P-8A Poseidon – bůh moří bude lovit ponorky

P-8A Poseidon
Foto: P-8A Poseidon přistává na Naval Air Station Patuxent River / Wikipedia, US Navy

Boeing v těchto dnech doručil první letoun P-8A Poseidon počáteční série americkému námořnictvu. Letadlo je nástupcem legendárních protiponorkových a protilodních turbovrtulových strojů P-3 Orion. Na rozdíl od svého předchůdce je však P-8A Poseidon vybaven proudovými motory a samozřejmě nejmodernější elektronikou. Zadání obou letounů je však stejné, bojovat s ponorkami/loděmi nepřítele a provádět výzvědnou, průzkumnou a patrolování nad hladinou oceánů.

Společně s dodávkou prvního letounu počáteční série, výrobní tým dodal také šest zkušebních letounů a dva pozemní testovací letouny. Testovací exempláře jsou umístěny na vojenské základně Naval Air Station Patuxent River a mají za sebou více než 1500 letových hodin. Pokud zkoušky půjdou podle plánu, US Navy plánuje odebrat celkově 117 strojů P-8A Poseidon.

P-8A Poseidon vychází přímo z civilního stroje Boeing 737-800 – křídla jsou použita ze stroje 737-900. Na rozdíl od civilní verze, je prázdná hmotnost vojenského letounu větší o 20 tun (beze zbraní).  Protože veškeré mechanické součásti letounu P-8A Poseidon jsou stejné jako u 737-800, prakticky celý rozdíl ve váze připadá na bojovou elektroniku.

Hmotnost prázdného proudového letounu P-8A Poseidon je 62 tun, což je 2x více než v případě turbovrtulového stroje P-3 Orion. Nový stroj ve všech parametrech překonává svého předchůdce, kromě jediného, a tím je dolet. Bojový dolet P-8A Poseidon je 2200 kilometrů s 4h výdrží na místě. Naproti tomu P-3 Orion má bojový dolet 2490 km s 3h výdrží na místě.

P-8A Poseidon Foto: P-8A Poseidon v letu společne s P-3 Orion / Wikipedia, US Navy

Elektronika letounu obsahuje například nejmodernější námořní, pobřežní a pozemní přehledový radar Raytheon APY-10 nebo detektor uhlovodíků, který dokáže odhalit výfukové zplodiny dieselových ponorek. Původně měl být letoun vybaven i detektorem magnetických anomálií (MAD), ale z důvodu velké hmotnosti (1600 kg), byl zamítnut. Avšak na stroji indického námořnictva, které si také objednalo několik strojů P-8A Poseidon, bude zařízení MAD instalováno.

Kromě speciální bojové elektroniky, inženýři v maximální šířce použili moderní civilní elektroniku Boeingu 737-800. Nutná byla však její „militarizace“, kdy bylo potřeba vyřešit stínění citlivých elektronických součástí, upravit kabinu pilotů pro použití NVG (brýle pro noční vidění) a stabilizovat původní elektronickou výzbroj proti otřesům a vibracím.

Kromě amerického námořnictva se stala prvním zahraničním provozovatelem letounu Indie, která si objednala 8 strojů pod bojovým názvem P-8A Neptun. Dalšími vážnými zájemci je australské královské letectvo. Australané chtějí stroje P-8A Poseidon zařadit do výzbroje již v roce 2016.

Takticko-technické informace

 P-8A Poseidon

Posádka

9 (2 letový personál, 7 obsluha systémů)

Rozpětí

37,64 m

Délka

39,47 m

Výška

12,83 m

Prázdná hmotnost:

62 730 kg

Max. vzletová hmotnost

85 370 kg

Pohonná jednotka:

2x dvouproudový motor CFM56-7B

Výkon pohonné jednotky

120 kN

Cestovní rychlost:

818 km/h (ve výšce ?)

Maximální rychlost:

907 km/h (ve výšce ?)

Dolet:

2 220 km + 4 h výdrž na místě

Dostup:

12 500 m

Výzbroj

5x střela, mina nebo torpédo ve vnitřní pumovnici

6x střela, mina nebo torpédo na vnějších závěsnících

Zdroj: Defence Talk , Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól

Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K ...

Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral

Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...

„Nový“ ruský palubní stíhač MiG-29K

Ruské námořnictvo iniciovalo vznik palubní verze stíhacího letounu MiG-29 už na konci sedmdesátých ...

Atmosféra kolem Íránu dále houstne

Události kolem íránského jaderného programu se začínají čím dál více dramatizovat. Nejnověji přidal ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Pospíšil
  19:58 09.03.2012

  Spíš je tam jen překlep v čísle ;-)

  Spíš je tam jen překlep v čísle ;-)

 • Jaromír Zvolánek
  16:48 09.03.2012

  "Australané chtějí stroje P-3A Poseidon zařadit do výzbroje již v roce 2016." opravdu chtějí poseidony? Nechtějí náhodou Neptuny?

  "Australané chtějí stroje P-3A Poseidon zařadit do výzbroje již v roce 2016." opravdu chtějí poseidony? Nechtějí náhodou Neptuny?

Načítám diskuzi...