PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

Ze stíhačky Suchoj T-50 se stává Suchoj Su-57. / Rulexip, CC BY-SA 3.0

Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové označení ruské stíhačky páté generace Suchoj T-50. Stíhačka nově ponese název Suchoj Su-57.

“Bylo přijato rozhodnutí a letadlo bylo pokřtěno. Nyní letadlo nazýváme Su-57,” uvedl Bondarev televizi Zvězda, která je oficiálním televizním kanálem ruského ministerstva obrany.

Podle současných plánů základní vývoj Su-57 skončí v roce 2019 a následně začne předsériová výroba prvních 12 Su-57 pro ruské letectvo. “Předsériová výroba je naplánována na rok 2019. To je také rok, kdybychom měli dokončit vývojové a výzkumné práce,” uvedl Jurij Sljusar, prezident Spojené letecké korporace.

Na moskevské letecké výstavě MAKS 2017 Surisov uvedl, že prvních deset předsériových letadel získá ještě motory “prvního stupně”, tedy současné motory Izdělije 117S převzaté ze stíhaček Su-35. Letouny číslo 11 a 12 budou již plně odpovídat sériovým letadlům a obdrží motory “druhého stupně” - tedy vyvíjené motory Izdělije 30.

Zatím ale není jasné, kdy poslední dva letouny opustí výrobní linku, protože Alexandr Artjuchov, generální ředitel ruské Spojené korporace na výrobu motorů uvedl, že vývoj motorů Izdělije 30 skončí v roce 2020. “V letošním roce začneme testovat motory a v roce 2020 plánujeme dokončit vývojové a výzkumné práce,” uvedl Artjuchov.

Prototyp ruské stíhačky Su-57 poprvé vzlétl v roce 2010. Od té doby vzniklo deset prototypů T-50 pro letecké zkoušky a tři prototypy T-50 pro pozemní testy. První let posledního prototypu T-50-11 se uskutečnil před několika dny.

Drak letounu T-50-11 již plně odpovídá podobě dvanácti předsériových strojů. Avioniku odpovídající předsériovým letounům již získal prototyp T-50-9, které poprvé vzlétl 24. dubna 2017. Dodejme, že do roku 2019 vzniknout ještě tři prototypy, pravděpodobně určené pro zkoušky nových motorů Izdělije 30.

Od záletu prvního prototypu došlo k řadě úprav letounu – především vyvstala nutnost zesílit drak letadla. Poslední tři prototypy jsou také o něco větší, než první stroje –  rozpětí křídel se zvýšilo o 0,1 m na 14,1 m a délka letounu o 0,4 m na 20,1 m.

Na začátku projektu se mluvilo o potřebě až 200 letadel Su-57 pro ruské letectvo. V roce 2015 ale Jurij Borisov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojováni, mluvil o posunutí zavedení stíhaček T-50 do výzbroje. "Je lepší mít PAK FA jako rezervu a později se posunout kupředu, zatímco nyní zužitkujeme maximum ze 4+ generace stíhaček, jako jsou Su-30 a Su-35," uvedl Borisov pro deník Kommersant.

Podle státního vyzbrojovacího plánu na roky 2018 až 2025 tak Rusko nakoupí pouze jednu letku letadel Su-57. Dodejme, že projektovaná cena za holé Su-57 je 50 milionů dolarů, nepočítaje výzbroj a pozemní zabezpečení.

"Pro období 2016 až 2017 ruské letectvo původně plánovalo získat osm letadel ročně a v letech 2019 až 2020 čtrnáct ročně. Nyní jsme pochopili, že bude podepsán kontrakt na dodávku pouze jedné letky T-50 (dvanáct letadel - pozn. red.). Následně se rozhodne, kolik letadel letectvo potřebuje a kolik si tato země může letadel dovolit," uvedl Sljusar v roce 2015 pro deník Kommersant.

Podle National Interest Rusové nespěchají s nákupem Su-57 právě z důvodu chybějících motorů Izdělije 30. Předsériové Su-57 tak budou mít nejen podobné motory jako Su-35, ale také řadu společných avionických systémů.

„Ve skutečnosti kromě nenápadnosti mají Su-35 téměř stejné vlastnosti jako stíhačka páté generace. Proto Rusové nechtějí utrácet peníze za letadlo, jehož efektivita je podle jejich názoru pouze o něco málo vyšší," napsal The National Interest.

Zdroj: RIATASSInterfax

Nahlásit chybu v článku


Související články

Konec nadějí: Další stíhačky F-22 Raptor nebudou

V dubnu minulého roku se v americkém Kongresu rozhořela diskuze o budoucnosti programu stíhaček ...

Chorvatsko hledá nástupce stíhaček MiG-21

Chorvatské ministerstvo obrany zaslalo vládám pěti zemí žádost o nabídku RfP (Request for Proposal) ...

Nejnovější americké stíhačky F-16 Block 70 pro Indii?

Americká firma Lockheed Martin a indická firma Tata Advanced Systems podepsaly dohodu o spolupráci ...

Indické MiGy-29K nejsou schopné boje

Indické námořnictvo čelí závažným problémům s údržbou námořních stíhacích letadel MiG-29K. Podle ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  20:06 15.08.2017

  Jirosi, právě, že ne, změna kvantového stavu jedné z provázaných částic se na druhé projeví ihned, nehledě na vzdálenost. Einstein tomu říkal "strašidelné působení na dálku" a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, právě, že ne, změna kvantového stavu jedné z provázaných částic se na druhé projeví ihned, nehledě na vzdálenost. Einstein tomu říkal "strašidelné působení na dálku" a snažil se přijít na to, jak od něj kvantovou teorii "očistit". V osmdesátých letech se nicméně experimentálně prokázalo, že je skutečností. Aby toho málo nebylo, celý vesmír je provázaný tak, že částice procházející pokusem předem "ví", k jaké změně dojde uvnitř aparatury v průběhu testu. Takže nejen hned, ale i předvídání budoucnosti :-)

  Jen aby si to někdo nepřekládal tak, že je možné přenášet informace rychleji než světlo. To samozřejmě nejde (nakolik je nám známo), čili jeden ze zásadních pilířů teorie relativity stále platí – photons lead the way ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:07 14.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  Ono Su-57 v současném stavu vlastně není a ještě dlouho nebude stíhačka 5. generace. Chybí jí prakticky všechno, čím se pátá generace vyznačuje:

  Supercruise - schopnost letu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono Su-57 v současném stavu vlastně není a ještě dlouho nebude stíhačka 5. generace. Chybí jí prakticky všechno, čím se pátá generace vyznačuje:

  Supercruise - schopnost letu nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování bude mít Su-57 až s novými motory, po roce 2025.

  Stealth - RCS Su-57 se uvádí nejčastěji mezi 0,1 - 0,5 m2. Což je přibližně stejně jako evropské delty 4,5 generace Typhoon a Rafale. Opravdové stealth stíhačky F-22 a F-35 mají RCS uváděné nejčastěji mezi 0,005 - 0,00001 m2. Stíhačky 4. generace mají RCS v jednotkách metrů čtverečných.

  AESA radar. Před několika lety Rusové oznámili, že je "na 99% hotový". Od té doby ticho po pěšině, jenom že v roce 2018 jej budou testovat na dalších 2 prototypech. Jane's vydalo analýzu o tom, že Rusové nejsou schopní dotáhnout vývoj AESA radarů do konce. A avionika předsériových Su-57 má "vycházet z Su-35" a AESA radar má být připraven až pro sériovou výrobu.

  Zároveň největší výhrady Indů ke společnému projektu FGFA, který z Su-57 přímo vychází jsou ... špatný stealth, málo výkonné motory a nespolehlivý radar. Takže na tom asi něco bude.

  Vlastně už se nedivím, že Rusové nakupují Su-35. Su-57 momentálně nabízí pouze určité zlepšení stealth charakteristik. Ale proti moderním AESA radarům amerických a evropských stíhaček to stejně moc platné není, ty umí detekovat cíl o velikosti 0,1 m2 na vzdálenost přes 80 km. A Američani novými radary masově vybavují i staré stíhačky F-15, F-16 i F/A-18. Su-35 by sice zaměřili mnohem dřív, ale vzhledem k reálnému dosahu AMRAAMů zase o tolik nejde (no-escape-zone někde kolem 40 km, Meteor má 60 km).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:32 14.08.2017

  kvantové radary už překročily i laboratorní fáze zkoušek o jejich použití se uvažuje i v jiných oborech, například i lékařství.
  Hodně si vědci slibují už jen tím, že lze získat i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kvantové radary už překročily i laboratorní fáze zkoušek o jejich použití se uvažuje i v jiných oborech, například i lékařství.
  Hodně si vědci slibují už jen tím, že lze získat i více než desetinásobné rozlišovací schopnosti, oproti klasickým radarům, místo rozlišení v řádech metrů lze hovořit i polovině centimetru.
  Firma KRET na výstavě MAKS 2017 uváděla, že jejich ROFAR (kvantová AESA) má jít do osmnácti měsíců na testy, v roce 2015 zmiňovali jako testovací rok 2019, tak to vypadá, že se jim daří s tím něco dělat, ale je to Rusko, tam mají i trpaslíky největší na světě.

  Shania: doposud vidím jen jedno nejúčinnější řešení s prokazatelným účinkem proti stealth letadlům - preventivní úder na jejich základny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:12 14.08.2017

  KOLT: I informace o kvantovém stavu se šíří jen rychlostí světla. Takže pokud jste dostatečně daleko, případně dostatečně rychlí. Tak je možné změřit kvantový stav před změnou i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: I informace o kvantovém stavu se šíří jen rychlostí světla. Takže pokud jste dostatečně daleko, případně dostatečně rychlí. Tak je možné změřit kvantový stav před změnou i když je kvantová provázanost částic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:05 14.08.2017

  Aloha

  do lokalnych konfliktov ako je Syria by im stacili omnoho starsie lietadla a nie Su 35. A problemom T-50 nie su motory, ale tvrdenie, ze T-50 prekonava Su 35 len o maloco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aloha

  do lokalnych konfliktov ako je Syria by im stacili omnoho starsie lietadla a nie Su 35. A problemom T-50 nie su motory, ale tvrdenie, ze T-50 prekonava Su 35 len o maloco a preto sa ho neoplati vyrabat kym nebudu nove motory pricom ani tie stare nie su nieco co by T50 malo limitovat v prekonani Su 35.

  A je obrovsky pruser vyvoja ak generacne nove lietadlo prekonava predchadzajucu generaciu o tak zanedbatelny rozdiel, ze sa neoplati pustit ho do vyroby.

  Takze bud nie su dengi a klamu o cene T50, spackali vyvoj, alebo nemaju vyrobne kapacity na pokrocile diely ktore by potrebovali
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:10 14.08.2017

  U kvantového radaru jsou principiálně dvě možnosti – jednu popisuje Shania, druhou Tonotime. Pokud by šlo "pouze" o podepisování vlastních fotonů, je výhodou minimalizace šumu, což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U kvantového radaru jsou principiálně dvě možnosti – jednu popisuje Shania, druhou Tonotime. Pokud by šlo "pouze" o podepisování vlastních fotonů, je výhodou minimalizace šumu, což umožňuje i slabý signál správně vyhodnotit. Pokud by podpis byl doprovozený ponecháním komplementární částice, je teoreticky možné sestrojit radar tak, že by nešel rušit. Případně by toto rušení bylo ihned identifikováno. Tím se zároveň dostáváme k tomu, že pokud by byly komplementární částice sledovány, změna vyslané částice by se ihned (tedy nikoliv "jen" rychlostí světla) projevila na komplementární. Problém je, že takto provázané jsou jen některé charakteristiky částic. Navíc toto provázání je okolními vlivy oslabováno. Jestli si správně pamatuji, tak zrovna vektor provázán není, čili odražení vyslané částice mimo radar by na komplementární nemělo mít vliv, pokud by zároveň nedošlo k ovlivnění jiné, provázané vlastnosti (frekvence, polarizace, u elektronů spin, ale elektronový radar snad ve vývoji není :-))) ...). Možná by si to vynutilo kupříkladu nové RAM materiály.

  alea206: "Radar funguje na principu vyslani vlny, ktera se predava z castice na castici."
  Takhle pracuje sonar ;-) Radar vysílá elektromagnetické vlnění, tedy fotony, tedy kvantové částice, tedy je provázat samozřejmě jde.
  Ale abych byl upřímný, při současném technologickém poznání si nejsem jistý, zda je něco takového v takovém množství možné, případně zda by to fungovalo na požadované vzdálenosti. Mám, zcela laický!, dojem, že by se v tom případě jednalo o technologickou revoluci minimálně na úrovni masivního nástupu tranzistorů a jejich miniaturizace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Aloha
  15:07 14.08.2017

  to madrabbit: je asi potřeba se na to podívat z pohledu Ruska, klasický konflikt se stejně vyspělým protivníkem je nepravděpodobný vzhledem k jejich nukleárnímu arsenálu a do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to madrabbit: je asi potřeba se na to podívat z pohledu Ruska, klasický konflikt se stejně vyspělým protivníkem je nepravděpodobný vzhledem k jejich nukleárnímu arsenálu a do lokálních konfliktů jako je třeba Syrie jim bohatě stačí ty Su-35, tak proč ted zbytečně tlačit na pilu a vyrábět ve velkých počtech letadla u kterých budu později stejně měnit motory (nevím teda jak často se mění u stihaček, třeba by to i vycházelo na pravidelnou obměnu).
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:26 14.08.2017

  to madrabbit: jak psal Aloha. Senzory a avionika bude asi hodně shodná se současnou Su-35. Tudíž příprava na generační obměnu, vypracování taktiky, zpracování dat atd... může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to madrabbit: jak psal Aloha. Senzory a avionika bude asi hodně shodná se současnou Su-35. Tudíž příprava na generační obměnu, vypracování taktiky, zpracování dat atd... může probíhat formou evoluce.
  Předpokládám, že jedním z důvodu minimálního tlaku na rychlé zavedení Su-57 je také snaha maximálně na trhu uplatnit Su-35, které se ještě pár let může hezky prodávat a není důvod demontovat výrobní linku. Rychlé zavádění nového letadla by mohlo odrazovat potenciální zájemce o předchozí generaci nebo vyvolávat zbytečný tlak na cenu. Do strategie zúročení nákladů na vývoj Su-35 zapadá i poslední kontrakt s Malajsií.
  No a pak je tady otázka vytíženosti výrobních kapacit. Předpokládám, že u Suchoje nemají momentálně kapacity na rozjezd další plnohodnotné výroby, aniž by narušili harmonogram aktuálně nasmlouvaných kontraktů.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  12:56 14.08.2017

  Teď z jiného úhlu. Z testování F-35 vyšla potřeba přizpůsobit taktiku možnostem F-35 - informační převaha a práce s daty ze senzorů. Jak může někdo tvrdit, že v případě potřeby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teď z jiného úhlu. Z testování F-35 vyšla potřeba přizpůsobit taktiku možnostem F-35 - informační převaha a práce s daty ze senzorů. Jak může někdo tvrdit, že v případě potřeby nakoupí generačně novější stroj až v době, kdy bude hrozit konflikt?
  IMHO peníze by se našli - je to "klenot" techniky a hodně propagovaný, lidi by také mohli mít - minimálně pro pár desítek strojů (byť by oslabili "standardní pluky"), technika (radar a další) pro pár desítek strojů by se také dala vyrobit. Ale co když generační rozdíl se nekoná - Su-57 z hlediska senzorů a taktiky zůstává na stejné
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:39 14.08.2017

  Tonotime: no právě kvantový radar nefunguje na principu, že vyslaný foton okamžitě ovlivní foton v radaru, ale stane se tak až po jeho návratu.

  Kvantový radar má svoje fotony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime: no právě kvantový radar nefunguje na principu, že vyslaný foton okamžitě ovlivní foton v radaru, ale stane se tak až po jeho návratu.

  Kvantový radar má svoje fotony "podepsané" takze pozná vlastni signal od rušení aspon do doby než next gen kvantove rusicky jeho fotony dokaží duplikovat.

  Take by kvantový radar měl mít lepší vlastnosti při rozpoznání cíle od šumu na pozadí o několik dB.

  Takže tahle vlastnost mít nižší práh detekce šumu pozadí (noise) zlepšuje i schopnost detekce stealth letadel.

  Stále kvantový radar vyžaduje, aby se k němu vrátil dostatečně silný signál...

  Takže pokud se signál kvantového radaru nepodaří rušit, je v podstatě stealth (pohlcení/odražení signálu od radaru) důležitější než kdy dřív.
  Skrýt celý příspěvek

 • Aloha
  10:25 14.08.2017

  Můj názor je ten, že elektronika PAK-FA je prakticky shodná s Su-35 a hlavní rozdíl je ve stealth, takže asi nemá moc smysl to kupovat teď předtím, než budou hotové nové motory. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj názor je ten, že elektronika PAK-FA je prakticky shodná s Su-35 a hlavní rozdíl je ve stealth, takže asi nemá moc smysl to kupovat teď předtím, než budou hotové nové motory. Nějaké velké nákupy stíhaček v té době stejně asi neproběhnou vzhledem k ekonomické situaci a na těch 12ks třeba stihnout ještě odladit případné chyby než se rozběhne velkoseriová výroba, pokud někdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  08:27 14.08.2017

  Podľa môjho názoru kvantový radar je možný.
  Veľmoci na kvantových radarov už pracujú, ale nebudú nám to vešať na nos. Sú to asi veľmi prísne utajované projekty.
  Ak sa o niečom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa môjho názoru kvantový radar je možný.
  Veľmoci na kvantových radarov už pracujú, ale nebudú nám to vešať na nos. Sú to asi veľmi prísne utajované projekty.
  Ak sa o niečom málo hovorí je to znak niečoho podobného, ako zákaz radiového šumu pred vojenskou operáciou a čosi visí vo vzduchu.
  Vychádzam z týchto princípov.
  1. Stanica gravitačneho observatoria LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), je už vyvinutá a má prvé detekcie.
  Na linku : http://www.osel.cz/9493-novy-k...
  sa uvádza...Pokud se dva oblaky atomů rubidia v gravimetru při měření pohybují rozdílnou rychlostí, tak to vypovídá o změně hustoty substrátu pod gravimetrem. A to by zase mohla být známka přítomnosti ložiska ropy nebo určitých minerálů...
  Pod gravitometrom sa = priestor 1D.
  Prístroj je údajne o veľkosti 1 krychlového metru. Teda budú možné prístroje nielen pre pozemné radary.
  U stíhačiek vieme približne rozsahy hmotnosť, rýchlosť a zrýchlenie. Teda kvantové radary nám naznačia že v danom smere sú nejaké anomálie (Stealth objekt) v potencionálnom rozsahu stíhačky, drónu, rakety.

  Britská armáda v súčasnosti vyvíja a v blízkej budúcnosti otestuje vo svojich ponorkách akcelerometre postavené na kvantových javoch.
  Akcelerometer je typ senzoru, ktorý dokáže merať zrýchľovanie respektíve spomaľovanie v jednotlivých smeroch. Dáta z akcelerometra tak umožňujú pri známej počiatočnej rýchlosti a jej orientácii vypočítať relatívny posun oproti počiatku a v kombinácii so známou počiatočnou polohou umožňujú určovať aj polohu...
  Súčasný prototyp akcelerometra má ešte veľkosť kocky so stranou 1 meter, používa milión atómov rubídia a meria akceleráciu len v jednom smere. Následne budú pridané ďalšie lasery aj pre meranie 3D akcelerácie...
  Prvý test akcelerometra sa má uskutočniť v septembri 2015 ešte na povrchu, v roku 2016 bude inštalovaný následne do ponorky.
  Link z roku 2014:
  http://www.dsl.sk/article.php?...

  Alebo link: https://www.svethardware.cz/ci...
  Kvantový radar dle teorie spoléhá na kvantové provázání částic, čili takto spojený pár je ovlivněn stejně, i když se každá nachází zcela jinde. Čili takto by bylo možné vysílat vždy jednu z páru částic (konkrétně fotonů) k cíli a sledovat, co se stane s druhými částicemi z jednotlivých párů. To by umožnilo s využitím minima energie sledovat, jaké cíle se blíží a bylo by zcela jedno, zda a kam se dané částice od něj odrazí. Stačí jen to, aby k němu dorazily, byly jím ovlivněny a na provázaných částicích by to bylo ihned zachyceno.

  Ja si myslím že nasadenie kvantových radarov je už v dohľade do 5 rokov u pozemných staníc a do 10 rokov v samotných stíhačkach a dronov. A nejde len o kvantové radary a akcelerometre. Detektory na princípe kvantových radarov nevyvíjajú len armády. Nesmierný potencionál by mali aj v hľadaní nerastov, ropy, tajných tunelov a podobne. Ďalšie smery využitia kvantových javov sú v komunikácii, šifrovaní, navigácii. Odtiaľ sú už blízko smery, princípy na zdokonalenie kvantových radarov.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  20:43 13.08.2017

  KOLT:
  Tecchnologii kvantovych radaru jsem se detailne nevenoval, ale myslim ze v nich kvantove provazani roli nehraje. Radar funguje na principu vyslani vlny, ktera se predava z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Tecchnologii kvantovych radaru jsem se detailne nevenoval, ale myslim ze v nich kvantove provazani roli nehraje. Radar funguje na principu vyslani vlny, ktera se predava z castice na castici. Tudiz neni co provazovat.

  To co popisujete vy (a asi to i v horizontu nekolika desitek let muze existovat) je vlastne "casticove delo" bud na principu linearniho urychlovace castic nebo mozna i laseru, ktere pali vsude kolem sebe a vedle toho nekde uchovava a vyhodnocuje provazane castice. Tady je hlavni problem prave v: generovani, skladovani, vyhodnocovani provazanych castic. A ano takovato technologie by byla Stealth-killer, ale jeji realne nasazeni bych cekal za 30-50 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:00 13.08.2017

  Kvantový radar by měl fungovat minimálně tak, jak popisuje Shania. Nicméně teoreticky by mohl fungovat i jako stealth-killer, protože provázané částice by se měla v případě změny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kvantový radar by měl fungovat minimálně tak, jak popisuje Shania. Nicméně teoreticky by mohl fungovat i jako stealth-killer, protože provázané částice by se měla v případě změny vyslané částice změnit také. Jenže ono to není tak jednoduché. Kupříkladu si neumím představit, jak by se na provázané částici měla projevit změna vektoru vyslané částice. A to už nemluvím o tom, že celé je to natolik složité a citlivé na všelijaké vlivy, že se mi moc nechce věřit, že by v nejbližších desetiletích přišel KR do operačního nasazení. Jedině, že Číňané přišli se zásadním technologickým převratem. Pak by byl ovšem v háji nejen stealth... Myslím, že o mnoho dřív se dočkáme kvantového šifrování komunikace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:25 13.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  Marthy: pokud vím, tak kvantový radar pořád potřebuje aby se signál od něčeho odrazil zpět, takže když se signál odrazí jinam a nebo je pohlcen, sníží se jeho učinnost. RCS cíle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: pokud vím, tak kvantový radar pořád potřebuje aby se signál od něčeho odrazil zpět, takže když se signál odrazí jinam a nebo je pohlcen, sníží se jeho učinnost. RCS cíle tedy pořád hraje roli.

  On jen pozná u odraženého signálu, že je to jeho a ne rušení. Což je dost zásadní a opět to starší systémy znehodnotí a bude se muset vyvinout nová generace rušiček.

  Něco jako anti-stealth radar neexistuje, všechny ty systémy takto označované fungují ještě líp proti normálním strojům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:49 13.08.2017

  Shania-Kvantový radar je spíš hudba budoucnosti,hádám že dosud nikdo reálně použitelný nevyrobil (i když myslím Číňané tvrdily že ano).Nicméně na vývoji kvantových radarů pracují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania-Kvantový radar je spíš hudba budoucnosti,hádám že dosud nikdo reálně použitelný nevyrobil (i když myslím Číňané tvrdily že ano).Nicméně na vývoji kvantových radarů pracují asi všechny vojensky vyspělé státy,takže je jen otázka času než se funkční kvantové radary objeví.Nicméně nevím jestli máš pravdu v jedné věci,sice se v kvantové fyzice nevyznám ale co jsem vyrozuměl na netu tak kvantový radar je určen zejména proti cílům stealth,vlastně je mu z principu jedno jakou má cíl odraznou plochu pro klasické radary.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:25 13.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  theo: kvantový radar není proti cílům s nižším rcs, tam je zlepšení jen malé. To co je důležité je, že proti němu nefunguje současné a starší generace rušiček, protože tem radar ...
  Zobrazit celý příspěvek

  theo: kvantový radar není proti cílům s nižším rcs, tam je zlepšení jen malé. To co je důležité je, že proti němu nefunguje současné a starší generace rušiček, protože tem radar pozná vlastní vlny - tedy hlavní protiopatření co 4gen stroje mají.

  Stealth je jediný správný směr... je to stejné jako kdyby jsi pro existenci FLIR chtěl zrušit maskování, maskovací sítě, maskáče atd, protože nefungují dobře proti těm to senzorům. Byla by to chyba, protože maskování funguje proti většině senzorů, které armáda používá armáda.
  Místo toho se asi budeš snažit vylepšit maskování, aby omezilo efektivitu i IR spektru.


  Takže stealth už nikam nepůjde a bude absolutní nutnost i kdyby se detekční vzdálenosti dostali tam, kde sou dnes proti normálním strojům.
  A aby toho nepřítel dosáhl, musí modernizovat a pořídit nové systémy.

  Možná to pro tebe bude překvapení, ale většina moderních systémů se už přímo staví tak aby dokázali operovat za těžkého rušení, samostatně a nebo v lokální síti několika platforem odříznuté od globální sítě. A nejde jen o letadla ale i o chytré zbraně, speciální operace atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:10 13.08.2017
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  theo:
  Toto je práve ten spôsob myslenia, na ktorom skolaboval ZSSR. V skutočnosti porážka Ruska nie otázka masívneho, nedajbože nukleárneho útoku, ale iba otázkou vôle a ochoty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  theo:
  Toto je práve ten spôsob myslenia, na ktorom skolaboval ZSSR. V skutočnosti porážka Ruska nie otázka masívneho, nedajbože nukleárneho útoku, ale iba otázkou vôle a ochoty vynaložiť na to prostriedky. Vytvoriť efekt škrečka behajúceho do úmoru v kolese. Stačí pozrieť, čo urobila Reaganova administratíva:
  - program hviezdnych vojen - zablokovanie prístupu k technológiám - obmedzenie prístupu k devízam - pád cien ropy - viazanie Sovietov v Afganistane.
  Dnes to vyzerá asi takto:
  - program protiraketového štítu - sankcie na technológie - obmedzenie prístupu k devízam - pád cien ropy - viazanie sa Rusov v Sýrii a na východe Ukrajiny.
  A Rusi si nemôžu dovoliť prestať sypať peniaze do vývoja a zbrojenia, ani prestať ich sypať do prestížnych, ktoré majú vytvárať ilúziu veľmoci, lebo by stratili tvár.

  alea206:
  Agresori si neraz vykladajú svoje činy ako sebaobranu, na tom nie je nič nové a Rusi si najskôr skutočne myslia, že musia brániť v zmenených geopolitických podmienkach prinajmenšom svoje postavenie vo svete, na ktorom si zakladajú. V podstate kopírujú to isté, čo robila na sklonku svojej existencie R-U Monarchia. Tá podobne, ako dnes Rusko medzi EU a Čínou, strácala svoj mocenský status medzi novozniknutým Nemeckým cisárstvom a mohutnejúcim a expandujúcim Ruskom. Ako na to reagovalo? Anexiou (BH-1908), vynútením si vzniku nového štátu (Albánsko-1912) a pokusom o lokálnu vojnu so svojim susedom (Srbsko-1914). Ani nemusím hovoriť, že nič z toho nielen že nepomohlo, lebo neboli odstránené príčiny, ale to ešte urýchlilo zánik, keď sa srbské dobrodružstvo vymklo kontrole.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  16:13 13.08.2017

  Mindas:
  Pokud budu porovnávat několik elitních vysokých škol, tak nejspíš budete mít pravdu. Obzvlášť co se technických oborů týká. V moment kdy se budu blížit "humanitním" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mindas:
  Pokud budu porovnávat několik elitních vysokých škol, tak nejspíš budete mít pravdu. Obzvlášť co se technických oborů týká. V moment kdy se budu blížit "humanitním" oborům, tak bych si tím nebyl tak jistý.
  Co jsem ale já měl na mysli, není vzdělání několika jednotek až nízkých desítek procent populace, ale třeba 80% populace. V české republice většina obyvatel tráví ve škole cca 13 let života a získá velice široký obecný přehled. Skuste si najít statistiku, která uvadí kolik procent Ruské populace má vzdělání na úrovni našeho výučního listu a kolik na úrovni maturity. A prosím nezačínejte, že naše maturita je pouze kus hadru. Co je to "střední vzdělání" snad nemusím vysvětlovat.

  theo:
  Já jsem asi špatně pochopil Váš příspěvek, nebo skutečně máte politiku současného Putinské Ruska za obranou?
  Pokud jsem Vás skutečně špatně pochopil, tak se omlouvám, pokud ne, tak co:
  Gruzie, Sýrie, Krym, Ukrajina??? Ono i to Čečensko.
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  14:32 13.08.2017

  Peniaze nepustia. Otázka priorít . Štát ktorý sa chystá útočiť musi mať veľa
  lietadiel 5 gen. z dôvodov prekonania PVO protivníka. Ak sa chcete brániť
  a máte relatívne obmedzené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peniaze nepustia. Otázka priorít . Štát ktorý sa chystá útočiť musi mať veľa
  lietadiel 5 gen. z dôvodov prekonania PVO protivníka. Ak sa chcete brániť
  a máte relatívne obmedzené zdroje, čo rusko momentálne má,
  dáte maximum do PVO všetkých stupňov včetne protiraketovej obrany , ktorá
  zároveň chráni strategické jadrové sily pred zničujúcim prvým úderom a zaručuje
  možnosť adekvátneho prežitia a zničujúcej odpovedi na útok.
  Ak si niekto myslíte, že sa rusi budú v prípade veľkého napadnutia hrať s konvenčnými silami ste mierne naivný. Všetky tieto krásky 4++ , 5 a v buducnosti
  6 gen. slúži len na meranie pindíkov veľkých chlapcov a lokálne konflikty.
  Všetky konflikty medzi jadrovými veľmocami rýchlo prejdú na jadro.
  Položte si otázku prečo USA nenapadli rusko, cinu a ani severnu koreu.
  Lebo atomovy hríb niekde nad DC by sa ťažsko vysvetloval.
  Sev. korea bude v nebezpečí vtedy ak si v bielom dome budú istý, že kim
  nebude mat čím odpovedať.
  A ešte na zamyslenie, prečo sme presvedčený , že je stealth jediné to správne.
  Za pár rokov príde qvantovy radar a čo potom - už teraz nejake zpravy z činy.
  Položili si niektorý chytráci otazku , v dokonale zarušenom prostredí mi budú fungovat všetky tie .......... a moje situačné povedomie bude jednoducho v prdeli .
  Vid operácia púštna búrka kde medzi sebou spojenci bojovali 1,5h na max vzdialenost a až následné namaľovanie identifikácie zabránilo budúcim zrážkam.
  Môžeme sa tu hádať , ale ani jeden nevidíme do kuchyne rusku, cine a ani USA.
  Tak hodnotit danú krajinu, preco sa rozhodla tak a tak , pričom ani netušíme
  čo ich viedlo k tymto rozhodnutiam je .....

  Pekný deň.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:32 13.08.2017

  Jak pise standablabol, pri stovkach a stovkach 5gen letadel brazdici nebe zemi NATO a pri stovkach az tisicich dalsich planovannych v pristich par letech je vysvetleni ze Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak pise standablabol, pri stovkach a stovkach 5gen letadel brazdici nebe zemi NATO a pri stovkach az tisicich dalsich planovannych v pristich par letech je vysvetleni ze Rusko 5gen vlastne nepotrebuje dost komicka.
  Ze je za tim ekonomicka realita nebo neschopnost dokoncit vyvoj v pozadovanych parametrech / kvalite / cene je fakt. Stejne jako je fakt ze ikdyz Rusko nikdy nebude mit pocty 5gen stroju jako USA, stejne mel vyvoj smysl. Rusko ho podniknout muselo, uz jen kvuli tomu aby aspon castecne dohnalo tech 20-30 let co je pozadu se stealth. Ze ted bude nakupovat spise symbolicke pocty, inu, cena ropy nepusti. Dulezite je ze maji, resp. teprve tak za 5 let, snad, budou mit, platformu drzici krok se zapadem. Navic, a ted si prozmenu my, zapadaci, nalejme cisteho vina, je to platforma kterou jim budou vsichni, krom USA majici Raptor, zavidet. Vsechen respekt pred F-35, ale Su-57 bude precijen trosicku jina urcenim a vykonostni kategorie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  10:12 13.08.2017

  Este Vam to nedoslo?

  Su-35 + F-22 = Su-57 :)

  A toto prehlasujem ako najvacsi odbornik na lietadla ( + XY dalsich oblasti ) na AN a v celom prilahlom vesmire!

  Este Vam to nedoslo?

  Su-35 + F-22 = Su-57 :)

  A toto prehlasujem ako najvacsi odbornik na lietadla ( + XY dalsich oblasti ) na AN a v celom prilahlom vesmire!

 • StandaBlabol
  09:19 13.08.2017
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  To, že Rusko nakoupí Su-57 "až je bude potřebovat" je nesmysl, potřebují letoun 5. generace už od roku 2005, kdy byl zaveden Raptor. A mnohem víc teď, kdy se masově nasazují F-35 i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To, že Rusko nakoupí Su-57 "až je bude potřebovat" je nesmysl, potřebují letoun 5. generace už od roku 2005, kdy byl zaveden Raptor. A mnohem víc teď, kdy se masově nasazují F-35 i nové čínské stíhačky.

  Navíc cena Su-35 je někde kolem 65 mil. USD a tady v článku je uvedena cena Su-57 jako 50 mil. dolarů. Takže sice "úspěšně dokončili" vývoj Su-57, ale protože ho "nepotřebují", tak raději kupují starší a dražší Su-35.

  Podle mě buďto nezvládly motory (z těch 12ti kusů jen 2 dostanou nové motory, to zní spíš jako testování) nebo radar (kvůli západním sankcím na vojenské technologie) nebo oboje. A nebo se jim zvrtla výrobní cena za kus, těm 50 mil. USD tu asi nevěří nikdo, hlavně ne při kusové výrobě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:14 13.08.2017
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Mindas

  ja nieco kritizujem? ale kdeze ja len obdivujem schopnost rusofilov vysvetlovat akekolvek fiasko ako uzasny uspech.

  Ale stym Spanielskom mas vlastne pravdu. Rusko je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mindas

  ja nieco kritizujem? ale kdeze ja len obdivujem schopnost rusofilov vysvetlovat akekolvek fiasko ako uzasny uspech.

  Ale stym Spanielskom mas vlastne pravdu. Rusko je vo vyvoji stroja piatej generacie ovela dalej ako stat ktory sa o to vobec nepokusa. Je to sice sokujuce zistenie, ale je to tak.

  Nie nieje to znakom momentalnej kvality Su-cka ktoru nechcem spochybnovat. Ked produkt vyvoja ktoreho cielom je priniest kvalitativne novy stroj oproti sucasnym modelom nedokaze naplnit ocakavania tak je to znak spackaneho vyvoja ktory bol vlastne vyhodenymi zdrojmi. Znamena to totiz to, ze Rusi nedokazali zvladnut na dostatocnej urovni nove technologie, ktore tento kvalitativny skok mali priniest.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  08:49 13.08.2017

  To alea206:
  Vzdelavani? Vazne? Nebylo by od veci se podivat na zebricek svetovych univerzit. Kde se pohybuji ty ceske a ty ruske. Ceske vzdelavani bych tu vubec nevytahoval, to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To alea206:
  Vzdelavani? Vazne? Nebylo by od veci se podivat na zebricek svetovych univerzit. Kde se pohybuji ty ceske a ty ruske. Ceske vzdelavani bych tu vubec nevytahoval, to je posledni roky obrovsky pruser.

  To Svatoslav:
  Co ty vlastne kritizujes? To vse, co si vypsal, je naopak dost slusne na zemi s ekonomikou Spanelska, jak moc radi to zde predhazujete, ne? Dokaze tohle Spanelsko? Jak jsou na tom jine, bohatsi evropske zeme s vesmirnym programem, stroji pate generace...? To, ze T50 neni az takovy skok, NYNI, oproti Su35, je spis znamkou momentalni kvality a vyspelosti samotneho "sucka". Nebo i to chces zpochybnovat?

  My na tu svoji nadrazenost a namyslenost jednou dojedeme. Zase...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:05 13.08.2017
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  ale nie rastik, rusko nekrachlo

  akurat, ze z nakupu stihaciek 5tej generacie sa stala fraska kde nas Sputnik zacal presviedcat o tom, ze po x rokoch vyvoja novej generacie ktora ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale nie rastik, rusko nekrachlo

  akurat, ze z nakupu stihaciek 5tej generacie sa stala fraska kde nas Sputnik zacal presviedcat o tom, ze po x rokoch vyvoja novej generacie ktora mala prekonat a nahradit sucasne modely je tento novy stroj len o maloco lepsi ako v sucasnosti vyrabane stroje a preto sa objedna len par kusov, aby sa nepovedalo. Ergo nam Rusi tvrdia, ze cely vyvoj spackali

  a v inej diskusii nas podobny rastikovia presviedcaju, ze Rusky kozmicky vyskum je v sucasnosti svetova spicka pretoze dokaze taxikarcit na ISS. Gratulujem Rusku, ze dokaze drzat krok su sukromnikmi z USA, ale nemali by sa snazit skor vyrovnat NASA? Kedyze nam vypustili rusi nejaky uspesny vyskumny projekt? Posledna sonda im zhorela pri starte. Gekony sa im vratili mumifikovane pricom ani nevedia kedy im uhynuli ...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  02:31 13.08.2017
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  rasto12:
  Projekt PAK-FA je ekonomicka katastrofa hlavne kvuli dopadu na populaci v regionu, pokud nekde postavim specializovanou tovarnu a vyrobni linku u ktery uvazuju s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto12:
  Projekt PAK-FA je ekonomicka katastrofa hlavne kvuli dopadu na populaci v regionu, pokud nekde postavim specializovanou tovarnu a vyrobni linku u ktery uvazuju s zivotnosti 10-20 let tak tomu prizpusobuju spoustu investic v regionu, napriklady penize na podporu zamestnanosti, vystavbu bytu a infrastruktury....
  Co se technologii tyka, tak pokud by je vyvijeli pro konkretni ucel a ne pro "zrusene letadlo" tak by byl vyvoj levnejsi. Podivejte se na radar pro F-16 block 60. Ten vychazi z radaru F-35 musely se vynalozit dalsi penize na vyvoj noveho radaru. Stejne tak proste nebude vzit radar z PAK-FA a jen tak ho soupnout do Su-35.
  Nehlede na to ze spoustu vyvoje se zahodi. Ted mam na mysli veci typu prodlouzeni draku.

  A pokud si uprime myslite ze za Ruskem zaostavame, tak se tam na par mesicu prestehujte. Pak si povime :-)
  Ano nemame tak silnou armadu.
  Ale mame mnohem vyssi HDP na hlavu, neporovnatelne vyssi zivotni uroven, socialni a zdravotni peci, vzdelavani a mohl bych pokracovat.
  I to ze u nas muze na internet kdo chce psat co chce v Rusku naprosto neexistuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  01:46 13.08.2017

  "Keby bola Rusko "veľmoc" tak nad stíhačkou piatej generácie nebude meditovať, ale už ju dávno vyrába.
  Rusko na to však evidentne nemá ... a tak sa dozvedáme, že ju "vlastne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Keby bola Rusko "veľmoc" tak nad stíhačkou piatej generácie nebude meditovať, ale už ju dávno vyrába.
  Rusko na to však evidentne nemá ... a tak sa dozvedáme, že ju "vlastne nepotrebuje" ....zaujímavé, že ešte nedávno ju potrebovali a mali veľké plány na jej výrobu.
  Takto by sme pohli pokračovať od projektu k projektu (torpédoborce, lietadlové lode, tanky, BVP, OT a iné). všetko čo pripravujú majú "najlepšie" ... ale nič z toho sa ešte nedostalo do sériovej výroby ..."

  Dušan, ja viem, že ma zase kvôli príspevku na Vás vymažú a to sa deje s vždy, keď napíšem niečo pro Ruské.


  Dušan, ako sú na tom s armádou iné postsocialistické krajiny ? Poľsko má tretinu počtu Ruska a aká je ich flotila. Oni majú ropu a mi eurofondy a k tomu NATO. Prečo zaostávame za Ruskom ? A to sme dotovaní ! Viete čo ma hnevá , že som Európan a to znamená , že tu nechcem Rusákov,ale ani Usákov. Chcem tu konečne vládu Európanov !!!
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  01:27 13.08.2017

  Mne sa páči ako sa tu preberá cena ropy . Cena ropy je na úrovni cca 47,- za barel a to už nejaký čas a čo ? Rusko zkrachovalo ? O F-22 sa vie od druhej polky 80. rokov a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne sa páči ako sa tu preberá cena ropy . Cena ropy je na úrovni cca 47,- za barel a to už nejaký čas a čo ? Rusko zkrachovalo ? O F-22 sa vie od druhej polky 80. rokov a to mali roky ďalšie USA fakt "hojno" a kedy prišli prvé stroje ? USA a Rusko porovnávať je ako porovnávať nikoho kto nevie čo je vojna a získal nové územia s niekým , kto si prešiel vojnou. A to rozpad ZSSR a 90. roky boli ako pre Rusko ako ďalšia vojna.

  "Při současných cenách ropy, sankcích a mnohých dalších ekonomických a geopolitických problémech RF by byli hlupáci, kdyby utápěli ohromné prostředky na nejmodernější zbraně, když je vlastně zase až tolik nepotřebují a investice se jim nijak nevrátí... stáčí jim pár kusů, které budou testovat, a předvádět - jak před ruskou populací, tak potencionálními kupci..."
  Tie moderné zbrane budú potrebovať a ukazujú akým smerom pôjdu . T-9OA, Su-27MS ...sú len dočasné a po nich prídu nové. To je istota. Prehliadajú sa však oblasti kde Rusko fakt modernizuje.


  "A co se ekonomicke smysluplnosti projektu PAK-FA tyka, tak z pohledu ciste ekonomickeho je to neuveritelna katastrofa. Cely projekt fakticky zastavit a drzet ho jako vyvojovou platformu pro nove technologie je to jedine smysluplne, zaroven to Rusku umozni zachovat si tvar pred domacim publikem."

  Z čoho čerpáte ? Rusko si na Paku testuje veľké množstvo systémov a značnú časť zavedie, u neho a aj u domácich starších strojov a aj zahraničných nových a starých strojov - nové radary, optické systémy, procesory, REB, motory...atď
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:00 13.08.2017
  • (10)

  Vždy se mi líbí, když někdo píše z banánové republiky, která prakticky celej průmysl v cizích rukou, kdy žádnou sofistikovanější vojenskou techniku nevyrábí a kritizuje Rusko že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždy se mi líbí, když někdo píše z banánové republiky, která prakticky celej průmysl v cizích rukou, kdy žádnou sofistikovanější vojenskou techniku nevyrábí a kritizuje Rusko že vyvinulo stíhačku 5 generace.. zeptám se kolik států na světě tohle umí ??? Rusko nebude doživotně fungovat na stíhačkách 4+++ generace, proto má vyvinutý letoun 5 generace SU 57, který své uplatnění najde v budoucnu..
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan17
  21:29 12.08.2017

  lemkin

  "Rusko je chtě nechtě velmoc a jako taková se chce prezentovat 5. generací."

  Keby bola Rusko "veľmoc" tak nad stíhačkou piatej generácie nebude meditovať, ale už ju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin

  "Rusko je chtě nechtě velmoc a jako taková se chce prezentovat 5. generací."

  Keby bola Rusko "veľmoc" tak nad stíhačkou piatej generácie nebude meditovať, ale už ju dávno vyrába.
  Rusko na to však evidentne nemá ... a tak sa dozvedáme, že ju "vlastne nepotrebuje" ....zaujímavé, že ešte nedávno ju potrebovali a mali veľké plány na jej výrobu.
  Takto by sme pohli pokračovať od projektu k projektu (torpédoborce, lietadlové lode, tanky, BVP, OT a iné). všetko čo pripravujú majú "najlepšie" ... ale nič z toho sa ešte nedostalo do sériovej výroby ...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  19:57 12.08.2017

  PavolR:
  Jde o to jak svetovou valku definujete.
  Jde o valku, kde bude aktivne bojovat vetsina statu sveta? Ta opravdu asi nehrozi z duvodu, ktere jste zminil.
  Nebo jde o valku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  Jde o to jak svetovou valku definujete.
  Jde o valku, kde bude aktivne bojovat vetsina statu sveta? Ta opravdu asi nehrozi z duvodu, ktere jste zminil.
  Nebo jde o valku, ktera bude mit masivni dopad (hospodarsky, politicky, ideologicky,...) na vetsinu zemi sveta. Takovy konflikt podle me nastat muze. Napriklad pokud by vypukla valka mezi Severni Koreou a alianci Jizni Korean, Japonsko, USA; ktera by nasledne prerostla v konflikt o Jiho Cinske more.

  A co se gen 6 stihacek tyka, tak to je dost ve hvezdach. Vetsina lidi by mela problem se shodnout na tom co presne znamena gen 5 a to se bavime o strojich, ktere uz v obou taborech v nejake podobe litaji.

  A co se ekonomicke smysluplnosti projektu PAK-FA tyka, tak z pohledu ciste ekonomickeho je to neuveritelna katastrofa. Cely projekt fakticky zastavit a drzet ho jako vyvojovou platformu pro nove technologie je to jedine smysluplne, zaroven to Rusku umozni zachovat si tvar pred domacim publikem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:34 12.08.2017

  Grull:
  No, nech by praskli nervy komukoľvek, k svetovej vojne už nedôjde. Aj predošlé dve svetové vojny boli svetovými prakticky predovšetkým pre zapojenie sa kolónií. nech by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull:
  No, nech by praskli nervy komukoľvek, k svetovej vojne už nedôjde. Aj predošlé dve svetové vojny boli svetovými prakticky predovšetkým pre zapojenie sa kolónií. nech by vypuklo čokoľvek, južná pologuľa bude tentoraz mimo dianie, ba podľa mňa s veľkou pravdepodobnosťou tentoraz aj Európa. Vypuknutie nasledujúceho skutočne veľkého konfliktu očakávam niekde popri osi Rusko-Čína-India.

  Čo sa 6. generácie lietadiel týka, tak nemyslím, že by jej hlavným znakom bola bezpilotnosť, veď tá sa dá napasovať už i na 4. generáciu. Ale ako možnosť to tam iste bude, veď vycvičiť skutočne dobrého pilota na tieto mašinky trvá rozhodne dlhšie, než ich vyrobiť (ale to vlastne platilo už pri leteckej bitke o Britániu). Všetko ostatné je otvorené, ale osobne by som tipoval integráciu plnohodnotných energetických zbrani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  15:56 12.08.2017

  shal - Pravda, číňani ji budou chtít hlavně (nejen) kvůli motorům.

  darkstyle - tu 100vku jsem jen plácnul, Rusku pomůže jakýkoli pohyb nahoru. A WWIII může být zítra, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal - Pravda, číňani ji budou chtít hlavně (nejen) kvůli motorům.

  darkstyle - tu 100vku jsem jen plácnul, Rusku pomůže jakýkoli pohyb nahoru. A WWIII může být zítra, když Trumpovy prasknou nervy a udeří jako první. Pak se do toho vloží Čína.

  Ale jak jsem psal, kdo ví jaká tu bude situace za rok či dva. Ne že by to teď bylo ideální, ale zatím nezáříme a máme co do ... úst :-)

  Jinak, 6 Generace znamená, že budou bezpilotní nebo spíše půjde o stroje schopné suborbitálních letů s Ramjetem?
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  14:47 12.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  lemkin: Indie s Ruskem vyvíjí FGFA - variantu SU57 a moc spokojení s výsledky nejsou. Krom toho Indie se začíná orientovat na západní vojenské technologie. Jestli bude Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: Indie s Ruskem vyvíjí FGFA - variantu SU57 a moc spokojení s výsledky nejsou. Krom toho Indie se začíná orientovat na západní vojenské technologie. Jestli bude Rusko ochotné prodat tak zřejmě pár kusů koupí Čína aby mohla obšlehnout technologie, ale velkou poptávku neočekávám. Západ si ruské stroje nekoupí a pro země třetího světa je to moc drahé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  14:44 12.08.2017
  Oblíbený příspěvek

  Bez jakéhokoli ideologického obalu je současný postup pro RF rozumnou volbou...

  Při současných cenách ropy, sankcích a mnohých dalších ekonomických a geopolitických problémech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bez jakéhokoli ideologického obalu je současný postup pro RF rozumnou volbou...

  Při současných cenách ropy, sankcích a mnohých dalších ekonomických a geopolitických problémech RF by byli hlupáci, kdyby utápěli ohromné prostředky na nejmodernější zbraně, když je vlastně zase až tolik nepotřebují a investice se jim nijak nevrátí... stáčí jim pár kusů, které budou testovat, a předvádět - jak před ruskou populací, tak potencionálními kupci...
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  13:38 12.08.2017

  Příspěvky mají podobně rozložené palce, takže je tu nejspíš rovnoměrné zastoupení Borisů jako kapitánů Amerika :) Prima vyváženost musí být.

  Ale k věci a s rozumem.

  Rusko je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Příspěvky mají podobně rozložené palce, takže je tu nejspíš rovnoměrné zastoupení Borisů jako kapitánů Amerika :) Prima vyváženost musí být.

  Ale k věci a s rozumem.

  Rusko je chtě nechtě velmoc a jako taková se chce prezentovat 5. generací. Proto proběhl vývoj, který byl vcelku rozumný, protože se vyšlo ze SU-35, které je k 5. již hodně blízko.

  Mocenský úkol tedy splněn. Navíc Rusko není v situaci kdy by mohlo utrácet - i taková USA má F-22 v zásadě nedostatek a to je rozlohou oproti RU vlastně takovej trpaslík. Ona navíc 6. generace pomalu klepe na dveře a tam už to bude asi bez pilota.

  Tak to RUS udělá stejně jako AČR s tanky, jen něco málo, co by se dalo předvádět ale aby se nevytratila schopnost z armády.

  No a že je co předvádět o tom není pochyb. Navíc za 50mld je to asi pěknej prodejní trhák, třeba pro takovou indii :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  10:06 12.08.2017

  Dip: ruské ministerstvo obrany kompletně financuje vývoj Su-57

  Dip: ruské ministerstvo obrany kompletně financuje vývoj Su-57

 • D.i.p
  09:10 12.08.2017
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Mě by docela zajímalo, jak v tom Rusku funguje ekonomika. Suchoj dvacet let vyvíjí letadlo a pak armáda koupí 12 ks za 50 mil/ks. Z čeho ta fabrika žije? Kdo financoval vývoj?

  Mě by docela zajímalo, jak v tom Rusku funguje ekonomika. Suchoj dvacet let vyvíjí letadlo a pak armáda koupí 12 ks za 50 mil/ks. Z čeho ta fabrika žije? Kdo financoval vývoj?

 • darkstyle
  07:29 12.08.2017

  gull

  cena 100 nehrozi vobec..
  ak by neprisla 3. svetova vojna samozrejme..

  aj volna v zalive by nebol problem..
  je kopec novych technologii ako napriklad tazba v piesku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gull

  cena 100 nehrozi vobec..
  ak by neprisla 3. svetova vojna samozrejme..

  aj volna v zalive by nebol problem..
  je kopec novych technologii ako napriklad tazba v piesku a cracking ktore sa oplatia pri cene cca 70 dolarov a ktore dokazu prakticky okamzite zdvihnut tazbu o cca 5-6 milionov barelov denne..

  do roka -dvoch sa samozrejme dokaze zdvihnut aj o 10.. dodatocnymi investiciami..
  pri neustale znizujucej sa spotebe.. a zacati riesenia obrovskeho potrebica ropy - lode a ich neuspornych motorov.. sa predpoklada, ze o dekadu dojde k dalsiemu skokovitemu poklesu dopytu po ropnych vyrobkoch..
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  22:59 11.08.2017

  Tak já bych ji ještě neodepisoval.
  Uvidíme, až dokončí ten motor a také, jak se bude vyvíjet situace s ropou. Ono se toho "pos.at" může hodně a ta ropa může klidně zase vyskočit k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já bych ji ještě neodepisoval.
  Uvidíme, až dokončí ten motor a také, jak se bude vyvíjet situace s ropou. Ono se toho "pos.at" může hodně a ta ropa může klidně zase vyskočit k těm 100ti doláčům.

  Stačí průser se Sev.Koreou nebo nějaký konflikt v Zálivu a o srandu bude hned postaráno.
  Kdo by před pár lety řekl, že Kim opravdu dokončí balistické jaderné střely nebo třeba Arabské jaro a jeho důsledky také nikdo nepředvídal a jak to zamíchalo se světem.

  T-50 je krásné éro (Raptor je taky fajn, ale T-50 více lahodí oku :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:45 11.08.2017
  • (8)
  Oblíbený příspěvek

  Luky,

  krásné video. Takže Su-57 totálně deklasuje F-22. A proto ho Rusové ani nebudou vyrábět. A radši zůstanou u stíhaček 4. generace. To dává smysl, určitě v tom nebude žádný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  krásné video. Takže Su-57 totálně deklasuje F-22. A proto ho Rusové ani nebudou vyrábět. A radši zůstanou u stíhaček 4. generace. To dává smysl, určitě v tom nebude žádný háček.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  21:37 11.08.2017

  Jo jo videa, kde se porovnávají plánované, ale ještě plně nezrealizované, technické parametry prototypů, s reálně fungujícím strojem, který už je odzkoušen v boji jsou vždy fajn :D ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo jo videa, kde se porovnávají plánované, ale ještě plně nezrealizované, technické parametry prototypů, s reálně fungujícím strojem, který už je odzkoušen v boji jsou vždy fajn :D :D :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:18 11.08.2017

  stirling: Protože oni ty parametry znají, tak jsi je neobjednávají. Hold se stali obětí svojí vlastní propagandy.

  Takže ani Rusové už nemají na to aby vyvinuly vlastní stíhačku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Protože oni ty parametry znají, tak jsi je neobjednávají. Hold se stali obětí svojí vlastní propagandy.

  Takže ani Rusové už nemají na to aby vyvinuly vlastní stíhačku 5.generace. Protože se rozhodli jít cestou bez plnohodnotného stealth. Nedokáží plně ocenit výhody, ani proti opatření. Tedy optimalizovat na tento způsob boje avioniku / taktiku nasazení. Takže stále zůstávají v kategorii 4,5+.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  20:49 11.08.2017
  • (8)
  Oblíbený příspěvek

  Také moc nechápu proč někdo řeší název u něčeho co bude mít motor dokončen nejdříve za tři roky a nakoupí toho možná pár kousků. Hlavně, že každý poukazuje, že usa má "jen" 180 ks ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také moc nechápu proč někdo řeší název u něčeho co bude mít motor dokončen nejdříve za tři roky a nakoupí toho možná pár kousků. Hlavně, že každý poukazuje, že usa má "jen" 180 ks f22...
  Jo a ty videa jsou sranda, vznikají již dlouho a finální stroj nebude existovat asi ještě pár let, ale oni vědí parametry přesně.:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:37 11.08.2017
  • (10)
 • StandaBlabol
  18:34 11.08.2017
  • (10)

  Tak dokončit vývoj nové stíhačky a pak na příštích 8 let objednat 12 kusů, to tu ještě nebylo. Putina nakonec dohonila ekonomická realita. Původně jich plánovali 20x tolik (250 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak dokončit vývoj nové stíhačky a pak na příštích 8 let objednat 12 kusů, to tu ještě nebylo. Putina nakonec dohonila ekonomická realita. Původně jich plánovali 20x tolik (250 letadel).

  Tohle je vlastně oznámení, že Rusko už s tou stíhačkou nepočítá a zůstane u strojů 4. generace, které vycházejí ze Su-27 a Mig-29. A nic dalšího ve vývoji nemají.

  Ale očividně je mnohem důležitější, že změnili název na Su-57. :)))
  Skrýt celý příspěvek