Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

Fregata Admirál Gorškov; větší foto / Public domain

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál Gorškov (Projekt 22350), první loď stejnojmenné třídy. Fregaty Admirál Gorškov jsou největší a nejpokročilejší vojenské lodě stavěné ruským loďařským průmyslem od konce Sovětského svazu.

„Toto je vlajková loď série lodí pro pobřežní námořní zónu, která byla postavena pro námořní loďstvo. Vzniknou celkově čtyři lodě,“ řekl Viktor Bursuk, zástupce velitele ruského námořnictva pro výstavbu lodí a nákup zbraní.

 

 

„Do předání lodě jsme prošli dlouhou a pohnutou cestou. Během testů loď překonala více než 70 000 mil v podmínkách severních moří a dosáhli jsme pozitivních výsledků testů. Nyní se loď přesune do své rodné základny, kde je již velmi očekávána. Děkuji za dar, který flotila dostala v předvečer svého svátku,“ dodal na předávacím ceremoniálu Bursuk.

 

Fregata Admirál Gorškov se stavěla v petrohradských loděnicích Severnaja Verf od roku 2006. Lodě třídy Admirál Gorškov měly nahradit sovětské raketové torpédoborce třídy Saryč (Projekt 956) a raketové fregaty třídy Burevestnik (Projekt 1135). Původně ruské námořnictvo požadovalo stavbu 20 až 30 plavidel.
 

Průtahy s vývojem a stavbou lodí však přiměly Moskvu k zahájení stavby šesti jednodušších fregat třídy Admirál Grigorovič (Projekt 11356Р/М), která konstrukčně vychází z třídy Burevestnik. První loď Admirál Grigorovič se do aktivní služby dostala 11. března 2016. Druhé plavidlo Admirál Essen se stalo součástí ruského námořnictva v červnu téhož roku a třetí Admirál Makarov na konci roku 2017. Poslední tři lodě námořnictvo převezme v letech 2020 až 2021.  

 

Původně se s předáním fregaty Admirál Gorškov počítalo v roce 2011. Trup lodě však byl spuštěn na vodu až v roce 2010, první zkušební plavba proběhla v roce 2014 a námořní zkoušky začaly o rok později. Během námořních testů byla ruská fregata v prosinci 2017 zaznamenána poblíž britských teritoriálních vod v Severním moři.
 

Konečně 26. června byly oficiálně ukončeny námořní zkoušky a loď byla předána do rukou Severní flotily s domovským přístavem v Severomorsku. Ve zmiňovaný den 28. června byla na fregatě Admirál Gorškov vyvěšená oficiální vlajka ruského námořnictva, tedy modrý kříž Svatého Ondřeje.

 

Fregata Admirál Gorškov se pak hned 29. července zúčastnila přehlídky na počest Dne námořnictva v Kronštadtu nedaleko Petrohradu.

 

Loď bude sloužit u 43. raketové divize Severního loďstva se sídlem v Sevoromorsku. V jednotce najdeme také letadlovou loď Kuzněcov (nyní několik let v opravě), jaderný raketový křižník Petr Veliký, raketový křižník Maršal Ustinov nebo torpédoborce Admiral Ušakov. Nejmladší lodi je však 20 let, ostatním 26 a více let.

 

Fregata Admirál Gorškov tak bude jasně nejmodernějším povrchovým plavidlem Severní flotily, ale vlastně i celého ruského námořnictva. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojga lodě třídy Admirál Gorškov (a další odvozené) se v budoucnu stanou stěžejním pilířem ruského námořnictva.

 

U Severní flotily bude loď působit především v Severním ledovém oceánu, v Barentsově a Norském moři. Hlavním úkolem fregaty se stane ochrana ruské severní hranice, hlídkování kolem námořních obchodních cest a ochrana ruských zájmů v Arktidě (ochrana ropných a plynových polí).

 

V současné době probíhá stavba dalších tří lodí třídy Admirál Gorškov. Druhé plavidlo Admirál Kasatonov vstoupí do služby v roce 2020 (námořní zkoušky začnou na konci letošního roku) a třetí plavidlo Admirál Golovko o rok později. Stavba čtvrtého plavidla Admirál Isakov začala v roce 2013, ale otázka je, kdy bude dokončeno. Pátá a šestá loď vstoupí do služby kolem roku 2026, ale půjde pravděpodobně již o modernizovaná plavidla Projekt 22350M.

 

Jak lodě třídy Admirál Gorškov, tak třídy Admirál Grigorovič však musí zápasit s pohonnými jednotkami. První dvě lodě třídy Admirál Gorškov mají plynové turbíny ukrajinské společnosti Zorja-Mašprojekt. Avšak vzhledem k zákazu vývozu ukrajinských vojenských technologií do Ruska po ruské anexi Krymu musel Kreml zadat výrobu nových turbín ruské společnosti NPO Saturn. Nové turbíny pro třetí stavěnou loď Admirál Golovko mají být certifikovány v roce 2020.

 

Ruské pohonné jednotky dostanou stavěné lodě třídy Admirál Gorškov i Admirál Grigorovič. Do budoucna je navíc velmi pravděpodobná re-motorizace současných plavidel s ukrajinskými turbínami.

 

Admirál Gorškov měří na délku 135 m, plný výtlak je 5400 t a loď dokáže vyvinout rychlost až 29,5 uzlů (55 km/h). Loď obsluhuje 210 námořníků a na zádi je letová paluba pro jeden vrtulník Ka-27.
 

Dominantní hlavňovou výzbrojí je 130mm kanon A-192M na přídi, raketovou protilodní a protizemní výzbroj představuje 16 podzvukových střel Kalibr-NK nebo stejný počet nadzvukových protilodních střel Oniks.

 

Hlavní výzbroj lodí třídy Admirál Gorškov jsou systémy protivzdušné obrany Polimet-Redut. Protiraketový a protiletecký prostředek vyrábí koncern Almaz-Altej na základě systému S-400, resp. S-350 Víťaz. Polimet-Redut dokáže používat celou řadu interceptorů, od malých a hbitých 9M100 s dosahem 10 km až po větší střely 9M96E2 s dosahem 120 až 150 km.

 

Celkově fregaty třídy Admirál Gorškov pojmou až 128 nejmenších střel 9M100 nebo 32 největších 9M96E2. Koncern Almaz-Altej ale nabízí pro Polimet-Redut celou řadu interceptorů různých výkonů a schopností. Otázkou je však připravenost Polimet-Redut, protože ještě na konci tohoto června ruská tisková agentura Interfax-AVN uvedla, že testování Polimet-Redut „bylo částečně úspěšně“ a testy musí pokračovat.


 

Zdroj: Interfax-AVNTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Rusko dokončilo úvodní testy jaderné rakety RS-28 Sarmat

Ruské ministerstvo obrany oznámilo ukončení úvodního testovacího bloku nejnovější ruské ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jakub2
  15:02 03.08.2018

  Jara: Ano, ta loď má typ pohonu COGAG (Coimbined gas and gas).

  Jara: Ano, ta loď má typ pohonu COGAG (Coimbined gas and gas).

 • Jara
  14:48 03.08.2018

  Gorškov má jen turbíny, nebo kombinace s diesely, vůbec jaké je schéma pohonu?

  Gorškov má jen turbíny, nebo kombinace s diesely, vůbec jaké je schéma pohonu?

 • Jara
  14:45 03.08.2018

  Ono na vodě se vám ty tomahawky, ale nikam neschovají.....to jen taková technická

  Ono na vodě se vám ty tomahawky, ale nikam neschovají.....to jen taková technická

 • UnionPacific
  14:41 03.08.2018

  Fenri : Ja len vravím to,že u vrtnej veže alebo tankeru nemá zmysel uvažovať v pojmoch "poškodený na 70 či 80 %" ...každý zásah je definitívny. A práve Arktída predstavuje vhodné ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri : Ja len vravím to,že u vrtnej veže alebo tankeru nemá zmysel uvažovať v pojmoch "poškodený na 70 či 80 %" ...každý zásah je definitívny. A práve Arktída predstavuje vhodné podmienky pre americké ponorky,kedže strely by v podstate mohli letieť tesne na ľadom,alebo vodou....zatiaľ čo v sýrii leteli vo väčších výškach,kde bola nádej na ich detekovanie.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:40 03.08.2018

  Ruskou PVO bych nepodceňoval, proč by státy NATO utráceli za vývoj umělé inteligence umožňující rojení dronů a překonávání PVO, té ruské zejména ;)

  Ruskou PVO bych nepodceňoval, proč by státy NATO utráceli za vývoj umělé inteligence umožňující rojení dronů a překonávání PVO, té ruské zejména ;)

 • fenri
  14:28 03.08.2018

  Ajaj, to zas vypadá na herojský pokřik mládenečků, co sice ví kulový, ale jsou kovaný. Union Pacific, Bejvoč, co si pro začátek vzít mapu Syrie a podívat se, kde byla ruská PVO a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ajaj, to zas vypadá na herojský pokřik mládenečků, co sice ví kulový, ale jsou kovaný. Union Pacific, Bejvoč, co si pro začátek vzít mapu Syrie a podívat se, kde byla ruská PVO a kde se útočilo? A ne, 40N6 fakt není myšlená na sestřelování mraků Tomahawků...Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  14:13 03.08.2018

  Black hole: Tak proč rusácko tvrdilo, že bylo sestřeleno 80 procent střel? To je jako sestřelili plácačkama na mouchy?? Prostě slavná rusácká PVO dostala na prdel a ani si ...Zobrazit celý příspěvek

  Black hole: Tak proč rusácko tvrdilo, že bylo sestřeleno 80 procent střel? To je jako sestřelili plácačkama na mouchy?? Prostě slavná rusácká PVO dostala na prdel a ani si neškrtla.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:44 03.08.2018

  UnionPacific: V atlasoch je to síce skreslené a predimenzované, no reálne je to taká zmrznutá mláčka, na ktorej okrajoch sa tlačí viacero krajín, mimo Ruska všetko členovia NATO. A ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific: V atlasoch je to síce skreslené a predimenzované, no reálne je to taká zmrznutá mláčka, na ktorej okrajoch sa tlačí viacero krajín, mimo Ruska všetko členovia NATO. A Rusko si che presadiť, že mu z tej mláky patrí skoro polovica. :-D
  https://media.novinky.cz/703/5...

  Ďalším faktorom sú potenciálne obchodné cesty, pri sprevádzkovní ktorých by išlo o obrovské príjmy z tranzitu. nemôžu dovoliť akémukoľvek prípadnému súperovi, aby ich trasu zablokoval z jednej alebo druhej strany.

  black hole: Pri tom počte by pretlačili dosť rakiet na zničenie cieľov aj cez ruskú PVO, nech by bola akokoľvek výkonná.Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  13:06 03.08.2018

  Union Pacific Rusi svoju PVO v Sýrií ani nepoužili pretože sa nechceli angažovať všetko si to zlízla Sýrska obrana

  Union Pacific Rusi svoju PVO v Sýrií ani nepoužili pretože sa nechceli angažovať všetko si to zlízla Sýrska obrana

 • UnionPacific
  10:21 03.08.2018

  vysvetli mi niekto,čo znamená,že Gorškov bude chrániť ropné a plynové polia a severnú cestu ? Jednak tam okrem Ruska nikto nie je,takže nemá pred kým ju chrániť a jednak,ak by ...Zobrazit celý příspěvek

  vysvetli mi niekto,čo znamená,že Gorškov bude chrániť ropné a plynové polia a severnú cestu ? Jednak tam okrem Ruska nikto nie je,takže nemá pred kým ju chrániť a jednak,ak by došlo k vojne,tak nemá najmenšiu šancu niečo uchrániť,kedže nepriateľ by použil Tomahawky,JAASM a ako ukázali Rusi v Sýrií,proti nim nemajú najmenšiu šancu. U ropnej plošiny platí,že buď obíde bez straty alebo bude zničená....čísla typu "70 % zničených Tomahawkov" nemajú zmysel. To je dobré pre pozemné ciele ako letiská.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4