P-8A Poseidon: Australský král moří

P-8A Poseidon
Foto: P-8A Poseidon / U.S. Navy

Australská vláda schválila nákup nejmodernějších námořních letounů P-8A Poseidon. Za celkem osm letounů Australané zaplatí 3,6 miliardy dolarů. Nové stroje poskytnou australskému letectvu nebývalé kapacity v námořním průzkumu, pátrání, v boji s ponorkami a hladinovými plavidly.

Nákup letounů P-8A Poseidon spadá do plánu Project Air 7000 Australských obranných s i l ADF (Australian Defence Force), jehož cílem je nahradit letité námo ř n í le t ouny AP-3C Orion (Australia P-3C Orion) . V současné době provozuje Královské australské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) 18 letounů AP-3C Orion. Nejstarším strojům je již více než 40 let. Flotila však v roce 2000 prošla kompletní modernizací.

 

Patrolování, průzkum a boj s povrchovými plavidly a ponorkami mají převzít kromě P-8A Poseidon také bezpilotní letouny Northrop Grumman MQ-4C Triton. Letos australská vláda rozhodne o nákupu šesti nebo sedmi průzkumných námořních dronů MQ-4C Triton.

 

Bezpilotní letoun y MQ-4C, na rozdíl od P-8A Poseidon, nemohou nést zbraně. Drony mají však nebývalou výdrž ve vzduchu (30 hodin) a schopnost pokrýt obrovské území. Podle amerického výrobce Northrop Grumman během jediné operace MQ-4C Triton obsáhne území o rozloze sedmi milionů čtverečních kilometrů.

 

Austrálie je již druhý m exportní m úspěch em letounu P-8A Poseidon. V roce 2009 si objednala osm strojů Indie, další čtyři roku 2011. Letouny z první objednávky se již v Indii nacházejí.

 

Video: P-8A Poseidon / YouTube

 

První stroje získá RAAF v roce 2017. Dosažení počáteční operační bojeschopnosti se očekává v roce 2019 . Australská vláda také uvažuje o nákupu dalších čtyř letounů.

 

"P-8 nám dává nebývalou schopnost najít, zachytit a sledovat jak povrchové lodě, tak ponorky," řekl letecký maršál RAAF Geoff Brown. P-8A má dolet až 7500 kilometrů nebo schopnost dlouhodobě provádět nad určitým územím protiponorkový boj ASW (Anti Submarine Warfare).

 

Letoun například zdolá vzdálenost 2200 kilometrů a poté čtyři hodiny na místě provádí ASW-operace. V dosahu (2200 km) australských P-8A jsou tak pobřeží Antarktid y , celá Oceánie i prakticky celá cesta na Srí Lanku, odkud často připlouvají žadatelé o a zyl v Austrálii. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což mu prodluží výdrž ve vzduchu na 20 hodin.

 

Kromě průzkumu a sledování dokáže P-8A Poseidon ničit ponorky nebo povrchová plavidla. Celkově na deseti závěsnících lze přepravovat zbraně až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít třeba AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, p roti ponorkám shazovat na padáku torpéda nebo podvodní miny.

 

Zdroj: Northrop Grumman

Nahlásit chybu v článku


Související články

P-8A Poseidon – bůh moří bude lovit ponorky

Boeing v těchto dnech doručil první letoun P-8A Poseidon počáteční série americkému námořnictvu. ...

Útočná puška F90 z Austrálie

Na světovém trhu s útočnými puškami se objevil další významný hráč. Australská společnost Thales ...

Australský odstřelovač zasáhl v Afghánistánu protivníka na vzdálenost 2 815 m

V Afghánistánu byl ustanoven nový vzdálenostní rekord v zásahu živého cíle puškou. Člen australských ...

Australské námořní vrtulníky MH-60R Seahawk Romeo

Královské australské námořnictvo začátkem roku oficiálně převzalo první dva americké námořní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...