Plánované ruské projekty obrněných vozidel

Černý orel
Foto: Maketa tanku Černý Orel na společném podvozku Armata / otvaga2004.mybb.ru

V červenci tohoto roku navštívil ruský místopředseda vlády Dimitrij Rogozin vojenský závod OAO MZ. Jelikož návštěvě byla přítomna i ruská televize, na veřejnost se dostaly zajímavé obrázky zobrazující chystané projekty obrněných vozidel.

Znovunarození Černého Orla

Největší ohlas způsobila zpráva o reinkarnaci projektu Objekt 640, známějšího pod jménem Černý orel.  Připomeňme, že „supertank“ Černý orel byl poprvé veřejnosti představen již v roce 1997 na vojenské výstavě v Omsku.

Informací o novém tanku se za posledních 15 let na světlo nedostalo příliš mnoho, šeptalo se ale, že Černý orel měl být vyzbrojen 152mm kanónem a svými vlastnostmi měl dalece převyšovat všechny západní typy. Avšak v posledních letech o tanku neexistovaly prakticky žádné nové zprávy, takže projekt byl považován za mrtvý – tedy až do nedávna.

Jak vypadá projekt ruského tanku Černý orel dnes? V prvé řadě nese nový pracovní název - Dělostřelecké bojové vozidlo a využívá unifikovaný bojový podvozek Armata, o kterém jsme se na našich stránkách již zmiňovali.

Na první pohled si můžeme všimnout netradičního obdélníkového krytu hlavně, jenž má sloužit k snížení odrazu radarových vln. Na krytu je pak umístěn balistický radar (kořen hlavně) umožňující použití nejnovějších tankových střel.

Tanková věž je také očividně tvarované s ohledem na vlastnosti „stealth“. Na věži s velkým sklonem pancíře můžeme vidět také doplňkovou výzbroj. Má se jednat o velkorážový kulomet a o granátomet, zřejmě AGS-57. Jde pravděpodobně o reakci na tragické zkušenosti ruských tanků z bojů v městské zástavbě – jako byla první a druhá válka v Čečensku.

ÄŒerný orelFoto: Plejáda vyvíjených ruských obrněných vozidel / otvaga2004.mybb.ru

Samotné uspořádání vozidla je také „revoluční“. Podle průzorů na maketě můžeme usoudit, že trojčlenná posádka tanku bude sedět vedle sebe v přední části vozidla. Automatický nabíjecí systém má pak být ve středním prostoru tanku, zásoba munice pak v zadní části.

Rychlopalné děla, minomety, dělostřelectvo

Místopředsedovi vlády Rogozinovi také mohl shlédnout nové 57mm dělo umístěné na kolovém a pasovém podvozku. Konkrétně šlo o projekt kolového vozidla Bumerang a pásového Kurganc-25.

Vedle tanku Černý orel můžeme také vidět pásové vozidlo, či lépe platformu, Kurganc vyzbrojenou novým 45mm rychlopalným dělem schopným střílet teleskopickou munici. Vývoj děla je teprve na počátku, ale počítá se s ním jako výzbroj pro těžká pásová vozidla pěchoty založené právě na podvozku Armata.

Dále byly představeny minometné systémy, a to na několika typech vozidel –Bumerang, MRAP Tajfun a na lehkém kolovém vozidle Tygr. Samotné minomety pak mají vynikat vysokým stupněm automatizace.

Mluvilo se také o vývoji dělostřeleckých zbraní. Jedním z možných adeptů na budoucí dělostřelecké vozidlo byl projekt dvojhlavňového samohybného děla Koalicja-SW. Avšak již nyní je jisté, že dvojhlavňová koncepce bude zavrhnuta, a nové dělo bude mít konvenční uspořádání. Jaké, není známo, protože v tomto případě nebyla maketa děla představena

Co říct závěrem? Bude určitě zajímavé sledovat především vývoj tanku Černý orel. Ruská tanková škola patřila vždy mezi naprostou světovou špičku. Uvidíme, jak si nový tank bude stát v konkurenci proti svým západním, ale i východním (Japonsko, Čína, Jižní Korea) oponentům.

Zdroj: Altair

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Ka-52 Alligator – nejmodernější ruský vrtulník v akci

Bojový vrtulník Ka-52 Alligator je to nejlepší, co může současné ruské vrtulníkové letectvo ...

Nový ruský tank již v roce 2013?

Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo modernizovaných tanků. Kromě ...

VIDEO: Přehlídka ruské techniky na Dni vítězství 2012

Dnešním článkem se ještě jednou vrátíme k letošním oslavám ruského Dne vítězství. Připomeňme, že ...

Ural Tajfun – ruský MRAP

Na letošní výstavě Eurosatory 2012 představil známý ruský výrobce těžkých nákladních automobilů Ural ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • liberal shark
  18:36 06.08.2012

  Jojo, modýlky a obrázky se jim vždycky dařily :-). Ale dotáhnout vývoj do konce a zavést do výzbroje, to už je jiná.

  Jojo, modýlky a obrázky se jim vždycky dařily :-). Ale dotáhnout vývoj do konce a zavést do výzbroje, to už je jiná.

 • HU
  08:04 06.08.2012

  Krásný sen na papíře :-)

  Krásný sen na papíře :-)

Načítám diskuzi...