Plán Jericho – budoucnost válčení v australském letectvu

Plán Jericho – budoucnost válčení v australském letectvu
Klíčová letadla RAAF / Australian Government Department of Defence (Zvětšit)

Poslední roky australské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) zavádí nový přístup ve vedení bojových operací – Plan Jericho (Plán Jericho). Cílem plánu je připravit RAAF na síťový způsob vedení boje a plně využít schopností nově zaváděných leteckých platforem.

Název Jericho vychází ze dvou historických událostí – zhroucení hradeb biblického města Jericha a druhoválečné operaci Jericho, během které australští piloti bombardovali věznici gestapa ve Francii. Během bombardování byly poškozeny zdi věznice. Právě zničení nebo zhroucení hradeb symbolizuje v Plánu Jericho odstranění starých myšlenkových vzorů v myslích vojáků.

„Rychle se měnící strategické prostředí znamená, že musíme hledat nové a lepší způsoby, jak si udržet náskok před svými protivníky. Státní a nestátní subjekty mají nově snadný přístup k technologicky vyspělejším systémům a jsou schopny je zavádět rychleji než my. Pokud zůstaneme stát na místě, neudržíme svou technologickou výhodu,“ uvádí RAAF.  

Plán Jericho umožní RAAF rychlou adaptaci na překotně se měnící bezpečnostní situaci v Indo-Pacifiku, vyvíjející se protivníky a masivní komercializaci vyspělých informačních technologií (nově dostupných širšímu okruhu protivníků). Plán Jericho transformuje každou oblast RAAF – platformy, přístup k operacím, akvizici zbraní, údržbu, výcvik vojáků nebo doktríny.

Plán Jericho

Prvním milníkem transformace se stane rok 2025. „Nové“ RAAF roku 2025 získá svobodu jednání ve vzduchu, vesmíru, elektromagnetických a kybernetických doménách, a to ve všech zájmových geografických oblastech Austrálie, bez ohledu na činnost protivníka.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

LAND 400 Phase 2: Austrálie kupuje bojová vozidla Boxer

Před několika dny australská vláda podepsala smlouvu v hodnotě 2,1 miliardy euro (3,3 miliardy ...

BVP pro Austrálii: KF41 Lynx vs AS21 Redback

Australské ministerstvo obrany v rámci programu LAND 400 Phase 3 vybralo dva finalisty na nové ...

Nákupy za miliardy. Austrálie se připraví na vojenský střet s Čínou

Dne 1. července 2020 australská vláda schválila klíčové strategické dokumenty Strategická ...

Německá projekce síly: Luftwaffe vyšle bojová letadla do Austrálie

Generálporučík Ingo Gerhartz, velitel německého letectva, v komentáři pro portál Defense News načrtl ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.