PERM: Chytrá minometná munice pro mariňáky

Foto:  „Chytrými granáty“ lze na vzdálenost 18 kilometrů ničit i obrněnou techniku. / Raytheon
PERM / US Army

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) společně s firmou Raytheon úspěšně otestovali v rámci programu PERM (Precision Extended Range Mortar) přesně naváděnou minometnou munici. Testy probíhaly na střelnici Yuma Proving Grounds v Arizoně.

V rámci programu PERM Raytheon vyvíjí chytrou 120mm minometnou munici. Granáty jsou schopné přijímat data ze satelitní navigace GPS. Elektronika granátu pak GPS údaje kontroluje s informacemi z vnitřní inerciální měřící jednotky IMU (Inertial Measurement Unit), která kontroluje směr letu.

Během testů byly vypáleny tři GPS naváděné granáty. Všechny dopadly od cíle do vzdálenosti 10 metrů. Při testech byl použit běžný mariňácký minomet M327 s drážkovým vývrtem hlavně.

„Tři granáty letěly na požadovanou vzdálenost a udeřily na cíl v požadované vzdálenosti. Jeden z granátů dopadl pouze několik metrů od cíle," komentuje výsledky testů Ty Blanchard, programový manažer programu PERM ve firmě Raytheon.

Minometné granáty PERM umožňují mariňákům zasahovat cíle na větší vzdálenosti v kratším časovém intervalu. Běžné minometné granáty ráže 120 mm mají dostřel 8 km, PERM granáty až 18 km. Ke zničení cíle je přitom potřeba mnohem méně granátů, a tedy i času. Větší dostřel i změnu směru letu umožňují výklopná křidélka.

Munice PERM pro 120mm minomety. / Raytheon

„Má delší dosah, takže nemusíte tolika minomety pokrýt požadovanou oblast. Snižuje se také počet personálů a nábojů. Nemusíte střílet tolik granátů, což zjednodušuje logistiku," vysvětluje Blanchard. Stejně tak lze minometem velmi efektivně podporovat vojáky v poli.

Příští měsíc námořní pěchota dostane prvních 42 granátů PERM. V budoucnu pak granáty dostanou i čidlo pro navádění po laserovém paprsku.

Námořní pěchota novou munici využije především v mobilních minometných systémech EFSS (Expeditionary Fire Support System). Systém EFSS se skládá z malého terénního vozidla LSV (Light  Strike Vehicle), minometu ráže 120 mm a přívěsu se zásobou munice. EFSS je samozřejmě přepravitelný v útrobách konvertoplánu V-22 Osprey.

Zdroj: DefenseTech

Nahlásit chybu v článku


Související články

SPEAR: Nový izraelský 120mm minomet

Izraelská firma Elbit Systems představila nový 120mm minomet SPEAR. Jde o druhou generaci ...

81mm minomety pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR nedávno ohlásilo zájem nakoupit 19 nových minometů v ráži 81 mm. Jedná se o ...

Leopard 2A7 pro Bundeswher

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Deortc
    15:30 24.12.2014

    Ad. komunikace s GPS a podobné "on-line" záležitosti, které jsou dnes tak populární při vývoji tzv. chytré munice.... moc si nedovedu představit jak "hračky" tohoto typu mohou být ...Zobrazit celý příspěvek

    Ad. komunikace s GPS a podobné "on-line" záležitosti, které jsou dnes tak populární při vývoji tzv. chytré munice.... moc si nedovedu představit jak "hračky" tohoto typu mohou být zabezpečené prozi elmag rušení. Dovedu - ať už se jedná o pouhé silné zarušení celého frekvenčního spektra, které tyto zbraně využívají pro svou komunikaci a nebo dokonce o chytřejší způsob - třeba podvržení falešných souřadnic. Falešná komunikace lze snad řešit šifrováním a autentizací komunikačního kanálu, ale komunikace v případě silnéjo elmag rušení? Na to mě fantazie opravdu nestačí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...