PASGT, MICH, ACH, LWH - americké kevlarové přilby pod drobnohledem

voják s kevlarovou přilbou MICH/ACH
Foto: Američtí vojáci s kevlarovou přilbou MICH/ACH  /  U.S. Army

Americký voják používá kevlarové přilby už 30 let. V roce 1980 začala americká armáda nahrazovat staré ocelové přilby M1 Steel Pot za moderní kevlarové helmy PASGT. Avšak nové bojové konflikty v 21. století ukázaly na některé nedostatky této konstrukce. Šlo především o nekompatibilitu s náhlavními komunikačními systémy nebo nedostatečnou volnost pohybu. V roce 2005 proto americká armáda začala zavádět do výzbroje moderní přilby MICH a ACH. Ty vynikají jak nízkou váhou a skvělou volností pohybu, tak také zlepšenou balistickou odolností a pokročilým tlumicím vložkovým mechanismem.

M1 Steel Pot

M1 Steel Pot

Foto: M1 Steel Pot

Ocelová přilba používaná v americké armádě od roku 1941. Pokud je známo, americká armáda ji v ostré akci naposledy použila ve válce v Perském zálivu. Avšak M1 Steel Pot je stále široce používaná v různých armádách světa a při armádních ceremoniálech.

PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops)

Přilba PASGT

Foto: PASGTPASGT je vlastně osobní balistický systém skládající se z neprůstřelné vesty a z kevlarové přilby. Přilba i vesta byla vyráběna až do roku 2005, kdy byly postupně nahrazovány novou přilbou MICH a balistickou vestou Interceptor.

PASGT přilba, neboli také „Kevlar“,“K-pot“ či „Fritz“ slouží k ochraně hlavy před účinky střepin z explozí. Přilba je vyrobena z 29 vrstev kevlaru, aramidové textilie a fenolové pryskyřice PVB.

Pro zajímavost uveďme, že při testech odolnosti byl na přilbu vystřelen náboj 7,62x25 Tokarev z české pistole CZ 52. Ze vzdálenosti přibližně 8 metrů náboj bez problému pronikl dovnitř přilby.

MICH (Modular Integrated Communications Helmet)

MICH

Foto: MICHJe moderní lehká přilba, která má skvěle řešenu balistickou i nebalistickou ochranu hlavy. Je také přizpůsobena pro používání náhlavní komunikační sady - tedy sluchátek a mikrofonu.

Helma MICH byla původně určena pro americké speciální jednotky. Americká armáda ale zjistila, že vyšší střih přilby přináší řadu výhod.

MICH

Foto: Všechny tři verze přilby MICHVyšší střih sice méně kryje hlavu, ale dává uživateli mnohem větší volnost pohybu, a to i v případě, že je oblečen do neprůstřelné vesty nebo má na zádech batoh.  Výhoda volnosti pohybu nejvíce vynikne, pokud voják leží na zemi a musí lícit ke zbrani.

K dispozici jsou tři různá provedení označována TC-2000, TC-2001 a TC-2002. První provedení je standardní s plnou ochranou uší, druhé je v oblasti uší seříznuto a poslední má ušní prostor zcela vykrojen. 

ACH (Advanced Combat Helmet )

ACH

Foto: ACH

ACH vychází z konstrukce a designu přilby MICH. Jde prakticky o totožné výrobky, lišící se jen názvem. De facto MICH je komplexní systém ochrany hlavy a ACH je samotná helma. Neuděláte chybu, pokud budete používat označení MICH nebo ACH.

LWH (Lightweight Helmet)

LWH

Foto: LWHSoučasná přilba amerických mariňáků, která nahradila starší helmu PASGT. LWH i PASGT jsou si téměř tvarově podobné, ale LWH je lehčí a nabízí lepší balistickou odolnost než PASGT. Je sice těžší než MICH/ACH, ale na druhou stranu nabízí větší ochranu hlavy.

Ze začátku se LWH používala s jakousi vnitřní čapkou, ale poslední provedení je, jako v případě MICH/ACH, dodáváno s tlumícími polštářky.

LWH

Foto: Staré provedení s vnitřní čapkou a nové s tlumícími vložkami

Tlumící polštářky mnohem lépe absorbují kinetickou energii z nárazu než popruhy. LWH i MICH/ACH bez problému odolají přímému zásahu pistolové ráže 9 mm. Avšak kinetická energie při dopadu trhne přilbou asi o 4 centimetry vzad. Pokud není přilba vybavena dobrým tlumícím systémem, může dojít k vážnému poranění hlavy.

Zdroj: Operation Helmet

Nahlásit chybu v článku


Související články

Balistické přilby FAST - to nejlepší pro 601. skupinu speciálních sil

V dnešním příspěvku si představíme balistickou helmu FAST (Future Assault Shell Technology) od malé ...

Balistická přilba Crye AirFrame Helmet

V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího ...

Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...

Přilby s obličejovým štítem vs. IED

Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marek Lenárd
    14:34 04.01.2013

    Nic nového pod sluncem. Škoda, že se autor nerozepsal také o ostatních amerických přilbách, zejména by mě zajímaly informace o ECH, nástupci ACH.

    Nic nového pod sluncem. Škoda, že se autor nerozepsal také o ostatních amerických přilbách, zejména by mě zajímaly informace o ECH, nástupci ACH.

Načítám diskuzi...