluton dowodzenia 1x BPV-V
  - pluton rozpoznania 3 BPV-Pz

  4x kompanie zmechanizowane:
  pluton dowodzenia - 2x BPV-V
  3x pluton zmechanizowany (po 4 PBVP)
  + pluton zabezpieczenia - POV-V (+ ciężarówki)

  kompania wsparcia (moździerzy)
  - moździerze 120 (nie wiem jakie - ale nie na CV90)
  - pluton rozpoznania artyleryjskiego (4x POV-DP)
  POV DP teoretycznie mogą też trafić do kompani zmechanizowanej- po 1 na każdą kompanie. Kwestia "doktryny"

  kompania logistyczna:
  - pluton ewakuacji 4x POV ZDr
  - pluton remontowy - 1 POV-V

  Pozostałe pojazdy:
  9 PBV-Pz - kompania rozpoznawcza (brygady)
  4x POV-ZDr - - kompania medyczna (brygady)

  Nie wiem jaki typ pojazdu kryje się w POV-Ž
  - transporter rozpoznania inżynieryjnego?
  - czołg saperski (maszyna to robót saperskich)

  Jeśli transporter do rozpoznania inżynieryjnego - to każdy batalion powinien mieć przynajmniej 1 wóz + brygada własne.
  A być może kilka pojazdów trafi do batalionów inżynieryjnych.Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  13:47 05.06.2023

  Njn, zas bez munice škoda, že rovnou do balíčku nedali něco navíc za 2-3 mld v té ceně by se to ztratilo a bylo by to lepší.

  Njn, zas bez munice škoda, že rovnou do balíčku nedali něco navíc za 2-3 mld v té ceně by se to ztratilo a bylo by to lepší.

  • Scotty
   15:05 05.06.2023

   Můžou tři (nebo i víc) miliard rozložit do těch 7 let kdy budou probíhat dodávky. Nicméně pozitivní je že krom rušiček IED a dvou druhů maskovacích sítí zůstala konfigurace vozidle ...Zobrazit celý příspěvek

   Můžou tři (nebo i víc) miliard rozložit do těch 7 let kdy budou probíhat dodávky.
   Nicméně pozitivní je že krom rušiček IED a dvou druhů maskovacích sítí zůstala konfigurace vozidle stejná jak byla požadovaná.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    15:13 05.06.2023

    Tak ty rušičky se koupí, jen už nebudou pro každé vozidlo. Každé vozidlo bude mít multispektrální síť ve variantě lesní (zimní a horská padá), což je lepší než u Pandurů, kde se ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ty rušičky se koupí, jen už nebudou pro každé vozidlo.

    Každé vozidlo bude mít multispektrální síť ve variantě lesní (zimní a horská padá), což je lepší než u Pandurů, kde se původně taky měly koupit 3 a nakonec se nevzala ani jedna...Skrýt celý příspěvek

   • Malarkey
    21:04 05.06.2023

    Ty sítě lze v případě potřeby také asi poměrně rychle sehnat, to je to nejmenší.
    Horší to bude s kanónem jestli se za 15-20 let zjistí, že 30 mm je málo.

    Ty sítě lze v případě potřeby také asi poměrně rychle sehnat, to je to nejmenší.
    Horší to bude s kanónem jestli se za 15-20 let zjistí, že 30 mm je málo.

    • J4KU8
     03:58 06.06.2023

     Jeden z důvodů proč existuje MLU. Určitě se v rámci MLU nechá vyměnit věž, kdy nová bude mít například 50mm

     Jeden z důvodů proč existuje MLU. Určitě se v rámci MLU nechá vyměnit věž, kdy nová bude mít například 50mm

    • Mejla
     14:59 06.06.2023

     Tak ta třicítka se nechá poměrně snadno předělat na 40 mm. Takže zase takový problém to není.

     Tak ta třicítka se nechá poměrně snadno předělat na 40 mm. Takže zase takový problém to není.

     • Jirosi
      18:55 06.06.2023

      To sice jde. Ale to by na to nekdy, nekdo musel uvolnit penize.

      To sice jde. Ale to by na to nekdy, nekdo musel uvolnit penize.

 • Jirosi
  13:38 05.06.2023

  Mohl jste pridat otazku ohledne servisu techto vozidel. Zda bude plne v rezii VOP. Nebo zda budou i jine casti nez korba, ktere budou opravovat mimo CR. Pripadne se dotazat ...Zobrazit celý příspěvek

  Mohl jste pridat otazku ohledne servisu techto vozidel. Zda bude plne v rezii VOP.
  Nebo zda budou i jine casti nez korba, ktere budou opravovat mimo CR.

  Pripadne se dotazat na kapacity vyrobce pro tuto cinnost. Kdyz v Evrope mame stovky (tisice ks), a vyrobce si ponechava schopnost opravy korby.

  Ciste si zaspekuluji, ale jejich kapacity pro opravy budou totalne podimenzovane (jednotky ks). Vetsin zarizeni by se musela odstavit z vyroby novych ks.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  11:54 05.06.2023

  K té struktuře. Můj odhad Má teda být 4ková západní struktura. Což znamená 3x12 prapor x 3 = 108 bojových plus rota u 73 tpr to máme 108 +12, takže 120 kusů pro tabulky PBVP. ...Zobrazit celý příspěvek

  K té struktuře. Můj odhad

  Má teda být 4ková západní struktura. Což znamená 3x12 prapor x 3 = 108 bojových plus rota u 73 tpr to máme 108 +12, takže 120 kusů pro tabulky PBVP. Plus Vyškov tak dva kusy a zbylých 19 budou rezervy.

  Tedy 3 čety o 4 PBVP na rotu. A 3 roty v praporu. Plus dva velitelské na každou rotu a možná další dva na velitelství praporu

  PBVP nám teda sedí a AZ budou hoblovat kusy profíků, s tím, že pokud bude válka tak se může splácnout další rota z AZ díky té náhradní technice.

  Takže aby jsme se dobrali toho praporu. 36 kusů (plus 5-6 ks rezerva) PBVP, pak nějakých 6-8 ks velitelských (každá rota o dvou, plus možná dva pro velení praporu). To máme tabulkových 42-44. No a pak řekněme 4 průzkumné, 2-4 zdravotnické, 2-3 ženijní, 2-3 vyprošťovací a 2-3 dělostřelecké pozorovatelny.

  Plus nezapomínejme ještě na těch 29 kusů dílenských vozidel co budou na podvozku 8x8Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:03 05.06.2023

   Je také třeba počítat s tím že rota u tankového praporu zanikne po dodání nových tanků.
   Dělostřelecké pozorovatelny půjdou s největší pravděpodobností do Jinců.

   Je také třeba počítat s tím že rota u tankového praporu zanikne po dodání nových tanků.
   Dělostřelecké pozorovatelny půjdou s největší pravděpodobností do Jinců.

   • toustr
    13:34 05.06.2023

    Podle vyjádření MO to tak asi nevypadá. BVP v Přáslavicích asi zůstanou, pokud opravdu počítají s vybudováním nového zázemí. Čas ukáže

    Podle vyjádření MO to tak asi nevypadá. BVP v Přáslavicích asi zůstanou, pokud opravdu počítají s vybudováním nového zázemí. Čas ukáže

    • Scotty
     13:37 05.06.2023

     V Přáslavicích je 72. mechanizovaný prapor.
     Pokud se koupí ten počet tanků který je dnes prezentován, tak téměř jistě nezůstane.

     V Přáslavicích je 72. mechanizovaný prapor.
     Pokud se koupí ten počet tanků který je dnes prezentován, tak téměř jistě nezůstane.

     • toustr
      13:42 05.06.2023

      Má chyba, úplně jsem na 72. zapomněl, hlava děravá si ani nevzpomene :)

      Má chyba, úplně jsem na 72. zapomněl, hlava děravá si ani nevzpomene :)

     • Scotty
      15:26 05.06.2023

      Hlavne je v Přáslavicích dost místa na budování prakticky čehokoli.
      Ve Vyškově bude postavená nová hala/budova pro výcvik na CV90.

      Hlavne je v Přáslavicích dost místa na budování prakticky čehokoli.
      Ve Vyškově bude postavená nová hala/budova pro výcvik na CV90.

   • Danik
    14:38 05.06.2023

    Už bylo to, že mech. rota u 73. tpr končí někde komunikováno? Co se DP verzí týče, je otázka jestli do Jinců půjdou pásové platformy, když už mají, PODTEO a vyvíjí se REKO, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Už bylo to, že mech. rota u 73. tpr končí někde komunikováno? Co se DP verzí týče, je otázka jestli do Jinců půjdou pásové platformy, když už mají, PODTEO a vyvíjí se REKO, tedy všechno kola, plus MKPP. Mají sice i IVECO-Pz, ale přeci jen to do struktury 13. dp sedí více než pásové CV-90

    Jestli spíše není pravděpodobnější, že děl. návodčí budou přímo pod praporním elementem C4ISTAR (s tím, že třeba kvalifikaci získají u 13. dp) a tak oni i technika budou přímo organickou součástí mech. praporu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:14 05.06.2023

     Pokud se koupí ohlášený počet tanků znamaná to plný "německý" tankový prapor tj. 58 MBT. V něm žádná pěchota není. Do Jinců DP přavděpodobně půjde jako přímá náhrada LOS a možná i ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud se koupí ohlášený počet tanků znamaná to plný "německý" tankový prapor tj. 58 MBT. V něm žádná pěchota není.
     Do Jinců DP přavděpodobně půjde jako přímá náhrada LOS a možná i Sněžky. Navíc je snada soustřeďovat techniku pro dělostřelce u jejich pluku.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:27 05.06.2023

      Ano sice budou koupeny tanky pro západní strukturu, ovšem bude jich i s 2A4 dost na "českou posílenou o 4 rotách jelikož rota AZ má nyní 5 čet.

      Zbytek dává smysl souhlas.

      Ano sice budou koupeny tanky pro západní strukturu, ovšem bude jich i s 2A4 dost na "českou posílenou o 4 rotách jelikož rota AZ má nyní 5 čet.

      Zbytek dává smysl souhlas.

     • Scotty
      20:07 05.06.2023

      Němci namají takový systém AZ. Takže jejich struktura s tím samozřejmě nepočítá. Ovšem i struktura AZ se bude muset přizpůsobit západnímu tanku. Tedy každá posádka bude plus jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      Němci namají takový systém AZ. Takže jejich struktura s tím samozřejmě nepočítá. Ovšem i struktura AZ se bude muset přizpůsobit západnímu tanku. Tedy každá posádka bude plus jeden voják a rota bude mít dva velitelské tanky. Atd.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:08 05.06.2023

      @Scotty Tak o tom žádná, myslím to spíš tak, že 73. tpr bude díky rozšířené rotě AZ (a s tím počítají i ty počty 2A8, jelikož 2A4 nestačí) pořád trochu unikát a tudíž může být i ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty

      Tak o tom žádná, myslím to spíš tak, že 73. tpr bude díky rozšířené rotě AZ (a s tím počítají i ty počty 2A8, jelikož 2A4 nestačí) pořád trochu unikát a tudíž může být i unikát kvůli mech. rotě. Ta samozřejmě může být zrušena a personál tak bude převeden k dalším mech. praporům, např. 72 se přímo nabízí.

      S plánovaným počtem Leo2A8 to může dopadnout i tak, že dojde k plánu tak 5 let starému a vznikne další četa AZ, tudíž stávající rota AZ se rozdělí a vzniknou 2 roty AZ. 73. tpr by tak měl 5 rot.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:38 05.06.2023

      S plánovaným počtem asi stěží vznikne víc než jedna rota AZ se svojí technikou. Tedy s dnešními Leo2A4. Pokud se bude opravdu kupovat 58 MBT (jako že víc určitě ne) stečí to přesně ...Zobrazit celý příspěvek

      S plánovaným počtem asi stěží vznikne víc než jedna rota AZ se svojí technikou. Tedy s dnešními Leo2A4.
      Pokud se bude opravdu kupovat 58 MBT (jako že víc určitě ne) stečí to přesně na tankový prapor s obvyklou strukturou. Pochybuji že nové tanky dostanou přímo zálohy. To se spíš budou cvičit na technice profesionálů aby byli schopní doplnit jejich stav případně nahrazovat ztráty.
      Co se týče té mechanizované roty, tak minimálně posádky BVP by šly bez problému přeškolit na posádky tanků.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:27 06.06.2023

      Tak plánuje se nakoupit nějakých 58 či kolik přímo Leo2A8 Profi roty potřebují 3x14 + 2 na velení praporu. To máme 44 tanků. Rota AZ už sice má (bude mít) 14 Leo2A4, ale ty zase ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak plánuje se nakoupit nějakých 58 či kolik přímo Leo2A8

      Profi roty potřebují 3x14 + 2 na velení praporu. To máme 44 tanků. Rota AZ už sice má (bude mít) 14 Leo2A4, ale ty zase nestačí na její o dvě čety posílenou strukturu a stále bude zbývat 14 tanků.Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    15:05 05.06.2023

    Přesně tak, pokud nakoupí tolik Leopardu co tvrdí, tak žádná BVP u Tankoveho praporu určitě nebudou.

    Přesně tak, pokud nakoupí tolik Leopardu co tvrdí, tak žádná BVP u Tankoveho praporu určitě nebudou.

  • Jaroslav Dolejška
   18:12 06.06.2023

   Ten odhad struktury , by byl podobný jako u Danik (rota, 3 čety, 4 družstva 12BVP), jen je ještě vyčleněná rota ochrany v rámci 7.BÚU u ženistů v Bechyni na BVP-2, a tu by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten odhad struktury , by byl podobný jako u Danik (rota, 3 čety, 4 družstva 12BVP), jen je ještě vyčleněná rota ochrany v rámci 7.BÚU u ženistů v Bechyni na BVP-2, a tu by bylo účelné přebrojit. A do budoucna počítat reálně i s PVO. No a AZ, to je velmi smutný příběh. Prostě jen na doplnění ztrát po kusech a jako pretoriánská garda, nejspíš na TATRÁCH. Pokud jsem si vědom situace kolem a beru to vážně, tak kupuji i techniku pro záložní jednotky a vyzbrojuji je, ne že větší čast čeká na vyřazené BRENY 1 a Phantomy, nic víc.... Polsko kupuje pro všechny, my ani tatry, hilluxy, kuchyně, prostě nic.... Pokud něco neposkytne útvar, tak nic není...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:39 06.06.2023

    Spíš je otázka jestli tu rotu ochrany spíš nepřezbrojí na LOV. Ono dnes by stejně větší část záložníků od bojových praporů povolali na doplnění chybějících tabulových míst u ...Zobrazit celý příspěvek

    Spíš je otázka jestli tu rotu ochrany spíš nepřezbrojí na LOV.
    Ono dnes by stejně větší část záložníků od bojových praporů povolali na doplnění chybějících tabulových míst u jejich praporu. V případě vytváření rot AZ s vlastní technikou by se musel rozjet nábor v úplně jiném tempu.
    Minimálně Hiluxy a Tatry by se k AZ dostat měli, ale to se bude týkat spíš krajských rot.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    11:08 07.06.2023

    Jak už psal Scotty. Ty AZka budou spíš doplňovat profi roty, případně pak budou jako záloha bojových ztrát (nebo můžou být ostraha místa velení, či třeba utvořit pěší četu jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak už psal Scotty. Ty AZka budou spíš doplňovat profi roty, případně pak budou jako záloha bojových ztrát (nebo můžou být ostraha místa velení, či třeba utvořit pěší četu jako zálohu na linii atd.)

    Jinak co se AZ pod prapory týče, ty by měli dostat stejnou výbavu jako Profi, takže Breny 2 atd. Zatímco AZ KVV dostanou Breny 805 místo vz.58. Tohle přezbrojení začalo a myslím, že první byla strážní rota KVV BRNO.

    Ty AZ KVV jsou tu paradoxně větší průser než AZ pod prapory, jelikož papírově se má jednat o pěší prapory, ovšem momentálně to jsou spíše roty... navíc žádná PVO, minimety, či PTŘS. Dostávají sice i nové Hilluxy a Tatry Force, ale chybí alespoň lehké obrněné prostředky s RCWS. To by mohly splnit ty LOV 50 až půjdou od 44. lmopr, ale těch také není zrovna dost.

    Zkrátka ten rozvoj AZ KVV by nám při relativně malém financování mohl poskytnout 14 pěších praporů, které když jen trochu dobře vybavíme, máme teritoriální síly cca o velikosti slabší divize.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  10:37 05.06.2023

  Pokud nemají AZ dostat přidělenou techniku, tak jsem za zvědavý na strukturu praporu. Část vozidel by musela jít do NZ. Jinak to nedává smysl.

  Pokud nemají AZ dostat přidělenou techniku, tak jsem za zvědavý na strukturu praporu. Část vozidel by musela jít do NZ. Jinak to nedává smysl.

  • liberal shark
   10:58 05.06.2023

   Skoro to vypadá na 3 "velké" prapory po 4 rotách po 4 četách po 4 vozidlech. Jenom nevím, kde by na to sehnali personál. Nebo někdo konečně zjistil, že je dobré mít rezervu vozidel ...Zobrazit celý příspěvek

   Skoro to vypadá na 3 "velké" prapory po 4 rotách po 4 četách po 4 vozidlech. Jenom nevím, kde by na to sehnali personál. Nebo někdo konečně zjistil, že je dobré mít rezervu vozidel pro nezbytnou rotaci mezi útvary a dílnami plus hrazení případných ztrát.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    11:12 05.06.2023

    Ovšem pokud se budou kopírovat nové pandurové prapory (jako že asi ano) zůstanou 3 roty v praporu.

    Ovšem pokud se budou kopírovat nové pandurové prapory (jako že asi ano) zůstanou 3 roty v praporu.

  • Jan Grohmann
   11:04 05.06.2023

   Strukturu praporu nechtějí zveřejnit. Takže můžeme spekulovat. Tohle jsem z různých rozhovorů pochopil: Jestli má být v rotě 12 bojových BVP. Pro 12 rot to je 144 vozidel. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

   Strukturu praporu nechtějí zveřejnit. Takže můžeme spekulovat.
   Tohle jsem z různých rozhovorů pochopil:
   Jestli má být v rotě 12 bojových BVP. Pro 12 rot to je 144 vozidel. Pokud máme tři prapory, v každé čtyři mechanizované roty. Pokud by bylo jen 11 rot, tak to dává 132 bojových.
   V každé rotě mají být dvě velitelské, to dává 56 BVP. Plus jedno velitele praporu, to dává 57 vozidel.
   Ale "správně" také má být:
   POV-V - po jednom vozidle v rotě.
   PBV-Pz - brigádní průzkumná rota potřebuje minimálně 10 strojů + vozidla pro praporySkrýt celý příspěvek

   • Scotty
    11:27 05.06.2023

    Počet 31 kusů rozhodně nenasvědčuje tomu že by mělo být jen jedno velitelské vozidlo v rotě.
    Prapory potřebují celkově 12 průzkumných vozidel.

    Počet 31 kusů rozhodně nenasvědčuje tomu že by mělo být jen jedno velitelské vozidlo v rotě.
    Prapory potřebují celkově 12 průzkumných vozidel.

 • Splasher
  09:32 05.06.2023

  Takže reálně bude mít pravdu ANOnista Růžička, že VOP bude jen průtokový ohřívač pro dodávku CV-90 a žádné velké know-how v tom nebude. Škoda.:(

  Takže reálně bude mít pravdu ANOnista Růžička, že VOP bude jen průtokový ohřívač pro dodávku CV-90 a žádné velké know-how v tom nebude. Škoda.:(

  • Scotty
   10:24 05.06.2023

   VOP bude dělat montáž vozidel, úpravy střetávajících verzí pro potřeby AČR, vývoj zdravotnické verze plus DP a potom patrně i servis. Ze Švédska patrně přijde jen naprosto holý ...Zobrazit celý příspěvek

   VOP bude dělat montáž vozidel, úpravy střetávajících verzí pro potřeby AČR, vývoj zdravotnické verze plus DP a potom patrně i servis. Ze Švédska patrně přijde jen naprosto holý svařenec.
   O tom že se BAE nechce vzdát postupu svařovaní se mluvilo už předtím. Což je celkem škoda, ale s tím se nedá nic dělat.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:22 05.06.2023

    Tak kdyz nechteji, pak mela jit armada o dum dal. Prece jen CV90 neni zadna horka novinka.

    Tak kdyz nechteji, pak mela jit armada o dum dal. Prece jen CV90 neni zadna horka novinka.

    • Jaroslav Dolejška
     14:35 05.06.2023

     Pancíř a jeho svařování, je zrovna nejunikátnější část technologie, tu nikdo nepouští z ruky. My jsme tuhle schopnost ztratili... zbytek je stavebnice, to zvládne více firem.

     Pancíř a jeho svařování, je zrovna nejunikátnější část technologie, tu nikdo nepouští z ruky. My jsme tuhle schopnost ztratili... zbytek je stavebnice, to zvládne více firem.

     • Jirosi
      15:28 05.06.2023

      Zajimave, ze ostatni ten problem nemely. Soucasne vetsinu ochrany neposkytuje svarovana korba, to je pouze krabicka na kterou, do ktere se vse nasklada.

      Zajimave, ze ostatni ten problem nemely. Soucasne vetsinu ochrany neposkytuje svarovana korba, to je pouze krabicka na kterou, do ktere se vse nasklada.

    • Danik
     14:46 05.06.2023

     To už by nám rovnou mohli i říct jak se dělají motory a vlastně, že oni na to kašlou a ať si to děláme celé sami

     To už by nám rovnou mohli i říct jak se dělají motory a vlastně, že oni na to kašlou a ať si to děláme celé sami

     • Mejla
      14:51 05.06.2023

      U Lynxe i Ascodu se svařováním koreb v ČR problém nebyl. Rheimetall i GDELS byli ochotni nám své know how přepustit. Už kdysi tu, tuším Rase, prorokoval, že v případě výběru CV90 ...Zobrazit celý příspěvek

      U Lynxe i Ascodu se svařováním koreb v ČR problém nebyl. Rheimetall i GDELS byli ochotni nám své know how přepustit. Už kdysi tu, tuším Rase, prorokoval, že v případě výběru CV90 se korby budou vyrábět jen ve Švédku.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:00 05.06.2023

      Protože ASCOD už se bral skoro jako "náš" (díky bohu, že ten se nevzal...) díky napojení na CSG na GDELS a Lynx inu, pro ty to bylo výhodné vzhledem k reálíím průmyslových kapacit ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože ASCOD už se bral skoro jako "náš" (díky bohu, že ten se nevzal...) díky napojení na CSG na GDELS a Lynx inu, pro ty to bylo výhodné vzhledem k reálíím průmyslových kapacit současného německého průmyslu a je to nový stroj, takže tohle bylo další plus aby prorazil.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      15:13 05.06.2023

      Nikdo pořádně neví co Angláni na ASCODU předělávali. Třeba ten náš mohl být v pohodě. A ano, Rheinmetall nasliboval hory doly, aby sehnal na Lynx prvního zákazníka. Kdoví, jak by ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikdo pořádně neví co Angláni na ASCODU předělávali. Třeba ten náš mohl být v pohodě. A ano, Rheinmetall nasliboval hory doly, aby sehnal na Lynx prvního zákazníka. Kdoví, jak by to bylo dneska, když už mají zaháčkované Maďarsko.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:24 05.06.2023

      Mejla U ASCODu pravděpodobně ano protože tam žádná zvláštní technologie není. Co by tu byl ochoten přepustit Rheimetall není moc jasné. Pravděpodobně poté co se dohodli s Maďary ...Zobrazit celý příspěvek

      Mejla
      U ASCODu pravděpodobně ano protože tam žádná zvláštní technologie není.
      Co by tu byl ochoten přepustit Rheimetall není moc jasné. Pravděpodobně poté co se dohodli s Maďary nic moc.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:31 05.06.2023

      Danik: Nic proti, ale nekupujeme 1ks. Ale celou serii, z vyhledem na dalsi ks. Armada bude na tech strojich pristich 30-50.let zavysla. Kdyby se BVP-2 co maji sevisovaly jen v ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Nic proti, ale nekupujeme 1ks. Ale celou serii, z vyhledem na dalsi ks.
      Armada bude na tech strojich pristich 30-50.let zavysla. Kdyby se BVP-2 co maji sevisovaly jen v Rusku, to by nam zrovna dnes byli ponekud k nicemu.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      15:32 05.06.2023

      Vidím to stejně. CV 90 určitě dobrá volba, ale co se bude dít až se věci pokazí a dojde, nedejbože, k válce. Jak dlouho budeme čekat než na nás dojde řada? Každá země vyrábí ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidím to stejně. CV 90 určitě dobrá volba, ale co se bude dít až se věci pokazí a dojde, nedejbože, k válce. Jak dlouho budeme čekat než na nás dojde řada? Každá země vyrábí nejdříve pro svojí armádu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:36 05.06.2023

      Taky se servis těch vozidel bude dělat tady.

      Taky se servis těch vozidel bude dělat tady.

     • Mejla
      15:50 05.06.2023

      Servis z dílů, které přijdou ze Švédska. Co všechno ještě se bude dovážet ze zahraničí? Mám strach, že v době krize bude každý koukat jen sám na sebe. Že to bude jak za covidu, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Servis z dílů, které přijdou ze Švédska. Co všechno ještě se bude dovážet ze zahraničí? Mám strach, že v době krize bude každý koukat jen sám na sebe. Že to bude jak za covidu, kdy si státy na letištích kradly vzájemně roušky.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:54 05.06.2023

      Scotty: Pokud se tady nebudou svarovat zde. Pak ani poskozeni koreb ze nebude zde opravovat.

      Vymenu oleje, atd si snas udelaji vojaci sami..

      Scotty: Pokud se tady nebudou svarovat zde. Pak ani poskozeni koreb ze nebude zde opravovat.

      Vymenu oleje, atd si snas udelaji vojaci sami..

     • Scotty
      16:50 05.06.2023

      Mejla Servis s dílů které přijdou od jejich výrobců. Nikde na světě není fabrika kde na jedné straně hážete suroviny a na druhé vypadne hotový výrobek. Jirosi Oprava bojového ...Zobrazit celý příspěvek

      Mejla
      Servis s dílů které přijdou od jejich výrobců. Nikde na světě není fabrika kde na jedné straně hážete suroviny a na druhé vypadne hotový výrobek.

      Jirosi
      Oprava bojového poškození je úplně něco jiného než výroba. A servis rozhodně není jen svařování.Skrýt celý příspěvek

     • Mejla
      17:18 05.06.2023

      Scotty: Přesně na to jsem se ptal. Kolik těch výrobců bude v ČR?

      Scotty: Přesně na to jsem se ptal. Kolik těch výrobců bude v ČR?

     • Jirosi
      17:21 05.06.2023

      Scotty: Pokdu poskodite korbu, tak musite dane misto opravit = casto lepsi technologie, nez vyroba.

      V tech tovarnach se trosku plete, treba tovarny Muska takto funguji.

      Scotty: Pokdu poskodite korbu, tak musite dane misto opravit = casto lepsi technologie, nez vyroba.

      V tech tovarnach se trosku plete, treba tovarny Muska takto funguji.

     • Scotty
      17:31 05.06.2023

      Jirosi
      Postupy pro "polní" opravy mimo výrobní závod jistě existují.

      Třeba ty které nakupují baterie od Číňanů?

      Jirosi
      Postupy pro "polní" opravy mimo výrobní závod jistě existují.

      Třeba ty které nakupují baterie od Číňanů?

     • Jirosi
      18:19 05.06.2023

      Scotty: Polni oprava = vyma ks za ks. Korbu nikdo v poli varit nebude. Drtiva vetsina Tesel ma baterii od Tesly. Spolupracovaly treba z panasonickem. Soucasti montaznich zavodu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Polni oprava = vyma ks za ks.
      Korbu nikdo v poli varit nebude.

      Drtiva vetsina Tesel ma baterii od Tesly. Spolupracovaly treba z panasonickem. Soucasti montaznich zavodu maji vyrobu baterii.
      To, ze pro nakou cast produkce kupuji, u automobilky co za rok zvysila produkci z 1mil na 2 neni zase tak divne.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:35 06.06.2023

      @mejla ad ASCOD. Ne nebyl by v pohodě :-) @jirosi Servis bude probíhat u nás. Novou korbu si nesvaříme, jelikož to chce zřejmě technologii, která by buď byla moc drahá na přenos ...Zobrazit celý příspěvek

      @mejla

      ad ASCOD. Ne nebyl by v pohodě :-)

      @jirosi

      Servis bude probíhat u nás. Novou korbu si nesvaříme, jelikož to chce zřejmě technologii, která by buď byla moc drahá na přenos k nám, nebo se jí BAE jednoduše nechce vzdát.

      Jasné, bylo by to moc pěkné, kdyby se u nás dělalo BVP, korba u nás, z našeho železa, z našeho know-how a potom kanón, věž, motor (do posledního šroubku), palebný systém, kabeláž, subsystémy, munice, jednoduše všechno naše a všechno z našich surovin...

      Jenže tenhle svět je pryč, jestli tu teda vůbec někdy takhle 100% byl.

      U F-35 se u nás z 99,9% F-35 nic dělat nebude, (něco teda podepsali PBS a RayService), něco málo se bude snad dělat z Leo2A8, ale svařování korby to pravděpodobně také nebude, o SPYDERu a MADRu jako páteřním systémům PVO, tam taky nic, Caesar sice většina ano, ale dělo se pořád bude dělat jinde a to samé SŘP. Pandury sice děláme u nás, ale otázka je, odkud se vozí materiál, odkud motory a různé odpružení, části podvozku atd. A třeba FONET co je v každém Panduru je z Polska.

      V tomhle světě může MO udělat jen to, že se bude snažit získat v rozumných a realistických mezí co nejvíce výroby a know-how k nám, ale nějaká strategická nezávislost v českých počtech zrovna nebude.

      Podívejte se třeba na KRAB. Poláci flexí jak je to jejich a přitom věž z AS-90 Braveheart II, podvozek nakonec po problémech s jejich vzali korejský klasický K9 a hlaveň jim dělá buď NEXTER nebo Rheinmetal.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:45 06.06.2023

      Danik: Ne, nebylo. Nahrani motory, atd bude totiz skaldem. Ale korba proste skladem nebude zadna. A to je ten nepatrny rozdil. Do te korby/veze muzete pri nedostupnosti osadit ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Ne, nebylo.
      Nahrani motory, atd bude totiz skaldem.
      Ale korba proste skladem nebude zadna. A to je ten nepatrny rozdil.

      Do te korby/veze muzete pri nedostupnosti osadit dily jineho vyrobce. Ale schanet jinou korbu?

      Uz vam dochazi, ze se nebavime o vyrobe od a-z. Ale o zakladni schopnosti pro udrzeni tech vozidel v poli po dobu kdy budou tvorit parer armady.

      Kdybychom kupovali stejny pocet L2, nebo F-35 braly by nas vyrobci jako soucasti vyroby. Ale tezko se lze toho sameho domahat u nakupovanych poctu ks. U BVP ten pocet byl.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:36 06.06.2023

      @jirosi Jj, plné sklady motorů, věží, hlavní, pásů, elektroniky, SŘP. Toho se všude válí jak šafránu :-) Jasné, korba je důležitá, ale ona jaksi bez motoru, nebo věže bude k ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Jj, plné sklady motorů, věží, hlavní, pásů, elektroniky, SŘP.

      Toho se všude válí jak šafránu :-)

      Jasné, korba je důležitá, ale ona jaksi bez motoru, nebo věže bude k ničemu, stejně jako bude k ničemu ta věž bez hlavně, atd.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:01 06.06.2023

      Tak znova... Tech vymenitlnych veci tam pri kupovanem poctu budou hromady. Dalsi dostanete rozebranim poskozenych ks. Ale ty ks budou vyrazeny prave poškozenim korby. To proste ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak znova...
      Tech vymenitlnych veci tam pri kupovanem poctu budou hromady.
      Dalsi dostanete rozebranim poskozenych ks.

      Ale ty ks budou vyrazeny prave poškozenim korby. To proste neni prava na chvili. Viz. Oprava Pandru (ano, tam byl slozitejsi problem).

      Muzete to resit vytazenim skladovky. Jenze, armada zadne neplanuje.
      Dalsi resen iv podobe navratu k BVP2 je take nerealne.
      Takze, jakou nahradu za zniceny ks vojaci dostanou? (Sanitni verzi, Titus, Tatru, nebo rovnou Hillux... to budou mit urcite radost)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:20 06.06.2023

      @jirosi No s tou hromadou bych byl velmi opatrný... "Ale ty ks budou vyrazeny prave poškozenim korby. To proste neni prava na chvili. Viz. Oprava Pandru (ano, tam byl slozitejsi ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      No s tou hromadou bych byl velmi opatrný...

      "Ale ty ks budou vyrazeny prave poškozenim korby. To proste neni prava na chvili. Viz. Oprava Pandru (ano, tam byl slozitejsi problem)."

      Není... tak to je... Válka prostě vyřazuje techniku a lidi.

      "Muzete to resit vytazenim skladovky. Jenze, armada zadne neplanuje.
      Dalsi resen iv podobe navratu k BVP2 je take nerealne.
      Takze, jakou nahradu za zniceny ks vojaci dostanou? (Sanitni verzi, Titus, Tatru, nebo rovnou Hillux... to budou mit urcite radost)"

      Armáda kupuje rezervní kusy. BVP-2 už jsou fakt mimo. Sanitní verzi ani Titus nedostanou, nouzovka bude Tatra nebo Hillux

      Opět... co čekáte? A jak nám tedy v krátkodobém či dokonce střednědobém hledisku pomůže dělání korby v ČR? Ta oprava stejně bude trvat, však to sám píšete.

      "To proste neni prava na chvili."

      Takže při velkých ztrátách techniky stejně na nějakou dobu (dost možná do konce konfliktu) skončí na těch Tatrách, ať už se tu korby dělat budou nebo ne.

      Řeší to skutečně jen velké rezervy techniky, jenže s těmi pak zase souvisí mobilizace, či přímo zavedení ZVS a budování dalších útvarů.

      Opět nic reálného pro ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:36 07.06.2023

      Danik: Treba to, ze kdyz mate technologii muzete ztraty nahradit relativne malim poctem skladovek. Tim soucasne ziskate cas na opravu tech poskozenych. Pokud priposlustite ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Treba to, ze kdyz mate technologii muzete ztraty nahradit relativne malim poctem skladovek. Tim soucasne ziskate cas na opravu tech poskozenych.

      Pokud priposlustite postupnu prechod na 8x8/4x4, proc pak nechcete tento stav resit?
      Misto toho resite potrebu odsunu ranenych. Ale u ztrat techniky se divate jinam.

      Na prechod na 8x8/4x4 staci ztratit jediny ks. To neni zadna hypoteticka moznost.

      Pro bojove ztraty pri nasazeni tezke brigady treba v PL, na Balkane, atd. Opravdu neni potreba mobolizace statu. Ono taky k cemu, kdyz pomalu nejsou ani rucni zbrane.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:56 07.06.2023

      @jirosi "Treba to, ze kdyz mate technologii muzete ztraty nahradit relativne malim poctem skladovek. Tim soucasne ziskate cas na opravu tech poskozenych." Tak naposledy... bere ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      "Treba to, ze kdyz mate technologii muzete ztraty nahradit relativne malim poctem skladovek. Tim soucasne ziskate cas na opravu tech poskozenych."

      Tak naposledy... bere se cca přes 20 rezervních kusů PBVP a rezervní kusy v nějakých počtech bude mít i zbytek verzí.

      "Pokud priposlustite postupnu prechod na 8x8/4x4, proc pak nechcete tento stav resit?
      Misto toho resite potrebu odsunu ranenych. Ale u ztrat techniky se divate jinam."

      Je to teoretické, reálně žádný přechod na 8x8 nebude, rezervní Pandury nejsou, max ty IVECA LOV 50, až 44.lmopr dostane Pandury. Takže opět znovu. Jsou koupeny rezervní kusy techniky pro PBVP.. pokud nasadíme např PÚU, do toho pobaltí, techniku mu budou doplňovat ty rezervy, případně pak technika jiného mpr. Takhle se to dnes dělá s Pandury mimochodem... Logicky, když nejsou rezervní kusy. Řeším jak PBVP tak sanity. Obě to jsou potřebné schopnosti mech. praporu...

      "Na prechod na 8x8/4x4 staci ztratit jediny ks. To neni zadna hypoteticka moznost."

      Ne.. jsou ty rezervy.... Na 8x8 se nepůjde určitě...

      "Pro bojove ztraty pri nasazeni tezke brigady treba v PL, na Balkane, atd. Opravdu neni potreba mobolizace statu. Ono taky k cemu, kdyz pomalu nejsou ani rucni zbrane."

      A do třetice všeho dobrého. Kupují se rezervní kusy a doufejme, že se koupí i při dokoupení a MLU Pandurů... Jinak při bojových ztátách techniky v praxi to pak vypadá tak. Že se vytahuje rezervní technika, když není nebo dojde, užívá se technika útvaru co není nasazen, no a když budou nasazeny všechny útvary, tak holt se pak začnou ty jednotky praporu seskládávat, tedy z dvou rot co přišly každá o 40% techniky se sestaví jedna posílená rota atd... z pěchoty co němá PBVP (pokud bude, jelikož i ta pěchota bude mít ztráty) se pak hodí pěší podpůrný prvek. Tak to prostě funguje.

      Chcete víc rezerv techniky. Super, jsem pro. Ale prosím, neosekávejte kvůli tomu jiné potřebné schopnosti... Díky.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:10 07.06.2023

      Danik: Jak jste dosek k poctu +20◇ks do rezervy? (Opce nebyla pro vozidla do rezervy) Bud prejdou na 8x8, nebo pujde cast jednotky do boje pesky.. a jejich odsun bude zajistovst ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Jak jste dosek k poctu +20◇ks do rezervy? (Opce nebyla pro vozidla do rezervy)

      Bud prejdou na 8x8, nebo pujde cast jednotky do boje pesky.. a jejich odsun bude zajistovst pasova sanitka.

      No, nejsou to potrebne schopnosti.
      Mate tu hned nekolik ukazek, ze sveta. Ze bojova od zajistovaci techniky se muze lisit. Presto zustava jejich bojeschopnost spise neco k cemu se snazi ACR pouze priblizit.
      Ne, opdavdu se bojeschopnost mechanizovane brigady neodvozuje od pasovych ambulanci.

      Bud 8x8, pesky, nebo oslabena struktura. To je realita budouci ACR.

      Vy sam mluvite o mobilizaci, a soucane o tom, ze jsou utvary profiku co se neucastnim.. jako tohle myslite vazne?

      Funguje, ale to je presne to co je spatne. Pokud je mozne to resit. Resit by to neslo, pokud by se kupovaly pouze BVP verze. Pak opravdu neni kde brat.

      Nikdo krome vas tu o osekavaji schopnsoti nemluvim.
      Vy tu postujete jako prikad jine armady co maji jijou zajistovaci a bojovou techniku u toho sameho uskupeni. Presto to u ACR dle vas nelze, nebo to ohrozi jeji bojeschopnost, schopnosti, atd.
      Proste hledate vymluvy, aby jste nemusel pripustit, ze to je zcela bezne fungovani.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:43 07.06.2023

      Jirosi
      /(Opce nebyla pro vozidla do rezervy)/
      Ne? A na co tedy byla? To se tu snažíme už nějakou dobu rozlousknout a zasvěcené vysvětlení by přišlo vhod.

      Jirosi
      /(Opce nebyla pro vozidla do rezervy)/
      Ne? A na co tedy byla? To se tu snažíme už nějakou dobu rozlousknout a zasvěcené vysvětlení by přišlo vhod.

     • Danik
      20:38 07.06.2023

      @jirosi Už se na to fakt vykašlete, začíná to být trapné. inu došel jsem k tomu výpočtem požadovaných kusů a sama armáda řekla, že ta opce zajistí kusy jako rezervy pro náhradu ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Už se na to fakt vykašlete, začíná to být trapné.

      inu došel jsem k tomu výpočtem požadovaných kusů a sama armáda řekla, že ta opce zajistí kusy jako rezervy pro náhradu poruch a bojových ztrát.

      To jak jsem popsal to funguje u každé jedné armády. Akorát, že někdo má rezervy menší a někdo větší...

      Kdyby jsme místo 16 POV-Zdr koupili 16 PBVP, nic moc by se nevyřešilo, ale schopnost zdravotnického odřadu by bez pásové platformy byla zásadně omezena...

      US Army užívá pro pásové útvary pásové sanity... Díky tomu, že je US Army velká, užívá dvě pásové platformy. AČR je malá armáda, užívá jednu... Vyřešeno.

      Nikde jsem nepsal, že se schopnost mpr odvozuje od sanitek, ale schopnosti praporního obvaziště patří do souboru schopností mpr...

      "Bud 8x8, pesky, nebo oslabena struktura. To je realita budouci ACR."

      Ono se neníčí jen technika, ale zároveň umírá i pěchota... 8x8 nebude, budou se seskládávat útvary, rezervy by měly být větší, ale finance, podívejte se do jiných armád, jaké mají rezervy, třeba Britové by mohli vyprávět. Realita všech armád ve válce bude tohle seskládávání, případně doplnění o rezervy, ale tam už se pak motá i mobilizace, výcvik nového personálu atd.

      Takže tímto naposledy a pak končím s hádáním se o nesmyslech. AČR buduje NATO těžkou brigádu. Je zvyklá, že má ambulance na pásech u pásových útvarů (skot, nebo Pandur tedy do toho netahejte), stejně tak to má x armád. AČR je zároveň malá, takže teď nepůjde a nenakoupí AMPV kvůli 16 sanitkám. CV-90 je tu nejlepší řešení problému, které zároveň zdravotníkům poskytne špičkovou platformu.

      A já tu tímto k tomuto tématu končím.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:30 07.06.2023

      Kdyz chcte podporovat iluzi je to vase vec. Ano, umira i pechota. Ale vyroba noveho BVP trva roky (cca 2-3). Lidske zdroje bude jednotka cerpat od zaloh vycviku novych. Ale to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyz chcte podporovat iluzi je to vase vec.

      Ano, umira i pechota. Ale vyroba noveho BVP trva roky (cca 2-3). Lidske zdroje bude jednotka cerpat od zaloh vycviku novych. Ale to je k nicemu, kdyz nemate cim bojovat.

      Realita vsech armad je rozsirovani kapacit ve valce. Nikoliv jejich pokles, jak tu stale demonstrujete.
      Vasim planem je po tydnu boju prejit z mechanizovane armady na lidskou vlnu. Podporovanou mechanizovanym odsunem ranenych.

      Kolove/pesi reseni do toho tahate vy. Nikoliv pro ambulance, ale pro bojive verze. Jako zaloha za ty nasazene.
      AMPV nenakoupime, to vykoupila na pristich cca 20.let US army. Ano, oni budou jeste roky pouzivat ty M113.
      Nasledne prejdou na ty AMPV. Aby nekdy za 50+let presly na neco urovne CV90.
      To totiz neni o velikosti armady. Ale ciste o tom, kolik na ni date penez. A tady je prave problem ACR.
      Nebo jste nezaregistoval, ze kupovany pocet ani neodpovida strukture (12+2) po vyuzit opce?
      To je realita.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:22 08.06.2023

      Tak tenhle žvást už ani moc komentovat nebudu... Jj UA by určitě svoje kapacity ve válce strašně rozšiřovala, nebýt západní pomoci....i takhle musí slepovat útvary kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak tenhle žvást už ani moc komentovat nebudu...

      Jj UA by určitě svoje kapacity ve válce strašně rozšiřovala, nebýt západní pomoci....i takhle musí slepovat útvary kvůli ztrátám...

      Stále nechápete že i se zálohami 100ks PBVP by při delším boji přišlo na to, že z mechny bude pěší útvar. S těmi zálohami bez vycvičeného personálu dřív dojdou lidi než technika...

      Kolové řešení bude realita pro nové brance... Jestli je máme čím výzbrojit, jakože nemáme...

      AMPV se kupovat nebudou, protože kupovat AMPV je chujovina... Nebudeme kupovat a zavádět novou pásovou platformu kvůli 16 ambulancim.... To je ten rozdíl mezi US Army a AČR. Při jejich velikosti může být výhodné provozovat více typů, pro nás nikoliv. Bvp jsou mrtvé... Jejich modernizace nedává smysl, takže si tady nepomůžeme ani využitím našich starých typů...

      Pro tyto důvody dává absolutní smysl brát sanity na CV-90. US army to zatím zřejmě dá na AMPV, které ale balistickou odolností nebude o tolik horší než CV-90 a vlastně má být lepší než jejich současné PBVP Bradley. Shodou náhod, US také řeší obnovu pásových platforem současně, ovšem díky svojí velikosti krapet jinak než AČR...

      Tohle stále nechápete a ty počty Vám také nevyšly

      To je realita.Skrýt celý příspěvek

   • Sabuk
    17:54 05.06.2023

    Nejvíc se s.re elektronika, pojezdove ústrojí a kanón.

    Bude v ČR nová linka na 30mm munici ?

    Nejvíc se s.re elektronika, pojezdove ústrojí a kanón.

    Bude v ČR nová linka na 30mm munici ?

    • Mejla
     18:08 05.06.2023

     Měla by být v STV Group.

     Měla by být v STV Group.

    • Warnost
     18:27 05.06.2023

     Z webu ZVI Vsetín: Munice 30 mm Ve spolupráci se zahraničním partnerem byla zvadena výroba munice 30 x 173 mm určená a kvalifikovaná pro použití s 30 mm kanóny Bushmaster II/MK44 ...Zobrazit celý příspěvek

     Z webu ZVI Vsetín:

     Munice 30 mm
     Ve spolupráci se zahraničním partnerem byla zvadena výroba munice 30 x 173 mm určená a kvalifikovaná pro použití s 30 mm kanóny Bushmaster II/MK44 a Mauser MK 30-2.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...