Patria AWV – nové obrněné vozidlo z Finska

Foto: Patria AWV s dálkově ovládanou věží Trackfire RWS a kompaktním 25mm rychlopalným kanónem LW25mm Bushmaster Chain Gun. / Patria
Foto: Patria AWV s dálkově ovládanou věží Trackfire RWS a kompaktním 25mm rychlopalným kanónem LW25mm Bushmaster Chain Gun. / Patria

Finská Patria na právě skončené londýnské výstavě DSEI představila nové kolové obrněné vozidlo AWV (Armored Wheeled Vehicle). Stroj má navázat na úspěchy finských obrněných vozidel AMV (Armored Modular Vehicle).

Finská Patria představila prototyp vozidla Patria AMV v roce 2001. Konstrukce byla a je nesmírně úspěšná, neboť do dnešní doby si sedm zemí objednalo téměř 1400 strojů AMV. Největším uživatelem vozidel AMV je polská armáda, kde je stroj znám jako KTO Rosomak. Před časem Polsko navíc podepsalo s Finském smlouvu, jenž mu umožňuje licenční výrobou vozidel Rosomak.

Kolové obrněné vozidlo Patria AWV 8×8 využívá zkušenosti s vývojem a provozem Patria AMV. Nový stroj však oproti svému předchůdci nabízí větší objem vnitřních prostor, větší užitečné zatížení, lepší modularitu a lepší jízdní výkony. Díky větší modularitě je Patria AWV schopná plnit nejrůznější funkce a mise, bez potřeby rozsáhlých zásahů do konstrukce vozidla.

Větší prostor vozidla, podle vyjádření Patrie, koresponduje s neustále zvyšující se průměrnou výškou populace. V současné době navíc vojáci berou do boje, čím dal větší množství výstroje a vybavení, které samozřejmě zabírá více místa.

Celková hmotnost Patria AWV je 30 tun, z toho 13 tun připadá na užitečný náklad. Naproti tomu Patria AMV při maximální hmotnost 27 tun dokáže pojmout náklad o hmotnosti maximálně 10 tun.

Patria AWV Foto: Vnitřní prostor Patria AWV má nabízet dostatek místa pro desetičelný výsadek. / Patria

Nový stroj pohání dieselový motor o výkonu 450 kW (Patria AMV 405 kW) ve spolupráci se sedmistupňovou převodovkou. Maximální rychlost stroje na silnici je 100 km/h, interní nádrže pak umožňují dojezd až 1000 km.

Balistická ochrana je jako u všech moderních vozidel modulární. Na základní pancéřovou korbu lze přišroubovat přídavné keramické pláty a tak teoreticky libovolně vrstvit balistickou ochranu.

Patria AWV je konstruována s ohledem na potřeby vojáků v 21. století. Uvnitř stroje je dostatečně dimenzovaná elektrická soustava, která dokáže napájet velké množství elektronických přístrojů vozidla nebo dobíjet baterie nejrůznějších externích systémů (bezpilotní letadla a vozidla, rádia, počítače, elektronika, atd.).

Na výstavě DSEI jsme mohli vidět AWV jako obrněný transportér. Uvnitř vozidla kromě velitele, střelce a řidiče je místo pro desetičlenný výsadek. Ochranu trasnportéru nebo palebnou podporu výsadku zajišťuje dálkově ovládaná zbraňová stanice Trackfire RWS od firmy Saab.

Track RWS (Remote Weapon Station) je vlastně platformou pro montáž nejrůznějších palných zbraní. Kromě klasických 12,7mm kulometů nebo 40mm granátometů dokáže zbraňová stanice pojmout i extrémně lehký 25mm kanón LW25mm Bushmaster Chain Gun.

AWV je rovněž navrhnuto s ohledem na možnost snadné instalace výkonnějších zbraňových systémů. Můžeme zmínit například finský 120mmm minomet Patria Nemo nebo například věž se 105 mm kanónem pro vozidlo palebné podpory.

Fotogalerie

Patria AWV Patria AWV Patria AWV

Zdroj: Patria

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pandur: historie jednoho tendru

Policie začala v minulých dnech vyšetřovat lobbistu Marka Dalíka, v minulosti blízkého ...

Evropský kolový transportér Boxer v ruské armádě?

Dříve naprosto nemyslitelné, nyní realita. Ruská armáda potřebuje rozsáhlou modernizaci, ale ...

Ruští zbrojaři urychlili vývoj nového obrněného transportéru Kurganěc-25

Zbrojní podnik „Kurganmašzavod“, který je součástí strojírenského koncernu „Traktorové závody“, ...

Polský průmysl domestikuje finské transportéry AMV

Za posledních deset let odebrali polští vojáci několik stovek finských kolových transportérů Patria ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  16:00 17.09.2013

  Ano, je. Zaměnili jsme Patria Nemo s dvojhlavňovým minometem AMOS, na jehož vývoji se Patria také podílela.

  Ano, je. Zaměnili jsme Patria Nemo s dvojhlavňovým minometem AMOS, na jehož vývoji se Patria také podílela.

 • Jakub Mareš
  15:37 17.09.2013

  Patria NEMO neni jednohlaveň?

  Patria NEMO neni jednohlaveň?

 • Laci
  14:35 17.09.2013

  Král obrněných transportérů se nám ještě více zdokonalil :) Velmi dobrá práce!

  Král obrněných transportérů se nám ještě více zdokonalil :) Velmi dobrá práce!