Pentagon koupí lehké tanky MPF od General Dynamics

Pentagon koupí lehké tanky MPF od General Dynamics
MPF pro americkou armádu / US Army (Zvětšit)

Americká armáda pro své pěší bojové brigády IBCT (Infantry Brigade Combat Teams) nakoupí pásová vozidla přímé palebné podobory MPF (Mobile Protected Firepower) od firmy General Dynamics Land Systems (GDLS). MPF nejdříve zamíří k americkým 82. a 101. výsadkovým divizím a k 10. horské divizi.

O důvodech nákupu MPF pro IBCT jsme psali již mnohokrát. Události na Ukrajině potřebu takového zbraňového systému potvrzují.

IBCT jsou lehké a velmi mobilní bojové formace americké armády pohybující se v drtivé míře na vozidlech Humvee a nově JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).

Lehké americké brigády jsou pro boj s protivníky vybaveny ručními palnými zbraněmi, těžkými kulomety ráže 12,7 mm, různými typy tarasnic (AT-4, Carl Gustaf), protitankovými raketovými komplety (Javelin, TOW), 40mm granátomety, přenosnými minomety ráže 60, 81 a 120 milimetrů a taženými houfnicemi M119 ráže 105 mm nebo M777 ráže 155 mm. Velitelství pěších divizí mají k dispozici i raketomety M142 HIMARS.

IBCT obecně chybí technika umožňující rychlý a masový přesun vojáků (v IBCT není dost techniky pro přesun vojáků v jednom sledu), přesun vojáků pod palbou a výkonnější zbraňové systémy pro přímou palbu na velkou vzdálenost.

K zacelení těchto mezer ve schopnostech IBCT získá tři vozidla – lehké bojové buginy (Ground Mobility Vehicle/Infantry Squad Vehicle), JLTV s věžovým modulem a 30mm kanonem (Light Reconnaissance Vehicle) a lehké tanky MPF.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

MPF: Lehký tank pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) hledá nové lehké obrněné ...

Výsadkový tank MPF od General Dynamics Land Systems

Před týdnem vysocí představitelé americké armády navštívili výrobní závod General Dynamics Land ...

Rozbíhají se testy výsadkových tanků MPF

Celkově 24 prototypů lehkých tanků MPF (Mobile Protected Firepower) od dvou společností postupně ...

Lehký výsadkový tank MPF od BAE Systems

Britská společnost BAE Systems pomocí nové infografiky blíže představila svůj návrh lehkého ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.