Ovládání veřejného mínění prostřednictvím fake news

Ilustrativní příklad fake news z českých médií. Dlužno dodat, že cílem fake news nemusí být prvoplánový politický tlak, ale v případě médií také jen prostý záměr donutit kliknout čtenáře na článek a zvýšit tím tak příjmy z inzerce, a to bez ohledu na společenský dopad podobných článků. / Archív autora

Dvousloví „fake news“ proniklo do širokého povědomí v době posledních amerických prezidentských voleb. Demokraté a republikáni se v jejich průběhu vzájemně obviňovali z rozšiřování nepravdivých informací, kritizovány však byly i zpravodajské společnosti. Od té doby se objevil nespočet článků, které se zabývají manipulací veřejného mínění za účelem získání politického vlivu. Fake news, původně lokální americká záležitost, se ve spojení s moderními informačními technologii staly fenoménem, jenž dnes utváří politický diskurz na globální úrovni.

Označení fake news lze s jistou dávkou zjednodušení přeložit jako lži či lživé zprávy. Z objektivního historického hlediska patří lhaní k součástem politické kultury již od nepaměti. Ostatně díky lhaní je lidský rok tak evolučně úspěšný.

 

 

Několik známých případů šíření fake news se odehrálo v minulém století ve Spojených státech. V průběhu amerických prezidentských voleb v roce 1940 Franklin Roosevelt například uvedl, že se USA nezapojí do války v Evropě, přestože v té době američtí a britští důstojníci společně plánovali budoucí podobu vedení války.

 

Dwight Eisenhower o dvacet let později prohlásil, že nad územím SSSR došlo k sestřelení meteorologického letounu, ačkoliv šlo průzkumný letoun U-2. John F. Kennedy později nařkl Eisenhowerův prezidentský tým z nedbalosti, které SSSR využil k navýšení výroby raket. Nejenže to nebyla pravda, ale Kennedy to navíc i věděl.
 

Zdaleka se nejedná o jev provázející pouze americkou politiku. Britská smyšlená zpráva na pomezí fake news a propagandy v průběhu první světové války popisovala německou praktiku výroby mýdla z mrtvol Belgičanů. Stalinovy čistky ve 30. letech 20. století zase mnoho lidí na Západě přesvědčily o dosažení nové úrovně blahobytu v SSSR. Oslava maoistické Číny ze strany Jeana-Paula Sartra a dalších intelektuálů dokládá úspěšnost čínských fake news a propagandy.

 

Zásadní novinku představuje propojení voleb a marketingu. Současný hospodářský systém založený na tržním prodeji výrobků a služeb se objevil v období po skončení druhé světové války. Marketingové postupy rozdělují společnost na skupiny a hledají způsoby, jak je přimět k nákupu určitého výrobku. Marketing přinesl vysokou míru přesnosti v segmentaci zákazníků podle způsobu, který je efektivně přesvědčí ke koupi něčeho, co nepotřebují a možná ani nechtějí.
 

To, co ze začátku fungovalo na základě intuice marketingových oddělení, se posledních desetiletích změnilo v sérii matematických výpočtů. Roosevelt před 80 lety žádné početní analýzy k ovládání veřejného mínění nepotřeboval, protože tato schopnost patřila k jeho povaze.

 

Dnes umožňuje využití marketingových technologií řídit veřejné mínění i bez přirozeného nadání.
 

Určité téma nebo kandidáta dokáží přeměnit v produkt a následně ovlivnit jeho vnímání ze strany voličů. Zatímco dříve si političtí vůdci sami utvářeli svůj autentický mediální obraz, v současnosti ho vytváří tým marketingových specialistů. Autentičnost se tím ztrácí a s ní také kvalita vůdcovských schopností či morální autorita.  

 

Jak fungují fake news?

 

Politika, ať už v autoritářských nebo demokratických zemích, vždy spočívá ve vytváření koalic. Různí lidé mají různé zájmy a podstatou politiky zůstává propojování odlišných priorit za účelem vzniku většinové síly. Dříve se tak dělo na základě intuice a znalostí vůdců nebo jejich poradců. V dnešní době dostávají přednost marketingové postupy, jejichž pomocí se utváří politické sdělení, které má vzbudit pozitivní odezvu u co největšího počtu obyvatel.

 

K nejdůležitějším charakteristikám fake news na internetu patří jejich nízká cena a velký dosah. Hillary Clintonová získala v porovnání s Donaldem Trumpem pro svou volební kampaň značné finanční prostředky. Trump se ovšem zaměřil na internetové prostředí, zatímco Clintonová vsadila na klasická média.

 

Když se podíváme na činnost společnosti Cambridge Analytica, zjistíme, že se jí z facebookových účtů podařilo shromáždit podrobné údaje o voličích, jež dříve nebyly k dispozici. Trumpova volební kampaň se proto mohla zaměřit na vyhledávání nerozhodnutých voličů.

 

Lhaní veřejnosti a jiným státům lze považovat za běžnou praxi. Někdy je to důležité, leckdy i účinné. 21. století navíc přineslo mnohem více informací dostupných každému člověku, markentingové dělení společnosti na skupiny podle vhodných manipulativních nástrojů a možnost předat pečlivě připravená sdělení velkému množství lidí za málo peněz.

 

Internet je v tomto ohledu často označován jako demokratizační prostředek. Tohoto prostředku si ale rychle všimli prodejci zboží a služeb a následně i političtí aktéři. Veřejnost se rozdělila na skupiny vystavené specifickým informacím a zprávám. Rozdílnost názorů patří do každé demokratické společnosti, ale rozdíly se staly tak velkými, že jednotlivé skupiny spolu nejsou schopné komunikovat.

 

Izolace jednotlivých částí obyvatelstva ve virtuálním prostoru vyvolává silný pocit absolutní správnosti vlastního názoru, jenž často provází démonizace lidí s odlišným úhlem pohledu. Povaha politického soupeření, markentingové technologie a sociální sítě dnes každému umožňují vytvořit si vlastní názorovou skupinu. Megafony nahradilo pár kliknutí myší.      


Zdroje: Geopolitical Futures

Nahlásit chybu v článku


Související články

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. ...

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...

Zachrání Výmarský trojúhelník Evropskou unii?

Před zářijovými parlamentními volbami v Německu kritizovala kancléřka Angela Merkelová polskou vládu ...

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Stanislav
  08:38 14.04.2018

  U konšpirátorov je to otázka viery, stačí uveriť že všetko zlo pochádza z USA a zo židojašterov a rus je náš brat. Potom aj relatívne vzdelaní ľudia podľahnú ľahko konšpiráciám. Je ...Zobrazit celý příspěvek

  U konšpirátorov je to otázka viery, stačí uveriť že všetko zlo pochádza z USA a zo židojašterov a rus je náš brat. Potom aj relatívne vzdelaní ľudia podľahnú ľahko konšpiráciám. Je jednoduchšie zobrať fakt, že amíci si budovu zostrelili schválne ako vedecky správne podchytiť takú zložitú teóriu. Je ale nespochybniteľný fakt, že nárazom lietadla do budovy sa poškodili nosné stĺpy budovy zo strany fasády, skoro polovica stĺpov a niekoľko vnútorných. Vnútorné vyľahčené stropné väzníky boli upevnené k stĺpom len dvoma skrutkami M16. Pád budovy začal vnútorným postupným padaním stropov aj keď fasáda ešte držala, zničením stropov sa zmenilo statické pôsobenie stĺpov, lebo stropy im zabezpečovali vzpernú dĺžku, upozorňujem, že stĺpy boli priebežné cez dve podlažia s vystriedaním, ale styk bol zase skrutkami. Čiže logicky to bola len otázka času kým budova padne. Všetky modely a výpočty to jasne potvrdzujú. Nenájdete statika čo by vyhlásil, že vrch budovy nad nárazom by nespadol na spodnú časť. Potom sa môžu názory mierne rozchádzať ako to bolo so spodkom a čo malo z budovy ostať.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  08:17 14.04.2018

  A WTC 7 spadla proc?

  A WTC 7 spadla proc?

 • StandaBlabol
  07:53 14.04.2018

  Jo a ten pád dvojčat taky dokázal, že země je placka. Protože kdyby byla kulatá a rotovala kolem své osy, tak by se budovy musely položit ve směru PROTI rotaci země. Ale spadly ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo a ten pád dvojčat taky dokázal, že země je placka. Protože kdyby byla kulatá a rotovala kolem své osy, tak by se budovy musely položit ve směru PROTI rotaci země. Ale spadly přímo dolů pod sebe.

  Já vás žeru kluci.

  P.S.: Jinak ten prof. Wald tam ukazuje přesný model šíření požáru v budovách WTC. Protože si pro modelování nastavili úseky po 5ti cm, tak podobný výpočet trvá v závislosti na použitém superpočítači 1-2 měsíce...Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  06:01 14.04.2018

  Koukam, ze 9/11 je i po letech stale vdecne tema, na kterem se neshodne asi nikdo... I v dobe mych studii na VUT FAST bylo mnoho nazoru, mnoho pohledu atd. Kazdopadne, vyskove ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukam, ze 9/11 je i po letech stale vdecne tema, na kterem se neshodne asi nikdo... I v dobe mych studii na VUT FAST bylo mnoho nazoru, mnoho pohledu atd.

  Kazdopadne, vyskove stavby se projektuji s mnohonasobne vestim durazem na dynamicke zatizeni a namahani (ohyb, smyk) a musi vykazovat taktez vyrazne vetsich pevnosti, nez pri vypoctu jednoducheho statickeho zatizeni.
  Dale, mrknete na pudorysy nosnych pilirovych konstrukci - byly tusim ve 3 vrstvach s tim, ze nejvetsi kumulace piliru a tedy i nejpevnejsi cast objektu byla uprostred. Pri projects i dvojcat se primo vychazelo z toho, ze budovy musi ustat naraz nikoliv jednoho, ale nekolika dopravnich letadel.
  Pote bych se take zameril na teplotu horeni leteckeho benzinu, ktera je o par set stupnu nizsi, nez teplota nutna k poskozeni valcovane stavebni oceli (bez vsech ochrannych nateru atd.). I s vyssi teplotou horeni by vsak trvalo podstatne dele, nez aby se cela konstrukce rozpadla na prach..
  Otazek je mnoho a ja osobne znacne pochybuji, ze by se na jednom miste seslo tak ohromne mnozstvi nahod, aby to vedlo k destrukci cele budovy rychlosti rizene demolice. Kor 2x po sobe behem par minut.
  PS: uz si nepamatuji jmeno toho byznysmena, ale chlapek, ktery si budovy pronajimal je nedlouho pred jejich padem (v radech mesicu) pojistil proti teroristickemu utoku - od pojistoven vyfasov tusim pres 5 mld. $
  PSS: dusan a jeho vybuchy v nizsich patrech z duvodu stlaceneho vzduchu vlivem padajicich pater... :-D hodne dlouho jsem se takhle nenasmal... :-D (zivim se vzuchotechnikou)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:54 14.04.2018

  Pustil jsem si profesora Walda a je to krásná ukázka toho, jak údajný oponent oficiálního posudku pouze interpretuje oficiální posudek. :D Takže emigrant profesor Bažant zpracuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Pustil jsem si profesora Walda a je to krásná ukázka toho, jak údajný oponent oficiálního posudku pouze interpretuje oficiální posudek. :D
  Takže emigrant profesor Bažant zpracuje naprosto děravý posudek a kamarád Walda mu na to udělá za výlet do států, přednášky a potlesky oponenturu.

  Měli by se stydět dědci. Výživná je zejména pasáž, kdy Walda "odborně" vysvětluje, že sloupy se nadrtily teplotou kancelářských potřeb, protože leteckého paliva bylo hrozně málo. Naprosto přehlíží, že mimo pár pater nehořelo, ani teploty v budově nebyly na úrovni, aby roztavily sloupy (pohyb osob po budově během požáru horních pater). O vysokých a nechladnoucích teplotách po zřícení pro změnu nic neví.Skrýt celý příspěvek

 • Jirka_Zlín
  00:50 14.04.2018

  K pádu v budov v New Yorku. Když pominu to, že to na první pohled vypadá jako některé řízené demolice, i když tam se spíš odstřelují spodní patra, myslím si že jistou roli mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

  K pádu v budov v New Yorku.
  Když pominu to, že to na první pohled vypadá jako některé řízené demolice, i když tam se spíš odstřelují spodní patra, myslím si že jistou roli mohlo hrát i technologická nekázeň při stavbě.
  Nebyly by to první budovy, kde se výkresy neshodovali se skutečností. Příklady od nás: VUT strojní v Brně, Prior Zlín. Budovy nespadly, ale při rekostrukci chyběly nekteré prvky vedoucí k počítané pevnosti budov. Navíc nikdo neví, jak asi dopadla tepelná izolace nosníků v budovéch, podle mne vzala hodně za své.
  Když už jsme u konspiračních teoríí, nemyslím si že si Američani zrušili budovy sami. Spíš bych si vsadil na to, že někdo prostě odhadl špatně rozsah škod, které prostě jen předčily něčí představy. Příklady z oblasti vojenství (Pearl Harbor, útok Německa na SSSR) v obou případech se několik informovaných nechalo unést představou neohrozitelné základny či armády.Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  23:59 13.04.2018

  ..... I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo),......

  :-)) To stačí, dál netřeba nic dodávat.

  ..... I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo),......

  :-)) To stačí, dál netřeba nic dodávat.

 • Clanek
  23:34 13.04.2018

  Luky, co pristani na mesici, taky fejk?

  Luky, co pristani na mesici, taky fejk?

 • PavolR
  23:24 13.04.2018

  fenri: To stačí akurát tak na vytvorenie falošného pocitu bezpečia, v ktorého dôsledku zhltnete fake news, ktoré sa bude tváriť ako kompatibilné s vaším vlastným úsudkom, aj s ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  To stačí akurát tak na vytvorenie falošného pocitu bezpečia, v ktorého dôsledku zhltnete fake news, ktoré sa bude tváriť ako kompatibilné s vaším vlastným úsudkom, aj s navijakom. :-) Skutočne nebezpečné fake news k nám totiž prenikajú skrze zneužívanie komplexu utkvelých predstáv, predsudkov, obáv a vôbec širokú paletu negatívnych emócií. Tým pádom nie sme prakticky nikto úplne imúnny - "do každého počítača sa dá nabúrať".
  Napríklad u Vás badám štyri primárne backdoory, na ktoré keď sa fakenews zameria (alebo na ich kombináciu), tak má dobrú šancu, že prejde. Sú to Marxizmus, Nemci, Islam a Zbrane.

  Keď množstvo backdoormi infiltrovaného "škodlivého kódu" presiahne kritickú úroveň, začne sám otvárať nové cestičky a vplývať na postoje danej osoby k rôznym otázkam. Tu už sa dostane k hranici, keď principiálne prestane veriť čomukoľvek, čo je v rozpore s kódom - ktorý si samozrejme vykladá ako názor, ku ktorému dospel vlastným úsudkom a ktorého akékoľvek spochybňovanie začne brať osobne.

  Čiže bez čo možno najväčšej miery kontroly nad svojimi negatívnymi emóciami (strach, hnev, závisť, ukrivdenosť, komplex menejcennosti a pod.) a pokusu oprostiť sa od čo možno najväčšieho množstva predsudkov, vedno s aspoň elementárnymi vedomosťami ako fake news fungujú, nám samotné vzdelanie a sedliacky rozum pomôžu iba pri odfiltrovaní úplne najväčších blbostí, hoci bol som už aj svedkom toho, ako vzdelaní a inteligentní ľudia bezvýhradne verili úplne absurdným nezmyslom.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  23:07 13.04.2018

  Snownomad: jo, ten bloger tvrdí, že ""Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád ...Zobrazit celý příspěvek

  Snownomad:

  jo, ten bloger tvrdí, že ""Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád budov."

  Ale zkus to třeba v té diplomce najít. Prostě tam nic takového není. Uvažuje pouze 2 varianty - nosní jsou funkční nebo nosníky neexistují.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:06 13.04.2018

  Ale ty dva modely právě řeší rozěběhlou dynamiku a ne jen statiku. Nehořela celá budova aby bylo všude měko (ono nebylo potřebné měko ani v zasažených patrech mimochodem). ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale ty dva modely právě řeší rozěběhlou dynamiku a ne jen statiku.
  Nehořela celá budova aby bylo všude měko (ono nebylo potřebné měko ani v zasažených patrech mimochodem). Zanedbat tedy odpor sloupů opravdu nelze.

  Ostatní je jen boj s představou, jak sám píšeš.
  --------------
  Jinak neřešíme WTC7 ani Pentagon (a další věci), ať je to přehledné a příjemnější obhájcům oficiálního výkladu.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  23:01 13.04.2018

  Ty nosné sloupy šly vlivem požáru a destrukce horních pater od sebe. Přestaly držet budovu a ta se seskládala. Podrobně zde:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ty nosné sloupy šly vlivem požáru a destrukce horních pater od sebe. Přestaly držet budovu a ta se seskládala. Podrobně zde:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • dusan
  22:55 13.04.2018

  Luky Keď sa už desaťtisíce ton betónu a ocele konštrukcie hornej časti "rozbehli" ... tak ich nemohlo zastaviť absolútne nič ... lebo budova sa samozrejme počíta na statické ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Keď sa už desaťtisíce ton betónu a ocele konštrukcie hornej časti "rozbehli" ... tak ich nemohlo zastaviť absolútne nič ... lebo budova sa samozrejme počíta na statické zaťaženie a nie to, že na ňu spadnú horné poschodia nejakou rýchlosťou. A i keď samozrejme statický výpočet má bezpečnostné koeficienty, tak už na výške poschodia - t.j. cca 4 m už dosiahne horná časť budovy rýchlosť pár metrov za sekundu a to je už niečo čo žiadne spodné podlažie nemôže vydržať - maximálne o niečo zbrzdí pád, ale naozaj minimálne ....

  Predstava, že by vláda USA vyhodila do vzduchu tisíce svojich ľudí za zložitej spolupráce s únoscami naráža i na elementárny problém - taká obrovská operácia sa nedá utajiť. Určite nie v demokratickom štáte ako USA ...

  Všetky tie "dokazy" o "výbuchoch" boli len o neznalosti fyziky konšpirátorov. Rútiaca sa budova samozrejme pred sebou všetko drvila a vytláčala vzduch a ten s troskami postupne "vybuchoval" t.j. vyrážal otvory v najslabších častiach plášťa.

  A samozrejme oceľ sa nemusí roztaviť na to aby stratila pevnosť. Stačí "len" ohriatie na pár sto stuňov a bežná oceľ stráca svoju pôvodnú pevnosť. Okrem toho sa samozrejme vplyvom rozťažnosti i deformuje a namáha konštrukciu mimo statických výpočtov. Predstava "topiaceho" sa železa je mimo reality.Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  22:50 13.04.2018

  StandaBlabol: kdybys aspoň četl človeče
  "Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád budov."

  StandaBlabol: kdybys aspoň četl človeče
  "Jinými slovy do modelu pouze vkládají popsaný rozsah a povahu poškození a následně modelují, jak za daných parametrů probíhá pád budov."

 • Luky
  22:28 13.04.2018

  Ale ta budova má ocelové jádro se spoustou sloupů :) Nenese ji pouze vnější plášť. I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo), stále by proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale ta budova má ocelové jádro se spoustou sloupů :)

  Nenese ji pouze vnější plášť. I kdyby letadla přerazila vnitřní sloupy v zasažených patrech (což se nestalo), stále by proti pádu působily sloupy dolních pater.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3