Pár postřehů k „Česko-slovenské jednotce" na Donbasu

Foto: Znak jednotky Donbas. / Archív autora
Foto: Znak jednotky Donbas. / Archív autora

Minulý týden jsme mohli v českých a slovenských mediích pozorovat sérii zpráv o tom, že Češi a Slováci působící na Donbasu na straně proruských separatistů vytvořili samostatnou jednotku. Dobrovolníci z řad Čechů a Slováků působící v zahraničních konfliktech nejsou zdaleka novým fenoménem. Jak ale přistupovat k lidem, kteří bojují na té straně konfliktu, jež otevřeně odmítá NATO a Evropskou Unii? Článek vyšel původně na vojenském blogu On War | On Peace. 

Vojenské jednotky v zajetí agresivních ideologií

O našincích na ukrajinské frontě už na tomto serveru byla řeč. Batalion Azov, s jehož členem jsme vám přinesli rozhovor, byl mnohokrát nařčen ze sympatizování s ultra-pravicovou ideologií. V současnosti je Azov nepochybně dobře fungující jednotkou, formálně (!) spadající pod ukrajinské ministerstvo vnitra. Tato jednotka je přínosem pro snahu Ukrajiny v boji proti separatistickým ozbrojencům. Jednou však tato válka (doufejme, že co nejdřív) skončí, a otázka zní, co s ní bude pak.

Jaký postoj ovšem zaujmout k jednotce, používající nacistickou symboliku, která ale proklamuje, že bojuje na „naší" straně, je na delší debatu. Správným se ukazuje být postoj Spojených států amerických, které minulý týden odmítli poskytovat praporu Azov výcvik.

Na „druhé straně" ale bojují lidé, otevřeně používající symboliku Sovětského svazu, rudé prapory se srpem a kladivem a pěticípou hvězdou. Jedná se o symboliku stejně strašlivé diktatury, neméně krutou jako je ta, kterou reprezentuje svastika a dva blesky. Na této straně bojují lidé z naší domoviny. Dle nich je Evropská unie diktaturou, NATO agresivním paktem a Slovensko státem, který dávno pozbyl své suverenity. Jejich ozbrojený odpor na Ukrajině je brán jako forma sebeobrany.

Tito lidé tedy bojují na de facto nepřátelské straně, a popírají vlastní existenci kupř. NATO a EU, což je organizace, které naše státy vděčí za svoji relativní bezpečnost. Problém je na světě. Jak s ním ale naložit?

Odpověď zní jednoduše: nevíme. A máme důvod domnívat se, že nevědí ani ti na nejvyšších místech. Jedině, že by naši politici, úředníci a vojáci byli moudřejší, než ti, kteří zastávají obdobné pozice ve Francii nebo Británii. Tyto země totiž už léta bojují s problémem, který je všem dobře znám: občané těchto zemí, kteří se hlásí k islámu houfně odjíždějí bojovat do Afriky a na Blízký východ. Řešení sice přicházejí, ale zdá se, že příliš pomalu.

Jistě, zápal islámských bojovníků a jejich přesvědčení, že jdou bojovat (a umírat) za správnou věc, a to, že ve většině případů nemají co ztratit, je někde jinde jako u Čechů a Slováků, kteří jdou na Ukrajinu. Tyto dva bezpečnostní problémy ale srovnávat můžeme zcela jistě. Občané našich států jdou bojovat do cizí země, za zájmy, které kolidují se zájmy naší zahraniční politiky. Proč to dělají? Je to pro nás akutní problém?

Samotný fakt, že tam v „desítkách kusů" jedou a bojují, nás až tak vzrušovat nemusí – nedá se říct, že by byli nějakým extra přínosem pro ozbrojené síly, do kterých se začleňují. Zatím. Co ale s nimi, až je to na Ukrajině přestane bavit, a rozhodnou se vrátit do vlasti?

Česko-slovenský Azov naruby

Podobně jako v případě zahraničních džihádistů, do naší země se vrátí lidé, kteří si prošli válkou, jsou vycvičení, se zkušenostmi, s pochybnou minulostí a s odporem vůči stávajícímu režimu. Oproti západním spojeneckým zemím ale máme značnou výhodu. Pár našich krajanů, bojujících na Ukrajině, je totiž nanejvýš rizikem, a nikoli bezpečnostní hrozbou. Máme tedy jedinečnou možnost problém mitigovat, než přeroste v bezpečnostní hrozbu.

Je třeba vysvětlit, proč tento problém zatím nevnímám jako bezpečnostní hrozbu. Server novinky.cz totiž 8.6. uváděl, že „jednotka", kterou vytvořili na Donbasu Češi a Slováci v rámci mezinárodní brigády 15. armády Doněcké lidové republiky, má 8 členů – 4 Čechy a 4 Slováky. Mluvit o „samostatné jednotce", když hovoříme o počtu lidí, který je ekvivalentní zhruba družstvu, je minimálně nadsazené.

Na druhou stranu, rostoucí trend tohoto problému není možno popírat. Stejně úsměvné, jako samotný počet lidí v ,,jednotce", mi nejprve přišlo to, že skupině velí Martin Keprta zvaný Sojka.

Ten už byl před časem medializován – jedná se o bývalého člena Slovenských branců (slovenská paramilitární organizace, v minulosti se hlásící kupř. k odkazu vojnové Slovenské republiky, dnes se od této rétoriky výrazně distancují, podle vyjádření samotných Branců se však s nimi Keprta nerozešel v dobrém), který bojuje na Donbasu na straně separatistů už nějaký čas a byl i zraněn.

Dotáhl to ale na hodnost nadporučíka. Stejně mi ale přišlo zvláštní, že jednotce o ekvivalentu družstva velí nadporučík, i když podle jednoho rozhovoru předtím velel jednotce o 35 lidech.

Úsměv na rtech mi ale trochu zamrzl v pátek, 12.6., když se na Facebookových stránkách „mezinárodní brigády" objevila informace, že ,,jednotka" už má členů dvanáct. V průběhu pěti dní. Aby on nadporučík Keprta neměl brzy svou hodnost oprávněně a nevelel četě. V onom rozhovoru se Keprta vyjádřil, že pro Slovensko chystá ještě něco velkého, ambice mu tedy zjevně nechybí.

Abychom ale jenom neplácali do větru, jaké by mohlo řešení této situace, jak si ho představuje autor tohoto článku z poklidu pražské kavárny, vlaku, a brněnského bytu? Není to nic světoborného – tito lidé totiž zveřejňují poměrně velké množství informací o sobě zcela dobrovolně- na internetu.

Tak by neměl být pro naše tajné služby které mají zajisté k dispozici i lepší prostředky než prohlížení stránek a profilů na Facebooku a Vkontakte, problém lidi bojující na Ukrajině sledovat a v případě, že se rozhodnou vrátit se do země původu (záměrně jsem nepoužil slovní spojení „do vlasti"), je zadržet a postupovat podle platných zákonů.

Nemožnost vrátit se do své země původu by totiž jistě mnoho lidí od „výletu" na Ukrajinu odradilo. Jak již bylo řečeno, jejich motivace je totiž značně nižší než u oněch islámských džihádistů „ze západu". A ty šílence, které to neodradí...chceme vůbec, aby zůstávali na Slovensku nebo v České republice?

Vzhledem k navrženému řešení mi ale přijde tragická jedna věc – cituji: „Ministerstvo zahraničních věcí ČR tvrdí, že o Češích na východní Ukrajině neví. ‚Ministerstvo zahraničí situaci na východě Ukrajiny pozorně sleduje. V tuto chvíli nemáme potvrzeny informace o údajném zapojení občanů České republiky na straně proruských nelegálních ozbrojenců,' uvedl v pondělí úřad pro Novinky."

Jestli je toto vyjádření pravdivé, může to znamenat dvě věci, tedy:

 • Ministerstvo nemluví pravdu (co by se z jistých důvodů ale dalo pochopit)

 • Ministerstvo situaci na východní Ukrajině nesleduje tak pozorně, jak tvrdí, a skutečně nic neví.

 • Pokud je správná možnost číslo 2, je to k pláči.

Zdroj: On War | On Peace

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.

Polský tank PT-91 Twardy vzorem pro Ukrajinu

Ukrajinská společnost Ukroboronprom je připravená v případě zájmu modernizovat 300 tanků T-72 ukrajinské armády na standard NATO. Vzorem modernizace je polský tank PT-91 Twardy. Svou nabídku Ukroboronprom předložil ukrajinskému ministerstvu obrany.

Začátek třetí světové války podle Michaila Chondarenoka

Co bude následovat, pokud se vojska NATO zapojí do konfliktu na východní Ukrajině? O takovém scénáři se zamyslel Michail Chondarenok, šéfredaktor ruského vojenského magazínu Vojensko-průmyslový kurýr. Článek vnáší další vhled do ruského vojenského a strategického uvažování.

Jak se postavit současnému Rusku?

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt v zemi rozpoutává vášnivé debaty zastánců nejrůznějších postojů. Napsáno už bylo mnoho, a proto by bylo namístě ptát se, co bude dál. Článek vznikl původně pro vojenský blog On War | On Peace.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 15
 • oranžová opice
  20:39 08.07.2015

  Tento článek vzbuzuje otázky nad kvalitou zdejších článků, která je značně nevyrovnaná. Před dalšími pokusy o články s bezpečnostní tématikou bych autorovi doporučil nastudovat alespoň základy bezpečnostní terminologie. Vyhne se tak případné další blamáži. Nesprávné používání termínů bezpečnostní hrozba a riziko je sice oblíbené i v oficiálních dokumentech české bezp. politiky, nicméně je stále neomluvitelné.

 • ardz
  18:14 03.07.2015

  Toto video natočil časopis Týždeň, ktorý je silno amerikofilný a je aj pozitívne naladený voči súčasnej kyjevskej vláde keďže je proamerická. Reportéri navštívili základne nechvalne známeho práporu Azov i pravého sektoru v Širokino.
  O 5:20 dali vo videu na prekvapenie aj rozhovor s mužom ktorému zničili dom a plače a hovorí - nenávidím kyjevskú juntu - fašisti sú to - ako to môžu - mierumilovný národ zabíjať, strieľať

  http://video.tyzden.sk/redakcia/2015/06/29/vojna-nam-klope-na-dvere/

 • ardz
  17:18 03.07.2015

  beld žijeme v oligarchickom systéme. Oligarchovia vládnu v rusku na ukrajine vo francúzsku, USA atď. Časť ľudí ešte stále verí pod vplyvom mediálnej propagandy, že žijú v demokracii. Lenže demokracia je vláda ľudu a v tomto systéme ľudia nevládnu. Oligarchovia si ho uspôsobili tak aby mohli z neho profitovať.
  Bývalá česká poslankyňa a kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová hovorila ako to u vás funguje. Vaši oligarchovia, finančné skupiny si dajú vypracovať zákony a cez politikov ich dajú schváliť do parlamentu. Tak to funguje i u nás, v nemecku i ďalších krajinách tzv. demokratického západu.

 • ardz
  17:18 03.07.2015

  beld žijeme v oligarchickom systéme. Oligarchovia vládnu v rusku na ukrajine vo francúzsku, USA atď. Časť ľudí ešte stále verí pod vplyvom mediálnej propagandy, že žijú v demokracii. Lenže demokracia je vláda ľudu a v tomto systéme ľudia nevládnu. Oligarchovia si ho uspôsobili tak aby mohli z neho profitovať.
  Bývalá česká poslankyňa a kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová hovorila ako to u vás funguje. Vaši oligarchovia, finančné skupiny si dajú vypracovať zákony a cez politikov ich dajú schváliť do parlamentu. Tak to funguje i u nás, v nemecku i ďalších krajinách tzv. demokratického západu.

 • Superme
  16:35 03.07.2015

  Todomatch - Co to sakra povídáte?

  Ten Ital má na helmě Slovanský kolovrat! Co je na tom zase neonacistického, kruci? A Poláci mají co neonacistického?

 • Beld
  11:24 03.07.2015

  Tady se zase motaji pojmy typu nacismus , fasismus , komunismus . V rusku mozna operuji pocetné "neonacisticke" skupiny , ale pouze podle jmena a popisu blbych novinaru , vetsinu prvku a nazoru maji spolecnou spise s fasismem a komunismem . Obecne diskuze o tom , ktera z techto totalitnich ideologii je lepsi a ktera horsi narazi na novodoby vyklad multikulti socialistu . Napriklad vetsina tzv "neonacistickych" skupim evidovanych BIS v CR , nema s zidy problem a koncept "bile rasy" podporuji pouze z nacionalnich duvodu . Cili je lze podle definice tezko oznacit za nasledovniky nacismu z 30tych let .

  Jak v rusku tak na ukrajine proste vladne oligarchie , coz je sice take forma totality , ale vetsinou k vynucovani posluznosti pouziva jine metody . Stejne jako k "fixlovani" demokratickych voleb na svem uzemi . Kdyby na ukrajine taky prevzal pred 20 lety vladu nejaky oligarcha typu putina , tak jsou na tom ted paradoxne o hodne lepe .

 • KOLT
  10:39 03.07.2015

  semtam: To myslíte vážně? Pravý sektor má jedno křeslo v čtyřsetpadesádi hlavém parlamentu; když připočtu i Svobodu, tak je to sedm křesel. Jobbik má 23 ze 199, krom toho ona i vládní Fidez má fašizující tendence. Tak kdo má asi větší vliv? PS je postupně vytlačován ze svých pozic získaných v období převratu a nestability. Jobbik naopak sílí a Fidez se fašizuje. UA je nehutná oligarchie, ale ne fašistický stát. Nejblíže k fašismu má v této chvíli na západ o Ruska právě Maďarsko.

 • Maroš
  01:43 03.07.2015

  viem že trocha od témy ale... Zaujali ma niektorý diskutujúci ktorí tu velebia (aj v iných témach) spravodlivosť krokov USA a odsudzujú správanie sa Ruska ako agresora ktorý útočí a podporuje bojovníkov ktorý bojujú proti vláde v inej krajine. (Ktorú inú zem čo toto isté robí vo viacerých štátoch mi to len pripomína...) -Pre menej chápavých prezradím je to USA a s toho mi vyplýva že zrejme ide o logický kolaps týchto diskutujúcich... Aspoň trocha nestrannosti a nadhľadu by nebolo na škodu a aj táto diskusia by bola o čosi viac prínosná..

 • Todomatch
  00:16 03.07.2015

  Líbí se Vám tohle prohlášení?

  "Evropa nepřežije bez využití mocenských prostředků Ruska. I pro relativně stabilní Německo platí, že plné využití potenciálu Ruska je základním předpokladem pro vybudování silné Evropy. Evropy svobodných národů, jež budou zárukou záchrany evropské kultury a identity."

  Minimálně Superme by měl zatleskat. Uhádnete bez google jeho autora?.

 • semtam
  23:50 02.07.2015

  Todomatch

  Nebudu Vás napínat je to bohužel UA. K její vlastní smůle.

Stránka 1 z 15