Perspektivy ruských letadlových lodí

Perspektivy ruských letadlových lodí
Model letadlové lodi Projekt 11430E Lamantin / Foto: Spojená lodní korporace (OSK) (Zvětšit)

V posledních měsících se v ruských médiích objevují úvahy o budoucnosti ruských letadlových lodí. Kromě Spojených států vyrostl Rusku v oblasti letadlových lodí další konkurenti – Čína a Velká Británie. Jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov je beznadějně zastaralá.

Ruské ministerstvo obrany oficiálně nevzdává snahu o vybudování silného námořnictva seskupeného kolem letadlových lodí. Takový plán však naráží nejen na technologické, ale hlavně ekonomické překážky.

V současnosti je jedinou ruskou letadlovou lodí Admiral Kuzněcov. Loď v posledních letech připomíná spíše muzeum. Již několikátý rok tráví Admiral Kuzněcov v docích, kde probíhá jeho oprava, jež můžeme považovat za zdařilou ilustraci situace v ruském loďařském průmyslu – ten je historicky z hlediska priorit v závěsu za ruským leteckým a „pozemním“ průmyslem.

V rámci oprav a modernizace dostane Kuzněcov mimo jiné námořní verzi systému protivzdušné obrany (PVO) Pancir, nové kotle a nové navigační a komunikační systémy. Během oprav však propukl na palubě Kuzněcova požár, jež poškodil některá zařízení a způsobil škody za přibližně 500 milionů rublů. Podle Alexeje Rachmanova, šéfa Spojené lodní korporace (OSK), která má opravu Kuzněcova na starosti, kvůli požáru se zpozdí námořní zkoušky Kuzněcova. Datum předání lodi Severní flotile stanovené na rok 2022 ale zůstává stejné. I tak toto datum ruská média zpochybňují.

Admiral Kuzněcov (březen 2021)

Co se týče budoucnosti ruských letadlových lodí, uvedl Rachmanov následující: „Ministerstvo obrany musí sdělit, zda bude námořnictvo potřebovat letadlové lodě. Pokud obdržíme objednávku, jsme schopni takové lodě postavit. Naše konstrukční kanceláře vypracovaly příslušné studie, v loděnicích probíhají modernizace. Budeme schopni stavět lodě velkých rozměrů.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Páteř ruského námořnictva: Fregata Admirál Gorškov ve službě

V Petrohradě byla dne 28. července slavnostně zařazena do služby ruského námořnictva fregata Admirál ...

Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov ještě není odepsaná

Moskva nevzdává snahu o renovaci své jediné letadlové lodě Admiral Kuzněcov. Následky prosincového ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.