Plán „B“ pro íránský jaderný program

Foto: Bombardér B-50 odhazuje
Bombardér B-52 odhazuje "ničitele bunkrů" GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP); větší foto / Public Domain

Spojené státy s Íránem vedou vyjednávání o „demilitarizováni“ íránského jaderného programu. Vyjednávání pokračují na první pohled nadějně. Spojené státy ale dávají najevo, že v případě nutnosti použijí plán „B“ - bombardování íránských jaderných zařízení.

Ve Vídni v současné době probíhá další kolo jednání o íránském jaderném programu. Představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a zástupci Teheránu se dohodli, že setkání prodlouží až do 7. července.

Klíčovou podmínkou uzavření dohody je požadavek, aby Teherán snížil zásoby nízko obohaceného uranu. Nízko obohacený uran je vhodný pro jaderné elektrárny, vysoce obohacený pak pro výrobu jaderných zbraní.

Z nízko obohaceného uranu však lze na speciálních zařízeních (odstředivkách) vyrábět vysoce obohacený uran pro jaderné zbraně. Mocnosti původně chtěly, aby se Írán technologie obohacování vzdal úplně, teď jen usilují o jeho snížení na míru, se kterou však Írán stále nesouhlasí.

Spojené státy jsou připraveny použít záložní plán, pokud jednání ve Vídni selžou. V Novem Mexiku v minulých týdnech proběhly přinejmenším tři testovací shozy masivní, přesně naváděné bomby GBU-57A/B Massive  Ordnance  Penetrator (MOP). Bomba má hmotnost 14 tun a je určená k ničení zodolněných staveb ukrytých pod zemí.

Zbraň je speciálně konstruována pro ničení cílů hluboko pod zemí - pronikne více než 60 m půdy nebo 20 m železobetonu. Cíl GBU-57A/B ničí hlavicí o hmotnosti 2,4 t. Bombardér B-2 dokáže unést ve svých útrobách až 2 bomby GBU-57A/B.

Podle listu Politico Mazine jsou testy v Novem Mexiku zkouškou pro možné bombardování íranských jaderných zařízení. Jedním z cílů bombardování může být íránské zařízení Fordó ukryté 70 m hluboko ve skále. Se svými 3000 odstředivkami Fordó není největším zařízením svého druhu v Íránu, ale je rozhodně nejlépe chráněným.

Podle ministra zahraničí Johna Kerryho, Spojené státy „navrhly a zavedly zbraň, která má schopnost vypořádat se s íránským jaderným programem."  Na přímý dotaz reportérů CNN, zda onou zbraní je GBU-57A/B, Kerry odpověděl: "Ano. Je určená k tomu, co je třeba udělat."

Účinek bombardování je však zpochybňován. Bomby dokáží vyřadit íránská jaderná zařízení, ale nikoliv íránský jaderný program. „Nemůžeme vybombardovat jejich znalosti," říká Angus King, nezávislý americký senátor z Maine. Bombardování dokáže údajně pozdržet íránský jaderný program maximálně o čtyři roky.

Dalším problémem je velmi nízká záruka zničení cílů. Podle názoru deníku Bussines Insider je ke zničení íránských jaderných zařízení nutné provádět konstantní údery (a průzkumné, zpravodajské a sledovací operace) po řadu měsíců nebo let. V případě útoku nepůjde o jednorázovou akci, ale o dlouhodobou bombardovací kampaň.

V odborné veřejnosti se tak objevují názory, že kompletní zničení íránského jaderného programu leteckým úderem je krajně nepravděpodobné.

Robert Gates, bývalý ministr obrany, navíc upozornil na závažná rizika podobné akce. „Koupí nám to pouze čas, ale program pošle hlouběji a více ho skryje. Bombardování také může sjednotit rozdělený národ a učinit ho zcela odhodlaným získat jaderné zbraně," uvedl Gates.

Navíc vše komplikují dodávky pokročilých protivzdušných systémů z Ruska. Írán již z Ruska získál protivzdušné systémy Pantsir-S1 nebo Tor. V současné době navíc Írán vede s Ruskem jednání o získání protivzdušných systémů dlouhého dosahu S-300.

Zdroj: Bussines Insider

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Pákistán varuje Írán: Nenarušujte naše hranice

Pákistán varoval Írán před záměrem poslat své vojáky přes hranice do Pákistánu. Příčinou roztržky je ...

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...

Šíitské milice v Iráku

Po kolapsu irácké armády v létě 2014 se centrální vláda v Bagdádu dostala do smrtelného nebezpečí. ...

Možný zlom v syrské občanské válce?

V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • KOLT
  20:27 09.07.2015

  fotr: Přidávám se.

 • fotr
  19:35 09.07.2015

  Mám dojem že se to tu začíná poněkud zvrhávat někam směrem k úrovni Novinky.cz. Jsem tu zvyklý na fundované a hlavně slušnou formou vyjádřené názory a na obecně vysokou úroveň tohoto fora, které je moje oblíbené. Doufám že moderátoři nedopustí aby se zkazilo. Díky, fotr

 • Todomatch
  16:09 07.07.2015

  siggi: Takže Vy jste byl 20 let špinavým žoldákem, vraždil jste, máte z toho noční můry a proto jsme my verbež? Myslím, že nejen válka je vůl, siggi!

 • RiMr71
  18:37 05.07.2015

  ...tohle je armádní web. O válkách, zbraních, lidech kolem toho všeho (tedy i o nás), hodných i zlých (samozřejmě dle orientace v kalhotách, jestli ho má soudruh vlevo, vpravo, nebo venku). A zbraně že slouží k čemu? No zavlažování květáku to nebude....
  To, že tady o tom debatujeme, neznamená, že si to přejeme. A k tomu násilí, médiím a propagandě - zrovna ten tvůj Žižka a celé hnutí kolem něho je tak vymalovaný a zidealizovaný "produkt pro cílovku" s reálem mající málo společného, že by se dnešní mediální vrtichvosti mohli učit... To, co husitství provedlo s touto zemí se "povedlo" máločemu...
  Zkrátka, fňukat na armádních novinách, že se všichni "třepeme" na válku, je za a) blbost a za b) to má logiku jako lomit rukama na webu o vaření, že tam všichni mluví jen o žrádle...

 • siggi
  00:44 05.07.2015

  Myslím, že NENÍ potřeba komentovat ty 3 štěky pode mnou - ale jak jsem řekl.....čehúnská kolaborantská a prodejná verbež je "pacientem sama sobě", a nikoliv bezdůvodně - dějiny a zkušenosti z krizových situací(20.století) HOVOŘÍ jasně....na invektívy (snad, anebo i ne) neonacistu Todomatcha nehodlám regovat, KOLT má právo na svůj názor stejně, jako já, či kdokoliv jiný.....a po svých 20 let profi služby u khaki si dovoluji tvrdit, že " VÁLKA JE VŮL" a ti, co vnímají válečné konflikty a vraždění civilistů jako polknutí tablety Viagry, kdy "jde vše samo tím chtěným směrem" si jenom honí svůj komplex a mindráky. Přímo strašidelné je, že dnes hovoří všichni(včetně politické repre) o válce tak ležérně, jako by šli kupovat housky na krámě..... a přitom to je mnohem, mnohem DĚSIVĚJŠÍ, jsou to noční můry každý den, kdy člověk zavře oči ke spánku.....víš co je to smrt a vraždění v přímém přenosu, ty osle s boxerem? V TV na Nově je je to jako Emeralda, že?

 • Todomatch
  21:55 04.07.2015

  to Pandur.cz: Vzpomínáte, jak jste jste mě pokáral ohledně siggiho v úvodu diskuze? Vidíte, odhadl jsem psychouše na první dobrou!

 • KOLT
  21:54 04.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  siggi: Když je tu tak málo místa, jděte blejt někam jinam, jo? Všechny nás tím nesmírně potěšíte! Informační hodnota vašich příspěvků je nulová, zato blitek obsahují nadmíru. Jednomu se z toho dělá šoufl.

  PS: Švejk se dovolává bratra Žižky... to jeden neví, jestli se má smát nebo brečet :-/

 • janone5
  20:26 04.07.2015
  • (7)

  Fascinuje mě, že někdo kritizuje Izrael, kvůli tomu, že se snaží bránit svému zničení. Asi jako kdyby někdo kritizoval Británii a Francii že hrozí nacistickému Německu preventivním útokem na jeho jaderná zařízení... Evropští politici by furt praktikovali politiku Appeasementu, poněvadž je to mnohem jednodušší a za pár let tam bude už někdo jiný. (Je samozřejmě ostázka, jestli jebombový útok to nejlepší řešení, ale tolik k principu)

  A k tomu že když USA někomu hrozí (bombarduje) je to OK, ale když Rusko někomu hrozí je to špatně? Myslím že by nikomu nevadilo kdyby Rusko hrozilo preventivním bombardováním Iránu, nebo bombardovala IS.

 • siggi
  20:03 04.07.2015
  • (10)

  S "potěšením" musím konstatovat, že kolaborantská a prodejná verbež má patrně "navrch".....asi jako protektorátní ministr Kopecký. Inu, čehúnská pakáž se po staletí NEZMĚNILA !!! Bratře Žižko, a za tuto smrdutou a kolaborantskou ŽUMPU jsi toliko let válčil??? Kvůli svým ctěným a OPRAVDOVÝM ZÁSÁDÁM shořel mistr Jan Hus ???? Patrně by se MĚL změnit státní svátek na "Čehúnského kolaboranta", to by Velký Satan jistě podpořil....tfúúúj, k blití je málo místa !!!

 • Shania
  08:34 04.07.2015

  Jo jeden sestřel v Srbsku se na internetu vždycky předhazuje jako konec steath . Je třeba si ale uvědomit, že letadel provedla stovky misí nad jedním z nejlíp chráněným místem na planetě beze ztrát.

  K tomu sestřelu: rcs se mění s uhlem, takže letadlo může být dobře chráněné ze předu, špatně pak z boku , také nezajišťuje úplnou nezjistitelnost, ale pouze redukci vzdálenosti.
  V tomto případě to byla chyba špatného plánování, protože létali pořád stejným koridorem každý den. Srbský velitel to zjistil a přesunul svoji baterii do výhodné pozice a podařilo se jim F-117 sestřelit.
  Kdyby tam letěla B-2, tak by měli šanci ji sestřelit taky, i když ta by aspoň věděla že po ni jdou a mohla by udělat protiopatření.

  B-2 ma dvakrát menší rcs i přesto, že je daleko větší, má daleko lepší tvary pro snížení rcs ze všech úhlu, velmi dobrou elektroniku (f117 nemělo ani rwr) a přímé spojení na špionážní satelity. B-2 bude vědět kde jsou hrozby a dokáže se jim vyhnout. Dobré plánování je totiž druhá polovina úspěchu stealth.

 • Anton
  08:19 04.07.2015

  Petr M ...jinak je tedy možné, že se Srbům se zastaralým sovětským systémem S-125 povedlo sestřelit F-117A ?
  Počasie
  1.Údajne vtedy pršalo. Amici už snimi nelietali ak pršalo. Vtedy vzniká takzvaný efekt duchov. Niečo vtedy narúša celkové pozadie dažda a dopadajúcich kvapiek. Údajne ide takým spôsobom zosilniť monitorovaciu sieť aj pomocou mobilovej siete. Na počasie sa ale Iránci spoliehať vôbec nemôžu.
  2. Srbi vedeli že budú útočiť s Talianska zdá sa mi že s Ankony. Nie je až tak tažké mať svojích ľudí v Taliansku.
  3.Srbi očákavali ďalšie útoky tam nešlo o jednorazové nálety. To musia Iránci tiež brať v úvahu. Po zničení zariadení už nemusia Izraelci alebo USA opakovať nálety.
  4.USA tam nenasadili najnovšie Stealth lietadla.
  5. Momenty prekvapenia. Je veľa systémov momentu prekvapenia statických obrán. Dokázali v tom exelovať Izrael proti Egyptu (muslimské modlenie, útok z mora . Proti Iraku, keď prekvapivo zbombardovali Iracké zariadenia. Dokázali to znovu proti Sýrskym jadrovým zariadeniam. Prekvapivo prekonali Syrsku protivzdušnú obranu cez Turecko, člena NATO. Vložili údajne vír z inváznych lietadiel zakúpenych dokonca od Ruska o na zlomok znefunkčnili radarové systémy Syrie aby ich ovládli.
  Amíci maju veľa systémov prekvapení a museli o nich veľmi premýšľať aj kvôli Rusom. Napríklad podmorskými káblami monitorovali ich jadrové ponorky. Mali nahraté aj zvuk ich motorov a vedeli podľa toho identifikovať presne o aký typ ponorky ide. Rusom to nakoniec došlo, asi im aj niečo naznačíl únik informácii od špiónov. Dlhšie nedali najavo že o tom vedia. Za Gorbačova ale raz vypustili torpédo presne napodobňujúce zvuk ich motorov ktoré odviedlo pozornosť sledovacích stíhacích ponoriek USA. A asi na týždeň sa im podarilo úplne zmiznuť z dosahu motitorovacích systémov USA. Tým dokázali aj za Gorbačova, že môžu ohroziť kedy koľvek USA.
  Amíci im niečo podobne vrátili, keď vypustili špionážny satelit a nafingovali jeho haváriu. Po opačnej strane obežnej dráhy sa ale rozvinul s údajnych úlomkoch satelitu Stealt satelit, ktorý veselo monitoroval Rusko. V Ruskom parlamente už neraz zavrčali, že prečo predavajú ruské raketové motory RD USA pod cenu, ktoré často využiju na vypúštanie špionážných satelitov a špehovanie Ruska.
  Vždy treba rátať s prešibanými spôsobmi prekvapenia.

 • Petr M
  00:14 04.07.2015

  Vrata: copak na tom, že Irán materiálně pomáhá Iráku v boji s IS je něco špatného?
  A co výroky Izraele, který neustále hlásá, že je připraven zaútočit na Irán, žádá USA o spolupráci na útoku.
  Američtí politici nezůstávají jen u hrozeb, ale útoky na jiné státy realizují.

  Shania: s tou odraznou plochou B2 jsem se spletl, jinak je tedy možné, že se Srbům se zastaralým sovětským systémem S-125 povedlo sestřelit F-117A ?

 • Anton
  23:59 03.07.2015

  K strelcovi...Iránci majú záujem aj o S-400 a čítal som že majú nádej dostať aj S-400.
  Rusi už odsúhlasili S-400 Číne. Sú to kvalitné PVO, lebo Čínania mali o ne dlho eminentný záujem, Rusi sa obávali ale kopírovania. Po embargách Západu ale posilnenie ekonomických záujmoch a nutnosť zblížovania sa s Čínou prehlasovali tieto obavy. Rusi budú zavádzať do svojej výzbroje S-500 asi v roku 2016.
  Ja trošku chápem obidve strany v rámci ich stratégii. Irán je nevyspitateľná krajina. Ale Irán určite dráždi ako dopadli ich susedia v regióne, či nedobré skúsenosti s USA z minulosti. Určite máju v plánoch ambície ovládnuť Islamský region a kokurenciu Turkov, Saudou, či sunitskú hrozbu v podobe ISIL. Hrozba ISIL je pre nik ešte tiež stále divoká karta a možno aj preto nezasahuje riadne Západ, či málo efektívne bombarduje.
  Aj Izrael je ich veľký nepriateľ a má údajne už svoje jadrové zbrane. Určite sa poučili z minulosti a maju zálohovaný nejakým spôsobom jadrový výskum. Tak jednoduché bombardovanie jadrových zariadení asi nebude, lebo dobre vedia ako prekvapivo zbombardoval jadrový výskum Iraku Izrael. Až nedávno som pozeral dokumenty ako bombardoval Izrael aj Sýrske jadrové zariadenia.
  Obišli ich protivzdušnú obranu aj cez protivzdušnú obranu Turecka. Údajne im znefukčnili radary vložením vírom priamo z inváznych lietadiel zakúpeným od Ruska. Asad s tým nechcel ísť na verejnosť aby nestratil tvár. Vždy sú nejaké momenty prekvapenia a to si musia uvedomiť aj v Iránu.
  Svinstvá su na viacerých stranách. Veľmoci mali prikročiť k ďalším kolám odzbrojenia načo vlastniť prinajmenšom zbrane v počte veľa krát schopne zničiť život na našej Zemi. Bohužial ostalo iba pri sľuboch v novej studenej vojne. Na nedávne USA vyhlásenie o nasadení tankov v Európe už odpovedali Rusi, že potom zvýšia počet jadrových zbrani. Na to už USA reagovali, že zavedú tiež protiopatrenia.
  Už aj keby veľmoci prikročili k jadrovému odzbrojeniu, stále budú mať nesmiernu výhodu, že sa môžu k tomu postaviť tak, že tie jadrové zbrane v prípade potreby vyrobia napríklad do niekoľko hodín. Osobne si myslím, že ak by sa cítili aj také Japonsko, alebo Nemecko ohrození, tak tie zbrane hromadného ničenia vyvinu a ani nestačíme zareagovať, taký majú vedecký a ekonomický potencionál.
  Tak sa mali k tomu postaviť aj Irán a ropy majú asi dosť. No to by tam museli lepšie menežovať štát a uvoľniť niektoré náboženské dogmy v štátnej správe.
  Takí Japonci a Nemci dobre vedia aké náklady sú potrebné na prevádzku, stráženie jadrových zbrani, ich nosičov a podobne. A ťažia s toho, že im to štátne rozpočty nezaťažujú. Aj to je jedným s faktorov prečo za Nemeckom a Japonskom ktoré prehrali 2. svetovú zaostali Briti a Francúzi. Briti už vzdavaju ekonomické a politické súboje s Nemeckom o lídra v EU a čoraz častejšie vyhlasujú že vystúpia s EU. Asi do dvoch rokov by malo byť v Británii referendum o vystúpení s EU.

 • strelec
  20:36 03.07.2015

  Proč Iránci po S-300 tak prahnou, když jim proti stealth letounům neposkyte žádnou ochranu. USA při prvním náletu zničí. Proč si od Ruska nekoupí system, který je schopen ameriské stroje B-2, F-22, F35 zachytit a zničit? Pokud tedy Rusové vůbec adekvátní obranný systém mají, u S-400 si tím nejsem jist.

  Rozhodně neschvaluji útok na Irán bez mandátu OSN, pokud Izrael, USA i přes to zautočí bez jakéhokoli postihu, pak tuto organizaci můžeme klidně rozpustit.

 • siggi
  20:19 03.07.2015

  to Todomatch: autorovi "duševní vývody" k mému komentáři jsou patrně vývody o několik desítek centimetrů níže - tedy střevní....nevím proč, ale u mě evokuje pohled na "boxer" ve Vašem avataru POUZE na neonacisty, skihneds, rowdies a podobnou chátru, pro kterou je jiný názor NEPŘIJATELNÝ, než ten jejich - zaručeně "vlastenecký", tedy fašounský......a Malý Satan je opravdu rasistický stát Izrael(ačkoliv mu vcelku fandím za jeho houževnatost, ale nikoliv rasovou a náboženskou segregeaci tamních obyvatel), a Velký Satan - to je opravdu ona Bestie......ale MY ŽIJEME V PROSTORU Evropy, a proto je NUTNÉ se jako Evropané chovat - nikoliv jako lokajové a kolaboranti. Obama byl nadějí stejně jako Clinton - oba však NAPROSTO ZKLAMALI !!!

 • Pekuc
  19:49 03.07.2015
  • (8)

  Vrata,Je rozdíl mezy slovy a činy, Výroky několika duchovních kazatelů Iranu odpovědí na plány Izreele, který otervěně hlasal, že že záútočí na Irán.

  Proti tomu politici USA vyhrožují každému, kdo se jim nelíbí, navíc pod falešnými záminkami útočí na na jiné státy, mezinárodní právo neplatí. stačí se podívat kolik států napadli od 2. sv. války.

 • RiMr71
  18:50 03.07.2015

  ...otázne je, o co jde Tobě...

 • ardz
  17:32 03.07.2015
  • (12)

  Američania sa vyhrážajú bombardovaním inej krajine? Keby sa rusko vyhrážalo to by amerikofili vykrikovali aké je to rusko agresívne a keď sa USA vyhrážajú tak to je podľa nich asi v poriadku.

  clanek je idealista amerikofilne orientovaný. Takže rusku a a číne ide o sebecké záujmy a USA ide asi o spásu ľudstva.

 • Shania
  16:38 03.07.2015

  KOLT:jasne Iranské:)

  Petr M: trochu přidej 0,001, mělo by to odpovídat velikosti golfového míčku.

  FC radar S-300 zcela jistě nedokáže B-2 ozářit a tudíž navést rakety.

 • Vrata
  16:34 03.07.2015

  Petr M: "Pokud vím, tak Irán novodobé historii snad nikdy na žádný stát nezaútočil "

  no snad se da rici ze nezautocil ale velmi hlasite sveho casu vykrikoval cosi o vymazani Izraele z mapy. Predstavte si, ze by USA neco vykrikovaly o vymazani Iranu z mapy. Take by jste to ignoroval?

  Jinak Iran se dnes jiz velmi vojensky angazuje v sousedni zemi - Iraku - samozrejme, spolecne s dalsimi islamskymi zememi . Kdo vi, co bude v budoucnu.

  Nad padem US "protektoratu""v Iranu padem saha Rezy Pahlaviho nejasala prilis ani komunisticka media za minuleho rezimu u nas - vsem bylo jasne, ze tento rezim je na hony vzdalen ateismu a marxismu-leninismu.

 • Petr M
  15:54 03.07.2015

  Shania
  B-2 má odraznou plochu myslím 0,75 do 0,1 m2.

  Záleží, co Rusko Iránu dodá, pokud to bude S-300VM, tak ten by měl být schopen B-2 sestřelit

  http://www.army-technology.com...

 • KOLT
  15:34 03.07.2015

  Shania: Irácké nebo Íránské ;-)

 • Shania
  15:15 03.07.2015

  o kvalitě Irackých radarů svědčí například to, že F-22 nepozorovaně přiletěla k Irácké střihačce, podletěla ho zkontrolovala zbraně a pak pilotovi ukázala, aby zmizel...


  Každý radar může detekovat stealth, problém je, že detekovat a sledovat je rozdil a ještě větší je navést na něj zbraně. Ani SA-20 jim proti B2 neposkytne žádnou ochranu.


  Obama už kandidovat znovu nemůže...

 • Petr M
  14:54 03.07.2015

  Irán už před 2 roky prý testoval svůj nový radar schopný detekovat stealth, nevím, jak jsou daleko, asi tolik k útoku pomocí B-2

  Pokud vím, tak Irán novodobé historii snad nikdy na žádný stát nezaútočil narozdíl od jiných agresivních agresivních států.
  Jeho vadou na kráse je, jako další státy, které potkal neblahý osud je neleze do zadnice jedné nejmenované světové mocnosti.
  Pokud by USA zaútočily na Irán, o což po celé roky usilují, důsledky jsou jasné, další destabilizovaný stát, podobně jako Libye, Irák, Sýrie, který by se stal baštou radikálních islamistů, teroristů, ze kterého by proudily miliony imigrantů a s nimi spousty radikálů, fanatiků do EU.

  Muhaha
  Co se týče Obamy, proti Klinové nemá moc šancí si udržet křeslo. už honí body i mezi 4%, tím že nechal osvítit bílý dům barevnými reflektory...

 • Clanek
  14:19 03.07.2015

  Todomach to napsal presne.
  Jednoduse ve svete kde obsah kufru osobniho auta dokaze z mapy vymazat velkomesto si svet nemuze dovolit nejakou anarchii pokud jde o AB. A Iran, ikdyz tady vykreslen jako jedna skvela zeme, mi jako dalsi do klubu idealni neprijde ani omylem. Kolik je tomu let co jejich prezident hrimal v OSN o vyhlazeni Izraele? A pokud jde o Izrael, nezapomenme na jeho velikost, to neni stat znicitelny 50 AB, zdrvujici by byla kazda jena. Izrael si to tak nemuze dovolit z lokalniho hlediska, USA z globalniho.
  Kdo dal USA mandat hrat si na svetoveho policajta? Nikdo, a prece jsem sakra rad ze aspon nekdo ze zapadu ma na to koule to delat, kdyz uz je Evropa splachovaci a Rusku a Cine jde ciste jen o sve sobecke zajmy.

 • liberal shark
  13:26 03.07.2015

  To pajo : Ty zborcené centrifugy byly opravdu dobré, ať už ten virus vymyslel kdokoli :-).

 • KOLT
  13:21 03.07.2015

  A Izrael pravděpodobně zlikvidoval některé vědce podílející se na Iránském jaderném programu. A jsou i další možnosti. Stejně jako případné bombardování (ve které také moc nevěřím) jsou ovšem všechny metody jen zdržování. Pokud nějaký bohatý stát (což Irán vcelku je) chce zístak JZ, jediná možnost, jak mu v tom zabránit, je skutečná válka nebo totální blokáda. S tím se budeme muset smířit :-(

 • pajo
  13:15 03.07.2015

  to liberal shark: USA + Izrael vymysleli virus Stuxnet, ktory vyradil patinu iranskych cetrifug a znizil zivotnost dalsich ... http://www.businessinsider.com...

 • liberal shark
  12:47 03.07.2015

  Je otázka, zda je letecké bombardování Iránských jaderných zařízení tou nejlepší metodou. To nejsou v USA schopni vymyslet nějakou asymetrickou strategii ?

 • liberal shark
  12:46 03.07.2015

  Jak píše Kolt - rozdíl mezi Iránem na jedné straně, Izraelem, Indií a Pákistánem na straně druhé je režim Non Proliferation Treaty. Irán smlouvu podepsal, ale provozuje nekontrolované jaderné aktivity - zejména obohacovací závody, bez kontroly inspektorů IAEA. Proto je legitimním cílem sankcí až po ty vojenské. Izrael a další státy smlouvu nepodepsali, proto s nimi žádná jaderná země v této oblasti nesmí spolupracovat, takže si všechno museli vyvinout sami.

 • Muhaha
  11:30 03.07.2015

  Je sice pravdou, že si Obama - jak už to tak u amerických presidentů ve druhém volebním období bývá - snaží vybudovat nějaký ten pomníček skrze zahraniční politiku, ale bombardovat nebude (tedy nebude bombardovat Irán, abych byl přesný).

  Když začalo být nejasné, zda se formální dohodu s Iránem podaří uzavřít ještě do konce jeho funkčního období (ohledně jejího budoucího dodržování snad nikdo soudný přehnané iluze nemá), obrátil Obama své zraky ke Kubě, a z bestiálního stalinistického klanu Castrů se stali "hoši, co s nimi mluvíme".

  Takže jeden pomníček - "normalizaci" vztahů s Kubou - už Obama má. Proto ho již bude velice těžké přimět, aby bombardoval Búšehr a spol. Zvlášť, když by výsledek této akce asi opravdu byl diskutabilní i po vojenské stránce.

  Takže v článku zmiňované komentáře k cvičením v Novém Mexiku čtu jako pokusy o "amatérský psychonátlak" (tak definuji snahy o manipulaci mé osoby ze strany mé drahé polovičky :) směřující iránské vyjednavače k podpisu dohody. Přeci jen, dva pomníčky jsou lepší, než jeden.

  Stát se ovšem ještě může leccos. Izrael je sice Obamovi u ...., ale přesvědčit by ho mohly monarchie Perského zálivu.

 • Beld
  11:10 03.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  Iran je krome izraele jedna z opravdu nejbezpecnejsich a nejhezcich zemi na blizkem vychode . ( SA a emiraty jsou jen pisek ) . Na druhou stranu bych taky nechtel aby meli AB . Ne tedy proto , ze bych si myslel , ze je jsou schopni pouzit nebo dodat treba hizbalahu . Ale proto , ze SA ji pak bude chtit na 100% taky a vyeskaluje to . Vsak oni se domluvi , USA potrebuje protivahu siitum v regionu . Tohle je jen takove straseni ...

 • KOLT
  10:16 03.07.2015

  Todomatch: Prosím, a co šlukujete vy ;-)

 • KOLT
  10:15 03.07.2015

  Nehodlám zasahovat do politických debat, tak si dovolím jen krátké "právní" vysvětlení. Irán podepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Ta jej zavazuje k tomu, že se jaderné zbraně ani nepokusí vyrobit, ani nebude budovat infrastrukturu, která by sloužila výhradně k vojenským účelům, tj. nebyla určena pro civilní využití JE. Nevím přesně, jak jsou řešené sankce za nedodržování této smlouvy, nicméně praxe ukazuje, že pokud bychom se spoléhali jen na OSN, nedodrží nikdo nic. Takže tady je ten důvod tlaku na Irán.

  Zmiňovanou smlouvu naopak nepodepsala Indie ani Pakistán, tedy dvě z prokazatelně jaderné zbraně vlastnících zemí. Severní Korea ji podepsala, ale onehdá vypověděla, a JZ se snaží vyrobit (pokud už tak neučinila). Smlouvu také nepodepsal Izrael, který JZ velmi pravděpodobně má také, byť o tom mlčí. Tudíž obviňovat jej, že nechce dovolit Iránu vlastnit JZ, ačkoliv je sám má, je zcela mimo realitu – z právního hlediska Izrael smí a Irán nesmí. A nějaké etické soudy jsou v tomto směru nesmysl. Koneckonců Indii nikdo vlastnictví JZ nevyčítá, tak proč Izraeli.

  Mmchd, Smlouvu podepsala i Saudská Arábie, takže té to Pakistánci skutečně legálně prodat nemohou. Pokud by jí to prodali nelegálně, je vysoce pravděpodobné, že by se to západní rozvědky dozvěděly. A to by pak byl pravděpodobně pěkný čurbes. Ona už SA není ani zdaleka tak chráněná díky ropě, jak bývala, protože dnes už je spousta alternativních zdrojů. Pravděpodobně bychom se pak náhle z médií dozvěděli, jaká hrozná diktatura že to v SA je, a že je tam potřeba nastolit demokracii ;-)

 • Todomatch
  10:08 03.07.2015

  Pandur.cz: Samozřejmě, že mi vadí atomové zbraně v Pakistánu. O důvod víc nechtít, aby je měl někdo další. A k Siggimu - když někdo nazývá USA bestií z Apokalypsy, šlukne určitě otázku, jak to má on sám s malým a velkým Satanem. Není proč brzdit, jedu krokem.

 • Shania
  09:41 03.07.2015

  Myslím že tady jde hlavně o zájmy Izraele, pro ně je to existenční hrozba a pokud by to bylo na nich, už je dávno vybombardovali.

  Vůbec se mi ten plán B nelíbí, ale nejspíš to je jen další eso do vyjednávání smlouvy.

  Pakistán sice islamisty podporovat může, to ale neznamená, že je ochotný dát jim atomové zbraně na rozdíl od Iranů a hlavní důvod proč je má je Indie. Navíc už je mají, takže s tím moc udělat nemůžeme. Irán je ještě nemá a je pouze v jejich zájmu je mít, nikoho jiného.

 • Pandur.cz
  09:22 03.07.2015

  Irán je sice radikálně vyhraněn vůči Izraeli, ale Saudská Arábie je na tom úplně stejně.
  Mít vedle sebe Turecko, hrající si na regionální velmoc,Saudskou Arábii, tradičního politického a náboženského protivníka, nestabilní Irák a Afghanistán, jaderný Pakistán schopný tyto zbraně prodat Saudům, tak nevidím důvod, proč by je Írán nemohl mít taky.
  A že to není demokratický stát ? Proboha, který z výše jmenovaných jím opravdu je ?

 • Robaizz
  09:13 03.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  To Todomatch:
  Nechci nijak kušnit, třeba poskytnete kvalitní argumenty proti, ale Irán je hrozbou pouze od islámské revoluce, kdy svrhli Američany instalovanou loutkovou vládu a začali si vládnout zase sami. Zemi sice vede Ajatolláh s prakticky neomezenou mocí, ale politiku řídí tradiční politické strany, v Iránu je největší zastoupení židovské menšiny mimo Izrael ze všech muslimských zemí. Ano vím, že u nás je Irán těžce démonizován, ale věřte - opak je pravdou. Otec tam nějaký čas pobýval pracovně , parta odvážných známých/kamarádů si Irán projela celý od západu na východ a co se u nás v médiích píše, je mimo realitu... Každopádně je Irán zemí, která nikdy nikoho nenapadla, nemají jediný důvod nějakým způsobem ohrožovat Evropu a důvodem, proč je Západ nemá rád je, že přirozeným nepřítelem shiitského Iránu je sunnitská Saudská Arábie (spojenec US) a židovský Izrael (spojenec US) , který vybaven jadernými zbraněmi permanentně hrozí Iránu preventivním úderem.

  A mimochodem, i kdyby všechno to, co jste níže popsal, byla pravda, neopravňuje to jeden stát ze druhého konce světa k jednostranné agresi bez mandátu OSN (který dík Číně a Rusku nikdy nedostane).

 • Pandur.cz
  08:56 03.07.2015

  Todomatch: A Pákistán s jadernými zbraněmi vám nevadí ? Země, která stvořila Taliban, trvale jej podporuje, podkopává nohy Afghanistánu a je trvale na pokraji války s Indií ? Mě tato země jako stabilní rozhodně nepřipadá.

  P.S. Co má znamenat ten sprostý výpad proti Siggimu ? Sprosté a skryté osočování z antisemitismu, či co ? Laskavě brzděte !

 • Todomatch
  08:36 03.07.2015

  siggi: Bestie? Tedy Satan? Tak to se shodnete s Islámským státem a dalšími islamisty, ti také označují USA za Velkého Satana. Izrael za malého. V těch velikostech to vy máte možná naopak, pletu se?

 • Todomatch
  08:34 03.07.2015

  Robaizz: Vysvětlím Vám to. Není žádoucí aby se dostaly atomové zbraně do rukou šílených muslimských Ajatolláhů. Není to žádoucí pro celý svět a zvláště pak pro náš západní. Jakoby nestačilo, že má jaderné zbraně Severní Korea a jiné nevyzpytatelné režimy na východě. Shodne se na tom víceméně celý svět, ale zabránit tomu dokáží pouze Spojené státy. Z jejich schopnosti něco vyřešit plyne, že se vám může zdát, že jsou něco víc. Nejsou, jsou jen jediní schopní a ochotní tahat horké kaštany z ohně za sebe i za druhé. Tím se liší od Ruska, to je toho také schopné, ale není ochotné - naopak dodá Íránu protiletadlový systém S-300, aby mělo na situaci vliv, špatný vliv. Hraje to na obě strany. Rétorikou hráz proti Islámu, praxí zbrojíř Islámu.

 • siggi
  08:15 03.07.2015
  • (10)

  to Robaizz: K vysvětlení tady nic není, páč platí již několik desetiletí, že: USA = Bestie z Apocalypsy.......asi tak.

 • Robaizz
  07:19 03.07.2015

  Prosím vysvětlete mi to - očividně nechápu, jak si mohou USA jen tak "mirnixtyrnyx" bombardovat , koho je zrovna napadne a kvůli čemu je zrovna napadne... Kde je v mezinárodním právu zakotveno, že US jsou něco víc, než ostatní státy a všichni musí skákat podle nich, jinak začnou padat bomby?