Rusko loni prodalo ropu a plyn za 356 miliard amerických dolarů

Rusko loni prodalo ropu a plyn za 356 miliard amerických dolarů
Železniční cisterna s ruskou ropou / depositphotos.com/ (Zvětšit)

Rusko přesměrovalo tok své ropy do Asie poté, co v prosinci vstoupil v platnost unijní zákaz na její dovoz po moři. Cenový strop západních zemí usiluje o omezení příjmů Kremlu a zároveň o udržení dostatku ruské suroviny na trhu, aby se předešlo vzniku jejího nedostatku. Sankce namířené proti Moskvě jsou méně přísné než sankce namířené proti Íránu a Rusové tak mají stále dostatek prostředků na vedení války.

Ruské hospodářství postižené sankcemi se má od koho učit, jelikož spřátelené země Írán a Venezuela dlouhodobě čelí západním omezením na vývoz ropy. S fungováním ekonomiky pod sankčním tlakem proto mají bohaté zkušenosti. V loňském roce se Rusku podařilo přeorientovat se na asijský trh, shromáždit flotilu tankerů nezatíženou západními restrikcemi a přizpůsobit se platebním omezením. Rusům se podařilo meziročně nejen udržet, ale údajně i zvýšit příjmy z exportu energetických surovin.

Deníky jako britský Financial Times nebo americký New York Times se shodují, že si západní politika zpřísňování ropných sankcí klade za cíl snížení ruských příjmů. Její dopad ovšem nemá tlumit globální postpandemické hospodářské oživení. Reálné výsledky přitom nelze očekávat dříve než za několik let.

„Sankce jsou obecně spíše maratonem než sprintem,“ vysvětlil pro New York Times Edward Fishman, bývalý referent pro sankční politiku amerického ministerstva zahraničí. „Sankce jsou nyní uvaleny na ruský ropný sektor a musíme předpokládat, že se staly trvalou součástí trhu.“

Za celý minulý rok se Rusku podařilo zvýšit těžbu ropy o dvě procenta a příjmy z vývozu ropy o dvacet procent na 218 miliard amerických dolarů (4,9 bilionu Kč), jak s odkazem na údaje ruské vlády a Mezinárodní energetické agentury IEA (International Energy Agency) uvedl New York Times. Ruským ziskům pomohl celkový nárůst cen ropy po začátku války a rostoucí poptávka po konci pandemických opatření. Z těchto trendů těžili i západní ropní giganti jako Exxon Mobil a Shell, kteří loni vykázali rekordní zisky. Moskva navíc shrábla 138 miliard dolarů (3 biliony Kč) za prodej zemního plynu, což představuje téměř 80% nárůst oproti roku 2021. Rekordní ceny této komodity dokázaly vykompenzovat snížení vývozu do EU.

Objemy exportu ruské ropy se po prosincovém propadu způsobeném zavedením cenového stropu a západního embarga na ruskou ropu přepravenou po moři podle IEA také zotavily. Rusové využili svého přístupu k třem různým oceánům, rozsáhlým ropovodům a velké flotile tankerů, díky čemuž mohli zvýšit dodávky do Číny, Indie a Turecka. Kremlu se během několika měsíců podařilo změnit desetileté vzorce globálního obchodu s ropou. Například ruský vývoz ropy do Indie se od začátku války zvýšil šestnáctkrát a v prosinci činil v průměru 1,6 milionu barelů denně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Význam Íránu roste: Potřebuje ho USA, Evropa, Rusko i Čína

Oživení jaderné dohody oddálí výrobu íránské bomby a zároveň pomůže kolektivnímu Západu vypořádat se ...

PREMIUM Evropa vykupuje plyn a chudé země musí trpět

Jižní Asie se v důsledku rozpadu evropsko-ruských vztahů řítí do energetické katastrofy. Cena za ...

PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství

Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...

PREMIUM Rusko válkou na Ukrajině ničí investiční atraktivitu střední a východní Evropy

Země střední Evropy se v posledních letech staly významnými příjemci zahraničních investic. Navzdory ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.