Ovládání veřejného mínění prostřednictvím fake news

Ilustrativní příklad fake news z českých médií. Dlužno dodat, že cílem fake news nemusí být prvoplánový politický tlak, ale v případě médií také jen prostý záměr donutit kliknout čtenáře na článek a zvýšit tím tak příjmy z inzerce, a to bez ohledu na společenský dopad podobných článků. / Archív autora

Dvousloví „fake news“ proniklo do širokého povědomí v době posledních amerických prezidentských voleb. Demokraté a republikáni se v jejich průběhu vzájemně obviňovali z rozšiřování nepravdivých informací, kritizovány však byly i zpravodajské společnosti. Od té doby se objevil nespočet článků, které se zabývají manipulací veřejného mínění za účelem získání politického vlivu. Fake news, původně lokální americká záležitost, se ve spojení s moderními informačními technologii staly fenoménem, jenž dnes utváří politický diskurz na globální úrovni.

Označení fake news lze s jistou dávkou zjednodušení přeložit jako lži či lživé zprávy. Z objektivního historického hlediska patří lhaní k součástem politické kultury již od nepaměti. Ostatně díky lhaní je lidský rok tak evolučně úspěšný.

 

 

Několik známých případů šíření fake news se odehrálo v minulém století ve Spojených státech. V průběhu amerických prezidentských voleb v roce 1940 Franklin Roosevelt například uvedl, že se USA nezapojí do války v Evropě, přestože v té době američtí a britští důstojníci společně plánovali budoucí podobu vedení války.

 

Dwight Eisenhower o dvacet let později prohlásil, že nad územím SSSR došlo k sestřelení meteorologického letounu, ačkoliv šlo průzkumný letoun U-2. John F. Kennedy později nařkl Eisenhowerův prezidentský tým z nedbalosti, které SSSR využil k navýšení výroby raket. Nejenže to nebyla pravda, ale Kennedy to navíc i věděl.
 

Zdaleka se nejedná o jev provázející pouze americkou politiku. Britská smyšlená zpráva na pomezí fake news a propagandy v průběhu první světové války popisovala německou praktiku výroby mýdla z mrtvol Belgičanů. Stalinovy čistky ve 30. letech 20. století zase mnoho lidí na Západě přesvědčily o dosažení nové úrovně blahobytu v SSSR. Oslava maoistické Číny ze strany Jeana-Paula Sartra a dalších intelektuálů dokládá úspěšnost čínských fake news a propagandy.

 

Zásadní novinku představuje propojení voleb a marketingu. Současný hospodářský systém založený na tržním prodeji výrobků a služeb se objevil v období po skončení druhé světové války. Marketingové postupy rozdělují společnost na skupiny a hledají způsoby, jak je přimět k nákupu určitého výrobku. Marketing přinesl vysokou míru přesnosti v segmentaci zákazníků podle způsobu, který je efektivně přesvědčí ke koupi něčeho, co nepotřebují a možná ani nechtějí.
 

To, co ze začátku fungovalo na základě intuice marketingových oddělení, se posledních desetiletích změnilo v sérii matematických výpočtů. Roosevelt před 80 lety žádné početní analýzy k ovládání veřejného mínění nepotřeboval, protože tato schopnost patřila k jeho povaze.

 

Dnes umožňuje využití marketingových technologií řídit veřejné mínění i bez přirozeného nadání.
 

Určité téma nebo kandidáta dokáží přeměnit v produkt a následně ovlivnit jeho vnímání ze strany voličů. Zatímco dříve si političtí vůdci sami utvářeli svůj autentický mediální obraz, v současnosti ho vytváří tým marketingových specialistů. Autentičnost se tím ztrácí a s ní také kvalita vůdcovských schopností či morální autorita.  

 

Jak fungují fake news?

 

Politika, ať už v autoritářských nebo demokratických zemích, vždy spočívá ve vytváření koalic. Různí lidé mají různé zájmy a podstatou politiky zůstává propojování odlišných priorit za účelem vzniku většinové síly. Dříve se tak dělo na základě intuice a znalostí vůdců nebo jejich poradců. V dnešní době dostávají přednost marketingové postupy, jejichž pomocí se utváří politické sdělení, které má vzbudit pozitivní odezvu u co největšího počtu obyvatel.

 

K nejdůležitějším charakteristikám fake news na internetu patří jejich nízká cena a velký dosah. Hillary Clintonová získala v porovnání s Donaldem Trumpem pro svou volební kampaň značné finanční prostředky. Trump se ovšem zaměřil na internetové prostředí, zatímco Clintonová vsadila na klasická média.

 

Když se podíváme na činnost společnosti Cambridge Analytica, zjistíme, že se jí z facebookových účtů podařilo shromáždit podrobné údaje o voličích, jež dříve nebyly k dispozici. Trumpova volební kampaň se proto mohla zaměřit na vyhledávání nerozhodnutých voličů.

 

Lhaní veřejnosti a jiným státům lze považovat za běžnou praxi. Někdy je to důležité, leckdy i účinné. 21. století navíc přineslo mnohem více informací dostupných každému člověku, markentingové dělení společnosti na skupiny podle vhodných manipulativních nástrojů a možnost předat pečlivě připravená sdělení velkému množství lidí za málo peněz.

 

Internet je v tomto ohledu často označován jako demokratizační prostředek. Tohoto prostředku si ale rychle všimli prodejci zboží a služeb a následně i političtí aktéři. Veřejnost se rozdělila na skupiny vystavené specifickým informacím a zprávám. Rozdílnost názorů patří do každé demokratické společnosti, ale rozdíly se staly tak velkými, že jednotlivé skupiny spolu nejsou schopné komunikovat.

 

Izolace jednotlivých částí obyvatelstva ve virtuálním prostoru vyvolává silný pocit absolutní správnosti vlastního názoru, jenž často provází démonizace lidí s odlišným úhlem pohledu. Povaha politického soupeření, markentingové technologie a sociální sítě dnes každému umožňují vytvořit si vlastní názorovou skupinu. Megafony nahradilo pár kliknutí myší.      


Zdroje: Geopolitical Futures

Nahlásit chybu v článku


Související články

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. ...

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...

Zachrání Výmarský trojúhelník Evropskou unii?

Před zářijovými parlamentními volbami v Německu kritizovala kancléřka Angela Merkelová polskou vládu ...

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • StandaBlabol
  22:18 13.04.2018

  Luky, jenže ten tvůj "populární komentář" neodpovídá tomu, co je v těch předchozích odkazech. On v podstatě píše, že pád budov by se zastavil po několika desítkách metrů a pak ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  jenže ten tvůj "populární komentář" neodpovídá tomu, co je v těch předchozích odkazech. On v podstatě píše, že pád budov by se zastavil po několika desítkách metrů a pak nepokračoval. Ale už nedodává, že je to počítáno za předpokladu, že nejsou poškozeny nosníky budov. A ty poškozeny požárem byly.

  Simulace, která ignorovala nosníky zcela zase ukázala, že by pád byl rychlejší, než ve skutečnosti byl.

  Takže skutečná rychlost pádu odpovídá těm oficiálním zprávám - nosníky byly požárem poškozeny.

  Proč sem dáváš linky, které se ani namáháš číst? A co tam máš dál?Skrýt celý příspěvek

 • Dzin
  21:43 13.04.2018

  fenri Máš pravdu jen na půl. K odolnosti proti fake news, propagandě, manipulacím, dezinformacím atd. rozhodně nestačí "zdravý selský rozum". Člověk není od přírody ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Máš pravdu jen na půl. K odolnosti proti fake news, propagandě, manipulacím, dezinformacím atd. rozhodně nestačí "zdravý selský rozum". Člověk není od přírody "naprogramován" ke kritickému myšlení a odhalování výše zmíněného.

  Jediný způsob, jak tomu čelit je pouze vzděláváním. Při neexistenci jakéhokoliv typu vzdělávání je člověk tímto poměrně dobře zranitelný, byť samozřejmě každý jiným typem a jiným stupněm.

  Co se týká Česka, školský systém u nás není nastaven na soustavné vzdělávání ke schopnostem čelit těmto fenoménům a troufnu si tvrdit, že ani v rodinách běžně toto neexistuje podobně jako obecně v rámci naší společnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:04 13.04.2018

  Jako například neznalosti inženýrů z VUT?: https://www.youtube.com/watch?... https://issuu.com/mehdizejnula... tady k tomu máš ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako například neznalosti inženýrů z VUT?:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://issuu.com/mehdizejnula...

  tady k tomu máš populární komentář:
  https://moucka.blog.idnes.cz/b...
  --------
  Tolik k serioznosti vládou objednaných "posudků", kterými můžete tapetovat třeba 200 stran. Ale díky za názor Dusane.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:21 13.04.2018

  Luky Nečítal som "oficiálnu správu", ale podľa mojich vedomostí bol príčinou pádu dvojičiek náraz a následný požiar. Všetky tie konšpiračné teórie čo som videl, alebo počul, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Nečítal som "oficiálnu správu", ale podľa mojich vedomostí bol príčinou pádu dvojičiek náraz a následný požiar. Všetky tie konšpiračné teórie čo som videl, alebo počul, hovorili akurát o neznalosti fyziky zo strany konšpirátorov ...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:15 13.04.2018

  Je tu spousta inteligentních lidí, to ale nevylučuje pokrytectví. Takže přátelé, jak projdete "lakmusovým testem"? Zelená příklon k postnutému videu (tj. fake, false flag), ...Zobrazit celý příspěvek

  Je tu spousta inteligentních lidí, to ale nevylučuje pokrytectví.
  Takže přátelé, jak projdete "lakmusovým testem"?
  Zelená příklon k postnutému videu (tj. fake, false flag), červená příklon k oficiální zprávě US administrativy:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:06 13.04.2018

  IMHO budování "vědy" a dávání nového názvu nad běžným nástrojem politiky, který se používá už po tisíce let. Jako antidotum stačí trocha vzdělání a selský rozum, přihřátých ...Zobrazit celý příspěvek

  IMHO budování "vědy" a dávání nového názvu nad běžným nástrojem politiky, který se používá už po tisíce let.
  Jako antidotum stačí trocha vzdělání a selský rozum, přihřátých videoonanistů hrajících si na mudrce netřeba.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3