Palestina zřejmě brzy vstoupí do OSN jako „stát-pozorovatel“

Valné shromáždění OSN
Foto: Hala Valného shromáždění OSN / Wikipedia

Palestina zřejmě získá v nejbližší době v v rámci Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) status „státu-pozorovatele“.  Projekt příslušné rezoluce, kterou se OSN bude zabývat na konci listopadu, vypracovalo několik arabských zemí. S odvoláním na prezidenta palestinské samosprávy Mahmouda Abbase  to uvedla tisková agentura Reuters.

Dohodli jsme se, že necháme o tomto návrhu hlasovat 29. listopadu. Většina, nezbytná pro jeho schválení, bude na naší straně,“ řekl Abas po pondělním jednání Ligy arabských států v Káhiře tiskové agentuře Reuters.

Abbas pro agenturu Reuters současně řekl, že palestinská samospráva je připravena obnovit hned po tomto hlasování mírové rozhovory s Izraelem. „Je možné, že obnovíme tyto rozhovory již následující den poté, co získáme v OSN pozorovatelský status. V takovém případě k nim budeme připraveni,“ řekl doslova.

Jak v této souvislosti uvedla ruská tisková agentura RIA, představitelé palestinské samosprávy v minulosti prohlašovali, že se k mírovým rozhovorům s Izraelem vrátí teprve tehdy, až se Palestina stane pozorovatelskou zemí v OSN a až tato organizace uzná právo Palestinců na území v hranicích z „předválečných“ let 1949-1967.

Mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou byly zmrazeny v prosinci 2008, poté co izraelská armáda 27. prosince 2008 v 11:30 izraelského časuzahájila rozsáhlou třítýdenní bezpečnostní operaci „Lité olovo“ proti základnám organizace Hamas v Pásmu Gazy.

Palestinští představitelé se doposud odmítali vrátit za jednací stůl a tento svůj postoj odůvodňovali především tím, že Izrael pokračuje v budování osad na Západním břehu řeky Jordán.

V souvislosti s tím, RIA v srpnu s odvoláním na izraelská média informovala, že izraelské ministerstvo zahraničí usiluje v co nejbližším možném termínu o uspořádání voleb na palestinských územích v naději, že se mu tak podaří odstranit Abbase, kterého Tel Aviv považuje za hlavní brzdu mírových rozhovorů.

Již dříve Abbas prohlásil, že do konce listopadu Palestina oficiálně požádá OSN o uznání palestinské státnosti. RIA v této souvislosti s odvoláním na nejmenované zdroje z Organizace spojených národů uvedla, že v současné době je 132 ze 193 členských zemí OSN připraveno uznat Palestinu jako plnoprávný nezávislý stát.

Palestina podala žádost o přijetí do OSN 23. září loňského roku. Pokud získá status „státu-pozorovatele umožní to jejím představitelům účastnit se mezinárodní konferencí a také podávat žaloby k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. V současné době zastupuje Palestinu v OSN Organizace pro osvobození Palestiny, která zde má status „subjektu-pozorovatele“.

Dnes je vedle řady mezinárodních organizací jediným pozorovatelským státem Vatikán. Pozorovatelé mají právo mluvit na zasedáních Valného shromáždění OSN, účastnit se procedurálního hlasovaní a také podporovat a podepisovat rezoluce, nemají však právo hlasovat o rezolucích a dalších podstatných usneseních.

Zdroj: Reuters, Reuters, RIA, RIA

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VIDEO: Izraelský řidič přejel palestinské děti - zločin nebo sebeobrana?

Dnes vám představíme několik měsíců staré, ale svým způsobem zajímavé video. Na filmovém záznamu ...

Německo prodá Egyptu ponorky i přes odpor Izraele

Německý ministr obrany Thomas de Maizere před pár dny jednoznačně negoval izraelské snahy o zamezení ...

Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!