Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pancir-S1; větší foto / A.Savin; CC BY-SA 3.0 

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které byly upraveny pro shoz malých pum. Útok nebyl podle oficiálních zpráv úspěšný, protože všechny drony vyřadily systémy radioelektronického boje (REB) a prostředky protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defense) Pancir-S1.

Útok na ruskou základnu

Nejpřesnější popis události poskytl zřejmě Alexander Novikov, vedoucí úřadu ruského generálního štábu pro vývoj bezpilotních letadel. Podle jeho zprávy měli rebelové vyslat 13 dronů, každý s deseti malými pumami. Deset dronů mířilo na základnu Hmejmin a tři na námořní základnu Tartus. Každá puma obsahovala trhavinu o hmotnosti 0,45 kg a množství ložiskových a airsoftových kuliček.

 

 

Ruským prostředkům REB se podařilo zmocnit třech dronů a bezpečně s nimi přistát na základně, další tři explodovaly při přistání. Zbývajících sedm dronů zničil komplet Pancir-S1.

 

Vynořila se řada teorií o původcích útoku. Na ruských fórech se objevují informace o tom, že všechny součástky lze koupit na čínském internetovém obchodě Alibaba.com, který běžně dodává zboží do Sýrie a Iráku. Samotný dron čínské výroby lze koupit přes internet. Navigace pak měla být možná jen na základě civilního GPS a také za pomocí běžné sítě internet.

Na druhou stranu ruská oficiální místa přišla s obviněním, že útok dronů řídil americký protiponorkový a průzkumný letoun P-8A Poseidon. Oficiální americká místa samozřejmě zapojení kategoricky odmítla. O zahraniční pomoci je přesvědčen také Novikov, ale konkrétní zemi nejmenoval. 

 

Předmětem tohoto článku není hledat viníka, ale při této příležitosti se podívat na zajímavý prostředek SHORAD Pancir-S1. Právě ten by měl ruskou armádu chránit v budoucnu před masovými a koordinovanými útoky rojů dronů, ať je vyšle kdokoliv. Ostatně útoky pomocí dronů budou čím dál častější a bude nezbytné vývoj v této oblasti sledovat.

 

Dron použitý při útoku na základnu; větší foto / ruské ministerstvo obrany

 

Improvizované pumy; větší foto / ruské ministerstvo obrany

 

Pancir-S1

Pancir-S1 je hybridní systém PVO kombinující dva 30mm automatické kanóny 2A38M (teoretická kadence až 5000 ran/min) a 12 kontejnerů nesoucí dvoustupňové střely země-vzduch 57E6E s dálkovým dosahem 20 km a výškovým 15 km. Odpal rakety, a to i v příčném směru, lze provést za jízdy do rychlosti 30 km/h.

 

Existuje několik platforem nesoucí bojový modul Pancir-S1 – nejrozšířenější verze na nákladním automobilu KamAZ-6560 je nasazena na základně Hmejmin. Bojový modul Pancir-S1 na KamAZ-6560 má pancířem chráněný prostor (podlaha je 2 m vysoko) pro trojčlennou obsluhu. Každý člen obsluhy má vlastní křeslo, ovládací pult a monitor. Za sedadly je jedno místo na spaní. Pancir-S1 funguje v automatickém nebo ručním režimu.
 

Samotný nákladní automobil KamAZ-6560 je 3,5 m vysoký, 11 m dlouhý a má hmotnost 23 t. Bojový modul Pancir-S1 má sám o sobě hmotnost 13 tun. Automobil pohání motor V8 740.35 o výkonu 294 kW (400 koní) schopny vyvinout točivý moment 1539 Nm. O přenos točivého momentu na nápravy se stará německá automatická převodovka ZF 16 S1822.

 

Samotná převodovka je velmi zajímavá. Převodovku vyrábí firma ZF KAMA se sídlem v přístavním městě Naberežnyje Čelny v Tatarstánu. ZF KAMA je společným podnikem německé ZF Friedrichshafen a KAMAZ. Podnik ZF KAMA montuje německé převodovky série ZF EcoTronic a  ZF-Trakson z Německa dovezených komponentů. KAMAZ převodky využívá jak pro civilní, tak vojenská vozidla. Řídící jednotku motoru dodává zase německá firma Bosch. Toliko k evropským sankcím proti Rusku.

 

Prostor obsluhy:

 

KamAZ-6560 má první čtyři kola natáčecí a poloměr otočení o 180° je 16 m. Na silnici lze 36t vozidlo rozpohybovat na rychlost nejméně 80 km/h. Dvě nádrže o objemu 350 l jsou dostatečné na 600 km dlouhou jízdu. V nouzi a při opatrné jízdě na pevné cestě lze údajně i jen na jednu nádrž ujet 500 km. 

 

Těžiště celého kompletu je 1,5 m vysoko, což si klade zvýšené nároky na řidiče například při průjezdu zatáček. Podvozek je nastaven velmi tvrdě – to je vhodné pro stabilizaci při palbě kanónů i raket (vozidlo má ale také čtyři hydraulické podpory), méně vhodné při přesunech na dlouhé vzdálenosti, kdy je jízda velmi únavná.

 

Celková výška kompletu je 4,374 m, což činí problém nejen při letecké přepravě – platforma KamAZ-6560 i bojový modul je nutno letecky přepravovat odděleně. Zároveň výška omezuje podjezd pod některými železničními mosty. V palebné pozici se vztyčeným radarem je výška kompletu dokonce 5,65 m. 
 

Navíc výška 4,374 m neumožňuje komplet přepravovat po železnici, protože ruská norma povoluje přepravu nákladu (kvůli mostům, tunelům, atd.) pouze 3,6 m vysokých nákladů. Sundání bojového modulu z kolové platformy a její usazení na vagón trvá tři hodiny. Pro demontáž je třeba speciálního jeřábu a vybavení.

 

Pancir-S1 proti malé kvadrokoptéře letící ve výšce 130 m.
 

O zachycení cíle se stará přehledový radar s pokrytím 360°. Pod ním se nalézal blok optoelektronických přístrojů a anténa ve tvaru plochého kuželu, jež patřila radiolokátoru ke sledování cílů a navádění střel 1L36-01 Roman od podniku NIIR-Fazotron.

 

Přehledový radiolokátor 2RL80, který kombinuje mechanické otáčení a elektronické směrování pomocí plošné sfázované antény. Cíl o velikosti stíhacího letounu (s radarovou odraznou plochou 2 m2) dokáže zjistit na vzdálenost až 38 km, za normálních podmínek 32-36 km. 

 

Armádní kritika Pancir-S1

Co se týče samotných výkonů Pancir-S1, existuje oficiální zpráva (2012) z veřejné konference ruského ministerstva obrany a Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd (RARAN), která v 15 bodech upozorňuje na některé vlastnosti Pancir-S1. Uvedené nedostatky bylo jistě možné do určité míry odstranit – samozřejmě zda se to podařilo, je tajné.
 

Podle Milana Vašíčka, plukovníka v záloze, který vyučoval na Vojenské akademii v Brně, jsou všechny popsané problémy systémové nedostatky, kterými trpí západní i východní výzbroj. „Rozdíl je jen v tom, že západní firmy a armády uvedené skutečnosti naprosto tají. V podstatě jde o významná firemní tajemství, která se dají vhodně použít proti konkurentům,“ soudí Vašíček.

 

„Míra potlačení či připuštění jejich nedostatků závisí především na zvolené metodě navádění raket v souvislosti s cenou kompletů a raket a optimalizací vztahu cena – výkon,“ vysvětluje Vašíček. „Odhaduji, že komplet typu Pancir-S1 v našich podmínkách by nešel pod systémovou cenu 300 milionů (včetně zahrnutí podílu podpůrných prostředků a trenažérů) a k tomu protiletadlová řízená střela tak na 0,8 až 1 milion za kus. “

 

Pancir-S1 je mohutné vozidlo:

 

Nyní k samotné zprávě – střelecké testy Pancir-S1 (před rokem 2012) ukázaly nízkou účinnost kanónů na cíle, které manévrují a pohybují se ve vzdálenost 2000 až 3000 m daleko. Efektivní maximální dostřel Pancir-S1 je přitom udáván až 4000 m. 

 

Není potvrzena účinnost raket na cíle letící rychlostí více než 400 m/s, i když výrobce udává možnost ničit cíle pohybující se až 1000 m/s. Maximální dostřel 20 km lze uplatnit proti vzdušným cílům letící maximálně rychlostí 80 m/s (testováno na leteckém terči E-95).

 

Problém raket (konkretní typ je ve zprávě „vyhvězdičkován“) je, že mají málo energie ve střední fázi letu, takže se pohybují s negativním zrychlením 30 až 50 m/s2. To vnáší chyby při kontrole polohy rakety proti aktivně manévrujícímu cíli. Omezené možnosti cílení střely způsobují potíže při ničení cílů ve ztížených podmínkách (rušení, manévrující cíl, vrtulník ve visu, nízkoletící cíle, malé drony, atd.)

 

Když je bojová hlavice odpalována dálkově signálem (z kompletu PAncir-S1) v závislosti na vzdálenosti mezi cílem a raketou, tak to může být účinné, jen když se použije navádění rakety metodou třech bodů s „plným nadběhem“ (před střetem s cílem raketa letí rovnoběžně s dráhou cíle).

 

Pancir-S1

 

Když se použije metoda třech bodů s „polovičním nadběhem“ (raketa se pohybuje vstříc k cíli pod předepsaným úhlem k jeho dráze podle metody navedení), tak jedině v případě, že cíl přímo útočí na komplet Pancir-S1. Bojová hlavice rakety se dá rovněž iniciovat bezkontaktním zapalovačem na radiovém či optickém principu, závisí na nastavení.   

 

S uvážením předešlých bodů může být efektivita zničení cíle nízká z důvodu odražení střepiny od povrchu cíle pro malý úhel dopadu. Poblémy také činní palba na nízko letící cíle (falešné odrazy).

 

Déšť a mlha mohou 10x až 50x zkrátit dálku detekce cíle milimetrovýho radiolokátoru než centimetrového radiolokátoru. Uvedený nedostatek nemůže být kompenzován užitím opticko-elektronického kanálu ke sledování vzdušného cíle. Dále vojenské testy potvrdily, že přechod z cestovní pozice do palebné trvá reálně osm až devět minut, místo deklarovaných pěti minut. Dlouhá je také doba nakládky munice – 25 až 30 minut.

 

Vzdušná nadvláda - základní předpoklad úspěchu v boji

„Při střetu dvou vojsk na stejné technologické úrovni, komplet SHORAD nemá šanci bez úhony přežít ani první den nasazení, protože v sestavě brigádního a praporního bojového uskupení bude pro protivníka cílem prioritního významu (SHORAD komplet, dlouho nic, pak ‚tři kupky hnoje‘ a potom ostatní bojová technika a součástí uskupení),“ dodává Vašíček obecně k důležitosti SHORAD.
 

Zdroje a fotky: HodorBMPDHodorThe Washington Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spěje situace na východní Ukrajině k „zamrznutí”?

Dlouhá frontová linie na východní Ukrajině se po uzavření Druhé minské dohody stabilizovala a Kyjev ...

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity výkonnostních schopností představil svou prognózu ruské ...

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří společnost sdružující nejvýznamnější ruské ...

Rozbor útoku na ruskou základnu Hmímín v Sýrii

Dne 31. prosince byl proveden minometný útok na ruskou leteckou základnu Hmímín. Podle ruské tiskové ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Larry
  20:01 20.01.2018

  AD motory do dronů
  http://www.mvvs.cz/uav.html...

  AD motory do dronů
  http://www.mvvs.cz/uav.html...

 • Arianus
  12:20 19.01.2018

  Mi35 je vyvozni verze. Mi24 jsou produkce pro VVS

  Mi35 je vyvozni verze. Mi24 jsou produkce pro VVS

 • Nadík1805
  19:00 18.01.2018

  Prosím vás, vrtulníky Mi-24, přesněji typu Mi-24V a Mi-24P jsou pořád ve výrobě nebo už jsou nahrazovány výrobou verzí Mi-35M?

  Děkuju za odpověď :-)

  Prosím vás, vrtulníky Mi-24, přesněji typu Mi-24V a Mi-24P jsou pořád ve výrobě nebo už jsou nahrazovány výrobou verzí Mi-35M?

  Děkuju za odpověď :-)

 • pjek
  10:23 17.01.2018

  ->Rase: Motory do dronů nevyrábíme pouze u nás a navíc jde o podobné, navíc indivizuatelné konstrukce. Sankce nesankce, žádané zboží si cestu ke svému cíli vždy našlo a najde i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->Rase: Motory do dronů nevyrábíme pouze u nás a navíc jde o podobné, navíc indivizuatelné konstrukce. Sankce nesankce, žádané zboží si cestu ke svému cíli vždy našlo a najde i dnes. Trpí "pouze" běžná populace vyhlašovatele sankcí - collateral demage?
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:17 17.01.2018

  Musím ocenit koncepci článku, který pracuje s relevantními zdroji a s argumentací obecnou i odbornou. Na základě vlastních informací mohu pouze dodat, že od roku 2012 se událo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím ocenit koncepci článku, který pracuje s relevantními zdroji a s argumentací obecnou i odbornou. Na základě vlastních informací mohu pouze dodat, že od roku 2012 se událo mnohé včetně vývoje a implementace nových prvků systému Pancir-S1. To znamená, že aktuální systémy v Sýrii, která je oficiálně přiznaným testovacím prostředím pro nové a modernizované zbraně RF, jsou bez jakýchkoli bližších informací bezesporu v těch nejaktuálnějších verzích. To se týká u Panciru především naváděcího systému včetně elektroniky a munice. Právě přítomnost systémů REB v Sýrii vysvětluje nejen zefektivnění PVO, ale také detekci Poseidonu, resp. jeho telemetrických emisí. Ty mohly znamenat pouze dvojí - monitoring a navádění. Každý si může dle libosti vybrat.
   
  Děkuji. Ale mi se vůbec nelíbí, jak diskutujete. Vypadá to, že vše víte, všude jste byl a vše viděl. Ty vaše soudy nejsou nic jiného než jen vaše domněnky, tak budťe te lásky a nevydávejte je za fakta. Ne na AN. Děkuji. Admin
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:32 16.01.2018

  Vipe
  No tak programovatelné munice posouvá možnosti kánonu zas o kus dál takže je to směr kterým se to bude ubírat to znamená ze výroba programovatelnych projektilu poroste a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vipe
  No tak programovatelné munice posouvá možnosti kánonu zas o kus dál takže je to směr kterým se to bude ubírat to znamená ze výroba programovatelnych projektilu poroste a tudíž cena půjde rapidně dolu takže starosti s cenou mužem pustit z hlavy
  Skrýt celý příspěvek

 • vipe
  22:32 16.01.2018

  co si tak vzpomínám tak použitým kanónům byla byčítána příliš malá úsťová rychlost a snad i malá kadence při použití proti vzdušným cílům (přece jenom je to letitá technika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co si tak vzpomínám tak použitým kanónům byla byčítána příliš malá úsťová rychlost a snad i malá kadence při použití proti vzdušným cílům (přece jenom je to letitá technika vyvinutá jako výzbroj bvp)
  ad programovatelná munice pro malorážové kanóny - ehm ehm co s tím furt máte ? na videích to vypadá pěkně (hlavně na těch firemních) ale má jednu obrovskou a zásadní nevýhodu - je svinsky drahá a to tak že fakt hodně
  obávám se že pro "běžné" použití bude hodně dlouho nedostupná
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  22:27 16.01.2018

  Branislav Didak: V súčasnosti pravdepodobne nijaký plán neexistuje, resp. ak tak len v teoretickej rovine. Na druhej strane, napr. kontajnment reaktorov v Mochovciach by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Branislav Didak: V súčasnosti pravdepodobne nijaký plán neexistuje, resp. ak tak len v teoretickej rovine. Na druhej strane, napr. kontajnment reaktorov v Mochovciach by konštrukčne mal byť schopný vydržať priamy náraz malého lietadla do strojovne nad ním, takže elektráreň samotná by bola vyradená, ale teoreticky by nemalo dôjsť k vážnemu úniku radiácie. Dronmi by bol oveľa efektívnejší rozprestrený útok na prenosovú sústavu, proti ktorému sa prakticky nedá ubrániť, ale to tu neriešme...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:05 16.01.2018

  RaSe: potíž je stále s účinností laserů, na drony ano, jako C RAM je to stále omezené.

  RaSe: potíž je stále s účinností laserů, na drony ano, jako C RAM je to stále omezené.

 • Rase
  19:41 16.01.2018

  Larry:
  ideální bude použití laseru jak proti malým dronům, tak i jako C-RAM. Přeci jen je to jediná šance jak být levnější než protivník. Ona i ta programovatelná munice větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry:
  ideální bude použití laseru jak proti malým dronům, tak i jako C-RAM. Přeci jen je to jediná šance jak být levnější než protivník. Ona i ta programovatelná munice větší ráže je dost drahá a může se jí vyplýtvat docela dost. I Izraelci už vědí, že zaměřit a sestřelit malý dron není vůbec snadné.
  ps. ani bych se nedivil, pokud by ty motory co pohánějí i ty ukořistěné drony, pocházely z ČR. Přeci jen dodáváme je kde komu - i rusům atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  18:47 16.01.2018

  To Clanek:

  "Obchazeni sankci je sport bez pravidel, zucastnit se muzou (a nejspis se i zucastnuji) i ceske firmy. Vyhrava ten napaditejsi."

  hmm, např. re-exportem přes třetí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Clanek:

  "Obchazeni sankci je sport bez pravidel, zucastnit se muzou (a nejspis se i zucastnuji) i ceske firmy. Vyhrava ten napaditejsi."

  hmm, např. re-exportem přes třetí zemi. Viz Indie.
  Ani na Ukrajinu to není tak jednoduché. Vím o firmě ve vlastnictví státu, řízené MPO, která přes Slovenskou firmu re-exportovala na Ukrajinu munici ráže 82mm.
  3 roky zpět...
  Jiná česká privátní zbrojařská firma re-exportovala tanky.

  "Osobne si myslim ze proti dronum vyhledove nebude obrany."
  Ale bude to o službě 24/7/365 v systému PVO akorát s jiným přístupem, větší spolupráci systémů PVO a EB.
  Zkoušejí se laserová děla, zachycení do sítí, rušení spektra

  "Pro Rusko velice cena zkusenost. Slo sice o improvizovane zarizeni, ale utok najednou deseti kousky uz chtelo nejake pripravy a schopnost zachytit a znicit/prevzit KAZDY z tech dronu je super uspech. A nakonec je to cena zkusenost i pro zapad, vidi ze takhle jednoduse ta cesta nepovede.!"

  Ano, tady jsou všichni na počátku........
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:04 16.01.2018

  Arianus: soudě podle videa u článku, jak to lítá okolo dřinu a neboucha, tak moc neprogramuji.

  Arianus: soudě podle videa u článku, jak to lítá okolo dřinu a neboucha, tak moc neprogramuji.

 • flanker.jirka
  18:02 16.01.2018

  Rase: podívejte se na odkaz od Mariana. Chtějí tam dát BMP 3 s 57 mm kanónem, ten podle konce hlavně nějak munici časuje nebo programuje.

  Marian: je to BMP 3 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: podívejte se na odkaz od Mariana. Chtějí tam dát BMP 3 s 57 mm kanónem, ten podle konce hlavně nějak munici časuje nebo programuje.

  Marian: je to BMP 3
  https://www.armyrecognition.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • Branislav Didak
  17:30 16.01.2018

  Bolo by celkom zaujímavé vedieť, aký má česká a slovenská armáda vypracovaný projekt ochrany strategických objektov ( napr. jadrových elektrární ). A či je súčasťou tohto projektu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bolo by celkom zaujímavé vedieť, aký má česká a slovenská armáda vypracovaný projekt ochrany strategických objektov ( napr. jadrových elektrární ). A či je súčasťou tohto projektu aj ochrana pred možným útokom dronu / dronov voči týmto strategickým objektom ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Arianus
  17:09 16.01.2018

  Tak jelikoz Pantsir ma schopnost C-RAM, tak jeho 30mm maji poreseno uziti at uz programovatelne munice ci jineho obdobneho reseni.

  Tak jelikoz Pantsir ma schopnost C-RAM, tak jeho 30mm maji poreseno uziti at uz programovatelne munice ci jineho obdobneho reseni.

 • PavolR
  14:25 16.01.2018

  Rase - ps: To nie je to isté. Tomahawky odpaľovali samotní Američania, zatiaľ čo v tomto prípade by upozornením Rusov mohli ohroziť informátora (ako keď Trump "kecal").

  Rase - ps: To nie je to isté. Tomahawky odpaľovali samotní Američania, zatiaľ čo v tomto prípade by upozornením Rusov mohli ohroziť informátora (ako keď Trump "kecal").

 • Jara
  14:14 16.01.2018

  Rase
  Ten rusky kánon programovatelnnou munici má na koncích jsou videt snímače na měření rychlosti projektilu

  Rase
  Ten rusky kánon programovatelnnou munici má na koncích jsou videt snímače na měření rychlosti projektilu

 • Rase
  14:08 16.01.2018

  Osobně si myslím, že by bylo vhodné vyměnit ony 30 mm kanóny 2A38M něčím co dokáže používat programovatelnou munici. Přeci jen na Západě je to už tak nějak standard a proti malým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že by bylo vhodné vyměnit ony 30 mm kanóny 2A38M něčím co dokáže používat programovatelnou munici. Přeci jen na Západě je to už tak nějak standard a proti malým dronům určitě lepší řešení. Pokud stávající kanón zvládá programovatelnou munici, tak beru zpět. Ráži zvětšovat nemá smysl, jelikož je to na úkor kadence a hlavně množství vezené munice (ten skok je hodně výrazný).

  ps. nevím, co by měl znamenat že byl v oblasti americký dron. V Sýrii má dron kde kdo a sleduje kde co. Pokud američané sledovali co se děje na ruské základně tak o co jde ? Proč se nekoukat co dělají rusové - zvlášť když nemají nic zamaskované. Pochybuju ale o tom, že by naváděli tenhle útok. Navíc pokud by mohli dát rusům vědět že se něco blíží, tak jim to asi řeknou - tak jako varování před útokem Patriotů.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:48 16.01.2018

  MICK: jasně. Všechny Pansiry byly vyrobeny před rokem 2014 a Pantsir S2 je dřevěná maketa. Proč si nedáte 2 minuty práce s hledáním dat a podkladů a místo toho věnujete tento čas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MICK: jasně. Všechny Pansiry byly vyrobeny před rokem 2014 a Pantsir S2 je dřevěná maketa. Proč si nedáte 2 minuty práce s hledáním dat a podkladů a místo toho věnujete tento čas psaním nemyslů?
  Skrýt celý příspěvek

 • MICK
  13:27 16.01.2018

  Když se tu tak zabýváte sankcemi, tak ty stroje jsou produkovány od roku 2008. Podle toho je velice preavděpodobné, že všechny byly vyrobeny ještě před začátkem sankcí. Které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se tu tak zabýváte sankcemi, tak ty stroje jsou produkovány od roku 2008. Podle toho je velice preavděpodobné, že všechny byly vyrobeny ještě před začátkem sankcí. Které začaly platit od roku 2014!
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:32 16.01.2018

  Obchazeni sankci je sport bez pravidel, zucastnit se muzou (a nejspis se i zucastnuji) i ceske firmy. Vyhrava ten napaditejsi.

  Pro Rusko velice cena zkusenost. Slo sice o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obchazeni sankci je sport bez pravidel, zucastnit se muzou (a nejspis se i zucastnuji) i ceske firmy. Vyhrava ten napaditejsi.

  Pro Rusko velice cena zkusenost. Slo sice o improvizovane zarizeni, ale utok najednou deseti kousky uz chtelo nejake pripravy a schopnost zachytit a znicit/prevzit KAZDY z tech dronu je super uspech. A nakonec je to cena zkusenost i pro zapad, vidi ze takhle jednoduse ta cesta nepovede.

  Osobne si myslim ze proti dronum vyhledove nebude obrany. Pujde to ruku v ruce se zlepsenim schopnosti navadet + let nizko nad terenem + nizka cena, ktera bude vzdycky nizsi nez i jen kanonova davka hloupou munici. Ten kdo vymysli nejlevnejsi efektivni reseni vyhraje (ikdyby melo ze stovky dronu cil dosahnout jen par kousku). A protoze zbouchat doma dron dnes zvladne opravdu kazdy tak se na tu dobu moc netesim.
  Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  08:06 16.01.2018

  Převodovka ZF, řidící jednotka Bosch - toť sankce kdy jsme si v EU rovni a povinni poslouchat, ale někteří jsou si rovnější...
  Naše výrobky jsou brány na východě jako velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Převodovka ZF, řidící jednotka Bosch - toť sankce kdy jsme si v EU rovni a povinni poslouchat, ale někteří jsou si rovnější...
  Naše výrobky jsou brány na východě jako velmi kvalitní (ať strojírenské nebo potravinářské). Mám strach, že díky dlouhým sankcím ztratíme obchodní vazby a kontakty. Po zrušení sankcí naběhne Macron s nabídnou Hi-Tech technologií a strojů, které se budou Rusům hodit a mezitím bude ČR ze seznamu odepsaná
  Skrýt celý příspěvek

 • Marian
  07:59 16.01.2018

  Podľa wsj https://www.wsj.com/articles/d...
  bol aj prvý útok vedeny za pomoci dronov.
  A vraj tam kôli dronom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa wsj https://www.wsj.com/articles/d...
  bol aj prvý útok vedeny za pomoci dronov.
  A vraj tam kôli dronom rusi teraz testuju ZSU 2S38
  http://vestnik-rm.ru/news-4-22...
  Som netušil že vôbec niečo také majú.
  Viete niekto o tom ZUS niečo bližšie?
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  07:46 16.01.2018

  len aby nasadenie dronov s vybusninami, neinspirovalo nejakych miestnych europskych jihadistov. Predsa len vojensku zakladnu ubranit mozete, ale povedzme male mesto a ludia v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  len aby nasadenie dronov s vybusninami, neinspirovalo nejakych miestnych europskych jihadistov. Predsa len vojensku zakladnu ubranit mozete, ale povedzme male mesto a ludia v uliciach na nejakom festivale.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:40 16.01.2018

  Ani ne. Ty palivo-vzdusne hlavice jsou nejucinejsi v uzavrenych prostorach, protoze pusobi tlakovou a podtlakovou vlnou, plus teplo. Pri vybuchu v atmosfere je ten ucinek dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ani ne. Ty palivo-vzdusne hlavice jsou nejucinejsi v uzavrenych prostorach, protoze pusobi tlakovou a podtlakovou vlnou, plus teplo. Pri vybuchu v atmosfere je ten ucinek dost omezenej. Navic. pokud pises o S-400 (a vsechno ostatni v tehle kategorii), tak to je silene drahej a narocnej system na takovyhle nasazeni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:18 16.01.2018

  Možná by proti dronům mohly být účinné palivo-vzdušné hlavice.No váha bojové hlavice raket používaných systémem Pancir je asi 20 Kg,to by mělo omezený účinek,ale střela s S-400,to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná by proti dronům mohly být účinné palivo-vzdušné hlavice.No váha bojové hlavice raket používaných systémem Pancir je asi 20 Kg,to by mělo omezený účinek,ale střela s S-400,to by už byla jiná,vzhledem k tomu že menší drony jsou poměrně křehké by výbuch takové hlavice (180 Kg) mohl udělat v hejnu minidronů pořádnou paseku.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:45 15.01.2018

  Trener: nevýhody plynou z toho, že je nástavba celá samostatná a ne součásti rámu, vypadá to obdobně jako když dáte na nákladní vůz ISO kontejner. Pokud by nástavba byla součástí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener: nevýhody plynou z toho, že je nástavba celá samostatná a ne součásti rámu, vypadá to obdobně jako když dáte na nákladní vůz ISO kontejner. Pokud by nástavba byla součástí rámu tak se dá těžiště snížit, ale asi je to moc netrápí.
  Stejný případ s vyšším těžištěm lze najít u kolových OT vs pásové OT, nebo BVP. Tím, že operátoři mají extra kabinu je to náročnější i na délku podvozku a rozvor náprav.
  ...možná by bylo zajímavé to mimo pásový GM 352 dát na plavající necky, které vozily systém OSA AKM.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:27 15.01.2018

  Trenér
  Mě příjde ze ten podvozek je spíše výhoda teda ano vyšší těžiště a tak ale každý náklaďák s naftou se bude řídit hůř než tohle navíc to má podle mě dostatečnou průchodnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trenér
  Mě příjde ze ten podvozek je spíše výhoda teda ano vyšší těžiště a tak ale každý náklaďák s naftou se bude řídit hůř než tohle navíc to má podle mě dostatečnou průchodnost terénem danou obřími terénní gumamy a dostatečně silným motorem V8 400 koni! navíc nastavba je řešena jako samostatná takže se nechá při poruše lehce posadit na jiný podvozek nebo když se někde nechá na pvo základny vozidlo se nechá používat k logistice(předpokládám ze má kotveni standardizované jako kontejner).
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  22:19 15.01.2018

  Zaujalo mě vyjmenování nevýhod toho podvozku, pro mě je to takový skoro autobus. Při tom jsem si vzpomněl na kdysi u nás vyvíjený Strop, to by bylo podstatně lepší řešení. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujalo mě vyjmenování nevýhod toho podvozku, pro mě je to takový skoro autobus. Při tom jsem si vzpomněl na kdysi u nás vyvíjený Strop, to by bylo podstatně lepší řešení. Analogicky u dělostřelectva skoroautobus srbská Nora x Dana, Eva.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:52 15.01.2018

  ještě odkaz na systém implementovaný na GM 352, tam už má rozměr i pro zmiňovanou železniční přepravu.
  ... jedno takové vozidlo defacto zastane celou baterii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě odkaz na systém implementovaný na GM 352, tam už má rozměr i pro zmiňovanou železniční přepravu.
  ... jedno takové vozidlo defacto zastane celou baterii KUB.
  https://upload.wikimedia.org/w...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:57 15.01.2018

  Marthy

  Budúcnosť drony majú ... ale určite nie takéto "hračkárske" . ... ale sofistikované, ktoré budú letiet na úrovni terénu medzi stromami, domami ... čo znamená, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  Budúcnosť drony majú ... ale určite nie takéto "hračkárske" . ... ale sofistikované, ktoré budú letiet na úrovni terénu medzi stromami, domami ... čo znamená, že "klasická" PVO bude proti nim málo účinná ...

  Tá "protidronová" vojna bude musieť byť decetralizovaná a v každej jednotke bude nejaký špecialista, alebo zbraň proti nim.

  Pancir bude mať zmysel jedine pri väčších strojoch.....nie pri malých "taktických" strojoch, ktoré "zamoria" bojisko budúcnosti.

  Zrejme prídu do výzbroje pešiakov výkonné brokovnice či upravená munícia do granátometov pre túto vojnu. Nejaké antidrony budú mať význam len pri väčších strojoch .... lebo z podstaty svojej činnosti budú relatívne drahé .... drahšie ako útočiace drony. Radary majú určite budúcnosť ... ale nie nejaké veľké "rárohy", ale skôr maličké použiteľné na úrovni družstva, ktoré zabezpečia pre vojakov minimálne výstrahu a určenie smeru ohrozenia. Tak isto budú protidronové systému štandartom pri väčších vozidlách či už napevno, alebo montované podľa potreby. A nebudú len na vozidlách na fronte, ale i v logistických jednotkách, lebo nepochybne si drony budú hľadať obete i ďaleko za frontou.

  Skrátka s dronov sa stane počas vojny obtiažny hmyz, ktorého sa bude ťažko zbavovať ....
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:14 15.01.2018

  Pantsir je povedený projekt, do finální podoby pomohly peníze SAE, rusové na to mají dobré mozky. Pokud si to dokáže poradit s tím co je viditelné na fotce, tak je to více než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pantsir je povedený projekt, do finální podoby pomohly peníze SAE, rusové na to mají dobré mozky. Pokud si to dokáže poradit s tím co je viditelné na fotce, tak je to více než slušný pokrok.
  Drony jsou malé a pomalé, z toho plynou problémy pro detekci radiolokátorem (malý dopplerův posuv vůči pozadí, malá RCS s tím spojená malá maximální dálka detekce). Zajímala by mně hodnota pravděpodobnosti zničení balistického cílu (typicky munice RAM) pomocí raket, kanonem to bude tristní.
  Další dotaz bych měl na kanony, zdali mají nastaven nějaký soustřel hlavní do jednoho bodu, nebo pálí paralelně. Přišlo by mi jako zlepšení použít gatling v ose antény střeleckého radaru (pod ním podobně jako Phalanx). Námořní verze Pantsir ME má mít dvojici gatlingů s odůvodněním pro lepší parametry proti raketám.
  Nějakou revizi jistě provedli, už vyrábí Pantsiry pouze s novějším přehledovým radarem, jiným IR čidlem a na výstavě Armija 2017 ukázali další navrhované střely pro tento komplet.
  Zajímavou hodnotou je i cena řízené střely v článku uváděná, není moc PLŘS schopných lítat do 15 km za cenou pohý milion korun.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:13 15.01.2018

  Drony se budou využívat čím dál víc,s hejny minidronů už experimentují armády USA a Číny (možná i další),takže PVO proti nim je stále aktuálnější.
  Myslím že se bude přecházet na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Drony se budou využívat čím dál víc,s hejny minidronů už experimentují armády USA a Číny (možná i další),takže PVO proti nim je stále aktuálnější.
  Myslím že se bude přecházet na větší ráže hlavňových PV systémů,57+ mm,ty budou mít programovatelnou munici a asi i EMP granáty.Velkou váhu budou mít prostředky REB,ty se budou pokoušet zarušit spojení dronů s operátory,s jinými drony nebo je ovládnout.Určitě se časem objeví droni-zabijáci dronů,a drony s prvky REB.
  Aby to nedopadlo jako v "nepřemožitelný" od Lema. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:39 15.01.2018

  Omlouvám se za odbočení, ale zajímalo by mě jak to pokračuje s výběrem náhrady za KUB a případně nějakým SHORAD pro AČR, má někdo informace?

  Omlouvám se za odbočení, ale zajímalo by mě jak to pokračuje s výběrem náhrady za KUB a případně nějakým SHORAD pro AČR, má někdo informace?

 • Larry
  19:17 15.01.2018

  To Marthy: Že bude vyhodnocení taktiky boje proti dronům je více než jisté.
  je potřeba si uvědomit, že při pohledu na dron na snímku je RCS velice malý,
  použité materiály mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Marthy: Že bude vyhodnocení taktiky boje proti dronům je více než jisté.
  je potřeba si uvědomit, že při pohledu na dron na snímku je RCS velice malý,
  použité materiály mají malou odrazivost (sklolaminát, kevlar, balsa) takže radary musí mít poměrně velký výkon a hlavně citlivé přijímače. Celosvětově se úspěšná taktika a zbraňové systémy pro boj proti dronům intenzivně vyvíjí a hledá se cesta. Dá se očekávat, že by se útok dal zvládnout s drony třeba z hobbyking.cn bez problémů. Je jedno, zda prodává "alík, alibaba....ebay.." Čína prodá cokoliv a komukoliv pokud je solventní. Proti tomu jsou směšné US obchodní zákony které lustrují zákazníky. V U.S.A. když chcete koupit časovače 555 klidně pytel, když to zaplatíte... pokud budete kupovat mikrovlnné komponenty budete vypisovat do jakého zařízení to je určeno, zda vojensky využitelné zda bude zařízení re-exporováno a kolik vyrobíte kusů..... atd... :-)))

  P8 Poseidon tam kde byl, nebyl náhodou. Při mohutném soustředění ruské PVO a systémů REB (Krasucha) minimálně věděli, k čemu dojde a potřebovali si zkontrolovat kmitočtové spektrum. Také příležitost...

  K Sýrii a systémům PVO Pantsir S-1 bych byl opatrný.
  https://www.armyrecognition.co...

  Kde se uvádí:
  "The Pantsir-S2 is an improved version of the Pantsir-S1 which uses the same missile launcher and anti-aircraft cannons. The Pantsir-S2 can launch new surface-to-air missiles which increases the range from 20 to 30 km. The Pantsir-S2 is also fitted with a new SOTS S-band search radar to increase the detection range from 36 km to over 40 km. In April 2014, Colonel Yuri Muravkin, deputy commander of the air defense troops has announced that the Russian army will get an upgraded version of the Pantsir S-1 air defense system and a new missile. The new Pantisr-S2 has entered in service with the Russian army in 2015. It was deployed in Syria to protect the Russian air force troops at the Hmeymim airbase in Latakia. Footage from RT Ruptly of February 2016 has showed Pantsir-S2 stationed at the Hmeymim airbase in Latakia, Syria. "

  Netřeba překládat.
  Zřejmě s tím vyřešily připomínky a problémy s chybějící energií ve stř. fázi letu pravděpodobně 57E6E. Nehledě na zvětšení prostoru účinného působení kompletu.
  Osobně být zákazníkem, poptával bych S-2.

  S tím co napsal pan plk. v.z. Vašíček nelze než souhlasit.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:39 15.01.2018

  Takže podobné nástavby dávať podľa možnosti na pásové podvozky a hlavňové zbrane opatriť programovateľnou muníciou na pokrytie čo najväčšej plochy a kvalitným SRP, schopným popri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže podobné nástavby dávať podľa možnosti na pásové podvozky a hlavňové zbrane opatriť programovateľnou muníciou na pokrytie čo najväčšej plochy a kvalitným SRP, schopným popri aktuálnom zameraní cieľa rátať podľa jeho letových vlastností aj s možnosťou jeho manévrovania.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:32 15.01.2018

  Dusan-malý dron letící nízko nad zemí je pro PVO často větší oříšek než třeba Su-25 letící ve výšce 1000 M.Ostatně ještě si pamatuju trapas Izraelské PVO ohledně dronu co se jim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan-malý dron letící nízko nad zemí je pro PVO často větší oříšek než třeba Su-25 letící ve výšce 1000 M.Ostatně ještě si pamatuju trapas Izraelské PVO ohledně dronu co se jim motal nad jejich územím.
  Kromě toho za dobu působení Ruska v Sýrii systémy Pancir sestřelily více cílů,sofistikovanější drony nebo jednotlivě odpalované rakety grad.
  Jinak o těch dronech nad kterými Rusové převzali kontrolu-píšou že se třemi se jim povedlo přistát,jsou jejich fotky,a nebylo to poprvé,nad Krymem převzali kontrolu nad mnohem pokročilejším dronem,stejně jako třeba Irán nad svým územím.
  Už mnohokrát jsem psal že prostředky REB jsou na současných a budoucích bojištích naprosto klíčové.Pouze je o nich málo informací-lépe řečeno skoro žádné.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:14 15.01.2018

  SofF

  Rusi a Amíci sa navzájom "počúvajú" ... a sledujú ... to robia všetky strany v rámci elektronického prieskumu. Ale ruské bláboly nie sú len takéto "platonické" .. ale i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SofF

  Rusi a Amíci sa navzájom "počúvajú" ... a sledujú ... to robia všetky strany v rámci elektronického prieskumu. Ale ruské bláboly nie sú len takéto "platonické" .. ale i veľa "akčných" .. napr. neustále vraj americké vrtuľníky "evakuujú vodcov IS" ... je len zaujímavé, že vždy "zabudnú" dodať mená tých "vodcov IS" .... o žiadnej fotke či videu ani nehovoriac ... tak isto ruskí trolkovia "dokazujú", že "v noci lietadlá USA pristávajú v noci u IS-ilákov a dodávajú im baterky do vysielačiek" ... prečo ich jednoducho nevyhodia na padákoch už je zrejme pre ich čitateľov zbytočné vysvetľovať : )

  Marthy ..

  Neviem či podomácke vyrobené drony sú nejakým relevantným "testom" ....i tie "úspechy" by som bral s rezervou .... otázka je, či niektoré drony jednoducho len nestratili spojenie a už sa Rusi chvália, že "prevzali kontrolu" ... tak isto tvrdia, že "zabili teroristov čo zaútočili i ich sklad" ... ale okrem toho, že niekoho trafili tam nie je nič čo by to dokazovalo ....
  Isto každá líška si svoj chvost chváli a i Amíci si robili veľkú PR v roku 1991 i keď neskôr sa ukázalo, že Patrioty neboli voči Scadom vôbec také účinné a "ingeligentná" munícia mala úspešnosť pod 50 % ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:52 15.01.2018

  No jedno je jisté,Ruští velitelé a výrobci tohoto systému jsou určitě nadšeni s toho že Pancir S-1 (a taky komplexní fungování PVO,spolupráce S-400,Pancir S-1 a prostředků REB) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jedno je jisté,Ruští velitelé a výrobci tohoto systému jsou určitě nadšeni s toho že Pancir S-1 (a taky komplexní fungování PVO,spolupráce S-400,Pancir S-1 a prostředků REB) mají možnost otestovat v reálném boji.Podle všeho se právě ty PV systémy Pancir S-1 (a jejich posádky) v Sýrii rozhodně nenudí...
  Podle mého se systém Pancir-S1 v Sýrii ukazuje v dobrém světle.
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  17:52 15.01.2018

  v té ruské zprávě bylo jen to že letoun Poseidon se poblíž ochomýtal zrovna jako na potvoru když došlo k útoku, tak řekli že to asi nemusí být náhoda. Těžko vinit Američany že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v té ruské zprávě bylo jen to že letoun Poseidon se poblíž ochomýtal zrovna jako na potvoru když došlo k útoku, tak řekli že to asi nemusí být náhoda. Těžko vinit Američany že by ty drony řídili, ale minimálně věděli že se něco bude dít, tak poslali letadlo pozorovat jak se s tím Rusové poperou.
  Pokud zaběhnu do spekulací tak to klidně mohl být test založený třeba na odhalených zmíněných starších chybách S1, protože ikdyž REB je efektivní, tak celý roj nestihne včas zneškodnit.
  A těch akcí se poslední dobou sešlo hodně, opravdu to vypadá na testování ruské obrany. Mimochodem, ten minomený tým z předchozího útoku zlikvidovali. Takže nejdřív miny, teď drony a co dál, třeba odněkud vyhrabaná Točka nebo dvě?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:29 15.01.2018

  Paľba neriadenou muníciou na 3-4 km nemôže byť účinná pri manévrujúcich cieľoch - to je fyzika .... ak už projektil opustil hlaveň, tak už sa nedá zmeniť jeho trajektoria letu - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Paľba neriadenou muníciou na 3-4 km nemôže byť účinná pri manévrujúcich cieľoch - to je fyzika .... ak už projektil opustil hlaveň, tak už sa nedá zmeniť jeho trajektoria letu - ide "slepo" za svojím predpokladaným cieľom. Ak ten za tie cca 3 sekundy zmení smer letu, tak s tým sa už nedá urobiť nič .... len vypáliť novú dávku.

  Neustále ruské obviňovania Amíkov z "podpory IS" sú už dosť trápne ... okrem komických blábolov a počítačových animácii či sfalšovaných záberov samozrejme nepredložili nič....

  Tieto hlúposti sú samozrejme určené skôr pre vlastné publikum ....
  Skrýt celý příspěvek