Pět klíčových technologií pro budoucnost

Pět klíčových technologií pro budoucnost
Kdo ovládne umělou inteligenci, roboty a složité výpočty, ten získá budoucnost. / Foto: mikemacmarketing, Wikimedia, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Americká zpravodajská agentura DIA (Director of National Intelligence) zveřejnila desetistránkový dokument Protecting Critical and Emerging US Technologies from Foreign Threats o kritických technologiích budoucnosti. V těchto technologiích musí Spojené státy bezpodmínečně dominovat a chránit je před „zahraničními hrozbami“.

Kritickými technologiemi jsou umělá inteligence, bioekonomika, autonomní systémy, kvantové technologie a mikročipy. Tyto technologie jsou klíčové pro americkou ekonomickou a národní bezpečnost a zároveň „mohou rozhodnout, zda Amerika zůstane vedoucí světovou supervelmocí, nebo bude v příštích několika letech zastíněna strategickými konkurenty.“

„Americké prvenství v nově vznikajících technologických sektorech čelí rostoucím výzvám ze strany strategických konkurentů, kteří pochopili ekonomické a vojenské výhody těchto technologií a přijali komplexní národní strategie k dosažení vedoucí pozice v těchto oblastech,“ dočteme se v dokumentu. „Demokratizace“ zmíněných technologií přináší benefity, ale může být také ekonomicky, vojensky a společensky destabilizující. Dokument jako technologické rivaly označuje Čínu a Rusko.

Umělá inteligence (AI). AI umí v záplavě informací rychle vyhledávat předem určené vzory. Schopnost stroje „vnímat“, vyhodnocovat a jednat rychleji a přesněji než člověk, představuje konkurenční výhodu v jakékoli oblasti, civilní i vojenské. AI se například dokonalé hodí ke zpracování velkého množství obrazových informací. I v České republice existují firmy, které umí vyhledávat konkrétního člověka pomocí záběrů z videokamer. Stačí označit hledanou osobu a systém okamžitě upozorní, pokud některá kamera (třeba na ulici) dotyčného člověka zachytí. To je mocná zbraň proti špiónům nebo jiným „nežádoucím“ osobám.

Pochopitelně možnosti AI jsou mnohem větší a zatím leží mimo naší představivost. AI se například skvěle hodí pro kybernetický a informační boj.

V AI Spojeným státům tvrdě konkuruje Čína a pokud Washington neprovede změny, Čína se v příštím desetiletí stance v oblasti AI supervelmocí – myslí si to aspoň DIA.

Kvantové technologie. Díky technologickému pokroku lze pomocí kvantových technologií prolomit většinu bezpečnostních opatření kybernetické infrastruktury.

Autoři dokumentu se navíc domnívají, že „strategičtí američtí rivalové v současnosti rekrutují talentované Američany a tytéž země vynakládají mnohem více na rozvoj kvantových technologií než Spojené státy americké“.

Mezi hlavní kvantové technologie patří kvantové počítače a kvantová komunikace. Kvantové počítače teoreticky umožní v mžiku prolomit jakákoliv hesla. Naopak kvantová komunikace umožňuje vytvářet neprolomitelnou komunikaci. Mimochodem Čína v roce 2016 jako první vyslala do vesmíru kvantový komunikační satelit. Před pár dny pak Peking oznámil vývoj kvantového počítače, který je údajně 10 000 000× rychlejší než současný nejrychlejší superpočítač na světě.

Bioekonomie je chápaná jako „ekonomická činnost řízená výzkumem a technologickým rozvojem biotechnologií“. Rozvoj bioekonomiky je možní díky propojení biologických a datových věd (např. informatika, vysoce výkonné/kvantové počítače a telekomunikace).

Jednou z hrozeb moderních biotechnologií je „schopnost vytvářet patogeny, které mohou napadnout americké potravinové řetězce nebo dokonce lidstvo“. Genomika používaná k navrhování terapií šitých na míru jednotlivci může být také použita k identifikaci genetických zranitelností v populaci – lze například vyvinout patogen postihující pouze určitou část obyvatel (třeba konkrétní národ).

V případě bioekonomie se výhoda USA oproti svým rivalům snižuje, a to především díky „asymetrii ve sdílení dat“ – tedy skutečnosti, že zákonná ustanovení ve Spojených státech omezují sbírání, zpracování a sdílení lékařských a dalších dat. Takové problémy Rusko a Čínu netrápí.

Mikročipy. Význam mikročipů asi není třeba příliš popisovat. Mikročipy používá každý z nás, a to prakticky neustále. Mikročipy jsou také klíčovou součástkou každého moderního zbrojního systému.

Autoři dokumentu konstatují: „Globální povaha mikroprocesorových dodavatelských řetězců způsobuje vzájemné závislosti, vytváří úzká hrdla, která mohou způsobit narušení dodávek (...) například USA jsou vysoce závislé na jediném výrobci mikroprocesorů na Tchaj-wanu (...) křehké dodavatelské řetězce integrovaných obvodů vystavují každého skutečnému narušení hospodářského sektoru“.

Polovodičový průmysl je hlavním motorem pro ekonomický růst USA a vytváření pracovních míst. Pokud například Čína obsadí Tchaj-wan, totálně ovládne výrobu a export mikročipů, což bude mít destruktivní vliv na americkou ekonomiku.

Autonomní systémy. Jedná se o systémy, které mohou samostatně vykonávat nejrůznější komplexní činnosti v měnícím se prostředí, bez nebo s velmi malým zásahem člověka. Mluvíme o různých robotických systémech, dronech, samořídících autech nebo lodích. Patří zde ale i robotická chirurgie nebo automatizovaná výroba (tzv. Průmysl 4.0).

Díky provádění úkolů bez přítomnost člověka je možné zvyšovat produktivitu a bezpečnost. Očekává se, že v nadcházejících letech se autonomní systémy budou čím dál častěji používat v každodenním životě a budou schopny provádět složitější úkoly se sníženou úrovní lidské kontroly.

Rizikem je především možnost hackerských úroků na autonomní systémy, které jsou také silně závislé na komplikovaných globálních dodavatelských řetězcích (např. mikročipy). Řada těchto systémů také rozsáhle shromažďuje data, což může zajímat cizí zpravodajské služby.

Zdroj: DIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak s umělou inteligencí

Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní ...

České satelitní centrum a vojenské družice – nová schopnost (nejen) pro AČR

Na konci roku 2019 zahájilo v rámci Vojenského zpravodajství (VZ) činnost Satelitní centrum ...

PREMIUM Nastupující disruptivní technologie jako budoucnost NATO

V březnu roku 2020 vydalo NATO zprávu o vědeckých a technologických trendech v letech 2020 až 2040. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • JCDenton
  12:41 24.11.2021

  Zajímavým shrnutím tohoto tématu je v češtině vydaná kniha "Války budoucnosti", kterou napsal Robert H. Latiff (U.S. Air Force Major General).

  Zajímavým shrnutím tohoto tématu je v češtině vydaná kniha "Války budoucnosti", kterou napsal Robert H. Latiff (U.S. Air Force Major General).

 • danny
  12:24 02.11.2021

  Obecně jsem k technologiím trochu skeptický. Zvláště v případě těch, které budí největší očekávání, stojí realita obvykle daleko za očekáváním. V případě výše uvedených je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obecně jsem k technologiím trochu skeptický. Zvláště v případě těch, které budí největší očekávání, stojí realita obvykle daleko za očekáváním. V případě výše uvedených je podstatné, kdo danou technologii ovládne jako první a získá konkurenční výhodu. Ano, teoreticky dokáže AI vyřešit skvěle spoustu úloh, vyhodnotit ohromné množství dat. Jen mi k nim nepřítel nesmí zamezit přístup, např. tím, že mi uteče v kvantové komunikaci. Pak se můžu maximálně horko těžko bránit a odrážet jeho kybernetické útoky na vlastním území.
  Západ má momentálně ohromný problém s byrokratickými procesy. Sami jsme si zkomplikovali život vytvářením regulatoriky, která chránila domácí firmy před lacinou konkurencí z rozvíjejících se trhů. Bohužel, jsme tím přidusili inovativní potenciál. Ztrácíme atraktivitu na poli drain brain. Pokud se tohle nezmění, musíme v uvedených technologických doménách prohrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  20:14 01.11.2021

  Autor v podstate tvrdí, že nie je na tom nič zlé žiť v spoločnosti ako vystrihnutej z nočnej mory Georgea Orwella, pokiaľ tu a tam chytíme nejakého špiónika.( ktorého vieme chytiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autor v podstate tvrdí, že nie je na tom nič zlé žiť v spoločnosti ako vystrihnutej z nočnej mory Georgea Orwella, pokiaľ tu a tam chytíme nejakého špiónika.( ktorého vieme chytiť aj tak, a milióny iných "nežiadúcich osôb" si sem naťaháme dobrovoľne. )
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   20:25 01.11.2021

   neda se tomu vyhnout, je to blizka budoucnost, uz dnes to na rade mist funguje.

   neda se tomu vyhnout, je to blizka budoucnost, uz dnes to na rade mist funguje.

 • cejkis
  19:41 01.11.2021

  Výsledek Fauciho transferu “bioekonomie” do Wuchanu je jen v ČR 30tis+ mrtvých.

  Výsledek Fauciho transferu “bioekonomie” do Wuchanu je jen v ČR 30tis+ mrtvých.

  • Pavel1
   19:59 01.11.2021

   " 30 tisíc mrtvých jen v ČR je výsledek čínského bordelu" jsi chtěl říct. Tedy pokud to nebyl zlý úmysl.

   " 30 tisíc mrtvých jen v ČR je výsledek čínského bordelu" jsi chtěl říct. Tedy pokud to nebyl zlý úmysl.

   • cejkis
    20:23 01.11.2021

    Ne, nechtěl. Chtěl jsem poukázat na vyslýchání Fauciho přes Kongresem Spojených Států, kde přiznal, že transferoval výzkum do Wuchanu ačkoliv to před rokem popíral.

    Musíte počkat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ne, nechtěl. Chtěl jsem poukázat na vyslýchání Fauciho přes Kongresem Spojených Států, kde přiznal, že transferoval výzkum do Wuchanu ačkoliv to před rokem popíral.

    Musíte počkat než vám to naservíruje pravda a láska s.r.o. ve vaší televizi, kterou platíte na základě elektroměru.
    Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     22:14 01.11.2021

     Ano, chtěl. V opačném případě budeš jistě svoje tvrzení schopen doložit vysíláním té správné televize, kde se Fauci přizná, jak financoval výzkum v oblasti způsobování co ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, chtěl. V opačném případě budeš jistě svoje tvrzení schopen doložit vysíláním té správné televize, kde se Fauci přizná, jak financoval výzkum v oblasti způsobování co největšího bordelu.
     Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     22:23 01.11.2021

     A co jako? Za to jako může někdo jiný, než neschopná banda Číňanů? Normálně se zadává vývoj do laboratoří po celém světě kde čeho. A nejsou výjimkou ani mnohem silnější kalibry než ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A co jako? Za to jako může někdo jiný, než neschopná banda Číňanů? Normálně se zadává vývoj do laboratoří po celém světě kde čeho. A nejsou výjimkou ani mnohem silnější kalibry než nějaký covid. Jenže pseudo vědci v té pseudo laboratoři v pseudo zemi nebyli schopni uhlídat virus v laborce a díky jejich svinčíku se to dostalo ven.
     No a pak lhali a lhali a tajili a tutlali a zase lhali, že oni nic. Informace, které měli, sdělit nechtěli. Do laborky pustit nikoho nechtěli,.... A okořenili to tím, že skoupili po celém světě, v naší nevědomosti, že se něco chystá, ochranné pomůcky.
     Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     22:40 01.11.2021

     K tomu sa aj tak nedopátrame ako to bolo. A keby aj, čo z toho? Okrem toho, biológovia už niekoľko rokov upozorňovali, že svetu hrozí pandémia. Oni totiž nie sú blbí a vidia ako ...
     Zobrazit celý příspěvek

     K tomu sa aj tak nedopátrame ako to bolo. A keby aj, čo z toho? Okrem toho, biológovia už niekoľko rokov upozorňovali, že svetu hrozí pandémia. Oni totiž nie sú blbí a vidia ako existujúce vírusy mutujú do ako nebezpečnej podoby
     Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    20:29 01.11.2021

    tech selhani bylo vic, mj. WHO ma solidni maslo na hlave.

    tech selhani bylo vic, mj. WHO ma solidni maslo na hlave.

    • Pavel1
     22:18 01.11.2021

     Jistě, čínomilské poklonkování se WHO určitě dá zazlívat. To však nic nemění na tom, že příčinou je čínský bordel, a to kdejakou laboratoří počínaje až po ignorování nakažených ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jistě, čínomilské poklonkování se WHO určitě dá zazlívat. To však nic nemění na tom, že příčinou je čínský bordel, a to kdejakou laboratoří počínaje až po ignorování nakažených čínských gastarbajtrů volně cestujících do Itálie.
     Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:14 01.11.2021

  Tak teraz muselo Jurové inovátorské srdce zaplesať pri tomto článku.

  Tak teraz muselo Jurové inovátorské srdce zaplesať pri tomto článku.

  • Jura99
   18:57 01.11.2021

   tak ano, ale neni to prekvapeni, to vi kde kdo, ze analyza obrazu (a nejen ta) dava skoro nekonecne moznosti. Spis jsem se hodne divil, ze nejmenovani kolegove v tomto byli zcela ...
   Zobrazit celý příspěvek

   tak ano, ale neni to prekvapeni, to vi kde kdo, ze analyza obrazu (a nejen ta) dava skoro nekonecne moznosti. Spis jsem se hodne divil, ze nejmenovani kolegove v tomto byli zcela nepolibeni aspon zakladnimi informacemi.
   Skrýt celý příspěvek