PIXNET – denní, noční a infračervené vidění v jediném přístroji

DARPA PIXNET
Foto: PIXNET umožňuje posílat obraz do externího přístroje. Například do chytrého telefonu se systémem Android. / DARPA

V současné době jsou vojáci vybaveni pokročilými pozorovacími přístroji, jako jsou denní kamery s velkým rozlišením, brýle pro noční vidění nebo infračervené kamery. Bohužel každý přístroj lze používat jen samostatně. Vědci z výzkumné agentury DARPA však nyní pracují na speciální technologii, která dokáže zkombinovat informace z několika typů kamer do jediného uceleného obrazu.

Vědci novou technologii označují jako PIXNET (Pixel Network for Dynamic Visualization program). Její ideou je umístit do jediného přístroje senzory schopné snímat okolní prostředí ve viditelném, téměř infračerveném ("noční vidění") a infračerveném ("tepelné vidění") elektromagnetickém spektru.

Infračervené záření (také IR, z anglického infrared) je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Název „infračervený“ značí „pod červenou“ (z latiny infra = "pod"). Infračervené záření zabírá ve spektru 3 dekády a má vlnovou délku mezi 760 nm a 1 mm. Wikipedie

Základním obrazem budou záběry z klasické denní kamery, do které budou inteligentně počítačem vkládané údaje z "nočních" a infračervených senzorů. Voják tak s jediným přístrojem může operovat jak ve dne, tak v noci.

Obrovskou pomocí pro vojáka budou především údaje z infračerveného senzoru. Při samotném použití infračervené kamery je pozadí rozmazané, neostré a málo detailní. Avšak technologie PIXNET dokáže použít jen klíčová data z infračerveného obrazu scény a vkládat je do obrazu kamery pro viditelnou část spektra.

Video: Jistou formu kombinovaného vidění již poskytují moderní brýle pro noční a infračervené vidění ENVG AN/PSQ-20.  S cenou 10 000 dolarů za kus jsou však nesmírně drahým přístrojem. Brýle PIXNET mají být několikanásobně levnější, kompaktnější, lehčí, s delší dobou provozu a mají poskytovat mnohem kvalitnější obraz / YouTube

"Současné senzorové technologie jsou dobrým odrazovým můstkem, ale PIXNET nabízí inovační přístup tím, že kombinuje viditelné a infračervené vlnové pásmo pro maximální viditelnost během dne a noci. Navíc dokážeme celou technologii umístit do kompaktního balíčku pro lepší přenositelnost, " říká Nibir Dhar, projektový manažer PIXNET v agentuře DARPA.

Přístroj s technologií PIXNET má být natolik lehký a kompaktní, že ho půjde použít jako zaměřovač na zbrani nebo podobně jako brýle pro noční vidění na přilbě vojáka. DARPA rovněž předpovídá, že obraz půjde v budoucnu přenášet i na průhledový head-up displej umístěny před očima vojáka nebo ho půjde sdílet s ostatními členy jednotky.

Samozřejmě, úspěch každé technologie je přímo úměrný její ceně. Sebelepší technologie, pokud je příliš drahá a komplikovaná, nemá šanci na úspěch. Hlavním cílem agentury DARPA je vyvinou brýle s technologií PIXNET o přijatelné ceně přibližně 3 000 dolarů (cca 60 000 Kč).

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český voják 21. století podle Armádních novin

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...

Rozšířená realita na bitevním poli

Před nedávnem představila firma Google svou nejnovější technologickou hračku Google Glass. Půjde o ...

DARPA Grand Challenge - soutěž pro Terminátory

OK, tak tady přestává veškerá legrace. Zdá se, že doba humanoidních vojenských robotů - skutečných ...

Pozemní senzory UGS – bitevní pole jako na dlani

Znáte největší sen vojenských stratégů? Nejsou to velké a přesné zbraně, ale absolutní přehled o ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Márty
    21:30 15.11.2012

    Výborné využítí několika technologií v jednom...

    Výborné využítí několika technologií v jednom...

Načítám diskuzi...