CZ 805 BREN: Otázky a odpovědi

CZ 805 BREN
Foto: CZ 805 BREN v Armádě ČR / Armáda ČR

Armáda České republiky již "nějaký ten pátek" používá nové útočné pušky CZ 805 BREN. A jak to u nových zbraní bývá,  i "breny" se dočkaly kritiky vojáků a odborné veřejnosti. Pokusili jsme se shromáždit ty nejdůležitější výtky a současně jsme požádali o vyjádření Tiskové oddělení AČR, jež naleznete v následujícím rozhovoru.

AN: Při střelbě se pohybuje táhlo závěru. Lze tomu zabránit jednoduchým konstrukčním zásahem. Proč se tento nedostatek neřešil během vojskových zkoušek?

TO: Předpokládáme, že uživatel má na mysli napínací, tj. ovládací páku. Stávající řešení, kdy je páka pevně spojena s nosičem závorníku, je z hlediska funkce nejspolehlivější. V případě nedovření nosiče, ať již ze kterýchkoliv důvodů (vysoké znečištění, nižší prachová náplň nebo jiná disfunkce munice…), lze velmi jednoduše závadu odstranit dorazem na páku. U autonomní  napínací páky (nezávislé na pohybu nosiče závorníku) je nutné řešit možnost dorážení nosiče závorníku do přední polohy (velký počet dílů, možná náchylnost na prach, písek, …) dalším mechanismem.AN: Proč chybí u CZ 805 tlačítko pro vypouštění závěru? Vždyť vypouštění pomocí táhla závěru je zdlouhavější, pohybově náročnější a je k tomu potřebná druhá ruka.

TO: Stávající řešení je při použití ovládací páky, která je pevně spojena s nosičem závorníku, dostatečné. Vypouštění závěru je nezbytné jedině při použití "autonomní" ovládací páky.

Video: Reportáž o CZ 805 BREN / Armádní novinyAN: Proč nelze natáhnou zbraň v zajištěném stavu?

TO: Jde o vyšší prvek bezpečnosti u zajištěné zbraně. Na druhé straně existují zbraně, které není možné zajistit, pokud nejsou natažené.AN: Z jakého důvodu zde existuje možnost dvojitého výstřelu? Pro potřeby profesionální armády se zda být zbytečná. Toto řešení je ve světě výjimečné.

TO: Názor na "dvouránu" je dvojí. Jsou tu zastánci i odpůrci této funkce. V době vývoje šlo o většinový požadavek uživatelů. Pokud to střelec nevyžaduje, nemusí funkci spoušťového mechanismu využívat. V případě bližšího perimetru zasazení, CQB a v kombinaci s kompenzátorem zdvihu je tato funkce účinná. Rovněž zajišťuje, aby voják v zátěžové situaci nevystřelil (bez velkého efektu více ran, anebo i celý zásobník – zkušenosti U.S. armády z Vietnamu).AN: Páka přeřaďovače palby je natolik rozměrná, že překáží ukazováku (kromě polohy "zajištěno") položeném podélně nad spoušti. Proč se také tento problém neřešil při armádních zkouškách?

TO: Jde o univerzální řešení pravák – levák. Dostupnost je řešena dvěma velikostmi výměnných hřbetů, které jsou součástí zbraně. Tvar a velikost byly v rámci vojskových zkoušek hodnoceny a diskutovány. Zkrácení páky přeřaďovače působilo některým uživatelů problémy s dostupností. Výrobce připravil modifikované provedení, které je řešeno sadou krátké a dlouhé páky přeřaďovače s upraveným tvarem (úhlem). Finální verze je v současnosti podrobována uživatelskému testu.

CZ 805 BREN Foto: Schéma CZ 805 BREN (KLIKNI PRO VĚTŠÍ OBRÁZEK). / CZUBAN: Pojistku zásobníku nelze ovládat rukou, která drží pistolovou rukojeť. Proč nebylo použito osvědčené řešení ze zbraní AR-15 nebo SCAR? U obou zbraní lze pojistku ovládat prstem ruky, která drží zbraň. Proč se neřešila tato záležitost během zkoušek?

TO: V rámci vojskových zkoušek byla diskutována i varianta tzv. kolébkového vypouštění zásobníku, které má výrobce standardně u PDW Scorpion EO3A1. Z hlediska ovládání záchytu zásobníku bylo použito osvědčené řešení Sa vz. 58. Výrobce disponuje také variantou výměnné šachty MC (magazine comaptible) se zmiňovaným řešením v oboustranném provedení.AN: Z jakého důvodu jsou plastové zásobníky (5,56 x 45 mm) pro CZ 805 větší než ty původní pro větší náboje 7,62 x 39 mm? Jsou sice "průhledné", ale vzhledem k velké zásobníkové šachtě není v něm nic vidět již po vystřílení 17 nábojů.

TO: Ze strany uživatelů byl při tvorbě transparentních zásobníků kladen důraz na mechanickou odolnost a spolehlivost i za cenu větších rozměrů. Zásobníky jsou technologickou obdobou zásobníků pro zbraň G-36. Oproti standardním hliníkovým, plechovým nebo plastovým zásobníkům jej odolnost těchto vyšší, a to jak samostatných, tak i ve zbrani.

Primární funkcí transparentního zásobníku NENÍ kontrola počtu nábojů ve zbrani, ale je to přehled o stavu munice v jednotce bezprostředně po kontaktu s protivníkem, následně pak při redistribuci munice mezi příslušníky a dozásobení jednotky. Zásobníky s mechanickým počitadlem na hraně dna nebo zadní straně zásobníku jsou náchylné na nečistoty a snižují odolnost zásobníku.AN: Zásobníková šachta není kompatibilní se zásobníky STANAG, a proto není možné v CZ 805 používat zásobníky spojeneckých armád. Proč jste tedy nezakoupili zavedené, menší, lehčí, levnější a kompatibilní standardní zásobníky STANAG?

TO: Zásobníková šachta byla konstruována na základě odzkoušených zásobníků CZUB. Další část je uvedena v odpovědi č. 7. Hmotnostní rozdíly vycházejí z větší odolnosti zásobníku. Názor tazatele stran ceny nelze posoudit. Pro potřeby AČR jsou zásobníky pořizovány za cenu v čase a místě obvyklou a nepřekračují cenu zásobníků této ráže.

CZ 805 BREN  Foto: Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin  / Autor: Radek BartoníčekAN: Je pravda, že nejsou tzv. Picatinny lišty (montážní lišty) certifikovány?

TO: Na zbraních jsou Weaver lišty dle MIL STD 1913. Tato skutečnost byla prověřována v rámci kontrolních zkoušek a průběžně je ověřována v rámci výroby zástupci Státního ověřování jakosti.AN: Proč se k verzi BREN A2 kupovaly bodáky, když na ni nejdou nasadit?

TO: Požadavek zadavatele (výběrového řízení) byl, aby měl každý uživatel k dispozici útočný nůž. K útočnému noži jsou dodávány výměnná záštita a výměnná patice nože. Uživatelskou výměnou těchto komponentů lze modifikovat útočný nůž na zbraň, na standardní osobní útočný nůž.AN: Proč se kupovaly nevyzkoušené výrobky Meopta, když na trhu existují prověřené výrobky? Zaměřovač Meopty je o 1/3 větší a těžší než například obdobné zaměřovače firmy Aimpoint. Při naprosto stejné funkci však zaměřovač Meopty funguje až 100x kratší dobu než zaměřovače Aimpointu.

TO: Příslušenství bylo pořizováno v rámci výběrového řízení, kde byly stanoveny minimální požadované parametry (hmotnost, operační nasazení – výdrž, rektifikace, teplotní a rázová odolnost a řada dalších parametrů). Podmínkou bylo úspěšné absolvování kontrolních a vojskových zkoušek. Výrobky Meopty stanovené parametry a zkoušky splnily. Kritérii výběrového řízení byly při dodržení základních parametrů rovněž cena a hmotnost celého systému zbraně.

CZ 805 BREN  Foto: Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin  / Autor: Radek BartoníčekAN: Proč není ke zbrani dodávána i svítilna?

TO: Svítilna nebyla součástí výběrového řízení jako plošný doplněk zbraně. Pro určené funkce se o jejím pořízení a zavedení uvažuje v závislosti na finančních prostředcích.AN: Kvůli dlouhému kloubu je i při zcela zasunuté ramenní opěrce pažba stále příliš dlouhá. Při sklopení není pažba pevně fixována a je stále pohyblivá.

TO: Délka ramenní opěry byla upravována dle požadavku uživatelů v rámci vojskových zkoušek. Taktéž zvolená fixace sklopené ramenní opěry byla ve vojskových zkouškách shledána dostatečnou a vyhovující danému účelu. Fixace pažby ve sklopené poloze je zajištěna tuhostí ramenního kloubu. Tato poloha slouží především k přepravě zbraně.AN: Na závěr, prosím, položím obecnou otázku: "Existují nějaké plány na modernizaci nebo změny v konstrukci zavedených pušek CZ 805 BREN A1/A2?"

TO: Na polovinu května 2013 jsou naplánovány spojené kontrolní a vojskové zkoušky pro ÚP CZ 805 BREN se zásobníkovou šachtou MC (magazine compatible) a některé variantní doplňky.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Již nějaký ten pátek je v Armádě České republiky zavedena útočná puška CZ 805 BREN z produkce České ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Článek, kde jsme graficky upravili uherskobrodskou pušku CZ 805 BREN, měl mezi čtenáři obrovský ...

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOUMES123
  12:21 11.08.2014

  Na rozdíl od nového Scorpionu je Bren 805 technologicky zaostalý(železný rám). Americká M4 má lehký hliníkový rám a HK 416 zas polymerový. Bren váží oproti vz. 58 asi o jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na rozdíl od nového Scorpionu je Bren 805 technologicky zaostalý(železný rám). Americká M4 má lehký hliníkový rám a HK 416 zas polymerový. Bren váží oproti vz. 58 asi o jeden kilogram více. Nevím přesně o kolik je to proti M4 a HK 416 ale bude to nejmíň 1/2 kila. Co si říkají vojáci v když s Brenem lezou po afgánských horách? Kterej trouba nás tímto těžkým krámem vyzbrojil? S lehčí puškou jsem mohl mít 1kg střeliva navíc, nebo třeba litr vody.
  Skrýt celý příspěvek

 • Serža
  12:00 22.07.2013

  hehe, tak KONEČNĚ někomu docvaklo to, co mělo být už v primárním zadání:
  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

  hehe, tak KONEČNĚ někomu docvaklo to, co mělo být už v primárním zadání:
  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

 • Lukáš Karlík
  20:25 01.07.2013

  To: Vyslouzil Petr

  Vážně jste mě svým příspěvkem pobavil. Opravdu jsem se upřímně zasmál! :) Sdílím s vámi zklamání z této zbraně. Očekával jsem úplně něco jiného. Jedinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To: Vyslouzil Petr

  Vážně jste mě svým příspěvkem pobavil. Opravdu jsem se upřímně zasmál! :) Sdílím s vámi zklamání z této zbraně. Očekával jsem úplně něco jiného. Jedinou útěchou pro mě je, že aktivním zálohám se prozatím těchto zbraní nedostává... Tedy o důvod víc, proč si ještě na čas užít starou dobrou kosu.

  Popravdě, kdyby mělo přijít na věc, a já si mohl vybrat. Raději sáhnu po odzkoušené kvalitě, jednoduchosti, spolehlivosti - 58, než po BRENu. Oduvodnění: Raději nést méně munice, která je ale účinná a ničit nepřítele na velkou vzdálenost, mnohdy i z úkrytu, než se ověsit desítkami zásobníků s 5,56 a po americku sypat jeden za druhým neznámo kam. Raději dávkou z kosy zeď prostřílím, než bych sledoval, jak se 5,56 zakusují do omítky a k cihlám se dostane sem tam nějaká, aby se neřeklo.

  Tento názor ovšem nevztahuji například ke speciálním jednotkám, kdy platí úplně jiná pravidla.
  Obecně však vidím jako degradaci bojeschopnosti vojáka, když ho vybaví něčím, co ani zdaleka neodpovídá vojákovým potřebám...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vyslouzil Petr
  21:19 28.06.2013

  Pušce BREN se zřejmě podaří odstranit jeden nešvar pušky vz.58 a to, že ji znehodnocenou dokáží různí "kutilové" úvest opět do funkčního stavu. Bren nefunguje už rovnou. Samozřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pušce BREN se zřejmě podaří odstranit jeden nešvar pušky vz.58 a to, že ji znehodnocenou dokáží různí "kutilové" úvest opět do funkčního stavu. Bren nefunguje už rovnou. Samozřejmě trochu přeháním. Jestli jí mám jako záložák ohodnotit jedním slovem, pak je to ZKLAMÁNÍ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fulcrum
  11:05 22.06.2013

  OT: Jsou známy nějaké nové informace o tendru na pušku pro přesnou střelbu? Jaké firmy se do něho přihlásily?

  OT: Jsou známy nějaké nové informace o tendru na pušku pro přesnou střelbu? Jaké firmy se do něho přihlásily?

 • KOLT
  22:04 21.06.2013

  Nějak jsem si nevšiml, že je vlákno ještě živé. Zpětně tedy děkuji Josefovi za odpověď!

  Nějak jsem si nevšiml, že je vlákno ještě živé. Zpětně tedy děkuji Josefovi za odpověď!

 • Zbrojir
  19:41 19.06.2013

  Již v minulosti měly členské země EU při nákupu výzbroje využívat princip soutěživosti. V oblasti obrana a bezpečnost zde však existovaly tak rozsáhlé výjimky, že toho některé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Již v minulosti měly členské země EU při nákupu výzbroje využívat princip soutěživosti. V oblasti obrana a bezpečnost zde však existovaly tak rozsáhlé výjimky, že toho některé země, k nimž nepochybně náleží i ČR, zneužívaly a zbrojní zakázky za naprosto netransparentních podmínek doslova přidělovaly (viz např. přezbrojení Policie ČR pistolemi CZ 75 D Compact, aktuálně i MO útočnými puškami CZ 805, samopaly CZ Scorpion EVO 3A1 a pistolemi CZ 75 SP-01 Phantom). Proto byla na popud Bruselu iniciována, členskými zeměmi projednána a schválena směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/81/ES, která stávající výjimky zásadně omezuje, tzn., že soutěžit se ve většině případů musí. Principy soutěživosti v oblasti obrana a bezpečnost zapracovala ČR do legislativy v tzv. „malé“ novele zák. č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (již jsem zde záležitost popisoval v dřívějších komentářích).

  „Strategie obranného a bezpečnostního průmyslu v ČR“, kterou prolobovala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, MO ukládá, aby maximálním možným způsobem využívalo výjimky z unijní legislativy ve prospěch zachování domácího průmyslového potenciálu. V praxi se tedy v ČR příslušná legislativa nadále porušuje, zpravidla tak, že exekutiva přijme usnesení na samé hraně a loajální funkcionáři MO jej svými příkazy dotáhnou až do naprosto diskriminačního modelu, který je již zcela nezákonný. Zde lze upozornit na velmi podivné aktivity státního úředníka gen. Pavla Bulanta (mj. předsedu komise pro výběr útočné pušky), který např. usnesení vlády č. 908/2012 – dokončení přezbrojení MO, vykládá jako generální zákaz nákupu obdobných druhů ručních palných zbraní zahraniční provenience, a to i v případech, kde podmínka stanovená vládou pro přímý nákup zbraní z produkce CZUB, naplněna není.

  Nekonkurenční prostředí dříve či později vede k degeneraci, což mj. vidíme i na dlouholetých zcela nepřesvědčivých výkonech CZUB. V globalizovaném světě jsou v delší perspektivě ochranářská opatření jen těžko udržitelná, navíc taková politika exekutivy stojí obvykle státní pokladnu, resp. daňové poplatníky nemalé prostředky. V ČR se na drancování státního rozpočtu nejvíce podílí Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, která, ačkoli se deklaruje jako nevládní, nezávislá, nepolitická a nezisková, zásadně ovlivňuje rozhodování exekutivy, samozřejmě výhradně ku prospěchu svých vybraných členů, k nimž mj. náleží především CZUB.

  Stát nedokáže objektivně analyzovat schopnosti domácího zbrojního průmyslu, jelikož ryze odborná hlediska budou vždy konfrontována s reálnou politikou. Místní loby vždy přesvědčí politiky, že se odborníci případně mýlí, popř. budou vydírat přes ztrátu pracovních míst. Navíc státní správa ČR je již natolik rozvrácená, že není schopna nátlaku zvenčí prakticky čelit. Důkazem jsou mj. i nákupy ručních palných zbraní druhořadé kategorie pro MO, a to i s vadami ohrožujícími životy uživatele! Nechci zde dále vyjmenovávat desítky kontroverzních projektů za mnoho miliard Kč. Buďte si však jisti, že lidem ovlivňujícím zbrojní zakázky, nejde o blaho českých občanů, vojáků, policistů, ale primárně o svůj byznys. Mj. ruční palné zbraně mají pro ČR nesrovnatelně menší strategický a ekonomický význam, než celá řada komodit každodenní spotřeby.

  V novém tisíciletí byly zdejšími vládami CZUB přímo přiděleny zejména tyto veřejné zakázky:

  • Usnesení vlády č. 338/2000 – přezbrojení PČR pistolemi (46000 pistolí CZ 75D Compact).
  • Usnesení vlády č. 1443/2009 – pistole 9x19 s příslušenstvím (5500 CZ 75 SP-01 Phantom) a osobní obranné zbraně (600 CZ Scorpion EVO 3A1) pro MO.
  • Usnesení vlády č. 908/2012 – dokončení přezbrojení MO (9600 útočných pušek CZ 805, 7000 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom a stovky samopalů CZ Scorpion EVO 3A1).

  Přidáme-li k seznamu zmanipulované „výběrové řízení“ na dodavatele 8000 útočných pušek z přelomu let 2009/2010, pak rozhodující kontrakty byly vždy realizovány s absolutní ignorancí k principům transparentnosti a nediskriminace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  00:13 19.06.2013

  Tak u výzbroje armád je klasický výběrový řízení zhovadilostí. Stát by si měl nejdříve analyzovat, zda je v silách jeho a tuzemských firem danou výzbroj vyvinout. A zda to má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak u výzbroje armád je klasický výběrový řízení zhovadilostí. Stát by si měl nejdříve analyzovat, zda je v silách jeho a tuzemských firem danou výzbroj vyvinout. A zda to má strategický a ekonomický význam. Pokud dospěje k tomu, že ano, neměl by do výběrového mechanismu zahraniční firmy vůbec vpustit. Pak odpadá ono šití na míru pro tuzemské firmy. Ty pak mohou v klidu pracovat na zbrani, která splní reálné požadavky armády aniž by něco šily horkou jehlou.
  Mám takovej dojem, že v případě výzbroje armád je i ohledně výběrových řízení výjimka v rámci diktátorských regulí EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michael Manolevski
  23:01 18.06.2013

  Pan Zbrojíř evidentně ví o čem mluví:-) Osobně jsem se bavil se zástupcem firmy Hk, (setkáváme se s nimi při zkouškách nových zbraní) a řekl mi v podstatě to samé. Po zhodnocení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Zbrojíř evidentně ví o čem mluví:-) Osobně jsem se bavil se zástupcem firmy Hk, (setkáváme se s nimi při zkouškách nových zbraní) a řekl mi v podstatě to samé. Po zhodnocení požadavků výběrového řízení jim bylo jasnél, že je ušito na míru CZUB a i kdyby nabídli pušku z hvězdných válek, tak by prohráli. Proto se firma Hk vůbec do výběrového řízení nepřihlásila. Průběh výběrového řízení byl stejný jako při výběrovém řízení na pistoli PČR. Politické tlaky České zbrojovky, vyhrožování atd. člověk by zvracel...
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:38 17.06.2013

  Nemohu souhlasit s tvrzením, že většina nedostatků CZ 805 je snadno řešitelná.

  • CZ 805 je zbraň konstrukčně velmi komplikovaná, což se mj. negativně projevuje i při údržbě a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemohu souhlasit s tvrzením, že většina nedostatků CZ 805 je snadno řešitelná.

  • CZ 805 je zbraň konstrukčně velmi komplikovaná, což se mj. negativně projevuje i při údržbě a opravách, na trhu patří k nejsložitějším. Doporučuji prohlédnout si příslušné rozpady, porovnejte např. s úspěšnými AR15 (M16/M4) či HaK G36.
  • CZ 805 je zbraň výrobně nadmíru pracná a tudíž i drahá. Na dnešní dobu se vyrábí s neobvykle vysokým podílem málo produktivního třískového obrábění. Nejen „polymerová“ HaK G36, ale např. i „slitinové“ AR15 (M16/M4) či dokonce „plechové“ StG 44, G3 a AKM/AK74 jsou zbraně vyráběné za použití mnohem produktivnějších, pro hromadnou výrobu výrazně vhodnějších technologií.
  • CZ 805 je zbraň notně rozměrná, z hlediska prostorové rozvahy k ní lze mít podstatné výhrady. Skutečnost, že je prý multirážová, běžné uživatele nikterak nezajímá, jelikož v praxi tuto „výhodu“ nikdy nevyužijí. Doporučuji seznámit se s počtem, rozměry, hmotností, potřebnými úkony, nářadím a cenou součástí, které je třeba pro přechod na jinou ráži vyměnit, navíc transformovaná zbraň se musí před bojovým nasazením též nastřelit. O problémech s „nesenou“ zásobou munice jiné ráže ani nemluvě. V praxi je tudíž „přidaná hodnota“ multirážové koncepce ve vojsku nevyužitelná.
  • CZ 805 je zbraň velmi hmotná, navíc nevhodně vyvážená a proto se střelcům jeví jako těžkopádná. Hmotnost a její rozložení souvisí jak s konstrukcí, tak i s použitými materiály a výrobními technologiemi (např. při obrábění rozměrného pouzdra z bloku existují určité limity). CZUB se před „soutěží“ pro MO snažila útočnou pušku ještě odlehčit, patrná je zde např. aplikace „lehké“ hlavně s poměrně malým průměrem.
  • CZ 805, ačkoli se jedná o jednu z konstrukčně nejmladších útočných pušek na trhu, je osazena zcela zastaralou koncepcí ovládacích prvků, které se navíc po ergonomické stránce příliš nepovedly. Odpovědi na dotazy zformulované AN nasvědčují, že si to věcně příslušní důstojníci MO snad ani neuvědomují… V této oblasti existuje největší šance, jak s přiměřenými náklady ovládání CZ 805 ještě zdokonalit.

  Přidáme-li k výše uvedenému nevhodné řešení několika uzlů, problémy se spolehlivostí, se zpracováním, s nedokonalým příslušenstvím, pak má CZUB opravdu co dělat, aby nebyla CZ 805 všeobecně dávána za příklad toho, jak by neměla moderní útočná puška vypadat.

  Je nasnadě, že ani po vychytání nejpalčivějších nedostatků nebude CZ 805 patřit mezi uživatelsky přívětivé konstrukce. Neočekávám, že by ve stávající podobě, dodávané AČR, mohla být na světovém trhu příliš úspěšná, a to samozřejmě kalkuluji s podstatně nižší prodejní cenou, než za kterou ji nakoupilo MO. Tvrzení, že se jedná o ceny v čase a místě obvyklé by si měli zástupci z Národního úřadu pro vyzbrojování MO ponechat pro vyšetřovatele. Nelze samozřejmě vyloučit některé dodávky spřáteleným režimům, ovšem zde o nákupu zpravidla rozhodují jiná kritéria, než poměr ceny a kvality. Že CZ 805 není deklarovaný hit, vědí i progresivní lidé v CZUB, a proto zde realizují tak zásadní přepracování útočné pušky, že „nová“ zbraň prý bude mít i odlišné modelové označení. Nelze proto vyloučit, že jediným uživatelem hromadně provozujícím problematické a předražené CZ 805 tak bude výhradně resort MO ČR!
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  17:36 16.06.2013

  Otázka, proč se více než miliardové zakázky účastnily pouze dvě firmy, když v Evropě a zejména na světě existuje řada výrobců, je naprosto logická. Odpověď není nikterak složitá. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka, proč se více než miliardové zakázky účastnily pouze dvě firmy, když v Evropě a zejména na světě existuje řada výrobců, je naprosto logická. Odpověď není nikterak složitá. Důvodem bylo naprosto diskriminační a netransparentní „výběrové řízení“ ušité na míru. Nejprve na FN SCAR (MPI vazba na Bartáka), později znásilněné ve prospěch CZ 805 (CZUB vazba na všechny relevantní politické strany). Uvedu několik limitů:

  • Již samotné kvalifikační požadavky zadavatele kladené na dodavatele zásadně omezily počet firem, které se vůbec mohly přihlásit. V praxi se mohla přihlásit pouze česká firma s příslušnými povoleními (zahraniční výrobce se tehdy nemohl účastnit přímo), s obratem min. 50 mil. Kč a minimální zbrojní zakázkou v posledních třech letech v objemu min. 25 mil. Kč. Vezmeme-li v úvahu, že většina českých firem na zdejším malém trhu zastupuje velké zahraniční výrobce a MO se mj. netransparentními nákupy poměrně důsledně „staralo“ o to, že velké zakázky dostávali pouze vyvolení, většina českých zástupců výše uvedené parametry finančních objemů logicky nesplňovala, ačkoli často zastupovali velké a renomované zahraniční zbrojovky, které zcela běžně realizují srovnatelné a mnohem větší zbrojní kontrakty (většina uchazečů nesplňovala stanovené kvalifikační požadavky).

  • Požadavky MO byly neobvykle rozsáhlé, zejména v naprostém nepoměru ke krátké lhůtě stanovené pro předložení nabídek. Uchazeč musel nabídnout zbraně včetně veškerého příslušenství (optika a optoelektronika) a munici (malorážovou i do granátometů), a to dle striktně stanované konfigurace a požadovaných technických řešení. Tak široký sortiment vojenského materiálu není v portfoliu žádného světového výrobce. Potenciální uchazeč by proto musel uskutečnit řadu jednání s mnoha výrobci a často i ověřovací zkoušky více komponentů, aby mohl tak komplexní nabídku vůbec podat. Je veřejným tajemstvím, že obě firmy, které nabídku podaly, měly díky nadstandardním kontaktům na politiky a vedení MO informace o podmínkách „soutěže“ s předstihem mnoha měsíců….

  Pokud by se jednalo o nabídku výzbroje ze zahraničí, což byla prakticky jediná reálná možnost pro ostatní dodavatele, musel by uchazeč dále splnit podmínky kompenzačního programu (offsety) pro domácí průmysl ve výši 100% ceny zakázky, z toho 20% offsety přímé. tzn., že v případě miliardové vítězné nabídky by musel dát zakázky za jednu miliardu Kč českému průmyslu, z toho za min. 200 milionů Kč vyrobit komponenty ke zbraňovému kompletu přímo v ČR. Splnění takové podmínky je velmi náročné, vyžaduje řadu jednání a mnoho času na přípravu.

  Takto koncentrované požadavky prostě nešlo v čase vymezeném lhůtou pro předložení nabídek reálně splnit do té míry, aby zodpovědný uchazeč mohl nabídku vůbec podat, a to mj. šlo – odstranit nepohodlné konkurenty. Zejména se obě české firmy bály případné nabídky německé Heckler a Koch, která mohla prostřednictvím českého zástupce nabídnout G36 i 416, přičemž G36 byla již tehdy osvědčená, vyrábí se na moderních automatizovaných linkách, má vysoký podíl polymerů a je proto citelně levnější než FN SCAR a zejména CZ 805, která je vyráběna na dnešní poměry s neobyčejně vysokým podílem málo produktivního třískového obrábění.

  Připomínám jen, že „soutěž“ byla vyhlášena koncem roku, před vánocemi, kdy mají firmy jiné starosti, zaměstnanci si během vánoc vybírají dovolené atd. Lhůta pro podání nabídek zde byla kratší, než u jakéhokoli výběrového řízení na úklid kasáren!

  • Program vojskových a kontrolních zkoušek nebyl v zadávací dokumentaci nikterak specifikován s tím, že bude vypracován v určené lhůtě až dodatečně, před předložením požadovaného vzorku zbraní ke zkouškám. Uchazeč tak byl odkázán na libovůli zadavatele, jak náročným zkouškám jeho zbraňový komplet vlastně podrobí (nejsou-li dopředu jasně stanovené podmínky, není problém kohokoli, i s nejlepší zbraní na světě, potopit).

  • Stanovené termíny pro dodávky, zejména v prvním roce, byly vzhledem k předpokládanému termínu ukončení vojskových a kontrolních zkoušek naprosto šibeniční, jelikož dodávané zbraně, a to i vzorky ke zkouškám, musely projít přejímkou orgánů NATO, což je proces vyžadující určitý čas (objednání přejímky a její provedení, přičemž GQAR má svůj plán práce). Rovněž splnění dalších podmínek vyžadovalo neobyčejnou vstřícnost zadavatele.

  Podmínky českého „tendru“ byly nastaveny tak tvrdě, že v případě vítězství nepreferované firmy mohl zadavatel (MO) dogmatickým a nevstřícným přístupem dotlačit uchazeče až k neplnění podmínek uzavřené kupní smlouvy s následkem mezinárodní ostudy a nemalých finančních sankcí. Naopak, vůči spřátelené firmě mohl být velmi vstřícný a podmínky podle potřeby pozměnit, což také v případě CZUB činil.

  Po podpisu kupní smlouvy, kdy zkoušky zbraňového kompletu CZ 805 dopadly krajně nepříznivě, přičemž vojsko komplet neobyčejně silně kritizovalo a všem zainteresovaným bylo jasné, že CZ 805 není komplet s ukončeným vývojem (mj. striktní podmínka zadání). Zadavatel, místo aby uzavřenou kupní smlouvu pro nesplnění podmínek vypověděl a vyzval druhého uchazeče v pořadí, zahájil potají urychlený dovývoj zcela nepoužitelného zbraňového kompletu CZ 805 do akceptovatelné podoby. Bez jakýchkoli sankcí vůči CZUB tak došlo k výraznému posunutí dodacích lhůt, mj. změnil se i obsah předmětu plnění…

  Renomované zahraniční zbrojovky mají o českém prostředí poměrně dobré informace. Poté, co si prostudovaly podmínky, vyhodnotily svoji účast v „tendru“ za zcela nežádoucí. I kdyby splnily offsety, což nebylo reálné, obávaly se zejména diskriminace ze strany zadavatele a možného poškození dobrého jména. Vysvětlujte pak po světě, že to výběrové řízení v Čechách byla v podstatě jedna velká lumpárna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  12:48 16.06.2013

  Co mě spíše přijde podivné na výběrovém řízení je poměrně malý počet uchazečů o tak velkou zakázku.....
  Já osobně jsem měl zbraň v ruce jen na chvilku, takže ji nehodnotím až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co mě spíše přijde podivné na výběrovém řízení je poměrně malý počet uchazečů o tak velkou zakázku.....
  Já osobně jsem měl zbraň v ruce jen na chvilku, takže ji nehodnotím až tolik po technické stránce, avšak i přes podmínky které zde byly uvedeny ( a jistě by měli naklonit výsledek více k zahraniční produkci) je ekonomicky pořád výhodnější domácí výrobek s přihlédnutím na probíhající kryzi. Každopádně zbraně jsou již nakoupené a je otázka jak budou dotaženy do konce, aby byli skutečně co nejvíce vyhovující použití v AČR. Osobně si myslím že většina problémů se dá vyřešit poměrně snadno, tak uvidíme jestli slibovaná modernizace bude skutečná nebo jen na oko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  18:01 14.06.2013

  Pokud si prostudujete archivní materiály či seženete verifikované informace k tuzemským zbrojním projektům, např. za posledních 50 let, budete muset konstatovat, že většina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud si prostudujete archivní materiály či seženete verifikované informace k tuzemským zbrojním projektům, např. za posledních 50 let, budete muset konstatovat, že většina neskončila úspěchem, některé i naprostým fiaskem. Nemalé problémy byly i s dodávkami do zahraničí, výhrady ke kvalitě českých zbraní měly i tehdy průmyslově málo vyspělé země (viz např. kritika dodávky 20000 pistolí CZ mod. 75 v Indii). Sériově produkované ruční palné zbraně tuzemské provenience, dodávané ozbrojeným složkám státu, v praxi většinou nedosahovaly parametrů výrobků renomovaných západních zbrojovek, nýbrž v mnoha případech ani standardní výzbroje ostatních států VS. Uživatelé a zejména příslušníci výzbrojní služby se s tuzemskými zbraněmi při jejich exploataci vskutku potrápili. Výjimkou nebyly ani mimořádné události či plošné zákazy používání. Kritika úrovně kvality domácí výzbroje ze strany odborných orgánů ozbrojených složek státu je v těchto pramenech vskutku nepřehlédnutelná. Jeden konkrétní příklad z roku 1974:

  „Na základě požadavků hodnotitelské komise z předchozích hodnocení pistole vz. 70 a vzhledem k negativním výsledkům trvanlivosti provedených zkušebnou a ministerstvem, bylo uloženo výrobci, aby provedl zkoušky trvanlivosti přímo v závodě. Po dohodě zástupců ministerstva, zkušebny zbraní, hodnotitelské komise a PZO Merkurie bylo výrobci povoleno, aby zkouška trvanlivosti byla provedena na základě mírnějších TP na výrobek. Opakovanými zkouškami však bylo zjištěno, že pistole nevyhovují ani těmto mírnějším podmínkám. Zástupci ministerstva hodnotí tuto okolnost jako neslučitelnou se zásadou zajišťování obranyschopnosti státu a jeho vnitřního pořádku.“

  Z negativních zkušeností z provozu výzbroje pochází i hanlivá, ale velmi výstižná přezdívka tehdejšího n.p. Přesné strojírenství Uherský Brod, a to „približné strojárstvo“. Důkazem širšího problému s kvalitou české výzbroje jsou negativní zkušenosti ozbrojených složek z exploatace pistolí vz. 52, vz. 70, vz. 82, ale i CZ 75/85, zejména z produkce 90. let, kulometů vz. 59, pancéřovek P-27 atd. V tomto ohledu byl samopal vz. 58 nepochybně výjimkou, neboť jako jedna z mála tuzemských zbraní skutečně snesl srovnání s tehdejší světovou špičkou, ovšem ani zde nebylo vše bez chyb. Zejména zpracování daleko zaostává za „západní“ úrovní a u některých výrobních sérií dokonce negativně ovlivňuje funkci se střelivem s mosaznou nábojnicí. Na samopalu vz. 58 můžete věřit pouze jedinému rozměru, a to je průměr vývrtu. Jelikož nebyl samopal vz. 58 po mnoho let výroby systematicky zlepšován a ani výrazněji modernizován, ve své sériově dodávané podobě proto již před lety morálně zastaral. I když obecně jistě platí, že v boji je lepší funkční, byť již morálně zastaralý typ, než nespolehlivá novinka.

  Rovněž tak „poslední produktová ofenzíva“ CZUB kvalitní zbraně na úrovni světové špičky zdaleka nepřinesla. Se všemi produkty (PHANTOM, DUTY, BREN, EVO) mají uživatelé v ozbrojených složkách nemalé problémy, zbraně se zde hromadně opravují či vrací zpět výrobci k odstraňování vad, a to i opakovaně. Jsem přesvědčen, že zbraně s takovými vadami, z nichž některé mohou mít pro uživatele i naprosto fatální následky, se vůbec neměly dostat do sériové výroby, natož pak do ozbrojených složek státu!
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  17:52 14.06.2013

  K pravidlům volné hospodářské soutěže se nelze přihlásit jen napůl. Státní instituce členské země nemůže upřednostnit výrobek jen proto, že je český. To se mj. stalo při výběru CZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K pravidlům volné hospodářské soutěže se nelze přihlásit jen napůl. Státní instituce členské země nemůže upřednostnit výrobek jen proto, že je český. To se mj. stalo při výběru CZ 805, jež měla v době výběru takové vady, že byla v nabízené podobě pro nasazení v ozbrojených silách zcela nepoužitelná! Proto muselo MO, aby splnilo politické zadání, potají, mimo rámec podmínek „soutěže“, realizovat urychlený dovývoj zbraňového kompletu CZ 805 do akceptovatelné podoby. Odstraňování vad neobyčejně drahého produktu probíhá i tři roky po jeho zavedení, co k tomu dále dodat…

  Vlastní zadání „soutěže“ obsahovalo velmi tvrdé požadavky na offsetový program (kompenzační program pro tuzemský průmysl ve výši 100% ceny zakázky v případě dodávek výzbroje ze zahraničí, z toho 20% tzv. offsety přímé, tzn. výroba částí kompletu přímo v ČR), tzn., pokud by byla vybrána levnější nabídka obsahující FN SCAR, český průmysl i státní pokladna by dle zadávacích podmínek nikterak netratily.

  Není pravda, že se v členských zemích EU automaticky nakupují výhradně domácí zbraně, pravda, míra protekcionismu je zde nadprůměrná, avšak právě „nová“ směrnice 2009/81/ES má tyto nežádoucí praktiky eliminovat. Rozdíly zde však existují. Zatímco u nás hromadně a draze nakoupíme české „polotovary“ a pak řadu let odstraňujeme jejich vady, ve vyspělém SRN je zvýhodnění domácích výrobců realizováno zpravidla nadstandardně náročnými technickými požadavky, které průměrný výrobek prostě nesplní. Nekonkurenční prostředí dříve či později vede k degeneraci, což mj. vidíme na dlouholetých výkonech CZUB.

  Nesmíme slučovat obchodní úspěchy firmy a kvalitu sériové produkce. I výrobce nepříliš dokonalých produktů může být po ekonomické stránce úspěšný. Nikterak nezpochybňuji, že CZUB v posledních letech opravdu úspěšná je, trvám však na tom, že technická kvalita její sériové produkce za světovou špičkou hluboko zaostává. Navíc je otázkou, jakými praktikami své hospodářské výsledky CZUB vlastně dosahuje (viz průběh „soutěže“ na přezbrojení AČR včetně akceptace zcela přemrštěné ceny ze strany MO, či různá usnesení vlády, která ji bez jakéhokoli srovnání s konkurencí postavila do pozice výhradního dodavatele).

  CZUB kdysi jednala s HaK o možnosti nákupu originálních zásobníků. HaK zásobníky dodávat konkurenci odmítl, navrhl však prý společný vývoj nové útočné pušky pro „východní trhy“. CZUB návrh na spolupráci nepřijala. Škoda, nepochybně mohla být nyní útočná puška tuzemské výroby výrazně dokonalejším produktem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:47 14.06.2013

  Dobrý den, komentáře jsou zobrazovány bez schválení, okamžitě. Máme ale nastavený filtr vulgárních výrazů, resp. kořenových výrazů vulgárních slov, takže tohle může dělat potíže. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, komentáře jsou zobrazovány bez schválení, okamžitě. Máme ale nastavený filtr vulgárních výrazů, resp. kořenových výrazů vulgárních slov, takže tohle může dělat potíže. Zkusíme ho zkušebně vypnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tomáš
  17:43 14.06.2013

  Asi cenzura, komentáře jsou totiž zasílány ke schválení. Tak nevím, když obsah neporušuje zákon, co je to zde za opatření.

  Asi cenzura, komentáře jsou totiž zasílány ke schválení. Tak nevím, když obsah neporušuje zákon, co je to zde za opatření.

 • Tomáš
  17:32 14.06.2013

  Tak nevím, proč se mi opakovaně nedaří zveřejnění komentáře k článku CZ 805 BREN: otázky a odpovědi?

  Tak nevím, proč se mi opakovaně nedaří zveřejnění komentáře k článku CZ 805 BREN: otázky a odpovědi?

 • Nicolaj
  13:45 14.06.2013

  Mimochodem, někdo tu psal, že český zbrojní průmysl je jen nadhodnocován našimi medii.
  http://ipaper.ipapercms.dk/AGP...

  Článek o CZUB ve světovém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, někdo tu psal, že český zbrojní průmysl je jen nadhodnocován našimi medii.
  http://ipaper.ipapercms.dk/AGP...

  Článek o CZUB ve světovém prestižním magazínu (musíte trochu hledat, je to celí internetový "výtisk")
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  12:20 14.06.2013

  Jistě, protože je daleko výhodnější nakupovat domácí produkty. Je to z důvodů které jsem již uvedl.
  Netvrdím že bylo vše při uzavírání zakázky v pořádku, ani že cz805 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jistě, protože je daleko výhodnější nakupovat domácí produkty. Je to z důvodů které jsem již uvedl.
  Netvrdím že bylo vše při uzavírání zakázky v pořádku, ani že cz805 je nejlepší. Mě osobně by přišlo nejlepší kdyby CZUB(či jiná česká firma) koupila licenci na nějakou již odzkoušenou zahraniční zbraň(mimochodem běžná praxe u vojenských zakázek - M9,416, SCAR atd v USA ale třeba také např. švédské AK). Taková nabídka však nepřišla, proto považuji výběr cz805 za správný ( možná stačilo malinko jiné zadání, přívětivější k jiným zbraním, ale to je jen spekulace). To, že je ČR součástí EU a musí plnit směrnice je pravda, přesto je běžná praxe zvolit výrobek tuzemský a to ve všech státech EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  22:33 13.06.2013

  Nicolaj zde poněkud zapomíná, že ČR je již řadu let součástí mezinárodního společenství (EU), kde platí určitá pravidla (viz např. směrnice Evropského parlamentu a Rady pro oblast ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nicolaj zde poněkud zapomíná, že ČR je již řadu let součástí mezinárodního společenství (EU), kde platí určitá pravidla (viz např. směrnice Evropského parlamentu a Rady pro oblast zadávání veřejných zakázek, a to i v odvětví obrana a bezpečnost). Kdyby všechny členské země začaly nekriticky pořizovat výhradně domácí výrobky, byla by to především velmi otevřená a proexportně zaměřená česká ekonomika, která by se díky diskriminaci dováženého zboží rychle zhroutila.

  Nelze vyvrátit skutečnost, že pořizovací cena CZ 805 je vzhledem celkovému objemu veřejné zakázky neúměrně vysoká, podstatně vyšší, než u renomovaných konkurentů. Částka, kterou MO za neodzkoušený a naprosto nevyzrálý zbraňový komplet CZ 805 s celou řadou podstatných vad zaplatilo, je racionálními argumenty neobhajitelná. Tak vysokou cenu, mj. za opravdu velmi nedokonalý produkt, si může účtovat pouze dodavatel, který si je jist skutečností, že věcně příslušní úředníci MO nebudou náležitě hájit zájmy státu. Mimochodem předsedou inkriminované komise byl Pavel Bulant, který následně udělal rychlou kariéru, byl jmenován generálem a ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování…

  S ohledem na dosavadní tuzemskou praxi lze tedy předpokládat, že vysoká pořizovací cena zahrnuje i odměnu pro politiky (politické strany), kteří přidělení zakázky domácímu výrobci, jehož zbraňový komplet by v regulérním mezinárodním tendru nepochybně neobstál, zařídili. Však to vše zaplatí daňoví poplatníci.

  Nicolaj je zjevně příznivcem nákupu domácích výrobků. Zajímalo by mě, zda by jím zůstal i jako řadový voják či policista, kterého nedostatky nedokonalé výzbroje neustále obtěžují a v kritických situacích jej mohou i zabít.
  Skrýt celý příspěvek

 • nicolaj
  21:51 13.06.2013

  Pozor, zbraně o kterých píšete jsou vyráběny v naprosté většině v USA, jako licenční kopie či přímo závody evropské zbrojovky ležícímy v USA.

  Pozor, zbraně o kterých píšete jsou vyráběny v naprosté většině v USA, jako licenční kopie či přímo závody evropské zbrojovky ležícímy v USA.

 • nicolaj
  19:24 13.06.2013

  SEALs jsou určení zejména pro obojživelníků operace, proto taková obliba 416 - nevadí ji voda. Naopak u jiných speciálních jednotek zdaleka tak oblíbená není, protože tuto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SEALs jsou určení zejména pro obojživelníků operace, proto taková obliba 416 - nevadí ji voda. Naopak u jiných speciálních jednotek zdaleka tak oblíbená není, protože tuto vlastnost tolik nepotřebují a ocení spíše jiné.
  A vy Josefem překračuje, vůbec nejde o to na co voják myslí ale co potřebuje. Ano, koordinace pálené podpory nebývá jeho záležitostí, ale pálenou podporu potřebuje. A že je koupě 805 ekonomický nevhodná je nesmysl, protože se vyrábí u nás, je vysoká návratnost peněz do státní kasy. Čeští zaměstnanci dostanou výplatu, ta je zdaněna, utratí vydělané peníze, zaplatí DPH a navíc jsou zaměstnání, takže za ně nemusí platit zdrav a soc. A je toho mnohem více.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub
  11:48 13.06.2013

  Inak co sa tyka SOCOM tak nakupuju okolo 25tisic MK.17

  Inak co sa tyka SOCOM tak nakupuju okolo 25tisic MK.17

 • Cupes
  08:19 13.06.2013

  To Josef : Seals su v amerike velmi specificka jednotka konkretne DEVGRU popripade ak chceme seal team 6 je uplne odelena od spolocneho rozpoctu sledoval som jeden dokument a seals ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Josef : Seals su v amerike velmi specificka jednotka konkretne DEVGRU popripade ak chceme seal team 6 je uplne odelena od spolocneho rozpoctu sledoval som jeden dokument a seals neviem ci aj ostatne specialne jednotky maju vlastny rozpocet a to dost neobmedzeny...

  konkretne DEVGRU na stopercent pouzivaju HK416, MP7, a MK18 mod 1

  co sa tyka beznych jednotiek seals vacsinou som videl M4, HK416, MP7

  Peniaze u specialou nehraju ziadnu ulohu staci si precitat knihu od marka owena no easy day, popripade pozriet dokument (aj ked si ani zanic nespomeniem na jeho nazov) bolo tam potvrdene od niektorych byvalich prislusnikou SEALS a DEVGRU ze proste financovanie takychto jednotiek je mimo armady maju vlastny rozpocet, vzdy im davaju tie najnovsie veci ktore testuju su to proste spicka v US military

  Paradoxom je ze spicka US military sa spolieha na nemecke zbrane myslim ze je to ale podnietene tym ze kazdy kto si prejde realnou vojnou si radsej zoberie nieco co vie ze funguje ze sa mu to nerozpadne po 3 zasobnikoch a s cim uz ma skusenosti

  Rad by som ale videl jednu vec torture test na CZ 805 BREN videl som jeden test na AR15 od deniel defense a obstala na vybornu (http://www.youtube.com/watch?v... ) rad by som vedel co by sa s brenom stalo keby som bol napr vojak v poli cely den by mi nanho prsalo potom by som s nim musel prebrodit rieku na konci by som sa vykupal v blate ktore by sa dostalo do kazdeho zahybu zbrane ci by ta zbran proste na konci vystrelila alebo by mi buchla do tvare
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  06:13 13.06.2013

  To nicolaj: pokud vam takto muj prispevek vyznel, zkuste si jej precist jeste jednou. Nenapsal jsem, ze palebna podpora neni pro standardniho vojaka konvencnich sil dulezita. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To nicolaj: pokud vam takto muj prispevek vyznel, zkuste si jej precist jeste jednou. Nenapsal jsem, ze palebna podpora neni pro standardniho vojaka konvencnich sil dulezita. Napsal jsem, ze tento standardni vojak ji neresi. Za jeji koordinaci, request & control je vzdy zodpovedny nekdo nad nim v retezci veleni. Proto mu nezabira misto v hlave, namisto toho muze premyslet, proc nemuze rychle prebit. Pokud pojedete v konvoji 12 hodin pod palbou, hlad moc pocitovat nebudete. Budete se zaobirat myslenkou, jak jen tu velkou nekompaktni zbran "vyprostim" z auta, abych se mohl branit, kdyz budu nucen vysednout. Jediny, kdo zde haji nejdrazsi zbran, jste pravdepodobne vy. Maloktera jiz osvedcena zbran by vysla stejne ci draz jako CZ 805. Ja se zde neohanim zkusenostmi, osobne se povazuji za cloveka lehce obeznameneho. Poukazal jsem jen na nedostatek zkusenosti vasi.

  Jsem vzdy ochoten nejakym zpusobem respektovat vas nazor, ale moc vas prosim, nepodsouvejte mi veci, ktere jsem nikdy nerekl ci nenapsal. Timto bychom mohli ukoncit nase nesmyslne handrkovani a vratit se zpet k jadru pudla.

  Mala poznamka na zaver, US Special forces pouzivaji v drtive vetsine kratkou verzi karabiny M4A3 Colt (stejne jako 601) a bushmaster je povazovan za velice nekvalitniho a druhoradeho vyrobce. Se situaci u SEALs nejsem obeznamen. Uvazovalo se o prechodu na 416, nicmene v poctech potrebnych pro US specialni sily se jedna o financne velice nakladnou operaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  23:31 12.06.2013

  V ozbrojených silách USA je zavedena celá řada zbraní zahraniční konstrukce. Např. v oblasti ručních palných zbraní to jsou pistole Beretta 92 (M9), Heckler a Koch USP (Mk 23 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ozbrojených silách USA je zavedena celá řada zbraní zahraniční konstrukce. Např. v oblasti ručních palných zbraní to jsou pistole Beretta 92 (M9), Heckler a Koch USP (Mk 23 SOCOM), samopaly Heckler a Koch MP5, útočné pušky Heckler a Koch 416 včetně 416 IAR (M27), kulomety FN MAG (M240), FN MINIMI (M249), granátomety Heckler a Koch AG (M320) atd.

  To v ČR se na nátlak tuzemské zbrojní lobby neustále nekriticky upřednostňuje domácí výzbroj, ačkoli je drahá, složitá, nespolehlivá, uživatelsky nevstřícná a v době hromadného nákupu obvykle ještě ve vývoji. Za argumenty o podpoře domácího zbrojního průmyslu a potřebě zachování jeho potenciálu se většinou skrývají jen partikulární zájmy vlastníků, manažerů a zkorumpovaných politiků.

  Tuzemský výrobce je častý argument, ovšem vlastnické struktury inkriminovaných zbrojařských firem jsou nezřídka natolik neprůhledné, že není vůbec jisté, zda nemalé zisky z prodeje výzbroje českému státu nakonec přinesou prospěch především českým občanům.

  Existují zde značné rozdíly v přístupu ke srovnatelným výrobcům. Zatímco CZUB jsou bez ohledu na kvalitu a cenu nabízené výzbroje státní zakázky doslova přidělovány, Sellier & Bellot musí armádní zakázky vybojovat přes tendry specializované agentury NATO, což je proces mnohem náročnější a i v případě úspěchu mnohem méně ziskovější. Že by byly rozdíly ovlivněny zejména tím, jak který výrobce přimazává politická soukolí?

  Podpora zpravidla není zaměřena perspektivně, tj. na konkurenceschopnost (vývoj a výroba výzbroje vysoké technické kvality za přiměřené ceny), nýbrž primárně směřuje k rychlému zisku privilegovaných dodavatelů, tedy k hromadnému nákupu mnohdy naprosto nedokonalé techniky. MO, resp. vojsko pak řadu let zápasí s konstrukčními a výrobními vadami tuzemské výzbroje, kterou by v dodávané podobě neakceptovaly ani mnohem méně vyspělé země.

  Monopolizace postavení a politické pozadí kontraktů vedou ke zcela nehorázným cenovým požadavkům. I při nákupech ve velkých objemech se na MO neuplatňuje množstevní sleva, nýbrž paradoxně množstevní přirážka. Typickým příkladem je cena CZ 805. Moderní ozbrojené síly pořizují podstatně dokonalejší zbraně renomovaných výrobců o desítky procent levněji, některé armády NATO za cenu BRENu nakoupí i dvě standardní útočné pušky ráže 5,56x45!
  Skrýt celý příspěvek

 • Márty
  23:13 12.06.2013

  Plně souhlasím s tímto komentářem Autor: Lukáš Karlík | Přidán: 12.06.2013 20:55 ( z pohledu uživatele)

  Plně souhlasím s tímto komentářem Autor: Lukáš Karlík | Přidán: 12.06.2013 20:55 ( z pohledu uživatele)

 • Cupes
  23:07 12.06.2013

  @nicolaj

  V opzbrojenych silach USA sa minimalne u specialnych jednotirk pouzivaju ine ako americke zbrane ku prikladu HK416, Sigy, glocky ci scar a kopec dalsich

  Americania ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @nicolaj

  V opzbrojenych silach USA sa minimalne u specialnych jednotirk pouzivaju ine ako americke zbrane ku prikladu HK416, Sigy, glocky ci scar a kopec dalsich

  Americania su velky patrioti ale niesu to idioti seals presli na hk416 pretoze im viac vyhovuje radovy vojak si sice nevybera ale za to ma pusku ktora je aj cez svoj relativne stary koncept stale moderna a konkurencie schopna, nieco ako vz58

  Nejde mi do hlavy jedna vec rusi mali ako zaklad svojich utocnych pusiek AK47 az na par obmien sa tohto systemu stale drzia, americania to iste.

  Preco ACR ked ma uz velmi dobre skusenosti s vz58 jednoducho nepozadovala modernizaciu prechod na lahsie materialy, ris listy moznost pridat kolimatory optiky sklopne pazby popripade ine mozne vylepsenia atd +celkovy facelift ale s puzitim uz znameho a pre bezneho vojaka osvedceneho systemu. Myslim ze by sa to dalo spravit urcite jednoduchsie a zo s. vz58 by mohla byt moderna puska

  Je to moj nazor snad nekecam bludy :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jjjj
  22:32 12.06.2013

  Carl Gustav,...

  Carl Gustav,...

 • nicolaj
  22:12 12.06.2013

  Mimochodem, například v americké armádě snad není zavedena zbraň cizí výroby. Je totiž prostě nedohodne nakupovat jinde i když levněji. Nebo o nějaké víte?

  Mimochodem, například v americké armádě snad není zavedena zbraň cizí výroby. Je totiž prostě nedohodne nakupovat jinde i když levněji. Nebo o nějaké víte?

 • nicolaj
  22:01 12.06.2013

  Promiňte Josefem ale váš příspěvek vyzněl jako že vojákům nemusíme dát najíst, nepotřebuješ mít co na sebe, nepotřebují dostatek munice a pohonných hmot, lékařskou péči, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Promiňte Josefem ale váš příspěvek vyzněl jako že vojákům nemusíme dát najíst, nepotřebuješ mít co na sebe, nepotřebují dostatek munice a pohonných hmot, lékařskou péči, protivzdušnou obranu, leteckou a dělostřeleckou podporu atd.. Stačí jim dát do ruky nejdražší zbraň a nasměrovat je na nepřítele. Promiňte ale ohánět se tu zkušenostmi, ale zjevně nejste v tomto oboru zkušený, když prohlásíte že plebná podpora není věc vojáka konvenčních sil. Vždyť právě jemu je určena a může mu zachránit život.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukáš Karlík
  20:55 12.06.2013

  Tak nevím, zda můj příspěvek podlehl tvrdé cenzuře, nebo došlo k nějaké chybě a nebyl načten, každopádně bych se s vámi chtěl podělit o své zkušenosti s CZ 805, kterou jsem si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nevím, zda můj příspěvek podlehl tvrdé cenzuře, nebo došlo k nějaké chybě a nebyl načten, každopádně bych se s vámi chtěl podělit o své zkušenosti s CZ 805, kterou jsem si konečně mohl vzít do rukou...

  První dojmy
  Když jsem jí vzal do ruky, tak mě překvapila váha, je vážně hodně těžká, na to, že má mít odlehčené duralové tělo...
  Zbraň byla bez nábojů, pouze s kolimátorem a předním gripem. Pokud mohu porovnat s modernizovanou verzí Sa 58 od Gunexpertu kdy je také osazena duralovými prvky, tak 58 je proti BRENu znatelně lehčí.
  Co na mě vůbec neudělalo dojem, byl zásobník, který je sice transparentní ale zaručeně rozměrnější než zásobník do 58, dokonce mi jeden z vojáků říkal, že snad ani G36 nemá tak velké zásobníky a to jsou také z plastu... Osobně bych to raději řešil šachtou pro STANAG, rozhodně by to bylo rozumnější a univerzálnější...

  Při natahování má závěr lehký chod vzad a to díky pouze jedné pružině, ale záchyt závěru je řešen docela divně, vysoko pro palec, takže jsem měl co dělat, když jsem vše obsluhoval levou rukou. Stejnou rukou je třeba držet nabíjecí páku a navíc mačkat to stiskátko. Tolik složitostí jen kvůli tomu, abych si zablokoval závěr v zadní poloze... Pojistka zásobníku mi nepřijde šťastně řešena, měl jsem pocit, že první verze Sa 58 měly pojistku zásobníku bez ochranného lučíku, který se přidal na novější verze a to z důvodu, že se vojákům stávalo, že jim tu a tam při zachycení o pojistku vypadl zásobník, no nevím, to samé jsem četl i o AK, ale těžko soudit.

  Neodolal jsem a musel jsem si zbraň rozebrat.
  Domníval jsem se, že vše zvládnu jednou rukou, jako to lze provést u Sa 58, bohužel jsem se mýlil. Během cca 5 minutové rozborky jsem musel zbran několikrát obrátit do ruzných poloh a nechat si ukazovat všemožné "grify" abych věděl, jak na to.
  Jediné co jsem udělal jednou rukou, bylo vyndání zásobníku.

  Pak jsem musel zbraň položit a oběmi palci vymáčknout dva čepy, následovalo další otočení a teprve poté jsem čepy celé vyndal. A tak to bylo po celou rozborku, při každém kroku bylo nutné manipulovat s celou zbraní. Přirovnal bych to k opravě slovenského Lakatoše, kdy se musí rozebrat všechno, než se dostanete tam, kam potřebujete...
  Myslel jsem, že se bicí ústrojí vyklápí na předním kloubu u zásobnníkové šachty, ale bohužel to takhle nelze. Další zklamání přišlo záhy, když jsem se konečně dorozebíral k závěru, jehož součástí je i vyjímatelná napínací páka. V momentě, kdy jsem páku vyjímal, bych potřeboval tři ruce, abych držel tělo zbraně, závěr uvnitř a při tom vysouval páku. Co se mi líbilo, bylo rozebírání plynového ústrojí, které šlo velice pěkně, bohužel mi vše pokazila zpětná zborka, při které je potřeba se přesně trefit pístem do správné díry, no na třetí pokus se to povedlo.
  Jediné, co mě poněkud zaráželo, byl počet dílů, které najednou ležely na stole předemnou, popravdě si neumím představit, že bych si v polních podmínkách čistil zbraň, to bych vážně neriskoval, spousta malých částí a v případě nechtěného překvapení od nepřítele bych pušku nestihl ani složit...

  Také mě poněkud zarazil fakt, že se zbraní nelze spolehlivě střílet v případě, že je sklopená pažba. Tím nechci říct, že by na tom stál svět, nicméně v nečekané situaci, kdy je zbraň přepravována může být snažší stisknout spoušť, než nastavovat pažbu. Ale bylo mi vysvětleno, že sklopená pažba je pouze, když je zbraň ve skladu. To mi trochu uniká smysl a výhoda sklopné pažby, ale budiž...
  Také poněkud zamrzí, že bicí mechanismus poněkud připomíná AK, čekal jsem něco jiného...
  Připadalo mi, že je to málo muziky za hodně peněz, určitě bychom bývali nalezli lepší alternativy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:49 12.06.2013

  Ačkoli se ČR oficiálně přihlásila k volné hospodářské soutěži taktéž v oblasti obrany a bezpečnosti (viz směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/81/ES a zák. č. 137/2006 Sb., o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ačkoli se ČR oficiálně přihlásila k volné hospodářské soutěži taktéž v oblasti obrany a bezpečnosti (viz směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/81/ES a zák. č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách), v praxi se však v některých komoditách, k nimž mj. náleží i ruční palné zbraně, exekutiva deklarovanými pravidly u všech finančně lukrativnějších zakázek doposud evidentně neřídila.

  „Strategie obranného a bezpečnostního průmyslu v ČR“ MO ukládá, aby maximálním možným způsobem využívalo výjimky z unijní legislativy ve prospěch zachování domácího průmyslového potenciálu. Z uvedeného je zřejmé, že dlouholetá tuzemská praxe protekcionismu se v dohledné době nezmění.

  Nehledě na dlouholeté negativní zkušenosti ozbrojených složek s dodávkami nekvalitní výzbroje, udržují opatření exekutivy CZUB na tuzemském trhu v postavení monopolního dodavatele. Ozbrojené složky státu jsou tak dlouhodobě postaveny do situace, kdy jsou často nuceny odebírat produkty, které by svojí kvalitou a často i cenou v regulérních výběrových řízeních neuspěly.

  V členské zemi, jež dobrovolně přijala principy transparentnosti a nediskriminace, nelze podporovat domácí zbrojní průmysl praktikami, jako jsou pokoutné vynášení informací k připravovaným výběrovým řízením, diskriminační zadávací podmínky, účelově nastavená kritéria pro hodnocení nabídek, přehlížení nedodržování požadavků zadávací dokumentace, neuplatňování sankcí, či přijímání usnesení vlády, která privilegované domácí výrobce staví do pozice výhradních dodavatelů (338/2000, 1443/2009, 908/2012).

  Máme-li národní zájmy, pak je máme hájit a uplatňovat otevřeně, a to zejména v době přípravy a tvorby společné evropské legislativy. Nyní je již pozdě. Při formulování pozice ČR pro vyjednávání o zmiňované směrnici 2009/81/ES (veřejné zakázky v oblasti obrany a bezpečnosti) přeložila tuzemská AOBP, k jejímž nejvýznamnějším členům náleží právě CZUB, místo rozumných a prosaditelných návrhů na určitou míru ochrany domácího průmyslového potenciálu malých zemí, velmi sebevědomé stanovisko ve stylu: chceme volnou hospodářskou soutěž, máme potenciál vyhrávat zbrojní tendry i v zahraničí. Když však přijde na regulérní souboj se zahraniční konkurencí, jako např. FN, Glock či HaK, je ihned po sebevědomí a „vítězství‘ CZUB v „tendrech“ musí zajišťovat nekalé praktiky a politická rozhodnutí.

  Rovněž jiné členské země podporují vlastní zbrojní průmysl, ovšem „český způsob“, kdy jsou za použití pochybných praktik upřednostňováni pouze vyvolení, je netransparentní, diskriminační, nezákonný a v každém případě nevýhodný, a to jak pro daňového poplatníka, tak i pro resort MO. Existuje zde mnoho signálů, že za „politickými“ rozhodnutími je především korupce.

  Inkriminované „výběrové řízení“ na dodávku útočných pušek pro AČR je vskutku oprávněně předmětem kritiky a ironických poznámek nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Vlastní zadání bylo od počátku koncipováno tak, aby se „soutěže“ mohli reálně zúčastnit pouze dodavatelé se silnou místní politickou podporou (ti měli důležité informace již dávno před jejím vyhlášením). Požadavky na offsetový program (kompenzační program pro tuzemský průmysl ve výši 100% ceny zakázky v případě dodávek výzbroje ze zahraničí, z toho 20% tzv. offsety přímé, tzn. výroba částí kompletu přímo v ČR), šibeniční lhůty pro předložení nabídek i první dodávky zbraní, navíc při nejasném obsahu dodatečných zkoušek včetně jejich termínů a některé další technické a obchodní požadavky zahraniční výrobce odradily, a o to mj. šlo. Pomyslnou třešničkou na dortu je anomálie, kdy byl výběr dodavatele zbraňového kompletu proveden bez komparačních zkoušek nabízených zbraní, a to pouze na základě obecných, výrobci deklarovaných parametrů s tím, že nabídka vítězného uchazeče bude ověřena ve zkouškách dodatečně. Kdo celý kontrakt podrobněji sleduje, tak zaregistroval, že mnohé z požadovaného nakonec nebylo dodrženo.

  Členové výběrové komise si museli být plně vědomi skutečnosti, že produkt, (resp. produkty: puška, hlavní zaměřovač atd.), který k přezbrojení AČR doporučují, není ani ve fázi výrobku s ukončeným vývojem, jak bylo mj. v zadávací dokumentaci striktně požadováno, jelikož tento fakt byl již tehdy veřejným tajemstvím. Problémy spojené s plněním požadavků zadání a samozřejmě i při nasazení útočné pušky CZ 805 pro plnění bojových úkolů proto odborníci očekávali. Otázkou bylo pouze, jak budou problémy závažné, v jaké míře se je podaří odstranit a jak dlouho bude celý proces dovývoje zbraňového kompletu trvat (proces odstraňování vad probíhá již několik let)…

  V „tendru“ na výběr útočné pušky pro AČR, tak logicky vyhrál dodavatel s nejsilnější politickou podporou, a to nehledě na cenu a kvalitu nabízeného zboží. Samozřejmě, že pro uživatele znalé výzbrojní problematiky je nepochopitelné, jak mohla výběrová komise doporučit zbraňový komplet sestávající se v převážné míře z „polotovarů“, často s parametry výrobků druhořadé kategorie (např. rozměrný a hmotný hlavní zaměřovač, nedosahující úrovně ani „prehistorických“ Aimpointů), a to za pořizovací cenu, která zjevně převyšuje i ceny nejrenomovanějších německých, švýcarských či amerických zbrojovek. Při nákupech tuzemské výzbroje ve velkých objemech se na MO neuplatňuje množstevní sleva, nýbrž paradoxně množstevní přirážka. Přezbrojení na CZ 805 BREN bude stát daňového poplatníka o stovky milionů Kč více, než kdyby proběhlo za regulérních podmínek. Existuje zde tedy reálné podezření, že ti, co takový nákup doporučili a schválili, porušili povinnosti při správě cizího majetku.

  Uživatelé z ozbrojených složek jsou často udiveni, že jim světoznámá CZUB dodává zbraně tak problematické kvality. Zde je však žádoucí upozornit, že v tuzemsku uveřejňované informace, a to i v odborném tisku, reálné úspěchy domácího zbrojního průmyslu značně nadsazují, či veřejným míněním doslova manipulují. Takto zmanipulovanou veřejnost lze pak velmi lehce přesvědčit, že obcházení regulérních zbrojních tendrů je vlastně rozumná politika exekutivy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jjjj
  23:07 11.06.2013

  Tak se zkusme podívat, v čem se liší 805 od vychvalovaného SCARu z kterého zcela jistě vychází. Tady jsou rozkresy obou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zkusme podívat, v čem se liší 805 od vychvalovaného SCARu z kterého zcela jistě vychází. Tady jsou rozkresy obou zbraní:

  http://www.czub.cz/zbrojovka/c...

  http://images5.fanpop.com/imag...

  CZ805 nekopíruje SCAR zcela ve všem, dle mého názoru, kvůli odlišnému přístupu ke konstrukci zbraní na západě a východě. Díky použití dlouhého pístu má BREN uzavřený prostor závěru, který se otvírá jen při střelbě. Natroti tomu se nosič závorníku SCARu pohybuje za větracími otvory pouzdra a nic nebrání znečištění funkčních ploch při manipulaci se zbraní. Kvůli uložení pístu je u 805ky kolem nábojové komory víc železa což zlepšuje odvod tepla z této oblasti...na jiném foru byla fotka připečeného pístu k plynové trubici po intenzivním použití. Jak asi bude voják u SCARu hnípat ven píst, když se mu něco takového stane???

  Řešit ergonomii nemá moc smysl. BREN má zkrátka ovládání alá G36 a ne alá M16. To může změnit nová šachta (kdyby měla vypouštění závěru, což bohužel nemá) Odkaz jak to sluší brenu s novou šachtou a novým kompenzátorem jsem sem už dával:

  http://www.czub.cz/cz/news/nap... (třetí a čtvrtá fotka)
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  21:56 11.06.2013

  Můj příspěvek byl zjevně nepochopen. Já jsem vyzkoušel několik (ne všechny) pístovek a neměl jsem jediný problém s municí. Tato munice pocházela z více jak deseti národů. Proto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj příspěvek byl zjevně nepochopen. Já jsem vyzkoušel několik (ne všechny) pístovek a neměl jsem jediný problém s municí. Tato munice pocházela z více jak deseti národů. Proto jsem napsal, že je 416 stejně mlsná jako ostatní pístovky. V několika svých příspěvcích jsem označil hmotnost či vyvážení zbraně za méně podstatné (ne nepodstatné). CZ 805 má několik hrubých nedostatků, za které by se měl autor projektu stydět.
  Příslušníku konvenčních sil je množství dostupné munice ukradené, pokud nemá spolehlivou zbraň, ze které by ji vystřílel.
  Pravda, nedostatek vody ho trápit může, ale bez jídla se dá vydržet podstatně déle než bez kvalitní zbraně.
  O palebné podpoře toho běžný příslušník konvenčních sil mnoho neví a není za ni odpovědný.
  O tragické ekonomické nevýhodnosti už toho byla napsána spousta. Mnoho lidí se domýšlí zasvěcení ví.
  Při vší úctě k Vám, nicolaji, vaše příspěvky poukazují na totální nezkušenost v této oblasti. Rád bych hájil Vaše národní postoje, v tomto případě však nemohu. Omlouvat závažné nedostatky zbraně starostmi o vodu a jídlo, to je zcela mimo mísu. Z celkem slušné diskuse se vyklubalo handrkování o nesmyslech. A jak jsem již psal dříve, z Vašimi názory nesouhlasím, považuji je za scestné, ale udělám všechno proto, aby jste je i nadále mohl publikovat. Mějte se.
  Skrýt celý příspěvek

 • nicolaj
  17:42 11.06.2013

  A že jsou všechny Pístový mlsné je nesmysl, koukni se třeba na sig.

  A že jsou všechny Pístový mlsné je nesmysl, koukni se třeba na sig.

 • nicolaj
  17:40 11.06.2013

  Pro vojáka konvenčních sil je daleko důležitější dostatek munice, těžkých zbraní, jídla, vody, pálená podpora atd... Než aby nebyla zbraň trochu těžší na předek. A to všechno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro vojáka konvenčních sil je daleko důležitější dostatek munice, těžkých zbraní, jídla, vody, pálená podpora atd... Než aby nebyla zbraň trochu těžší na předek. A to všechno se dá koupit za peníze získané díky ekonomické výhodnosti nákupu cz805
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  13:10 11.06.2013

  Uprimne by mne zamijalo, ktera vec je pro vojaka konvencnich sil dulezitejsi, nez jeho zbran. Pri vsi ucte k pisateli, tohle je fakt huste tvrzeni.

  416 je na munici stejne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uprimne by mne zamijalo, ktera vec je pro vojaka konvencnich sil dulezitejsi, nez jeho zbran. Pri vsi ucte k pisateli, tohle je fakt huste tvrzeni.

  416 je na munici stejne mlsna, jako kterakoliv pistova zbran. Pro mne osobne je to velmi jednoznacne a ano: CZ805 je otresny provaz nerespektujici zasadni potreby strelce.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  08:15 11.06.2013

  trochu Off topic, CZ 805 si zahrala v trailere na battlefield 4 http://youtu.be/3nJY7n8KaOY...

  trochu Off topic, CZ 805 si zahrala v trailere na battlefield 4 http://youtu.be/3nJY7n8KaOY...

 • nicolaj
  20:03 10.06.2013

  Michael: v tom případě se naprosto shodneme, já také netvrdím že je to nějak extra dobrá zbraň, jen že to není zase takoví provar.
  Kubec: on to právě zase takoví k šunt není, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Michael: v tom případě se naprosto shodneme, já také netvrdím že je to nějak extra dobrá zbraň, jen že to není zase takoví provar.
  Kubec: on to právě zase takoví k šunt není, a upřímně, pro vojáka konvenčních sil jsou daleko důležitější věci než zbraň jednotlivce. Mimochodem, je to právě vámi vychvalovaná 416 která je poměrně mlsná na munici a nemá manuální seřizování odběru plynů. Takže to není zdaleka tak jednoznačné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubec
  22:27 09.06.2013

  to Nicolaj: Tvrdíte, že obdobné zbraně jako M16 a AK47 byly ve své době také nedotažené. To ano. Rozdíl je ale v tom, že tyto zbraně byly průlomové a v podstatě k nim v té době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Nicolaj: Tvrdíte, že obdobné zbraně jako M16 a AK47 byly ve své době také nedotažené. To ano. Rozdíl je ale v tom, že tyto zbraně byly průlomové a v podstatě k nim v té době nebyl žádný ekvivalent. Dnes je situace naprosto jiná, na trhu je spousta lepších a levnějších zbraní, které by stačilo koupit a odpadly by náklady na vývoj nové, ještě k tomu nekvalitní zbraně (které pokud vím zaplatí zcela zbytečně AČR, potažmo danoví poplatníci). Asi nikdy nepochopím co může, krom peněz, vézt člověka k nákupu takového šuntu, když se daly koupit takové kousky jako SCAR, Bushmaster/Remington ACR, HK 416 a podobné. Navíc jsou vyzkoušené v boji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michael Manolevski
  20:54 09.06.2013

  Úspěšnost víceranné serie závisí na mnoha hodnotách, Vzdálenosti od cíle, kadenci zbraně atd. Jak už jsem psal níže, zkušenější střelci tento režim nepoužívají a nepotřebují. navíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úspěšnost víceranné serie závisí na mnoha hodnotách, Vzdálenosti od cíle, kadenci zbraně atd. Jak už jsem psal níže, zkušenější střelci tento režim nepoužívají a nepotřebují. navíc použití dvouranné dávky zároveň znamená například i dvojnásobnou spotřebu munice, což může být průser. K zavedení ráže 5.56 došlo především z důvodů možnosti nižší hmotnosti munice, což umožňovalo téměř dvojnásobné zvýšení palebného průměru neseného vojákem. Aniž bych chtěl srovnávat moderní bojové operace například s Vietnamskou válkou, příliš rychlé vyčerpání munice v boji může mít katastrofální důsledky.
  Pro Nikolaje. Zbraň bude v budoucnu určitě vylepšena a bude spolehlivější, ale já mluvím o vlastnostech které patrně příliš upravovat nepůjde, jako jsou ostré hrany, špatné rozložení váhy, mohutný píst, díky kterému se zbraň chová daleko neklidněji než další srovnatelné zbraně. Toto je prostě fakt, který docvakne každému zkušenému střelci, který zbraň vezme do rukou. Dají se ale zjistit jen tak, že ze zbraně střílíme a máme dostatečné množství zkušeností, aby jsme ji mohli relevantně posoudit. Pokud jde o Fantomy, dostali jsme dva na testování. U jednoho se po dvaceti ranách uvolnil plátek hledí a u obou se projevovala velmi vtipná vlastnost, pokud jste pevněji sevřeli grip, (to je úchopová část rámu), ze zbraně nevypadávaly zásobníky. Plast byl natolik měkký, že zásobníky zůstávaly ve zbrani. není to k posrání? :-)
  Na závěr, opravdu věřím, že se Bren nakonec podaří rozchodit, ale osobně jsem moc rád, že PČR nakoupila G 36, které fungují bez jakéhokoliv dolaďování. ( Jenže my zase bojujeme s compactama) :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • nicolaj
  18:59 09.06.2013

  Ale komponenty po pouzder byly dodatečně vyměněny, to je běžná praxe. Některé chyby výrobků se prostě ukážou až v průběhu používání. Myslím že je to lepší než to ještě půl roku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale komponenty po pouzder byly dodatečně vyměněny, to je běžná praxe. Některé chyby výrobků se prostě ukážou až v průběhu používání. Myslím že je to lepší než to ještě půl roku, možná rok, testovat. To by ty věci armáda nedostala nikdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • psovod
  10:17 08.06.2013

  o tom jak se nové zbraně a příslušenství testuje před nákupem do ačr svědčí třeba to,že u pistolí vypadávaly zásobníky a tento týden se u všech pouzder na pistolové zásobníky a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  o tom jak se nové zbraně a příslušenství testuje před nákupem do ačr svědčí třeba to,že u pistolí vypadávaly zásobníky a tento týden se u všech pouzder na pistolové zásobníky a svítilny měnily plastové chlopně za jakési gumové a u všech pouzder na pistole se měnil jeden díl,protože docházelo k praskání a samovolnému rozkladu,přesto asi tyhle výrobky prošli testováním v ačr-ovšem pouze na papíře,když k tomu přidáme zakázku na pouštní goretexové oblečení-opět dodány šmejdy -ovšem zjistilo se to až po přejímce a zaplacení-tak jsme tam kde jsme
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  20:51 07.06.2013

  Nazdar panove

  Chtel bych kdyby mi nekdo rekl z vlastni zkusenosti (uzivatele, ne teoretici) zda 'dvourana' ma dopad na pravdepodobnost zasahu, specificky u teto nove zbrane. U ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nazdar panove

  Chtel bych kdyby mi nekdo rekl z vlastni zkusenosti (uzivatele, ne teoretici) zda 'dvourana' ma dopad na pravdepodobnost zasahu, specificky u teto nove zbrane. U extremnich konstrukci jako je AN94 to bylo uz s tim zamerem vymysleno, ale u prakticke pusky s kadenci do 800RPM, ma to nejaky positivni dopad? Dekuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  18:26 07.06.2013

  Když byla zaváděna do výzbroje US army M16, byla daleko nedotaženější než cz805, stejně tak AK-47, L85 atd... Zbraň prostě nemůže být dokonalá dokud není používána, čímž se zjistí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když byla zaváděna do výzbroje US army M16, byla daleko nedotaženější než cz805, stejně tak AK-47, L85 atd... Zbraň prostě nemůže být dokonalá dokud není používána, čímž se zjistí nedostatky. Zbrojovka na dotažení pracuje. Mimochodem, to že tu někdo řekne, že zásobník je těžší než do Vz.58 je velmi zavádějící. Platí to totiž pro prázdný zásobník, ale většinu váhy zásobníku tvoří munice, takže v praxi požadavek na snížení váhy oproti střelivu pro Vz58 splňuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michael Manolevski
  20:08 05.06.2013

  Nevím, ale myslím že taková taktika je nesmysl, dobře vycvičený střelec je schopen pracovat se spouští tak, že dvourannou dávku nepotřebuje. Chce to jen něco vědět o resetu spouště ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, ale myslím že taková taktika je nesmysl, dobře vycvičený střelec je schopen pracovat se spouští tak, že dvourannou dávku nepotřebuje. Chce to jen něco vědět o resetu spouště a umět alespoň slušně střílet. Dvoustřel je rychlý a navíc kontrolovaný. Proto třeba na MP 5 vůbec režim dvouranných dávek nepoužíváme ač je spoušť strašná. Pokud jde o 601 skupinu, potkáváme se s nimi čas od času společném cvičení a 805 skutečně nemají a trnou při představě, že by je měli dostat.Pokud se jich zeptáš kdy dostanou Breny, tak se jen zašklebí a ukousnou kus žvýkacího tabáku. Při cvičení vždy používají M4...
  Pokud jde o Brena, možná by se to chtělo občas zvednout od počítače a vylézt na střelnici. Kdo má nějaké zkušenosti a vezme tu zbraň do rukou, hned ví kolik uhodilo... :-)
  PS. Pokud jde o vlastenectví a hrdost, budu ji mít, když mi nebudou cpát předražené a nedotažené šunty. ( Bren, Fantom)
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  13:44 04.06.2013

  Spravne Koumaku. Uz ve svem predeslem prispevku jsem volal po navratu k tematu :-). Uprimne receno, pokud je ponechana moznost jedne rany, tak me zbytek netrapi. Mrzi mne jen, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spravne Koumaku. Uz ve svem predeslem prispevku jsem volal po navratu k tematu :-). Uprimne receno, pokud je ponechana moznost jedne rany, tak me zbytek netrapi. Mrzi mne jen, ze jsme byli schopni respektovat novou studii US Army, ale metodiku streleckeho vycviku starou dva az tri roky nerespektujeme. No co uz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Koumák
  11:10 04.06.2013

  Fuj! Fuj! Panové, používat taková sprostá slova jako Bushmaster, Colt, M4 nebo M4A3, když tu mate clanek o naší cz805. Trošku hrdosti by to chtelo. Nicméně chápu, že některé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fuj! Fuj! Panové, používat taková sprostá slova jako Bushmaster, Colt, M4 nebo M4A3, když tu mate clanek o naší cz805. Trošku hrdosti by to chtelo. Nicméně chápu, že některé vlastnosti této zbraně jsou nepochopeny, protože k nim nebyl dodán návod.

  Příkladem je použití dvouranného režimu, který na starších zbraních (M4,G36,HK416 atd.) chybí. Použití dvouranného režimu vychází z nové, dosud nezveřejněné, doktríny US ARMY, která definitivně řeší problém malého zastavovacího účinku střeliva 5,56x45. Vzhledem k obrovským zásobám této munice a globální ekonomické krizi nebyl schválen přechod na novou ráži, ale bylo rozhodnuto postupně u stávajících zbraní nahradit jednoranný režim dvoujránou a to pomocí jednoduchého konverzního kitu. Všechny zbraně US ARMY budou tedy v budoucnu mít jen režim: zajištěno, dvojrána a případně fullauto. V současnosti nedostatečná kapacita zásobníků na 15 dvojran je řešena velkou objednávkou zásobníků na 30dvojran (60ran) u firmy Surefire.

  U cz805 byl jednoranný režim ponechán na žádost AČR a to z ekonomického hlediska, aby bylo možné šetřit munici při výcviku a nastřelování zbraně. Zákaz použití jednoranného režimu mimo střelnici bude řešen dodatečným nařízením náčelníka generálního štábu. Současně byly dodány sumky pro zásobníky na 30dvojran. Dále byly provizorně dodány zásobníky na 15dvojran s upravenými vnějšími rozměry pro použití v sumkách pro zásobníky na 30dvojran. Jejich náhrada je ale, vzhledem k vytíženosti firmy Surefire objednávkou US ARMY, bohužel v nedohlednu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  03:47 04.06.2013

  Nevím nic o tom, že by byly první dodávky organizovány pro SOG, nicméně vyloučit to nemohu. Osobně si myslím, že k Bushmasterum se CR dostala až díky podpoře USA v misi 2004 (601), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím nic o tom, že by byly první dodávky organizovány pro SOG, nicméně vyloučit to nemohu. Osobně si myslím, že k Bushmasterum se CR dostala až díky podpoře USA v misi 2004 (601), proto moje pochybnosti. První dodávka byla od Bushmasteru, avšak byla problémová. Dnes komplet Colt u bojových jednotek, pár kusů Bushmaster kvůli schopnosti montáže podvěsného granátometu. Zbytek opravených Bushmasterů pro nebojové jednotky.

  Jinak myslím, že tohle vlákno je především o CZ805. :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  22:44 03.06.2013

  Bože, mě pokaždý naskáčou pupínky když slyším o podpoře českého průmyslu. Na podporu průmyslu je tady ministerstvo průmyslu a obchodu, ne ministerstvo obrany. To naopak by mělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bože, mě pokaždý naskáčou pupínky když slyším o podpoře českého průmyslu. Na podporu průmyslu je tady ministerstvo průmyslu a obchodu, ne ministerstvo obrany. To naopak by mělo zacházet co nejšetrněji se svěřenými prostředky, tudíž nakupovat levnější věci o stejné kvalitě, nebo kvalitnější za stejnou cenu, bez ohledu na zemi původu. Argumenty a potřebě domácí průmyslové základny neobstojí. Země, která jde v nejdelším místě přejet za šest hodin se bude bránit jen s tím, co má na skladě, nic vyrobit nestihneme. Navíc lze nákup řešit pomocí offsetů jako v Dánsku a Belgii.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:47 03.06.2013

  Josefe, žil jsem v domnění, že 601. skss používá M4 od Bushmasteru. Ale jak jste to napsal, koukám i na jejich stránkách, že mají i Colty. Nevíte, zda je pravda, že první dodávky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Josefe, žil jsem v domnění, že 601. skss používá M4 od Bushmasteru. Ale jak jste to napsal, koukám i na jejich stránkách, že mají i Colty. Nevíte, zda je pravda, že první dodávky byly od B, protože C nestíhal, neb dělal hlavně pro ozbrojené složky USA? Dokonce jsem slyšel, že první dodávka byly vlastně zbraně určené pro SOG, ale z důvody chystaného výjezdu do Afghanistánu byly přesměrovány do Prostějova.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  20:06 03.06.2013

  Na rozdíl od spousty přispěvatelů bych si nikdy nedovolil tvrdit něco, co nevím. Za vším, co jsem napsal si stojím a můžu si tím být jistý. Pokud píšu domněnku, tak to zdůrazním. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na rozdíl od spousty přispěvatelů bych si nikdy nedovolil tvrdit něco, co nevím. Za vším, co jsem napsal si stojím a můžu si tím být jistý. Pokud píšu domněnku, tak to zdůrazním. Ještě jednou, 601 nepoužívá CZ 805. Vyskytuje se tam pár kusů za účelem osvojení si této zbraně. Na základě těchto zkušeností by ji nikdo z tamních vojáků používat nechtěl. To je všechno, co k tomu můžu napsat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  19:06 03.06.2013

  Zjevně si to, Josef, nepochopil. Nikdo neřekl že 601. používá cz805. Pointa je v tom že ty mi tu píšeš co 601. používá, ale přitom to nevíš. Neví to nikdo, kdo tam neslouží. Můžeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zjevně si to, Josef, nepochopil. Nikdo neřekl že 601. používá cz805. Pointa je v tom že ty mi tu píšeš co 601. používá, ale přitom to nevíš. Neví to nikdo, kdo tam neslouží. Můžeme mluvit o tom co používali před 2 roky ale ne co používají nyní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  05:25 03.06.2013

  601 Breny rozhodně nepoužívá a kluci se modlí, aby na to nedošlo. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Pravdou je, že M4 začali používat kvůli ráži, pravdou ale také je, že oni opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  601 Breny rozhodně nepoužívá a kluci se modlí, aby na to nedošlo. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Pravdou je, že M4 začali používat kvůli ráži, pravdou ale také je, že oni opravdu bojují (jako i dalších pár českých jednotek) a vědí, co potřebují. Zbraně kategorie Rolls-Royce ji nikdo nekoupí kvůli finanční náročnosti a M4A3 Colt je uspokojivé řešení ve smyslu výkon x cena. A M4A3 je pro reálné vedení boje rozhodně lepší než CZ 805.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wheeler
  02:09 03.06.2013

  Nicolaj: vsak tie SCARy sa mali myslim licencne vyrabat v CR...

  Nicolaj: vsak tie SCARy sa mali myslim licencne vyrabat v CR...

 • Nicolaj
  23:12 02.06.2013

  601. používá kosy kvůli ráži, ne proto že by byli lepší než cz805. Je to prostě jiná kategorie zbraně, tak jí používají. A tvrdit že používají M4 je trochu unáhlené. Ano používali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  601. používá kosy kvůli ráži, ne proto že by byli lepší než cz805. Je to prostě jiná kategorie zbraně, tak jí používají. A tvrdit že používají M4 je trochu unáhlené. Ano používali je předtím, protože potřebovali zbraň v 5,56. Třeba už používají cz805. Není to pravděpodobné, ale nikdo nemůže říct že určitě ne. A že by SCAR vyšel na 80 000 a BREN vyšel na 250 000 je totální nesmysl, každý kdo umí alespoň trochu počítat ví, že to není pravda. ( Netvrdím že BREN je nejlepší, já sám si myslím že mohli koupit lepší zbraň, podmínkou však je aby byla vyráběná v ČR. Klidně mohli vyrábět licenční kopie FN SCAR.)
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  11:49 02.06.2013

  Ono je zbytecne se ptat u 601.skss. Jejich nazor by nebyl vyslysen stejne jako nebyl vyslysen nazor vojaku, kteri tuto zbran testovali. Stejne tak tomu bylo I v pripade nove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je zbytecne se ptat u 601.skss. Jejich nazor by nebyl vyslysen stejne jako nebyl vyslysen nazor vojaku, kteri tuto zbran testovali. Stejne tak tomu bylo I v pripade nove porizenych letadel ci dalsiho vybaveni. Muze to byt jak chce prekvapive, ale vojaci potazmo armada do techto vyberovych rizeni moc kafrat nemuzou. Poskytnou nazor, ale rozhodnuti neni na nich.
  Skrýt celý příspěvek

 • Medvedice
  11:28 02.06.2013

  Nevím ,vlasně vím proč tohle dělají ,kvůli prachům,ale nevím proč se nezeptají na názor naší specilální jednotky , dám jimtu zbraň testovat a jejich názory beru ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím ,vlasně vím proč tohle dělají ,kvůli prachům,ale nevím proč se nezeptají na názor naší specilální jednotky , dám jimtu zbraň testovat a jejich názory beru jako relevantní...
  Další diskuse jsou zbytečné, radějivezmu zbran která vyhovuje profíkům, jde totiž těm klukům o životy ,a ne aby to dopadlo jako s Kalouskovými padáky, změní se něco konečně aspoň u těchto věcí ??, Asi ne když o tomhle budou rozhodovat tvz odborníci..
  Skrýt celý příspěvek

 • restrepo
  19:04 31.05.2013

  Pro Pana chytreho DIPA...Vite zakolik americka armada kupuje od americkeho dodavatekle M4?za 800dolaru...Kolik stal bren?Takze mi tady o vlastenectvi a cene nemluvte kdyz v armade ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Pana chytreho DIPA...Vite zakolik americka armada kupuje od americkeho dodavatekle M4?za 800dolaru...Kolik stal bren?Takze mi tady o vlastenectvi a cene nemluvte kdyz v armade neni ani na maskace...Asi s Brenem vyjizdite do misi a mate stim hodne zkusenosti...Me osobni zkusenosti...pri teplotach kolem 5stupnu tato zbran v zahranici nechtela strilet,na patroly se braly Sa 58...spatne vyvazena(vemte brena,dejete deset strel...vemte M4 dejte deset strel) a uvidite...ostre tvary-vemte si batoh o hmotnosti 30kg a bezte na patrolu,jsem zvedavej co na ni pak reknete...zasobniky jsou mizerne,nedase rychle prebit,vyhazovat...pojistka?u sa 58 ci M4 nemam problem,u brena jsem musel menit prsty pri odjisteni a zajisteni...mam pokracovat?nebudu zminovat optiku...Jedina specialni ceska jednotka 601skss pouziva M4 a nebo Sa 58,pouzivaji je proto ze jsou asi horsi nez breny ne?!Indicka vlada mela podminku aby koupila breny od ceske zbrojovky a tou byla ze breny musi pouzivat aspon jeden stat Nato...Takze nerozumuj onecem ocem vis prd...A mimochodem kdo je vlastnik ceske zbrojovky?kdyz pozivas selsky rozum cenu,udrzbu a tak...scar by vysel kolem 80litru,bren 250...PS:s vojaku ktere je testovali to nikdo nedoporucil:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  19:27 29.05.2013

  Já nemyslím, ze je to křáp. Jen při specifikaci požadavku na tuto zbraň se nebrala v potaz moderní metodika střeleckého výcviku. Osobně mam pocit, ze ji specifikoval tentýž člověk, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nemyslím, ze je to křáp. Jen při specifikaci požadavku na tuto zbraň se nebrala v potaz moderní metodika střeleckého výcviku. Osobně mam pocit, ze ji specifikoval tentýž člověk, co kladl požadavky na Sa 58 před padesáti lety. Omlouvám se všem zastáncům KOSY. Mam na mysli zejména nároky na obsluhu zbraně. Tzn. pokud možno blbuvzdorná, hlavně ať si s ni nikdo nic neudělá. Doba a způsob vedeni boje ale pokročily. Mi jen přijde, ze jako obvykle za každou cenu vymýšlíme věci dávno vymyšlené a odzkoušené, aniž bychom na to měli prostředky a kvalitní zázemí. To ale není problém jen této zbraně, ale i spousty dalšího vybavení. Rád budu používat produkty českého průmyslu, ale ne za každou cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr
  17:44 28.05.2013

  Fakt je to takový křáp?
  ...mi přijde, že už tam chybí jen Windows 8...

  Jsem neskutečně zvědavý, kam se TO posune aa kde bude tato zbraň dejme tomu za 10 let...

  Fakt je to takový křáp?
  ...mi přijde, že už tam chybí jen Windows 8...

  Jsem neskutečně zvědavý, kam se TO posune aa kde bude tato zbraň dejme tomu za 10 let...

 • Michael Manolevski
  13:54 28.05.2013

  Budu mluvit z pozice člověka co je profesně každý den ve styku se zbraněmi, sloužil pět let ve vojsku a 14 let u policie, z toho posledních 9 let ve funkci střeleckého instruktora. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budu mluvit z pozice člověka co je profesně každý den ve styku se zbraněmi, sloužil pět let ve vojsku a 14 let u policie, z toho posledních 9 let ve funkci střeleckého instruktora. Dle mého subjektivního názoru, není Bren příliš povedená puška. Už když jsem ji poprvé vzal do ruky, překvapila mě velká váha zbraně, navíc tak nešťastně rozložená, že subjektivně působí ještě těžším a nemotorným dojmem. V práci máme G 36, Sa. 58 a pro sportovní účely vlastním M4, takže snad mám s čím srovnávat. (srovnávám samozřejmě zbraně o podobných délkách hlavně a vybavené podobnými optoelektronickými mířidly) Argument o tom, že ji někdo držel 5 minut na výstavě neobstojí, protože voják ji bude držet v rukou hodiny a věřte, že pak je znát každé deko. Nevím zda je to způsobeno tím, že je zbraň konstruovaná i pro střelbu ráží 7.62, ale i to považuji za nesmysl. Ke konverzi na jinou ráži se zbraň odesílá přes půl republiky, takže povídačky o tom, že si to udělá voják v poli, nebo zbrojíř na základně jsou jen řeči. Pokud je třeba vystřílet zásobu nábojů vz. 43 máme dostatečný počet kvalitních Sa. 58 a v bojové situaci si zbraň nikdo nepředělá :-)
  Poprvé jsem z Brenu střílel na mistrovství PČR ve střelbě a když jsem ji uchopil tak jak jsem zvyklý držet jakoukoliv útočnou pušku, vpředu za příčnou rukojeť a palcem přes nadpažbí, při prvním výstřelu mi palec málem urazila páka pro natažení závěru. Na můj dotaz, proč není páka řešená stejně jako např. u G 36, člověk ze zbrojovky jen pokrčil rameny a řekl, (čímž u mě stoupl v ceně), že pušku nenavrhovali střelci :-) Zbraň jsem pak musel držet za přední rukojeť jako vrtačku, s palcem kolem rukojeti a každý kdo trochu střílí vám potvrdí, že takové držení zbraně je pro kočku. Na případný protiargument, že se dá zbraň prostě uchopit jinak a rychle si na to zvyknout, odpovím že určitě ano. Ale na co krucinál! Gečko, MP 5 i M 4 můžeš chytit jak chceš a nic se neděje, tak proč tuhle zbraň ne?
  Poslední věcí, která mě překvapila, na značnou váhu poměrně mohutný zpětný ráz, patně je to způsobeno poměrně mohutným pístem, který je masivnější než u jiných srovnatelných zbraní. Jasně pro vojáka zvyklého na SA 58 bude vnímání zpětného rázu pocitové příjemné, ale mě se ve srovnání s géčkem, nebo M4, ač pístovou, nebo bezpístovou zdál mohutný. Jasně, taková věc je důležitá spíš pro zbraň na sportovní střelbu a voják si zvykne, ale stejně. Tolik o subjektivním pocitu ze zbraně.
  O zásobnících a vypečené optice z Meopty se zmiňovat nehodlám, protože se to tady už probíralo. Pokud jde o provozní spolehlivost zbraně, nebudu ji řešit, protože nemám dostatek informací, ale od svých bývalých kolegů, kteří jsou ještě v armádě, jsem slyšel hrůzostrašné věci. Platí se prostě za to, že zbraň byla zavedena od zeleného stolu, bez provedení velmi náročného výběrového řízení. Když se to srovná s tím, jakými těžkými zkouškami procházela Sa. 58 v době svého vzniku, je to k breku.
  S názorem, že je dobré, aby byla armáda vybavená zbraněmi z naší republiky souhlasím, ale především by kluci měli být vybaveni spolehlivou zbraní, která by měla být i uživatelsky příjemná. A to zatím Bren rozhodně není, je mi líto 
  Skrýt celý příspěvek

 • Jjjj
  13:11 28.05.2013

  Po informacich od vojaku se da patrat na ruznych forech např.:

  http://www.strelectvi.cz/forum...

  Zde je zajimave sledovat genezi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po informacich od vojaku se da patrat na ruznych forech např.:

  http://www.strelectvi.cz/forum...

  Zde je zajimave sledovat genezi prispevku pod prezdivkou "veiko", coz skutecne bude asi vojak, pac tam dal i nejake fotky "sve" cz805A2

  a co me z toho utvelo v pameti:

  velmi presna puska
  tento uzivatel si chvali dvojranu
  prijemne poladena spoust
  zakladni sachta zvlada zasobniky g36 A Steyer Aug
  mechanicky odolna

  jo a rozciluje se tam, ze se mu po celodeni akci a 900ranach pripekl pist - asi jsou u nas jednotky, kde se vystrili vice nez 6 ran za rok. Ikdyz vzhledem k zivotnosti 20000ran me ten nastrel trosku desi:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  12:54 28.05.2013

  Zatimcio zde 'besedujeme' CZUB dela ostre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatimcio zde 'besedujeme' CZUB dela ostre ksefty:
  http://www.thefirearmblog.com/...

  Kdyz ne Indie (a kdo rekl ze ne?) tak alespon Iii-dzipt.
  Mimojine, vzdy me 'uderi' jak oskliva je P-07 - fujkyfujky.
  Zato ta baba se samopalkem padne dobre - gunz und zechs jsou dobre dosebe.
  Rekl bych, ze toto je dobra ukazka toho, co se deje za oponou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zoula
  20:27 27.05.2013

  Možná by bylo hezké, kdyby příspěvky k hodnocení kladných a záporných vlastností BRENu psali POUZE vojáci, co jí skutečně běžně používají a jako jediní tedy vědí, "o čem ten kvér ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná by bylo hezké, kdyby příspěvky k hodnocení kladných a záporných vlastností BRENu psali POUZE vojáci, co jí skutečně běžně používají a jako jediní tedy vědí, "o čem ten kvér vlastně je" ;) To by tu pak mohli být i skutečně zajímavé názory.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michal
  19:18 27.05.2013

  Pro Josef Š. : Naprosto souhlasím se vším co jste napsal!

  Pro Josef Š. : Naprosto souhlasím se vším co jste napsal!

 • Radek
  18:24 27.05.2013

  tak Koumakovo příspěvek mě položil.řvu smíchy :D

  tak Koumakovo příspěvek mě položil.řvu smíchy :D

 • Josef
  14:07 27.05.2013

  Pred Koumakovymi argumenty sedam na zadek. Vsechna sva predesla prohlaseni beru zpet. Vzdy se najde neco noveho k uceni. Koumaku, palec nahoru :-)

  Pred Koumakovymi argumenty sedam na zadek. Vsechna sva predesla prohlaseni beru zpet. Vzdy se najde neco noveho k uceni. Koumaku, palec nahoru :-)

 • Koumák
  10:45 27.05.2013

  Myslím, že se nedoceňují některé klíčové vlastnosti této zbraně. To že pomalé přebití zbraně bude stát vojáka život je stejně pravděpodobné, že mu jiné vlastnosti zbraně život ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že se nedoceňují některé klíčové vlastnosti této zbraně. To že pomalé přebití zbraně bude stát vojáka život je stejně pravděpodobné, že mu jiné vlastnosti zbraně život zachrání. Představte si následující situace:
  ...
  Voják je na misi někde v milé zemičce a usne na hlídce. Přikrade se k němu "diverzant", sebere mu zbraň a pokusí se ho zastřelit. Voják je naštěstí lempl a nemá zbraň připravenou ke střelbě a než útočník zjistí, že musí nejdřív odjistit, aby natáhl závěr, tak vojáka rachocení kovových částí zbraně vzbudí a ten prchá pryč. Útočníkovi se konečně podaří zbraň zprovoznit a začíná za prchajícím vojákem střílet nazdařbůh do tmy....při první ráně mu páka závěru ošklivě roztrhne palec a zbraň mu vypadává z rukou...útočník se dává na útěk do hor. Horké a vlhké podnebí dělá svá, palec se ošklivě zanítí a útočník za pár dní umírá na celkovou sepsi organismu.
  ...

  ...
  Vojáci brání odlehlou koaliční základnu proti přesile útočníkům. Po dlouhém boji dochází oběma stranám munice, nicméně fanatičtí útočníci ve svém snažení nepolevují a dochází na boj muže proti muži. Na pozici našeho vojáka přibíhají první útočníci, voják popadne svou zbraň za pažbu a roztočí ji nad hlavou. Díky těžišti daleko vepředu se z pušky stává opravdu hrozivá zbraň a RIS lišty bez sražených hran zanechávají na hlavách útočníků fatální zranění. Pak se voják sehne pro kolimátor, který mu odpadl ze zbraně po vyprázdnění druhého zásobníku, a zasahuje s ním na dobrých deset metrů dalšího útočníka do hlavy (Kdo někdy tento kolimátor držel v ruce tak tuší, že to pro útočníka bylo opět fatální.) Voják tímto hodem získává trochu času a snaží se na pušku nasadit bajonet. Útočníci, kteří vidí, že k už tak děsivé zbrani ještě přidělává mačetu, se dávají na ústup a napadají raději mírumilovněji vypadající Gurky a Novozélanďany bránící další sektory.
  ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  05:09 27.05.2013

  Mezi Vami popisovanyma zbranema zrejme nebude velky rozdil při pouziti ve stisnenych prostorach. V teto souvislosti jsem uvedl rebelsky nazor o me oblibe M4 nebo HK416. A jak jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mezi Vami popisovanyma zbranema zrejme nebude velky rozdil při pouziti ve stisnenych prostorach. V teto souvislosti jsem uvedl rebelsky nazor o me oblibe M4 nebo HK416. A jak jsem psal, není to jen o te toyote. V ivecu ci dingu je mista obdobne pomalu. Problém zasobniku mozna ani není jeho velikost, ale spise "tvar". Dle mého nazoru by mel byt hladky, bez onoho prstence, ktery se ve vsech sumkách otresne zasekava. Pri kazdem pokusu o vlozeni noveho zasobniku se musí dorazet.

  Ja osobne tady nevinim zbrojovku za tento paskvil, ale vinim armadu za neschopnost lepsi konfigurace teto zbrane. Dostali jsme sanci koupit zbran podle nasich predstav. Nikdo asi netusil, jake predstavy o zbrani muzou mit klicovi lide v tomto procesu.

  Prislusenstvi je mozna dost pro vojaky na misich, ale pokud s nim necvicim doma, v misi na to cas nemam. Ale jak jsem jiz psal nize, pokud doma vojak vystrili šest ostrych za pul roku, tak je uplne jedno jaka zbran se mu koupi a jake prislusenstvi bude mit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef Š
  22:19 26.05.2013

  Ano, nejsem žádnej odborník a ani uživatel Brena a jediný kdy sem si ho moh osahat byl IDET, ale musím souhlasit s Dipem. Spousta lidí na to jen nadává asi aby šli s davem či co. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, nejsem žádnej odborník a ani uživatel Brena a jediný kdy sem si ho moh osahat byl IDET, ale musím souhlasit s Dipem. Spousta lidí na to jen nadává asi aby šli s davem či co. Kolikrát sem čet, jak se člověk hned lehce pořeže o raily na předpažbí... zkoušel jsem to, zkoušel, ale nic. K váze radši nic psát nebudu to je každýho věc co mu sedne a nad čím brečí... "padání" na předek...od deseti let závodně sportuju, a nejsem žádnej 100 kilovej vepřík ani extra svalově nadanej a ani s kolimcem, značkovačem a bipodem mi to nepřišlo jako něco kvůli čemu by se to mělo zahodit. Možná to s plným zásobákem je jiný, netušim. Přepínač střelby ze zajištěných na jednotlivý pohoda ale z jednotlivým to dalo opravdu práci strefit se na dvojrannou. Podle všeho na to stejně všichni nadávaj a dvojranná je na houby takže přechod z jednotlivejch rovnou na dávky by teda neměl vadit, ale musí se to hanit, takže to teda asi vadí. Zásobníky jsou velikostně tragédie to jo ( funkčnost opět nemůžu hodnotit). Na druhou stranu G36 má v podstatě stejný... Ale vypouštění zásobáku a nemožnost rychlého přebití ? Sakra jste snad český vojáci ne? To je takovej problém si na pojistku vypouštění udělat nějaký prodloužení pod úhlem aby to dosahovalo pod lučík a dosáhnul na to střeleckej prst? Nebo v tomdle svazujou nějaký předpisy?

  Taky bych rád, aby se Josef vyjádřil k tomu jakej je rozdíl manipulovat v opancéřované Toyotě s Brenem a se SCAR popř. s G36 a jinejma? Neberte to jako popichování, opravdu mě to zajímá.

  Ano, rozhodně by se tato zbraň dala udělat lépe a "radostněji" a vzhledem k tomu co se dá všude dočíst sem čekal ve směru vnějšku tragédii ale byl jsem docela příjemně překvapen :) Samozřejmě to berte prosím jako názor člověka kterej ji měl v ruce cca 5 minut. Při používání to může bejt jiný ale většina tý špíny se na ni podle mě háže z principu... toť vše. ( Velice bych ocenil kdyby jste nekomentovali pravopisnou stránku mého příspěvku... děkuju.)
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  21:48 26.05.2013

  ja sem tady nenapsal ani ň o vaze 805... i kdyby tak je tu vaha papirova a pak pocit kolik to vazi v ruce... coz pokud nekdo strili tak vi o co jde... takze jestli se to vojakum ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja sem tady nenapsal ani ň o vaze 805... i kdyby tak je tu vaha papirova a pak pocit kolik to vazi v ruce... coz pokud nekdo strili tak vi o co jde... takze jestli se to vojakum zda tezsi nez konkurence tak asi konkurence ma lip vyreseny rozdeleni hmotnosti zbrane
  Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  20:57 26.05.2013

  Nicolaj: jsou lidi co prostě nejsou schopný pobrat ekonomický i naprosto selský principy. Hážete hrách na zeď.

  Chtěl bych vidět jak spolehlivý by ten servis byl, kdyby se ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nicolaj: jsou lidi co prostě nejsou schopný pobrat ekonomický i naprosto selský principy. Hážete hrách na zeď.

  Chtěl bych vidět jak spolehlivý by ten servis byl, kdyby se ze země dodavatele stala nepřátelským státem. Tady většina vidí jen tu "hračku" a nejsou schopný přijmat širší souvislosti.

  A taky mají potřebu na Bren nakydat co nejvíc hnoje a to i přes to, že je to mnohdy smyšlená lež.
  Jako například s tou hmotností, když tu někdo vypsal hmotnosti jednotlivých pušek, tak tu hned někdo začal vymýšlet, že to je s příslušenstvím a u Brenu ne. To je samozřejmě zcela jasná pitomost.

  I kdyby byl Bren ještě o polovinu horší než tu někteří lživě tvrdí, tak se ze strategických důvodů pořád vyplatí pořídit, protože je to naše puška. Ne snad z nějakých vlasteneckých pohnutek, ale protože je to nejistější dodavatel pro budoucnost.

  Jestliže tu někdo někoho obviňuje z lobingu, tak o něm se dá říci to samé.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  20:26 26.05.2013

  jo smeju protoze takovej lobing za tuten kram je az nezkutecnej... je to predrazeny nevadi, je to kram nevadi, to ze bylo vyberovy rizeni zmanypulovany nevadi, to ze bylo vypsany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo smeju protoze takovej lobing za tuten kram je az nezkutecnej... je to predrazeny nevadi, je to kram nevadi, to ze bylo vyberovy rizeni zmanypulovany nevadi, to ze bylo vypsany primo na miru 805 nevadi, to ze CZUB verejne lze nevadi, to ze CZUB porusilo smlouvu taky nevadi a zametlo se to pod stul, hlavne ze je to cesky :D

  PS: od kdy maji strelne zbrane kratkou zivotnost ? teda u firmy CZUB je to znamy, ale u ostatnich moc ne ;)
  PS: nehanim produkty CZ pred revoluci...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  19:05 26.05.2013

  A ano, i kdyby byl domácí výrobce o 40% dražší, pořád se vyplatí z ekonomického hlediska produkt domácí výroby. Protože u takto poměrně velké zakázky je vysoká návratnost do státní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ano, i kdyby byl domácí výrobce o 40% dražší, pořád se vyplatí z ekonomického hlediska produkt domácí výroby. Protože u takto poměrně velké zakázky je vysoká návratnost do státní kasy. Nehledě na podporu místní ekonomiky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  19:00 26.05.2013

  Na počty příslušenství sem právě koukal. Asi vám nedochází že to příslušenství potřebují převážně vojáci na misích, a pro ty je ho až až.

  Přestaňte se vysmívat, protože to jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na počty příslušenství sem právě koukal. Asi vám nedochází že to příslušenství potřebují převážně vojáci na misích, a pro ty je ho až až.

  Přestaňte se vysmívat, protože to jen ukazuje že vám došli argumenty. Z vašeho příspěvku je zcela zřejmé že naprosto netušíte jaké podmínky nabízeli jiné firmy .

  A ano, to je právě výhoda zbraní domácí produkce, můžete si žvanit co chcete, ale střelné zbraně mají poměrně krátkou dobu životnosti a proto se vyplatí mít možnost pohotového a spolehlivého servisu.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  18:41 26.05.2013

  nicolaj: koukal jste na pocty toho prislusenstvi ?

  CZUB : poskytuje plny a spolehlivy servis ? :D a jina znacka by tuto neudelala :D chachacha ze by dalsi PR clovek ?
  Za jaky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nicolaj: koukal jste na pocty toho prislusenstvi ?

  CZUB : poskytuje plny a spolehlivy servis ? :D a jina znacka by tuto neudelala :D chachacha ze by dalsi PR clovek ?
  Za jaky usetreni penize ? vy jste fakt od nich ze jo ?

  ,,pro vojáka je rozhodně lepší hladce fungující BREN než silně opotřebovaný nebo požkozený SCAR´´
  tady vam asi uz dosli prasky...
  ale aspon jsem se zasmal
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  11:39 26.05.2013

  asdf: Je vidět že asi ekonomice moc nerozumíte... Ekonomická výhodnost se rozhodně nerovná ceně, to je holí nesmysl. Navíc příslušenství je daleko rozsáhlejší než jste psal, což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Je vidět že asi ekonomice moc nerozumíte... Ekonomická výhodnost se rozhodně nerovná ceně, to je holí nesmysl. Navíc příslušenství je daleko rozsáhlejší než jste psal, což dokládá i druhá část vašeho vlastního příspěvku. ČZUB poskytuje na zbraně plný a spolehlivý servis, to by u jiných zbraní bylo s otazníkem.

  Josef: Život vojáka je samozřejmě důležitější než všechny peníze na světě. Je potřeba si ale uvědomit, že na pomalé přebití se běžně neumírá. Za ušetřené peníze se dají nakoupit třeba lépe pancéřované vozy, které zachrání daleko více životů. Když sem mluvil o výhodnosti, neměl sem na mysli jen cenu, ale také např. dostupnost náhradních dílů atd .. a pro vojáka je rozhodně lepší hladce fungující BREN než silně opotřebovaný nebo požkozený SCAR
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  00:41 26.05.2013

  Josef: chteli ji udat v Indii... tak ji museli nejdriv zavist tady.. jeste ze Indove nejsou tak blby jako my :(

  Josef: chteli ji udat v Indii... tak ji museli nejdriv zavist tady.. jeste ze Indove nejsou tak blby jako my :(

 • Josef
  23:13 25.05.2013

  Hmotnost bych zde skutecne neresil. To v zadnem pripade neni zivotni otazka pokud se bavime o pulkilovem rozmezi. Avsak zadny kontrakt na svete vcetne dostupnosti servisu nevyvazi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmotnost bych zde skutecne neresil. To v zadnem pripade neni zivotni otazka pokud se bavime o pulkilovem rozmezi. Avsak zadny kontrakt na svete vcetne dostupnosti servisu nevyvazi zivot vojaka, který nebyl schopen rychle prebit. Zbran je neohrabana a na jeji pouziti to ma vliv zasadni. Psal jsem uz o pouziti ve vozidle. Nechtel bych reagovat na kontakt cestujice v pancerovane toyote (a není to jen o toyote) a muset ji tahat z jedine mozne ulozne pozice. Nicmene souhlasim, ze jak si ji armada nakonfigurovala, takovou ji ma. Jen nerozumim tomu, ze na to borci ze zbrojovky pristoupili, když ji chteji udat na trhu. Nikdo, komu zalezi na životech svých vojaku, ji nekoupi. Ze by vyvozniu artikl do Afriky?
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr
  18:16 25.05.2013

  Tak jsem to dohledal, hmotnost klasického plechového zásobníku STANAG je 250 g, bren zásobník je 195 g a EMAG od Magpulu 130 g.

  Tak jsem to dohledal, hmotnost klasického plechového zásobníku STANAG je 250 g, bren zásobník je 195 g a EMAG od Magpulu 130 g.

 • Wheeler
  18:13 25.05.2013

  Mne teda SUBJEKTIVNE tazsia pride. Napr. pri porovnani s M4 o hodne. Ale to by sa dalo prekusnut. Celkovo mi vsak od prvej chvile prisla velmi neohrabana, najma v predu tazko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne teda SUBJEKTIVNE tazsia pride. Napr. pri porovnani s M4 o hodne. Ale to by sa dalo prekusnut. Celkovo mi vsak od prvej chvile prisla velmi neohrabana, najma v predu tazko uchopitelna, ostre hrany (a nemyslim tym RIS listy, aj M4 s RIS predpazbim sa drzi tak nejak lepsie, prirodzenejsie).
  Naopak kvitujem celkom prijemnu pistolovu rukovat – aspon mne sa zdala dobra (na druhu stranu ako som tu uz pisal packa poistky/prepinaca strelby mi pride zufala).
  Co mi tiez prislo dobre bolo to ze som ju zvladol rozlozit/zlozit v podstate bez pomoci na prvy krat (druha vec je ze som si pri tom vzdy pricvikol nejaky prist, to je ale skor moja nesikovnost, navyse cvikom asi odstranitelna) ale to povazujem za nutnu vlastnost kazdej modernej pusky.
  Ad cena: este ste si nezvykli na to ze v tomto regione je akakolvek vojenska zakazka predrazena? A servisne podmienky...neviem uz ktora firma ponukala do sutaze licencne vyrabane SCARy, ale nemyslim si ze ich ponuka bola o nieco horsia...
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr
  18:06 25.05.2013

  Kolik se ušetří, když se odšroubují přední boční raily, dají se pryč pevná mířidla a místo Meopty třeba eoTech, nebo něco podobného? Nějaký gram můžeme sundat, pokud do nové STANAG ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolik se ušetří, když se odšroubují přední boční raily, dají se pryč pevná mířidla a místo Meopty třeba eoTech, nebo něco podobného? Nějaký gram můžeme sundat, pokud do nové STANAG šachty dáme Magupl zásobníky.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  17:35 25.05.2013

  Nikolaj: Naopak zbraň je velmi spolehlivá, chová se příjemě při střelbě, je extrémně přesná atd...

  takhle se chova kazda zbran tute raze... jaky podminky ? minimalne cena je 2x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikolaj: Naopak zbraň je velmi spolehlivá, chová se příjemě při střelbě, je extrémně přesná atd...

  takhle se chova kazda zbran tute raze... jaky podminky ? minimalne cena je 2x prestrelena, prumerne dat 136k za jednu zbran PRUMERNE !!!!!!!!! je naprostej nesmysl i ja sam kdyz bych si sel koupit mr556 (hk416 semi) + kolimator + 500 naboju + bajonet (nic vic vojak nedostane, nekdo kdo ma stesti dostane i zvetsovadlo) bych se na tuto castku nedostal... a kde jsou teda mnozstevni slevy ? navic koupe nejvetsich shitu Meopta ( koupeno protoze je to cesky) jeste ze voj. policie si koupila eotechy + aimpoint magnifiery... pocitam s cenama pro obycejneho smrtelnika beze slev... + jeste kvalita provedeni (ostre hrany, padajici prislusenstvi + padajici kompenzator a pazba) pekna diskuze je na strelectvi.cz

  PS: vite co znamena prumerna cena ? 136k proste cena jedne te samotne pusky je kolem hodne optimisticky 80-100k


  Hodnota zakázky je podle kupní smlouvy č. 090100104 celkově 1 102 710 857, 68 Kč, včetně DPH. Kromě 6 687 útočných pušek a 1 250 karabin v ráži 5,56 mm zahrnuje dodávku 397 podvěsných granátometů CZ 805 G1, 7 937 průhledových zaměřovačů kolimátorového typu ZD–Dot, 1 386 noktovizních zaměřovačů NV-Mag3, 1 386 zvětšovacích modulů DV-Mag3, 1 386 duálních laserových zaměřovačů/ osvětlovačů DBAL-A, 1 758 450 nábojů M885/ss109, 771 600 nábojů svítících M856, 12 845 nábojů HE-FRAG92 a 6 850 HE-DP 92 do podvěsných granátometů, 68 souprav náhradních dílů 1 : 100, 16 souprav pro zbrojíře, 43 soupravy náhradních dílů a provozní, výcvikovou a technickou dokumentaci v tištěné i elektronické podobě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  17:10 25.05.2013

  Jak vás tak poslouchám, příde mi, že neberete v potaz jednu věc. A to, že ČZUB nabídla smlouvu které se neodmítá. Podmínky za jakých byla tato zbraň nakoupena zcela vyváží její ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak vás tak poslouchám, příde mi, že neberete v potaz jednu věc. A to, že ČZUB nabídla smlouvu které se neodmítá. Podmínky za jakých byla tato zbraň nakoupena zcela vyváží její nedostatky. Mluvím například o dostupnosti servisu atd...

  Dále si myslím, že problém není v tom, jak vymysleli BREN ve zbrojovce. Problém je, v jaké konfiguraci ho AČR nakoupila. Pořád tu řešíte váhu, ale ta není o nic vyžší než u srovnatelných zbraní. Subjektivně je zbraň neohrabanější, protože je hodně objemná ale na její použití to nemá vliv.
  Naopak zbraň je velmi spolehlivá, chová se příjemě při střelbě, je extrémně přesná atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  16:01 25.05.2013

  Dip: opravdu nebudu argumentovat smetenim nas... jsem jeden z mala lidi co by to tu branil do posledniho sutru a klacku... ale bren je strasny vynalez a i kdyby nebyl tak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dip: opravdu nebudu argumentovat smetenim nas... jsem jeden z mala lidi co by to tu branil do posledniho sutru a klacku... ale bren je strasny vynalez a i kdyby nebyl tak to vyberovy rizeni byla fraska davno zaplacena
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  10:50 25.05.2013

  Pro mne jako pro uzivatele není kupodivu celkova hmotnost rozhodujici. Samozrejme za predpokladu, ze se nebavime o celych kilogramech. Pokud je dobre vyvazena jsem schopny se s tim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro mne jako pro uzivatele není kupodivu celkova hmotnost rozhodujici. Samozrejme za predpokladu, ze se nebavime o celych kilogramech. Pokud je dobre vyvazena jsem schopny se s tim poprat. Skoda je, ze k teto zbrani nemohu vyuzit sve prislusenstvi vzrabene renomovanymi firmami bez zbytecne improvizace. O temer nemoznosti rychleho prebiti jsem uz psal nize. Nemam zkusenost se SCARem, ale ackoliv mne tady asi spousta lidi ukamenuje, na M4 nebo HK416 nedam dopustit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Udo
  10:47 25.05.2013

  Wheeler: To je jednoduché, papírová váha Brenu je bez kolimátoru, bez miřidel, asi ještě se starou jednodušší a lehčí pažbou. Když na něj nasadíte půlkilovej kolimátor od meopty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wheeler: To je jednoduché, papírová váha Brenu je bez kolimátoru, bez miřidel, asi ještě se starou jednodušší a lehčí pažbou. Když na něj nasadíte půlkilovej kolimátor od meopty, záložní miřidla, obludný grip a "novou" pažbu, hned máte o kilo víc. Moderní vybavení na jiných zbraních má poloviční váhu Váha G36 je například už s integrovanou optikou a v dlouhém provedení zbraně. Papírová váha SCARu kolísá podle různých zdrojů od 3,2 po 3,5. A tak by se dalo pokračovat dál. Bren je jediná multikaliberní puška na světě na které se nedá v současnosti změnit ráže a všechny pokusy jak toho dosáhnout skončily nezdarem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wheeler
  10:22 25.05.2013

  Jjjj: toto ma uprimne celkom prekvapuje, ale obavam sa ze je to platne iba na papieri. To ze vz. 58 je lahsi asi ani netreba spominat, ale aj jeho hmotnost narastie ked sa tam da ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jjjj: toto ma uprimne celkom prekvapuje, ale obavam sa ze je to platne iba na papieri. To ze vz. 58 je lahsi asi ani netreba spominat, ale aj jeho hmotnost narastie ked sa tam da predpazbie s montaznymi listami atd.
  Ale nemozem sa ubranit porovnaniu s klasickou M4 (s plynovym systemom, piestovka ako HK416 bude asi o trosku tazsia, aj ked myslim ze len o par gramov) a oproti tej mi teda 805 prisla tazsia, a o dost. Mozno je to ,,vyvazenim" alebo cim, neviem. SCAR moze byt papierovo tazsi, ale v ruke sa mi tiez zdal byt lahsi. Ale opat len moj subjektivny dojem.
  Na druhu stranu, ono ale to co je na papieri nemusi vzdy odpovedat realite...
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  10:18 25.05.2013

  A o tom to je. O specifikaci teto zbrane zrejme rozhodovali lide neznali modernich streleckych procedur.

  A o tom to je. O specifikaci teto zbrane zrejme rozhodovali lide neznali modernich streleckych procedur.

 • zap
  02:49 25.05.2013

  Jen jsem si jeste jednou zaskocil se podivat, co se tu pise..... a docela se mi to libi. Jsou tu lide se znalostmi, praxi a s otevrenou hlavou. Jelikoz jsem dilem vule ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen jsem si jeste jednou zaskocil se podivat, co se tu pise..... a docela se mi to libi. Jsou tu lide se znalostmi, praxi a s otevrenou hlavou. Jelikoz jsem dilem vule prozretelnosti 'pametnik', chtel bych se podelit o malou historku pro pobaveni; snad vam to da nejakou perspektivu v sirsim slova smyslu.

  Kdyz jsem bylo jako zakladak v kurzu zbrojiru, tak jsem jednomu praporovi (byl uz velmi blizko k penzi, jestli uz nepresluhoval) s nadsemim licil nove trendy v rucnich zbranich. To byla tehda nova M16 se zasobnikem na 20 ran. Kdyz jsem mu rekl jaka je jeji raze, s ponekud pobavenym pohledem se na me podival a povida: ".... a koho to ma jako strilet? Zajice?" A pak dodal: "... kule musi pribit chlapa k vratum". Domyslel jsem si point a prestal jsem ho otravovat s 'novou technikou'. Stara vojna kterej vyrost s mauserama ani jinak mluvit nemuze. Ted, po nejakych 40+ letech mu zacinam rozumet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jjjj
  22:48 24.05.2013

  V nekolika prispevcich se tu resila velka hmotnost cz 805, tak uvadim par dat ze stranek vyrobcu:

  cz805 3,49kg - hlaven 360mm
  SCAR-L 3,545kg - hlaven 368mm
  G36 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V nekolika prispevcich se tu resila velka hmotnost cz 805, tak uvadim par dat ze stranek vyrobcu:

  cz805 3,49kg - hlaven 360mm
  SCAR-L 3,545kg - hlaven 368mm
  G36 3,63kg - hlaven 480mm
  HK416 3,49kg - hlaven 368mm
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  20:48 24.05.2013

  Principiálně správná úvaha. Ale pouze za předpokladu, že na to daná země má. Dle mého skromného názoru na značné nedostatky této zbraně může nejeden voják doplatit. Já bych se tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Principiálně správná úvaha. Ale pouze za předpokladu, že na to daná země má. Dle mého skromného názoru na značné nedostatky této zbraně může nejeden voják doplatit. Já bych se tedy rozhodně nechtěl ocitnout v TICu a být odkázaný na tuto zbraň. Ono ale na druhou stranu jde taky o vycvičenost vojáka. Pokud vystřílí do roka pár nábojů, tak je úplně jedno, jestli má CZ 805 nebo HK 416.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  20:39 24.05.2013

  asdf: Tím že země používá zbraně vlastní výroby, eliminuje možnost, že si nakoupí zbraně budoucího nepřítele. Jeden z bodů v čem spočívá ta nezávislost.
  A za druhé ty pušky jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Tím že země používá zbraně vlastní výroby, eliminuje možnost, že si nakoupí zbraně budoucího nepřítele. Jeden z bodů v čem spočívá ta nezávislost.
  A za druhé ty pušky jsou možná horší, ale nejsou to m*dky. Všechno má svůj význam a je to na zvážení.
  Hlavně mi tu neargumentuj, že by nás stejně všichni smetli. To pak nemusíme mít armádu vůbec. Vydržovat ji a platit, aby jsme někomu dělali voly a ulehčovali jim rozpočty pro jejich vlastní válku a zájmy, to není posláním armády.
  Je bytostným zájmem státu, co myslí vážně na svojí obranu, aby byla jeho armáda technologicky co nejméně závislá na cizých technologiích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  18:00 24.05.2013

  Na obhajobu teto zbrane mohu rict, ze je presna a vcelku spolehliva: behem dvaceti vystrilenych zasobniku kratce za sebou ani jedna zavada. Tedy dobra puska, ale tragicka zbran pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na obhajobu teto zbrane mohu rict, ze je presna a vcelku spolehliva: behem dvaceti vystrilenych zasobniku kratce za sebou ani jedna zavada. Tedy dobra puska, ale tragicka zbran pro vojaka. Je velmi nekompaktni, coz negativne ovlivnuje cinnost vojaka pri pouziti vozidel. Velmi spatne se tam uklada a kdyz uz se to podari, tak rozhodne neni v pohotovostni poloze. Pokud chcete pouzit jiny nez dodavany popruh zbrane (a vetsina lidi obeznamenych s modernimi metodami pouziti zbrane chce), tak je to problematicke. Do oka pro popruh zbrane se male karabiny renomovanych vyrobcu nevejdou. Musite udelat oko z padakove snury, do ktereho potom karabinu zaklesnete. Zbran nejde rychle prebit: chybi vypoustec zasobniku v dosahu strelcovy silne ruky. Novy zasobnik se vzdy musi dorazit. Vrchni cast zasobniku je opatrena "prstencem", ktery se v sumkach zasekava. Nevim jakym prislusenstvim je zbran vybavena standardne, ja ji dostal s kolimatorem od meopty. Tento pripomina spis dalekohled nez kolimator a vyzaduje strelcovo znacne soustredeni pri zamireni. Tim padem je jeho periferni videni velmi omezeno. Ihned jsem vymenil za Eotech.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  16:50 24.05.2013

  Dip: jaka nezavislost ? takze budem kupovat m*dky jenom proto ze je to cesky ?

  to ze jsme byli zbrojarska velmoc uz dlouho neplati...

  Dip: jaka nezavislost ? takze budem kupovat m*dky jenom proto ze je to cesky ?

  to ze jsme byli zbrojarska velmoc uz dlouho neplati...

 • Dip
  15:27 24.05.2013

  Tak v první řadě tu jde o podporu vlastního zbrojního průmyslu, což znamená určitou nezávislost. To je věc, která spoustě křiklounům nedochází a má nevyčislitelnou hodnotu.
  Evropa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak v první řadě tu jde o podporu vlastního zbrojního průmyslu, což znamená určitou nezávislost. To je věc, která spoustě křiklounům nedochází a má nevyčislitelnou hodnotu.
  Evropa není zdaleka tak bratrská, což dokazuje a vyhrocuje další utahování šroubů v Bruseli. Chraň bůh, ale za dvacet let může bejt z Evropy plné "lidských práv" bojiště.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  07:33 24.05.2013

  jaku mares:
  Právě jsi to od svého stolu odborně zhodnotil. :)

  jaku mares:
  Právě jsi to od svého stolu odborně zhodnotil. :)

 • jaku mares
  05:09 24.05.2013

  Internetovy odbornici zase diskutuji od svych stolu....

  Internetovy odbornici zase diskutuji od svych stolu....

 • asdf
  01:23 24.05.2013

  jedno video za vic nez tisic slov

  http://www.youtube.com/watch?v...

  tolik lzi a kecu neni snad ani v vecernim vysilani tv nova :D

  jedno video za vic nez tisic slov

  http://www.youtube.com/watch?v...

  tolik lzi a kecu neni snad ani v vecernim vysilani tv nova :D

 • KOLT
  00:52 24.05.2013

  Výhody používání jedné zbraně, komorované na různě silné ráže, jsou zřejmé co se týče logistiky ap. Pro vojáky to má ještě jednu výhodu – nepřítel má výrazně ztíženou pozici, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výhody používání jedné zbraně, komorované na různě silné ráže, jsou zřejmé co se týče logistiky ap. Pro vojáky to má ještě jednu výhodu – nepřítel má výrazně ztíženou pozici, chce-li rozeznat, kdo z jednotky je ostrostřelec (starší specialista, přesný střelec, DM – dle libosti ;-) ). On DM s modernizovanou M14 je v jednotce vyzbrojené M4 nenápadný jak tarantule na piškotovém dortu. A zlikvidovat jej je pro protivníka samozřejmě poměrně zásadní. Nicméně obě tyto výhody lze řešit i jinak než tak, jak to udělala (či plánuje) CZUB. Kupříkladu tak, jak to mají vyřešené u HK 416/417, SIG 516/517 či FN SCAR L/H. Snad jediný díl, který se liší u těchto dvojic a neliší (tedy nebude, možná) je samotné tělo. Většina, ne-li všechny, principielně zaměnitelných dílů skutečně zaměnitelná je. Vojákům nesoucím standardí versi na střední náboj to ovšem šetří cca půl kila v rukou, což není zanedbatelné. Jenže soutěžit s takovými značkami přímo si CZUB nemůže dovolit, bo by to byla ekonomická sebevražda. Takže se holt šlo jinou cestou.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:48 24.05.2013

  CZ 805 byla podle CZUB od počátku konstruována jako multikaliberní na náboje střední i "plnotučné", konkrétně se uváděly 5.56x45 a 7.62x39 ze středních a 7.62x51 z plných; ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CZ 805 byla podle CZUB od počátku konstruována jako multikaliberní na náboje střední i "plnotučné", konkrétně se uváděly 5.56x45 a 7.62x39 ze středních a 7.62x51 z plných; alternativně se počítalo s 6.8x43, pokud by byl zájem. AČR si nicméně objednala pouze verse s ráží 5.56, čili jí je multirážovost zbraně vcelku k ničemu. Pro CZUB to je výhoda, jak již zmínil Luďek, neb jí to umožňuje hledat díru na trhu. Zavedení v AČR pak je zásadní pro jakékoliv další zakázky. A protože CZUB "umí" ty správné lidi, je jasné, proč ji kluci mají. Ono by to až tak nevadilo (pomineme-li cenu a způsob výběru, což štve hlavně daňové poplatníky, čili třeba mě), kdyby Armáda dokázala donutit CZUB udělat alespoň slušnou zbraň. Jenže to by tomu lidé na odpovědných místech museli rozumnět a neplést si samopal s (útočnou – ten Hitler byla ale vážně v*l) puškou... a museli by chtít. Pokud je pravda, že výběrové řízení na pušky pro přesnou střelbu (DMR, ostrostřelecké...) je stejně zběsile zadané a nabídky budou i podobným způsobem hodnocené, tak kluky už předem lituju :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • Luďek
  21:04 23.05.2013

  Pro Wheeler. Je to vlastně jednoduché. Kdyby CZUB, chtěla udělat jen pušku pro 5,56mm, tak by se pustila do smrtícího souboje s puškami rodin AR-15, G-36, Tavor atd.
  Ono je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Wheeler. Je to vlastně jednoduché. Kdyby CZUB, chtěla udělat jen pušku pro 5,56mm, tak by se pustila do smrtícího souboje s puškami rodin AR-15, G-36, Tavor atd.
  Ono je to vlastně základní podnikatelská poučka - najít mezeru v trhu. CZUB si myslí, že s CZ 805 ji našla. Otázka je, je zbraň dotrhnutá do konce? Je nejlepším možným řešením pro AČR?.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wheeler
  20:15 23.05.2013

  Zap: viem, su to vsetko stredne raze resp. naboje, ako protiklad voci tzv. full-powered puskovym nabojom ako je 7.62 NATO (308) a chapem ze zbran ktora je stavana na tieto naboje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zap: viem, su to vsetko stredne raze resp. naboje, ako protiklad voci tzv. full-powered puskovym nabojom ako je 7.62 NATO (308) a chapem ze zbran ktora je stavana na tieto naboje musi zvladat vacsiu silu.
  Ale bola 805 stavana na tieto naboje? Ako to uz niekto napisal, velkost vyhadzovacieho okienka a priestor pre zasobnik by tomu napovedali. Naco ale? Ved to je zbytocne, aby bola puska ktora ma primarne strielat stredne naboje bola stavana na nieco silnejsie. Ta hmotnost je uplne kontraproduktivna...
  Mozeme namietat ze potom to ulahci konstrukciu ked bude potreba zbran napr. na 7.62 NATO, mnozstvo spolocnych dielov, mensia narocnost na vyrobu atd. Ale pozrime sa na priklad AR-15 a z nej odvodenej SR-25 (vyvinuta taktiez E. Stonerom, kombinujuc jeho predchadzajuce AR-10 a AR-15, zavedena v U.S. Army ako M110), co je puska pre naboj 7.62 NATO, ale napriek tomu zdiela mnozstvo casti a ergonomiu s konstrukciou AR-15. Vlk sa nazral a ovca ostala cela - lahka puska pre stredne naboje, a tazsia puska pre silnejsie naboje, ale stale su si podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Keldor
  19:24 23.05.2013

  Jaké klady má BREN?

  Proběhla tady celá řada stížností a nejspíš i opravněných. Ale to mě teď nezajíma zajímají mě klady a případné výjmečné vlastnosti. Ideálně od uživatelů.

  Jaké klady má BREN?

  Proběhla tady celá řada stížností a nejspíš i opravněných. Ale to mě teď nezajíma zajímají mě klady a případné výjmečné vlastnosti. Ideálně od uživatelů.

 • zap
  18:08 23.05.2013

  Zkratkovite pro Whylera:

  Vsechny ty raze co jmenujete jsou "stredni" (jako M43) pripadne v nove terminologii 'mikroraze' (jako SS109); produkuji zhruba ten samy impulz. Jakmile ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkratkovite pro Whylera:

  Vsechny ty raze co jmenujete jsou "stredni" (jako M43) pripadne v nove terminologii 'mikroraze' (jako SS109); produkuji zhruba ten samy impulz. Jakmile ale zacnete uvazovat neco jako 7.62Win a nebo 7.62Mosin jste v uplne jinem teritoriu. Naboj.308Win ma kuprikladu v porovnani s .223Rem asi dva a pulkrat vetsi impuls u usti hlavne. Z toho je okamzite zrejme, ze ta sama zbran ma-li byt pouzita pro vetsi kalibry MUSI byt patricne proporcovana a tudiz tezsi. To je skutecnost, ne zert.

  Kver znamy jako AR15 snese 6.8SPC a 6.5Gren bez velkeho poceni. K tomu aby jste chtel zacit hazet olovo typu zmineneho .308Win je radno se posunout do typu flinty zname coby AR10, G3 anebo FAL. Okamzite naberete chte-nechte 1.5 az 2 kilicka.

  Adios, zap.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wheeler
  17:36 23.05.2013

  Moznost zmeny raze ako dovod vysokej hmotnosti? Nezda sa mi ze pri 5.56 NATO, 7.52x38 a 6.8SPC bola az taka velka odlisnost. Koniec koncov, pusky platformy AR-15 sa robia aj v 5.56 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moznost zmeny raze ako dovod vysokej hmotnosti? Nezda sa mi ze pri 5.56 NATO, 7.52x38 a 6.8SPC bola az taka velka odlisnost. Koniec koncov, pusky platformy AR-15 sa robia aj v 5.56 aj 6.8 bez vacsich zmien (6.8 bol od zaciatku koncipovany ako plne kompatibilny s AR-15 platformou, dokaze pouzivat aj rovnake zasobniky ako 5.56). A napriklad ceska firma LUVO vyraba AR-15 v kalibri 7.62x39 a nezda sa mi ze by tam bol nejaky velky rozdiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  16:49 23.05.2013

  Jeste mrnavy dodatek... uz tu zabiram moc mista. Omlouvam se!

  Rusove maji se svym "zbrusu novym" AK-ckem podobne starosti. Vojna jim prej dala puvodne do pera, ze to chteji i na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste mrnavy dodatek... uz tu zabiram moc mista. Omlouvam se!

  Rusove maji se svym "zbrusu novym" AK-ckem podobne starosti. Vojna jim prej dala puvodne do pera, ze to chteji i na 7.62 Mosin, ale pak se to asi nejak ututlalo a ten prototyp co mame moznost videt tomu take nenasvedcuje. Polaci byli zrejme se svym 'karabinkem' ponekud realistictejsi a vysledek podle toho i vypada. Nejsem nejaky polsky fanda, ale rekl bych, ze jejich vytvor vypada slusne, ne-li nejlip z tech tri.
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  16:36 23.05.2013

  Bingo Jjjj!

  Je-li tomu tak jak pravite, tak 'chybec' se uz udelal v zadani a s nim byl nas "Brenkej" i porozen. A vskutku, oblast objimky zasobniku je neprimerene velka..... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bingo Jjjj!

  Je-li tomu tak jak pravite, tak 'chybec' se uz udelal v zadani a s nim byl nas "Brenkej" i porozen. A vskutku, oblast objimky zasobniku je neprimerene velka..... takze mame odpoved panove.

  To vyhozne okenko jsem se domnival je dlouhe z toho dovodu, ze pri plovoucim vyhazovaci (coby casti zavorniku) a dane siri pouzdra se da ocekavat, ze hylzna se zacne tocit jeste pred tim, nez je venku.

  Uvazujic toto coby pracovni hypotezu, musime zaujmout trochu soucitnejsi stanovisko v nasich posudcich. Opravdu bych se nechtel nachazet v CZUBskych botach; vojansky zakaznik pan je snad ten z nejhorsich. Skoda, preskoda.... ale co, oni si s tim nejak poradi.
  Skrýt celý příspěvek

 • nekdonekde
  15:25 23.05.2013

  CZUB se nepodarilo dat dohromady ani jeden kus funkcni verzi s vetsi razi, na dalsi vyvoji v tomto smeru se prestalo pracovat uz vic nez pred rokem...

  CZUB se nepodarilo dat dohromady ani jeden kus funkcni verzi s vetsi razi, na dalsi vyvoji v tomto smeru se prestalo pracovat uz vic nez pred rokem...

 • Jjjj
  15:03 23.05.2013

  Pro zap:

  Vzhledem k velikosti okénka na vyhození nábojnice a odsazení zásobníku od lučíku spouště (které prodlužuje zbraň a posouvá těžiště dopředu) se s 7,62x51 v návrhu určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zap:

  Vzhledem k velikosti okénka na vyhození nábojnice a odsazení zásobníku od lučíku spouště (které prodlužuje zbraň a posouvá těžiště dopředu) se s 7,62x51 v návrhu určitě počítalu --- ukáže až tendr na zbraň pro přesnou střelbu.
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  14:56 23.05.2013

  Skocil mi do toho 'tiskovy sotek' - samozrejme ze M43 je nase bezna 7.62x39 z dob WP.
  (Kdy koncipuju prispevek 'spell-check' udela vse cervene a je tezko se v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skocil mi do toho 'tiskovy sotek' - samozrejme ze M43 je nase bezna 7.62x39 z dob WP.
  (Kdy koncipuju prispevek 'spell-check' udela vse cervene a je tezko se v tom orientovat.)

  Kdyz uz jsem v tom tak jeste jednu poznamku: z meho cteni trendu se mi zda, za ani 6.5 Grendel ani 6.8 SPC nebude dalsi sluzebni naboj v US Army. Znacnou popularitu ziskava 300 AAC (Blackout) coz je vlastne nabojnice z M885/SS109 zkracena a prehrdlena na balisticky optimalizovany projektil 7.62mm. Toto reseni nabizi dalsi alternativu a mozna ze skoro ideal pro automaticke pusky. Verim, ze se vsemi temito moznostmi to planovacum v Pentagonu jeste vicevice mota hlavu nez kdykoli predtim. NATO (nebo jine budouci evropske vojenske zdruzeni) si nakonec muze jit svoji cestou kdyz si mysli, ze nato ma.
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  14:42 23.05.2013

  ad Ludek @ 12:51

  Mate na to celkem vyvazeny pohled. Dalo by se ovsem rici: ktera cast konstrukce, konkretne pozdra zaveru musi unest narok vykonnejsiho naboje; vzdyt to pouzdro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Ludek @ 12:51

  Mate na to celkem vyvazeny pohled. Dalo by se ovsem rici: ktera cast konstrukce, konkretne pozdra zaveru musi unest narok vykonnejsiho naboje; vzdyt to pouzdro je vlastne 'nezucastnene' v silovem reseni zavornik-hlaven. Dale pak, hlaven muze byt koncipovana jako samostatna sestava, ktera se nasadi zpredu na pomerne kratke pouzdro; tim se do znacne miry necha vyresit vahova zalezitost. Vice-versa, zrejme je mozno mit jedno obrovske (a tezke) pouzdro, ktere pokryje vsechny raze. Odtud pochazi asi ta vaha, jak spravne rikate. Tohle ale bylo potreba planovat a uvazit jiz v prvni fazi projektu, jak delaji s oblibou nasi pratele Nemci.

  Dalsi zalezitost je pokryti razi. Snazit se do toho vtahnout 7.62x51 (.308Win) by byl samozrejme nesmysl - to by opravdu bolelo. Ale, z toho co jsem cetl pred tim, 7.52x38 (M43) by rozhodne zahrnuta mela byt. Jeji impulz je podobny SS109 takze zadna velka starost.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:01 23.05.2013

  Karl: chysta se... Ackova verze brenu stoji 98k :)

  optimista: urcite to neudelaj...

  Karl: chysta se... Ackova verze brenu stoji 98k :)

  optimista: urcite to neudelaj...

 • Luděk
  12:51 23.05.2013

  Pro Wheeler. Tak zrovna napínací páka je součástka za pár korun. Dá se velmi lehce vyměnit.

  Co se týče hmotnosti zbraně, "problém" je , že zbraň je multirážová. Takže tělo musí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Wheeler. Tak zrovna napínací páka je součástka za pár korun. Dá se velmi lehce vyměnit.

  Co se týče hmotnosti zbraně, "problém" je , že zbraň je multirážová. Takže tělo musí vydržet jak střelbě z munice ráže 5,56 tak i 7,62 mm. Navíc konstrukce nemůže být jednúčelová, dělaná jen na jednu ráži, ale tak, aby "pasovala" i na jiné ráže, včetně třeba 6,8. To se odráží na hmotnosti a rozměrech.

  CZUB chtěla zacelit mezeru na trhu, druhou otázkou je , zda taková zbraň je nejvhodnější pro AČR. Ale nebuďme naivní, tak to asi funguje všude...
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  12:40 23.05.2013

  @K4rl:
  civilnu verziu som videl tak pred pol rokom na webe nejakeho ceskeho obchodu, cena bola 90.000 Kc + nejake drobne

  @K4rl:
  civilnu verziu som videl tak pred pol rokom na webe nejakeho ceskeho obchodu, cena bola 90.000 Kc + nejake drobne

 • Spalda
  11:27 23.05.2013

  to K4r Pokud vím tak civilní se verze se chystá, možná už je na trhu. Ale s cenou kolem 80. tis je to trošku mimo. Ovšem tahle informace je bez záruky, její zdroj je JPP, i když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to K4r Pokud vím tak civilní se verze se chystá, možná už je na trhu. Ale s cenou kolem 80. tis je to trošku mimo. Ovšem tahle informace je bez záruky, její zdroj je JPP, i když ten člověk je často velice dobře informovaný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jjjj
  11:03 23.05.2013

  Kdo chce vidět novou zásobníkovou šachtu a novou úsťovou brzdu na CZ805 ať se podívá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdo chce vidět novou zásobníkovou šachtu a novou úsťovou brzdu na CZ805 ať se podívá sem:

  http://www.czub.cz/cz/news/nap...

  Ty obrázky "potěší" hlavně slovenské čitatele.

  Nicméňě ještě názor naprostého lajka:

  Pokud by si někdo(AČR) objednal zásobníkovou šachtu např. na STANAG zásobníky s interovaným vypouštěním závěru (např. řešeným kolébkou v lučíku jako u polského prototypu MSBS-5,,56), tak by se tím vyřešila většina zde zmiňovaných ergonomických problémů, protože by si pak mohl uživatel dát s klidem napínací páku (kterou by používal už jen jako doražeč závěru) napravo, kde by mu nijak nepřekážela.....
  Skrýt celý příspěvek

 • optimista
  10:02 23.05.2013

  asdf:
  není to prvne co slysim takyto nazor. anglani to udelali a verza A2 je pry pouzitelna. mozna je to cesta, ale nemyslim ze to tak dopadne.

  asdf:
  není to prvne co slysim takyto nazor. anglani to udelali a verza A2 je pry pouzitelna. mozna je to cesta, ale nemyslim ze to tak dopadne.

 • K4rl
  08:17 23.05.2013

  Nevíte někdo jestli je chystaná civilní verze BRENu?

  Nevíte někdo jestli je chystaná civilní verze BRENu?

 • hurvo
  01:33 23.05.2013

  Pre wheeler:
  tych indicii je viacero napr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre wheeler:
  tych indicii je viacero napr http://tlacovespravy.wordpress...

  ak to nakupia pre OSSR tak sme dobačovali
  Skrýt celý příspěvek

 • Wheeler
  22:47 22.05.2013

  Problem so zasobnikmi by som nevidel ani tak v ich nekompatibilite so STANAG (o tom ci je system uchytenia ako pri STANAG zasobnikoch tym pravym by sme mohli viest dlhu debatu), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problem so zasobnikmi by som nevidel ani tak v ich nekompatibilite so STANAG (o tom ci je system uchytenia ako pri STANAG zasobnikoch tym pravym by sme mohli viest dlhu debatu), problem by som videl v ich velkosti.

  Napinacia paka je OBROVSKA, uplne zbytocne. To, ze sa pri strelbe pohybuje, nieje idealne, ale nieje to ani vynimocne – spominany SCAR ma tiez pohyblivu paku, iba verzia FNAC urcena do sutaze pre U.S. Army ma paku nepohyblivu, lebo to bola poziadavka zo strany armady.

  Za obrovsky nedostatok povazujem absenciu vypustaca zaveru, moznost vypustat iba pomocou natahovacej paky je vazny ergonomicky nedostatok co mozme prepacit zbraniam typu vz. 58 a AK, co su zbrane konstrukcne stare cez 50 rokov, aj to s tym dorazanim zaveru sa mi velmi nezda. Ved ked vypustim zaver pomocou specialneho vypustaca pojde dopredu rovnakou silou ako ked ho vypustim pomocou paky.

  Packa poistky tiez nieje riesena velmi stastne, ako tu uz bolo spomenute, palcom clovek zbran odisti ale zaistit ju palcom naspat uz je mierne nadludsky vykon resp. mne sa to nepodarilo, asi by to islo, ale bolelo by to. Moznosti natiahnut zbran len ked je odistena nerozumiem uz vobec, s bezpecnostou by som povedal ze to nema nic spolocne, prave naopak.

  Hmotnost zbrane obrovska. Odporucam chytit si 805 a potom hned M4 alebo SCAR. Nebe a dudy. Pytam sa ale preco? Kde sa stala chyba?

  Celkovo mi na 805 sedi pomenovanie ,,sita horkou jehlou" a tak ostava len dufat ze do buducna budu chyby vyriesene. Prirovnal by som to k platforme AR-15 (M4/M16). Ta si nebola ,,sita horkou jehlou" ale zo zaciatku mala velke problemy. Dnes sa jedna o jednu z najrosirenejsich platforiem. Preco asi?

  Mimochodom, dnes som mal dojem ze som videl slovenskeho ministra obrany Glvaca ist do stanku CZUB...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tomas1.7
  22:22 22.05.2013

  Tak mně napadá, je vůbec nějaká kladná věc na týhle zbrani? Jak je to s přesností oproti kose?

  Tak mně napadá, je vůbec nějaká kladná věc na týhle zbrani? Jak je to s přesností oproti kose?

 • asdf
  21:48 22.05.2013

  optimista : jo mozem to hodit HK jako britove s L85 aby to aspon nejak fungovalo...

  optimista : jo mozem to hodit HK jako britove s L85 aby to aspon nejak fungovalo...

 • Mrzout
  20:48 22.05.2013

  Osobně bych přidal měkolik dalších vad. Začnu od zadu zbraně.
  Pažba - je fajn, že je při sklápění směřována mírně dolů, aby nebránila výhoznímu okýnku, ale když tam dáte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych přidal měkolik dalších vad. Začnu od zadu zbraně.
  Pažba - je fajn, že je při sklápění směřována mírně dolů, aby nebránila výhoznímu okýnku, ale když tam dáte nástavec pro střelbu s optikou, tak už do okýnka zasahuje. A taky je fajn několik poloh pažby, akorát že jsou k ničemu, protože zbraň zalícíte na začátku pažby a ne na konci, kde je k tomu upravená. Pro lepší pochopení je dobrý srovnání s pažbou SCARu.
  Pojistka - není zvláštní, že zbraň jde odjistit palcem, ale už jí palcem nazajistíte, aniž byste pustily rukojeť? Musíte zajišťovat ukazovákem na druhé straně.
  Tlumič plamene - sejmout jej a vyměnit za nástavec na cvičný náboje je mnohdy nedlidský úkol, a co teprve, kdyby si tam speciální jednotky chtěly dát rychle tlumič?

  Ale vsadim se, že ministerstvo by mělo určitě odpověď i na tohle. Vždyť je to perfektní zbraň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr
  18:48 22.05.2013

  Ano, alespoň se vyřeší velikost zásobníku a pojistka zásobníku. Pak půjdou dokoupit třeba i magpuly.
  Ono spousta výtek jde časem odstranit, třeba i ten ovladač palby.

  Ano, alespoň se vyřeší velikost zásobníku a pojistka zásobníku. Pak půjdou dokoupit třeba i magpuly.
  Ono spousta výtek jde časem odstranit, třeba i ten ovladač palby.

 • optimista
  18:30 22.05.2013

  Narky typu že je to kram atd... nemaji uz smysl. Je to nakoupený a nikdo s tím nic nenadělá... Podme tuto diskuzi směrovat k tomu, co je potreba udelat aby byl bren dobra zbran. At ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Narky typu že je to kram atd... nemaji uz smysl. Je to nakoupený a nikdo s tím nic nenadělá... Podme tuto diskuzi směrovat k tomu, co je potreba udelat aby byl bren dobra zbran. At ma tento clanek nejaky smysl.

  osobne si hodne slibuju od vymeny zasobnikove sachty a zasobniku. To pry vadi hodne lidem a vypadato ze ta zmena asi teda bude
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  17:19 22.05.2013

  chce se mi blejt velebnosti... ale co bych se uz u tohohle zmetku divil... nikdo oficialne nerekne co je to za kram...

  kubo4747: snad vase armada koupi G36... meli by jste se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  chce se mi blejt velebnosti... ale co bych se uz u tohohle zmetku divil... nikdo oficialne nerekne co je to za kram...

  kubo4747: snad vase armada koupi G36... meli by jste se zacit modlit
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:14 22.05.2013

  Dobrý den, jsou to otázky, které jsem získal díky vlastním zkušenostem a z diskuzních for na webu. Obávám se, že dodatečné otázky už posílat nebudeme. Podle mě, ty nejdůležitější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, jsou to otázky, které jsem získal díky vlastním zkušenostem a z diskuzních for na webu. Obávám se, že dodatečné otázky už posílat nebudeme. Podle mě, ty nejdůležitější výtky jsme obsáhli.
  Skrýt celý příspěvek

 • plingr
  16:17 22.05.2013

  Ty otázky se sbíraly v nějaké anketě na tomto serveru ,nebo jsou čistě autorovy (Pokusili jsme se shromáždit ty nejdůležitější výtky mi moc neříká) ? Případně bude možnost napsat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty otázky se sbíraly v nějaké anketě na tomto serveru ,nebo jsou čistě autorovy (Pokusili jsme se shromáždit ty nejdůležitější výtky mi moc neříká) ? Případně bude možnost napsat někde své otázky které by mohly být také zodpovězeny ?

  Příklad : Váha který už tu byla zmiňována ,jak je možné že i přes použití hliníku plastu atd je to o půl kila těžší než vzor 58 která má tělo obráběné z oceli. Nechce se mi věřit argumentu že pár lišt váží půl kila.Případně uvažují o vyrobě šachty do které by pasovali zásobníky z ak případně 58 ?
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  16:16 22.05.2013

  Jeste dodatek k memu prispevku ze 14:11.

  Nedela mi zadne poteseni pouzivat slov jak se stalo, nicmene budme na moment realiste a vmysleme se do ulohy CZUB postavene do situace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste dodatek k memu prispevku ze 14:11.

  Nedela mi zadne poteseni pouzivat slov jak se stalo, nicmene budme na moment realiste a vmysleme se do ulohy CZUB postavene do situace vyvinout za vice-mene chaotickych okolnosti spolehlivou osobni zbran pro ACR. Nelehky to ukol!

  Ac ma soucasna koncepce vzerzeni a chovani vyrobku "siteho horkou jehlou" verim, ze je mozne a pravdepodobne ji casem obmenit a vypracovat k necemu kvalitativne lepsimu a cenove atraktivnejsimu. Bez techto atributu je sance ji 'udat' na zahranicnim trhu miziva.

  Pri tom je dobre vedet, ze jine kupr. civilni vyrobky z CZUB maji ve svete velmi dobre jmeno. Pistoje zalozene na typu 75 s jejimi derivacemi jsou jedny z nejzadanejsich a maji dav spokojenych zakazniku. Ja mam viru v CZUB a jeji schopnsti do budoucna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ondra
  16:15 22.05.2013

  zap: No, nevím, jak může černý humor za morální úpadek ve společnosti. Co by pak měli říkat Britové? :-D:-D

  zap: No, nevím, jak může černý humor za morální úpadek ve společnosti. Co by pak měli říkat Britové? :-D:-D

 • zap
  16:02 22.05.2013

  pro Ludka:

  Cenim si Vasi odpovedi. Je to ovsem zcela spatne, z hlediska chapani verejne moralky prinejmensim, ze se takova fraska deje a pritom spolecnost jako celek nedokaze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Ludka:

  Cenim si Vasi odpovedi. Je to ovsem zcela spatne, z hlediska chapani verejne moralky prinejmensim, ze se takova fraska deje a pritom spolecnost jako celek nedokaze pokrocit (vuci nasi ne-slavne 40ti lete minulosti) ani o krucek dopredu. Kde je tedy onen slibovany "pokrok"?

  Ve vice 'normalni' spolecnosti by vyhrady typu ktere zde uvadime byly pravdepodobne (kdyz neopodstatnene) soudne napaditelne; zde nikdo ani nemrkne okem. Jedna se prece o priznani (je-li tomu tak - a to je otazka) vsezahrnujici 'korupce'!

  Neshopnost neco zmenit, svejkovske vtipy a cerny humor jsou jen dokladem moralniho upadku ceske spolecnosti. Tim ovsem netrpi jen narodni sebevedomi, ale i kvalita vyrobku z CR. Neminim do toho michat politiku, ale vsichni vime, ze souvislosti existuji.

  Myslim, ze jako obcan CR zijici v cizine si dovoluji 'az prilis' a necham to pri tom. Vy znate svou zemi sami nejlip.... pro me je to ovsem dost deprimujici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub
  15:29 22.05.2013

  to Ludek : Hned ma napadlo L159 ked si o tom pisal. Bohuzial Cesko neni jedine. nastastie u nas niesu peniaze co by sa takto rozkradli takze....

  to Ludek : Hned ma napadlo L159 ked si o tom pisal. Bohuzial Cesko neni jedine. nastastie u nas niesu peniaze co by sa takto rozkradli takze....

 • Luděk
  14:19 22.05.2013

  pro zap. Že z rozpočtu ministerstva obrany se finacují zbrojní zakázky soukromých firem je smutnou uskutečností České republiky. CZUB není jediná, co si za státní peníze vyvinula ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro zap. Že z rozpočtu ministerstva obrany se finacují zbrojní zakázky soukromých firem je smutnou uskutečností České republiky. CZUB není jediná, co si za státní peníze vyvinula svůj produkt.
  No není to nádhera? Víte, že za státní peníze vyvinetu zbrusu nový produkt a víte, že to od Vás AČR koupí. Tome se říká JISTÝ ZÍSK s NULOVÝM RIZIKEM. Jediným vaším úkolem je zbraň moc "nepodě...." a udělat ji tak, ať plní zadání uživatele. Pokud neplní, tak se zadání uzpraví...
  Skrýt celý příspěvek

 • zap
  14:11 22.05.2013

  Osobne mam pro 805-radu vyhrad. Nez zacnu chci predeslal, ze jsem pracoval pro dve svetove zbrojni firmy a doma jsem slouzil v CSLA jako zbrojir.

  Zacnu obchodnim nazvem - BREN. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne mam pro 805-radu vyhrad. Nez zacnu chci predeslal, ze jsem pracoval pro dve svetove zbrojni firmy a doma jsem slouzil v CSLA jako zbrojir.

  Zacnu obchodnim nazvem - BREN. Ten je silne zavadejici. Puska neni ani vyrabena (paklize se nemylim) ani v BRne, natoz u ENfieldu v Anglii (ten skoncil v r.1990). Jmeno je trapny tahak.

  Po koncepcni a vseobecne tecnicke strance si dovolim rict, ze CZ-805 ani zdaleka neodpovida urovni predchoziho Vz.58 se kterym jsem slouzil a ktery dobre znam; kratce uvedu duvody:

  - vaha je neodpovidajici ucelu, neni duvod pro tak tezkou zbran zvlaste pri pouziti lehkych materialu; tezka zbran = mene nesene munice

  - cena (jak publikovana v tisku) je neprimerena pro osobni zbran tohoto typu; kdyz CZ nemela patricnou konstrukci jiz vyvynutou v dobe vyberoveho rizeni, mela zakaznikovi zdelit, ze mini uhrazovat vyvojove naklady z porizovaci ceny, coz je globalne ne-standartni praxe

  - technika vyroby (jmenovite pouzdra zaveru) je technologicky nesmyslne narocna. Pouzdro melo byt vytazek (extrusion), ne byt vyrabeno 'hlodanim' z desky; to take samozrejme musi pridat na cene

  - ergonome v mnoha oblastech je nevyhovujici; pazba dava prilezitost se svymi mnoha otvory zlomeni prstu; rukovet je spatne tvarovana; spatne tvarovana je i prerazovaci paka

  - napinaci paka se nesmi behem funkce pohybovat nebot znemoznuje strelbu z 'leveho rohu' a navic muze vest z zastaveni funkce pri setkani s prekazkou

  - domnivam se z toho co jsem cetl a pozoroval, ze zbran neni dusledne 'obou-ruka' (ambidextrous)

  - modularita voby zasobniku neni dobre vyresena.(AR typ zasobniku nepasuje)

  V souhrnu se mi zda, ze tento vyrobek neni v rade skvele tradice ceskych zbrani a neodpovida dobre povesti, kterou CZ jinak ve svete poziva.

  Je mi lito damy a panove, ze musim tak stroze kritizovat. Byl bych rad hrdy na cesky vyrobek, ale v tomto pripade nemohu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubec
  13:23 22.05.2013

  proč nekoupit něco co funguje, co se osvědčilo v boji a co stojí míň? Protože jsme v Čechách a tak se to tu prostě nedělá:-( Mimochodem přemýšlím, jak je firma která vyrobila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  proč nekoupit něco co funguje, co se osvědčilo v boji a co stojí míň? Protože jsme v Čechách a tak se to tu prostě nedělá:-( Mimochodem přemýšlím, jak je firma která vyrobila vynikající Scorpion EVO 3 schopná zároveň pustit do světa takovej drek jako je Bren. Upřímně lituju vojáky kteří s tim musí jít do ostrý akce.
  Skrýt celý příspěvek

 • daredevil
  12:41 22.05.2013

  A nebylo by lepší raději pořídit osvědčené pušky jako je G36 apod.?

  A nebylo by lepší raději pořídit osvědčené pušky jako je G36 apod.?

 • Radek
  12:33 22.05.2013

  oprava: laik :D

  oprava: laik :D

 • Radek
  12:32 22.05.2013

  jsem teda jenom lajk,ve zbraních se v porovnání se zdejšíma uživatelema moc nevyznám,ale ty odpovědi co vypotilo TO jsou skvělý :D krásně nicneříkající a vyhýbavý..stále jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsem teda jenom lajk,ve zbraních se v porovnání se zdejšíma uživatelema moc nevyznám,ale ty odpovědi co vypotilo TO jsou skvělý :D krásně nicneříkající a vyhýbavý..stále jsem napjatej jak to nakonec s CZ 805 dopadne..
  Skrýt celý příspěvek

 • Márty
  12:23 22.05.2013

  Pokud znáte někoho (tedy uživatele) kdo byl u voj.zkoušek potvrdí vám že tuto pušku by kluci nikdy nechtěli, bylo rozhodnuto již před voj.zkouš. Tento výtvor dokonce na voj.zk. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud znáte někoho (tedy uživatele) kdo byl u voj.zkoušek potvrdí vám že tuto pušku by kluci nikdy nechtěli, bylo rozhodnuto již před voj.zkouš. Tento výtvor dokonce na voj.zk. porazil i FN SCAR, což celkem ukazuje jakým způsobem se tato puška protlačovala . Druhou věcí je že návrh ZBHU byl mnohem lepší než je hotová 805. Pouze lidé kteří chtěli přidat blbosti jako stávající vypouštěč zásobníku atd tomu nerozuměli a chtěli něco ze starých dobrých 58. A také polovina argumentů jež uvádí ačr je hloupost, chci osobně vidět někoho kdo bude dorážet závěr pomocí pevné páky která je ostrá jako ....... je nezpočet kluků kteří si roztrhli ruku a rukavice když to zkoušeli a sami instruktoři střelby to nedoporučují. Myslím že tento nákup a jeho plánování vypluje na povrch až za pár let.
  (Co by nám chybělo mít FN SCAR,GLOCK 17,EOTECH) poloviční cena a delší životnost. Bohužel logika v AČR nvítězí nikdy. A proto budeme snit dál :)
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  11:24 22.05.2013

  Zaujímavá Česká puška, už som hu videl a čítal, že to má byť alebo už je náhrada za útočnú pušku Vz. 58. Ako nechcem kritizovať, ale strašne mi pripomína Belgickú útočnú pušku SCAR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavá Česká puška, už som hu videl a čítal, že to má byť alebo už je náhrada za útočnú pušku Vz. 58. Ako nechcem kritizovať, ale strašne mi pripomína Belgickú útočnú pušku SCAR od firmy FN a tak isto má určité rysy s Nemeckou puškou HK G36. Otázkou však je, že či CZ 805 BREN má lepšie vlastnosti a kvalitu ako SCAR alebo HK G36, či sa to AČR vyplatilo a vyplatí. OS SR alebo Slovenská armáda vymieňa Vz. 58 za Nemeckú útočnú pušku HK G36 a to je veľmi kvalitná a uznávaná zbraň a SVK sa to takto vyplatí, že nakúpi zbrane od zahraničnej firmy, nevyplatilo by sa to aj CZE v prípade, že SCAR je predsa len lepší ako BREN? Ale to ja neviem presne, že či je lepší alebo nie, ale je to zaujímavé :D.
  Skrýt celý příspěvek

 • prometheus.x
  11:06 22.05.2013

  jen me tak napadla takova malickost proct napriklad nejsou pouzite cepi ktere nejsou plne vyahnout jako u SA-58, jinak co se tyka stylu ovladani tak kdyz je nato podivate tak se ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jen me tak napadla takova malickost proct napriklad nejsou pouzite cepi ktere nejsou plne vyahnout jako u SA-58, jinak co se tyka stylu ovladani tak kdyz je nato podivate tak se ta bran prakticky totozne ovlada jako SA stejna paka na vypousteni zasobniku stejny styl uvolneni zaveru

  jinak ta MS sachta by mela byt komatybylni prave se stanag zasobnikama
  a co se tyka pazby problem byl s neteleskopickou verzi ktera byla menema u vedsiny zbrani na teleskopickou jelikoz byla pro vedsinu vojaku priliz dlouha

  PS.: je videt ze TO se zachovalo jak se dalo ocekavat hlavne tak aby nebyl videt ze nejake chyby ( nedostatky ) byli nebo jsou
  Skrýt celý příspěvek

 • Beran
  10:26 22.05.2013

  Dobrý den.
  Proč se nikdo nezeptal na vadu zásobníků, konkrétně se jedná o samovolné vyskakování napáskovaných nábojů ze zásobníku při poklepu ze strany.

  Argument CZUB o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den.
  Proč se nikdo nezeptal na vadu zásobníků, konkrétně se jedná o samovolné vyskakování napáskovaných nábojů ze zásobníku při poklepu ze strany.

  Argument CZUB o ovladači střelby je naprosto směšný, dalo by se řešit formou jednopákového ovladače s pinovým zajištěním, který by si uživatel zbraně mohl "nacvaknout" ze strany své slabé ruky a tím by bylo vyřešeno vše.
  Skrýt celý příspěvek

 • JohnSullivan
  09:32 22.05.2013

  Jak jsem rikal :-D jen, vytacky, sebeobhajoba vubec vytvareni dojmu ze je to nejlepsi puska a prislusenstvi na svete :-D fakt se musim smat, vy jste cekali neco jineho?

  Jak jsem rikal :-D jen, vytacky, sebeobhajoba vubec vytvareni dojmu ze je to nejlepsi puska a prislusenstvi na svete :-D fakt se musim smat, vy jste cekali neco jineho?

 • Petr
  09:29 22.05.2013

  Moc nám toho armáda neřekla. Spíš nic. Co je ta zásobníková šachta MC? Chápu to tak, že je kompatibilní se stanag zásobníky.

  Moc nám toho armáda neřekla. Spíš nic. Co je ta zásobníková šachta MC? Chápu to tak, že je kompatibilní se stanag zásobníky.