Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

Fregata Admirál Gorškov; větší foto / Public domain

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál Gorškov (Projekt 22350), první loď stejnojmenné třídy. Fregaty Admirál Gorškov jsou největší a nejpokročilejší vojenské lodě stavěné ruským loďařským průmyslem od konce Sovětského svazu.

„Toto je vlajková loď série lodí pro pobřežní námořní zónu, která byla postavena pro námořní loďstvo. Vzniknou celkově čtyři lodě,“ řekl Viktor Bursuk, zástupce velitele ruského námořnictva pro výstavbu lodí a nákup zbraní.

 

 

„Do předání lodě jsme prošli dlouhou a pohnutou cestou. Během testů loď překonala více než 70 000 mil v podmínkách severních moří a dosáhli jsme pozitivních výsledků testů. Nyní se loď přesune do své rodné základny, kde je již velmi očekávána. Děkuji za dar, který flotila dostala v předvečer svého svátku,“ dodal na předávacím ceremoniálu Bursuk.

 

Fregata Admirál Gorškov se stavěla v petrohradských loděnicích Severnaja Verf od roku 2006. Lodě třídy Admirál Gorškov měly nahradit sovětské raketové torpédoborce třídy Saryč (Projekt 956) a raketové fregaty třídy Burevestnik (Projekt 1135). Původně ruské námořnictvo požadovalo stavbu 20 až 30 plavidel.
 

Průtahy s vývojem a stavbou lodí však přiměly Moskvu k zahájení stavby šesti jednodušších fregat třídy Admirál Grigorovič (Projekt 11356Р/М), která konstrukčně vychází z třídy Burevestnik. První loď Admirál Grigorovič se do aktivní služby dostala 11. března 2016. Druhé plavidlo Admirál Essen se stalo součástí ruského námořnictva v červnu téhož roku a třetí Admirál Makarov na konci roku 2017. Poslední tři lodě námořnictvo převezme v letech 2020 až 2021.  

 

Původně se s předáním fregaty Admirál Gorškov počítalo v roce 2011. Trup lodě však byl spuštěn na vodu až v roce 2010, první zkušební plavba proběhla v roce 2014 a námořní zkoušky začaly o rok později. Během námořních testů byla ruská fregata v prosinci 2017 zaznamenána poblíž britských teritoriálních vod v Severním moři.
 

Konečně 26. června byly oficiálně ukončeny námořní zkoušky a loď byla předána do rukou Severní flotily s domovským přístavem v Severomorsku. Ve zmiňovaný den 28. června byla na fregatě Admirál Gorškov vyvěšená oficiální vlajka ruského námořnictva, tedy modrý kříž Svatého Ondřeje.

 

Fregata Admirál Gorškov se pak hned 29. července zúčastnila přehlídky na počest Dne námořnictva v Kronštadtu nedaleko Petrohradu.

 

Loď bude sloužit u 43. raketové divize Severního loďstva se sídlem v Sevoromorsku. V jednotce najdeme také letadlovou loď Kuzněcov (nyní několik let v opravě), jaderný raketový křižník Petr Veliký, raketový křižník Maršal Ustinov nebo torpédoborce Admiral Ušakov. Nejmladší lodi je však 20 let, ostatním 26 a více let.

 

Fregata Admirál Gorškov tak bude jasně nejmodernějším povrchovým plavidlem Severní flotily, ale vlastně i celého ruského námořnictva. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojga lodě třídy Admirál Gorškov (a další odvozené) se v budoucnu stanou stěžejním pilířem ruského námořnictva.

 

U Severní flotily bude loď působit především v Severním ledovém oceánu, v Barentsově a Norském moři. Hlavním úkolem fregaty se stane ochrana ruské severní hranice, hlídkování kolem námořních obchodních cest a ochrana ruských zájmů v Arktidě (ochrana ropných a plynových polí).

 

V současné době probíhá stavba dalších tří lodí třídy Admirál Gorškov. Druhé plavidlo Admirál Kasatonov vstoupí do služby v roce 2020 (námořní zkoušky začnou na konci letošního roku) a třetí plavidlo Admirál Golovko o rok později. Stavba čtvrtého plavidla Admirál Isakov začala v roce 2013, ale otázka je, kdy bude dokončeno. Pátá a šestá loď vstoupí do služby kolem roku 2026, ale půjde pravděpodobně již o modernizovaná plavidla Projekt 22350M.

 

Jak lodě třídy Admirál Gorškov, tak třídy Admirál Grigorovič však musí zápasit s pohonnými jednotkami. První dvě lodě třídy Admirál Gorškov mají plynové turbíny ukrajinské společnosti Zorja-Mašprojekt. Avšak vzhledem k zákazu vývozu ukrajinských vojenských technologií do Ruska po ruské anexi Krymu musel Kreml zadat výrobu nových turbín ruské společnosti NPO Saturn. Nové turbíny pro třetí stavěnou loď Admirál Golovko mají být certifikovány v roce 2020.

 

Ruské pohonné jednotky dostanou stavěné lodě třídy Admirál Gorškov i Admirál Grigorovič. Do budoucna je navíc velmi pravděpodobná re-motorizace současných plavidel s ukrajinskými turbínami.

 

Admirál Gorškov měří na délku 135 m, plný výtlak je 5400 t a loď dokáže vyvinout rychlost až 29,5 uzlů (55 km/h). Loď obsluhuje 210 námořníků a na zádi je letová paluba pro jeden vrtulník Ka-27.
 

Dominantní hlavňovou výzbrojí je 130mm kanon A-192M na přídi, raketovou protilodní a protizemní výzbroj představuje 16 podzvukových střel Kalibr-NK nebo stejný počet nadzvukových protilodních střel Oniks.

 

Hlavní výzbroj lodí třídy Admirál Gorškov jsou systémy protivzdušné obrany Polimet-Redut. Protiraketový a protiletecký prostředek vyrábí koncern Almaz-Altej na základě systému S-400, resp. S-350 Víťaz. Polimet-Redut dokáže používat celou řadu interceptorů, od malých a hbitých 9M100 s dosahem 10 km až po větší střely 9M96E2 s dosahem 120 až 150 km.

 

Celkově fregaty třídy Admirál Gorškov pojmou až 128 nejmenších střel 9M100 nebo 32 největších 9M96E2. Koncern Almaz-Altej ale nabízí pro Polimet-Redut celou řadu interceptorů různých výkonů a schopností. Otázkou je však připravenost Polimet-Redut, protože ještě na konci tohoto června ruská tisková agentura Interfax-AVN uvedla, že testování Polimet-Redut „bylo částečně úspěšně“ a testy musí pokračovat.


 

Zdroj: Interfax-AVNTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Rusko dokončilo úvodní testy jaderné rakety RS-28 Sarmat

Ruské ministerstvo obrany oznámilo ukončení úvodního testovacího bloku nejnovější ruské ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    10:05 04.08.2018

    Ospalá Evropa dávající na obranu stále méně najednou začíná zbrojit. Ale důvodem rozhodně není Ruskem zvyšované napětí... ah, počkat...!

    Ospalá Evropa dávající na obranu stále méně najednou začíná zbrojit. Ale důvodem rozhodně není Ruskem zvyšované napětí... ah, počkat...!

  • KOLT
    10:03 04.08.2018

    UnionPacific, ty ruské a íránské drony, které se Izraelcům nepodařilo sestřelit ani pomocí Patriotů ani pomocí AIM-120 (aspoň tuším, že těmi po nich stříleli z F-16), jste ...Zobrazit celý příspěvek

    UnionPacific, ty ruské a íránské drony, které se Izraelcům nepodařilo sestřelit ani pomocí Patriotů ani pomocí AIM-120 (aspoň tuším, že těmi po nich stříleli z F-16), jste nezaznamenal? K jedné z posledních eskalací, při níž IAF přišla o F-16, došlo poté, co Írán poslal do Izraele dron a IAF, poučena předchozími nezdary, ho sestřelila pomocí Apache a střely krátkého dosahu (ví se vlastně, jaké?). Žádná PVO není 100% :-)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    09:55 04.08.2018

    rasto: Jistě, ty jsi vůbec nepsal: " A jeden z prostriedkov je, že nezvyšuje vojenské napätie navyšovaním počtov napr. výkonných lodí. ", že... Anebo chceš tvrdit, že útok na ...Zobrazit celý příspěvek

    rasto: Jistě, ty jsi vůbec nepsal:
    " A jeden z prostriedkov je, že nezvyšuje vojenské napätie navyšovaním počtov napr. výkonných lodí. ", že...
    Anebo chceš tvrdit, že útok na Ukrajinu či vojenská cvičení o statisících vojáků zvyšuje napětí méně než stavba vojenských lodí???Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    09:14 04.08.2018

    Balm
    Tak nemůže využívat terénu, tak už je to lepší?;) jinak velice zajímavý koment díky!

    Balm
    Tak nemůže využívat terénu, tak už je to lepší?;) jinak velice zajímavý koment díky!

  • Jara
    09:13 04.08.2018

    UnionPacific
    100%ní není nikdy nic, ani izraelská PVO jakkoliv je dobrá.

    UnionPacific
    100%ní není nikdy nic, ani izraelská PVO jakkoliv je dobrá.

  • UnionPacific
    09:09 04.08.2018

    Febri : Áno,taká PVO existuje,má ju totiž Izrael. Za posledných niekoľko rokov sa Palestínci,Iránci a Sýrčania pokúšali preletieť do Izraela lietadlami,dronmi,alebo rovno strieľali ...Zobrazit celý příspěvek

    Febri : Áno,taká PVO existuje,má ju totiž Izrael. Za posledných niekoľko rokov sa Palestínci,Iránci a Sýrčania pokúšali preletieť do Izraela lietadlami,dronmi,alebo rovno strieľali rakety,či už svoje,ruské alebo Iránske...a Izrael to všetko zostrelil. Takže tak.Skrýt celý příspěvek

  • balm
    07:09 04.08.2018

    @Jara "Ono na vodě se vám ty tomahawky, ale nikam neschovají.....to jen taková technická" S tím bych si dovolil nesouhlasit, protože střel označovaných "Tomahawk" existuje více ...Zobrazit celý příspěvek

    @Jara
    "Ono na vodě se vám ty tomahawky, ale nikam neschovají.....to jen taková technická"

    S tím bych si dovolil nesouhlasit, protože střel označovaných "Tomahawk" existuje více generací, které se odlišují svými vlastnostmi. Bude-li použita verze A/BGM-109 Blok III s koncovým přiblížením ve výšce 100m, budete mít vyšší sanči detekovat přilétající střelu(y) a podniknout protiopatření. S verzí A/GBM-109 Blok IV se letová výška snižuje o dalších 50m a současně střela mění svou sníženou radarovou singaturu (vůči Blok III) a tepelnou stopu, včetně už tak efektivního sea skimming režimu Snížená kouřivost, snížená odrazivost i pokročilejší avionika dovoluje střele agresivně měnit výšku a směr během letu. Bude-li útočit více střel současně (standardní taktika), bude nesmírně obtížné reagovat na více střel současně, protože budou přílétat z různých směrů.

    Zásáhnout Blok IV na střední vzdálenost by teoreticky mohla zvládnout modernizovaná střela 9M96E (1 - 40km) , jenže ta už je na hranici svých udávaných parametrů (reálné schopnosti budou spíše horší) a o 9M100, což by měla být modernizovaná varianta se sníženým doletem, vektorováním tahu a doplěnená o IR navádění, ale ta zase potřebuje delší čas pro úspěšné zaměření cíle a zvyšuje se doba reakce. Otázkou zůstává, jak daleko pokročilo Rusko v oblasti IR detekce a schopnosti vyrábět takové systémy, protože většinu IR systému musí nakupovat. Mnohem pravděpodobnější se jeví použití CIWS systémů proti střelám s omezeným radarovým a tepelným obrazem, letících těsně nad hladinou.Skrýt celý příspěvek

  • rasto123
    01:05 04.08.2018

    rasto: jistě, rusko nezvyšuje vojenské napětí. Proto pořádá u svých západních hranic pravidelná vojenská cvičení jednotek o dost větší síle, než jaké dělají na druhé straně hranic. ...Zobrazit celý příspěvek

    rasto: jistě, rusko nezvyšuje vojenské napětí. Proto pořádá u svých západních hranic pravidelná vojenská cvičení jednotek o dost větší síle, než jaké dělají na druhé straně hranic. Proto zaútočil na ukrajinu. Proto dislokoval další Iskandery v Kaliningradu.

    S odpuštěním, to, že Rusko má obzvláště po sankcích a pádu ceny ropy omezené zdroje jsem slyše okecávat různě, ale s odpuštěním takhle hloupě ještě ne.

    Neviem čo si čítal, ale ja som nič z toho nepísalSkrýt celý příspěvek

  • logik
    00:43 04.08.2018

    rasto: jistě, rusko nezvyšuje vojenské napětí. Proto pořádá u svých západních hranic pravidelná vojenská cvičení jednotek o dost větší síle, než jaké dělají na druhé straně hranic. ...Zobrazit celý příspěvek

    rasto: jistě, rusko nezvyšuje vojenské napětí. Proto pořádá u svých západních hranic pravidelná vojenská cvičení jednotek o dost větší síle, než jaké dělají na druhé straně hranic. Proto zaútočil na ukrajinu. Proto dislokoval další Iskandery v Kaliningradu.

    S odpuštěním, to, že Rusko má obzvláště po sankcích a pádu ceny ropy omezené zdroje jsem slyše okecávat různě, ale s odpuštěním takhle hloupě ještě ne.Skrýt celý příspěvek

  • rasto123
    00:40 04.08.2018

    otazka je jestli vubec nekdy rusove postavi jakekoliv plavidlo vetsi nez fregatu, no na torpedoborec by si mozna troufly, ale na kriznik uz urcite ne, a na letadlovku ? blahovy ...Zobrazit celý příspěvek

    otazka je jestli vubec nekdy rusove postavi jakekoliv plavidlo vetsi nez fregatu, no na torpedoborec by si mozna troufly, ale na kriznik uz urcite ne, a na letadlovku ?
    blahovy sen.
    no mozna za par let, az budou rusove kupovat letadlovku co budou vyrazovat cinani :).

    Ja si myslím , že v najbližších pár rokov nepotrebujú nič veľké. Načo ? Provokovať ? Budujú si lode so slušným a čo je podstatné rešpektovaným účinkom.

    Rusko bude stavať väčšie lode , ale zatiaľ nemusí.Skrýt celý příspěvek

  • rasto123
    00:16 04.08.2018

    Páni, ak sa pozriete na súčasnú geopolitiku , tak mnohopočetná séria týchto lodí by nebola vôbec vhodná. Ani pre Rusko a ani pre EU. Často sa neochota zamieňa s neschopnosťou. ...Zobrazit celý příspěvek

    Páni, ak sa pozriete na súčasnú geopolitiku , tak mnohopočetná séria týchto lodí by nebola vôbec vhodná. Ani pre Rusko a ani pre EU. Často sa neochota zamieňa s neschopnosťou. Načo by boli Rusku teraz takéto lode ? Rusko nepotrebuje vojenskú konfrontácia s odberateľmi svojich surovín. A jeden z prostriedkov je, že nezvyšuje vojenské napätie navyšovaním počtov napr. výkonných lodí. Stavia lode, ale pre EU neškodného tipu.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    23:52 03.08.2018

    ano, pro ruske namornictvo je to velky pokrok, ale vzhledem k tomu jake bylo namornitvo sssr a jake je ted ruska...holt ty casy se nikdy nevrati. otazka je jestli vubec nekdy ...Zobrazit celý příspěvek

    ano, pro ruske namornictvo je to velky pokrok, ale vzhledem k tomu jake bylo namornitvo sssr a jake je ted ruska...holt ty casy se nikdy nevrati.
    otazka je jestli vubec nekdy rusove postavi jakekoliv plavidlo vetsi nez fregatu, no na torpedoborec by si mozna troufly, ale na kriznik uz urcite ne, a na letadlovku ?
    blahovy sen.
    no mozna za par let, az budou rusove kupovat letadlovku co budou vyrazovat cinani :).Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    17:00 03.08.2018

    Union : ale houby. Taková PVO prostě neexistuje. Přesto na ní státy nerezignují. Obecne neexistuje žádná zbraň zajišťující dokonalý a 100% úder a žádná zbraň zajišťující 100% ...Zobrazit celý příspěvek

    Union : ale houby. Taková PVO prostě neexistuje. Přesto na ní státy nerezignují.
    Obecne neexistuje žádná zbraň zajišťující dokonalý a 100% úder a žádná zbraň zajišťující 100% obranu. To byste mohl vědět.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    16:32 03.08.2018

    Fenri : Jediná PVO,ktorá má zmysel,je taká,ktorá zachytí 100 % nepriateľských rakiet. Na Moskvu budú mieriť vo vojne desiatky jadrových hlavíc,takže PVO bude musieť zničiť všetky. ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri : Jediná PVO,ktorá má zmysel,je taká,ktorá zachytí 100 % nepriateľských rakiet. Na Moskvu budú mieriť vo vojne desiatky jadrových hlavíc,takže PVO bude musieť zničiť všetky. Alebo snáď bude Rusom platná štatistika, "Boli sme dobrí,naša technika je super,zachytili sme 80 % rakiet,všetko je teda v poriadku,akurát z Moskvy nezostalo nič." ?Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    16:29 03.08.2018

    UnionPacific: "každý zásah je definitivní".

    Stran tankerů... Doporučuji se seznámit s některými aspekty Irácko-Iránské války.

    UnionPacific: "každý zásah je definitivní".

    Stran tankerů... Doporučuji se seznámit s některými aspekty Irácko-Iránské války.

  • fenri
    15:54 03.08.2018

    Union: ještě jednou bavíme se o dvou věcech: 1.) já rozporoval vaše tvrzení, že ruská PVo byla v Syrii bezmocná. To je prostě faktický nesmysl. 2.) jestli lze ubránit 350m dlouhý ...Zobrazit celý příspěvek

    Union: ještě jednou bavíme se o dvou věcech:
    1.) já rozporoval vaše tvrzení, že ruská PVo byla v Syrii bezmocná. To je prostě faktický nesmysl. 2.) jestli lze ubránit 350m dlouhý tanker? Lze, stejně jako 330m dlouhou letadlovou loď. Je to jen otázka nasazení prostředků. Jesli lze ubránit všechny tankery v Severním ledovém oceánu a všechny těžební objekty tamtéž? Nelze? Znamená to, že lze rezignovat na obranu? Ne.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    15:45 03.08.2018

    Fenri : Je vôbec technicky moožné ochrániť tanker,ktorý má 350 m ? Určite súhlasíte,že nie. Podobne,vrtná veža je statický ciel a ako taký neubrániteľný. To by tá PVO musela byť na ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri : Je vôbec technicky moožné ochrániť tanker,ktorý má 350 m ? Určite súhlasíte,že nie. Podobne,vrtná veža je statický ciel a ako taký neubrániteľný. To by tá PVO musela byť na tankeri resp. na veži.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    15:09 03.08.2018

    UnionPacific: nie, nevravíte. Vravíte, že "a ako ukázali Rusi v Sýrií,proti nim nemajú najmenšiu šancu". Což je kec, protože to nikdo neví. Zatím se nepotkali. A myslím, že šance ...Zobrazit celý příspěvek

    UnionPacific: nie, nevravíte. Vravíte, že "a ako ukázali Rusi v Sýrií,proti nim nemajú najmenšiu šancu". Což je kec, protože to nikdo neví. Zatím se nepotkali. A myslím, že šance ruské PVo jsou zhruba stejné, jako šance jakékoliv jiné špičkové PVO )reálně jen USA a Izrael). Tj. záleží na počtu na obou stranách, terénu, čase a štěstí.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    15:05 03.08.2018

    Jakub2
    Diky COGAG na šroub to jde přes převodovky, že ano

    Jakub2
    Diky COGAG na šroub to jde přes převodovky, že ano

  • Jakub2
    15:04 03.08.2018

    P.S. 2 slabší turbíny pro plavbu ekonomickou rychlostí + 2 turbíny spouštěné pro dosažení max. rychlosti. Stejné jako u fregat tř. Talwar stavěné pro Indii.

    P.S. 2 slabší turbíny pro plavbu ekonomickou rychlostí + 2 turbíny spouštěné pro dosažení max. rychlosti. Stejné jako u fregat tř. Talwar stavěné pro Indii.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4