Space Forces: Pentagon buduje vesmírné síly

-
12. 8. 2018
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil Spojených států (United States Armed Forces). Vesmírné síly postupně převezmou veškeré operace v kosmickém prostoru od amerického letectva (USAF). Hlavním úkolem Vesmírných sil se stane ochrana amerických aktiv na oběžné dráze Země.
Lety na oběžnou dráhu Země nebo hlouběji do vesmíru zažívají cenovou a technologickou revoluci, zejména díky firmě SpaceX a její raketě Falcon 9. Cena za vynesení jednoho kilogramu nákladu na oběžnou dráhu Země poklesla několikanásobně a očekává se další propad.
Spolu s příchodem nových velkých raket (Falcon 9, BFR, SLS) půjde do vesmíru umístit skutečně těžké a objemné náklady (satelity s velkou optikou nebo velkým radiolokačním polem). Navíc díky znovupoužitelným raketovým nosičům, jako je Falcon 9 nebo raketoplán XS-1 (viz dále), půjde dopravovat náklad a lidi do vesmíru jednou, či dokonce víckrát denně.
Žádné ozbrojené síly na světě nejsou na kosmickém prostoru závislé tak, jako ty americké. V současnosti USA provozují 600 aktivních satelitů (komerčních, vládních i vojenských). Čína disponuje zhruba 200 a Rusko 140 satelity.
Satelity jsou pro americké ozbrojené síly nepostradatelné k vedení bojových operací, ať už jde o komunikaci, přenos dat, navigaci, navádění přesných zbraní, velení a řízení boje, sledování, průzkum, zpravodajství atd. Bez vesmírných aktiv se neobejdou jaderné síly, kyberoperace, systémy C4ISTAR, protiraketová obrana, přesné zbraňové systémy, autonomní systémy, logistika, atd.
Současně však hlavní mocenští oponenti USA, Rusko a především Čína, vyvíjejí novou generaci anti-satelitních zbraní, jako jsou nové raketové technologie nebo výkonné lasery. Ještě větším problémem pro satelity jsou prostředky radioelektronického boje a kyberútoky. Rusko a Čína přitom ve svých vojenských doktrínách počítají s ničením satelitů na oběžné dráze Země.
Administrativa Donalda Trumpa a Pentagon proto v souvislosti s nástupem nových technologií a hrozeb v červnu veřejně spustili proces budování specializovaných Vesmírných sil, šesté samostatné americké ozbrojené složky. Vesmírné síly převezmou všechny operace v kosmickém prostoru a postupně rozšíří americkou přítomnost a schopnosti ve vesmíru.
„Nařídil jsem ministerstvu obrany a Pentagonu, aby okamžitě zahájili proces nezbytný k vytvoření Vesmírných sil, šesté složky ozbrojených sil,“ uvedl v polovině června Trump. „Je to důležité prohlášení. Budeme mít letectvo a budeme mít Vesmírné síly. Oddělené, ale rovnocenné. Bude to velká věc. Hodně významná.“
Viceprezident Mike Pence minulý týden v Pentagonu uvedl: „Stejně jako pokroky v leteckých technologiích vedly v 20. století ke vzniku nového bojiště ve vzdušném prostoru, pokroky v oblasti vesmírné techniky ukázaly, že vesmír je novým bojištěm pro 21. století.“
„Aby bylo jasné, Vesmírné síly nebudeme budovat od nuly, protože muži a ženy, kteří dnes zajišťují provoz vesmírných programů našeho národa, jsou nejlepší na světě,“ uvedl viceprezident. „Na našem ministerstvu a ve zpravodajských službách jsou doslova desítky tisíc vojáků, civilistů a externích odborníků, kteří operují a podporují naše vesmírné systémy ‒ společně tvoří oči a uši amerických bojovníků po celém světě.“
O budování samostatné složky pro kosmický prostor se ve Spojených státech mluví již dlouho. Největším odpůrcem Vesmírných sil je americké letectvo, které se bálo (a stále bojí) ztráty svého významu a snížení rozpočtu.
Satelity jsou zranitelné, protože je lze velmi snadno sledovat a zaměřit. Spojené státy nyní řeší, jak ochránit své satelity před nepřátelskými útoky.
USAF ale má na starosti řadu agend a kritici namítají, že žádnou z nich letectvo neplní pořádně. Kromě klasické letecké složky se USAF stará o velkou část jaderného arzenálu, balistické střely, kosmický prostor a do jisté míry letectvo řeší i oblast kybernetické bezpečnosti
V současné době Pentagon pracuje na několika (různě ambiciózních) verzích Vesmírných sil. Zvolenou variantu následně schválí prezident a Kongres, který Vesmírným silám přidělí adekvátní rozpočet.
Nová složka vznikne ve čtyřech krocích. Prvním krokem je vybudování Velitelství pro vesmírné operace (U.S. Space Command) v gesci čtyřhvězdičkového generála. Velitelství zajistí jak řízení všech operací ve vesmíru, tak přípravu doktrín, taktiky, techniky a procedur.
Dalším krokem je vytvoření elitní skupiny vedoucích pracovníků „Space Operations Force“ zaměřených na problematiku operací v kosmickém prostoru, kyberbezpečnost, akvizici vesmírných systémů, vývoj nových technologií, atd. Tato skupina vědců, inženýrů, zpravodajců a stratégů bude poskytovat expertízy a odborná stanoviska velitelům.
Na komunikačních satelitech je závislá každá složka amerických ozbrojených sil. Firma Boeing pracuje na nových technologiích (přesné formování tvaru vysílacího svazku) odolných proti prostředkům radioelektronického boje nepřítele.
Třetím krokem je vytvoření kosmické vývojové agentury „Space Development Agency“. Agentura zaštítí vývoj a výrobu technologických demonstrátorů a prototypů systémů určených pro operace v kosmickém prostoru. Posledním krokem se stane jmenování civilního náměstka pro vesmírné operace, přímo podřízeného ministru obrany.
Dominantním úkolem Vesmírných sil se stane ochrana amerických kosmických aktiv, především vojenských satelitů. Půjde zejména o vytvoření schopností rychlého a levného přístupu na oběžnou dráhu Země a o udržení volnosti pohybu na oběžné dráze.
Současně se počítá s vývojem nových technologií v těchto oblastech:
+ neustále sledování povrchu Země pro pokročilé zaměřování raketových systémů;
+ sledování a zaměřování raketových systémů nepřítele;
+ navigace a přesný čas i v prostředí, kde je rušen signál GPS;
+ globální a téměř živé situační povědomí o aktivitě na povrchu Země;
+ vývoj odstrašujích schopností;
+ vývoj robustní a přizpůsobivé pozemní infrastruktury (včetně kosmodromů);
+ necentrální a propojené systémy pro řízení boje, velení, kontrolu a komunikaci (BMC3) včetně, systémů pro velení, kontrolu a komunikaci jaderných sil (NC3);
+ globální sledovací systém využívající prvků umělé inteligence pro zpracvání dat.
Flotila raketoplánů XS-1 umožní velmi rychle nahrazovat zničené satelity na oběžné dráze Země.
Obecně řečeno, levnější a rychlejší přístup do vesmíru umožní vybudovat obrovskou konstelaci satelitů, které mohou rychle, trvale a ve velkém detailu zajistit sledování každé oblasti na Zemi, ať už pomoci výkonné optiky, radiolokátorů nebo pomocí prostředků radioelektronického průzkumu.
Zároveň tyto satelity budou levné a velmi rychle nahraditelné ‒ například po nepřátelské akci mocenského protivníka USA ‒ pomocí nové generace velmi levných raketových nosičů.
Americké letectvo společně s agenturou DARPA například vyvíjí malý nákladní robotický raketoplán XS-1, který umí startovat na oběžnou dráhu každých 24 hodin. XS-1 vynese až 2400 kg nákladu při ceně méně než 5 milionů dolarů za start. Letectvo, tedy již nově Vesmírné síly, plánují provozovat minimálně několik XS-1. První start se očekává v roce 2020.
Již nyní letectvo provozuje bezpilotní raketoplán X-37B, který se minulý rok v květnu vrátil ze své 718 dní trvající mise na oběžné dráze . Obsah aktivit X-37B je tajný, ale kromě testování nových technologií raketoplán zřejmě špehoval i cizí vojenské satelity.
Zdroj: Defense.gov, Defense News
Související články
Vojenský raketoplán XS-1: Rychle a levně do vesmíru
Americká firma Boeing pro americkou agenturu DARPA postaví experimentální raketoplán XS-1. Půjde o ...
-
26.05.2017
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké Vesmírné sbory již v roce 2019?
V březnu jsme psali o možnosti vzniku amerických Vesmírných sborů (US Space Corps). Nyní to vypadá, ...
-
26.07.2017
-
9 komentářů
-
Michael Myklín
Vojenský raketoplán X-37B míří opět do vesmíru
Dnes začíná v pořadí již pátá mise OTV-5 (Orbital Test Vehicle 5) amerického bezpilotního vojenského ...
-
06.09.2017
-
39 komentářů
-
Jakub Mareš
Bojiště vesmír: Čínské pronikání do kosmického prostoru
Čína vyslala svou první družici na oběžnou dráhu Země v roce 1970, řadu let po SSSR a USA. Peking se ...
-
19.02.2018
-
19 komentářů
-
Jan Buchar
Komentáře
Dobrý deň , ZAUJÍMALO by ma čii by mohli USA zostatnit vesmír.Proste by povedali že patrí im a riadi ho Space Forces a nedovolí vynasanie satelitov ani darebackym štátom ako je ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý deň , ZAUJÍMALO by ma čii by mohli USA zostatnit vesmír.Proste by povedali že patrí im a riadi ho Space Forces a nedovolí vynasanie satelitov ani darebackym štátom ako je Rusko a Cina a taktiež ani vývoj nosičov iným darebackym štátom (Irán a Severná Korea). Hlavne by ma zaujíma či by im to politický prešlo.Pretoze aký zmysel majú vesmírne sily ak si do vesmíru môže lietat kto chce ? V analógia s tým americká pobrežná stráž slúži k tomu aby k ich pobreziu nijaký nepriateľ neprišiel,nie?Skrýt celý příspěvek
supreme: taková koncentrace lží pár větách je i na diskuzního plácala AN zřejmě rekord. S ohledem na to, že vyjma samotných odkazů jsou všechno jen dojmy a lži, nemá cenu to ...Zobrazit celý příspěvek
supreme:
taková koncentrace lží pár větách je i na diskuzního plácala AN zřejmě rekord. S ohledem na to, že vyjma samotných odkazů jsou všechno jen dojmy a lži, nemá cenu to rozebírat. Ale konspirátora dne jednoznačně vyhráváš :-DSkrýt celý příspěvekVlaLang - V tom s Vámi nemohu souhlasit. Zmínil jste NATO. Evropa (bohužel) vždy čeká na USA. A když Trump začal nahlas a jasně kritizovat to, kolik dáváme na svou obranu a že je ...Zobrazit celý příspěvek
VlaLang - V tom s Vámi nemohu souhlasit. Zmínil jste NATO. Evropa (bohužel) vždy čeká na USA. A když Trump začal nahlas a jasně kritizovat to, kolik dáváme na svou obranu a že je potřeba plnit své závazky, tak Evropa slíbila, že plnit bude - a že občas někdo "zaprotestoval"? No, to sice může, ale reailta se ukázala jasně. V médiích je tato věta, že se vliv USA ve světě pod Trumpem zmenšuje, celkem častá (ačkoliv teď už ani zdaleka ne tak, jak řekněme před rokem). Když to člověk ale sleduje, musí přeci vidět opak. Srovnám-li to s Obamovou administrativou, tak Trumpova administrativa vyřešila spory s Filipínami (sám Duterte úplně změnil rétoriku), Thajskem nebo Egyptem. Se všemi se Obama nesmyslně rozhádal. Turecko je věc jiná - to je vyjímka, se kterou sem s Obamou souhlasil. Je ale dobře, že Trump si dupnul mnohem tvrději! Stejně tak v případě KLDR a Íránu. KLDR dokázal dostat k jednacímu stolu.
Co se mi velice líbí je výrazná spolupráce s Indií. Indie je totiž hráč, který ten souboj s Čínou může rozhodnout. Nedávno se objevila informace, že se tzv. "Quad" - tedy USA, Indie, Japonsko a Austrálie začne pravidelně scházet (respektive jejich představitelé, samozřejmě). Tato setkáni se mimochodem znovu obnovila po 10 letech minulý rok a může se jedna o začátek onoho Asijského NATO.
https://thediplomat.com/2018/0...
https://indianexpress.com/arti...
A upřímně - kdy měli Američané větší vliv v Latinské Americe než dnes? Nové základny v Argentině (jedna za souhlasu Paraguye a Brazílie) nebo Peru. Samozřejmě - tam je to hlavně díky politické změně, kdy extrémní levici vystřídali u moci pravicové strany.
Je otázka co se stane dál - a zda se mu skutečně podaří založit funkční "arabské (oficiálně pravděpodobnější) a asijské NATO" nebo posílit ještě více spolupráci se zeměmi Jihovýchodní Asie... Evropa je spojenec a ta situace se po vyostření (podle mého záměrném) uklidňila.
Trump možná jedná tvrdě a nekompromisně, ale o tom to přeci je! Kdyby Reagan jednal jako předešlí prezidenti, žijeme v komunistické diktatuře a jako vazalové SSSR dodnes! I tenkrát to bylo vnímáno na západě značně negativně - ale později se ukázalo, že jeho politika byla sice na první pohled šílená, ale ve skutečnosti byla i radikálně účinná a správná.Skrýt celý příspěvekSupreme - zajímavý komentář, bylo by to k delší diskusi. Nicméně v jedné věci se mýlíte (a asi to sám víte). Věta: "americký vliv ve světě roste - ne naopak" je hloupost. Alespoň ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme - zajímavý komentář, bylo by to k delší diskusi. Nicméně v jedné věci se mýlíte (a asi to sám víte). Věta: "americký vliv ve světě roste - ne naopak" je hloupost. Alespoň ve vojenských a diplomatických kruzích je tomu zcela naopak. Dříve jsme v rámci NATO všichni čekali na názor USA na konkrétní problematiku a pokud byl v nesouladu, tak se hledalo smírné, kompromisní řešení až do doby, kdy se našlo. Nemám to empiricky měřené, ale tipuji, že ve valné většině ustupovaly ze svých pozic Evropské státy. Nejméně od počátku roku 2018 (spíš dříve) již tomu tak není. Naopak - předpokládá se (!) že amerika bude (vždy) v opozici a že se s tím vpodstatě nedá nic dělat, takže na ten opačný nebo nesouladný názor již není brán ohled.
Tolik k vnitřní situaci v rámci NATO. A nevidím ani jakýkoliv náznak toho, že by vliv USA stoupal v některých externích vztazích - vojenství, politika, ekonomika...Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - Jono, těch +- 5,6% dluhu, co drží "mainland China" - tedy ta Čína o které se bavíme (ne Taiwan, ne Hong Kong) - je fakt hrůza :) ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - Jono, těch +- 5,6% dluhu, co drží "mainland China" - tedy ta Čína o které se bavíme (ne Taiwan, ne Hong Kong) - je fakt hrůza :)
http://ticdata.treasury.gov/Pu... Skrýt celý příspěvekMíša - Představa, že by Trump byl nějaký ruský agent je k smíchu a byla k smíchu od samého začátku. Real politika jeho administrativy se mi velice líbí - a ty tváře komunistů, ...Zobrazit celý příspěvek
Míša - Představa, že by Trump byl nějaký ruský agent je k smíchu a byla k smíchu od samého začátku. Real politika jeho administrativy se mi velice líbí - a ty tváře komunistů, kteří na to čučí jak tele na nový vrata mě něpřestanou bavit nikdy. Však měl být ruskou loutkou a vono houby... americký vliv ve světě roste - ne naopak.
Space Forces jsou jen dalším krokem k posílení amerických pozic, který Trumpova administrativa dělá - a musí to už vidět úplně všichni.
Zde je citace z jednoho článku, který popisuje Reaganovo chování ve Studené válce - ta podoba s Trumpem je.. no veliká:
"Na rozdíl od absolutní většiny politiků a diplomatů nebyl Reagan opatrný, ale upřímný – říkal to, co si myslí. I mnozí si to mysleli, jenže se to báli říct nahlas.
V Moskvě dali prezidentovi nálepku "šíleného antikomunisty". S jeho otevřeností, která je zatlačovala do defenzívy, si nevěděli rady. Kremlologové a další intelektuálové z amerických univerzit ho považovali za studenoválečníka, který musí ztroskotat. Zesměšňovali ho – měl průměrné vzdělání z průměrné univerzity a většinou hrál v béčkových filmech. Spojenci mlčeli, anebo "diplomacii hlásné trouby" odsuzovali. Ani oni se neuměli s jeho představami vyrovnat." - ten popis naprosto sedí, jen si místo Moskvy musí člověk dosadit Peking :)Skrýt celý příspěvekCami ta plocha je obrovska.. Co tak si vygooglit plochu gule a do vzorca si dat polomer zeme + 250km.. - co je plocha na ktorej sa pohybuju satelity spionazne.. a potom co ...Zobrazit celý příspěvek
Cami
ta plocha je obrovska..
Co tak si vygooglit plochu gule a do vzorca si dat polomer zeme + 250km.. - co je plocha na ktorej sa pohybuju satelity spionazne..
a potom co tak si dat cca 22 500km + polomer zeme a zistit tu obrovsku plochu na ktorej sa nachadzaju GPS satelity..
a na cistenie tychto trosiek sa pracuje.. prve technologie sa maju objavovat po roku 2020-2022 - ano budu to technologie v plienkach, to uznavam..
ale v case konfliktu usa-cina, usa-rusko alebo nedaj boze usa-rusko+cina - po zniceny satelitov, budu mat rychlo moznost obnovit svoju satelitnu konstalaciu..
kludne aj za cenu, ze o pol roka do nejakeho rychlovyneseneho satelitu narazi troska.. hlavne, ze budu moct operovat..
btw: usa aj ked pomaly, zacinaju budovat take zbrane, vid SDB II, ktore nepotrebuju nutne napriklad GPS na zameriavanie ciela..Skrýt celý příspěvekNejsem odborník na vesmírné technologie, ale přece si neumím odpovědět na zcela banální otázku: jak, resp. kam soudruzi z USA uklidí trosky vzniklé po zásazích jejich satelitů, aby ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem odborník na vesmírné technologie, ale přece si neumím odpovědět na zcela banální otázku: jak, resp. kam soudruzi z USA uklidí trosky vzniklé po zásazích jejich satelitů, aby měli kam vypustit nové? Prostor na orbitě Země je konečný stejně, jako je konečný počet rozbitých družic potřebných k tomu, aby nebylo kam vypustit nové bez vysoké míry kolize s těmito troskami. Trosky na oběžných drahách se pohybují značnými rychlostmi, takže úlomek o hmotnosti 1g má kinetickou energii plně srovnatelnou s kinetickou energií vypálené střely ráže 12,7mm, přičemž současnými technologiemi jsou trosky v nynějším počtu cca 30 tis. ks sledovatelné od velikosti tenisového míčku a větší. Počty a dráhy trosek menších nezná nikdo.Skrýt celý příspěvek
Rusové investují do přežitých tech. a Amíci jsou díky vývoji zase vpředu(ceně vynášeného nákladu) Když rusko vyhrožuje, protistrana investice navyšuje a to i díky jeho(trpajzlíka) ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové investují do přežitých tech. a Amíci jsou díky vývoji zase vpředu(ceně vynášeného nákladu) Když rusko vyhrožuje, protistrana investice navyšuje a to i díky jeho(trpajzlíka) snaze "správně" ovlivnit volby, jim vyhraje konzervativní kreatura, která armádu spíš podpoří. Mám dojem, že se v konečném důsledku pol. turbulencí posílí snaha Evropy být samostatným nezávislým producentem modeních zbraní, takže zesílíme i my. Bylo toto cílem ruska? Nemám ten dojem, asi se něco na východě nedaří, ale to se na sputniku nikdy nedočtete, možná až po další revoluci, která zase přinese kdovíco.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...