Pilica+: Základ integrované a vícevrstvé polské protivzdušné obrany

-
26. 10. 2022
-
3 komentářů
-
Redakce AN
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak počátkem října podepsal rámcovou dohodu o nákupu protiletadlových raketo-dělostřeleckých komplexů (PLRDK) Pilica+ (PSR-A). Je to dobrá příležitost seznámit českého čtenáře s historií vzniku a konstrukcí systému Pilica a představit motivace zavedení komplexu do polských ozbrojených sil. Fakta uvedená v textu dovolí českému čtenáři najít jiný pohled na moderní PVO. Ostatně výzvám budování moderní PVO čelí i česká armáda.
Historie PSR-A Pilica je neoddělitelně spjata se zahájením licenční výroby sovětských protiletadlových kanónů ZU-23-2 v polských Tarnovských strojírnách v roce 1972. V průběhu let byla zavedena řada modifikací spojená se zavedením zdokonalených zaměřovačů od polské firmy Prexer. Tyto modifikace umožnily boj proti stále náročnějším cílům, zároveň i instalaci infračerveně naváděných protiletadlových střel, zpočátku Strela-2M a později Grom (kanóny s odpalovacími lafetami pro střely Strela-2M / Grom nesou označení ZUR-23-2). Pouhé zdokonalení efektorů však postrádá smysl bez zajištění správného situačního povědomí a zapojení systémů řízení palby.
Skutečným impulsem pro práce vedoucí k vývoji a zavedení systému Pilica bylo uzavření smlouvy mezi Ministerstvem obrany Indonéské republiky a tehdejší společností Bumar na dodávku PLRDK krátkého dosahu Aster (Kobra) dne 4. července 2005.
V rámci kontraktu si Indonésané objednali za 35 milionů dolarů dvoubaterijní sadu sestávající z jednoho 3D radaru krátkého dosahu MMSR (Mobilna Małogabarytowa Stacja Radiolokacyjna), dvou velitelských vozidel baterie WD-95 BCCV (Battery Comand and Control Vehicle), čtyř (dvě na baterii) samohybných raketových kompletů (Poprad), plus 12 (šest na baterii) tažených PLRDK ZUR 23-2-KG-I (varianta s kolimátorovým zaměřovačem CKE-21).
Integraci objednané sady provedla společnost PIT Radwar. Ještě před dodáním došlo v srpnu 2006 k objednávce další dvoubaterijní sady. Projekt zahrnoval mimo jiné integraci s platformou Land Rover Defender 130. Práce na soupravě skončily na jaře 2007 a ještě toho samého roku systém zamířil do Indonésie. Jakarta se tak stala prvním zákazníkem pro Poprad a MMSR a také prvním exportním zákazníkem pro velitelské vozidlo WD-95 s optickou hlavicí (původně vyvinuté a používané pro řízení palby 57mm kanónů S-60 systému Blenda).
Indonéský Aster. Existuje pouze zdánlivá podobnost mezi komplexy Aster / Pilica. Indonéské ZUR-23-2 mají kolimátorové zaměřovače, což je činí závislými na detekci cílů (přenosu informací) z vozidla WD-95 a omezuje efektivitu činnosti ve ztížených podmínkách a v noci; větší foto / archív autora
Související články
Narew: Polsko kupuje britský protiletecký systém Sky Saber
Varšava v rámci programu Narew koupila britský protiletecký a protiraketový systém středního ...
-
19.04.2022
-
176 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Estonsko kupuje polské protiletadlové komplety Piorun
Estonsko od polské firmy ZM Mesko SA, součást PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa), nakoupí sto přenosných ...
-
14.09.2022
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Visla, Narew a Pilica: Polsko buduje masivní protivzdušnou obranu
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak a jeho britský kolega Ben Wallace 4. října během návštěvy ...
-
05.10.2022
-
3 komentářů
-
Redakce AN
PREMIUM Polský protiletadlový komplex Notec ráže 35 mm
Polská společnost PIT-Radwar řadu let vyvíjí protiletadlový dělostřelecký komplex (PLDK) Notec ráže ...
-
19.10.2022
-
7 komentářů
-
Redakce AN
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.