Američtí vojáci s RPG-7

Foto: Američtí vojáci testují sovětské legendární granátomet RPG-7. / U.S. Army
Američtí vojáci testují sovětský legendární granátomet RPG-7. / U.S. Army

Americká pěchota v rámci každoročního experimentálního testování nových technologií AEWE (Army Expeditionary Warrior Experiment) vyzkoušela amerikanizovanou verzi sovětského reaktivního granátometu RPG-7. Legendární ruskou, resp. sovětskou, zbraň v licenci vyrábí americká firma Airtronic USA.

Smyslem každoročního cvičení AEWE je v reálných podmínkách otestovat slibné technologie pro malé pěší jednotky americké armády (U.S. Army). Své výrobky a technologie nabízejí pro testování zbrojní firmy, především ze Spojených států.

Podle dokumentu AEWE Systems Book, který představuje vybrané technologie, letos otestují vojáci například nejmodernější komunikační, průzkumné, zbraňové a podpůrné vybavení. Nechybí zde nejrůznější bezpilotní stroje, munice, zbraňové stanice, pozemní radary ale také solární panely nebo bateriové články.

Letos vojenští úředníci vybrali pro testování také reaktivní granátomet RPG-7 USA od firmy Airtronic USA. Firma zbraň vyrábí v licenci od roku 2009. Koncepce amerikanizovaného RPG-7 a původního sovětského je zcela stejná, použité materiály ale posunují americkou zbraň na novou úroveň.

Na rozdíl od původního sovětského provedení není tělo vyrobeno z litiny, ale ze speciální slitiny Barrel 4140/4150. Airtronic RPG-7 USA vyniká rovněž velmi odolnou hlavní, u které nehrozí riziko předčasného roztrhnutí při výstřelu. Životnost zbraně je více než 1000 výstřelů.

Důležité změny jsou taky na poli ergonomie. Granátomet RPG-7 USA je osazen kolejnicovým systémem pro úchyt taktického příslušenství, pistolovou rukojetí z pušky M4/M16 a nastavitelnou (odnimatelnou) pažbou z M4.

Kromě RPG-7 USA Airtonic USA vyrábí ještě vysoce modernizovanou variantu AIRTRONIC Mk 777. Díky rozsáhlému použití moderních materiálů poklesla hmotnost zbraně na pouhé 3,5 kg, oproti 6,35 kg u RPG-7 USA a 7 kg u původního sovětského RPG-7. Avšak daní je životnost hlavně pouhých 250 výstřelů.

Ultimativní zbraň

Proč zrovna američtí vojáci testují zbraň, kterou nejčastěji drží jejich protivníci? „Jednoduchost, odolnost, nízké náklady a velká účinnost RPG-7 dala vzniknout nejpoužívanější protipancéřové zbrani na celém světě," dočteme se v AEWE Systems Book.

Nicméně během testování nedošlo k ostrým střelbám. Munice pro RPG-7 se vyrábí v Evropě a nemohla být včas certifikována v dostatečném množství pro cvičení AEWE. Airtronic USA však již připravuje výrobu munice na území Spojených států.

Testovací střelby na vzdálenost 900 až 1200 metrů předvedli vojákům pouze zástupci firmy Airtronic USA. Přesnost byla údajně velmi dobrá.

Granátomet Airtronic RPG-7 USA testuje také americké velitelství pro speciální operace USSOCOM (U.S. Special Operations Command). Velitelství na rozdíl od U.S. Army vlastní velké množství certifikované munice, zbraň intenzivně testuje a vážně uvažuje o jejím zavedení do výzbroje.

Pokud půjde testování dobře a RPG-7 USA se ukáže jako přínosná, americké speciální jednotky začnou původem sovětské granátomety při operacích používat.

Zatím je předčasné říct, zda také vojáci americké armády získají sovětské RPG-7, resp. zbraň vycházející ze sovětské RPG-7. Každopádně americká armáda plánuje i ostré střelecké testy jejichž výsledky napoví, zda američtí vojáci reaktivní granátomety RPG-7 v budoucnu získají.

Zdroj: KIT UP!

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vize útočné pušky: Nové trendy v ručních zbraních, část 5.

V dnešním článku si představíme návrh nové munice a útočné pušky podle návrhu Z.A. Prisovského ...

EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády

Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • AlexSU27
  22:40 25.02.2015

  nás teda o Autodestrukci nic neučili ?,ale mířitelný dostřel na vozidlo 200-300 m

  nás teda o Autodestrukci nic neučili ?,ale mířitelný dostřel na vozidlo 200-300 m

 • AlexSU27
  22:40 25.02.2015

  nás teda o Autodestrukci nic neučili ?,ale mířitelný dostřel na vozidlo 200-300 m

  nás teda o Autodestrukci nic neučili ?,ale mířitelný dostřel na vozidlo 200-300 m

 • jiný Honza
  10:37 24.02.2015

  Sice je to už moc let, ale mám takový dojem, že max. dostřel RPG-7 byl 660 m, poté mělo dojít k autodestrukci. Ale to nás učili ještě za komančů...

  Sice je to už moc let, ale mám takový dojem, že max. dostřel RPG-7 byl 660 m, poté mělo dojít k autodestrukci. Ale to nás učili ještě za komančů...

 • GAVL
  20:57 22.02.2015

  Ve Vietnamské válce se Amíci setkávali s RPG-2. Myslím, že velmi úspěšně užívaným proti opevněným palpostům a vozidlům. Přesto se tím zřejmě Amíci nijak moc uchvátit nenechali v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve Vietnamské válce se Amíci setkávali s RPG-2. Myslím, že velmi úspěšně užívaným proti opevněným palpostům a vozidlům.
  Přesto se tím zřejmě Amíci nijak moc uchvátit nenechali v té době. Takže bych nic moc neočekával ani dnes, co se zavedení do výzbroje týče.Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  19:44 22.02.2015

  dusan: jak to napral do tý zdi a jak odletěl -no nazdar. Pro amíky to bude docela hodně levná zbran,proč ničit BVP nějakou super střelou za těžký prachy,když to zvládne RPG za ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: jak to napral do tý zdi a jak odletěl -no nazdar.

  Pro amíky to bude docela hodně levná zbran,proč ničit BVP nějakou super střelou za těžký prachy,když to zvládne RPG za hubičku-tady platí ,že dobře vycvičený voják dokáže i s tímto pěknou paseku.

  A po světě se jich válí spousta ,takže je seberou přímo na bojišti,tak to je dobrý nápad!!!Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:20 22.02.2015

  https://www.youtube.com/watch?...

  No .... i z RPG-7 treba vedieť strieľať : )

  https://www.youtube.com/watch?...

  No .... i z RPG-7 treba vedieť strieľať : )

 • Vestly
  16:35 22.02.2015

  Nieje to ich najlepsia protipancierovka, ved uz davno maju RPG-29, RPG-30 atd.

  Nieje to ich najlepsia protipancierovka, ved uz davno maju RPG-29, RPG-30 atd.

 • Lukas
  16:14 22.02.2015

  Mk. 777 o masie 3,5 kg to ciekawa rzecz - załadowany waży tyle co stara wyrzutnia... Z pewnością jest to alternatywa dla C-G. Tyle że taki granatnik bardziej nadaje się do ...Zobrazit celý příspěvek

  Mk. 777 o masie 3,5 kg to ciekawa rzecz - załadowany waży tyle co stara wyrzutnia...
  Z pewnością jest to alternatywa dla C-G.

  Tyle że taki granatnik bardziej nadaje się do plutonu (potrzeba 2 osoby - obsługa)

  W Polsce firma Dezamet z niemiecką DND opracowala nowoczesne granaty do rpg-7 (oparte o technologie z PzF-3)Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  16:06 22.02.2015

  Rusové prodají licenci na jejich nejlepší protipancéřovou zbraň nepříteli ? :-O !

  Rusové prodají licenci na jejich nejlepší protipancéřovou zbraň nepříteli ? :-O !

 • Hrobař
  11:45 22.02.2015

  Adaptují se na zbraň nepřítele. V kontextu současné situace je to pozoruhodně chytré.

  Adaptují se na zbraň nepřítele. V kontextu současné situace je to pozoruhodně chytré.

 • Knaak
  10:02 22.02.2015

  V jednoduchosti je síla. Je vidět, že se americké firmy nebojí experimentovat a velení armády není zpátečnické ve smyslu, to je z Ruska - to nechceme. Takový přístup by mohli ...Zobrazit celý příspěvek

  V jednoduchosti je síla. Je vidět, že se americké firmy nebojí experimentovat a velení armády není zpátečnické ve smyslu, to je z Ruska - to nechceme. Takový přístup by mohli zkusit naše firmy. Vyrábět v licenci za rozumné finanční náklady starší, ale stále platnou techniku a po určitém vývoji ji pomalu modernizovat. Zakázky od armády na vývoj a výrobů nové techniky čekat nemohou. Nejsou na to peníze, ani politická vůle podpořit domácí zbrojní průmysl. Přitom je tolik věcí co bychom mohli vyrábět sami: munice, granáty, ochrané prostředky, vozidla (náhrada za Iveco LMV) a spousta daších věcí. Když to vzládnou vyrábět rozvojové země v africe a v asii, tak pro nás by to neměl být problém. Samozřejmě pokud o tom budou rozhodovat kompetentní lidé a omezí se korupce.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...