Pistole Glock pro ruské speciální jednotky specnaz

OMSN Rys
Foto: Jednotka OMSN Rys s pistolí Glock 17. / Wadim Wiedow

Ruské armádní speciální jednotky specnaz, podřízené armádní vojenské rozvědce GRU (Hlavní zpráva rozvědky), dostanou 342 rakouských pistolí Glock 17 a Glock 26 Gen 4. Všechny pistole mají ruští operátoři dostat do konce příštího roku.Nejde o první případ, kdy Rusko nakupuje rakouské pistole. Již v roce 2009 ruské ministerstvo vnitra pro jednotky specnaz ministerstva vnitra (OMSN) nakoupilo 400 pistolí Glock 17. V rámci tohoto nákupu ruské speciální jednotky získaly také další zahraniční zbraně - rakouské odstřelovačky HS.50 Steyr, německé samopaly H&K MP5 nebo české pistole CZ 75. Dlužno podotknout, že Rusové pro pistole a samopal použili domácí munici 9x19mm 7N21.

Specnaz (Войска специального назначения – Vojska specialnogo naznačenija) je označení jednotek speciálního určení sovětské a posléze ruské armády. Specnaz tedy není název konkrétní jednotky, ale obecný výraz pro celou řadu často velmi rozdílných jednotek.

N y ní pistole Glock, po ministerstvu vnitra, nakupují také ruské armádní jednotk y specnaz . Rusov é v y člení na nákup 342 pistolí maximálně 71,4 miliónů rublů (42,2 miliónů Kč). Zájemci o dodávk y zbraní a příslušenství mohou začít skrze elektronickou dražbu podávat své nabídk y od 5. listopadu.

Soutěž je rozdělená na dvě kola. V prvním kole R usové poptávají 318 pistolí Glock 17 a příslušenství. Zájemci k pistolím musí dodat laserový značkovač, tři t y p y pouzder (pro skr y té nošení, opaskové plastové pouzdro a stehenní), transportní kufr, sad y na čištění a návod v ruském jaz y ce.

V druhém paralelním kole je poptáváno 24 pistolí Glock 26 Gen 4 . Zájemci musí dodat stejné příslušenství jako v případě pistolí Glock 17. Záruční doba je v obou případech dva rok y.

Připomeňme, že Glock 26 se řadí do kategorie pistolí subkompakt a je určená především pro skr y té nošení a sebeobranu. Zásobník pojme deset nábojů ráže 9 mm. Naproti tomu Glock 17 je standardní služební pistole se zásobníkem na sedmnáct nábojů ráže 9 mm.

Nákup pistolí Glock není jedinou ukázkou rakousko-ruské zbrojní spolupráce. V současné době vede Koncern Kalašnikov jednání s dvěmi rakouskými výrobci zbraní – Glock a Steyr-Mannlicher. Ruská firma má zájem vyrábět rakouské zbraně ve svém závodě. Nejdříve z dílů dovážených z Rakouská, později zejména z dílů vyrobených v Rusku. V podobném duchu Rusové jednají i s italskou Berettou.

Jednání ze zahraničními výrobci ručních palných zbraní zapadá do ruského plánu modernizovat vlastní nekonkurenceschopný vojenský prům y sl – v tomto případě výrobu ručních palných zbraní. V poslední době na adresu ruských vojenských výrobců zaznívá tvrdá kritika z nejv y šších míst Ruské federace. Sám Putin otevřeně řekl, že současné ruské zbraně „již nejsou schopné uspět“ v soutěži se zahraniční konkurencí.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko-francouzské bojové vozidlo ATOM

Ruská firma UralVagonZavod a francouzská Renault Trucks Defense spojily síly při vývoji nového ...

Rusové k NATO: Neodcházejte z Afghánistánu!

Segej Lavrov ve středečním rozhovoru pro Russia Today vyjádřil obavy ze stahování jednotek NATO z ...

Vladivostok: Ruský Mistral s ruskou výzbroji

Francouzské loděnice DCNS v Saint-Nazaire spustily na vodu první loď třídy Mistral pro ruské ...

Ruský výsadkový tank 2S25 Sprut-SD

Ruské výsadkové jednotky mají již několik let ve výzbroji jedinečný lehký tank 2S25 Sprut-SD. Stroj ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Zbrojir
  19:19 21.10.2013

  Viděl jsem zatím tuto zbraň ve fázi neukončeného vývoje. Řada nedostatků CZ 805 zde byla po zběžné prohlídce eliminována, avšak nadbytečná složitost konstrukce nikoli. Je tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Viděl jsem zatím tuto zbraň ve fázi neukončeného vývoje. Řada nedostatků CZ 805 zde byla po zběžné prohlídce eliminována, avšak nadbytečná složitost konstrukce nikoli. Je tam patrný pozitivní vliv zaměstnanců z řad bývalých vojáků AČR.

  Polymerovou CZ 805 jsem zatím neviděl, vzhledem k dosavadním problémům CZUB s plastovými díly, jako jsou rámy pistolí, kdy materiál např. pracuje s teplotou a negativně tak ovlivňuje funkčnost uzlů zbraně, ale i s panely pouzdra SCORPIONu EVO, pochybuji, že by to byla hudba blízké budoucnosti. Myslím, že v CZUB budou šťastní, pokud se v praxi ukáže, že u plastových rámů "nové generace", např. u P 09, konečně již odstranily všechny dosavadní problémy modelů P 07 i 75 Phantom.

  Problémem CZUB jsou nejen dlouhodobé problémy s aplikací moderních a vysoce produktivních technologií a s kvalitou hromadné výroby, nýbrž i mnohdy příliš složité konstrukce s mnoha pracnými součástkami. Mají prostě nedostatek talentovaných konstruktérů s citem pro zbraně.

  Je to velký moloch, který neumí vyhledat a motivovat talenty.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  16:13 21.10.2013

  Zbrojir, ste sa na chvilu odmlcali. Pritom by ma naozaj velmi zaujimal Vas nazor na 807 (aj ked asi sa nebude lisit od nazoru na 805 :D ) a na tu vyvijanu "vylepsenu" verziu 805 ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir,
  ste sa na chvilu odmlcali. Pritom by ma naozaj velmi zaujimal Vas nazor na 807 (aj ked asi sa nebude lisit od nazoru na 805 :D ) a na tu vyvijanu "vylepsenu" verziu 805 co ma byt plastova?.Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  21:57 20.10.2013

  Kombinace Glock/HaK MP5 je pro 9x19mm to nejlepší, co si dnes můžete na trhu pořídit. Jen mě poněkud překvapuje ta vysoká plánovací cena. Za tuto částku (cca 40 mega) bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Kombinace Glock/HaK MP5 je pro 9x19mm to nejlepší, co si dnes můžete na trhu pořídit.

  Jen mě poněkud překvapuje ta vysoká plánovací cena. Za tuto částku (cca 40 mega) bych požadovaný materiál pořídil několikrát.

  Rusové jsou patrně rozumnější než Češi, když uvažují o výrobě osvědčených zahraničních produktů. To u nás možnosti spolupráce s renomovanými zahraničními výrobci v CZUB vždy odmítli a šli vlastní "českou cestou". Produktovou ofenzívu "domácích konstrukcí" aktuálně schytalo MO.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  20:52 20.10.2013

  Specnaz není název konkrétní jednotky, ale všeobecné ruské označení speciálních jednotek.
  ruská speciální jednotka (armáda, policie, MV) = specnaz

  Specnaz není název konkrétní jednotky, ale všeobecné ruské označení speciálních jednotek.
  ruská speciální jednotka (armáda, policie, MV) = specnaz

 • Jakub Mareš
  20:29 20.10.2013

  *obrany

  *obrany

 • Jakub Mareš
  20:29 20.10.2013

  píšete že jako specnaz se označují jednotky ministerstva jednotky, poté v článku napíšete: jednotky specnaz ministerstva vnitra

  píšete že jako specnaz se označují jednotky ministerstva jednotky, poté v článku napíšete: jednotky specnaz ministerstva vnitra

 • BoudiSVK
  18:59 20.10.2013

  plingr2 : Čo sa 601. nepači na cz75? A amikom na m9? a danom na USP? a britom na P226? Rusi proste idu s trendom.

  plingr2 : Čo sa 601. nepači na cz75? A amikom na m9? a danom na USP? a britom na P226? Rusi proste idu s trendom.

 • plingr2
  13:00 20.10.2013

  Co se jim nelíbí na jejich MP-443 Grach případně gsh-18 ? To mají nějaký zásadní problém ?

  Co se jim nelíbí na jejich MP-443 Grach případně gsh-18 ? To mají nějaký zásadní problém ?

Načítám diskuzi...