PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

-
11. 8. 2017
-
47 komentářů
-
Jan Grohmann
Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové označení ruské stíhačky páté generace Suchoj T-50. Stíhačka nově ponese název Suchoj Su-57.
“Bylo přijato rozhodnutí a letadlo bylo pokřtěno. Nyní letadlo nazýváme Su-57,” uvedl Bondarev televizi Zvězda, která je oficiálním televizním kanálem ruského ministerstva obrany.
Podle současných plánů základní vývoj Su-57 skončí v roce 2019 a následně začne předsériová výroba prvních 12 Su-57 pro ruské letectvo. “Předsériová výroba je naplánována na rok 2019. To je také rok, kdybychom měli dokončit vývojové a výzkumné práce,” uvedl Jurij Sljusar, prezident Spojené letecké korporace.
Na moskevské letecké výstavě MAKS 2017 Surisov uvedl, že prvních deset předsériových letadel získá ještě motory “prvního stupně”, tedy současné motory Izdělije 117S převzaté ze stíhaček Su-35. Letouny číslo 11 a 12 budou již plně odpovídat sériovým letadlům a obdrží motory “druhého stupně” - tedy vyvíjené motory Izdělije 30.
Zatím ale není jasné, kdy poslední dva letouny opustí výrobní linku, protože Alexandr Artjuchov, generální ředitel ruské Spojené korporace na výrobu motorů uvedl, že vývoj motorů Izdělije 30 skončí v roce 2020. “V letošním roce začneme testovat motory a v roce 2020 plánujeme dokončit vývojové a výzkumné práce,” uvedl Artjuchov.
Prototyp ruské stíhačky Su-57 poprvé vzlétl v roce 2010. Od té doby vzniklo deset prototypů T-50 pro letecké zkoušky a tři prototypy T-50 pro pozemní testy. První let posledního prototypu T-50-11 se uskutečnil před několika dny.
Drak letounu T-50-11 již plně odpovídá podobě dvanácti předsériových strojů. Avioniku odpovídající předsériovým letounům již získal prototyp T-50-9, které poprvé vzlétl 24. dubna 2017. Dodejme, že do roku 2019 vzniknout ještě tři prototypy, pravděpodobně určené pro zkoušky nových motorů Izdělije 30.
Od záletu prvního prototypu došlo k řadě úprav letounu – především vyvstala nutnost zesílit drak letadla. Poslední tři prototypy jsou také o něco větší, než první stroje – rozpětí křídel se zvýšilo o 0,1 m na 14,1 m a délka letounu o 0,4 m na 20,1 m.
Na začátku projektu se mluvilo o potřebě až 200 letadel Su-57 pro ruské letectvo. V roce 2015 ale Jurij Borisov, náměstek ministra obrany pro vyzbrojováni, mluvil o posunutí zavedení stíhaček T-50 do výzbroje. "Je lepší mít PAK FA jako rezervu a později se posunout kupředu, zatímco nyní zužitkujeme maximum ze 4+ generace stíhaček, jako jsou Su-30 a Su-35," uvedl Borisov pro deník Kommersant.
Podle státního vyzbrojovacího plánu na roky 2018 až 2025 tak Rusko nakoupí pouze jednu letku letadel Su-57. Dodejme, že projektovaná cena za holé Su-57 je 50 milionů dolarů, nepočítaje výzbroj a pozemní zabezpečení.
"Pro období 2016 až 2017 ruské letectvo původně plánovalo získat osm letadel ročně a v letech 2019 až 2020 čtrnáct ročně. Nyní jsme pochopili, že bude podepsán kontrakt na dodávku pouze jedné letky T-50 (dvanáct letadel - pozn. red.). Následně se rozhodne, kolik letadel letectvo potřebuje a kolik si tato země může letadel dovolit," uvedl Sljusar v roce 2015 pro deník Kommersant.
Podle National Interest Rusové nespěchají s nákupem Su-57 právě z důvodu chybějících motorů Izdělije 30. Předsériové Su-57 tak budou mít nejen podobné motory jako Su-35, ale také řadu společných avionických systémů.
„Ve skutečnosti kromě nenápadnosti mají Su-35 téměř stejné vlastnosti jako stíhačka páté generace. Proto Rusové nechtějí utrácet peníze za letadlo, jehož efektivita je podle jejich názoru pouze o něco málo vyšší," napsal The National Interest.
Související články
Konec nadějí: Další stíhačky F-22 Raptor nebudou
V dubnu minulého roku se v americkém Kongresu rozhořela diskuze o budoucnosti programu stíhaček ...
-
28.06.2017
-
42 komentářů
-
Michael Myklín
Chorvatsko hledá nástupce stíhaček MiG-21
Chorvatské ministerstvo obrany zaslalo vládám pěti zemí žádost o nabídku RfP (Request for Proposal) ...
-
19.07.2017
-
73 komentářů
-
Dragan Segedin, Jan Grohmann
Nejnovější americké stíhačky F-16 Block 70 pro Indii?
Americká firma Lockheed Martin a indická firma Tata Advanced Systems podepsaly dohodu o spolupráci ...
-
28.07.2017
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
Indické MiGy-29K nejsou schopné boje
Indické námořnictvo čelí závažným problémům s údržbou námořních stíhacích letadel MiG-29K. Podle ...
-
07.08.2017
-
39 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Jirosi, právě, že ne, změna kvantového stavu jedné z provázaných částic se na druhé projeví ihned, nehledě na vzdálenost. Einstein tomu říkal "strašidelné působení na dálku" a ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, právě, že ne, změna kvantového stavu jedné z provázaných částic se na druhé projeví ihned, nehledě na vzdálenost. Einstein tomu říkal "strašidelné působení na dálku" a snažil se přijít na to, jak od něj kvantovou teorii "očistit". V osmdesátých letech se nicméně experimentálně prokázalo, že je skutečností. Aby toho málo nebylo, celý vesmír je provázaný tak, že částice procházející pokusem předem "ví", k jaké změně dojde uvnitř aparatury v průběhu testu. Takže nejen hned, ale i předvídání budoucnosti :-)
Jen aby si to někdo nepřekládal tak, že je možné přenášet informace rychleji než světlo. To samozřejmě nejde (nakolik je nám známo), čili jeden ze zásadních pilířů teorie relativity stále platí – photons lead the way ;-)Skrýt celý příspěvekOno Su-57 v současném stavu vlastně není a ještě dlouho nebude stíhačka 5. generace. Chybí jí prakticky všechno, čím se pátá generace vyznačuje: Supercruise - schopnost letu ...Zobrazit celý příspěvek
Ono Su-57 v současném stavu vlastně není a ještě dlouho nebude stíhačka 5. generace. Chybí jí prakticky všechno, čím se pátá generace vyznačuje:
Supercruise - schopnost letu nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování bude mít Su-57 až s novými motory, po roce 2025.
Stealth - RCS Su-57 se uvádí nejčastěji mezi 0,1 - 0,5 m2. Což je přibližně stejně jako evropské delty 4,5 generace Typhoon a Rafale. Opravdové stealth stíhačky F-22 a F-35 mají RCS uváděné nejčastěji mezi 0,005 - 0,00001 m2. Stíhačky 4. generace mají RCS v jednotkách metrů čtverečných.
AESA radar. Před několika lety Rusové oznámili, že je "na 99% hotový". Od té doby ticho po pěšině, jenom že v roce 2018 jej budou testovat na dalších 2 prototypech. Jane's vydalo analýzu o tom, že Rusové nejsou schopní dotáhnout vývoj AESA radarů do konce. A avionika předsériových Su-57 má "vycházet z Su-35" a AESA radar má být připraven až pro sériovou výrobu.
Zároveň největší výhrady Indů ke společnému projektu FGFA, který z Su-57 přímo vychází jsou ... špatný stealth, málo výkonné motory a nespolehlivý radar. Takže na tom asi něco bude.
Vlastně už se nedivím, že Rusové nakupují Su-35. Su-57 momentálně nabízí pouze určité zlepšení stealth charakteristik. Ale proti moderním AESA radarům amerických a evropských stíhaček to stejně moc platné není, ty umí detekovat cíl o velikosti 0,1 m2 na vzdálenost přes 80 km. A Američani novými radary masově vybavují i staré stíhačky F-15, F-16 i F/A-18. Su-35 by sice zaměřili mnohem dřív, ale vzhledem k reálnému dosahu AMRAAMů zase o tolik nejde (no-escape-zone někde kolem 40 km, Meteor má 60 km).Skrýt celý příspěvekkvantové radary už překročily i laboratorní fáze zkoušek o jejich použití se uvažuje i v jiných oborech, například i lékařství. Hodně si vědci slibují už jen tím, že lze získat i ...Zobrazit celý příspěvek
kvantové radary už překročily i laboratorní fáze zkoušek o jejich použití se uvažuje i v jiných oborech, například i lékařství.
Hodně si vědci slibují už jen tím, že lze získat i více než desetinásobné rozlišovací schopnosti, oproti klasickým radarům, místo rozlišení v řádech metrů lze hovořit i polovině centimetru.
Firma KRET na výstavě MAKS 2017 uváděla, že jejich ROFAR (kvantová AESA) má jít do osmnácti měsíců na testy, v roce 2015 zmiňovali jako testovací rok 2019, tak to vypadá, že se jim daří s tím něco dělat, ale je to Rusko, tam mají i trpaslíky největší na světě.
Shania: doposud vidím jen jedno nejúčinnější řešení s prokazatelným účinkem proti stealth letadlům - preventivní úder na jejich základny.Skrýt celý příspěvekKOLT: I informace o kvantovém stavu se šíří jen rychlostí světla. Takže pokud jste dostatečně daleko, případně dostatečně rychlí. Tak je možné změřit kvantový stav před změnou i ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: I informace o kvantovém stavu se šíří jen rychlostí světla. Takže pokud jste dostatečně daleko, případně dostatečně rychlí. Tak je možné změřit kvantový stav před změnou i když je kvantová provázanost částic.Skrýt celý příspěvek
Aloha do lokalnych konfliktov ako je Syria by im stacili omnoho starsie lietadla a nie Su 35. A problemom T-50 nie su motory, ale tvrdenie, ze T-50 prekonava Su 35 len o maloco ...Zobrazit celý příspěvek
Aloha
do lokalnych konfliktov ako je Syria by im stacili omnoho starsie lietadla a nie Su 35. A problemom T-50 nie su motory, ale tvrdenie, ze T-50 prekonava Su 35 len o maloco a preto sa ho neoplati vyrabat kym nebudu nove motory pricom ani tie stare nie su nieco co by T50 malo limitovat v prekonani Su 35.
A je obrovsky pruser vyvoja ak generacne nove lietadlo prekonava predchadzajucu generaciu o tak zanedbatelny rozdiel, ze sa neoplati pustit ho do vyroby.
Takze bud nie su dengi a klamu o cene T50, spackali vyvoj, alebo nemaju vyrobne kapacity na pokrocile diely ktore by potrebovaliSkrýt celý příspěvekU kvantového radaru jsou principiálně dvě možnosti – jednu popisuje Shania, druhou Tonotime. Pokud by šlo "pouze" o podepisování vlastních fotonů, je výhodou minimalizace šumu, což ...Zobrazit celý příspěvek
U kvantového radaru jsou principiálně dvě možnosti – jednu popisuje Shania, druhou Tonotime. Pokud by šlo "pouze" o podepisování vlastních fotonů, je výhodou minimalizace šumu, což umožňuje i slabý signál správně vyhodnotit. Pokud by podpis byl doprovozený ponecháním komplementární částice, je teoreticky možné sestrojit radar tak, že by nešel rušit. Případně by toto rušení bylo ihned identifikováno. Tím se zároveň dostáváme k tomu, že pokud by byly komplementární částice sledovány, změna vyslané částice by se ihned (tedy nikoliv "jen" rychlostí světla) projevila na komplementární. Problém je, že takto provázané jsou jen některé charakteristiky částic. Navíc toto provázání je okolními vlivy oslabováno. Jestli si správně pamatuji, tak zrovna vektor provázán není, čili odražení vyslané částice mimo radar by na komplementární nemělo mít vliv, pokud by zároveň nedošlo k ovlivnění jiné, provázané vlastnosti (frekvence, polarizace, u elektronů spin, ale elektronový radar snad ve vývoji není :-))) ...). Možná by si to vynutilo kupříkladu nové RAM materiály.
alea206: "Radar funguje na principu vyslani vlny, ktera se predava z castice na castici."
Takhle pracuje sonar ;-) Radar vysílá elektromagnetické vlnění, tedy fotony, tedy kvantové částice, tedy je provázat samozřejmě jde.
Ale abych byl upřímný, při současném technologickém poznání si nejsem jistý, zda je něco takového v takovém množství možné, případně zda by to fungovalo na požadované vzdálenosti. Mám, zcela laický!, dojem, že by se v tom případě jednalo o technologickou revoluci minimálně na úrovni masivního nástupu tranzistorů a jejich miniaturizace.Skrýt celý příspěvekto madrabbit: je asi potřeba se na to podívat z pohledu Ruska, klasický konflikt se stejně vyspělým protivníkem je nepravděpodobný vzhledem k jejich nukleárnímu arsenálu a do ...Zobrazit celý příspěvek
to madrabbit: je asi potřeba se na to podívat z pohledu Ruska, klasický konflikt se stejně vyspělým protivníkem je nepravděpodobný vzhledem k jejich nukleárnímu arsenálu a do lokálních konfliktů jako je třeba Syrie jim bohatě stačí ty Su-35, tak proč ted zbytečně tlačit na pilu a vyrábět ve velkých počtech letadla u kterých budu později stejně měnit motory (nevím teda jak často se mění u stihaček, třeba by to i vycházelo na pravidelnou obměnu).Skrýt celý příspěvek
to madrabbit: jak psal Aloha. Senzory a avionika bude asi hodně shodná se současnou Su-35. Tudíž příprava na generační obměnu, vypracování taktiky, zpracování dat atd... může ...Zobrazit celý příspěvek
to madrabbit: jak psal Aloha. Senzory a avionika bude asi hodně shodná se současnou Su-35. Tudíž příprava na generační obměnu, vypracování taktiky, zpracování dat atd... může probíhat formou evoluce.
Předpokládám, že jedním z důvodu minimálního tlaku na rychlé zavedení Su-57 je také snaha maximálně na trhu uplatnit Su-35, které se ještě pár let může hezky prodávat a není důvod demontovat výrobní linku. Rychlé zavádění nového letadla by mohlo odrazovat potenciální zájemce o předchozí generaci nebo vyvolávat zbytečný tlak na cenu. Do strategie zúročení nákladů na vývoj Su-35 zapadá i poslední kontrakt s Malajsií.
No a pak je tady otázka vytíženosti výrobních kapacit. Předpokládám, že u Suchoje nemají momentálně kapacity na rozjezd další plnohodnotné výroby, aniž by narušili harmonogram aktuálně nasmlouvaných kontraktů.Skrýt celý příspěvekTeď z jiného úhlu. Z testování F-35 vyšla potřeba přizpůsobit taktiku možnostem F-35 - informační převaha a práce s daty ze senzorů. Jak může někdo tvrdit, že v případě potřeby ...Zobrazit celý příspěvek
Teď z jiného úhlu. Z testování F-35 vyšla potřeba přizpůsobit taktiku možnostem F-35 - informační převaha a práce s daty ze senzorů. Jak může někdo tvrdit, že v případě potřeby nakoupí generačně novější stroj až v době, kdy bude hrozit konflikt?
IMHO peníze by se našli - je to "klenot" techniky a hodně propagovaný, lidi by také mohli mít - minimálně pro pár desítek strojů (byť by oslabili "standardní pluky"), technika (radar a další) pro pár desítek strojů by se také dala vyrobit. Ale co když generační rozdíl se nekoná - Su-57 z hlediska senzorů a taktiky zůstává na stejnéSkrýt celý příspěvekTonotime: no právě kvantový radar nefunguje na principu, že vyslaný foton okamžitě ovlivní foton v radaru, ale stane se tak až po jeho návratu. Kvantový radar má svoje fotony ...Zobrazit celý příspěvek
Tonotime: no právě kvantový radar nefunguje na principu, že vyslaný foton okamžitě ovlivní foton v radaru, ale stane se tak až po jeho návratu.
Kvantový radar má svoje fotony "podepsané" takze pozná vlastni signal od rušení aspon do doby než next gen kvantove rusicky jeho fotony dokaží duplikovat.
Take by kvantový radar měl mít lepší vlastnosti při rozpoznání cíle od šumu na pozadí o několik dB.
Takže tahle vlastnost mít nižší práh detekce šumu pozadí (noise) zlepšuje i schopnost detekce stealth letadel.
Stále kvantový radar vyžaduje, aby se k němu vrátil dostatečně silný signál...
Takže pokud se signál kvantového radaru nepodaří rušit, je v podstatě stealth (pohlcení/odražení signálu od radaru) důležitější než kdy dřív.Skrýt celý příspěvekMůj názor je ten, že elektronika PAK-FA je prakticky shodná s Su-35 a hlavní rozdíl je ve stealth, takže asi nemá moc smysl to kupovat teď předtím, než budou hotové nové motory. ...Zobrazit celý příspěvek
Můj názor je ten, že elektronika PAK-FA je prakticky shodná s Su-35 a hlavní rozdíl je ve stealth, takže asi nemá moc smysl to kupovat teď předtím, než budou hotové nové motory. Nějaké velké nákupy stíhaček v té době stejně asi neproběhnou vzhledem k ekonomické situaci a na těch 12ks třeba stihnout ještě odladit případné chyby než se rozběhne velkoseriová výroba, pokud někdy.Skrýt celý příspěvek
Podľa môjho názoru kvantový radar je možný. Veľmoci na kvantových radarov už pracujú, ale nebudú nám to vešať na nos. Sú to asi veľmi prísne utajované projekty. Ak sa o niečom ...Zobrazit celý příspěvek
Podľa môjho názoru kvantový radar je možný.
Veľmoci na kvantových radarov už pracujú, ale nebudú nám to vešať na nos. Sú to asi veľmi prísne utajované projekty.
Ak sa o niečom málo hovorí je to znak niečoho podobného, ako zákaz radiového šumu pred vojenskou operáciou a čosi visí vo vzduchu.
Vychádzam z týchto princípov.
1. Stanica gravitačneho observatoria LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), je už vyvinutá a má prvé detekcie.
Na linku : http://www.osel.cz/9493-novy-k...
sa uvádza...Pokud se dva oblaky atomů rubidia v gravimetru při měření pohybují rozdílnou rychlostí, tak to vypovídá o změně hustoty substrátu pod gravimetrem. A to by zase mohla být známka přítomnosti ložiska ropy nebo určitých minerálů...
Pod gravitometrom sa = priestor 1D.
Prístroj je údajne o veľkosti 1 krychlového metru. Teda budú možné prístroje nielen pre pozemné radary.
U stíhačiek vieme približne rozsahy hmotnosť, rýchlosť a zrýchlenie. Teda kvantové radary nám naznačia že v danom smere sú nejaké anomálie (Stealth objekt) v potencionálnom rozsahu stíhačky, drónu, rakety.
Britská armáda v súčasnosti vyvíja a v blízkej budúcnosti otestuje vo svojich ponorkách akcelerometre postavené na kvantových javoch.
Akcelerometer je typ senzoru, ktorý dokáže merať zrýchľovanie respektíve spomaľovanie v jednotlivých smeroch. Dáta z akcelerometra tak umožňujú pri známej počiatočnej rýchlosti a jej orientácii vypočítať relatívny posun oproti počiatku a v kombinácii so známou počiatočnou polohou umožňujú určovať aj polohu...
Súčasný prototyp akcelerometra má ešte veľkosť kocky so stranou 1 meter, používa milión atómov rubídia a meria akceleráciu len v jednom smere. Následne budú pridané ďalšie lasery aj pre meranie 3D akcelerácie...
Prvý test akcelerometra sa má uskutočniť v septembri 2015 ešte na povrchu, v roku 2016 bude inštalovaný následne do ponorky.
Link z roku 2014:
http://www.dsl.sk/article.php?...
Alebo link: https://www.svethardware.cz/ci...
Kvantový radar dle teorie spoléhá na kvantové provázání částic, čili takto spojený pár je ovlivněn stejně, i když se každá nachází zcela jinde. Čili takto by bylo možné vysílat vždy jednu z páru částic (konkrétně fotonů) k cíli a sledovat, co se stane s druhými částicemi z jednotlivých párů. To by umožnilo s využitím minima energie sledovat, jaké cíle se blíží a bylo by zcela jedno, zda a kam se dané částice od něj odrazí. Stačí jen to, aby k němu dorazily, byly jím ovlivněny a na provázaných částicích by to bylo ihned zachyceno.
Ja si myslím že nasadenie kvantových radarov je už v dohľade do 5 rokov u pozemných staníc a do 10 rokov v samotných stíhačkach a dronov. A nejde len o kvantové radary a akcelerometre. Detektory na princípe kvantových radarov nevyvíjajú len armády. Nesmierný potencionál by mali aj v hľadaní nerastov, ropy, tajných tunelov a podobne. Ďalšie smery využitia kvantových javov sú v komunikácii, šifrovaní, navigácii. Odtiaľ sú už blízko smery, princípy na zdokonalenie kvantových radarov.Skrýt celý příspěvekKOLT: Tecchnologii kvantovych radaru jsem se detailne nevenoval, ale myslim ze v nich kvantove provazani roli nehraje. Radar funguje na principu vyslani vlny, ktera se predava z ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
Tecchnologii kvantovych radaru jsem se detailne nevenoval, ale myslim ze v nich kvantove provazani roli nehraje. Radar funguje na principu vyslani vlny, ktera se predava z castice na castici. Tudiz neni co provazovat.
To co popisujete vy (a asi to i v horizontu nekolika desitek let muze existovat) je vlastne "casticove delo" bud na principu linearniho urychlovace castic nebo mozna i laseru, ktere pali vsude kolem sebe a vedle toho nekde uchovava a vyhodnocuje provazane castice. Tady je hlavni problem prave v: generovani, skladovani, vyhodnocovani provazanych castic. A ano takovato technologie by byla Stealth-killer, ale jeji realne nasazeni bych cekal za 30-50 let.Skrýt celý příspěvekKvantový radar by měl fungovat minimálně tak, jak popisuje Shania. Nicméně teoreticky by mohl fungovat i jako stealth-killer, protože provázané částice by se měla v případě změny ...Zobrazit celý příspěvek
Kvantový radar by měl fungovat minimálně tak, jak popisuje Shania. Nicméně teoreticky by mohl fungovat i jako stealth-killer, protože provázané částice by se měla v případě změny vyslané částice změnit také. Jenže ono to není tak jednoduché. Kupříkladu si neumím představit, jak by se na provázané částici měla projevit změna vektoru vyslané částice. A to už nemluvím o tom, že celé je to natolik složité a citlivé na všelijaké vlivy, že se mi moc nechce věřit, že by v nejbližších desetiletích přišel KR do operačního nasazení. Jedině, že Číňané přišli se zásadním technologickým převratem. Pak by byl ovšem v háji nejen stealth... Myslím, že o mnoho dřív se dočkáme kvantového šifrování komunikace.Skrýt celý příspěvek
Marthy: pokud vím, tak kvantový radar pořád potřebuje aby se signál od něčeho odrazil zpět, takže když se signál odrazí jinam a nebo je pohlcen, sníží se jeho učinnost. RCS cíle ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy: pokud vím, tak kvantový radar pořád potřebuje aby se signál od něčeho odrazil zpět, takže když se signál odrazí jinam a nebo je pohlcen, sníží se jeho učinnost. RCS cíle tedy pořád hraje roli.
On jen pozná u odraženého signálu, že je to jeho a ne rušení. Což je dost zásadní a opět to starší systémy znehodnotí a bude se muset vyvinout nová generace rušiček.
Něco jako anti-stealth radar neexistuje, všechny ty systémy takto označované fungují ještě líp proti normálním strojům.Skrýt celý příspěvekShania-Kvantový radar je spíš hudba budoucnosti,hádám že dosud nikdo reálně použitelný nevyrobil (i když myslím Číňané tvrdily že ano).Nicméně na vývoji kvantových radarů pracují ...Zobrazit celý příspěvek
Shania-Kvantový radar je spíš hudba budoucnosti,hádám že dosud nikdo reálně použitelný nevyrobil (i když myslím Číňané tvrdily že ano).Nicméně na vývoji kvantových radarů pracují asi všechny vojensky vyspělé státy,takže je jen otázka času než se funkční kvantové radary objeví.Nicméně nevím jestli máš pravdu v jedné věci,sice se v kvantové fyzice nevyznám ale co jsem vyrozuměl na netu tak kvantový radar je určen zejména proti cílům stealth,vlastně je mu z principu jedno jakou má cíl odraznou plochu pro klasické radary.Skrýt celý příspěvek
theo: kvantový radar není proti cílům s nižším rcs, tam je zlepšení jen malé. To co je důležité je, že proti němu nefunguje současné a starší generace rušiček, protože tem radar ...Zobrazit celý příspěvek
theo: kvantový radar není proti cílům s nižším rcs, tam je zlepšení jen malé. To co je důležité je, že proti němu nefunguje současné a starší generace rušiček, protože tem radar pozná vlastní vlny - tedy hlavní protiopatření co 4gen stroje mají.
Stealth je jediný správný směr... je to stejné jako kdyby jsi pro existenci FLIR chtěl zrušit maskování, maskovací sítě, maskáče atd, protože nefungují dobře proti těm to senzorům. Byla by to chyba, protože maskování funguje proti většině senzorů, které armáda používá armáda.
Místo toho se asi budeš snažit vylepšit maskování, aby omezilo efektivitu i IR spektru.
Takže stealth už nikam nepůjde a bude absolutní nutnost i kdyby se detekční vzdálenosti dostali tam, kde sou dnes proti normálním strojům.
A aby toho nepřítel dosáhl, musí modernizovat a pořídit nové systémy.
Možná to pro tebe bude překvapení, ale většina moderních systémů se už přímo staví tak aby dokázali operovat za těžkého rušení, samostatně a nebo v lokální síti několika platforem odříznuté od globální sítě. A nejde jen o letadla ale i o chytré zbraně, speciální operace atd.Skrýt celý příspěvektheo: Toto je práve ten spôsob myslenia, na ktorom skolaboval ZSSR. V skutočnosti porážka Ruska nie otázka masívneho, nedajbože nukleárneho útoku, ale iba otázkou vôle a ochoty ...Zobrazit celý příspěvek
theo:
Toto je práve ten spôsob myslenia, na ktorom skolaboval ZSSR. V skutočnosti porážka Ruska nie otázka masívneho, nedajbože nukleárneho útoku, ale iba otázkou vôle a ochoty vynaložiť na to prostriedky. Vytvoriť efekt škrečka behajúceho do úmoru v kolese. Stačí pozrieť, čo urobila Reaganova administratíva:
- program hviezdnych vojen - zablokovanie prístupu k technológiám - obmedzenie prístupu k devízam - pád cien ropy - viazanie Sovietov v Afganistane.
Dnes to vyzerá asi takto:
- program protiraketového štítu - sankcie na technológie - obmedzenie prístupu k devízam - pád cien ropy - viazanie sa Rusov v Sýrii a na východe Ukrajiny.
A Rusi si nemôžu dovoliť prestať sypať peniaze do vývoja a zbrojenia, ani prestať ich sypať do prestížnych, ktoré majú vytvárať ilúziu veľmoci, lebo by stratili tvár.
alea206:
Agresori si neraz vykladajú svoje činy ako sebaobranu, na tom nie je nič nové a Rusi si najskôr skutočne myslia, že musia brániť v zmenených geopolitických podmienkach prinajmenšom svoje postavenie vo svete, na ktorom si zakladajú. V podstate kopírujú to isté, čo robila na sklonku svojej existencie R-U Monarchia. Tá podobne, ako dnes Rusko medzi EU a Čínou, strácala svoj mocenský status medzi novozniknutým Nemeckým cisárstvom a mohutnejúcim a expandujúcim Ruskom. Ako na to reagovalo? Anexiou (BH-1908), vynútením si vzniku nového štátu (Albánsko-1912) a pokusom o lokálnu vojnu so svojim susedom (Srbsko-1914). Ani nemusím hovoriť, že nič z toho nielen že nepomohlo, lebo neboli odstránené príčiny, ale to ešte urýchlilo zánik, keď sa srbské dobrodružstvo vymklo kontrole.Skrýt celý příspěvekMindas: Pokud budu porovnávat několik elitních vysokých škol, tak nejspíš budete mít pravdu. Obzvlášť co se technických oborů týká. V moment kdy se budu blížit "humanitním" ...Zobrazit celý příspěvek
Mindas:
Pokud budu porovnávat několik elitních vysokých škol, tak nejspíš budete mít pravdu. Obzvlášť co se technických oborů týká. V moment kdy se budu blížit "humanitním" oborům, tak bych si tím nebyl tak jistý.
Co jsem ale já měl na mysli, není vzdělání několika jednotek až nízkých desítek procent populace, ale třeba 80% populace. V české republice většina obyvatel tráví ve škole cca 13 let života a získá velice široký obecný přehled. Skuste si najít statistiku, která uvadí kolik procent Ruské populace má vzdělání na úrovni našeho výučního listu a kolik na úrovni maturity. A prosím nezačínejte, že naše maturita je pouze kus hadru. Co je to "střední vzdělání" snad nemusím vysvětlovat.
theo:
Já jsem asi špatně pochopil Váš příspěvek, nebo skutečně máte politiku současného Putinské Ruska za obranou?
Pokud jsem Vás skutečně špatně pochopil, tak se omlouvám, pokud ne, tak co:
Gruzie, Sýrie, Krym, Ukrajina??? Ono i to Čečensko.Skrýt celý příspěvekPeniaze nepustia. Otázka priorít . Štát ktorý sa chystá útočiť musi mať veľa lietadiel 5 gen. z dôvodov prekonania PVO protivníka. Ak sa chcete brániť a máte relatívne obmedzené ...Zobrazit celý příspěvek
Peniaze nepustia. Otázka priorít . Štát ktorý sa chystá útočiť musi mať veľa
lietadiel 5 gen. z dôvodov prekonania PVO protivníka. Ak sa chcete brániť
a máte relatívne obmedzené zdroje, čo rusko momentálne má,
dáte maximum do PVO všetkých stupňov včetne protiraketovej obrany , ktorá
zároveň chráni strategické jadrové sily pred zničujúcim prvým úderom a zaručuje
možnosť adekvátneho prežitia a zničujúcej odpovedi na útok.
Ak si niekto myslíte, že sa rusi budú v prípade veľkého napadnutia hrať s konvenčnými silami ste mierne naivný. Všetky tieto krásky 4++ , 5 a v buducnosti
6 gen. slúži len na meranie pindíkov veľkých chlapcov a lokálne konflikty.
Všetky konflikty medzi jadrovými veľmocami rýchlo prejdú na jadro.
Položte si otázku prečo USA nenapadli rusko, cinu a ani severnu koreu.
Lebo atomovy hríb niekde nad DC by sa ťažsko vysvetloval.
Sev. korea bude v nebezpečí vtedy ak si v bielom dome budú istý, že kim
nebude mat čím odpovedať.
A ešte na zamyslenie, prečo sme presvedčený , že je stealth jediné to správne.
Za pár rokov príde qvantovy radar a čo potom - už teraz nejake zpravy z činy.
Položili si niektorý chytráci otazku , v dokonale zarušenom prostredí mi budú fungovat všetky tie .......... a moje situačné povedomie bude jednoducho v prdeli .
Vid operácia púštna búrka kde medzi sebou spojenci bojovali 1,5h na max vzdialenost a až následné namaľovanie identifikácie zabránilo budúcim zrážkam.
Môžeme sa tu hádať , ale ani jeden nevidíme do kuchyne rusku, cine a ani USA.
Tak hodnotit danú krajinu, preco sa rozhodla tak a tak , pričom ani netušíme
čo ich viedlo k tymto rozhodnutiam je .....
Pekný deň.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...