Peklo u El Guettaru – americké halftracky odolaly německým Tigrům

Tiger Deutsche Afrika Korps obklopen místními obyvateli kdesi v Tunisku, 1943
Tiger Deutsche Afrika Korps obklopen místními obyvateli kdesi v Tunisku, 1943

Tunisko 1943. Nepočetné jednotky obrněných transportérů dokázaly svými 75mm děly zničit i nejlepší německé tanky. Tento článek byl se souhlasem redakce převzat z portálu RadioDixie.cz.

Kopce kolem tuniské oázy El Guettar držely 23. března 1943 americké jednotky, které je nedlouho předtím vyrvaly z rukou italské tankové divizi Centauro. Generál George Patton hodlal vbrzku zaútočit na německou armádu a jednou pro vždy skoncovat s celým Afrikakorpsem, uvězněným ve zmenšujícím se perimetru v Tunisku. Konec tažení byl blízko. Jenže i Němci měli své plány. Američany z El Guettaru vyženou a uštědří jim stejný výprask, jako v Kasserinském průsmyku, doufal vrchní velitel Jürgen von Arnim.

Když se z noční tmy v pět ráno vynořily tanky německé 10. tankové divize, na okolních kopcích nebylo téměř nic, co by jim mohlo vzdorovat. Pěchota, děla a minomety nemohly zadržet ocelovou lavinu. Na kopci v mapách označeném jako Kóta 366 stála dvacítka obrněných transportérů M3 (běžně nazývané half track), z 601. praporu stíhačů tanků.

Američané je totiž vybavili 75mm kanonem a tato verze sloužila jako stíhač tanků. Asi dvacet těchto lehce pancéřovaných halftracků chránilo postavení 105mm houfnic z 32. polní artilerie a měla čelit elitní tankové divizi vybavené nejlepšími tanky druhé světové války – obávanými Tigery. Boj o kopec 366 začal.

GMC M3Half-Track s 75mm dělem

Proti ocelové lavině

Německé tanky a obrněné transportéry naložené pěchotou se valily vstříc pozicím obránců. Celé dva pluky tanků, nějakých padesát strojů PzKpfw III a IV, a také desítka mohutných Tigerů, společně se dvěma pluky pancéřových granátníků a průzkumným prapor motocyklů – prakticky celá 10. tanková divize. Dělostřelba ani palba z minometů jim těžko mohly nějak zásadně uškodit, pouze zahalily celé bojiště do mlhy. Střelci za kanony halftracků trpělivě čekali, až se Němci vynoří z kouře.

Pak zahájili palbu. Velitel praporu poručík Charles Munn prakticky hned hlásil tři zásahy na nepřátelských tancích.  Jeden z velitelů tanku PzKpfw III vylezl kvůli lepšímu výhledu z tanku a v tu chvíli ho seržant Milford Langlois zkosil svým kulometem. Němci byli viditelně zaskočeni obranou a na chvíli zastavili svůj postup, aby se přeskupili.

Americký transportér M2 s radiostanicí u El Quettaru, v pozadí halftrack M3 s 75 kanonem.

Počkejte na noc a zmizte!

Před desátou hodinou začalo další kolo útoku. Na Němce se opět sesypala palba z halftracků. A německé tanky platily vysokou daň. Z jednoho hořícího Tigeru vyskočila posádka, ale neutekla daleko. Opodál stál další Tiger s kouřící věží. Mnoho tanků bylo zasaženo a zůstalo bezmocně stát na úpatí kopce. Další skončily v minovém poli. 

Jenže Němci už měli dost odporu skupiny těchhle plechovek a jejich 88mm děla začala decimovat obranné postavení a především těžká děla. Situace se stávala pro obránce zoufalou. Posily nikde a kopec 366 byl odříznut od zbytku americké obrany. Boj zuřil dál, ale v 15 hodin hlásil poručík John Perry, že dochází munice.

Rádiem to také ohlásil na velitelství. Na pozice jednotky navíc začaly útočit roje Stuk. Artilerii zbývalo v tu dobu už jen jediné těžké dělo. „Čekejte na tmu a pokuste se zmizet. Pokud to nepůjde jinak, zbylé stroje vyhoďte do povětří,“ zněl pokyn z velitelství.

Tank Tiger I číslo 121, Schwere Panzer Abteilung 501, Afrika Korps, Tunisko, 1943

Nejvyšší oběť

Na noc ovšem čekat nešlo. Na kopec pršely minometné střely, bomby a hrnula se na něj německá pěchota. Nebylo už čím se bránit. Několik dobrovolníků zůstalo, aby zničilo všechna nepojízdná vozidla a poslední zbývající dělo. Nikdo z nich se z kopce 366 nevrátil.

Obětovali se, zatímco zbytek vojáků ustupoval z obranných postavení k hlavním jednotkám. Jednotka měla těžké ztráty a postavení bylo ztraceno. Také sousední obrněná jednotka na dalším kopci měla podobný osud. Její halftracky byly zničeny, i když s sebou do pekel vzaly spoustu německých tanků.


Vraky zničených halftracků po bitvě u El Guettar

Nerozhodná bitva

Jenže ke konci dne se karta obrátila. Na nebi se objevilo americké letectvo, které začalo intenzivně napadat tankové kolony. A hlavně Němci s hrůzou zjistili, že jejich ztráty jsou příliš velké. Celá oblast byla posetá zničenými nebo poškozenými tanky. Údaje se v tomto směru různí, bylo jich ale nejméně 40, z toho 30 zničil 601. prapor pod kopcem 366. Němci měli dost a zastavili útok. Bitva tak dopadla nerozhodně.

Halftracky ze Severní Afriky jsou i častou inspirací pro plastikové modeláře. Nádherné dioráma využívající model firmy Dragon v měřítku 1:35 vytvořil Steve Zaloga.

Konec Afrikakorpsu

Jenže nerozhodně znamenalo pro Němce vlastně porážku. Svoje tanky neměli kde opravit a posily už žádné nepřicházely, zatímco Američané bleskově doplňovali prořídlé jednotky.

Během dalších dnů Patton a jeho divize zahnali Němce z El Guettaru a brzy na to následoval generální ústup celé německé armády. Ten o měsíc později skončil kapitulací všech vojsk Osy. Von Arnim a čtvrt milionu jeho vojáků putovalo do zajetí. Válka v Africe skončila.

Bitva o Tunis v dobovém americkém dokumentu. Vynikajícími záběry.

El Quettar je ve válečných dějinách jen bezvýznamnou a málo známou epizodou. Mnoho knih o válce v Africe jej líčí na jednom řádku konstatováním, že Američané obsadili El Guettar a 10.tanková divize ne ně podnikla neúspěšný protiútok. Jedna věta a přitom se za ní se skrývá boj na život a na smrt. Zemřelo nebo bylo zraněno 4000 Američanů.

Zničeny byly desítky halftracků a dalších vozidel. Ale právě v tom byl význam boje u El Guettaru. Nepočetné jednotky obrněných transportérů dokázaly zničit nejlepší německé tanky. Stále ještě nezkušení Američané dokázali za cenu sebeobětování vzdorovat elitní německé tankové divizi.

Nejpřesnější představu o tom, jak vypadaly v detailu pracovní prostory osádek M3 Halftrack s 75mm dělem M1897A4,si uděláte z jeho počítačového modelu z populární hry War Thunder

Náboje do 75mm děla byly uloženy pod závěrem zbraně a na podlaze korby.

Zabijáci tanků z 601. praporu  

601. prapor stíhačů tanků (601st Tank Destroyer Battalion) byl zformován 15. prosince 1941 v rámci 1. pěší divize „Big Red One“.  Do boje se dostal téměř o rok později, když se 8. listopadu 1942 vylodil v Oranu. V rámci tuniské kampaně prošel dvěma krvavými bitvami – Kasserinským průsmykem a EL Guettarem. Po celou dobu byl vyzbrojen jen halftracky M3 se 75mm děly.

Teprve na konci kampaně dostala jednotka plnohodnotné stíhače tanků M10 Wolverine. Prapor dále bojoval v Itálii u Salerna a v bitvě u Anzia. Její další postup určila operace Dragoon, tedy vylodění na jihofrancouzském pobřeží. Postupovala do Francie, likvidovala Colmarskou kapsu, překročila Rýn a obsadila Norimberk. Válku zakončila přímo v Hitlerově Orlím hnízdě v Berchtesgadenu.  

Oficiální znak jednotek stíhačů tanků US Army použilav reklamě na válečné úpisy i firma Oldsmobile, výrobce kanónů pro M10 Wolverine. „Fire Power Is Our Bussines“.

Halftrack M3 – tažný kůň války

Halftracky M3 a jejich nejrůznější varianty byly doslova tahounem válečného úsilí Spojených států. Sloužily v mnoha různých funkcích, jako vozidla pro pěchotu, vozidlo pro přepravu nákladu, samohybná děla vybavená houfnicemi, stíhače tanků s protitankovými kanony i protiletecká baterie.,

USA ho vyvážely do Velké Británie, Sovětského svazu i Kanady. Měla je ve výzbroji i Československá samostatná obrněná brigáda. Účastnil se prakticky všech bojů, které Spojené státy ve druhé světové války vedly.

Varianta se 75mm kanonem nemohla dlouhodobě fungovat jako stíhač tanků, na to trpěla příliš mnoha nedostatky, ale na počátku války Američané nic lepšího neměli. Halftracky M3 se tak musely postavit i mnohem silnějšímu nepříteli. Obstály se ctí.

Hrdina od El Guettaru – M3 Halftrack s 75mm dělem

Originální tričko s motivem halftracku v limitované edici 50ks najdete v eshopu Dixie-Gear.cz

Zdroje: WOT, Armortek, Missing, Ibiblio, History, Old Magazine, Stephen J. Zaloga, Kasserine Pass 1943, Rommel´s last victory

Autor článku: Tomáš Chalupa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 3.

V třetím díle autor seriálu Jaroslaw Wolski představuje příběh „nezničitelného“ tanku. Britský tank ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 4.

Polský autor Jarosław Wolski si v dalším díle vybral nasazení ruských tanků během první a druhé ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  19:16 27.11.2015

  Souhlas s Luky. Jinak Tigra dělal jeho skvělý kanon a optika, popř. kvalifikovaná obsluha, zbytek vozidla se moc nepovedl. Žravý benzinový motor a dvojí pásy jsem už psal, dále ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s Luky. Jinak Tigra dělal jeho skvělý kanon a optika, popř. kvalifikovaná obsluha, zbytek vozidla se moc nepovedl. Žravý benzinový motor a dvojí pásy jsem už psal, dále bych zmínil nepovedený podvozek s překrývajícími se koly a úzkými mezerami, kdy pokud v nich zamrzlo bláto, tak s tankem prostě nikdo nepohnul až do jara :). Rovněž pancíř se dal lépe sklonit (aspoň jako u Panteru), při tenčím pancíři by se odolnost zachovala a uspořilo by se nemálo materiálu a tím i PHM. Dobře navrhnout vozidlo je celkem zásadní, protože chyba se s počtem vyrobených ks násobí. Tam kde Rusům stačil jeden vlak s PHM, Němec potřeboval pro ujetí stejného počtu km vlaky tři a více (v terénu byla spotřeba až desetinásobná proti T-34 !!). Tigr se nehodil pro ofenzivní akce (byl velmi pomalý), ale pro obranu ve funkci jakéhosi samohybného 88mm děla útočícího ze zálohy a z úkrytu se hodil velmi dobře. Nejefektivnější německý tank byl Pz-IV, i když trpěl neodstranitelnými vadami (např. úzké pásy) a jeho modernizace vždy ex post reagovala na modernizované parametry T-34. Do operace Barbarossa nastupovaly Pz-IV s krátkými kanony, teprve zjevení T-34 s delším kanonem přinutil Němce se zamyslet.Skrýt celý příspěvek

 • tigerman
  18:05 27.11.2015

  Z technického hlediska se IS-2 s Tigerem srovnávat nedá je o úplně něco jiného navíc IS-2 byl spíše určený pro prorážení a ničení obrněných pozic nepřítele a ne pro boj s tanky. ...Zobrazit celý příspěvek

  Z technického hlediska se IS-2 s Tigerem srovnávat nedá je o úplně něco jiného navíc IS-2 byl spíše určený pro prorážení a ničení obrněných pozic nepřítele a ne pro boj s tanky. Navíc IS měl oproti Tigeru nekvalitní optiku, kanon s půlenou municí a mnoho dalších technických nedostatků.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:18 27.11.2015

  Len pre zrovnanie, IS-2 bolo za 2 roky vyrobenych skoro 4000. A osobne by som sedel radsej v Isku, ako v Tigeri.

  Len pre zrovnanie, IS-2 bolo za 2 roky vyrobenych skoro 4000. A osobne by som sedel radsej v Isku, ako v Tigeri.

 • Luky
  17:12 27.11.2015

  Jo na tohle téma jsem kdysi četl dlouhou polemiku. Podobné příběhy platily i na IS-2, kdy v nějakých vyjímečných případech překvapil a sejmul slušný počet německých strojů, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo na tohle téma jsem kdysi četl dlouhou polemiku. Podobné příběhy platily i na IS-2, kdy v nějakých vyjímečných případech překvapil a sejmul slušný počet německých strojů, případně vybojoval šarvátku s přesilou (měl na to i munici).
  Ve výsledku stejně byl závěr, že víc jak 80% tanků neničí tank, ale jiné prostředky jako pěchota a letectvo. Takže dávalo logiku, že Téčka vozila hrozně málo protipancéřového střeliva a měla hlavně tříštivé, kdežto Němci, kteří často bojovali s přesilou toho vezli relativně dost. Ale tím nezpochybňuji nic z níže napsaného, jen jsem si na to vzpomněl.

  Jinak kolikrát byly ztráty Stalinů 1:6 v jejich prospěch a lépe, takže v Tigru zas tak bezpečno nebylo...ale to jsem se posunul víc ke konci války. I v Koreji byly případy, že na ně vystříleli skoro všechny bazooky bez valného efektu.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:07 27.11.2015

  ...třeba Shermany (ovzláště ty před "Světluškami") mi teda přišly vždy až tragické... Ve srovnání s Panthery a Tigery. To skutečně musela být odvaha, vydat se v tom "Tommy cookeru" ...Zobrazit celý příspěvek

  ...třeba Shermany (ovzláště ty před "Světluškami") mi teda přišly vždy až tragické... Ve srovnání s Panthery a Tigery. To skutečně musela být odvaha, vydat se v tom "Tommy cookeru" vstříc skopčákům..Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:03 27.11.2015

  Pokud se má hodnotit nejlepší tank, tak z toho všechny ruské a většina spojeneckých strojů jednoduše vypadne. Tenhle aspekt nelze hodnotit celkovými počty, ale čistě jen technickou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se má hodnotit nejlepší tank, tak z toho všechny ruské a většina spojeneckých strojů jednoduše vypadne. Tenhle aspekt nelze hodnotit celkovými počty, ale čistě jen technickou vyspělostí daného stroje.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:24 27.11.2015

  Tak třeba: "V červnu 1943, během bitvy o Kursk, se SS-Oberscharführer Franz Staudegger ze stavu 1. pancéřové divize SS Leibstandarte Adolf Hitler postavil sám se svým Tigerem ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak třeba:

  "V červnu 1943, během bitvy o Kursk, se SS-Oberscharführer Franz Staudegger ze stavu 1. pancéřové divize SS Leibstandarte Adolf Hitler postavil sám se svým Tigerem padesáti sovětským tankům T-34 a nárokoval si zničení 22 z nich, zatímco zbytek ustoupil."

  nebo

  "Tigeru Hauptmana Wakera ze 3. roty 506. praporu těžkých tanků se například dne 18. června 1943 povedlo zničit sovětský T-34 na neuvěřitelnou vzdálenost 3900 metrů!!! O odolnosti pancíře zase vypovídá zaznamenaný případ, kdy se tank Tiger vrátil z boje po vlastní ose poté co utržil dvacet zásahů z ruských protitankových kanonů ráže 76,2 mm. Nikdo z členů posádky stroje přitom nebyl zraněn.

  Bilance vítězství tanků Tiger byla někdy až neuvěřitelná. 4. listopadu 1943 například jediný Tiger hlídkující na silnici mezi městy Nebel a Vitebsk zničil deset tanků T-34. Byl to stroj, kterému velel Otto Carius, jedno z největších tankových es války. Carius zpozoroval dvanáct sovětských tanků již na velkou vzdálenost ale nechal je, sám ukrytý v maskovaném postavení, přijet až na pouhých šedesát metrů než vydal příkaz k palbě. Překvapení Sověti se nezmohli téměř k žádnému odporu a jen dvěma jejich tankům se podařilo z bojiště ujet.

  Ještě kurióznější je ovšem skutečnost, že na stejném místě hlídkoval Cariusův Tiger i o dva dny později. Tehdy dorazila na bojiště skupina pěti T-34 aby si prohlédly co zbylo z tanků jejich spolubojovníků. Tentokrát Cariusovi neunikl ani jeden sovětský tank.

  Rovněž nejúspěšnější tankista druhé světové války Michael Wittmann získal nemalou část svých ostruh právě na tanku Tiger. Legendárním se stalo jeho bojové vystoupení ve francouzské vesnici Villers Bocage 13. června 1944. Jeho Tiger zde toho dne zlikvidoval 27 vozidel protivníka! Kuriózní vítězství si na svůj účet připsal Feldwebel Kramer z 2. roty 502. praporu, jehož tanku Tiger se podařilo 16. prosince 1943 sestřelit tříštivotrhavým granátem letoun Iljušin Il-2."


  Je lepší Tank1 který dokáže zničit 20 kusů Tanku2, nebo Tank2, které se dá vyrobit 21ks oproti 1ks Tanku1 a boj tak vyhraje?
  Záleží na úhlu pohledu a oba budou mít svou pravdu. Pro jeden pohled je důležitá i ztráta osádek, pro druhý nikoliv...

  Každopádně, osobně, bych v případném duelu mezi Tigrem a "téčkem" určitě raději seděl v Tigru...Skrýt celý příspěvek

 • Swen von Walhallion
  13:03 27.11.2015

  @Jura99 co se tyce nemecke tankove techniky tak neznam spojeneckej tank ktery by byl lepsi nez to co pouzivaly nemci, obycejny Pzkfw IV byl az do konce valky na stejne urovni ...Zobrazit celý příspěvek

  @Jura99 co se tyce nemecke tankove techniky tak neznam spojeneckej tank ktery by byl lepsi nez to co pouzivaly nemci, obycejny Pzkfw IV byl az do konce valky na stejne urovni jako T34 co se tyce technickych parametru, o ergonomii a pohodli posadky se nem ani cenu bavit. Co se tyce Tigra tak si zistete kolik tanky Tiger znicili neprateskych vozidel. problem u nemeckych tanku je tolik omilana poruchovst, coz je vetsinou zalozeny na tom ze tanky Tiger a Panther byl do akci nasazeny v podstate jako stroje prvni vyrobni serie ktera jeste nemela vychytany vsechny vady. A co se tyce vyzviku tak nemecke tankove posadky na tom byly uplne nekde inde nez ruske ( zcasti dano i absenci pozorovaciho vybaveni a radiospojeni u ruskych stroju) a nze posadky spojencu na zapadni fronte taky urcite nebyly. co se tyce tech samohybek tak to bylo spis naopak, tyhle rychlo prestavby vznikaly kratce po vpadu do ruska napr rada Marder, po nich uz nastoupily konstrukce ktere byly pro ten ucel vyvynuty a vyuzivali podvozkouvou platformu stavajicich tanku, viz Stug III a IV ( coz byly spis stroje pro podporu pechoty ale pouzivali se jako stihace tanku) jagpanzer IV, jagpanther ( hodnoceny jako suverene nejlepsi stihac tanku vseobecne) jagtiger, nebo Hetzer na podvoku lt 38, Nashorn, Ferdinand - elefant ( ten byl jeden z mala prestavenejch a to na zaklede snahy vzuzit jiz vyrobenych tankovych podvozku prof porscheho z souteze na tiger) pak tu byly jeste flakpazery samohybny houfnice flakpazery utocny dela a valna vetsina jich byl na podvozku Pzkfw II -IV nebo Lt 38(znacne modifikovaneho) sry za trochu OT ale v co se tyce panzerwaffe tak sem jak urvanej ze retezu obcas :DSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:56 27.11.2015

  Jura99: nesuhlasim. Kym technologicky slo o problematicky tank, a vyrobenych ich bolo dost malo (cca 1000kusov verzie PzVIE(Tiger I), 500ks PzVIB (Tiger II) a cca 50 PzVI ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: nesuhlasim. Kym technologicky slo o problematicky tank, a vyrobenych ich bolo dost malo (cca 1000kusov verzie PzVIE(Tiger I), 500ks PzVIB (Tiger II) a cca 50 PzVI Ferdinand), boli nasadzovane na hasenie problemov a vzdy kde boli nasadene dokazali vyriesit takticke problemy... Battaliony tazkych tankov sa vyuzivali na zastavovanie nepriatelskych tankov, ci prerazanie obrany a ako take splnili svoju rolu, pricom podobnu ulohu by stredne tanky neboli schopne zabezpecit. Slo o zbytocne mrhanie prostriedkami? tazko povedat... jeden Tiger stal cca tolko co 2 Panthery, ci 4 PzIV.. no z taktickeho hladiska malo 10 Tigrov ovela vyssiu bojovu hodnotu ako 20 Pantherov (Panther mal slaby bocny pancier, pri zasahoch z uhla (viac ako 30 stupnov od centra) bola velka pravdepodobnost vyradenia stroja, kym rovnake zasahy u Tigra nepredstavovali hrozbu)Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:06 27.11.2015

  Tak Halftrack s legendárním francouzským kanonem M1897 určitě dokázal vyřadit i Tigra, ovšem každý zásah slaboučkého Halftracku musel být smrtelný. Tigr byl zajímavý stroj, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Halftrack s legendárním francouzským kanonem M1897 určitě dokázal vyřadit i Tigra, ovšem každý zásah slaboučkého Halftracku musel být smrtelný. Tigr byl zajímavý stroj, ale propaganda daleko přecenila skutečný význam Tigru, který byl vyroben v celkem zanedbatelném množství (cca 1300ks). Motor Tigru byl pořádný jedlík (cca 800l/100km proti 250l/km u T34/85) a nutnost dvojí sady pásů (transportní/bojové) a jejich výměna byla hodně kuriózní myšlenkou konstruktérů. Sečteno a podtrženo, pro Němce Tigr moc užitečný nebyl, často přeceňované německé tankové vojsko nemělo nijak skvělou techniku, spoléhalo se zejména na širokou paletu přestavěných samohybek.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:47 27.11.2015

  Co sa tyka tej nespolahlivosti Tigra, odporucam pozriet data o operacnej sposobilosti tankov Tiger... za PzIV zaustavali len par percent...

  Co sa tyka tej nespolahlivosti Tigra, odporucam pozriet data o operacnej sposobilosti tankov Tiger... za PzIV zaustavali len par percent...

 • Luky
  11:16 27.11.2015

  Ještě že tě mám, to jsem úplně přehlédnul! Beat můžu, z country kvetu...ale to je tím, že to pravý americký moc neznám (naše je takový brr folkový). Párkrát jsem zaslechl něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě že tě mám, to jsem úplně přehlédnul! Beat můžu, z country kvetu...ale to je tím, že to pravý americký moc neznám (naše je takový brr folkový). Párkrát jsem zaslechl něco přímo od nich a nebylo to špatný. Jdu ladit Dixie.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:09 27.11.2015

  Luky: nejspíš Radio Dixie:) Ale mě navnadili i na ten model od Dragonu

  Luky: nejspíš Radio Dixie:) Ale mě navnadili i na ten model od Dragonu

 • Luky
  11:00 27.11.2015

  Vzhledem k tomu, že je to komerční sdělení, co myslíte že propagují. Je to reklama na tričko, hru War Thunder, model firmy Dragon nebo nám chce USA pro naše mechanizované síly ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že je to komerční sdělení, co myslíte že propagují. Je to reklama na tričko, hru War Thunder, model firmy Dragon nebo nám chce USA pro naše mechanizované síly zadarmo dodat své uložené M3 Halftrack a to pouze za cenu servisu?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:55 27.11.2015

  Wenet01: to asi záleží podle čeho to hodnotíš. Nejlepší tank pro armádu, logistiku, agresivní velitele jako Patton byl asi Sherman, spolehlivý, snadno vyrobitelný tank, na jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: to asi záleží podle čeho to hodnotíš.

  Nejlepší tank pro armádu, logistiku, agresivní velitele jako Patton byl asi Sherman, spolehlivý, snadno vyrobitelný tank, na jeho podvozku fungovala celá řada jiných vozidel. I rané veze měli adekvátní pancéřování a výzbroj a nestačili až na Pantery.
  Easy-Eight byl pak pravděpodobně nejlepší střední tank.

  Pro posádku pak bylo určitě lepší sedět v Tigru I nebo II než T-34, Shermanu.

  T-34 byl zas nejlepší tank pro SSSR, protože by nic jiného nedokázali vyrábět v dostatečných množstvích.

  Pro Němce v obraně by místo tigru, panteru a jiných super tanků bylo lepší zůstat u Pz. IV a lehkých stíhačů tanků.

  Tiger bývá označován za nejlepší tank, protože měl obrovský vliv na morálku protivníku, v té době doopravdy vzbuzoval strach a v dobrých rukou byl opravdu smrtící.

  Nové konstrukce jako Tyger II, Pershing, IS ho ale samozřejmě překonávali, jejich dopad ale už byl minimální.Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  10:41 27.11.2015

  Celkem mě fascinuje že článek vůbec neřeší jak se takový zázrak mohl stát, papírově je to totiž nesmysl

  Celkem mě fascinuje že článek vůbec neřeší jak se takový zázrak mohl stát, papírově je to totiž nesmysl

 • Wenet01
  10:16 27.11.2015

  Dobrý článek. Nicméně trochu bych se bál pouštět do takových vět, jako Tiger nejlepší tank druhé světové války...ani když to zúžím na těžké, tak existoval Tiger II, IS-2, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek. Nicméně trochu bych se bál pouštět do takových vět, jako Tiger nejlepší tank druhé světové války...ani když to zúžím na těžké, tak existoval Tiger II, IS-2, nebo krátce i M-26...o středních tancích jako T-34 nebo Panther (spíš těžký) nemluvě...Tiger už jen stavbou a hlavně poruchovostí si takový titul nezasloužíSkrýt celý příspěvek

 • jarpe
  07:33 27.11.2015

  Jednou jsem sledoval dokumentární pořad, kde se také mluvilo o téhle bitvě. Byla to druhá bitva v krátké době na tomto místě. Poprvé Němci Američany převálcovali, ale pak se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednou jsem sledoval dokumentární pořad, kde se také mluvilo o téhle bitvě. Byla to druhá bitva v krátké době na tomto místě. Poprvé Němci Američany převálcovali, ale pak se obrátili aby se pokusili zastavit Britský postup na východě. Když tam neuspěli, tak se obrátili a zkusili podruhé vytlačit Američany, ale neuspěli. A jestli si to dobře pamatuju, tak o tygrech tam nebyla ani zmíňka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4