Ovládání veřejného mínění prostřednictvím fake news

Ilustrativní příklad fake news z českých médií. Dlužno dodat, že cílem fake news nemusí být prvoplánový politický tlak, ale v případě médií také jen prostý záměr donutit kliknout čtenáře na článek a zvýšit tím tak příjmy z inzerce, a to bez ohledu na společenský dopad podobných článků. / Archív autora

Dvousloví „fake news“ proniklo do širokého povědomí v době posledních amerických prezidentských voleb. Demokraté a republikáni se v jejich průběhu vzájemně obviňovali z rozšiřování nepravdivých informací, kritizovány však byly i zpravodajské společnosti. Od té doby se objevil nespočet článků, které se zabývají manipulací veřejného mínění za účelem získání politického vlivu. Fake news, původně lokální americká záležitost, se ve spojení s moderními informačními technologii staly fenoménem, jenž dnes utváří politický diskurz na globální úrovni.

Označení fake news lze s jistou dávkou zjednodušení přeložit jako lži či lživé zprávy. Z objektivního historického hlediska patří lhaní k součástem politické kultury již od nepaměti. Ostatně díky lhaní je lidský rok tak evolučně úspěšný.

 

 

Několik známých případů šíření fake news se odehrálo v minulém století ve Spojených státech. V průběhu amerických prezidentských voleb v roce 1940 Franklin Roosevelt například uvedl, že se USA nezapojí do války v Evropě, přestože v té době američtí a britští důstojníci společně plánovali budoucí podobu vedení války.

 

Dwight Eisenhower o dvacet let později prohlásil, že nad územím SSSR došlo k sestřelení meteorologického letounu, ačkoliv šlo průzkumný letoun U-2. John F. Kennedy později nařkl Eisenhowerův prezidentský tým z nedbalosti, které SSSR využil k navýšení výroby raket. Nejenže to nebyla pravda, ale Kennedy to navíc i věděl.
 

Zdaleka se nejedná o jev provázející pouze americkou politiku. Britská smyšlená zpráva na pomezí fake news a propagandy v průběhu první světové války popisovala německou praktiku výroby mýdla z mrtvol Belgičanů. Stalinovy čistky ve 30. letech 20. století zase mnoho lidí na Západě přesvědčily o dosažení nové úrovně blahobytu v SSSR. Oslava maoistické Číny ze strany Jeana-Paula Sartra a dalších intelektuálů dokládá úspěšnost čínských fake news a propagandy.

 

Zásadní novinku představuje propojení voleb a marketingu. Současný hospodářský systém založený na tržním prodeji výrobků a služeb se objevil v období po skončení druhé světové války. Marketingové postupy rozdělují společnost na skupiny a hledají způsoby, jak je přimět k nákupu určitého výrobku. Marketing přinesl vysokou míru přesnosti v segmentaci zákazníků podle způsobu, který je efektivně přesvědčí ke koupi něčeho, co nepotřebují a možná ani nechtějí.
 

To, co ze začátku fungovalo na základě intuice marketingových oddělení, se posledních desetiletích změnilo v sérii matematických výpočtů. Roosevelt před 80 lety žádné početní analýzy k ovládání veřejného mínění nepotřeboval, protože tato schopnost patřila k jeho povaze.

 

Dnes umožňuje využití marketingových technologií řídit veřejné mínění i bez přirozeného nadání.
 

Určité téma nebo kandidáta dokáží přeměnit v produkt a následně ovlivnit jeho vnímání ze strany voličů. Zatímco dříve si političtí vůdci sami utvářeli svůj autentický mediální obraz, v současnosti ho vytváří tým marketingových specialistů. Autentičnost se tím ztrácí a s ní také kvalita vůdcovských schopností či morální autorita.  

 

Jak fungují fake news?

 

Politika, ať už v autoritářských nebo demokratických zemích, vždy spočívá ve vytváření koalic. Různí lidé mají různé zájmy a podstatou politiky zůstává propojování odlišných priorit za účelem vzniku většinové síly. Dříve se tak dělo na základě intuice a znalostí vůdců nebo jejich poradců. V dnešní době dostávají přednost marketingové postupy, jejichž pomocí se utváří politické sdělení, které má vzbudit pozitivní odezvu u co největšího počtu obyvatel.

 

K nejdůležitějším charakteristikám fake news na internetu patří jejich nízká cena a velký dosah. Hillary Clintonová získala v porovnání s Donaldem Trumpem pro svou volební kampaň značné finanční prostředky. Trump se ovšem zaměřil na internetové prostředí, zatímco Clintonová vsadila na klasická média.

 

Když se podíváme na činnost společnosti Cambridge Analytica, zjistíme, že se jí z facebookových účtů podařilo shromáždit podrobné údaje o voličích, jež dříve nebyly k dispozici. Trumpova volební kampaň se proto mohla zaměřit na vyhledávání nerozhodnutých voličů.

 

Lhaní veřejnosti a jiným státům lze považovat za běžnou praxi. Někdy je to důležité, leckdy i účinné. 21. století navíc přineslo mnohem více informací dostupných každému člověku, markentingové dělení společnosti na skupiny podle vhodných manipulativních nástrojů a možnost předat pečlivě připravená sdělení velkému množství lidí za málo peněz.

 

Internet je v tomto ohledu často označován jako demokratizační prostředek. Tohoto prostředku si ale rychle všimli prodejci zboží a služeb a následně i političtí aktéři. Veřejnost se rozdělila na skupiny vystavené specifickým informacím a zprávám. Rozdílnost názorů patří do každé demokratické společnosti, ale rozdíly se staly tak velkými, že jednotlivé skupiny spolu nejsou schopné komunikovat.

 

Izolace jednotlivých částí obyvatelstva ve virtuálním prostoru vyvolává silný pocit absolutní správnosti vlastního názoru, jenž často provází démonizace lidí s odlišným úhlem pohledu. Povaha politického soupeření, markentingové technologie a sociální sítě dnes každému umožňují vytvořit si vlastní názorovou skupinu. Megafony nahradilo pár kliknutí myší.      


Zdroje: Geopolitical Futures

Nahlásit chybu v článku


Související články

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. ...

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...

Zachrání Výmarský trojúhelník Evropskou unii?

Před zářijovými parlamentními volbami v Německu kritizovala kancléřka Angela Merkelová polskou vládu ...

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  18:29 16.04.2018

  Niečo na pobavenie ...

  https://svet.sme.sk/c/20804896...

  Niečo na pobavenie ...

  https://svet.sme.sk/c/20804896...

 • Luky
  21:53 15.04.2018

  Jinak pokud vidíš hlavní problém v úklidu kilometrů kabelů, tak si nejdřiv zjisti něco o tom, kolik kabeláže (slaboproud, silnoproud) v sobě taková budova má a tu museli taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak pokud vidíš hlavní problém v úklidu kilometrů kabelů, tak si nejdřiv zjisti něco o tom, kolik kabeláže (slaboproud, silnoproud) v sobě taková budova má a tu museli taky uklidit (spolu se šikmo naporcovanými nosníky tvl. a nikdo z toho vědu nedělá :). Analýza prachu mimochodem ukázala na výbušniny.

  Celá budova byla navíc rozdělena do několika komunikačních celků s přestupními lobby, kde byla vyztužená patra. Kus nad jedním takovým byla mimohodem jedna z děr, takže další zábrana "rozjezdu". Ten palačinkový efekt, který by zanechal jádro se navíc podařilo nasimulovat až po odstarnění vnějšího pláště a spousty dalších nosníků, které tvoří prostorovou krabici (a opět opakuji pouze pro vnější openspace). Navíc ani ty slabší části konstrukce (vnější openspace na příhraďácích) nedopadl po nárazech tak špatně a nesesouval se a dokonce se zachránili i lidé, kteří z horních pater přešli přes nárazovou zónu.
  Baráky žuchly, když hasiči prohlásili, že je to pod kontrolou...

  instrukce zaměstnancům, že mají zůstat v zasažených budovách, případně co se dělo hasičům snad už vůbec nemá cenu zmiňovat. Něco si o tom zjisti, než se budeš snažit příště zesměšňovat ostatní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:38 15.04.2018

  Vtip je v tom, že událost nejprve musí být v souladu se základními pravidly fyziky a v dalších krocích pak můžete teorie dopřesňovat. Proto jsem se nejprve zaměřil na bazální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vtip je v tom, že událost nejprve musí být v souladu se základními pravidly fyziky a v dalších krocích pak můžete teorie dopřesňovat. Proto jsem se nejprve zaměřil na bazální problém.

  Co se týče NIST, tak jejich (už i měněné) závěry odporují jejich vlastním experimentům a opírají se tedu už pouze o vlastní neveřejnou(!) počítačovou simulaci, kterou nelze nezávisle ověřit !
  Jejich "výzkum" ale končí v iniciačním okamžiku kolapsu budov, samotné ZŘÍCENÍ NEŘEŠÍ a následně to uzavírají konstatováním, že v tom okamžiku byl celý pád nevyhnutelný, což odporuje základní fyzice i všem ostatním případům a pozorováním (v tomto případě ale hasiči i pozorovatelé v okolí hlásili z baráku výbuchy, které by pád bez odporu a s naprostou destrukcí nosného vnitřního jádra vysvětlovaly).

  Takže kdyby NIST pouze mlžil a vymýšlel si různé teorie o matkách, implozi vnějšího pláště (některé už mimochodem sami zavrhli) a tím chtěl unavit veřejnost jako se to děje i v případě dalších vyšetřování, tak by se to ještě dalo tutlat a člověk by je třeba nemohl nazývat lháři...ve chvíli, kdy ale vyřknou svoji "pravdu" o drcení spodku padajícím vrškem (bez decelerace!), který se pak po nárazu sám také rozdrtí a tím kryjí svými akademickými tituly co se ten den stalo, měli by víc než jen vrátit diplomy.

  Nechápu, proč bych ti měl vysvětlovat jak to tam někdo mohl natahat, když jsem to sám nebyl. Já primárně řeším základní rozpory v ofiko verzi.
  Pokud si ty rozpory připustíš, můžeš si najít info o výluce celých pater, rekonstrukci celků...to ale není moje starost.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  20:50 15.04.2018

  Luky:

  Irelevantní nejsou - zjednodušený model je holt zjednodušený :-) - prostě to nepočítá dobře.

  K té demolici - takže uklidit záznamová zařízení stačí - ale ty práci PŘED ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:

  Irelevantní nejsou - zjednodušený model je holt zjednodušený :-) - prostě to nepočítá dobře.

  K té demolici - takže uklidit záznamová zařízení stačí - ale ty práci PŘED demolicí! U tohohle projektu by to musely být stovky hodin a tuny výbušnin a kilometry kabelů. To neuklidíš.

  Ale chápu Tě, je to bužna tyhle teorie, zkus ještě něco k chemtrails, to je taky lábuž :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:35 15.04.2018

  Nauč se chápat text a přečti si to znovu.

  V dolních patrech žádný požár nebyl, proto nemusím vědět kolik tam bylo stolečků blbečku.

  Nemotej do toho japonsko, ale když už, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nauč se chápat text a přečti si to znovu.

  V dolních patrech žádný požár nebyl, proto nemusím vědět kolik tam bylo stolečků blbečku.

  Nemotej do toho japonsko, ale když už, tak si to Japonsko alespoň prohlédni.
  Tvoje pocity o složitosti a jednoduchosti jsou irelevantní.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  13:31 15.04.2018

  Luky,

  jako každý příznivec konspiračních teorií ignoruješ fakta.

  1) Pořád meleš o energii v palivu. Přitom nikdo netvrdí, že ty nosné sloupy byly poškozeny požárem paliva. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  jako každý příznivec konspiračních teorií ignoruješ fakta.

  1) Pořád meleš o energii v palivu. Přitom nikdo netvrdí, že ty nosné sloupy byly poškozeny požárem paliva. Zpochybňuješ neexistující tvrzení. Wald v tom videu říká "palivo požár zažehlo".

  2) Jaké kancelářské potřeby? Jako sponky, papír a tak? A co třeba nábytek - spousta dřeva, plastů, hliníku a čalounění. Kolik energie bylo vněm ty chytráku? A jak spočítáš, že to nemohlo stačit, když ani nevíš, jaký nábytek v těch patrech byl.

  3) Wald taky říká, že podobných destrukcí viděl mnohem víc, třeba v Japonsku u mrakodrapů zasažených požárem po zemětřesení. Ta tvoje konspirační teorie zahrnuje i ty, nebo tam to bylo v pořádku? Nebo prostě lže? A proč by to dělal? Placený americký agent?

  4) Stačí si pustit jeho přednášku a srovnat ji s těmi linky v VUT. A je strašně vidět, kdo použije extrémně zjednodušený model a obecné vzorečky - pro seminárku dobrý - a kdo jde do mnohem větší úrovně detailu a ví o těch WTC všechno.

  Věř si dál čemu chceš a nenech si to kazit fakty, fyzikou a realitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:31 15.04.2018

  Schválně jsem chtěl řešit jeden v podstatě jednoduchý aspekt celé události jako modelový příklad odborných posudků na objednávku. Stavařů, inženýrů, statiků a požárních preventistů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Schválně jsem chtěl řešit jeden v podstatě jednoduchý aspekt celé události jako modelový příklad odborných posudků na objednávku. Stavařů, inženýrů, statiků a požárních preventistů jsou statisíce, miliony. Přesto lze jako vysvětlovací zprávu udělat paskvil, který popírá jejich každodenní praxi. Někdy je důležitější co účelově vynechám, než co podrobně řeším. Jak to asi vypadá u tajných chemických zbraní, když se jejich syntézou a vývojem zabírá mnohem míň lidí? Ve výsledku je to jedno, důležité je, co říká televize.

  @StandaBlabol
  Nejdřív kabaret a pak směšný plky o výpočtu na dva měsíce k oslnění prostých duší. Kabaret i Skelet, ale volební účat slabá....

  Iteračních programů je spousta, nejen na šíření tepla, taky na osvětlení, akustiku atd. I rychlé výpočty se sítí po metru dokážou dát správné orientační výsledky nebo můžu počítat po milimetru (mikrometru!) kraviny (další věc jsou vstupní data :))).
  To že vykládá podobně populárně "oslnivé" blbinky vůbec nevypovídá o šíření tepla celým domem, jen chce vzbudit dojem. Mohl by si to v patře počítat třeba 5 let po milimetrech nebo mikrometrech a bude pořád řešit izolovaný nesmysl.
  Má základní problém - energie v palivu nemá dost. Spousta se ztratí výbuchem, další dle jejich slov odtekla pryč (a to aniž by způsobila požár v celým domě, kde se chodilo) a budovy se zřítily až po jeho vyhoření, kdy už přestávaly mít problém. Čili mu zůstávají opravdu jen ty kancelářské potřeby v zasažených patrech.
  Ty ale nestačí ani na kolaps zmíněných pater (nespadla ani po nárazu), ale hlavně nestačí na měknutí a ztrátu únosnosti jádra všech pater pod požárem. To je to nejpodstatnější.

  Stejně jako všechny ty další "důkazní" úlohy. Že příhraďák v žáru ztrácí únosnost nikdo nerozporuje (mimochodem byly po rekonstrukci protipožárního nástřiku). On ale řeší izolované úlohy, kolaps budovy vůbec, vše přebírá z NIST, protože "oni mají úžasné prostředky". Oficiální animačka kolapsu příhraďáků, které způsobily "palačinkový efekt" už je směšnou manipulací. Subtilní sloupky, prořídlá dispozice - je to jak nějaká hala. A opět připomínám základní věc - jakýkoli palačinkový efekt může očesat maximálně OBVOD BUDOVY. Nic z toho nemůže naporcovat hlavní nosné jádro.

  @madrabbit
  právě proto jsem postnul ten populární článek.
  Etapizovaná rekonstrukce výtahů předtím a náročnost na lidské zdroje zametací akce není také tak velká a po incidentu stačí od lidí vybrat "pro dobrou věc" záznamová zařízení. Pak se pustí do světa pár ohraných záběrů nárazu, vše ostatní zabavené se zničí, vyšetřování neveřejné, veřejnosti se předloží jen závěry a přijmou se nové omezující zákony. Od té doby trend přitvrzuje. Trump to slíbil celé prošetřit, ale po zvolení otočil a teď má i tak svých starostí dost.

  Takže přátelé není to o nenávisti k Americe, ale o iracionální neochotě milovníků jejího těžce budovaného obrazu.
  Samozřejmě, že to neulehčí ani opora oficiální zprávy o autoritu z MIT. Že měl pan Profesor Bažant dědečka v lágru a pravděpodobně vděčí místní obci během jeho etablování se v Americe za mnohé jen podporuje "konspirační stereotyp". Je ale zajímavé jak moc Čechů v celé kauze má své slovo. Bažant, Wald a pak ten architekt co udělal model pro vyprošťování. Pak se činil u Krause.
  A tady na fóru stále někteří opakují, že nám dá Amerika za draho, protože máme Zemana. Měli by dát levně, když máme tak ochotné stavaře...třeba něco ženijního.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  07:41 15.04.2018

  to Cejkis,

  zadání toho grantu si rád přečtu. Prosím, hoď link.

  to Cejkis,

  zadání toho grantu si rád přečtu. Prosím, hoď link.

 • cejkis
  23:32 14.04.2018

  Pan Buchar se zapomněl zmínit o White Helmets a SOHR.

  Asi náhoda.

  Nebo Američané nedělají žádnou propagandu, neškolí české novináře, ani české státní zástupce a když jde o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Buchar se zapomněl zmínit o White Helmets a SOHR.

  Asi náhoda.

  Nebo Američané nedělají žádnou propagandu, neškolí české novináře, ani české státní zástupce a když jde o zakázku typu Temelín či vrtulníky, postupují zcela legálně a morálně.

  Články pana Buchara již přeskakuji.

  PS: Víte, že US ambasáda vypsala na podobné články grant ? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  11:10 14.04.2018

  Podstatně lepší článek na stejné téma: https://pctuning.tyden.cz/mult...

  Podstatně lepší článek na stejné téma: https://pctuning.tyden.cz/mult...

 • Beld
  11:03 14.04.2018

  Ruzni konspiratori jsou naopak vladami hlavne tedy v US hodne "podporovani" . Neni k zahozeni mit skupinu blaznu prosazujici teorie o placate zemi a nepristani na mesici .
  Kdyz se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ruzni konspiratori jsou naopak vladami hlavne tedy v US hodne "podporovani" . Neni k zahozeni mit skupinu blaznu prosazujici teorie o placate zemi a nepristani na mesici .
  Kdyz se pak totiz obevi nejaky realny laps typu masoveho odposlouchavani telefonu a emailu . Tak se napise , ze lide kteri tomu veri jsou uplne stejny typ blaznu .


  Neco z posledni doby : Verite ze cast evropskych ( a svetovych ) elit ma plan na "sjednoceni" evropy rozbitim narodnich statu pomoci masove migrace a rozmělnění populace ? Ja ano a to jsem nikdy zadnym bludum neveril . Staci si totiz treba precist nejaky projev nebo vyjadreni komisare EU pro migraci , pripadne jednu z desitek publikaci popisujici moznosti budouciho vyvoje evropy .
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  08:50 14.04.2018

  S řízeným odstřelem je to opravdu jako u blbých. Podívejte se na videa, jak se připravují budovy na řízenou demolici - kolik náloží je tam umísťováno, jak jsou propojeny. Pracuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S řízeným odstřelem je to opravdu jako u blbých. Podívejte se na videa, jak se připravují budovy na řízenou demolici - kolik náloží je tam umísťováno, jak jsou propojeny. Pracuje se na tom několik dní, vrtá se, zakládají se nálože (ne pár kg), tahají se dráty tak, aby to bouchlo správně.

  JAK tohle kur*a uděláte nepozorovaně za provozu v budovách vedle sebe, kde denně projdou mraky lidí. Na tohle zatím nikdo neopověděl.

  K modelům - namodelovat tuhle situaci v podstatě nejde - příliš mnoho faktorů, které nejde "poladit". Nedhledě na to, že když se podíváte na množství těchto teorií, tak se ani do dvou letadel a dvou budov najednou nevejdou :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:49 14.04.2018

  Kozlus,

  pád WTC je vysvětlený třeba v tom videu, link níže.

  Kozlus,

  pád WTC je vysvětlený třeba v tom videu, link níže.

 • skelet
  08:48 14.04.2018

  pravda je taková, že Bush nařídil likvidaci dvojčak, kvůli tajné předpovědi Nostradama (tu mu předali ještěří lidé žijící v Duté Zemi). Cílem zničení dvojčat bylo odvedení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pravda je taková, že Bush nařídil likvidaci dvojčak, kvůli tajné předpovědi Nostradama (tu mu předali ještěří lidé žijící v Duté Zemi). Cílem zničení dvojčat bylo odvedení pozornosti od zničení města New Orleans hurikánem Katrina :)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  08:42 14.04.2018

  Robaiz

  Niečo o správaní sa konštrukcie pri požiari: je jasné, že predstava nejakého "tavenia" je od veci - deštrukciu zabezpečí už teplota okolo 600 C a deformácie vplyvom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz

  Niečo o správaní sa konštrukcie pri požiari: je jasné, že predstava nejakého "tavenia" je od veci - deštrukciu zabezpečí už teplota okolo 600 C a deformácie vplyvom teploty.

  http://people.fsv.cvut.cz/~wal...

  A čo sa týka rýchlosti deštrukcie ... tá má presné číslo: je to hodnota tiažového zrýchlenia ... to je fyzika.

  Mal som samozrejme dať "výbuchy", lebo to, že to bol výbuch písali konšpirátori. Samozrejme, že len "vyfúklo" prach a trosky cez vyrazené okná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  08:38 14.04.2018

  U konšpirátorov je to otázka viery, stačí uveriť že všetko zlo pochádza z USA a zo židojašterov a rus je náš brat. Potom aj relatívne vzdelaní ľudia podľahnú ľahko konšpiráciám. Je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U konšpirátorov je to otázka viery, stačí uveriť že všetko zlo pochádza z USA a zo židojašterov a rus je náš brat. Potom aj relatívne vzdelaní ľudia podľahnú ľahko konšpiráciám. Je jednoduchšie zobrať fakt, že amíci si budovu zostrelili schválne ako vedecky správne podchytiť takú zložitú teóriu. Je ale nespochybniteľný fakt, že nárazom lietadla do budovy sa poškodili nosné stĺpy budovy zo strany fasády, skoro polovica stĺpov a niekoľko vnútorných. Vnútorné vyľahčené stropné väzníky boli upevnené k stĺpom len dvoma skrutkami M16. Pád budovy začal vnútorným postupným padaním stropov aj keď fasáda ešte držala, zničením stropov sa zmenilo statické pôsobenie stĺpov, lebo stropy im zabezpečovali vzpernú dĺžku, upozorňujem, že stĺpy boli priebežné cez dve podlažia s vystriedaním, ale styk bol zase skrutkami. Čiže logicky to bola len otázka času kým budova padne. Všetky modely a výpočty to jasne potvrdzujú. Nenájdete statika čo by vyhlásil, že vrch budovy nad nárazom by nespadol na spodnú časť. Potom sa môžu názory mierne rozchádzať ako to bolo so spodkom a čo malo z budovy ostať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  08:17 14.04.2018

  A WTC 7 spadla proc?

  A WTC 7 spadla proc?

 • StandaBlabol
  07:53 14.04.2018

  Jo a ten pád dvojčat taky dokázal, že země je placka. Protože kdyby byla kulatá a rotovala kolem své osy, tak by se budovy musely položit ve směru PROTI rotaci země. Ale spadly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a ten pád dvojčat taky dokázal, že země je placka. Protože kdyby byla kulatá a rotovala kolem své osy, tak by se budovy musely položit ve směru PROTI rotaci země. Ale spadly přímo dolů pod sebe.

  Já vás žeru kluci.

  P.S.: Jinak ten prof. Wald tam ukazuje přesný model šíření požáru v budovách WTC. Protože si pro modelování nastavili úseky po 5ti cm, tak podobný výpočet trvá v závislosti na použitém superpočítači 1-2 měsíce...
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  06:01 14.04.2018

  Koukam, ze 9/11 je i po letech stale vdecne tema, na kterem se neshodne asi nikdo... I v dobe mych studii na VUT FAST bylo mnoho nazoru, mnoho pohledu atd.

  Kazdopadne, vyskove ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukam, ze 9/11 je i po letech stale vdecne tema, na kterem se neshodne asi nikdo... I v dobe mych studii na VUT FAST bylo mnoho nazoru, mnoho pohledu atd.

  Kazdopadne, vyskove stavby se projektuji s mnohonasobne vestim durazem na dynamicke zatizeni a namahani (ohyb, smyk) a musi vykazovat taktez vyrazne vetsich pevnosti, nez pri vypoctu jednoducheho statickeho zatizeni.
  Dale, mrknete na pudorysy nosnych pilirovych konstrukci - byly tusim ve 3 vrstvach s tim, ze nejvetsi kumulace piliru a tedy i nejpevnejsi cast objektu byla uprostred. Pri projects i dvojcat se primo vychazelo z toho, ze budovy musi ustat naraz nikoliv jednoho, ale nekolika dopravnich letadel.
  Pote bych se take zameril na teplotu horeni leteckeho benzinu, ktera je o par set stupnu nizsi, nez teplota nutna k poskozeni valcovane stavebni oceli (bez vsech ochrannych nateru atd.). I s vyssi teplotou horeni by vsak trvalo podstatne dele, nez aby se cela konstrukce rozpadla na prach..
  Otazek je mnoho a ja osobne znacne pochybuji, ze by se na jednom miste seslo tak ohromne mnozstvi nahod, aby to vedlo k destrukci cele budovy rychlosti rizene demolice. Kor 2x po sobe behem par minut.
  PS: uz si nepamatuji jmeno toho byznysmena, ale chlapek, ktery si budovy pronajimal je nedlouho pred jejich padem (v radech mesicu) pojistil proti teroristickemu utoku - od pojistoven vyfasov tusim pres 5 mld. $
  PSS: dusan a jeho vybuchy v nizsich patrech z duvodu stlaceneho vzduchu vlivem padajicich pater... :-D hodne dlouho jsem se takhle nenasmal... :-D (zivim se vzuchotechnikou)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:54 14.04.2018

  Pustil jsem si profesora Walda a je to krásná ukázka toho, jak údajný oponent oficiálního posudku pouze interpretuje oficiální posudek. :D
  Takže emigrant profesor Bažant zpracuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pustil jsem si profesora Walda a je to krásná ukázka toho, jak údajný oponent oficiálního posudku pouze interpretuje oficiální posudek. :D
  Takže emigrant profesor Bažant zpracuje naprosto děravý posudek a kamarád Walda mu na to udělá za výlet do států, přednášky a potlesky oponenturu.

  Měli by se stydět dědci. Výživná je zejména pasáž, kdy Walda "odborně" vysvětluje, že sloupy se nadrtily teplotou kancelářských potřeb, protože leteckého paliva bylo hrozně málo. Naprosto přehlíží, že mimo pár pater nehořelo, ani teploty v budově nebyly na úrovni, aby roztavily sloupy (pohyb osob po budově během požáru horních pater). O vysokých a nechladnoucích teplotách po zřícení pro změnu nic neví.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka_Zlín
  00:50 14.04.2018

  K pádu v budov v New Yorku.
  Když pominu to, že to na první pohled vypadá jako některé řízené demolice, i když tam se spíš odstřelují spodní patra, myslím si že jistou roli mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K pádu v budov v New Yorku.
  Když pominu to, že to na první pohled vypadá jako některé řízené demolice, i když tam se spíš odstřelují spodní patra, myslím si že jistou roli mohlo hrát i technologická nekázeň při stavbě.
  Nebyly by to první budovy, kde se výkresy neshodovali se skutečností. Příklady od nás: VUT strojní v Brně, Prior Zlín. Budovy nespadly, ale při rekostrukci chyběly nekteré prvky vedoucí k počítané pevnosti budov. Navíc nikdo neví, jak asi dopadla tepelná izolace nosníků v budovéch, podle mne vzala hodně za své.
  Když už jsme u konspiračních teoríí, nemyslím si že si Američani zrušili budovy sami. Spíš bych si vsadil na to, že někdo prostě odhadl špatně rozsah škod, které prostě jen předčily něčí představy. Příklady z oblasti vojenství (Pearl Harbor, útok Německa na SSSR) v obou případech se několik informovaných nechalo unést představou neohrozitelné základny či armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  23:59 13.04.2018

  ..... I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo),......

  :-)) To stačí, dál netřeba nic dodávat.

  ..... I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo),......

  :-)) To stačí, dál netřeba nic dodávat.

 • Clanek
  23:34 13.04.2018

  Luky, co pristani na mesici, taky fejk?

  Luky, co pristani na mesici, taky fejk?

 • PavolR
  23:24 13.04.2018

  fenri:
  To stačí akurát tak na vytvorenie falošného pocitu bezpečia, v ktorého dôsledku zhltnete fake news, ktoré sa bude tváriť ako kompatibilné s vaším vlastným úsudkom, aj s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  To stačí akurát tak na vytvorenie falošného pocitu bezpečia, v ktorého dôsledku zhltnete fake news, ktoré sa bude tváriť ako kompatibilné s vaším vlastným úsudkom, aj s navijakom. :-) Skutočne nebezpečné fake news k nám totiž prenikajú skrze zneužívanie komplexu utkvelých predstáv, predsudkov, obáv a vôbec širokú paletu negatívnych emócií. Tým pádom nie sme prakticky nikto úplne imúnny - "do každého počítača sa dá nabúrať".
  Napríklad u Vás badám štyri primárne backdoory, na ktoré keď sa fakenews zameria (alebo na ich kombináciu), tak má dobrú šancu, že prejde. Sú to Marxizmus, Nemci, Islam a Zbrane.

  Keď množstvo backdoormi infiltrovaného "škodlivého kódu" presiahne kritickú úroveň, začne sám otvárať nové cestičky a vplývať na postoje danej osoby k rôznym otázkam. Tu už sa dostane k hranici, keď principiálne prestane veriť čomukoľvek, čo je v rozpore s kódom - ktorý si samozrejme vykladá ako názor, ku ktorému dospel vlastným úsudkom a ktorého akékoľvek spochybňovanie začne brať osobne.

  Čiže bez čo možno najväčšej miery kontroly nad svojimi negatívnymi emóciami (strach, hnev, závisť, ukrivdenosť, komplex menejcennosti a pod.) a pokusu oprostiť sa od čo možno najväčšieho množstva predsudkov, vedno s aspoň elementárnymi vedomosťami ako fake news fungujú, nám samotné vzdelanie a sedliacky rozum pomôžu iba pri odfiltrovaní úplne najväčších blbostí, hoci bol som už aj svedkom toho, ako vzdelaní a inteligentní ľudia bezvýhradne verili úplne absurdným nezmyslom.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  23:07 13.04.2018

  Snownomad:

  jo, ten bloger tvrdí, že ""Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snownomad:

  jo, ten bloger tvrdí, že ""Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád budov."

  Ale zkus to třeba v té diplomce najít. Prostě tam nic takového není. Uvažuje pouze 2 varianty - nosní jsou funkční nebo nosníky neexistují.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:06 13.04.2018

  Ale ty dva modely právě řeší rozěběhlou dynamiku a ne jen statiku.
  Nehořela celá budova aby bylo všude měko (ono nebylo potřebné měko ani v zasažených patrech mimochodem). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ty dva modely právě řeší rozěběhlou dynamiku a ne jen statiku.
  Nehořela celá budova aby bylo všude měko (ono nebylo potřebné měko ani v zasažených patrech mimochodem). Zanedbat tedy odpor sloupů opravdu nelze.

  Ostatní je jen boj s představou, jak sám píšeš.
  --------------
  Jinak neřešíme WTC7 ani Pentagon (a další věci), ať je to přehledné a příjemnější obhájcům oficiálního výkladu.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  23:01 13.04.2018

  Ty nosné sloupy šly vlivem požáru a destrukce horních pater od sebe. Přestaly držet budovu a ta se seskládala. Podrobně zde:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ty nosné sloupy šly vlivem požáru a destrukce horních pater od sebe. Přestaly držet budovu a ta se seskládala. Podrobně zde:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • dusan
  22:55 13.04.2018

  Luky

  Keď sa už desaťtisíce ton betónu a ocele konštrukcie hornej časti "rozbehli" ... tak ich nemohlo zastaviť absolútne nič ... lebo budova sa samozrejme počíta na statické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Keď sa už desaťtisíce ton betónu a ocele konštrukcie hornej časti "rozbehli" ... tak ich nemohlo zastaviť absolútne nič ... lebo budova sa samozrejme počíta na statické zaťaženie a nie to, že na ňu spadnú horné poschodia nejakou rýchlosťou. A i keď samozrejme statický výpočet má bezpečnostné koeficienty, tak už na výške poschodia - t.j. cca 4 m už dosiahne horná časť budovy rýchlosť pár metrov za sekundu a to je už niečo čo žiadne spodné podlažie nemôže vydržať - maximálne o niečo zbrzdí pád, ale naozaj minimálne ....

  Predstava, že by vláda USA vyhodila do vzduchu tisíce svojich ľudí za zložitej spolupráce s únoscami naráža i na elementárny problém - taká obrovská operácia sa nedá utajiť. Určite nie v demokratickom štáte ako USA ...

  Všetky tie "dokazy" o "výbuchoch" boli len o neznalosti fyziky konšpirátorov. Rútiaca sa budova samozrejme pred sebou všetko drvila a vytláčala vzduch a ten s troskami postupne "vybuchoval" t.j. vyrážal otvory v najslabších častiach plášťa.

  A samozrejme oceľ sa nemusí roztaviť na to aby stratila pevnosť. Stačí "len" ohriatie na pár sto stuňov a bežná oceľ stráca svoju pôvodnú pevnosť. Okrem toho sa samozrejme vplyvom rozťažnosti i deformuje a namáha konštrukciu mimo statických výpočtov. Predstava "topiaceho" sa železa je mimo reality.
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  22:50 13.04.2018

  StandaBlabol: kdybys aspoň četl človeče
  "Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád budov."

  StandaBlabol: kdybys aspoň četl človeče
  "Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád budov."

 • Luky
  22:28 13.04.2018

  Ale ta budova má ocelové jádro se spoustou sloupů :)

  Nenese ji pouze vnější plášť. I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo), stále by proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ta budova má ocelové jádro se spoustou sloupů :)

  Nenese ji pouze vnější plášť. I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo), stále by proti pádu působily sloupy dolních pater.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:18 13.04.2018

  Luky,

  jenže ten tvůj "populární komentář" neodpovídá tomu, co je v těch předchozích odkazech. On v podstatě píše, že pád budov by se zastavil po několika desítkách metrů a pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  jenže ten tvůj "populární komentář" neodpovídá tomu, co je v těch předchozích odkazech. On v podstatě píše, že pád budov by se zastavil po několika desítkách metrů a pak nepokračoval. Ale už nedodává, že je to počítáno za předpokladu, že nejsou poškozeny nosníky budov. A ty poškozeny požárem byly.

  Simulace, která ignorovala nosníky zcela zase ukázala, že by pád byl rychlejší, než ve skutečnosti byl.

  Takže skutečná rychlost pádu odpovídá těm oficiálním zprávám - nosníky byly požárem poškozeny.

  Proč sem dáváš linky, které se ani namáháš číst? A co tam máš dál?
  Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  21:43 13.04.2018

  fenri
  Máš pravdu jen na půl. K odolnosti proti fake news, propagandě, manipulacím, dezinformacím atd. rozhodně nestačí "zdravý selský rozum". Člověk není od přírody ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Máš pravdu jen na půl. K odolnosti proti fake news, propagandě, manipulacím, dezinformacím atd. rozhodně nestačí "zdravý selský rozum". Člověk není od přírody "naprogramován" ke kritickému myšlení a odhalování výše zmíněného.

  Jediný způsob, jak tomu čelit je pouze vzděláváním. Při neexistenci jakéhokoliv typu vzdělávání je člověk tímto poměrně dobře zranitelný, byť samozřejmě každý jiným typem a jiným stupněm.

  Co se týká Česka, školský systém u nás není nastaven na soustavné vzdělávání ke schopnostem čelit těmto fenoménům a troufnu si tvrdit, že ani v rodinách běžně toto neexistuje podobně jako obecně v rámci naší společnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:04 13.04.2018

  Jako například neznalosti inženýrů z VUT?:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://issuu.com/mehdizejnula...

  tady k tomu máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako například neznalosti inženýrů z VUT?:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://issuu.com/mehdizejnula...

  tady k tomu máš populární komentář:
  https://moucka.blog.idnes.cz/b...
  --------
  Tolik k serioznosti vládou objednaných "posudků", kterými můžete tapetovat třeba 200 stran. Ale díky za názor Dusane.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:21 13.04.2018

  Luky

  Nečítal som "oficiálnu správu", ale podľa mojich vedomostí bol príčinou pádu dvojičiek náraz a následný požiar. Všetky tie konšpiračné teórie čo som videl, alebo počul, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Nečítal som "oficiálnu správu", ale podľa mojich vedomostí bol príčinou pádu dvojičiek náraz a následný požiar. Všetky tie konšpiračné teórie čo som videl, alebo počul, hovorili akurát o neznalosti fyziky zo strany konšpirátorov ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:15 13.04.2018

  Je tu spousta inteligentních lidí, to ale nevylučuje pokrytectví.
  Takže přátelé, jak projdete "lakmusovým testem"?
  Zelená příklon k postnutému videu (tj. fake, false flag), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je tu spousta inteligentních lidí, to ale nevylučuje pokrytectví.
  Takže přátelé, jak projdete "lakmusovým testem"?
  Zelená příklon k postnutému videu (tj. fake, false flag), červená příklon k oficiální zprávě US administrativy:

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:06 13.04.2018

  IMHO budování "vědy" a dávání nového názvu nad běžným nástrojem politiky, který se používá už po tisíce let.
  Jako antidotum stačí trocha vzdělání a selský rozum, přihřátých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IMHO budování "vědy" a dávání nového názvu nad běžným nástrojem politiky, který se používá už po tisíce let.
  Jako antidotum stačí trocha vzdělání a selský rozum, přihřátých videoonanistů hrajících si na mudrce netřeba.
  Skrýt celý příspěvek