Pancir-SM: Nová generace ruského ničitele letadel a raket

Pancir-SM využije podvozek nových ruských obrněných automobilů KamAZ Tajfun 8×8 (KamAZ 6398). / KBP

Podle Vladimíra Popova, šéfa výrobního komplexu Ščeglovskij Val, dceřiné firmy Tulské konstrukční kanceláře jemné mechaniky(KBP), začne v roce 2018 výroba nového kompletu protivzdušné obrany (PVO) Pancir-SM. Ten dalece převýší schopnosti současného kompletu Pancir-S1.

Současný protiletadlový a protiraketový systém Pancir-S1 ničí vzdušné cíle pomocí dvojice automatických kanónů 2A38M ráže 30 mm a dvanácti raket 57E6-E s povelovým navedením - cíl je neustále ozařován radarem na vozidle a letící raketa dostává přes radiové spojení údaje o aktuální poloze cíle.

Radar s elektrooptickými senzory dokáže odhalit velmi obratné cíle pohybující se v nízkých výškách. Pancir-S1 ničí také techniku a živou sílu protivníka na zemi nebo vodní hladině.

Raketa 57E6-E má kontaktní a bezkontaktní rozbušku - v případně bezkontaktní iniciace raketa exploduje do 9 m od cíle. Leteckou techniku protivníka ničí 5,5 kg trhaviny, která vymete proti cíli cca 2000 kovových fragmentů o celkové hmotnosti 14,5 kg.

V současné době v ruské armádě slouží přes 60 kompletů Pancir-S1 (SA-22 Greyhound v kódu NATO). Výrobcem zbraně je zmiňovaná tulská Konstrukční kanceláře jemné mechaniky KBP.

Pancir-S1 dokáže na vzdálenost 30 km objevit cíle s čelním radarovým průřezem 2 až 3 m2 (lehká stíhačka) a na vzdálenost 24 km cíle "zamknout". Střelecký software Pancir-S1 umí navádět až čtyři rakety najednou, ale obvykle se navádějí dvě rakety na jeden cíl. Všech 12 raket lze vyslat během jediné minuty.

Pancir-S1 je určen k ochraně proti letadlům, vrtulníkům, řízeným střelám, přesným zbraním vzduch-země a bezpilotním prostředkům. Cíle (až do rychlosti Mach 3) ničí dvojice kanónů s kadencí 5000 ran/min (zásoba 2x700 nábojů) s dostřelem 4 km a rakety 57E6-E s doletem/dostupem 20 km/8 km. Rychlost odezvy je 4 až 6 sekund pro řízené střely a 1 až 2 sekundy pro dvojici rychlopalných kanónů.

Mimo Rusko Pancir-S1 nakoupilo 9 zemí. Syrskému kompletu Pancir-S1 se například přičítá sestřel turecké průzkumné stíhačky RF-4B v roce 2012. 

Pancir-SM je unikátní systém mobilního kompletu PVO krátkého a středního dosahu. / KBP

„Z dostupných záběrů, které se objevily na internetu, je možné soudit, že turecký Phantom byl pravděpodobně sestřelen protiletadlovou palbou. Z těch zbraní, které syrská protivzdušná obrana má, to mohl být Pancir," řekl tehdy ruský vojenský expert penzionovaný generálplukovník Leonid Sažin.

Konstrukční kancelář KBP nyní vyvíjí výrazně pokročilejší verzi Pancir-SM. Podle Aleksandra Chomjakova, šéfkonstruktéra a zástupce výkonného ředitele KBP, dostřel nové verze Pancir-SM se zvýší na 40 km.

Detekční vzdálenost Pancir-SM se posune na vzdálenost 75 km - zdroje však mlčí, jaké cíle na tuto vzdálenost půjde zachytit.

Není jisté, zda půjde "pouze" o cíle s velkou čelní radarovou plochou RCS (Radar Cross-Section), jako jsou bombardéry (RCS B-52 cca 100m2), nebo letadla střední velikosti (RCS F-15 cca 25 m2), případně lehké jednomotorové stroje (RCS F-16 cca 5 m2).

"Vývojová fáze byla dokončena. Tento rok nebo začátkem příštího roku začneme s výrobou testovacích kompletů (Pancir-SM - pozn. red.)," komentuje současný stav vývoje a chystané testy Pancir-SM Popov.

Pancir-SM bude využívat novou kolovou platformu KamAZ Tajfun 8×8 (KamAZ 6398). Firma KamAZ pro ruskou armádu vyvinula celou rodinu vozidel Tajfun s uspořádáním 4×4 (KamAZ 5388), 6×6 (KamAZ 6396) a 8×8.

Vozidla Tajfun chrání posádku před výbuchem miny o ekvivalentu 8 kg TNT. Korbu lze vybavit keramickými pláty, které v nejsilnější verzi odolají střelám ráže 14,5 mm. Kromě pancéřové korby mají stejnou balistickou odolnost i všechna skla.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské robotické vozidlo Tigr s 30mm kanónem

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma VPK představila robotickou verzi známého obrněného vozidla Tigr ...

Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...

Ruský voják budoucnosti Ratnik 3

Ruský Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství (CNIITočMaš) představil na ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • APACHE / HAVOK
  13:03 19.10.2016

  Rusaky moc nemusim ale sleduji jejich vyrobu a reknu vam pvo pilujou opravdu poradne kdyz se tu obevil prvni pancir s1 rekl jsem si tak to je opravdu super kompakt a ta nova verze je jen dalsi uspech...

 • logik
  14:44 18.10.2016

  Ano, jsou důvody, proč se u země X-band radary používaj málo. Ale S1 prostě střelecký X band radar používá. A to X band radar, který má slabší parametry, než
  a) dnes dostupné X band radary podobné velikosti
  b) kratší dosah, než střelecké radary jiných systémů s podobným dostřelem

  Přitom a) dokazuje, že by tam mohl být lepší střelecký radar a b) dokazuje, že má smysl montovat střelecký radar s větším výkonem - tedy že výkon střeleckého radaru S1 limituje.

  ==

  Charlie - přečtěte si znovu, co jsem napsal, fakt mě nebaví dokolečka opakovat to co trvdím, jestli si myslíš, že volám po přehledovém radaru a chci nahradit střeleckej, tak jsi prostě nepochopil, co píšu. Např. na zaměření a sestřelení VLO střely fakt neslouží přehledovej radar.

 • Civil
  10:55 18.10.2016

  podivi23:
  On se do stihacky vejde i L-band
  http://forum.valka.cz/attachme...

  Podle nekterych informaci bude mit L-band i cinska J-20.

 • Charlie
  10:04 18.10.2016

  pajo, podivi: díky klucí, škoda že ste tohle info nehodili o chlup dřív, ušetřili bychom si dlouhý dohadování :D

  Voilá, důvod proč se Xkový letecký radary a Xko obecně nepoužívá u pozemáků tolik je hnedka jasnější.

 • podivi23
  00:19 18.10.2016

  X - band radary se v pozemních aplikacích nepoužívají hlavně z důvodů špatného šíření radiového signálu o takto vysokých frekvencích. Jednak rostou ztráty volným prostorem (free space loss: 20*log(4*pi*d/lambda) ) a hlavně roste atmosférický útlum. Dominantně se na tom podílí vodní pára, první rezonance (a tím velký nárůst útlumu) iontů OH- nastává na 12GHz. Koncetrace vodních par rychle klesá s přibývající výškou - v 1,5km je poloviční než při povrchu (samozřejmě přibližně, je rozdíl oceán/kontinent, závislost na teplotě...). Zavádí se proto tzv. standartní atmosféra, kde se do výšky 6km považují ztráty na kilometr za konstantní, nad touto výškou je to pak beze ztrát. Další pak útlum deštěm, který také roste se zvyšující se frekvencí a to drasticky - klidně do desítek dB/km při velmi silném dešti.
  Dále pak problémy řekněme technologické, generování mikrovlnného výkonu je drahé (při těchto kmitočtech klesá účinnost, víc se projevují parazitní vlastnosti), rostou nároky technologii (všechno je malé) a u AESA je vůbec probém tam ty T/R moduly nahustit - roste pak mezielementová vzdálennost -> zvětšuje se anténa a/nebo se zhoršují její vlastnosti (klesá zisk, zužuje se rozsah možného vychylování, vylézají postranní laloky)

  Použití X-band radarů u letadel je jednak nutnost (nižší pásmo se tam prostě nevejde nebo by mělo špatné vlastnosti - malý zisk, velké postranní laloky...) a jednak ho až tak netrápí atmosférické ztráty - prostě vyletí nad mraky :)

 • pajo
  23:33 17.10.2016

  Charlie, logik:
  Jeden z dovodov, preco sa vacsinou nepouziva X band na pozemnych radaroch je pocasie. V tejto publikacii http://msi.nga.mil/MSISiteCont... na strane 13 o namorncyh radaroch sa pise:
  "The effect of precipitation starts to become of practical significance at wavelengths shorter than 10cm. In any given set of precipitation conditions, the (S-band) or 10cm will suffer less attenuation than the (X-band) or 3cm."
  Druhy zdroj, https://mostlymissiledefense.c... , sa zmienuje o radaroch od Raytheonu a ma problem v malom elektronicky skenovanom okne (11-12 stupnov):
  "A drawback of the larger X-band radars is that they use a much larger module spacing than the TPY-2 radars, resulting in very electronic limited scan angles (11-12 degrees, compared to about 60 degrees for the TPY-2s). For target separations greater than this, these radars would need to mechanically rotate and/or tilt, a relatively very slow process compared to electronic beam positioning. These larger radars are specialized for precision tracking and discrimination. "

 • Charlie
  21:26 17.10.2016

  Logik: chápu že delší detekční vzdálenost je super, jenže detekci cílů zajišťuje Skovej přehleďák, Xkovej střeleckej radar zajišťuje sledování cíle a jeho ozařování (případně ještě předávání povelů na raketu). Já když si to tak zpětně přebírám, tak vy celou dobu voláte po delším dosahu přehledovýho radaru, ale mluvíte o Xkovým pásmu, což je střeleckej.

  Ono pokud jde o konstrukci radarů a co z čeo vychází - oni si jistě ve firmě půjčujou technický řešení (kupříkaldu vysílací/přijímací prvky, elektronky u PESA radarů taky můžou bejt shodný nebo podobný, ale i tak - pozemák je prostě pozemák. Možná by bylo zajímavý zvědět, proč u pozemáků Xko zas není tolik populární.

 • logik
  21:03 17.10.2016

  Charlie - evidentně delší detekční vzdálenost k něčemu je, když se takové radary používají. X důvodů jsem X krát opakoval tady v diskusi, prosím, přečti si znovu mé příspěvky, myslím, že nemá smysl, abych to detailně rozepisoval furt dokola, takže jen heslovitě (vyšší pravděpodobnost detekce, součinnost s ostatními prvky PVO a zastupitelnost jejich radarů, schopnost včasného zásahu proti stealth střelám. atd...

  Co se týče "nepoužívání" leteckých radarů, tak důvod je ten, že se většinou používají delší vlnové délky. X band pozemních radarů těchto výkonů je pouze minimum. A zrovna linkovaný Sentinel je od Raytheonu, kterej vyrábí většinu leteckejch radarů USA, takže tvrzení, že Sentinel z těchto radarů přinejmenším nevychází by bylo dosti odvážné.

 • Charlie
  20:48 17.10.2016

  Logik: chápu, že větší dosah u přehledového radaru není na škodu, ale k čemu by mi byl střeleckej/ozařovací radar o řekněme dvojnásobným dosahu než je dostřel raket? Když začnu ozařovat moc brzo, tak mi to akorát cíl vyplaší, takže dle mýho se musí začít svítit "tak akorát" abych zaměřil raketu a přitom enemákovi nedal moc času na nějakou protiakci.

  Pokud jde o X-kový letecký radary - tady jsme se myslím shodli, že z nějakých důvodů se letecké radary na pozemní technice nepoužívaj. Proč přesně nevíme, ale Amíci to zkusili a valně to nedopadlo, tak pro to asi nějakej důvod bude.

 • logik
  15:43 17.10.2016

  asdf: Někde jsem narazil (teď se mi to hledat nechce), že sentinel jde provozovat ve dvou konfiguracích, trošku zjednodušeně se dvěma nebo čtyřma zdrojema pro zářiče. Tomu možná odpovídají ty dva údaje o vzdálenosti.
  Pokud není udaná vzdálenost, tak bývá standardem RCS 1m^2. Ale samozřejmě, s jistotou to tvrdit nemohu.

  flanker:
  - Žádná detekce radarem není stoprocentní. Pravděpodobnost je tím menší, čím se vrací slabší signál (v poměru k minimálnímu signálu, který jsem schopen detekovat). Tedy prodloužením dosahu radaru ZÁROVEŇ snižuji možnost selhání detekce pro bližší vzdálenosti. To, že tu pravděpodobnost zvyšuje i zvýšení počtu pokusů o detekci s tím není jinak ve sporu.

  - Já vím, co myslíte tím zahušťování svazku. Ale tato schopnost radaru bývá vždy do "maximálního dosahu" radaru započítaná.

  charlie:
  Neprotestuju proti tomu, že má S1 slabej S-band přehledovej radar. Tam opravdu je limitace místem a pokud bych chtěl silnější, tak potřebuji více místa, anebo bych musel použít X-band, což má také své nedostatky.
  To, co "kritizuji" je to, že existují lepší (a přitom cenově pořád "rozumné") střelecké X-band radary než je ten, který je použit na S1 - a že s lepším radarem by S1 měla větší bojovou hodnotu. Píšu to asi po desáté, už nevím, jak to napsat polopatičteji.

  Spyder jsem zmiňoval proto, že eividentně je dobré mít u systému s dostřelem 35km dosah radaru daleko větší, než jen těch 70km, co má S1. Argument, že takový radar existuje je pak např. ten Sentinel.
  Parametry toho sentinelu (rozměry, váha) pak jsou zcela v relacích toho, co S1 uveze.

  Samozřejmě - je možné, že takový radar (s podobným poměrem výkon/váha) rusové nemají a nechtějí dát peníze např. na konverzi stíhačkového Irbise. O tom se "nehádám". To, co celou dobu tvrdím, je, že S1 je sice špička v oblasti střelecké, ale že její radar je na to, co "se dneska za srovnatelné peníze umí", ke špičce nepatří a bojovou hodnotu S1 tím snižuje (ale abyste mě nebrali za slovo, snižuje rozhodně neznamená, že je proto nízká....).

 • psouk do pitle
  19:47 16.10.2016

  Amíci pošlou avendžersy a rusáci mají po pantzírech!A to mají jěště divutvornou pětku v záloze!

 • flanker.jirka
  17:58 16.10.2016

  Charlie: u Spyderu a použitých radarech jste krapet mimo, jak 2106 v L-band, tak 2084 v S-band jsou hlavně přehledové radary, jde o to, že původní Spyder je jen na krátký dosah, kde postačuje radar 2106 s dosahem sotva 40 km. u Spyderu s prodlouženým dosahem (rakety mají první urychlovací stupně) je zapotřebí vidět dále, tak tam používají radar ze systému Iron dome.
  Obecně pak střely Python a Derby nepotřebují mít střelecké radary pro stálé ozařování cílů, dnes se to řeší datalinkem s přenosem dat na střelu a koncovým samonavedením IR nebo ARH. Takových systémů dnes najdete jako hub po dešti, IRIST, CAMM, SAMPT, ASTER, MICA, korejský KM SAM, ruský S 350.

 • Charlie
  20:42 15.10.2016

  logik: spyder používá jako primární L band radar EL/M-2106 a jako přehleďák Skový EL/M-2084. Oba jsou relativně velké a je otázka, jestli by si jejich instalace na Pancir nevynutila nějakou zásadní změnu konstrukce.

  I tak, ačkoliv radary má Spyder špičkové, je to na druhou stranu proti Panciru pěknej krám, protože to co Rusové zhustili na jeden auťák se Izraelcům nepovedlo nacpat na 2. Nebo je to o jiném určení a konstrukčních prioritách?

  Pokud jde o AN/MPQ-64 Sentinel, tak tam sem teda našel uváděný dosahy od 75 do 150 km, jenže nevíme na jak velký cíle a další věc - nejedná se o střelecký, ale o přehledový radar.

  Navíc - to že se Američanům povedlo vyvinout vyseoce výkonný radar v Xkovém pásmu neznamená, že v době zavádění Panciru takový radar měli Rusové: taky je klidně možné, že jim v instalaci výkonnějšího systému zabránilo něco jiného (váha+rozměry, rozpočet, poruchovost).

  I tak si myslím, že pokud radar doákže zamknout cíl na 24km poři dostřelu vlastních střel 20km je docela dostačující a nic, co by mi výrazně omezovalo použitelnost.

 • flanker.jirka
  18:02 15.10.2016

  logik: "nezahušťuj" tady svazky :-D to je jen příměr, reálně to vypadá tak, že výkon není rozptýlen do širšího prostoru, ale do úzkého, no a jseš tam kde si chtěl být, zase u intenzity, tím zvýší dosah a tím, že může do jisté míry v závislosti na rozměru antény svazek vyrobit užší spřesní polohu cíle.

 • flanker.jirka
  17:57 15.10.2016

  logik: všechny radary, které mají něco zaměřit a umožňují vést palbu mají vždy delší dosah než je dosah použitých střel.
  To že má radar nastaven dosah dále ještě neznamená, že zvětší pravděpodobnost detekce, ta se zvyšuje s počtem ozáření/detekcí určených k vyhodnocení. Čím více jich máte, tím je větší pravděpodobnost, že cíl bude detekován.

  Když píšete o vtřícnem kurzu, tak přesně proto má radar plánovanou schopnost vést cíle až na 75 km, tak aby k němu na 40. km dolétla raketa.

  Pokud máte kanony, tak musíte počítat s tím, že nějaký čas natočení bude trvat, ale nevšimnul jsem si jinde ve světě, že by armády s kanony nebyly spokojené :-D

  VLO střely, pokud se nemýlím, jsou podzvukové, tak že kilometr ulétnou za 3 a více sekund, při reakční době systému 4-6 sekund to půjde zvládnout i kdyby je detekovali pouze na 8 km.

 • asdf
  12:00 15.10.2016

  logik > Tu mame druhy material zase od vyrobcu priamo o tom radare od vyrobcu.

  http://www.thalesraytheon.com/...

  Tam hovori, ze ciele dokaze detekovat vo vzdialenosti od 75 km. V tom tvojom odkaze hovori do vzdialenosti 120 km. Ale vziadnom pripade nehovori o tom, ake velke su tie ciele.

 • Shania
  11:40 15.10.2016

  flanker.jirka: dík za popsaní, tak nějak si představuji míru propojení ruských systémů.

  NASAM: špatně si to pochopil, tohle např , umožňuje mít síť baterii nejrúznějších PVO systému (klidně uplně bez radaru, jen odpalovací stanoviště) a odstřelovat cile v cela pasivním režimu v max NEZ raket.

  ---
  Právě pasivně navedené rakety způsobovali největší ztráty... Protože o nich pilot nevěděl nebo až příliš pozdě. Je to něco co umí velká část PVO systémů, ale je to omezeno např. počasím, max dosah je velmi omezen proti střelbě v aktivním režimu atd.
  ---
  Baterie pak vubec nemusí mít LOS na cil. Navíc to zvýší šanci baterie na přežití.


  NIFC-CA je v první fazi hlavně o tom umožnit AEGIS střílet na cíle za horizontem.

 • logik
  11:19 15.10.2016

  flanker.jirka: radar s větším dosahem (popř. prodloužení dosahu F35 či jiným radarem) nemá výhodu jen v tom, že mohu střílet dál. Naopak bych řekl, že je nutné vidět o dost dál, než kam mohu střílet.

  - dosah radaru je udáván s nějakou pravděpodobností detekce (tuším zpravidla 50%). Radar s větším dosahem pak zvyšuje pravděpodobnost detekce.

  - na střelbu na cíl ve vstřícném kurzu musím vypálit dříve, než se letadlo dostane na dostřel, abych ho sejmul na hranici dostřelu (na druhou stranu, na manévrující cíle je lepší nepálit na hranici dostřelu)

  - na střelbu je často třeba natočit hlavně správným směrem. Opět to stojí čas.

  - již zmiňované VLO střely, které primární radar může vidět, až když je pozdě.

  - hlavně však dnes zpravidla útok nebude veden jedním prostředkem z jedné strany. Radar s větším dosahem popř. předsunuté radary umožňují si udělat obrázek o celkovém "vzorci útoku" a správně alokovat jednotlié komplexy PVO na ničení cílů tak, aby nedošlo k lokálnímu vyčerpání obrany.

  Takže rozhodně stojí za to vidět "dál", než jen tam kam dostřelím.....

 • logik
  11:10 15.10.2016

  Včera mi to sežralo dlouhej příspěvek, tak nemám chuť to opisovat znovu, tak hodně stručně:

  - "zahuštění" paprsku je vždy počítáno do maximálního dosahu radaru
  - při ustálené jízdě 50km/h jsou jízdní odpory oktávie 6kW, spotřeba auta tedy bude kolem 10kW se ztrátami. (Viz např. trabant: měl výkon motoru 16kW a maximálku 90kmh....). Při jízdě autem po rovině využíváš pouze velmi malou část výkonu motoru. To chceš Fenri tvrdit, že motor oktávky odrovnám souvislou jízdou 50km/h? Že podle tebe vadí odběr takový z motoru????

  - ohledně dosahu radaru, tak fenri opravdu nemusí být několik stran rovnic. Stačí jedna rovnice: "radarová rovnice" (pohledejte na netu) a jeden údaj o maximálním dosahu vzhledem k RCS. V mnou linkovaném materiálu bylo těch údajů citováno X a evidentně konzistentních. O (přibližném) dosahu radaru na S1 tedy IMHO nemůže být pochyb.

  charlie:
  Dokolečka opakuju, že tam nechci dávát velkej S-band radar a už nevím jak to napsat, aby to bylo jasné. To by opravdu si vynutilo větší vozidlo či dvouvozidlovou konfiguraci (byť radar ze spideru by se na náklaďák vešel, to by dražší asi opravdu bylo) To, co tvrdím je, že střelecký X band radar systému nedosahuje výkonů, který by si zasloužila výtečná střelecká část systému.
  Tedy že by tam měl být lepší střelecký X-Band radar.


  flanker: s tím poklesem intenzity jsem to myslel přesně tak, jak si to napsal. Myslel jsem, že to je z toho jasné.... :-) Prostě cizí radar uvidím na daleko větší dálku, než odraz svého radaru.

  obecně:
  Koukal jsem se, jakou techniku v srovnatelné třídě dělá někdo jiný. Moc toho není,
  západní armády mají zpravidla systémy o třídu níž (avenger), nebo výš (patriot). Našel jsem akorát dvě trochu srovnatelné platformy.
  1) radar AN/MPQ-64F1 - radar na malym přívěsu se zabudovanou elektrocentrálou. Váha dvě tuny i s elektrocentrálou a vším okolo. Psanej dosah na tracking cílů 120km.
  http://www.thalesraytheon.com/...
  Pro potřeby PVO se dodává s kompletem SL-AMRAAM(ER), který odpovídá dostřelům systému S1.

  2) Izraelský SPYDER. Ten je pravda dvouvozidlový, ale s dostřelem 35km také spadá do podobné třídy. Radar má dosah 250 km.

  Tedy myslím, že jsem vcelku důvěryhodně podložil, že na to, jak dobrou střeleckou platformu S1 je, tak má radar nic moc, tedy že:
  1) existují radary podobné velikosti zabudovatelné do komplexu velikosti S1, které mají větší výkon
  2) že je střelecké systémy s dostřelem kolem 40km ostatní výrobci kompletují s výkonnějšími radary.

 • Laci
  10:54 15.10.2016

  Prostředky PVO jdou Rusku celkem dobře. Ani se jim vlastně nedivim. S těmi letouny ze 70. a 80. let by toho moc neubránili.

 • flanker.jirka
  09:01 15.10.2016

  Charlie:

  cena palubních radarů je závislá na nutné miniaturizaci a odlehčení elektroniky a roste s tím, že radary stíhaček jsou dnes ve 100% multifunkční, některé mívají až 45 módů činnosti. Ohledně zisku antén se to má tak, že anténa o průměru 60 cm pro X band radar má cca stejný zisk jako anténa o průměru 6 metrů pro S band, jde o závislost na vlnové délce. S odrazy pozadí Země se musí vypořádat i radar na zemi, jinak by neviděl nízkoletící cíle.

  fenri: elektrocentrály jsou dnes nejmenším problémem, diesel agregáty v průmyslu běžně chodí nepřetržitě systémem od údržby po údržbu, jsou motory, které mění jako první olej v motoru po 1000 hodinách provozu, což je delší doba než 1 měsíc, 200 kw centrála se v pohodě vejde i na vozík za auto
  http://www.gensets.cz/produkty...

  Shania, Charlie:
  minimálně od 80. let používaly armády Varšavské smlouvy PVO jako ucelený systém, u nás šlo útvary RTV (radiotechnické vojsko, které poskytovalo základní pokrytí pomocí radarů) PLRB (protiletadlové raketové brigády s převozitelnými systémy) a dohromady to bylo propojeno pomocí tehdejších automatizovaných systémů velení a řízení pomocí kterých se naváděli stíhači a předávaly se data pro jednotlivé protiletadlové oddíly. Byla to "jemná" sovětská elektrotechnika, tak že nebylo vyjímkou, že se takový systém převážel na návěsech za nákladními vozidly a dosahoval hmotnosti i 25 tun, ale bylo to funkční, jsou země, ktéré to stále používají. Dnes pak nejemnší problém dostat data z jedné složky k druhé. Příkladem byl systém SENEŽ E
  http://forum.valka.cz/topic/vi...

  Shania: mít letoun jako předsunuté čidlo pro navedení raket ze země je pěkné, ale ty rakety nebudou mít možná potřebný dosah, podívejte se kam dosáhne Amraam z leounu a kam z NASAMS. Ale určitě se to hodí ve spolupráci mezi stíhači, kde z jedné strany ozáříte cíl radarem, ale raketa letí odjinud.

 • Charlie
  08:18 15.10.2016

  Shania: jaké přesně informace si ta velící stanoviště předávají samozřejmě nevím, čekal bych, že starší systémy si předávaly třeba jen údaje o 2D poloze cíle a ještě starší jen ty "tam odtud něco přiletí, namiřte tam paprsek", ale u nových bych čekal alespoň základní telemetrii (3D souřadnice, vektor).

  Pokud jde o přebírání navádění, tam dost záleží na systému navedení. Nejmenší problém bych viděl u semi-aktivního navádění - vystřelíte raketu a ta se navede na energii odraženou od cíle, přičemž je jedno, co ten cíl ozařuje, pokud to má správné kódování paprsku.

  Stejně tak by mohl být (relativně) bez problému osvědčený track-via-missile, pokud raketa dostává do svého navádění nějaká "mezidata" - typicky postartovní vektor - po odpálení by letěla nějakou dobu "na automat" a až po čase by začala vyhledávat odražený signál a posílat ho zpátky - je vlastně jedno, kde ten ozařovač/přijímač stojí, jen musí mít výhled na střelu a cíl.

  Stejně relativně svhopné to je u poloaktivního navádění - u S-300 to funguje, palebné vozidlo veze rakety a ozařovač a transportní vozidlo jen rakety, které může odpálit. Přípravu k odpalu a ozařování cíle zajištuje odpalovací/ozařovací typ. Pokud vím, je tam ale nějaká maximální vzdálenost mezi jejich stanovišti a obě vozidla jsou při tomhle způsobu propojená kabelem (nebo možná i rádiem).

  Kde bych to viděl jako problematické je klasické navedení po záměrné, kde radar sleduje cíl a střelu a střele posílá data nutná k manévrování, hlavně u systémů s menším dostřelem, kde je čas mezi odpálením a zásahem malý a střela musí být naváděná už od počátku (není čas na její přebrání jiným radarem). Ale s nástupem digitálních systémů a větší integrací myslím není problém, aby i tohle bylo po čase bez problému - jeden radar raketu navede do místa, kde si jí přebere jiný, který jí navede už přímo na cíl.

  Pokud jde o naprosté sdílení schopnosti navedení, jediný problém u budoucích sítí vidím v případném limitu osazených radarů a přijímačů na střelách (musí souhlasit pásma).

  Gloton: shrnul jste to myslím přesně.

 • Gloton
  21:48 14.10.2016

  Všichni kontruktéři jsou blázni, jen logik je letadlo.
  Můj hlavní poznatek, který jsem si z této diskuse odnesl....... :)))

 • Shania
  20:59 14.10.2016

  Charlie: předávat informace umí a už hodně dlouho, ale jde o to jaké informace, kolik a jak rychle.

  Pokud by to neuměli, těžko by se dalo mluvit o IADS.

  Je rozdil mezi informaci typu, tam a tam namiřte svůj radar a přímo získat zaměřovací data atd.

  Pokud je mi ale známo, tyhle data neumožňuji příme navedení (je možné že je to jen současné omezení SARH raket a ne systému jako takového) zbraní a příslušná baterie (nebo jiná baterie stejného typu co je poblíž) je zodpovědná na navedení střel.

  Systém AEGIS (a za ty roky došlo k velkým zlepšením tohoto systému) umožňuje předávání přesných informací mezi loděmi ve svazu (a podobné schopnosti maji i rusové). Přesto je NIFC-CA považována za velký skok dopředu.

  Kde každá platforma kompatibilní s NIFC-CA (a cil je aby to uměli všechny vrtulníky, letadla i lodě atd) umí navést zbraně z jiných platforem (samozdřejmě že ne všechny, třeba SM-2 ne, SM-6 Ano atd).

 • Charlie
  19:46 14.10.2016

  Shania: pokud vím, všechna velitelská stanoviště baterií i pluků u ruských komplexů PVO umí přijímat informace o vzdušné situaci z nadřízeného stupně a řada přehledových radiolokátorů umí předávat svoje data "výš". U S-300 to byl standard už dávno a postupně se tahle schopnost přidává k radarům/velielským střediskům kompletů s nižším dosahem.

  Logik:
  předně, v provázané síti sdílí svoje radarová data valná většina systémů - na členitém terénu jsou prostě hluchá místa vždycky a hodí se je pokrýt - třebas radarem kompletu malého dosahu (Pantsir, BUK atp).

  Smiřte se s tím, že pořádný S-band radar se na Pantsir NEVEJDE. Můžete tam něco většího přiřadit jako vozidlo přiřazené k velitelství baterie, pro Pantsir je myslím zaveden 1RL123.

  http://militarium.net/tag/rada...

  Všimněte si: výkon 30kW max, dosah max 200km, přitom ta anténa má 3,4x2,8 metru.

  Pokud jde o radar ze stíhačky na PVO kompletu - jak sem vám psal, už to jednou zkusili a dopadlo to nevalně, ten radar se zaměřoval na všechno možné (tribuny, větrák u záchodku), jen ne na to co měl (cílový dron, na ten museli navěsit koutové odražeče).

  Nevím proč, ale moje teorie je takováhle:

  1) předně letecké radary jsou naprostá špička vývoje, tudíž jsou drahé, navíc jejich miniaturizace může být na úkor spolehlivosti a robustnosti (velké radary AWACSů, které mají vydržet dlouhý nepřetržitý provoz na velkých výkonech jsou obyčejně obří monstra).

  2) radar na stíhačce, která se nachází vysoko, nemusí řešit odrazy bočních laloků od blízké vegetace či budov (což musí brát v úvahu pozemní radar, viz problémy Sergeanta Yorka), naopak musí se vypořádat s falešnými odrazy od země, pokud sleduje cíl směrem dolů (to zase nemusí řešit pozemní radar, který svůj cíl typicky sleduje proti obloze)

  3) ve valné míře se jedná o X-band radary, což sice znamená velké rozlišení, ale zase nese jisté limity, možná někdo vysvětlí blíže.

  Obecně se dá říct, že radary stíhaček mají malé antény, což musí dohnat zase něčím jiným (typicky ziskem při zesílení, což znamená víc šumu), v tomhle nejsem kovaný odborník.

  Pokud jde o vaší narážku, že radar není schopen zachytit velmi malé cíle na maximální vzdálenost - předně to nevíme. Jedná se o PESA radar, které někdy umí "zahustit" svazek tak, aby v určitém úzkém poli dosáhl větší energetické hustoty a tím i větší citlivosti. Druhá věc je, že to nemusí tolik vadit (obecně se při návrhu počítá s nějakou typickou skladbou cílů a požadovanými vzdálenostmi, na které je chceme ničit) a za třetí pokud to komplet nějak limituje, můžete si hodit kostkou: zavedu ten systém s méně výkonným radarem, nebo budu čekat, až budu mít radar leší?

  Podle mě je lepší mít zavedený systém s možná nějakými technickými limity, než jako my jezdit z ještěrkou a čekat, až mi z nebe spadne lepší radar. Navíc - stejně jako se vyvíjí radary, tak se vyvíjí i střely a co budu dělat, když dostanu lepší radar (který ten JDAM zaměří na 40km), ale zároveň i lepší střely (které doletí ne do 40, ale do 60km)? Budu zase čekat na lepší radar?

  Musíte prostě balancovat, protože na to auto se musí vtěstnat palebný průměr nábojů (cca 700 ran), palebný průměr taket (12 střel), veškerá elektronika, APU, palivo pro apu, někam musíte vmáčknout obsluhu, střelecký radar, přehledový radar a další milion prkotin, bez kterých se neobejdete, celé se to musí vejít do rozumného rozpočtu...

 • semtam
  18:42 14.10.2016

  logik

  S-300 také nemusí mít info jen ze svého radaru. Třeba BUK má radar na odpalovacím vozidle. Používá se jen pokud je zničen hlavní radar.

  útok neútok, PVO zůstává nadále PVO nikoli PVÚ (ú jako útok)

  S1 může brát info ze svého či z jiného radaru dle potřeby.

  Moderní radary už moc nesvítí mimo svůj dosah a hlavně nestačí zjistit jen vysílání radaru, ale i místo.

 • Marthy
  18:27 14.10.2016

  Shania-tohle vím,je to vlastně moderní verze způsobu který se používal před digitalizací bojiště.Zběr informací z různých zdrojů na velitelské stanoviště,odtud se řídila PVO.Jednotlivé složky PVO (stíhací letouny,raketové PV prostředky,hlavňové PV prostředky,systémy REB) se řídily z velitelského stanoviště,tak aby spolu co nejúčinněji spolupracovali.
  Dnes je integrovaná PVO daleko efektivnější,když se používá přenos dat v reálném čase atd.Nicméně jde pořád o totéž,a to dosáhnout co nejlepší koordinace komponentů PVO.Jen v rámci digitalizovaného bojiště to lze udělat mnohem efektivněji.
  Jednotlivé systémy PVO jsou schopny boje i samostatně,byly by pořád nebezpečné,ale jejich efektivnost by byla nízká.Jak se ukázalo třeba v Iráku,kde první krok útoku byl zničit prvky velení a spojení systémů PVO,ty pak museli bojovat většinou n a vlastní pěst,s velmi omezenými nebo žádnými informacemi o vzdušné situaci.

 • Shania
  18:06 14.10.2016

  Marthy: (nereaguju na to co psal logik..) u moderní IADS (intergrovana PVO) a vůbec v ramci digitalizace bojiště je (obrovská) vyhoda když si všichni mužou poskytovat zaměřovací data mezi sebou.

  To např, odstraní tu největší slabinu ruské PVO a to je závislost na pár radarech.

  Např. něco co umožňuje NIFC-CA USN

  http://www.acq.osd.mil/se/webi...

  představ si např. Stealt F-35 v roli průzkumníka, navádějící rakety odpálené z lodí za horizontem, které tak mohou dodržovat radiový klid a neodhalit svoji pozici. Nebo využiji zamaskovaný NASAM.

  Nepřitřel nebude mít nejmenší tušení, že se po něm vůbec střílí, natož aby věděl odkud to přišlo.

  A tohle mužou dělat jak v AA tak AG modu.

  Je jen otázka času, kdy podobné schopnosti bude mít i ruské IADS.

 • fenri
  17:59 14.10.2016

  Logik:
  (to je fakt jak s postiženým dítětem)

  1.) Motor Kamazu ani jiného náklaďáku není dělaný na to, aby celé dny běžel na volnoběh a napájel generátor. Zkuste v autě zapnout klimatizaci, pustit motor a nechat ho běžet týden kousek nad volnoběhem. Uvidíte, jak dlouho vám vaše auto vydrží. Netušil jsem, že ještě nemáte ani řidičák...

  2.) O co přijdete při útoku na S-300? O radarovou část. Pokud jí zamonuji na S-1 stane se, přijdu o ní na S1. Proč je S-x00 tak rozsáhlý komplet s X náklaďáky? Kvůli velkým raketám? Vůbec ne. Kvůli velkým radarům. Nedáte parametry radarů S-x00 do ptačí budky na S-1. Teda vy samozřejmě ano, ale normální idioti z konstrukčních kanceláří Almazy, raytheonu apod. to neumí.

  3.) Chcete, aby Phalanx na malé hlídkové lodi naváděl rakety SM Standard místo AEGISu.

  4.) Pancir přeci postupuje s divizemi, které kryje. Pod deštníkem větších systémů a letectva. Jako kterýkoliv jiný CIWS.

  5.) Vy ale NIKDE žádný výpočet nemáte. Nevidím tu tabulky vlastností radaru S-1 (které reálně nikdo nezná) a stránky rovnic, které by počítaly dosahy apod. Je tu jeden grafík, z amatérského fora (třeba Shaniou schazovaného) a která navíc nenaznačuje, že by byl systém nějak nevyvážený.
  -důvodů, proč se pletete tu zazněla celá řada.

  6.) Opravdu máte tak extrémní ego, že se domníváte, že vrazit radar ze stíhačky do PVO systému krátkého dosahu napadlo jen vás a že ostatní blbce to nenapadlo? Přijde vám reálné, že jste první, koho to napadlo? Opravdu si myslíte, že konstruktéři KBP jsou výrazně hloupější než vy, že je to nenapadlo... ?
  Já miluji ty hospodské odborníky, co všemu rozumí, všechno umí nejlíp...

 • asdf
  17:57 14.10.2016

  logik > kedze nie som konstrukter leteckeho radaru a ani som konstrukter samohybnych protilietadlovych systemov, takze ti nemozem povedatk kontretne problemy.

  Len viem, ze ludia ktori sa vyznaju v konstrukcii leteckych radarov a tak isto navrhli nejake protiliedalove systemy, sa nerozhodli pre letecke radary.

  By ma zaujimalo, kolko systemov si navrhol ty. Maz aspon nejake znalosti o navrhu radarov ? Mas napr informaciu, ako dlho moze letecky radar nepretrzite pracovat ? Vies ake su odbery ostatnych elektrickych zariadeni systemu S1. Vies ake boli maximalne poziadavky na hmotnost ? Vies porovnat infracervene vyzarovania beziaceho motoru s vykonom okolo 200kW s APU vykonu 30 kw. Vies porovnat narocnost zasobovania palivom, ak by napr. hlavny motor mal bezat v rezime 24/7 voci beziacej APU v rezime 24/7. Vie hlavny motor v takom rezime bezat ?

  Co z toho vies ? Ludi, ktori na toto na rozdiel od teba vedia odpovedat, sa rozhodli, ze S1 nebude mat letecky radar. Sa rozhodli, ze generator bude mat vlastne APU a nebude pohanane hlavny motorom

 • shuravi
  17:53 14.10.2016

  Rusko si musí dát také pozor na nestabilní oblast Střední Asie (bývalé sovětské republiky), která může dále odčerpat část ruských sil. (c)
  ----------------------------------------------------------------------------------------
  Ha-hahahahahaha :)))))))))) Уже давно всё под контролем, вся Центральная Азия.
  Эх, "военные эксперты"! Вам только хвосты коровам заносить.

 • flanker.jirka
  17:53 14.10.2016

  pro všechny radioamatéry:

  to že se na stíhačkách používají Xband radary je tím, že zisk antény (antenna gain) závisí na fyzických rozměrech antény a použité vlnové delce (de facto na frekvenci na které pracují) S-band radar by na stíhačce měl velmi široký svazek a byl by pro účely průzkumu a zaměřování nepoužitelný.
  Každé použité frekvenční pásmo má své výhody i nevýhody, použití nižších pásem tak znamená zvětšit antény, na druhou stranu menší útlum v atmosféře a lepší detekci oproti současným stealth technologiím, oproti tomu naváděcí a střelecké radary i na pozemní PVO používají vyšší frekvence, právě protože potřebují vyšší přesnost, to se zajistí úzkým svazkem.
  Když se podíváte na systémy pozemní PVO obecně, tak přehledové radary mívají L, S, D band a střelecké jsou X, K, Ku, a vyšší.

  logik: trochu jste to šíření vln popletl, intenzita elektromagnetických vln klesá podle druhé mocniny a to vždy, jen jde o to, že pro detekci radarem je tam ta druhá cesta směrem od letadla zpět k anténě, proto ta čtvrtá mocnina, oproti tomu RWR přijímá již tu první trasu s vyšší intenzitou, kdežto k radaru se vrací naprosté minimum zpět.

  základní způsoby použití Pantsiru S1 najdete níže na obrázku na tomto odkazu, ukazují základní 4:
  http://zebrastationpolaire.ove...

 • Marthy
  17:36 14.10.2016

  Logik-to co píšete postrádá logiku.Pokud by měl systém S1 nebo SM dodávat informace systémům S-300,mělo by to smysl jen tehdy kdyby měl sám alespoň takový dosah jako přehledový radar systému S-300.V podstatě něco takového navrhujete,jenže-v tom případě zase byla větší ztráta přijít o radar Panciře,ten by byl v případě že by měl stejné výkony jako radar S-300 zhruba stejnou cenu,jenže zničením jeho radaru zničíte celý systém.Zničením radaru s-300 zničíte radar,odpalovací jednotky zůstanou a může je řídit jiný radar...

 • logik
  17:08 14.10.2016

  semtam: první námitky nějak nechápu. To, co jsem tvrdil je, že je lepší, aby S1 poskytovala data S300, než naopak. Protože přijít o S1 je menší problém, než přijít o S300 - a ten, kdo provozuje radar, je ohrožen.
  To, že S300 má radar výrazně lepší - jasně. Ale někdy se prostě možnost "schovat se a střílet" prostě hodí.

  "Při útoku" jsem myslel při útoku - tedy když postupují vlastní síly na cizí území. Pak nemusí být možné tam mít ještě další externí radar.

  "Ale vždyť S1 je takto konstruován.... " - pokud je tak konstruován, pak neargumentujte tím, že ho budou doplňovat jiné radary.

  "Pancíř svítí míň než je dolet AGM. "
  Neee. To, že pancir nezachytí svůj odražený paprsek z větší vzdálenosti ještě neznamená, že ho nemůže v té větší vzdálenosti zachytit útočník. Radar je detekovatelný na mnohem větší vzdálenost, než sám vidí (intenzita odrazu klesá s čtvrtou mocninou vzdálenosti, zatímco intenzita paprsku s druhou).

  asfd: To jako fakt chceš tvrdit, že todle by se na podvozek nevešlo, nebo že by to podvozek neutáh?
  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Navíc motor náklaďák má, takže kdyby zapojili elektrocentrálu přímo na něj, tak ušetříš polovinu váhy.
  A to se bavíme o 30kW - letecké radary mají často pod 10kW
  https://forums.eagle.ru/showth...

  marthy: a to jako ty centrály palivovou nádrž nemají? A to pro náklaďák s výkony řádově 300kW je nějaký velký problém vést další palivo pro 30kW?

  fenri: Proč by na motoru o výkonu 300kW nemohl být připojen generátor na 30kW? Když běžné klimatizace v osobních autech odebírají trvale i kolem 5kW a motoru to nijak nevadí? Hydrauliky u stavebních strojů odebírají přesně řádově desítky kilovat výkonu (http://www.kohut.cz/bagry-rypa... - proč by tam měl být problém místo hydrauliky připojit generátor????

  "Není mi jasná vaše představa použití S1 při útoku."
  Normálně - obrněná divize útočí a S1 ji kryje záda. Tam, kam útočí ale těžko pošlete nějaký extra velký radar....

  "Výkon radaru a střelecké části nepochybně vyvážený je. "
  Pokud radar není schopen zaměřit útočící rakety na takovou vzdálenost, na kterou dostřelí rakety systému - a tato schopnost by šla vylepšit za zlomek ceny systému, pak evidentně vyvážený není.
  To, že dosah toho radaru proti těmto střelám je takový jaký je jsem dokládal jak výpočtem (to, že Vám Vaše ego velí nečíst mé argumenty není můj problém), tak i odkazem na údaje o radaru.

  "navrhujete, aby s sebou každý bigoš tahal radar pro řízení dělostřelecké palby. "
  Ne, navrhuji, aby ke kompletu za 13 milionů dolarů byl k dispozici co nejlepší radar tak, aby to výsledný komplet neúměrně nezdražilo nebo nezhoršilo mobilní schopnosti toho kompletu. Což podle mne současné radary montované na stíhačky splňují lépe, než montovaný radar. Možná se pletu - ale zatím tu nezazněl důvod, proč by měli být nevhodné.

  "prostě ho NIKDO nepoužívá"
  Kdo jiný dělá podobné systémy s X band radary? Patriot má C band radar, S300 používá S-band atd...
  AA komplet odpovídající pancíři - existuje vůbec dnes takový, aby šlo takto argumentovat. Avenger je evidentně o třídu níž, ADATS také, Patrioty o třídu vejš...


  charlie:
  - špinavý vzduch radaru narozdíl od turbíny nevadí. A otřesy - ty jsou u letadla také.
  - S1 má ty radary dva, ne jeden dvoukanálovej. Takže klidně mohli ten Skovej nechat a dát tam jinej Xkovej
  - jinak to s tím síťování atd. atd. jo. A? Mění to něco na tom, že pokud jde zamontovat do toho kompletu radar ze stíhačky, tak by prostě za malé peníze navíc byl podstatně výkonnější komplet?
  - zatímco pozemní radary jedou spíš na robustnost: vzhledem k tomu, že letecké radary jsou v kryté špičce, která musí něco vydržet, tak jistě není problém je podobně zakapotovat i při montáži na vozidle.

  "Navíc - proč cpát na komplet s max. dostřelem 40km radar s dosahem 170"
  Protože výkon toho radaru na některé typi cílů by ani tak nedosáhl na hranice maximálního dostřelu svých raket. Přitom je potřeba umět hledět dál, aby šlo sestřelovat na hranici svého dostřelu (vystřelit je třeba s předstihem, aby se rakety potkaly).


  Víte, co mi přijde vtipné a typické - kdybyste napsali, myslíme, že pro montáž leteckého radaru je nějaký problém, ale nevíme jaký, tak by to šlo brát. Pokud ale vemýšlíte hromady pseudoargumentů, jako že obrovskej náklďák neuveze blbou třicetiwatovou elektrocentrálu, tak je prostě vidět, že prostě nehledíte na věc objektivně. Že prostě nejste ochotni připustit možnost, že by to možné bylo....

 • shuravi
  16:31 14.10.2016

  Marthy:
  Я сейчас в командировке, на новой военной базе ... радиоэлектронной разведки в Киргизии, город Ош ( в горах :-)) в Ферганской долине.
  Это стратегический выход на Памир в сторону Китая, Индии и Пакистана с Афганистаном. Это, так называемая "точка контроля" под названием "Памирские горы": под тотальным наблюдением все транзитные пути.
  p.s. Американцев мы отсюда выдавили (авиабаза "Ганси"). Предлог - американский солдат убил выстрелом в сердце таксиста.

 • shuravi
  16:16 14.10.2016

  Nesher :))))
  Obama a jeho generálové vedou v Pentagonu diskuzi a nemůžou se shodnout, jaká je nejvhodnější doba pro přepadení Ruska. Nakonec se rozhodnou zeptat Francouzů:
  - Kdy je nejlepší přepadnout Rusko?
  Francouzi odpovídají:
  - Nevíme, ale rozhodně ne v zimě, to špatně dopadne.
  Bude tedy asi lepší zeptat se Němců:
  - Kdy je nejlepší přepadnout Rusko?
  Němci odpovídají:
  - Nevíme, ale rozhodně by to nemělo být v létě. To už jsme zkusili...
  Co s tím? Někdo navrhuje zeptat se Číny, ta je progresivní a vždy přijde s nějakým novým nápadem. Zeptají se tedy Číňanů, kdy je nejlepší přepadnout Rusko? Číňané odpoví:
  - Hned teď!! Rusko začalo stavět ‚Sílu Sibiře‘, ‚Turecký potok‘, kosmodrom ‚Vostočný‘, most na Krym, v nejbližší době chtějí modernizovat Bajkalsko-amurskou magistrálu, staví nové sportovní komplexy pro mistrovství světa ve fotbale a v atletice, plánují těžbu v Arktidě... Zrovna teď by se jim hodilo hodně zajatců!
  ------------------------------------------------------------------------------------
  "Rozděl a panuj". Bohužel, nemluvím česky
  Запомните: воюют люди, солдаты, а не техника. Если нет боевого духа, если нет патриотизма, жертвенности - нет никакой армии, и никакие танки, самолёты, ракеты не помогут. Поэтому в России мы и говорим "матушка Россия, мама".
  А у вас забрали флаг, национальную валюту, поставили военные базы США... Вас оккупировали под дружные крики "свобода демократия". Чехия -- Словакия
  "Разделяй и властвуй".
  Měte se hezky. Na shledanou.

 • Marthy
  16:10 14.10.2016

  Shuravi-tahat tady politiku,z toho nekouká nic dobrého.Už tak tady je dost op,spamu a hádek.
  Jinak o tom Systému pancir,to že je nízký dosah radaru jeho slabinou nevěřím,se systémy PVO mají Rusové bohaté zkušenosti a inženýři kteří systém Pancir navrhli určitě dobře ví jaký radar je pro něj nejvhodnější.Taky lidé kteří rozhodují o zavedení tohohle systému do Ruské armády vědí dobře co potřebují,systém s vážnou slabinou by nezavedli,nechali by ho přepracovat.
  P.s-jaký výškový dosah bude mít ten Pancir SM ?Předešlý systém měl do 8 000 m,z toho údaje bylo dost jasné pro jaké úkoly byl prvořadě určen.

 • Civil
  15:57 14.10.2016

  Tak kecam, je to kombinovane..
  The X-band component of the SSTsR is used for target tracking, and uplink of missile steering commands., the Ku-band component for target and missile beacon tracking. The system typically guides one or two missile rounds against a single target.

 • Civil
  15:54 14.10.2016

  Charlie:
  1RS2-1 je Ku-band (‎12 – 18 GHz), ne X-band (8.0 – 12.0 GHz)

 • Nesher
  15:50 14.10.2016

  semtam
  Prosím, nekrmte toho ruské trolla. Je mi jasné, že s ním budete v něčem souhlasit (byť nechápu co na Rusku vidíte), ale pokud nechcete, aby se diskuze zvrhla ještě více, tak ho prosím ignorujte.

 • shuravi
  15:42 14.10.2016

  semtam
  V diskuzi je pár jedinců co si musí u každého tématu kopnout do Ruska. (с)
  ----------------------------------------------------------------------------------
  hahahaha :))) podmíněný reflex
  Kdy přepadnout Rusko? Generál Blaško pověděl ....

 • Charlie
  15:40 14.10.2016

  1) rozdíl mezi leteckou a pozemní turbínou je taky třeba ten, že ta pozemní musí vydržet mnohem špinavější vzduch a jiné průběhy zatížení, stejně jako jiné otřesy. Takže prostě nejde vzít turbíénu z vrtulníku a prdnout jí do tanku. Teda ono to jde, ale výsledky budou nevalné.

  2) Stejně tak nejde vzít radar ze stíhačky (který má úplně jinak optimalizované módy i hardware) a prsknout ho do pozemního kompletu. Teda ono to jde, ale moc to nefunguje, už to zkoušeli.

  Pointa je v tom, že letecké radary jsou optimalizovány pro maximální výkon při minimální hmotnosti, zatímco pozemní radary jedou spíš na robustnost (nezapomeňte, že při jízdě v terénu sebou ty komplety hází, technika to dostává od větví, prachu a kamení a vůbec ty podmínky jsou úplně jiné).

  Pokud je mi známo, přehleďák Pancíře jede v Sku a zaměřovací/naváděcí v Xku, takže prostě narvat na Pancíř Skovej radar s dosahem 140km fakt nejde - nevejde se (viz AN/MPQ-53, taky skovej radar s dosahem cca 170km).

  Navíc - proč cpát na komplet s max. dostřelem 40km radar s dosahem 170 - to je prostě příšerně drahé monstrum jak na pořízení, tak na provoz, který malej, levnej, mobilní komplet pro divizní stupeň PVO není vůbec potřeba. je dobrý si uvědomit, že % zásahu na 40 kiláků může být klidně jen 60%, nebo i míň, navíc na tuhle vzdálenost nemusím být ani schopnej cíl postřelovat protože rušení. Větší dosah rakety neznamená nutně větší postřelovací vzdálenost, ale taky větší šanci na zásah v případě, že cíl začne manévrovat.

  Stejně tak proti Stand-off zbraním nemusím po JDAMu střílet superdrahou raketou S-300V, na to mi stačí jí sejmout pár kilometrů od cíle levným hlavňovým/raketovým PVO kompletem krátkého dosahu.

  Je tu jistá prioritizace cílů - strategické a armádní komplety PVO (S-200/S-300, Patriot) pálí po důležitých strategických cílech (Bombardéry, ŘSPDL, AWACS, JSTARS, tankery, případně po pronikajících úderných strojích), divizní komplety a komplety středního dosahu typicky chrání konkrétní cíle (shromaždiště techniky, letiště, továrny) před hrozbami, které jim určí velení, a malé PVO krátkého dosahu chrání sobě přidělené území před různými vrtulníky, CAS letouny, taktickými raketami a stand-off municí. MANPADSy pak znepříjemňují život všemu, co se odváží sletět dost nízko a blízko a vykrývají nejnižší vrstvu, tkeré je zhusta relativně v bezpečí před vyššími komplety (díky radarovému krytí terénem).

  ŽÁDNÁ PVO NEMŮŽE FUNGOVAT JAKO SKUPINA SAMOSTATNĚ PŮSOBÍCÍCH KOMPETŮ. Všechny prostředky jsou sesíťované do sítě velení a řízení, která spojuje data z různých senzorů (přehledové radary PVOS, pasivní senzory, radary jednotlivých kompletů). Přehledové radary jednotlivých kompletů jsou až sekundární zdroj informace a složí k vykrývání hluchých míst, zahuštění sítě radarového pokrytí a k jisté samostatnosti jednotek v příapdě výpadku spojení s nadřízenými celky. Nemá smysl každého Gophera nebo Shilku vybavovat long rande radary, ajko mají palebné systémy dlouhého dosahu - nikdo by to neufinancoval a daň za ztrátu mobility by byla naprosto neúměrná získanému efektu, nehledě na zjistitelnost takových radarů.

 • shuravi
  15:38 14.10.2016

  Ptám se, protože mám neodbytnou představu, že kdyby nyní nastala konvenční válka s Ruskem, mohlo by nastat to, co v první světové. Tedy mnoho zběhů, založení takzvaných legií a tak dále. Anebo se mýlím a v profesionální armádě nejde o ideje, názory, kritické myšlení, svobodomyslnost, ale jde o plat? :))

 • semtam
  15:34 14.10.2016

  shuravi

  Jo, v něčem máš pravdu. V diskuzi je pár jedinců co si musí u každého tématu kopnout do Ruska. Je to takový folklór. Sice z 90-100% píší blbosti, ale co už.

 • shuravi
  15:31 14.10.2016

  Profesionální vojensk? Tam je? Ne?

 • fenri
  15:27 14.10.2016

  Logiku, vy dnes perlíte ještě víc, než s tvorbou alternativních historií.

  Sice jste neobyčejně bystrý, že víte, že Pancir má motor náklaďáku, ale - na tom motoru nebude viset generátor o výkonu desítek kW. Za další nechte motor náklaďáku běžet několik dní (v podstatě) na volnoběh. Jaká bude životnost? Jaké budou jeho tepelné emise, hlučnost? Motor náklaďáku ani nemá otáčkové optimum v rozsahu otáček vhodných pro generátory (tam se používají dost pomaluběžné kousky).

  Znáte slovo APU? Proč myslíte, že se dává na techniku? Aby neklepal po dny, týdny... motor. Jasně, APU opět vymysleli blbci, kteří se nezeptali óó velkého Logika...
  Proud Pantsiru dodává ta velká bedna za druhou nápravou. Už takhle to není drobek.

  Ano, S1 by dával data S-300. Proč? Protože S-300 je nadřazený systém o několika vozidlech s velkým stožárem, to vše po rozvinutí zasíťované a v ceně "trochu" vyšší" než Pancir. Mrkněte se, jak velká je radarová část S-300/400/500...A věřte, že je dražší, i když si odmyslíme drahé interceptory. Ale je možné, že vývojáři PLO systémů jen z plezíru vyvíjejí obrovské radarové systému pro své komplety dlouhého dosahu, místo aby tam prskli arad ze stíhačky, k motoru náklaďáku dali velký generátor a přes dvě čokolády to spojili s tím radarem.

  Jinak: navrhujete, aby s sebou každý bigoš tahal radar pro řízení dělostřelecké palby. Je to přeci výhodnější, když každý bigoš ví, že na něj letí granát a zároveň mohou ti bigoši předávat data pro řízení palby na štáb. Si to vemte těch radarů - bude to dokonalé. Navrhujete chujovinu...

  Není mi jasná vaše představa použití S1 při útoku. S1 na co dosáhne a co má sestřelit tak sestřelí, nebo to zkusí. Ten útok by probíhal jak? Jezdil by zemi za letadly ve stylu "Rychle a zběsile"?

  Ne, neprotiřečím si. Z textu je snad zřejmé, že sestřelováním letadel(stíhaček) jsem myslel ta, na které stačí jeho kanony či interceptory. Na ta, která jsou daleko, slouží (adekvátně větší, dražší a méně mobilní) jiné systémy. Bavíme se o letadlech se zbraněmi pro útok z odstupu. Ne, Pancir fakt není určen pro sundavání B1B s JASSM dřív, než tu JASSM odpálí.Myslím, že to pochopil úplně každý, ale OK. Budu pro vás psát jak pro malé dítě.
  Žádné vaše výpočty jsem neviděl a pochybuji, že jste jich schopen. To byste se netrávil čas plkáním blbostí na AN a spíš si užíval vydělaných peněz. Lidí, co to umí moc na světě není a už vůbec své výpočty nedávají do diskuzí na populárních webech.

  Výkon radaru a střelecké části nepochybně vyvážený je. Alespoň o tom jasné hovoří dostupné údaje o schopnostech systému, názory odborníků i renomé autorů systému. S veškerou úctou, vaše renomé je poněkud nulové a váš názor trošku směšný - co jste zkonstruoval, že se považujete za chytřejšího?

  Radar ze stíhačky se použití v PVO zcela zjevně nehodí. Proč? Kromě toho, co už tu zaznělo a což jsou dost dobré důvody, je tu jeden absolutní důkaz - prostě ho NIKDO nepoužívá. Ty, co to napadlo tuto cestu velmi rychle opustili.

  Když "vynález" amatéra nikdo nepoužívá ani potom, co to odborníci třicet let před tím amatérem i reálně vyzkoušeli, znamená to dvojí:
  -buď je to blbý nápad
  -nebo je ten amatér netušený genius, který jen z vrozené schopnosti odmítá za svojí genialitu inkasovat zatraceně dlouhé peníze.

 • asdf
  15:26 14.10.2016

  K veci to az tak nebolo.

 • shuravi
  15:23 14.10.2016

  :)) Я почитал "ваши темы".. Смешно: "пьяная нищая Россия,.. ржавые ракеты, надувные подводные лодки, ржавые самолёты"... )) И это "военный форум"??
  Я - военный, смотрю сайты на такие темы. К вам заглянул в гости... .. OMG!
  детский сад и завистливая русофобия.
  p.s. Кстати, заметил: и поляки, и чехи, и украинцы ... и т.д. - все сравнивают русское оружие и Армию не со своими армиями, а США. :-)))) За своего хозяина переживаете?
  ( Только без обид: никого не хотел обидеть, но это так смешно)

 • semtam
  15:10 14.10.2016

  shuravi

  Piš k tématu!

  Jinak píší sem i Poláci, Slováci. Polsky to přelouskáme.

  Pokud máš co napsat, tak klidně rusky, ale k tématu! Ty letopočte :)

 • shuravi
  15:04 14.10.2016

  Jak se stalo:
  1812 (první EU) -- Rus v Paříži.
  1945 (druhá EU) - Rus v Berlíně.
  2017 (třetí EU) --- ........ :-)

 • Marthy
  14:50 14.10.2016

  asdf-k tomu se ještě musí připočíst palivo,jeho váha a rozměr nádrže.Generátor v PV prostředku musí být taky co nejspolehlivější,vždyť v boji musí jet vlastně nonstop.
  Pro zajímavost,rušičky leteckých radarů na kterých jsem sloužil měli generátory 2,pro případ poruchy.A že to byly pořádné motory.

 • shuravi
  14:37 14.10.2016

  Ahoj. Mluvíte ruština?

 • asdf
  14:35 14.10.2016

  logik > 30 kW centrala.

  http://www.armytechnika.cz/nab...

  2 osy prives. Pohotovostna hmotnost 3 tony, dlzka 3 metre, sirka 2 metre.
  Spotreba paliva 10l/ hodinu.

  tu mame o modernu centralu
  http://www.pumevek.cz/elektroc... Tak isto 30 kW. Rozmery samotnej centraly 2.2 x 0.8 x 1.5m Hmotnost 1.2 tony.

  a tu mame nejakych 60kw centralu
  http://www.pumevek.cz/elektroc...
  rozmery 3 x 1,1 x 1.5. Hmotnost 2 tony.

  Takze to mas agregary schopne dodavat desiatky kw elektrickej energie. Len napr. ta 60 kw centrala ti zabera 4.5m3 priestoru a sama o sobe vazi 2 tony

 • semtam
  14:12 14.10.2016

  logik

  "Co je lepší - aby svítila S300, kterých bude pár, nebo S1, kterých bude řádově více?"

  Neřekl bych, pokud by S1 svítil jako S-300, tak by bylo jasno jaká obrana se v místě nachází. Navíc nezapomínejte na BUK a třeba SOSNA nemusí svítit vůbec.

  "Dále pak S1 se nemá použít jen při obraně, ale i při útoku."

  Jak při útoku?

  "Je především proti raketám a bombám - a tam mé výpočty dokládali, že by s lepším radarem měl tento systém lepší výsledky. "

  Těžko říci, zdroje ohledně schopností S1 se rozcházejí. Znáte lepší prostředek dané kategorie pro tuto činnost?

  " A i při obraně budou velké radary prvním cílem, čili by S1 měla být schopna dobré obrany i bez nich. "

  Ale vždyť S1 je takto konstruován....

  "Ne, vadí mi, že na to, jak schopnou a DRAHOU střeleckou část má pancíř, tak je jeho radarová část příliš LEVNÁ a málo schopná. Tedy že S1 je nevyvážená. A to např. proto, že proti řízeným střelám s VLO nemůže využít plný dostřel svých raket. Tedy by mu stačili menší a levnější rakety (čímž by se ovšem dostal o třídu níž). Anebo by to chtělo lepší radar. "

  Zapomínáte, že S1 bere část práce systémům střední třídy. Navíc zachytit VLO není sranda, od toho také vznikla. Proto se asi i S1 modernizuje...

  "AGM je tedy protiopatření proti pancíři. "

  Pancíř svítí míň než je dolet AGM. Navíc nemusí svítit vůbec. Ne, opravdu to srovnání je mimo. Avenger je jiná třída.

 • Civil
  13:51 14.10.2016

  Marthy:
  Vyrobis kvantove provazane pary fotonu. Jeden posles do prostoru a na druhy se podivas.
  Neco na zpusob
  http://www.osel.cz/7743-kvanto...
  "Kvantově zobrazovaný objekt při něm osvětluje záření, které zůstává nezachyceno a záření, které vytváří výsledný snímek, zase nikdy nepřijde do styku s dotyčným objektem."

  logik: ale ma. Radar pouziva elmag vlneni, ktere je pricne. Vlnova delka je proste fyzikalne omezena velikosti modulu.

 • Marthy
  13:36 14.10.2016

  Odkaz na ten článek ohledně kvantového radaru-
  http://www.svethardware.cz/cin...

 • logik
  13:33 14.10.2016

  fenri: agregát schopný trvale dodávat desítky kilowat existuje. Jmenuje se motor. Alespoň jsem si tedy nevšiml, že by dálkové autobusy se dvěma řidiči pravidelně zůstávali stát na cestě kvůli poruše motoru.

  Co se týče použití cizích radarů - tak naopak lepší radar by znamenal možnost poskytnutí svých dat S300. Co je lepší - aby svítila S300, kterých bude pár, nebo S1, kterých bude řádově více?
  Dále pak S1 se nemá použít jen při obraně, ale i při útoku. A tam jiný větší radar k dispozici být prostě nemusí. A i při obraně budou velké radary prvním cílem, čili by S1 měla být schopna dobré obrany i bez nich.

  Hezky si pak odporujete, když tvrdíte, že sice S1 je i na letadla, ale letadla bude sestřelovat někdo jiný.... Na letadla prostě S1 dnes moc není, ty proti regulérním armádám budou útočit z větší dálky. Je především proti raketám a bombám - a tam mé výpočty dokládali, že by s lepším radarem měl tento systém lepší výsledky.

  "Vám vadí, že jeden prvek vrstevnaté A2/D2 obrany nemá parametry všech prvků té obrany."
  Ne, vadí mi, že na to, jak schopnou a DRAHOU střeleckou část má pancíř, tak je jeho radarová část příliš LEVNÁ a málo schopná. Tedy že S1 je nevyvážená. A to např. proto, že proti řízeným střelám s VLO nemůže využít plný dostřel svých raket. Tedy by mu stačili menší a levnější rakety (čímž by se ovšem dostal o třídu níž). Anebo by to chtělo lepší radar.

  Takže to co chci není ultimativní zbraň. To co chci, aby byl výkon radaru a střelecké části vyvážený. A to podle mne není.

  Vysvětlovalo by to jedině to, že radar ze stíhačky se na pozemní stanoviště nehodí - že u zemského povrchu mají radary nižší výkon apod.. Ale zatím tady nezazněl jediný argument, který by to věrohodně vysvětloval.....


  "semtam" :
  "Srovnani AGM a Pancire nejde. To uz spis F-15, 16, 18, atd. I kdyz je to taky krkolomny."
  Nemam pancíř, nepřítel má F-16 s JDAM. Jsem zranitelný. Pořídím pancíř. Nejsem zranitelný. Co musí nepřítel udělat, aby pancíř překonal? Koupit AGM. Tedy srovnání má smysl. AGM je tedy protiopatření proti pancíři.

  (Samozřejmě s tím, že S1 vyřadí i další zbraně, např. mne napadají vrtulníky - ale tam je otázka, jestli ty jsou funkční proti slabším AA prostředkům, např. takový avenger by na vrtulník stačit mohl také....)

  S tím S-band máš pravdu. Nevím, kde jsem viděl X-band. To by vysvětlovalo "horší" výsledky pro acquisition radar, pro S-band to je na danou velikost vozidla asi dobrý výsledek. Proč tam ale nedali tedy střelecký radar s podobným výkonem, když jsou takové k dispozici?


  jiriR:
  Letecké a pozemní radary imho fungují stejně. Ani jeden nedělá "stálou vlnu", vysílají impulsy postupně do všech směrů.

  charlie: Evidentně menší citlivostí neplatí, když radary stíhačů mají větší detekční vlastnosti než střelecký radar v S1.

  (rozdíl v turbíně pak je mimo - tam je rozdíl především v tom, že vrtulník potřebuje trvale velkou část výkonu motoru, zatímco "auto" jede zpravidla pouze na menší část výkonu motoru. Problém turbín je co vím především v malé účinnosti při malých požadavcích na výkon. Žádný takový rozdíl ale v radarech nevidím).

  "Dosah 150km znamená monstrum na samostatným podvozku, kupříkladu něco jako AN/MPQ-53,"
  To není pravda. Záleží na vlnové délce. Pro X/K band - což je střelecký radar na S1, to žádná kráva není.
  "A v neposlendí řadě musíte vzít na vědomí, že vše je otázkou kompromisů - musíte vyvážit hmotnost kompletu a nosnost vozidla,"
  Jak jsem již psal, např. APG-66 váží 130kg, to by Panzíř unesl v pohodě.
  Proč mám pocit, že jen dokolečka vyvracím ty samé argumenty?

  Arguemntace Yorkem je zajímavá, nicméně to je poměrně starý projekt, v té době byly výpočetní možnosti omezené a look-down radary byly na daleko nižší úrovni. Proto tam byly problémy se sledováním cílů. Tyto problémy jsou ale dnes již IMHO vyřešeny.

  Civil: AESA s velikostí vln nemá nic společného.

 • Marthy
  13:28 14.10.2016

  Jak píšu,taky o tom nevím nic než to co bylo ve článku.A to je že dokáže detekovat letouny stealth stejně jako běžné,neboli technologie stealth je pro něj irelevantní.Ještě jinak-na vzdálenost svého max dosahu detekuje běžný letoun a stejně tak i letoun s technologií stealth.Krom toho tam bylo že kvantový radar vyvíjí i jiné státy,nicméně Čína přišla s tím že se jim podařilo postavit funkční a použitelný prototyp.Jestli je to tak nebo jen blafují to nemám tušení,no snad o tom bude vědět někdo s fanoušků vojenské techniky kteří sem chodí více.

 • jarpe
  13:13 14.10.2016

  Marthy:
  Kvantový radar je nicneříkající pojem. Co to má jako umět?

 • Marthy
  12:32 14.10.2016

  Když už to zase sklouzlo k letounům stealth tak mám jeden dotaz na místní odborníky.Někde jsem četl článek že se Číňanům podařilo vyrobit funkční kvantový radar s dosahem cca 100 km,údajně jak na běžné letouny tak na letouny stealth.Ale jinak o něčem takovém jsem slyšel poprvé,ví tady někdo o tom kvantovém radaru něco více?Je to reálné,či nějaká kachna?

 • Civil
  12:27 14.10.2016

  Sakra chlapi, chtel znat metodiku. To jsou jenom ilustracni obrazky. Tajna data na netu normalne fakt nenajdete.
  A ano, smer i frekvence maji proste kua velky vyznam.

 • jj284b
  11:59 14.10.2016

  Civil: uvedomujete si ze ten obrazok - http://www.hitechweb.genezis.e... - je z konca 70tych rokov???

 • Shania
  10:59 14.10.2016

  Civil: žádný zjednodušeně, tohle je z APA (Australia air power) a téměř cokoliv co tam mají je účelově překrouceno k tomu aby F-35 dopadla špatně (jejich komerční zájmy na modernizaci F-111 a F-22...)

  A to bohužel znamená, že se nemůžeš 100% spolehnout ani na jejich a ostatní články o radarech atd. což je škoda, protože tam mají dost věcí pěkně popsaných.

  Mimo to APA je už dlouhý roky mrtvá stránka.

 • Shania
  10:48 14.10.2016

  Civil: původní odhad byl něco co je v té tabulce + komentář vel. letectva Hostage o tom že F-35 má rcs golfového míčku a F-22 kuličky.

  Po otestovaní rcs se objevili komentáře jako [1], že je F-35 rcs nižší než u F22 a tohle stanovisko potvrzeno vel. JPO [2]

  [1]The F-35′s cross section is much smaller than the F-22′s. “The F-35 doesn’t have the altitude, doesn’t have the speed [of the F-22], but it can beat the F-22 in stealth.”
  http://aviationweek.com/blog/f...

  [2]"I would say that General Hostage … is accurate in his statement about the simple stealthiness of the F-35 [with regard] to other airplanes," Bogdan said in the interview. The statement was accurate for radar cross section, as measured in decibels, and range of detectability, he said, and he scoffed at the notion that anyone can tell how stealthy an aircraft is just by looking at it.

  http://www.airforcemag.com/Mag...

  Dále se uvadí že schopnost přežít se násobí počtem F-35 v oblasti, tzv silné synergie v vzájemné podpoře těchto stroju, jak v rušení, tak SA.  Dál tu máš cvičení USMC a USAF kde F-35 dokazala úspěšně splnit mise které by byli sebevražedné i pro větší počet stíhačů 4.gen.

  jako:

  https://www.dvidshub.net/news/...

  0 losses in 8 dogfights against F-15E Red Air
  The 33rd FW [F-35A squadron] scored over 110 kills against “enemy aircraft,” supported a surge of 138 sorties and dropped 24 GBU-12 bombs during Northern Lightning.
  Not a single F-35 was “shot down” during the joint-force Green Flag exercises testing the jet and its pilots’ prowess operating it in a contested air-support role in the Western U.S. this month, according to U.S. Air Force Lt. Col. Cameron Dadgar, head of the exercise and leader of the 549th Combat Training Sqdn. at Nellis AFB, Nevada. This is notable because A-10s and F-16s were defeated in the same conditions, operating in an environment with hostile aircraft and surface-to-air missiles, he said.
  Pilots selected the F-35A 100 percent of the time in beyond-visual-range situations and over 80 percent of dogfighting situations where energy and maneuverability are critical to success.


  Nebo
  https://www.airforcetimes.com/...

  The Marine Corps recently put the F-35B Lightning II through its paces in a highly contested airspace combat scenario. The result? The joint strike fighters were able to destroy all 24 enemy targets without taking any losses.

  “It was like 'Jurassic Park,' watching a velociraptor,” Davis said. “It kills everything. It does really well.”

  “We just ran a normal scenario we would have with our legacy aircraft," he said. "Generally about half to a third of the airplanes don’t make it through.”

  ---------------------

  A tady je konečně docela dobre PR video pro normální lidi

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Civil
  10:46 14.10.2016

  asdf:
  zjednodusene:
  http://www.f-16.net/forum/down...

 • asdf
  09:52 14.10.2016

  jsk1 > By ma zaujimala metodika meriania tej odrazovej plochy. Podla mna bude asi rozdiel v odrazovej ploche, pokial dajme tomu ja radar rovno oproti lietadlu a v rovnakej vyske, alebo radar je v 30 stupnovom uhle oproti lietadlo a ja napr o 1 km nizsie.

  Odrazova plocha. Voci akym frekvenciam radaru je ta odrazova plocha? Su rozlicne radary pracujuce s rozlicnymi frekvenciami.

 • Civil
  09:49 14.10.2016

  jsk1:
  ohledne F-35 leda mokre sny
  http://www.globalsecurity.org/...
  F-35 / JSF 0.005
  F-22 0.0001
  B-2 0.0001

  Ohledne radaru a RCS jde hlavne o frekvence. Porovnejte si
  http://www.hitechweb.genezis.e...

  AESA radar ma kratke vlny, takze muze mit spoustu malych modulu/antenek vedle sebe. Kdyz chcete videt stealth, tak proste musite mit vetsi antenu.

 • jsk1
  09:07 14.10.2016

  Systémy PVO se dnes blíží dokonalosti, protojen malá poznámka: RCS B1= 1m2, F/A 18E/F=1m2, F22´= 0.0001 m2, F-35=0.00015m2 (dle některý zdrojů je doknce menší než u F-22).
  Jak si stojí třeba AGM-185 JASSM nebo GBU-53/B lze jen spekulovat - ale např. MALD-J ůže napodobovat cíle s RSC v rozsahu od "stealth" až po B-52..
  Jak bude takový systém reagovat, když bude mít na radaru desítky/stovky cílů, které budou útočit z různých stran - a ty skutečné budou už opravdu, ale opravdu hodně blízko...

 • fenri
  08:35 14.10.2016

  Charlie: fakticky 100% souhlas, ale nemělo to být na Lukyho (ten asi říká to co my ostatní), ale na Logik.

 • Charlie
  08:09 14.10.2016

  Někdo tu psal, proč jsou letecké radary tak maličké při stejných "papírových" výkonech proti pozemním. Nejsem odborník od fochu, ale napadá mě primárně jedna věc - letecké radary jsou maličké, aby se vešly do nosiče a přiliš ho nezatěžovaly. Za tohle budou platit nečím jiným (malá anténa znamená menší citlivost, miniaturní elektronika větší cenu a případně větší nároky na údržbu...).

  Rozdíl bude obdobný, jako je rozdíl při provozování plynové turbíny na tanku a na vrtulníku - principiálně stejný motor, ale při provozu naprosto jiné provozní podmínky.

  Luky: čouveče, vy jste se zbláznil, víte jak velké jsou radary s dosahama, které vy píšete? Dosah 150km znamená monstrum na samostatným podvozku, kupříkladu něco jako AN/MPQ-53, navíc vy ignorujete fakt, že ty Pancíře, stejně jako další prostředky PVO, jsou součástí velitelské sítě, ze které dostávají informace o vzdušné situaci (kupříkladu komplexy S-300/400 mohou poskytovat data ze svých přehledových radarů dalším prvkům PVO) a nadřízené velitelství jim může i přidělovat cíle. Víceméně se dá říct, že přehledový radar, který Pancíř nese, je takovej "příjemnej bonus" kterej mu umožňuje udržet si jistej přehled i v případě výpadku komunikace s nadřízeným stupněm a zároveň snáz dohledat cíle v okolí.

  Poslední věcí je, že Pancíř a zejména Tunguzka se musí pohybovat s vlastními silami, což znamená, že ne vždy může mít ideální pozici, takže výhled radaru může být omezen okolním terénem (radar je umístěn nízko na vozidle), zatímco velké přehledové radary se vždy umisťují tak, aby měly dobrý výhled do všech směrů a třebas S-300 disponuje speciálním radarem pro ostrahu horizontu (umístěném na 15m - 40m vysokých stožárech 40V6).

  A v neposlendí řadě musíte vzít na vědomí, že vše je otázkou kompromisů - musíte vyvážit hmotnost kompletu a nosnost vozidla, zároveň se vám to tam musí všechno vejít, kdy prostě řešíte jestli víc elektroniky nebo munice, a v neposlední řadě to taky nemůže bejt příliš drahý, protože skvělý komplet, který si nemůžete dovolit, je vám k ničemu.

  Mimochodem radar ze stíhačky zkoušeli umístit na pozemní PVO systém Američani, jmenovalo se to Seržant York a stálo to za bačkoru, doporučuji přečíst, takhle neúspěšněj program se hned tak nevidí (radar kupříkladu nedokázal zamknout cvičné cíle, takže na ně museli přidávat odražeče). To vše v době, kdy Sověti úspěšně provozovali Shilku.

 • JiriR
  07:56 14.10.2016

  Letecký radar na PVO: no to by mně taky zajímalo. Bylo by možné použít např. radar Griffo L pro modernizovaný KUB? Je to podle mě taková základní otázka, ale pro odborníka. Je rozdíl mezi stálou vlnou a impulsem, ale další informace? Předem díky

 • fenri
  07:44 14.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Logiku, mě fakt přijdete kouzelný, jak všechno víte nejlíp ze všech.
  Jasně, tvůrci Pantziru jsou úplný blbci a neumí ten systém navrhnout.
  Radar stíhačky pracuje v řádech desítek minut až několika málo hodin. Pak jde na zem, je vypnutý, jede na něm údržba atd. Pantzir musí fungovat celé dny v kuse. Vaše představa, že tam mrsknou radar ze stíhačky a je vyřešíno je mimo. Trvale zajistit příkon desítek kilowatt po dobu dní není taky legrace a agregáty, které to umí (dlouhodobý nepřetržitý provoz+dlouhá životnost) jsou docela velké bedny.
  Za další Pantzir ten radar nepotřebuje. Je součástí PVO a nepotřebuje vědět o cílech, vzdálených v násobcích svého dosahu. Zbytečně by "svítil", víc než musí. Data dostane od větších bráchů a kdyby ne, nemusí ho "mrzet", že neví o letadlech 300km daleko.
  Na cíle, které umí postřelovat mu dosah radaru stačí a reakční dobu na to má.
  Docela mě i fascinuje, jak stále podsouváte, že se hodí jen na sestřelování vrtulníků, ačkoliv si musíte být jasně vědom, že je to blbost.
  Umí: letadla, stíhačky...bombardéry...ve svém dosahu. Klouzavé bomby, drony, lehké i těžké bitevníky, rakety, vrtulníky, Tomahawky apod....
  Po nějakém upgrade bude ideálním nástrojem na likvidaci Gremlinů a podobné havěti.
  Přijde mi legrační, že operujete jeho nepoužitelností, protože stíhačka s klouzavou bombou, nebo raketou ho zničí, protože na ní nedosáhne. No, nedosáhne, na to jsou jiné systémy, v jejichž sestavě působí. Ale on umí zničit tu bombu nebo raketu. O tom je.

  Je to takový univerzálnější a mocnější CIWS systém pro pozemní jednotky.

  Přijde mi to, jako argumentovat, že Iron Dome je na nic, protože nesestřelí Jars. A to je Iron Dome méně univerzální nástroj, než Pantzir (i když Todo si myslí, že zastane roli komplet PVO proti všem vzdušným cílům). A myslíte si, že je Iron Dome naprd? Není. Každý zbraňový systém má svoje určení. A skutečně si myslím, že Pantzir konstruovali lidé s IQ pouze o třetinu nižším, než Logik, takže je určitě napadlo, dát tam výkonnější radar (třeba i z té stíhačky, ačkoliv je dělaný na něco jiného) a z nějakých dobrých důvodů to zavrhli (třeba že neuměli navařit jekl na konstrukci Pantziru, aby tam tu AESA anténu dali, nebo tak).

  Vám vadí, že jeden prvek vrstevnaté A2/D2 obrany nemá parametry všech prvků té obrany. A samozřejmě vám to vadí jen tady.

  Kdyby rusáci postavili systém s pasivní detekcí i naváděním, který by sundal Minutemana minutu po startu, Raptora na 500 km i minometný granát pět metrů od čtyřkolky, na které by nainstalován, to vše s cenou střely pod 5000 dolarů, tak byste brblal, že palubní kávovar vaří hnusný kafe.

 • semtam
  01:40 14.10.2016

  logik

  2RL80E je S-band

  Jak to, ze se letecke radary nepouzivaji v prostredcich PVO? A to nikde.

  ausairpower.net se zrovna s detekci cilu rozchazi. Jmenuje vice udaju.

  Srovnani AGM a Pancire nejde. To uz spis F-15, 16, 18, atd. I kdyz je to taky krkolomny. AGM bez nosice je k nicemu. Proto spis sedi AGM vs. 57E6.

 • logik
  23:50 13.10.2016

  luky: USA nespoléhá na pozemní PVO zdaleka tak, jak Rusko. U nich se počítá, že gró PVO zařídí letadla. Avenger je právě ta třída, o které jsem mluvil - manpady přidělanej na kolech na obranu proti vrtulérám. Pancíř má úplně jiné ambice a k tomu by měl mít i patřičný radar.


  Shania: Ten dostřel jsem samozřejmě nemyslel na ty střely. Dostřel jsem myslel na útočící letadla (ale to bych byl u výkonnů PVO úrovně S300), nebo alespoň u systému velikosti pancíře detekci útočících letadel tak, aby se mohla obrana připravit. Byť zas proti VLO letadlům by ani současné letecké radary nestačily, to je fakt...

  Výkonnější radar pak bych chtěl mj. právě proto, abych mohl ty střely odstřelovat na plný dostřel svých raket a tak jsem mohl využít plný potenciál nesené zbraně.


  semtam:
  AN / MPQ-53 je C-band radar, v jiných vlnových délkách, proto ta velikost.
  Panczir je X band (stejné vlnové délky jako letecké radary) přehledový a Ku band (ještě kratší vlnové délky, tj. menší antény, ale větší problém s VLO) střelecký u starého a K (pravděpodobně také Ku) band u nového.
  Když se koukneš na velikost antény, tak je srovnatelná s leteckými radary.

  Co se týče toho, co zachytí, tak nějaká čísla jsou tady
  http://www.ausairpower.net/APA...
  pak je to tam hezky vyneseno do grafu:
  http://www.ausairpower.net/XIM...
  (modrá starý, zelená nový radar, křivka je detekční a křížky palebná vzdálenost)
  Proti VLO střelám (co mohou mít klidně 0,01RCS i méně) podle těch čísel i nový radar se nedostane nad nějakých těch 15km, co psal Shania, u starého ten můj odhad 8km vcelku sedne...

  "Je také dost bizarní srovnávat cenu AGM-154 s cenou celého Pancire-S1." Proč? Upgrade S1 na nový typ na jedné straně vynutí přezbrojení z JDAM na AGM na straně druhé.

 • Luky
  23:13 13.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  hmm logiku, Amíci mají na krátko Avenger bez radaru a zrušili Linebacker bez radaru, dříve měli manuální Chaparral a k tomu manuální Vulkán, i když se k nim časem snažili přidat ještě malý přehledový radar na třetím vozítku...a Rusům s jejich plejádou různě se překrývajících systémů s rozličnými radary, raketami naváděnými radarem, IR i optickou zálohou a rychlopalnými kanóny (na jednom vozidle), bys chtěl z kotliny poradit, že jsou hloupí, že na tom nemají AESA :D

 • semtam
  22:50 13.10.2016

  logik

  A poslední pojistka proti řízeným střelám.

  http://www.armadninoviny.cz/ru...

 • semtam
  22:24 13.10.2016

  logik

  Současný radar 1RS2-E dokáže zachytit objekt o velikosti 0,1 m² na vzdálenost 20 km.

  U Pancire-S1 se uvádí, že zachytí střelu HARM na 15-17 km v optickém režimu.

 • Shania
  22:17 13.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Logik: dostřel proti klouzavým pumam a (stand off munici obecně) 150km? :)

  Budeš rad když takové cíle dokážeš zjistit na 20-30km a odstřelovat na 10-15km pokud te nebudou rušit.

  Stand off munici ničit na 150 km je nesmysl, jediný důvod proč mít takový dostřel je pokusit se zničit platformu co je vypustí, ne munici samotnou.

  Co se týká radaru, tak má víc jak dvojnásobný dosah než na jakou muže efektivně použít rakety, na co ho mít ještě delší? Navíc obsluha nebude radar používat, když nebude muset nebo mít cíl.

 • semtam
  22:09 13.10.2016

  logik

  Netroufám si rozebírat letecké a PVO radary.

  Odpovím proto velmi amatérsky.

  Třeba radar AN / MPQ-53 má dosah cca 170km, což je pomalu totožné jako u AN/APG-66.

  Ale fyzická odlišnost je diametrálně odlišná. Snad se tu někdo objeví, kdo vysvětlí, proč letecké radary jsou oproti pozemním tak "miniaturní".

  Proto nevidím dosah radaru u Pancire-S1 jako slabinu. Naopak patří ve své třídě k nejlepším.

  Je také dost bizarní srovnávat cenu AGM-154 s cenou celého Pancire-S1. To spíš srovnat cenu raket AGM-154 vs. 57E6.

 • logik
  22:07 13.10.2016

  PS: Když jsme u toho, nemáte někdo (Shania? Command?) RCS některých používaných raket?

 • logik
  22:06 13.10.2016

  Semtam:
  Ještě k radaru - slabina toho radaru se může projevit právě v případě ničení těch střel, o kterých píšeš - a kde s Tebou souhlasím, že je to hlavní poslání tohoto komplexu. Pokud budou útočící střely VLO (S1 má vzhledem k velikosti antény evidentně pouze klasický X-band radar), tak je výkon radaru S1 nedostatečný.

  Je-li detekční vzdálenost pancíře 75km pro 10m^2 RCS, pak to je pouhých cca 8km pro 0,001m^2 RCS. A to už je prostě málo. Reakční doba na subsonickou klouzavou pumu z této vzdálenosti odečte dalších cca 1,5km - a ještě musí raketa stihnout k té pumě doletět. Ve výsledku se zúží rádius ochrany na nějakých 5-6km proti subsonickým a 3km proti supersonickým střelám.

 • semtam
  21:37 13.10.2016

  Marthy

  PVOS neznamená čistě PVO státu jako takového. Je to de-facto PVO bodových míst, jako třeba letiště, vojenské základny, města, apod.
  Proto do této kategorie nejčastěji patří prostředky středního a dalekého dosahu.

  Třeba TOR je naopak určen, aby doprovázel v terénu různé armádní celky v jejich bezprostřední blízkosti. Samozřejmě dokáže i obranu stacionárních bodů.

  Kdyby RF měla v Sýrii mechanizované brigády a hrozil by útok od různých typů raket, vrtulníků či dronů, apod. Tak by se s velkou pravděpodobností TOR v arzenálu objevil.

 • logik
  21:37 13.10.2016

  marthy: Takže opravdu redukujeme pancir na vrtulníky? Ano, na vrtulníky, které létají pomalu, ale za to v zákrytu za terénem, dosah radaru stačí. Mám však za to, že ambice pancíře jsou vyšší - což vzhledem k navyšování dostřelu na 40km (na takovou vzdálenost už vrtuléru neuvidíš, bude schovaná za hrbem) evidentně má. A tam už je radar slabinou, tak prosím přestaňte opakovat argument s vrtulníky.

  fenri: "Ale zásadně by zvedal jeho cenu, rozměry, spotřebu... "
  Evidentně nečtete, co píšu - anebo neznáte parametry moderních radarů.... Kolik žerou a jak jsou velké radary na stíhačkách, že by byl problém je sem namontovat? Příkon AESA členů je pak kolem 10W na člen, tedy špičková spotřeba radaru stíhaček je v řádu desítek kilowat. Váží něco přes sto kilogramů a vejdou se do čumáku letadla. Tedy nic, co by vozidlo této třídy nebylo schopno utáhnout s prstem v nose.

  Námitka s cenou je také mimo: Pancír stojí kolem 13 milionů dolarů.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Radar AGP-66 stojí necelý milion
  https://www.forecastinternatio...
  Tedy za malé navýšení ceny (ještě je třeba odečíst cenu starého radaru a to, že pozemní radar nemusí šetřit váhou a nepotřebuje některé módy práce a tedy tak složitý software, což cenu radaru sníží - a také to, že v rusku by ten radar vyrobily levněji) by dostal radar s dvojnásobným dosahem.

  To, že říkáš, že radar jde doplnit jiným radarem, apod. Samozřejmě. Každá slabina jde vykrýt. To nic nemění na tom, že je to slabina, která by šla snadno odstranit.


  semtam: To, co limituje výkon raketové PVO jsou především rakety. Od nich se odvíjí velikost a složitost systému a také (či ve výsledku především) cena. Proto také nekritizuji dostřel Pancíře, byť samozřejmě na obranu proti moderním klouzavým pumám by byl vhodný dostřel kolem 150km. Takový systém je prostě jinak velký a jinak drahý na výrobu i na provoz (cena raket) a má smysl takový systém doplnit krátkodosahovým systémem na ničení toho, co projde primární obranou.

  To, co kritizuji je, že do takto velkého a drahého stroje dali neúměrně nevýkonný radar. Argumenty viz výše.

  Ideální by byl nějaký AESA radar, který by umožnil např. likvidaci přilétajícéch raket pomocí REB, nebo by mohl být použitý jako mobilní radarové stanoviště pro SX00, takže by to z nich sejmulo část rizika atd...
  Za relativně malé peníze by ten systém získal výrazné nové kvality.

 • Marthy
  20:54 13.10.2016

  Semtam-měl jsem za to že v Sýrii Ruské PV systémy brání jejich základnu a Ruská letadla,ne Syrské území.Syřané mají přece vlastní PVOS,ta je myslím soustředěna hlavně kolem Damašku.

 • semtam
  20:33 13.10.2016

  Marthy

  TOR má zase výhodu v rychlé reakci. Jeho rakety jsou uloženy vertikálně, tudíž odpadá časová ztráta při směrování věže.

  V Sýrii ruská PVO plní funkci PVOS, tudíž TOR je méně vhodný.
  Jinak předpokládám, že TOR již přímého nástupce mít nebude.

 • Marthy
  20:23 13.10.2016

  Tak pancir S1 je víc univerzální než třeba Torr nebo Tunguska,jako příklad můžu uvést že jej mají Rusové v Sýrii,on tam v podstatě brání,nebo lépe doplňuje systém S-400.Hádám že má za úkol ničit střely vypálené na systém S-400,jako třeba protiradiolokační střely a jiné.Jasná věc že dostává info z přehledového radaru té S-400,pravděpodobně i z jiných zdrojů.
  Při obraně tankových svazů by mu radar s větším dosahem asi moc nepomohl.Třeba útok bitevními vrtulníky by nepřítel určitě naplánoval tak aby se odhalil co nejpozději,krátce před samotným útokem.Vrtulníky by prostě k letu na cíl využily terénních nerovností,koryt řek a podobně."vynořily"by se až by sami byly na dostřel tanků.Proto je u Pancir S1 důležitá doba reakce,proto se přehledový radar otáčí tak rychle.Ten radar byl prostě koncipován trochu jinak než přehledové radary dalekého dosahu.

 • semtam
  19:54 13.10.2016

  A jedna zajímavost, Pancir-S1 má zhruba základní TTD jako 2K12. Tudíž by dokázal zastat i naše KUBy, jen by k němu byl potřeba samostaný přehledový radiolokátor.

  P.S: Omluva za tapetování :(

 • semtam
  19:38 13.10.2016

  Marty

  Ano, může působit i za jízdy.

 • semtam
  19:36 13.10.2016

  logik

  Musíte si uvědomit, že pokud by měl mít Pancir-S1 technické parametry jako třeba S-300 či BUK nebo S-350, tak by vůbec neměl smysl.

  A naopak MANPADy mají přinejlepším dosah do 10 km, běžně 4500 - 8000 m. Pro lepší situační povědomí bývají montovány na různá vozidla s přehledovým radarem.

  Pancir-S1, je v kategorii jako třeba Crotale-NG, jen s tím rozdílem, že může působit na větší vzdálenost a díky kanonům je univerzálnější.

  S čím se naopak bije je TOR-M, technické parametry jsou pomalu stejné. TOR-M je hlavně konstruován pro ochranu vojsk. Pancir-S1 spíše spadá do PVOS i když nic mu nebrání k tomu zastoupit TOR-M.

  Pro ničení střel s plochou dráhou letu je Pancir-S1 daleko vhodnější než systémy dalekého dosahu, ty mají na práci ničit nosič střely. Až poté přichází ke slovu Pancir-S1 či nová SOSNA (náhrada S-10).

  Nikde není dáno,že Pancir-S1 se musí spoléhat jen a pouze na svůj radar. Samozřejmě, že může získávat informace od výkonnějších radarů.

 • Marthy
  19:29 13.10.2016

  Je Pancir S1 schopen palby za jízdy?Tunguska ano,ale u tohohle systému nevím,zajímalo by mě to.

 • fenri
  19:21 13.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  To je zase debata.
  Co si zkusit uvědomit, že Pantzir je JEDNOU ZE SOUČÁSTÍ VÍCEVRSTVÉ PVO? A jako takový dává zatraceně dobrý smysl. Informace o vzdálených cílech může dostávat od nadřazených složek. Není mnoho situací, kdyby bude bojovat jako "sám voják v poli". A čelil překvapivě se vynořivším cílům. Na rakety, klouzavé bomby, drony, vrtulníky, lehká i těžká bitevní letadla, blízkou ochranu důležitých bodových cílů, pochodových kolon, těžších systémů PVO, lodí... je prostě ideální.
  Ano, Logik má pravdu, že výkonnější radar by schopnosti systému zvedal. Ale zásadně by zvedal jeho cenu, rozměry, spotřebu...
  Není to malý S-400. Je to vnuk Šilky a syn Tungusky.

 • logik
  18:37 13.10.2016

  Marthy: je určen? Mění to něco na tom, že by to bojovou hodnotu pancíře pro PVO velmi zvýšilo?

  A bitevní letadlo je co? Vyřazované A-10, které už stejně klasický CAS neprovozovali ani proti ručníkářům (natož proti regulérní armádě)?

  Takhle redukuješ S1 na použití proti vrtulníkům. Ty mají zas tak malý dostup a rychlost, že proti nim dobře fungují i klasické manpady (popř. StA rakety montované na tancích) - tady výhoda S1 proti těmto prostředkům je především radar vytvářející přehled pro PVO. S lepším radarem by stačilo méně vozidel na pokrytí území....

  Samozřejmě, AGM 154 je dražší, než JDAM, takže nasazení takovýchto vozidel má "ekonomickou funkci" - nutím nepřítele pořizovat dražší zbraně. V tom smysl má, i když ne moc velký, protože cena AGM 154 oproti ceně pancíře je furt malinká.

  Ovšem proč když už zavádím takovouto zbraň, tak ji neudělat tak dobrou, jak jen to jde, nechápu. Vylepšit dostřel StA raket by šlo asi jen za velké peníze - tam jsou ruské komplety tradičně na vysoké úrovni, ale ten radar by vylepšit šel snadno a za malé peníze - a parametry má nic moc.... Tedy spíš nic než moc.

 • Marthy
  17:53 13.10.2016

  Letoun který bude mít na palubě AGM 154 bude moci být postřelován systémem S-300VM.Pancir je určen na sestřelování především bitevních letounů a protitankových vrtulníků-a k tomu účelu je vybaven dobře.Kdyby měl mít vyšší dosah byl by daleko rozměrnější,všechny komponenty by se ani nevešly na jeden vůz,takže pro přímou protivzdušnou obranu tanků by byl k ničemu.Při nenadálém útoku bitevních vrtulníků,než by se takový PV systém dalekého dosahu rozvinul tak by bylo jak po něm,tak po tancích které měl bránit.
  Na přímou obranu tankových jednotek musí mít PV systém rychlou dobu reakce a taky musí být schopen s tanky udržet krok,i v terénu.Podobný systém s ještě lepší průchodností je třeba 9k22 Tunguska.

 • logik
  17:32 13.10.2016

  Marthy: AGM-154 má dosah cca 130km.... Pancir bude proti takovému útoku max. sestřelovat rakety kanónem.
  Se standardním stíhačkovým radarem by alespoň věděli s předstihem o útoku (a natočili hlavně ve směru útoku), takhle budou mít na reakci výrazně méně času...

 • Marthy
  17:16 13.10.2016

  Mám za to že v Rusku se tento systém používá hlavně na obranu vojsk-třeba tankových divizí,v boji by přímo chránil zejména tanky a jinou techniku proti především bitevním vrtulníkům a letounům.Vzhledem k reálnému dostřelu protitankových raket je dosah radarů a zbraní tohoto systému dostatečná.

 • hurvo
  17:15 13.10.2016

  To je všetko pekné ale bere to zásobníky do glocku?

  Predpokladam že tak ako u iných systémov aj tu je ten radar len niečo ako zalozny spôsob zamerania cieľa , prioritne by mal dostávať ciele od iných senzorov na bojisku.

 • logik
  16:50 13.10.2016

  Arrasuil: dosah radaru a "efekt horizontu" jsou dvě různé věci. Dosah radaru se udává nezávisle na něm, popř. pokud se s ním počítá, tak se udávají dvě čísla (např. pro cíle u země a v 10.000m)

  Navíc zakřivením země ten dosah fakt způsobenej není, na 225km vzdálenosti země uhne o 3km, ve vzdálenosti 185km 2km.
  http://portal.chmi.cz/files/po...
  Tzn. kdyby pancíř měl dosah 200km a tedy přinutil útočníka letět ve výšce pod 2km, aby se vyhnul detekci - a tedy i v dosahu mandapů všech kategorií - tak by to bylo pro pancíř výrazné plus...

 • Arassuil
  16:40 13.10.2016

  logik: Není to náhodou proto, že radar v letadle, co je 10 km vysoko má mnohem lepší rozhled než radar, který je na zemi a musí se složitě "probojovávat" skrz všechny ty lesy, údolí a v neposlední řadě také počítat se zakřivením Země? Mě přijde 75 km jako docela úspěch, dostřel mají stejně jen 40 tudíž mají v podstatě stejnou vzdálenost jen na provedení výpočtů a lock-on

 • logik
  16:15 13.10.2016

  jj284b: nemůže to bejt rozdíl mezi RCS zepředu a RCS zespodna?

  Ale jinak ta detekční vdálenost mi přijde dosti malá - každej blbej radar na vojenskym éru ji má několikanásobnou (a "dostřel" pum je také větší).

 • jj284b
  16:11 13.10.2016

  no neviem skade ste nabrali tie RCS udaje, ale pre F-16 sa prakticky vsade spomina 1m2 RCS.... 5m2 sa udava pre Su-35, co je o dost vacsie lietadlo...