Ottokar-Brzoza: Střely Brimstone pro polský raketový stíhač tanků

Ottokar-Brzoza: Střely Brimstone pro polský raketový stíhač tanků
Demonstrátor raketového stíhače tanků Ottokar-Brzoza na platformě BVP-1 (MSPO 2019); ilustrační fotka / archív autora (Zvětšit)

Ukrajinská armáda zřejmě již v boji použila britské protitankové střely (PTŘS) dlouhého dosahu Brimestone od firmy MBDA UK. Stejné střely vybrala polská společnost PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) pro vyvíjený raketový stíhač tanků. Ten PGZ nabízí pro program Ottokar-Brzoza polské armády.

PGZ kvůli programu založila konsorcium PGZ-Ottokar. Součástí konsorcia jsou například firmy HSW (Huta Stalowa Wola) nebo Mesko. Na programu pak spolupracují další dceřiné firmy PGZ, jako Obrum, Rosomak nebo Jelcz.

Konsorcium nabízí polské armádě nové raketové stíhače tanků místo zcela zastaralých obrněnců BRDM-2 s protitankovými raketovými komplety 9P133 Maljutka-P pro PTŘS 9M14 Maljutka. BRDM-2 stále slouží u 14. protitankového pluku (14. Suwalski Pulk Przeciwpancerny).

PTŘS Maljutka s maximálním dosahem 3000 metrů prorazí pancíř o tloušťce ekvivalentu asi 450 milimetrů válcované oceli (RHAe). Moderní tanky mají ale pancéřování odpovídající síle 700 a 1000 milimetrů RHAe.

Časový plán programu Ottokar-Brzoza není znám. Jak ale avizuje mluvčí polské Agentury pro vyzbrojování podplukovník Krzysztof Platek, prioritou letošních polských nákupů jsou nové zbraně pro protitankové jednotky. Vzhledem k situaci na Ukrajině se tomu nelze divit.

The UK developed, Ukrainian fielded, Brimstone technical exists and it is certainly something. pic.twitter.com/t7VyvYJ7MW

— OSINTtechnical (@Osinttechnical) May 12, 2022

Brimstone na Ukrajině. Celkově tři střely jsou umístěny na závěsu AGML III od firmy Cobham. Závěs je uchycen na jednoduché příhradové konstrukci a ta je umístěná do nákladového prostoru Fiat Ducato.

Ottokar-Brzoza je oficiálně otevřené výběrové řízení. Nikdo ale nepochybuje o vítězství polského zbrojního giganta PGZ.

Ostatně PGZ před časem založil konsorcium PGZ-Narew pro zajištění dodávek protivzdušných systémů středního dosahu Sky Saber polské armádě v rámci programu Narew. Střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) pro polský Sky Saber dodá opět MBDA UK.

PGZ nabízí stíhač tanků na kolovém nebo pásovém podvozku. Je několik možností – využít kolové platformy Rosomak a Zubr nebo pásové K9P, což je polonizovaná verze jihokorejského pásového podvozku z houfnice Krab. Ostatně PGZ v roce 2020 představila vizualizaci raketového stíhače tanků Ottokar-Brzoza na podvozcích K9P, Rosomak i Zubr (viz galerie pod článkem).

K9P pojme až tři kontejnery pro 3×6 PTŘS. Případně lze použít lehčí otevřené raketnice s možností jejich sklopení dovnitř korby. V případě vozidla Zubr 4×4 jsou PTŘS Brimstone uloženy kolmo k podélné ose vozidla.


Stejná konstrukce pro tři střely Brimstone je použita na Ukrajině; větší foto / YouTube

„Společnosti tvořící konsorcium PGZ-Ottokar disponují kompetencemi, personálem a potenciálem, aby společně vytvořily nové, na budoucnost orientované řešení v naší nabídce, kterým jsou bezesporu stíhače tanků. Naším prvním cílovým zákazníkem je raketové a dělostřelecké vojsko, které hledá řešení této třídy,“ uvedl Sebastian Chwalek, prezident společnosti PGZ.

Nedávno podepsaná dohoda mezi PGZ-Ottokar a pěti dalšími společnostmi z holdingu PGZ na jedné straně, a MBDA UK na straně druhé, umožňuje použít střely Brimstone pro polský stíhač tanků a spustit výrobu střel přímo v Polsku. Ostatně polská MESKO je již součástí dodavatelského řetězce MBDA UK a Polsko hodlá vyrábět také střely CAMM.

„Realizace programu dodávek stíhačů tanků je další příležitostí k pokračování budování pevných vztahů mezi PGZ a MBDA. Prohloubením spolupráce související s výrobou střel Brimstone společně podpoříme rozvoj polského vojenského a průmyslového potenciálu a posílíme strategické ambice našich společností,“ řekl Chris Allam, výkonný ředitel MBDA UK.

Footage of the launch of #British #Brimstone guided missiles from a mobile launcher.

The #Russian tanks where hit with accurate precision.#Ukraine #UkraineRussianWar #Ukrainian #Russia #RussianUkrainianWar pic.twitter.com/A45XPafO9n

— News from Ukraine (@uasupport999) May 17, 2022

Údajně první použití střel Brimstone na Ukrajině. 

PTŘS Brimstone je dostupná v několika verzích pro letadla, vrtulníky, drony, lodě i pozemní platformy. Při odpalu ze země tato 1,8 metru dlouhá a 50 kilogramů vážící munice umí zasáhnout cíl údajně až na 12 kilometrů. Přesný dostřel ale nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Střela je vybavena tandemovou hlavicí schopnou překonávat reaktivní přídavný pancíř. Střela letí rychlostí až 1,5 M (přes 1800 km/h) a umí údajně probít 700 milimetrů RHAe.

Brimstone využívá především radiolokační, doplňkově i laserové navádění. Na cestě do cílové oblasti střelu vede vlastní inerciální navigace. V cílové oblasti se zapne radiolokátor. Pokud najde požadovaný cíl, střela se na něj sama navede. Milimetrový radar umí rozpoznat přesný tvar objektu a určit konkrétní místo zásahu. Radar vidí i skrz dým, mlhu nebo prach.

Podle otevřených zdrojů lze vypálit salvu až 24 střel, a přesto bude zajištěno, že každá střela si vybere vlastní cíl a zasáhne ho – nedochází k vzájemnému rušení. Lze také vystřelit více střel proti jednomu cíli, například pokud jde o pontonový most, bunkr nebo velké plavidlo. Střela ničí statické i pohyblivé cíle. Teoreticky lze zasáhnout i nízko a pomalu letící vrtulníky.

Zdroje: Defense News, Polska Zbrojna

Galerie

Ottokar-Brzoza na platformě Rosomak / PGZ Ottokar-Brzoza na platformě Zubr / PGZ Ottokar-Brzoza na platformě K9P / PGZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire

Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...

MSPO 2019: Ve znamení nového bojového vozidla pěchoty Borsuk

V těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojenská výstava MSPO 2019 (Miedzynarodowy Salon ...

JAGM Quad Launcher: Miniraketomet pro střely JAGM

Americká společnost Lockheed Martin vyvinula čtyřnásobné vertikální miniraketomety JAGM Quad ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pjaro77
  23:22 24.05.2022

  "...lze vypálit salvu až 24 střel, a přesto bude zajištěno, že každá střela si vybere vlastní cíl a zasáhne ho – nedochází k vzájemnému rušení. Lze také vystřelit více střel proti ...Zobrazit celý příspěvek

  "...lze vypálit salvu až 24 střel, a přesto bude zajištěno, že každá střela si vybere vlastní cíl a zasáhne ho – nedochází k vzájemnému rušení. Lze také vystřelit více střel proti jednomu cíli, například pokud jde o pontonový most, bunkr nebo velké plavidlo...."
  To je podľa mňa jedna z najväčších výhod týchto striel. Odpáli sa salva zhruba do miesta kde je nepriateľská techika a cieľ si rakety nájdu samé. Dron skontroluje výsledok.
  Existuje niečo také u salvových raketometov ?Skrýt celý příspěvek

  • LAMP
   16:17 25.05.2022

   Automatické vybírání cílů je noční můra. Jak to pozná vojenský jeep od civilního?

   Automatické vybírání cílů je noční můra. Jak to pozná vojenský jeep od civilního?

   • pjaro77
    16:24 25.05.2022

    Tak na jednotky ukryté v mestách a dedinách to nie je. V otvorenom teréne je situácia iná - prieskum zistí, že strieľa delostrelecká/ raketometná bateria alebo útočia tanky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak na jednotky ukryté v mestách a dedinách to nie je.
    V otvorenom teréne je situácia iná - prieskum zistí, že strieľa delostrelecká/ raketometná bateria alebo útočia tanky, tam sa sotva budú motať nejaké priateľské či civilné vozidlá.
    Delostrelci používajú niečo podobné - granáty so submuníciou 155 BONUS, SADARM, SMArt 155.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    07:43 28.05.2022

    S trochou cinizmu: lidi, nekupujte si ty civilní hummery, riskujete!!

    S trochou cinizmu: lidi, nekupujte si ty civilní hummery, riskujete!!

 • antoniok
  23:39 19.05.2022

  Mám pocit, že podvozek stíhače tanků bude podvozek Tatry. Určitě půjde o kolový podvozek.

  Mám pocit, že podvozek stíhače tanků bude podvozek Tatry. Určitě půjde o kolový podvozek.

  • Tecka
   09:42 20.05.2022

   Oferta wynikająca ze współpracy Tatra-HSW, narazie jest propozycją, decyzja jaki pojazd, jest po stronie wojska. Do tej pory tą ofertę wybrano do programu „Gladius”. Jest kilka ...Zobrazit celý příspěvek

   Oferta wynikająca ze współpracy Tatra-HSW, narazie jest propozycją, decyzja jaki pojazd, jest po stronie wojska. Do tej pory tą ofertę wybrano do programu „Gladius”. Jest kilka propozycji na rynku dla programu „Ottokar”, „Pegaz” , jednym z nich Rosomak-Oshkosh JLTV, co ciekawe w podobnej cenie co 4x4 z HSW. Opcjonalnie (dodatkowo) wersja na podwoziu 6x6Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    11:33 20.05.2022

    No pokud budete vyrábět licenční JLTV tak ten se bude hodit na kdeco... U českého stíhače tanků bych se asi dost rozmýšlel jestli opustit Spike-LR2 který už je u nás do jisté míry ...Zobrazit celý příspěvek

    No pokud budete vyrábět licenční JLTV tak ten se bude hodit na kdeco...
    U českého stíhače tanků bych se asi dost rozmýšlel jestli opustit Spike-LR2 který už je u nás do jisté míry zavedený...
    Netuší někdo jestli by byl Brimstone případně (bezproblémově, bez placení extra integrace) použitelný s AH-1Z?
    Jinak na Titusu by to asi též nebylo marné, sice trochu velká platforma ale zase by se tam vešlo určitě se vším všudy a s větší zásobou střel...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:57 20.05.2022

     Ne nebyl, pokud bychom chtěli na H1 Brimston, tak to celé platíme my. Tedy zcela mimo. Jinak k tomu stíhači tanků, podle mě se nic takového do výzbroje AČR nechystá. PTŘS mají být ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne nebyl, pokud bychom chtěli na H1 Brimston, tak to celé platíme my. Tedy zcela mimo.
     Jinak k tomu stíhači tanků, podle mě se nic takového do výzbroje AČR nechystá.
     PTŘS mají být na vozidlech (Pandur, nové BVP) a pěchota pak má dostat nějakou ruční protipancéřovou zbraň (náhrada RPG 7). Boj na delší vzdálenost mají mít na starosti VS (Vipery a v budoucnu snad F 35) a dělostřelectvo (Caesar má speciální munici Bonus). A samozřejmě i drony.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      12:04 20.05.2022

      Jo, asi jo...
      Jak si stojí takový Spike-SR v porovnání s Javelin/NLAW? NLAW se teď myslím celkem osvědčuje jako dobrý kompromis za dobrou cenu... plus "svatý" Javelin :)

      Jo, asi jo...
      Jak si stojí takový Spike-SR v porovnání s Javelin/NLAW? NLAW se teď myslím celkem osvědčuje jako dobrý kompromis za dobrou cenu... plus "svatý" Javelin :)

     • Nesher
      12:09 20.05.2022

      Syn Podle mě (ale nejsem na to odborník) je to plus mínus stejné. Tedy Spike a Javelin. NLAW tím, že to není PTŘS má o něco menší dosah i přesnost, na druhou stranu je ...Zobrazit celý příspěvek

      Syn
      Podle mě (ale nejsem na to odborník) je to plus mínus stejné. Tedy Spike a Javelin. NLAW tím, že to není PTŘS má o něco menší dosah i přesnost, na druhou stranu je levnější.
      Uvidíme čím se RPG 7 nahradí, ale kvůli ceně nevěřím na PTŘS.
      Jinak na vozidlech se nadále počítá se Spike LR.Skrýt celý příspěvek

     • JP--
      12:18 20.05.2022

      Nové PTŘS pro pěchotu se měly soutěžit cca do dvou let. Samozřejmě se měly pořídit ve směšnejch počtech, ale to se možná změní uvidíme.

      Nové PTŘS pro pěchotu se měly soutěžit cca do dvou let. Samozřejmě se měly pořídit ve směšnejch počtech, ale to se možná změní uvidíme.

     • Nesher
      12:43 20.05.2022

      SYN
      Je pro pěchotu, ale pro paragány, ti dnes používají Konkurs.
      Pěchota dnes výnosné PTŘS nemá.
      Takže bazén počet odpovídá.

      SYN
      Je pro pěchotu, ale pro paragány, ti dnes používají Konkurs.
      Pěchota dnes výnosné PTŘS nemá.
      Takže bazén počet odpovídá.

     • Nesher
      12:47 20.05.2022

      Sorry, automatické opravy mě jednou zabíjí.
      Takže znovu a lépe:
      Ne pro pěchotu, ale pro výsadkáře, ti mají dnes Konkurs, pěchota dnes výnosné PTŘS nemá. Takže ten počet odpovídá.

      Sorry, automatické opravy mě jednou zabíjí.
      Takže znovu a lépe:
      Ne pro pěchotu, ale pro výsadkáře, ti mají dnes Konkurs, pěchota dnes výnosné PTŘS nemá. Takže ten počet odpovídá.

     • SYN_
      09:31 21.05.2022

      Cenově se uvádí že aktuální cena NLAW je někde 45k USD kdežto Javelin zhruba čtyřnásobek... To pak vypadá NLAW jako rozumný kompromis

      Cenově se uvádí že aktuální cena NLAW je někde 45k USD kdežto Javelin zhruba čtyřnásobek... To pak vypadá NLAW jako rozumný kompromis

   • Nesher
    12:02 20.05.2022

    Nevíš náhodou co na tom autě HSW s Tatrou vyvíjely? Protože ať se na to koukám shora, zespoda, zepředu i zezadu, dokonce jsem viděl i fotky interiéru, tak je to do posledního ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevíš náhodou co na tom autě HSW s Tatrou vyvíjely? Protože ať se na to koukám shora, zespoda, zepředu i zezadu, dokonce jsem viděl i fotky interiéru, tak je to do posledního šroubku Tatra Patriot II, který CSG už pár let nabízí kde může.
    Jde mi vážně jen o to auto, je jasné, že pokud si ho WP vybere, tak se budou integrovat různé systémy dle konkrétního zadání.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    12:15 20.05.2022

    Przy czym HSW raczej będzie naciskać na pojazd na bazie Tatry - b po prostu chce sprzedawać całe moduły (i mieć kontrolę nad kontraktem). Ma to sens - wówczas cała artyleria - ...Zobrazit celý příspěvek

    Przy czym HSW raczej będzie naciskać na pojazd na bazie Tatry - b po prostu chce sprzedawać całe moduły (i mieć kontrolę nad kontraktem).

    Ma to sens - wówczas cała artyleria - może miećc jeden typ pojazdu 4x4
    Mam nadzieje że jest to lepszy pojazd niż AMZ Żubr...

    Inna sprawa to koncepcja baterii / dywizjonu przeciwpancernego wyposażonego w ottokar-brzoza...Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     15:58 20.05.2022

     I bardzo dobrze..próbować można i warto. Autosan i HSW to tereny elektoratu obecnej ekipy trzymającej władzę, szanse przez to większe i a unifikacja mile widziana . Po drugiej ...Zobrazit celý příspěvek

     I bardzo dobrze..próbować można i warto. Autosan i HSW to tereny elektoratu obecnej ekipy trzymającej władzę, szanse przez to większe i a unifikacja mile widziana . Po drugiej stronie mamy lobbing US i b nowoczesny pojazd… Ale to wszystko , są „waciki” w porównaniu z tym co się szykuje na dniach czy tygodniach .Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  23:22 19.05.2022

  Opět se ukazuje, že Poláci lidově řečeno "jedou bomby" a i ze značně zastaralého BMP-1 díky tomuto systému udělají smrtící zbraň. Co mě velmi zaujalo je integrace tohoto systému na ...Zobrazit celý příspěvek

  Opět se ukazuje, že Poláci lidově řečeno "jedou bomby" a i ze značně zastaralého BMP-1 díky tomuto systému udělají smrtící zbraň. Co mě velmi zaujalo je integrace tohoto systému na podvozku 4x4 nebo 8x8. Takovéto lehké stíhače tanků jsou dost pokrokové řešení, jež by i u nás mohlo časem najít uplatnění. Platformy v podobě Panduru, Titusu nebo klidně Tater řady Force na to máme.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   11:35 20.05.2022

   Tak ten podvozek BMP1 je tam doufám vysloveně provizorně... to by ten systém zbytečně zabilo... to už bych raději podržel BRDM... (ale obojí je zoufalost, ještě to tak 20-30 let ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ten podvozek BMP1 je tam doufám vysloveně provizorně... to by ten systém zbytečně zabilo... to už bych raději podržel BRDM... (ale obojí je zoufalost, ještě to tak 20-30 let udržovat v chodu??)Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  16:17 19.05.2022

  Tedy, tavyroba CAMM a Brimstone v Polsku mi docela vzala dech, to už je jiné kafe...

  Tedy, tavyroba CAMM a Brimstone v Polsku mi docela vzala dech, to už je jiné kafe...

 • Sunet
  15:47 19.05.2022

  Budu zvědavý, co si Poláci vyberou v rámci programu Ottokar Brzoza. Podle všeho očekávají brzké zavedení těchto stíhačů tanků. Mě bych jednu otázku k k platformě K9P, která ...Zobrazit celý příspěvek

  Budu zvědavý, co si Poláci vyberou v rámci programu Ottokar Brzoza. Podle všeho očekávají brzké zavedení těchto stíhačů tanků.
  Mě bych jednu otázku k k platformě K9P, která údajně pojme až tři kontejnery pro 3×6 PTŘS. Podle vizualizace to vypadá na 3x8 PTŘS Brimstone. Nebo těch 3x6 je u verze, kde kontejnery budou schované v korbě?
  A teď něco k samotným střelám, údajně má být výrobní náklad na jednu střelu cca 130 tis. USD. V případě, že se začnou vyrábět ve velkých sériích, tak konečná cena by mohla být vyšší o několik tis. USD. Řekněme, že by se mohla pohybovat kolem 170 tis. USD. To už je docela přijatelná cena pro tuto střelu, když to srovnáme se střelou Javelin, která stojí cca 80 tis. USD.
  Teď ještě otázka, zda je opravdu nutné nést až 24 střel na jednou vozidle. No, moci zničit jednou salvou 24 nepřátelských vozidel je lákavá možnost, stejně jako nasměrovat jednu salvu na např. větší loď, či most, na druhou stranu zničení či technická porucha jednoho vozidla způsobí dost značné oslabení jednotky.
  Ale rád uslyším fundovanější názory na počet a umístění těchto střel na možných platformách.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   10:39 22.05.2022

   Vše jsou jen vizualizace a demonstrátory. Demonstrátor / vizualizace slouží ke dvěma účelům - k prezentaci schopností firmy a k vytvoření jakési "šachovnice možností" pro armádu. ...Zobrazit celý příspěvek

   Vše jsou jen vizualizace a demonstrátory. Demonstrátor / vizualizace slouží ke dvěma účelům - k prezentaci schopností firmy a k vytvoření jakési "šachovnice možností" pro armádu. Ať prostě armáda ví, co je a není možné.

   Jen se ukazuje, co je a není možné. Jak bude vypadat konkrétní vozidla, na jakém podvozku budou a kolik budou mít střel, to nikdo neví. Možná zatím ani ne polská armáda.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...