Patria AWV – nové obrněné vozidlo z Finska

Foto: Patria AWV s dálkově ovládanou věží Trackfire RWS a kompaktním 25mm rychlopalným kanónem LW25mm Bushmaster Chain Gun. / Patria
Foto: Patria AWV s dálkově ovládanou věží Trackfire RWS a kompaktním 25mm rychlopalným kanónem LW25mm Bushmaster Chain Gun. / Patria

Finská Patria na právě skončené londýnské výstavě DSEI představila nové kolové obrněné vozidlo AWV (Armored Wheeled Vehicle). Stroj má navázat na úspěchy finských obrněných vozidel AMV (Armored Modular Vehicle).

Finská Patria představila prototyp vozidla Patria AMV v roce 2001. Konstrukce byla a je nesmírně úspěšná, neboť do dnešní doby si sedm zemí objednalo téměř 1400 strojů AMV. Největším uživatelem vozidel AMV je polská armáda, kde je stroj znám jako KTO Rosomak. Před časem Polsko navíc podepsalo s Finském smlouvu, jenž mu umožňuje licenční výrobou vozidel Rosomak.

Kolové obrněné vozidlo Patria AWV 8×8 využívá zkušenosti s vývojem a provozem Patria AMV. Nový stroj však oproti svému předchůdci nabízí větší objem vnitřních prostor, větší užitečné zatížení, lepší modularitu a lepší jízdní výkony. Díky větší modularitě je Patria AWV schopná plnit nejrůznější funkce a mise, bez potřeby rozsáhlých zásahů do konstrukce vozidla.

Větší prostor vozidla, podle vyjádření Patrie, koresponduje s neustále zvyšující se průměrnou výškou populace. V současné době navíc vojáci berou do boje, čím dal větší množství výstroje a vybavení, které samozřejmě zabírá více místa.

Celková hmotnost Patria AWV je 30 tun, z toho 13 tun připadá na užitečný náklad. Naproti tomu Patria AMV při maximální hmotnost 27 tun dokáže pojmout náklad o hmotnosti maximálně 10 tun.

Patria AWV Foto: Vnitřní prostor Patria AWV má nabízet dostatek místa pro desetičelný výsadek. / Patria

Nový stroj pohání dieselový motor o výkonu 450 kW (Patria AMV 405 kW) ve spolupráci se sedmistupňovou převodovkou. Maximální rychlost stroje na silnici je 100 km/h, interní nádrže pak umožňují dojezd až 1000 km.

Balistická ochrana je jako u všech moderních vozidel modulární. Na základní pancéřovou korbu lze přišroubovat přídavné keramické pláty a tak teoreticky libovolně vrstvit balistickou ochranu.

Patria AWV je konstruována s ohledem na potřeby vojáků v 21. století. Uvnitř stroje je dostatečně dimenzovaná elektrická soustava, která dokáže napájet velké množství elektronických přístrojů vozidla nebo dobíjet baterie nejrůznějších externích systémů (bezpilotní letadla a vozidla, rádia, počítače, elektronika, atd.).

Na výstavě DSEI jsme mohli vidět AWV jako obrněný transportér. Uvnitř vozidla kromě velitele, střelce a řidiče je místo pro desetičlenný výsadek. Ochranu trasnportéru nebo palebnou podporu výsadku zajišťuje dálkově ovládaná zbraňová stanice Trackfire RWS od firmy Saab.

Track RWS (Remote Weapon Station) je vlastně platformou pro montáž nejrůznějších palných zbraní. Kromě klasických 12,7mm kulometů nebo 40mm granátometů dokáže zbraňová stanice pojmout i extrémně lehký 25mm kanón LW25mm Bushmaster Chain Gun.

AWV je rovněž navrhnuto s ohledem na možnost snadné instalace výkonnějších zbraňových systémů. Můžeme zmínit například finský 120mmm minomet Patria Nemo nebo například věž se 105 mm kanónem pro vozidlo palebné podpory.

Fotogalerie

Patria AWV Patria AWV Patria AWV

Zdroj: Patria

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Pandur: historie jednoho tendru

Policie začala v minulých dnech vyšetřovat lobbistu Marka Dalíka, v minulosti blízkého spolupracovníka premiéra Mirka Topolánka (ODS). Důvodem je nákup obrněných transportérů Pandur pro Armádu ČR od firmy Steyr. Důvodem tohoto policejního rozhodnutí je zřejmě obsah schůzky českých vyjednavačů se zástupci firmy Steyr, která se v Praze konala 8. listopadu 2007 a za českou stranu se jí zúčastnil i Dalík.

Evropský kolový transportér Boxer v ruské armádě?

Dříve naprosto nemyslitelné, nyní realita. Ruská armáda potřebuje rozsáhlou modernizaci, ale postupně zjišťuje, že ruský vojensko-průmyslový komplex není schopen ve všech vojenských technologiích držet krok s okolním světem. Rusové tak čím dál častěji přistupují k nákupu „západní“ vojenské techniky. Například nyní je ruskou armádou testován evropský kolový transportér GTK Boxer 8×8, který je jeden z adeptů na nové ruské kolové obrněné vozidlo.

Ruští zbrojaři urychlili vývoj nového obrněného transportéru Kurganěc-25

Zbrojní podnik „Kurganmašzavod“, který je součástí strojírenského koncernu „Traktorové závody“, urychlil vývoj nového středního obrněného transportéru, pojmenovaného Kurganěc-25. První prototyp tohoto stroje tak ruská armáda obdrží již na jaře letošního roku, i když původní plán předpokládal, že jejich výroba začne až po roce 2015.

Polský průmysl domestikuje finské transportéry AMV

Za posledních deset let odebrali polští vojáci několik stovek finských kolových transportérů Patria AMV XC-360. V polské armádě je stroj znám pod bojovým názvem KTO Rosomak (Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak). Nyní Polsko podepsalo s Finském smlouvu, jenž mu umožňuje neomezenou licenční výrobou vozidel Rosomak.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře