Peklo u El Guettaru – americké halftracky odolaly německým Tigrům

Tiger Deutsche Afrika Korps obklopen místními obyvateli kdesi v Tunisku, 1943
Tiger Deutsche Afrika Korps obklopen místními obyvateli kdesi v Tunisku, 1943

Tunisko 1943. Nepočetné jednotky obrněných transportérů dokázaly svými 75mm děly zničit i nejlepší německé tanky. Tento článek byl se souhlasem redakce převzat z portálu RadioDixie.cz.

Kopce kolem tuniské oázy El Guettar držely 23. března 1943 americké jednotky, které je nedlouho předtím vyrvaly z rukou italské tankové divizi Centauro. Generál George Patton hodlal vbrzku zaútočit na německou armádu a jednou pro vždy skoncovat s celým Afrikakorpsem, uvězněným ve zmenšujícím se perimetru v Tunisku. Konec tažení byl blízko. Jenže i Němci měli své plány. Američany z El Guettaru vyženou a uštědří jim stejný výprask, jako v Kasserinském průsmyku, doufal vrchní velitel Jürgen von Arnim.

Když se z noční tmy v pět ráno vynořily tanky německé 10. tankové divize, na okolních kopcích nebylo téměř nic, co by jim mohlo vzdorovat. Pěchota, děla a minomety nemohly zadržet ocelovou lavinu. Na kopci v mapách označeném jako Kóta 366 stála dvacítka obrněných transportérů M3 (běžně nazývané half track), z 601. praporu stíhačů tanků.

Američané je totiž vybavili 75mm kanonem a tato verze sloužila jako stíhač tanků. Asi dvacet těchto lehce pancéřovaných halftracků chránilo postavení 105mm houfnic z 32. polní artilerie a měla čelit elitní tankové divizi vybavené nejlepšími tanky druhé světové války – obávanými Tigery. Boj o kopec 366 začal.

GMC M3Half-Track s 75mm dělem

Proti ocelové lavině

Německé tanky a obrněné transportéry naložené pěchotou se valily vstříc pozicím obránců. Celé dva pluky tanků, nějakých padesát strojů PzKpfw III a IV, a také desítka mohutných Tigerů, společně se dvěma pluky pancéřových granátníků a průzkumným prapor motocyklů – prakticky celá 10. tanková divize. Dělostřelba ani palba z minometů jim těžko mohly nějak zásadně uškodit, pouze zahalily celé bojiště do mlhy. Střelci za kanony halftracků trpělivě čekali, až se Němci vynoří z kouře.

Pak zahájili palbu. Velitel praporu poručík Charles Munn prakticky hned hlásil tři zásahy na nepřátelských tancích.  Jeden z velitelů tanku PzKpfw III vylezl kvůli lepšímu výhledu z tanku a v tu chvíli ho seržant Milford Langlois zkosil svým kulometem. Němci byli viditelně zaskočeni obranou a na chvíli zastavili svůj postup, aby se přeskupili.

Americký transportér M2 s radiostanicí u El Quettaru, v pozadí halftrack M3 s 75 kanonem.

Počkejte na noc a zmizte!

Před desátou hodinou začalo další kolo útoku. Na Němce se opět sesypala palba z halftracků. A německé tanky platily vysokou daň. Z jednoho hořícího Tigeru vyskočila posádka, ale neutekla daleko. Opodál stál další Tiger s kouřící věží. Mnoho tanků bylo zasaženo a zůstalo bezmocně stát na úpatí kopce. Další skončily v minovém poli. 

Jenže Němci už měli dost odporu skupiny těchhle plechovek a jejich 88mm děla začala decimovat obranné postavení a především těžká děla. Situace se stávala pro obránce zoufalou. Posily nikde a kopec 366 byl odříznut od zbytku americké obrany. Boj zuřil dál, ale v 15 hodin hlásil poručík John Perry, že dochází munice.

Rádiem to také ohlásil na velitelství. Na pozice jednotky navíc začaly útočit roje Stuk. Artilerii zbývalo v tu dobu už jen jediné těžké dělo. „Čekejte na tmu a pokuste se zmizet. Pokud to nepůjde jinak, zbylé stroje vyhoďte do povětří,“ zněl pokyn z velitelství.

Tank Tiger I číslo 121, Schwere Panzer Abteilung 501, Afrika Korps, Tunisko, 1943

Nejvyšší oběť

Na noc ovšem čekat nešlo. Na kopec pršely minometné střely, bomby a hrnula se na něj německá pěchota. Nebylo už čím se bránit. Několik dobrovolníků zůstalo, aby zničilo všechna nepojízdná vozidla a poslední zbývající dělo. Nikdo z nich se z kopce 366 nevrátil.

Obětovali se, zatímco zbytek vojáků ustupoval z obranných postavení k hlavním jednotkám. Jednotka měla těžké ztráty a postavení bylo ztraceno. Také sousední obrněná jednotka na dalším kopci měla podobný osud. Její halftracky byly zničeny, i když s sebou do pekel vzaly spoustu německých tanků.


Vraky zničených halftracků po bitvě u El Guettar

Nerozhodná bitva

Jenže ke konci dne se karta obrátila. Na nebi se objevilo americké letectvo, které začalo intenzivně napadat tankové kolony. A hlavně Němci s hrůzou zjistili, že jejich ztráty jsou příliš velké. Celá oblast byla posetá zničenými nebo poškozenými tanky. Údaje se v tomto směru různí, bylo jich ale nejméně 40, z toho 30 zničil 601. prapor pod kopcem 366. Němci měli dost a zastavili útok. Bitva tak dopadla nerozhodně.

Halftracky ze Severní Afriky jsou i častou inspirací pro plastikové modeláře. Nádherné dioráma využívající model firmy Dragon v měřítku 1:35 vytvořil Steve Zaloga.

Konec Afrikakorpsu

Jenže nerozhodně znamenalo pro Němce vlastně porážku. Svoje tanky neměli kde opravit a posily už žádné nepřicházely, zatímco Američané bleskově doplňovali prořídlé jednotky.

Během dalších dnů Patton a jeho divize zahnali Němce z El Guettaru a brzy na to následoval generální ústup celé německé armády. Ten o měsíc později skončil kapitulací všech vojsk Osy. Von Arnim a čtvrt milionu jeho vojáků putovalo do zajetí. Válka v Africe skončila.

Bitva o Tunis v dobovém americkém dokumentu. Vynikajícími záběry.

El Quettar je ve válečných dějinách jen bezvýznamnou a málo známou epizodou. Mnoho knih o válce v Africe jej líčí na jednom řádku konstatováním, že Američané obsadili El Guettar a 10.tanková divize ne ně podnikla neúspěšný protiútok. Jedna věta a přitom se za ní se skrývá boj na život a na smrt. Zemřelo nebo bylo zraněno 4000 Američanů.

Zničeny byly desítky halftracků a dalších vozidel. Ale právě v tom byl význam boje u El Guettaru. Nepočetné jednotky obrněných transportérů dokázaly zničit nejlepší německé tanky. Stále ještě nezkušení Američané dokázali za cenu sebeobětování vzdorovat elitní německé tankové divizi.

Nejpřesnější představu o tom, jak vypadaly v detailu pracovní prostory osádek M3 Halftrack s 75mm dělem M1897A4,si uděláte z jeho počítačového modelu z populární hry War Thunder

Náboje do 75mm děla byly uloženy pod závěrem zbraně a na podlaze korby.

Zabijáci tanků z 601. praporu  

601. prapor stíhačů tanků (601st Tank Destroyer Battalion) byl zformován 15. prosince 1941 v rámci 1. pěší divize „Big Red One“.  Do boje se dostal téměř o rok později, když se 8. listopadu 1942 vylodil v Oranu. V rámci tuniské kampaně prošel dvěma krvavými bitvami – Kasserinským průsmykem a EL Guettarem. Po celou dobu byl vyzbrojen jen halftracky M3 se 75mm děly.

Teprve na konci kampaně dostala jednotka plnohodnotné stíhače tanků M10 Wolverine. Prapor dále bojoval v Itálii u Salerna a v bitvě u Anzia. Její další postup určila operace Dragoon, tedy vylodění na jihofrancouzském pobřeží. Postupovala do Francie, likvidovala Colmarskou kapsu, překročila Rýn a obsadila Norimberk. Válku zakončila přímo v Hitlerově Orlím hnízdě v Berchtesgadenu.  

Oficiální znak jednotek stíhačů tanků US Army použilav reklamě na válečné úpisy i firma Oldsmobile, výrobce kanónů pro M10 Wolverine. „Fire Power Is Our Bussines“.

Halftrack M3 – tažný kůň války

Halftracky M3 a jejich nejrůznější varianty byly doslova tahounem válečného úsilí Spojených států. Sloužily v mnoha různých funkcích, jako vozidla pro pěchotu, vozidlo pro přepravu nákladu, samohybná děla vybavená houfnicemi, stíhače tanků s protitankovými kanony i protiletecká baterie.,

USA ho vyvážely do Velké Británie, Sovětského svazu i Kanady. Měla je ve výzbroji i Československá samostatná obrněná brigáda. Účastnil se prakticky všech bojů, které Spojené státy ve druhé světové války vedly.

Varianta se 75mm kanonem nemohla dlouhodobě fungovat jako stíhač tanků, na to trpěla příliš mnoha nedostatky, ale na počátku války Američané nic lepšího neměli. Halftracky M3 se tak musely postavit i mnohem silnějšímu nepříteli. Obstály se ctí.

Hrdina od El Guettaru – M3 Halftrack s 75mm dělem

Originální tričko s motivem halftracku v limitované edici 50ks najdete v eshopu Dixie-Gear.cz

Zdroje: WOT, Armortek, Missing, Ibiblio, History, Old Magazine, Stephen J. Zaloga, Kasserine Pass 1943, Rommel´s last victory

Autor článku: Tomáš Chalupa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 3.

V třetím díle autor seriálu Jaroslaw Wolski představuje příběh „nezničitelného“ tanku. Britský tank ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 4.

Polský autor Jarosław Wolski si v dalším díle vybral nasazení ruských tanků během první a druhé ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Vestly
    00:40 29.11.2015

    shania, Sovieti pouzivali shermeny ako vycvikove tanky, pretoze boli menej poruchove a dlhsie vydrzali. Elitne jednotky, tak ako kazde ine, pouzivali T-34. Ak by elitne utvary ...Zobrazit celý příspěvek

    shania, Sovieti pouzivali shermeny ako vycvikove tanky, pretoze boli menej poruchove a dlhsie vydrzali. Elitne jednotky, tak ako kazde ine, pouzivali T-34.

    Ak by elitne utvary pouzivali shermeny, tak by sa Sovieti propagandisticky pochovali..Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    00:32 29.11.2015

    Sorry, mobil. Takze hlavni vyhoda Shermanu byla dana predevsim tom, ze byl o rok, resp.dva, mladsi jak T-34 (coz je v dobe valky hodne). Dost vyhod bylo, ze cast navrhu byla ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry, mobil. Takze hlavni vyhoda Shermanu byla dana predevsim tom, ze byl o rok, resp.dva, mladsi jak T-34 (coz je v dobe valky hodne). Dost vyhod bylo, ze cast navrhu byla prevzata z bumbrlicka M3. T-34 pochopitelne mel sve mouchy, ale v letech 41 a 42 mel nad nemeckymi tanky navrch. T-34 a M4 dokazaly prebit az Panthery. Ona ani ta optika nebyla hodnocena nikterak spatne. Ani Nemci a ani Amiky. Pochopitelne byli zvykli na lepsi (hlavne Nemci).
    Takze znovu..oznacovat T-34 jako srot je velmi, ale velmi odvazne.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    00:22 29.11.2015

    Ten technologicky naskok je

    Ten technologicky naskok je

  • Shania
    00:03 29.11.2015

    skelet: kvalitativně, technicky a spolehlivostí byl T-34 od Shermenu dost vzdálen. Taky proto ruské Shermeny měli elitní jednotky. T-34 měl zpočátku výhodu proti německým ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet: kvalitativně, technicky a spolehlivostí byl T-34 od Shermenu dost vzdálen.

    Taky proto ruské Shermeny měli elitní jednotky.

    T-34 měl zpočátku výhodu proti německým tankům v mobilitě a pancéřování ( a asi i ve schopnosti fungovat v zime), kterou jejich slabá výzbroj měla problém prorazit. Ale jinak měl problém se spolehlivostí, nebylo z něj nic vidět, hrozná ergonomie, optika, dvoumístná věž, absence rádia atd atd.

    Až T-34-85 vyřešil některé problémy, ale spousta jich zůstalo a pancíř tanků zůstal stejný (pokud se nepletu).

    Ale jak píšu, byla to nutnost, nešlo zastavit výrobu, dělat deset verzí, byl problém s kvalitou výroby a kvalifikovaným personálem, jak při výrobě, obsluze tak u posádek.

    To co sověti i když s pomocí v té době dokázali je něco neuvěřitelného. Takže z tohoto pohledu to byl nejlepší tank války, který ji rozhodně pomohl vyhrát.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    23:45 28.11.2015

    Realne si nema Sherman co vycitat s T-34. Oba byly masove vyrabene tanky, ktere toho do tankove skoly prinesly dost noveho. Realne byly nejlepsimi tanky bojist az do prichodu ...Zobrazit celý příspěvek

    Realne si nema Sherman co vycitat s T-34. Oba byly masove vyrabene tanky, ktere toho do tankove skoly prinesly dost noveho. Realne byly nejlepsimi tanky bojist az do prichodu Pantheru. Tvrdit, ze Sherman nebo T-34 byly srotem je tak odvazna myslenka az je neskonale blba.
    Problem zde je v tom, ze zde ma kazdy sveho favorita. A tak je dehonestovano ono nebo naopak zlehcovano ono.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    23:30 28.11.2015

    skelet: Sherman má akorát špatnou pověst, protože se hlavně porovnává verze s krátkým kánonem pro podporu s pěchoty s Tigry a Pantery. reálně Sherman byl nejlepší střední tank v ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet: Sherman má akorát špatnou pověst, protože se hlavně porovnává verze s krátkým kánonem pro podporu s pěchoty s Tigry a Pantery.

    reálně Sherman byl nejlepší střední tank v první polovině války, podstatně papírově lepší jak PZ III, IV a T-34.

    V 44+ kdy velké množství Shermanů bylo pořád s 75mm kanonem samozřejmě ztrácel proti Pz IV s novým kanonem a proti Panterům a Tigrům neměl šanci.

    Ale easy-eight s 76 dělem (mělo stejnou srovnatelné parametry jako 85mm dělo T-34), novým odpružením, a lepším pancéřováním převyšovala všechny ostatní střední tanky. Čelní pancíř byl dost silný na zastavení 88mm kanonu. Jak si vedli proti T-34-85 víme z války v Korei.

    Dal shermany měli spoustu maličkostí jako stabilizátor kanonu pro střelbu za jízdy, lepší optiku, dost místa a pohodlí, mokré schránky u (W) verzí, což výrazně snížilo šanci zapálení munice a Shermany měli nejnižší ztráty posádek.

    Další věc je, že US doktrína počítal s Shermany jako s tanky pro podporu pěchoty, ne pro poj s tanky, na to měli stíhače tanků, letectvo a výborné dělostřelectvo. Tankových bitev po normandii bylo taky velmi málo a Shermany bojovali hlavně proti pěchotě.

    To s čím se musí počítat je logistika, ta vyhrává války. Přepravit tanky přes oceán, zásobovat je a mít jich dost pro každou jednotku na frontě, to nelze dokázat s těžkými tanky, nebo zastavit výrobu a přejít na jiný typ tanku, nebo jen tak měnit kanony a munici.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    23:07 28.11.2015

    Sorge-227: T-34 šrot byl, hlavně rané verze. Ale to byl účel toho tanku, byl vyráběn záměrně s velmi nízkou životností, protože reálná životnost tanku byla v boji stejně jen pár ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorge-227: T-34 šrot byl, hlavně rané verze. Ale to byl účel toho tanku, byl vyráběn záměrně s velmi nízkou životností, protože reálná životnost tanku byla v boji stejně jen pár hodin, na co vyrábět tank co vydrží, tak jak to dělali Němci (tohle je jedna z mnoha technologii, kterou získali od USA). To umožnilo snížit náročnost výroby a vyrobit jich mnogo za pomoci zen, dětí a starců v továrnách bez střech. V nejhorších období byla spolehlivost tak nízká, že tanky nesli náhradní převodovku, pro rychlou výměnu.

    Rusové by válku s Pz IV, V, Tigry nikdy nevyhráli (bez šance udržet kvalitní výrobu a potřebné množství), vyhráli ji s šrotem, kterého mohli produkovat velké množství a nasadit ve velkých množstvích i přes velké nebojové ztráty.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    23:01 28.11.2015

    Tak to zas panove prr. T-34 byla hodnocena dost slusne Nemci a i Amiky. V prvni pulce valky patril k nejlepsim tankum. Pak uz logicky zacal zaostavat. To co plati pro T-34 plati v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to zas panove prr. T-34 byla hodnocena dost slusne Nemci a i Amiky. V prvni pulce valky patril k nejlepsim tankum. Pak uz logicky zacal zaostavat. To co plati pro T-34 plati v jeste vetsi mire pro Sherman.Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    22:42 28.11.2015

    pro KOLT: Máte pravdu T 34 byl šrot. Tiger byl najlepší tank. Prepáčte za moju propagandu. Idem na novinky na seznamu.

    pro KOLT: Máte pravdu T 34 byl šrot. Tiger byl najlepší tank. Prepáčte za moju propagandu. Idem na novinky na seznamu.

  • KOLT
    22:08 28.11.2015

    pro Sorge-227: Ale však my víme, že všechno ruské je nejlepší, a sovětské ještě lepší :-) T-34 měl vyvážené všechny parametry, třeba bezporuchovou vysílačku ;-) A to už vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Sorge-227: Ale však my víme, že všechno ruské je nejlepší, a sovětské ještě lepší :-) T-34 měl vyvážené všechny parametry, třeba bezporuchovou vysílačku ;-) A to už vůbec nemluvím o optice s velmi snadnou obsluhou – nejlépe nepoužívat. Já vám nevím, ale má tahle propaganda smysl? Možná někde na novinkách od Seznamu, jenže tady jsme na novinkách armádních :-)Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    20:00 28.11.2015

    Najlepšie tanky mali sovieti. Už v akých neskutočných podmienkach ich sovietske ženy museli vyrábať(v zime, hladné,18 hodin denne). Tie továrny nemali vôbec strechy. A boli schopní ...Zobrazit celý příspěvek

    Najlepšie tanky mali sovieti. Už v akých neskutočných podmienkach ich sovietske ženy museli vyrábať(v zime, hladné,18 hodin denne). Tie továrny nemali vôbec strechy. A boli schopní udržať a zvýšiť produkciu a kvalitu ich tankov. Nemci boli šokovaní kvalitou sovietských tankov a preto neustále vymýšlali nové stroje ktoré boli poruchové a zložité. Neboli schopní zvýšiť produkciu ani kvalitu. A to makala celá európa pre nemecký zbrojný priemyseľ.
    T 34 bol tank ktorý mal vyvážené všetky parametre tankov. Bol velmi jednoduchý na výrobu. Bol robený pre odvedencov s minimálnymi znalosťami. Presne tank pre sovietov tej doby.
    Tiger bol neskutočne náročny na výrobu. Bol složitý, poruchový. pomalý, ťažký. Bolo ich málo vyrobených.

    Nechápem prečo ľudí fascinujú tkz. "tankové esa" nemeckých fašistyckých vrahov. Natáčaju o nich dokumenty, píšu knihy. Pritom vôbec sa nepíše o sovietských, amerických, britských hrdinoch. Stále iba samí fašisti, to nemôžem pochopiť. Wittmen byl obyčejný SSman, ktorý sa podielal na vyvražďovyniu civilistov na výchdnej fronte. Stačí keď si niekedy zajdem do knihkupectva. Kolko kníh je venovaná nemcom a ich hrdinom v 2. svetovej. A o spojencoch je menimum. Akurát sú tam knihy ako sovieti páchali zverstvá pri oslobozovaní a dobíjaniu Nemecka.Skrýt celý příspěvek

  • jobr23
    16:31 28.11.2015

    K: dusan – A zase z jiných zdrojů. V jednom filmovém dokumentu (US produkce), vypráví německý veterán velitel Tygrů o tom, že Tygr byl sice tank na úrovni, ale že byl na svou dobu ...Zobrazit celý příspěvek

    K: dusan – A zase z jiných zdrojů. V jednom filmovém dokumentu (US produkce), vypráví německý veterán velitel Tygrů o tom, že Tygr byl sice tank na úrovni, ale že byl na svou dobu značně složitý a proto poruchový. Vyžadoval doslova heroickou údržbu a pozornost. Osádky skládaly věrnost tanku Tygr. Prostě byl to pro ně doslova živoucí tvor. Tygr byť i poškozený, porouchaný, nesměl padnout do rukou nepříteli. V případě ohrožení následovala destrukce tanku osádkou. Uvedl tam, že údajný počet zničených tanků Tygr samodestrukcí osádky přesahoval počet tanků vyřazených samotným bojem. Jeden americký generál (myslím si, že Patton) prohlásil, tři Shermany snadno udolají jednoho Tygra. Takže počet vítězí.

    A ještě k té kvalitě ruské zbrojní výroby. Uvádí se dnes v jejich knihách, že nekvalita práce v Ruských zbrojovkách v době války, byla opravdu tvrdě postihována. A to přesunutím do trestního tábora, nebo tvrději. A to už i u dětí věku od 12 let, které tam museli pracovat. Pracovalo se tam na 12 hod. směny. Řada z nich ani neodcházela do ubytoven a spala přímo v závodě, protože už pozdní příchod do práce byl trestán. Únava a nedostatek stravy vykonával také své. A potom tam také byla odpovědnost dílovedoucích. Komisaři stále bděli. Prostě pro nás nepředstavitelné podmínky. Ostatní zacházení s výzbrojí už bylo záležitostí výcviku armádních složek.Skrýt celý příspěvek

  • jacky3115
    14:31 28.11.2015

    to J.Vraja
    Docela bych uvítal info o ruském "nadkaliberním" střelivu - kde ho najdu?

    to J.Vraja
    Docela bych uvítal info o ruském "nadkaliberním" střelivu - kde ho najdu?

  • Jura99
    10:37 28.11.2015

    crusader: dělení na lehké, těžší a ještě těžší tanky se událo tak nějak živelně. Co bylo před válkou těžké, po válce bylo v lepším případě střední. Do války se vstupovalo s lehčími ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader: dělení na lehké, těžší a ještě těžší tanky se událo tak nějak živelně. Co bylo před válkou těžké, po válce bylo v lepším případě střední. Do války se vstupovalo s lehčími typy a různými doktrínami označování (francouzská doktrína je dělila na jezdecké a pěchotní, britská na křižníkové a pěchotní, rusové měli "bystrochodné" a Němci svůj těžký Pz IV plánovali jako podporu pěchotě, proto ta krátká houfnice 75mm). Západní Spojenci neměli až do Normandie nějakou velkou potřebu vývoje těžkých tanků. V Tichomoří žádné tankové bitvy nebyly (kromě menších šarvátek lehkých tanků) a v Africe se těžké tanky vyskytovaly málo. Zaostávání západních spojenců ale bylo jen zdánlivé, celkem pružně zareagovali se Shermanem Firefly (který pohřbil Wittmana) a v závěru války nasazený M26 Pershing byl asi nejlepším tankem války, který měl vše, co Tigeru chybělo (srovnatelný kanon, vyšší rychlost, nižší spotřebu, stabilizátor kanonu, vyšší spolehlivost, nižší hmotnost). Je nepochybné, že pokud by IS-3 a M26 přišly o půl roku dříve, tak by si němečtí tankisté zažili velmi krutý masakr.Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
    08:40 28.11.2015

    Můžete mít super kvalitní tank,ale pokud nebude velmi dobře vycvičená osádka,včetně kvalitního nižšího velitelského sboru (vel.tanku,čety,roty,),tak je vše nanic hlavně na taktické ...Zobrazit celý příspěvek

    Můžete mít super kvalitní tank,ale pokud nebude velmi dobře vycvičená osádka,včetně kvalitního nižšího velitelského sboru (vel.tanku,čety,roty,),tak je vše nanic hlavně na taktické rovině .V tomto ohledu byli němci daleko vpředu před Sověty,kdy ztráty na sovětské straně byly několikrát větší,než na německé.Totéž se projevilo v Izraelsko-arabských válkách,kdy málo početné,ale kvalitně vycvičené izraelské tankové jednotky v Jomkipurské válce - 1973,dokázaly porazit daleko početnější tankové jednotky Egypta a Sýrie.
    Aby T-34 byl vyrovnaným soupeřem Tigrů a Panterů, musel vézt podkaliberní střely, ovšem ty byly ve skutečnosti v "ruském podání" nadkaliberní (před výstřelem a výletem průbojníku), takže poškozovaly neúměrně kanon (snížení přesnosti až k nepotřebě cca po 5 výstřelech) a jejich použití proti jiným cílům než Tigrům a Panterům bylo přísně zakázáno.Což,ale rusové nedodržovali,takže měli obrovskou poruchovost.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    00:00 28.11.2015
  • dusan
    22:57 27.11.2015

    crusader ... Myslím, že smrť Wittmanna už bola "vyriešená" .... Jeho skupinu 4 tankov Tiger zlikvidovala spoločná práca oboch "kandidátov" ... Firefly zničil tri Tigre .... ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader ...

    Myslím, že smrť Wittmanna už bola "vyriešená" ....

    Jeho skupinu 4 tankov Tiger zlikvidovala spoločná práca oboch "kandidátov" ... Firefly zničil tri Tigre .... a len Wittmanna "potupne" paľba z Shermana vybaveného len "komickým" 75 mm kanónom ... ale dobre postaveného a zamaskovaného ...

    Je o tom i celkom dobrý dokument, kde preberali všetky postavenia tankov, vzdialenosti ... a zásahy ....

    Je prevda, že nebol najlepši ... ale vždy to je i o propagande ....a tá funguje i po rokoch ... a i na neprieteľov ....Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:50 27.11.2015

    Rebríčky "TOP TEN" tankov sú sice mimoriadne populárne ... čo chápem .. ale v podstate je to v príncípe nezmysel .... Na tanky je požadovaných xy-úplne si vzájomne odporujúcich ...Zobrazit celý příspěvek

    Rebríčky "TOP TEN" tankov sú sice mimoriadne populárne ... čo chápem .. ale v podstate je to v príncípe nezmysel ....

    Na tanky je požadovaných xy-úplne si vzájomne odporujúcich vlastností a preto ani nemôže byť jednoznačný výsledok.

    Môžeme porovnávať "tank proti tanku" ... tj. pancierovanie, výzbroj, výkon, rádiové vybavenie, ergonómiu a pod. ....

    Môžeme porovnávať "tank na bojisku" .. to je jeho schopnost si to "rozdať" so všetkým čo ho môže stretnúť a ohroziť, .... a už sme inde .

    Potom sa môžme baviť o zložitosti a nákladnosti výroby ... a už sme totálne mimo ....

    Sú i špecifiká .. napr. palivo ... keby mali Panter a Tiger naftové motory .. isto by im to prospelo .... ale nie v nemeckej armáde, ktorá jazdila na syntetický benzín vyrábaný z uhlia .... dízle by boli Nemcom v podstate na nič ....

    Tiger sice často "vyhráva" tie populárne mediálne rebríčky .. ale napr. pre Japoncov by bol taký tank v podstate úplne zbytočný ...

    Bol by astronomicky nákladný .... preprava by bola pre neho problém ... paliva mali tiež vždy málo .... a terén mali málokedy preň použiteľný ....

    Sice oň i mali reálny záujem ... ale prakticky bol pre nich bezcenný ....

    Japonci mali rozhodujúce bojiská vo vzduchu a na mori .... výroba drahého zložitého tanku by len urychlila ich koniec ....

    Treba si i uvedomiť, že každý vyrábal tanky na ktoré bol technologicky vybavený ... Nemci zložité, presné a výkonné .... lebo také bolo ich strojárstvo .... Rusi jednoduché a odolné ... lebo iné by i tak nezvládli .... Amíci komfortné a spoľahlivé ... lebo také bola ich automobilová výroba.... Taliani jednoduchšie ...a menej výkonné .. lebo taký bol ich priemysel ....

    Jednoducho nemá zmysel "meditovať" populárne "múdrosti", že Nemci mali robiť "jednoduchšie" .... lebo oni tak jednoducho robiť nevedeli .. oni urobili všetko tak aby to bolo na najvyššej úrovni ... a i z toho profitovali nemeckí tankisti ... ich výkoné optiky a presné kanóny umožňovali omnoho viac ako ich "jednoduchší" protivníci.

    Ruské tanky sú populárne svojou "jednoduchosťou" a "spoľahlivosťou" ... ale do značnej časti ide o mýtus ... x-krát opakovaný ...

    Je faktom, že napr. ruský tank T-34/85 bol na údržbu nenáročný ... ale hlavne sa tým myslí kvalifikácia . a potreba materiálu či špeciálnych prípravkov, nie množstvo ručnej práce ....

    Ruskí tankisti si tú "spoľahlivosť" museli odrieť vždy po každom boji náročnou kontrolou a údržbou .... stačila malá netesnoť na olejovom chladiči .. a už mali po spánku .... odkrytovať motorový priestor ... čiže "pozhadzovať" stovky kíl železa ... "chirurgicky" (nie pre presnosť, ale pre obmedzený priestor) odstrániť závadu ... a potom znovu "zadeklovať" ... a bolo pomaly ráno ....

    A to sa bavíme o konci vojny ... vojnu však ťahali tanky T-34/76 (T-34/57 je nepodstatná epizóda) a tie boli na tom horšie ...

    Nie len výzbrojou a len štvorčlennou posádkou .. ale hlavne kvalitou ...

    Sice sa často rozoberajú neuveriteľné schopnosti ruských robotníkov vyrábať tanky v primitívnych podmienkach evakuovaných závodov ... ale už sa nehovorí toľko o zúfalej kvalite tejto produkcie ... v podstate bol úspěch ak tank bez problémov navagónoval vlastnou silou .... vzhľadom na nízku "životnosť" v boji to sice bol v kritikcom roku 1942 menej podtatný problém ...ale i to bol ten "legendárny jednoduchý a spoľahlivý T-34" o ktorom tak často počujeme ...

    Často sa ani nespomína, že pomoc spojencov mala zásadný vplyv na ruskú frontu .. okrem priamych dodávok tankov to boli dodávky palív, mazív, surovín, obrábacích strojov, ktoré mali zásadný vplyv na sovietsku zbrojnú výrobu ....

    Na prelome rokov 1941-42 museli sovieti prerušiť výrobu tankových motorov ´V-2 pre nedostatok hliníka ..... (núdzovo sa prešlo na benzínové motory) a produkcia sa obnovila až po dodávkách hliníka z USA ....

    A ešte k tým ruským "zastaralým" ruským tankom BT-7 na začiatku 2.SV ktoré boli podľa socialistických manipulátorov dejín takmer "bezcenné" ....a teda niet sa čo čudovať, že to tak na úvod vojny dopadlo ....

    Sami ruskí tankisti si tieto tanky v memoároch chvália ..... i keď samozrejme už boli v roku 1941 za zenitom ... ale faktom ostáva, že prekonávali väčšinu tankovej techniky nemeckej ríše ....

    A tu sa dostáváme i k "búraniu rebríčkov" ... sovietske mechanizované zbory v roku 1941 svojou silou prekonávali všetko čo mal celý svet dohromady ...

    "Tabuľkovo" mali rozprášiť všetko čo sa im mohlo postaviť do cesty .... a to i napriek problémom s muníciou, zaškolením posádok, nedostatku opravárenských kapacít a pod. ....

    Ale komunistická moc na čele so Stalinom preukázala totálnu neschopnosť ... a "kvalifikovanosťou" zásadne pomohla Nemcom rozdrivť x-krát silnejšieho protivníka .... kde tankom KV či T-34 vôbec nepomohlo ich "top ten" postavenie ....Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    22:45 27.11.2015

    Ještě poznámka k Michaelu Wittmannovi. Nebyl nejúspěšnější, pouze patřil mezi nejúspěšnější. Největším tankovým esem byl Kurt Knispel (168 zničených tanků, mimochodem pocházel ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě poznámka k Michaelu Wittmannovi. Nebyl nejúspěšnější, pouze patřil mezi nejúspěšnější. Největším tankovým esem byl Kurt Knispel (168 zničených tanků, mimochodem pocházel ze Sudet, takže tak trochu "krajan"), druhý byl zmiňovaný Otto Carius (více než 150 tanků), třetí Johannes Boelter (více než 139 zničených tanků). Až na čtvrté místě je Michael Wittmann (138 zničených tanků). Jenže byl od SS a proto z něj Goebelsova propaganda udělala největší hvězdu. A zrovna u jeho smrti platí, že nestačí mít nejlepší tank, ale musíte mít taky z pekla kliku. Možná, že taky dost podcenil nepřítele, vždyť patřil k nejlepším. Přesouval se s dalšími tanky nekrytým prostorem a dostal se na dostřel několika Shermanů aniž by o nich věděl. Dodnes se historici přou jestli ho dostal britský Sherman Firefly na 900 metrů nebo skupinka kanadských Shermanů vzdálená méně než 200 m.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    21:58 27.11.2015

    Docela se tu míchají jablka s hruškami. Pokud chceme říct, který tak byl lepší musíme je dělit podle odpovídajících kategorií - lehké, střední, těžké. U lehkých tanků bych za ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela se tu míchají jablka s hruškami. Pokud chceme říct, který tak byl lepší musíme je dělit podle odpovídajících kategorií - lehké, střední, těžké. U lehkých tanků bych za vítěze požadoval PzKpfw 38t neboli český LT 38. Prakticky díky nim Němci porazili Francii a dojeli až k Moskvě. U středních tanků bylo zajímavý srovnání ve Válka Revue z listopadu 2014 a já osobně s tím výsledkem souhlasím na prvním místě Panther Ausf.G, o druhé a třetí místo se dělí T34/85 a Sherman Firefly, čtvrtý Cromwell VII. U těžkých tanků je to složitější. Vítězem bude bezpochyby Panzer VI Ausf. B Tiger II. Tiger I bude pravděpodobně až za IS-2 a Pershingem - oba vlastně vznikali právě jako odpověď na Tiger I, i když jak správně píše tigerman IS mělo primárně jiné určení než Tiger. To je ovšem technické srovnání. Každý i sebelepší tank podlehne přesile. Němci měli rozhodně lepší tanky, ale Spojenci jich vyrobili víc. Sověti příliš nehleděli na ztráty a proto museli vyhrát už jen počtem, navíc se později naučili lépe využívat letectvo a kanónům a raketám Il-2 odolalo máloco. No a drtivá letecká převaha Spojenců na Západě je obecně známá. Ještě k článku. Sice v podtitulu je "halftracky odolaly německým Tigrům) ale není tam dokladovaný zničení jediného Tigra. Naopak z něj vyplývá, že halftracky dostaly pěkně na prdel především od tigerů. Tím nechci snižovat až sebevražedné odhodlání jejich osádek a zásluhu na zničení ostatních tanků (většina německých tanků byla Panzer III a IV, Tigerů bylo jen pár). Ale nebylo to jen zásluhou halftracků, Němci se stáhli až pod udery letectva.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4